Setari Cookie-uri

te poti casatori cu un alcoolic

Buna ziua, am fost casatorita cu un alcolic. este dureros si tragic, am suferit foarte mult.Dragostea exista doar in mintea noastra, ne imaginam ca se lasa, ne cere iertare de fiecare data si totul se reia-alcol, nervi, etc. trebuie sa invete sa renunte pana nu este prea tarziu. Daca iubesti pe cineva care este alcolic, trebuie sa-l lasi sa-si duca karma la capat, dor asa se purifica.daca suferi pentru el, nu este vina lui, este a ta ca-l tolerezi si nu iti vezi de viata, te gati de el.
Rodi58
Postat pe 11 Septembrie 2011 11:23
sa fuga de alcolici indiferent cit sunt de cumsecade.........fiindca intr-o zi cind cantitatea de alcol v-a creste vor inebuni ,iar domnita are sa-si doreasca liniste ,o viata normala,pe care linga un alcolic n-o va avea nici -odata........indiferent ce promit ,alcolici nu se pot abtine fiindca-i o boala genetica.....dupa un timp ,sau o pauza apetitul ptr baut revine....e aceiasi dependenta ca la droguri.....DOMNE FERESTE
healthy017286
Postat pe 11 Septembrie 2011 12:14
Poate a cerut-o cand era beat...
Elyaa
Postat pe 11 Septembrie 2011 13:22
Poate a cerut-o cand era beat...
Elyaa
Postat pe 11 Septembrie 2011 13:22
Alcoolul m-a facut sa-l parasesc dupa 26 de ani de casnicie....si crede-ma ca i-am dat multe sanse.....dar tot alcoolul a invins...in cele din urma a decedat de ciroza....cum era de asteptat, dar viata mi-a si a copilulul au fost serios marcate de convetuirea cu un om alcoolic. Am fost nevoita sa-l si inmormantez desi divortasem de 13 ani....Nimeni n-a stat cu el...a incercat sa pacaleasca. dar nu i-a tinut si a ajuns in strada....
Nu-ti incarca viata cu un asemmea om...ei nu au cuvint niciodata....si se pare ca alcoolul este mai bun decat orgasmul cu o femeie.....
Vezi-ti de viata ta draga mea, gandeste-te ca nu traiesti de doua ori si nu-ti pierde timpul cu el.....ve-i gasi un barbat singur, care are nevoie de op femeie ca tine, nu sa speli dupa un betiv.....
Lenusa
Postat pe 11 Septembrie 2011 16:53
viata mea...s-a strecurat o greseala.....si acum am nervi cand imi amintesc prin ce am trecut...
Lenusa
Postat pe 11 Septembrie 2011 16:54
De la: sarra30, la data 2011-09-11 11:02:47Draga prietena, pe post de consultant matrimonial!!! Sfatul meu din experienta personala este sa nu-ti dai cu parerea in astfel de cazuri.Si-ti spun si de ce.Atunci cand lucrurile nu vor merge bine si tu o vei compatimi , vei primi reprosurile de genul "doar te-am intrebat".In al doilea rand si cel mai important este ca alcoolismul este o boala de dependenta si nicio saptamana de apa plata nu poate fi considerata decat o reusita temporara.Eu am avut un sot alcoolic cum spui tu...un barbat frumos, destept, extraordinar dar s-a innecat in alcool si a devenit o leguma miscatoare.Si mai mult decat atat apar si victime colaterale, ma refer la intreaga familie si gandeste-te ce se intampla cand mai apare si un copil care fiind produsul unui alcoolic poate fi cu handicap sau genetic sa mosteneasca alcoolismul. Parerea mea este ca mai sunt barbati pe lumea asta si prietena ta ar trebui sa-i dea termen cel putin 1 an, timp in care sa aplice el un program de dezalcoolizare (crede-ma ca doar vointa nu este medicamentul suficient) si apoi sa mai aiba ca tema de gandire casatoria. Nu este vina noastra ca sunt pe lumea asta alcoolici, drogati..fumatori dar rolul nostru nu este sa ne petrecem viata langa unul dintre ei cu iluzia salvatorului.
Chiar as mai vrea ca-n timp sa mai ce se va inampla in acest cuplu!!!
Succes
kudika418682
Postat pe 11 Septembrie 2011 17:02
Se numește ANTALCOOL. Uite ce spune o femeie pe alt forum "Mergi la farmacie si ia Antalcool, pastile pe care i le poti pune (pisate) in mancare, bautura, dulciuri, etc. Cere mai multe detalii de la farmacista.
Cunosc un alcoolic care s-a vindecat in urma "tratamentului" cu antalcool. Desi inca are tendinta de a bea mai mult decat trebuie, pastilele isi fac efectul si a doua zi va da totul afara. winking (dupa care nu va mai bea cel putin o saptamana)
Chestia cu doctorul, ca sa-l sperie, e frectie la picior de lemn, pt un alcoolic.
Crede-ma, mami8nero, ca din toate incercarile avute de o femeie in vindecarea sotului ei alcoolic, singurul care a avut efect a fost Antalcool-ul. Iar acum imbatranesc impreuna fericiti (amandoi au in jur de 50 de ani), el fiind un alt om, aratandu-si adevaratele calitati, pe care alcoolul le "blocase" vreme de multi ani! "
Intra si tu pe acest forum si ai marturii de la oameni pațiți. Te rog sã mã ți la curent cu rezultatele dupa tratament. Baftã!!
http://www.tpu.ro/familie-relatii/cum-sa-mi-fac-sotul-sa-nu-mai-bea/
gigisoare
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:33
Uite o alta marturie de pe alt forum. "Fetelor,incercati "antalcool"un medicament vindut in farmacii.are un efect bun,care ii fac pe betivi sa respingabautura,isi stiu norma .maxim 100 gr.doza recomandata ar fi 1/5 pastila (in mincare o pisati dar sa nu stie persoana care vreti s-o lecuiti)-functioneaza.incercati "
gigisoare
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:40
daca prietena ta spera ca, in timp, il va face sa se schimbe, se inseala amarnic..depinde de el, dar dupa cum inteleg,el iubeste alcoolul mai mult decat orice..si-a pierdut deja o familie..si prietena ar fi trebuit sa invete ceva din primul mariaj esuat...daca actualul nu este violent verbal si fizic, are toate sansele sa devina
kudika430030
Postat pe 11 Septembrie 2011 23:37
....am fost casatorita 20 de ani cu un alcoolic, l-am iubit, am sperat....dar intr-un final am obosit si am renuntat....
kudika430030
Postat pe 11 Septembrie 2011 23:44
...:( poate din exemplul meu sa invete si prietena ta , si oricine se afla in situatia de a accepta un partener alcoolic..sotul meu a murit acum 2 ani din cauza alcoolismului...am luptat toata viata cu inclinatia asta a lui, dar ultimii 3 ani au fost ani de calvar..spitalizari nenumarate, apoi probleme la locul de munca si in general cu oamenii din jur, ..a murit la doar 47 de ani, un om extrem de valoros, realizat profesional ..ne-a iubit pe mine si pe fiica noastra dar nu a reusit sa isi invinga boala...a murit cand aveam atata nevoie de el, fiica mea a fost acceptata la o universitate in afara tarii si avea nevoie de suportul nostru, eu am ramas sa achit creditele facute cu stirea si fara stirea mea..pt ca alcoolul e scump tare..si o multime de alte consecinte pe care nu am loc sa le amintesc aici ..de ce? pentru ca l-am iubit si am crezut ca il pot schimba.. ..mult succes prietenei tale.
Danyia
Postat pe 18 Septembrie 2011 05:04
si eu la fel!
lily2011
Postat pe 18 Septembrie 2011 13:10
daca prietena ta vrea sa ajunga cu probleme de sanatate grave sau chiar mai rau poate sa faca pasul asta,pe mine m-a salvat Dumnezeu la timp si am scapat de 6 ani de chin.daca tie care esti in afara ti se pare groaznic crede-ma ca in mijloc preblema e grava si poate prietena ta nu iti spune chiar tot mai ales daca il iubeste.stiu ca asa faceam si eu nu povesteam numanui prin ce treceam doar ce se vedea la suprafata si toti imi spuneau sa il las
ajungi sa nu mai ai viata in tine alaturi de un alcoolic.eu una nu as lasa-o sa faca pasul asta
babypusycatt
Postat pe 18 Septembrie 2011 14:12
Aveam si eu o vecina care avea un sot alcoolist. Bea atat de mult incat isi pierdea orice ratiune. Nu de putine ori a spart tot din casa cu toporul, in timp ce vecina si copiii se refugiau prin vecini. Imi era foarte mila de copii, fugeau bietii de ei in pijamale si desculti in mijlocul iernii prin zapada. Mi se rupea inima de ei si alta nu. Omul a incercat sa renunte la alcool de cateva ori dar nu a putut. Cand era treaz, era un om de nota 20. Intr-o buna zi, vecina i-a pus ceva in mancare. A vomitat 3 zile, am crezut ca va muri. De atunci nu s-a mai atins de bautura. Din pacate, nu stiu ce pastile i-a pus, cred ca ceva antialcool dar nu stiu denumirea. Omul asta n-a mai pus alcool pe gura de 20 de ani! E complet schimbat, mie nu-mi vine sa cred. A venit daunazi pe la ai mei sa-i ajute cu ceva si pe masa erau mai multe sticle de bere, tuica si vin. Mama, stiind povestea, nu l-a rugat cu alcool ci cu suc. Si el zice: Da, un pahar de suc vreau sa beau :) Eram socata :) NIci nu s-a uitat la bautura, macar. Chiar functioneaza aceste pastile-minune. Important e sa va documentati inainte, sa nu-i dati doza letala. Si unchiul meu e alcoolic, chiar o sa-i propun matusii sa-i dea si lui, cu toate ca e cam tarziu, are deja ciroza, e cu un picior in groapa. Unchiul intra in campanie, de cand se face vinul si pana-l termina, nu face altceva decat sa bea. Nu mananca nimic, bea si zace. E ingrozitor.
Ionyssa
Postat pe 18 Septembrie 2011 18:16
NU. nici prin gand sa nu se casatoreasca alcolistul tot alcolist ramane spun ei sa puna punctul pe i adica un sut in fund .
kudika437877
Postat pe 18 Septembrie 2011 19:21
Buna!!! sfatul meu este dupa 26 de ani de casatorie ..sa nu o faca un alcooloc ramane un alcoolic ...lupul is schimba parul dar naravul ba.. in todeauna un alcoolica face sa sufere involuntar pe cei din jurul lui ...si copii ce vad in general la parinti aia fac deci o noua gereratie de alcoolici sfatu meu este ..UITAL FATO FUGI CAT MAI AI TIMP ..NU SAU TERMINAT BARBATI LA EL...
CamyPuy
Postat pe 19 Septembrie 2011 04:09
doamne fereste........
healthy017286
Postat pe 20 Septembrie 2011 10:12
la fostul sot (pt ca am divortat)nu au avut nici un efect picaturile antialcool ,nici dezalcolizarea nimic,a murit la 37 de ani din cauza bauturii asa ca stai cat mai departe de asemenea oameni
grace007854
Postat pe 20 Septembrie 2011 17:10
De la: kudika430030, la data 2011-09-11 23:44:05....am fost casatorita 20 de ani cu un alcoolic, l-am iubit, am sperat....dar intr-un final am obosit si am renuntat....
l-ai impuscat ?
Indiana_Jones
Postat pe 20 Septembrie 2011 17:19
nu, mi-a spart el capul
kudika430030
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:05
De la: kudika430030, la data 2011-09-20 23:05:15nu, mi-a spart el capul
e bine ca ati avut alcool la indemana,e cel mai bun pentru capete sparte
Indiana_Jones
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:07
daca acum cand sunt prieteni nu-si poate limita viciul , dupa casatorie sau dupa venirea copiilor , v-a fii crunt .Un alcoolic bea pana cand moare , greu se poate lasa de viciul asta , iar daca este si tanar ...cam repede a luat-o.Mai bine se reorienteaza.
banalulanonim
Postat pe 21 Septembrie 2011 19:30
sfaturi tardive...daca imi amintesc bine, parca pe 17 sept s-au casatorit
kudika430030
Postat pe 22 Septembrie 2011 21:39
nu....................
healthy017286
Postat pe 23 Septembrie 2011 20:36
De la: kudika418682, la data 2011-09-10 08:18:49surpriza ! pe 17 septembrie vor avea nunta... se vor casatori civil si religios ! s-au spovedit si s-au impartasit la preot, care este si duhovnicul lor; e clar... se iubesc enorm de mult si vor sa imbatraneasca impreuna ! copiii, familiile lor sunt alaturi de ei; mie imi sunt foarte dragi , am incredere in dragostea lor frumoasa, in iubirea lor puternica; cat despre "meteahna"... acceptul cererii in casatorie l-a facut pe mre sa renunte la alcool ! speram cu totii in promisiunea lui de a deveni "normal" ... viata de familie "adevarata" invinge ! minunat, nu-i asa?


.....s-a casatorit sau nu?
kudika430030
Postat pe 24 Septembrie 2011 23:24
te poti casatori cu un alcoolic daca esti si tu alcoolica
Indiana_Jones
Postat pe 24 Septembrie 2011 23:27
De la: gigisoare, la data 2011-09-11 21:40:58Uite o alta marturie de pe alt forum. "Fetelor,incercati "antalcool"un medicament vindut in farmacii.are un efect bun,care ii fac pe betivi sa respingabautura,isi stiu norma .maxim 100 gr.doza recomandata ar fi 1/5 pastila (in mincare o pisati dar sa nu stie persoana care vreti s-o lecuiti)-functioneaza.incercati "


Este indicat ca pastilele de care vorbesti sa fie recomandate de un medic si bineinteles el sa stabileasca si doza necesara.Ai grija ce le recomanzi,poate fi letal daca nu respecti doza.
Barbie30_
Postat pe 25 Septembrie 2011 09:44
De la: Barbie30_, la data 2011-09-25 09:44:11
De la: gigisoare, la data 2011-09-11 21:40:58Uite o alta marturie de pe alt forum. "Fetelor,incercati "antalcool"un medicament vindut in farmacii.are un efect bun,care ii fac pe betivi sa respingabautura,isi stiu norma .maxim 100 gr.doza recomandata ar fi 1/5 pastila (in mincare o pisati dar sa nu stie persoana care vreti s-o lecuiti)-functioneaza.incercati "


Este indicat ca pastilele de care vorbesti sa fie recomandate de un medic si bineinteles el sa stabileasca si doza necesara.Ai grija ce le recomanzi,poate fi letal daca nu respecti doza.
poate asa isi doreste sa scape de alcoolic/a
Indiana_Jones
Postat pe 25 Septembrie 2011 10:10
De la: Indiana_Jones, la data 2011-09-25 10:10:00
De la: Barbie30_, la data 2011-09-25 09:44:11
De la: gigisoare, la data 2011-09-11 21:40:58Uite o alta marturie de pe alt forum. "Fetelor,incercati "antalcool"un medicament vindut in farmacii.are un efect bun,care ii fac pe betivi sa respingabautura,isi stiu norma .maxim 100 gr.doza recomandata ar fi 1/5 pastila (in mincare o pisati dar sa nu stie persoana care vreti s-o lecuiti)-functioneaza.incercati "


Este indicat ca pastilele de care vorbesti sa fie recomandate de un medic si bineinteles el sa stabileasca si doza necesara.Ai grija ce le recomanzi,poate fi letal daca nu respecti doza.
poate asa isi doreste sa scape de alcoolic/a


Asa mai scapa de ceva,de libertate! Oare de ce exista sectii de dezalcoolizare daca remediul sta la indemana oricui? Pastilele de care vorbeste "domnul" de mai sus sunt pe piata de 30 de ani si este grav daca acum nu se mai dau cu reteta.
Barbie30_
Postat pe 25 Septembrie 2011 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma poate ajuta cineva cu un LIKE? 1 De la: selladeal 18 Aprilie 2012 14:39
Pictura pe mobila si lemn, Pictura murala (pe perete) 1 De la: maziart 19 Iunie 2009 14:36
admitere la facultate 2 De la: condo000788 26 Mai 2009 19:43
Webkinz 1 De la: kaya 25 Iulie 2009 21:43
ANTREPRENOR CONSTRUCTII CIVILE SI INDUSTRIALE BLOCURI HALE VILE 1 De la: TANASE_CONSTRUCT 7 Februarie 2012 19:00