Setari Cookie-uri

Nu stiu ce sa fac...

O sa incep prin a spune ca nu am mai recurs la acest mod de a imi transpune sentimentele pe internet si de a cere sfaturi aici.IN general prefer sa stau de vb cu un prieten sa discut, dar acum parca nu stiu ce sa fac.
Nici nu stiu cum sa incep. Incerc sa uit pe cineva si nu pot, Mi s-a intamplat ceva ce nu mi s-a mai intamplat niciodata cu un baiat. Poate ca o sa va plictisesc cu toata povestea si multi/e dintre voi o sa considerati ca e o aiureala ce sp , dar este ceea ce simt si mi-ar prinde bine niste sfaturi care poate ma vor ajuta intr-un fel sau altul.
Incep prin a va spune ca am cunoscut un baiat la munca.Are 23 de ani si la prima vedere pare un zapacit, cum de altfel sunt baietii la varsta asta.Eu am 24.Relatia noastra a inceput putin bizar ptr ca eu la inceput il vedeam un copil si aici ma refer la felul cum se comporta , e mai zapacit de fel si imi arata si imi sp ca ma place frt mult, chiar am si o colega de munca care mi-a sp ca o inebunea, mereu o zapacea ca ar vrea sa fie cu mine.La inceput nu prea il credeam si eram oarecum retinuta sa ii arat ca il plac frt mult, ptr ca nu stiam daca sa stau sau nu cu el. Si faptul ca suntem si colegi de munca, aveam o oaresce teama ca daca e sa nu mearga relatia, poate imi va fi greu. Relatia noastra a durat numai 2 luni(da stiu este frt putin) dar in acest timp am simtit ceea ce nu am mai simtit niciodata ptr cineva.Sunt atat de multe de sp incat nici nu cred ca o sa stea cineva sa imi citeasca toate gandurile. In tot acest timp mi-a demostrat ca nu e asa cum il vedeam eu, mi-a demonstrat ca e un baiat din unele puncte de vedere matur, ca isi doreste ceea ce imi doresc si eu, mi-a aratat ca isi doreste sa stea cu mine, ca ma place, l-am simtit pur si simplu indragostit de mine, se purta frt frumos. Imi tot repeta ca ma iubeste si ca ar vrea sa ne mutam impreuna odata si ca ii este frica sa nu ma piarda dintr-o prostie de-a lui si sa nu il parasesc .Dupa cum v-am mai zis eu la inceout am fost mai retinuta, iar cand am vazut ca el chiar ma iubeste, i-am aratat si eu lucrul acesta si atunci mi-am dat seama ca iubesc ptr prima oara in viata mea. Relatia nostra d.p.m.d.v. era perfecta, in sfarsit am crezut ca am si eu norocul pe care il asteptam de mult, sa iubesc si sa fiu iubita, sa incerc sa imi construiesc cu persoana de langa mine o relatie frumoasa si pe parcurs de lunga durata. Normal ca imi era si teamaa ca relatia noastra decursese mult prea repede d.p.d.v. sentimental adica cum sa iubesti in o luna si jum o persoana. Din mon in care a picat la licenta, mi-a sp ca el trece printr-o perioada aiurea, ca incearca sa faca ceva cu viata lui si ca nu prea e multumit de el si ca o sa aiba un comportament aiurea si am vb daca cred ca o sa am rabdare sa stau cu el. Am continuat relatia in ideea ca o sa incerc sa il inteleg, insa chiar a inceput sa aiba niste stari frt proaste. Sunt zile in care vine la munca si nu vb cu nimeni, pe mine ma evita, cand e sa ii sp sa ne vedem nu vrea, daca vreau sa vb cu el nu vrea si tot asa. Incercam sa ii vb frumos si sa stiu ce are, dar la un mom dat cred ca am devenit sa il bat la cap si sa ii reprosez ca se poarta urat. Cand am pus capat relatiei, El a decis lucrul asta, mi-a sp ca el nu e in stare in situatia care e acuma sa aiba o relatie cu o fata si nici cu mine nu vrea sa se poarte urat asa ca mai bine ne oprim.Eu am acceptat decizia lui , cu toate ca nu o inteleg pe deplin ptr ca atata timp cat tii la o persoana iti doresti sa ramai cu es si poate ca din toate tampeniile care i se intampla eu i-as fi fost alaturi, dar nu stiu ce sa mai cred.De curand mi-a sp ca a vb si cu fosta lui prietena dar ca nu s-au impacatat(nu stiu ce sa cred si cu asta)Ideea e ca eu il iubesc si nu stiu cum as putea sa il uit atata timp cat noi ne ved in fiecare zi la munca, mai mult de atat am biroul fix spate in spate cu al lui. Si ceea ce ma doare cel mai tare e ca mi-a sp ca poate alta data relatia nostra va merge, atunci cand el va fi intr-o stare mai buna si va putea sa fie asa cum a fost cu mine sa se poarte frumos. Eu nu cred si nu stiu daca se va mai intampla asta si nu stiu cata incredere o sa mai pot sa am daca el se va mai intoarce la mine, plus ca daca atunci cand el mi-a sp ca ar vrea sa nu ne desp nicioadata de ce nu apreciaza ca ma are, cum crede el in mom de fata ca o sa mai pot eu sa mai am incredere in el?Il iubesc mult si simteam ca poate fi o relatie speciala intre noi, am fost si la munte impreuna si acolo am simtit ca , chiar ne leaga ceva si mi-a aratat si el lucrul asta. Am ramas doar colegi, dar si asa situatia este aiurea, ptr ca ne evitam sa ne uitam unul la altul, de vb nu prea vb , eu nu pot sa sp ca nu sunt suparata pe el ptr ceea ce s-a intamplat si tot asa. Ceea ce nu stiu ce sa mai cred, e ca acum il vad mai bine, adica nu mai are stari asa sa nu vb cu nimeni, este vesel si bine dispus.ori vrea sa para ca e ok, ori am impresia ca el sterge cu buretele tot. Stiu ca simte ceva ptr mine si nu stiu cum sa ies din situatia asta... !!!
kudika_12508
Postat pe 20 Iulie 2012 17:29
Am uitat sa mai precizez ca dintre toti pr care i-am avut el a fost cel mai dragut baiat si d.p.d.v fizic si prin faptul cum s-a comportat c mine. imi place totul la el, cum rade, cum zambeste, faptul ca e sufletist si ii ajuta pe cei din jur, ochii lui, gura lui, tot. Si cel mai mult imi dau seama ca il iubesc ptr faptul ca l-am acceptat si cu partile lui bune si cu alea proaste care le are...si are destule... dar si asa il iubesc. Si imi fac tot felul de ganduri si de idei si nu stiu cum as putea sa nu ma mai gandesc la el, cand el e mereu langa mine.
kudika_12508
Postat pe 20 Iulie 2012 17:38
Am uitat sa mai precizez ca dintre toti pr care i-am avut el a fost cel mai dragut baiat si d.p.d.v fizic si prin faptul cum s-a comportat c mine. imi place totul la el, cum rade, cum zambeste, faptul ca e sufletist si ii ajuta pe cei din jur, ochii lui, gura lui, tot. Si ptr faptul ca a fost si al doilea barbat ptr mine, adica ptr primul nu am simtit ceea ce am simtit ptr el, chiar daca a fost primul.Si cel mai mult imi dau seama ca il iubesc ptr faptul ca l-am acceptat si cu partile lui bune si cu alea proaste care le are...si are destule... dar si asa il iubesc. Si imi fac tot felul de ganduri si de idei si nu stiu cum as putea sa nu ma mai gandesc la el, cand el e mereu langa mine.
kudika_12508
Postat pe 20 Iulie 2012 17:41
Fostul tau iubit a cazut in depresie, de aceea, trebuie sa ai foarte multa grija cum te porti cu el, ce ii spui, pe ce ton ii spui etc.

Are nevoie de sustinerea unor oameni dragi mai mult ca oricand, insa nu forta nota. Incearca sa te apropii de el ca si o simpla colega, cere-i sfatul in anumite probleme legate de munca, lauda-l cand iti vine cu o solutie buna, invita-l in oras la o cafea, ofera-i mici cadouri, atentii, gen un breloc haios, o jucarioara de plus draguta, o ilustrata cu un mesaj simpatic de incurajare, du-te la el si fura-i un pupic de pe obraz, prin aceste gesturi marunte, la prima vedere, ii vei arata ca ii esti aproape si ca-l intelegi.

Fosta lui iubita nu cred ca joaca un rol prea important in viata lui acum si nu cred ca va mai juca vreodata.

Omul asta imi pare a fi un om sincer si foarte deschis, asa ca, sa faci bine si sa nu-l pierzi.

Ai rabdare cu el si incearca sa te comporti dupa cum te-am sfatuit.

Sa auzim de bine!
kudika_10817
Postat pe 20 Iulie 2012 17:53
De la: kudika_12508, la data 2012-07-20 17:38:50Am uitat sa mai precizez ca dintre toti pr care i-am avut el a fost cel mai dragut baiat si d.p.d.v fizic si prin faptul cum s-a comportat c mine. imi place totul la el, cum rade, cum zambeste, faptul ca e sufletist si ii ajuta pe cei din jur, ochii lui, gura lui, tot. Si cel mai mult imi dau seama ca il iubesc ptr faptul ca l-am acceptat si cu partile lui bune si cu alea proaste care le are...si are destule... dar si asa il iubesc. Si imi fac tot felul de ganduri si de idei si nu stiu cum as putea sa nu ma mai gandesc la el, cand el e mereu langa mine.



Te-ai hazardat intr-o relatie cu un coleg de servici,aceasta fiind una dintre cele mai neinspirate decizii amoroase,,,relatia cu colegul de munca!!Ai procedat gresit,acum,,trebuie sa suporti consecintele!!!Toate prieteniile,care debuteaza in acelasi birou de servici si care se termina din diverse motive,lasa in urma lor ,regrete ,jena,frustrari,neputinte,,toate ingreunand viata celor doi implicati.Nu prea ai ce sa mai faci,el nu este pregatit pentru o relatie in general,si cu tine in particular.Detine calitati,care in ochii tai,capata dimensiuni astronomice,,dar care nu te ajuta cu nimic in acest moment!!!Te-ai indragostit de el,dar fara a astepta ca si el sa-si marturiseasca iubirea fata de tine!!!A renuntat mult prea usor la tine,si,normal,ca,acum va este greu la amandoi sa lucrati ,zi de zi,in acelasi habitat!


Ce poti face???Nimic din ce ai facut deja!!!

Este destul de jenant sa lucrati in acelasi birou,dar sa nu va vorbiti,sa nu comunicati,nici macar din punct de vedere profesional,depaseste normalul relatiilor colegiale!!!Este necesar sa te obisnuiesti cu ideea ca nu mai este iubitul tau,ca este un simplu coleg de servici si atat.Singura ai intrat in aceasta poveste,si,tot singura trebuie sa iesi din ea,asta in czul in care nu te obisnuiesti cu el,ca fiind doar un coleg de birou!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iulie 2012 18:04
Pentru fata care a deschis topicul: am uitat sa-ti spun ca starea aceea de veselie poate fi doar o masca a lui. Incearca sa depaseasca starea in care se afla incercand sa fie vesel, asta nu inseamna ca sufletul lui nu plange!

Bine ar fi sa ma insel si el sa nu treaca printr-o depresie, ci sa fi avut doar o stare proasta pentru o perioada de timp, ca acum sa-si fi revenit.
kudika_10817
Postat pe 20 Iulie 2012 18:15
Eu nu prea mai am in momentul de fata cum sa incerc sa ii arat ca am rabdare, decat sa il las in pace, nici de vb nu ne mai vorbim la munca prea mult decat asa cand e sa mai vb ceva legat de munca. Si ce ma mira frt mult la el e ca atunci cand eram impreuna si pana sa fim impreuna imi arunca priviri, se uita la mime, acum nimic..il mai surpind de cateva ori dar rar. Si pana la urma am si eu orgoliul meu cand il vad asa ca e indiferent nu stiu ce sa cred si eu poate daca ii arat ca sufar nu cred ca e bine, o sa ma creada ca sunt disperata. Si eu la munca incerc sa am o atitudine ok, sa rad, sa vorbesc ca si cum nu as fi suparata, dar nu pot sa fiu tot timpul asa. Nu stiu ce atitudine sa am acuma, cum ar trebui sa ma comport, pentru ca pana la urma eu nu am gresit cu nimic, i-am aratat ca vreau sa fim impreuna, ceea ce cred eu ca am gresit e ca atunci cand el avea o atitudine mai distanta si trb ca eu sa ma prind ca are o stare mai proasta il cam zapaceam cu mesaje si i-am si reprosat ca se poarta aiurea si nu e normal, dar am facut lucru asta ptr ca imi dadea motiv sa fac asa.Si nici nu cred ca merit sa ma stresez gandindu-ma ca se va intoarce intr-o zi,
As vrea sa stiu cum sa ma comport ca sa isi dea seama ca ar trb sa fim impreuna, stiu ca simte asta, dar nu e sigur pe el.
kudika_12508
Postat pe 24 Iulie 2012 11:22
Stai in banca ta si nu mai face absolut nimic, cum te a sfatuit toata lumea , ca devii deja ridicola si o sa observe si colegii si o sa te vorbeasca toata firma ca un cal breaz.

Daca o persoana e deprimata, orice ai face sa o inveselesti, tu pici de clovn, pe riscul tau.

Gaseste-ti alt prieten din afara firmei ca sa nu mai ai show acolo si nu te mai face de kko cu tot felul de actiuni de strategii din moment ce omul a zis clar ca vrea sa fie lasat in pace.
Si rolul de asistenta medicala sau terapeut in relatieef dificil si riscant de jucat, pt ca e risti sa te vada doar ca o amica buna la suflet si cand iese din depresie saiasa cu alta fata. ( la urma urmei nu toata lumea se casatoreste cu medicul vindecator)

kudika052198
Postat pe 24 Iulie 2012 15:42
De la: kudika_12508, la data 2012-07-24 11:22:36Eu nu prea mai am in momentul de fata cum sa incerc sa ii arat ca am rabdare, decat sa il las in pace, nici de vb nu ne mai vorbim la munca prea mult decat asa cand e sa mai vb ceva legat de munca. Si ce ma mira frt mult la el e ca atunci cand eram impreuna si pana sa fim impreuna imi arunca priviri, se uita la mime, acum nimic..il mai surpind de cateva ori dar rar. ............................................


Detaseaza-te complet de acea atmosfera apasatoare,adncindu-te in problemele de servici,aloca-ti o mimica a fetei, vesela,optimista,relaxata,,caci nu prea ai ce sa mai faci in acest moment,nu-i mai cersi atentia,fii indiferenta,la aceeasi maniera ,in care este el.Retine statutul de colegi de birou si lasa timpul sa rezolve lucrurile,ai sa constati singura,peste ceva timp,,ca totul s-a redus la o simpla amintire ,plina de amuzament!!!Poate ca ai fost mai insistenta decat trebuia sau de cat suporta domnia sa,fapt ce l-a pus pe ganduri ,preferand retragerea din relatie!!!Stii ca simte ca trebuie sa fiti impreuna???????Mai sa fie!!!! Ce perspicace esti!!!!Cum ti-ai dat seama de acest lucru???Eu te contrazic,nu cred nimic din afirmatia respectiva!!!Nu este sigur pe el???Dar,,tu esti??????Nu cred,caci,daca ai fi fost sigura pe tine,nu te-ai fi prezentat cu acest subiect de topic!!!Deci,,nu ai cum sa fii sigura de altii,cand nu te bazezi pe propria-ti persoana!!!

Nu se va intoarce la tine,,poti sa stai linistita in aceasta privinta,,stresul aferent nedumeririi tale,,nu-si are locul!!!

Trebuie sa fiti impreuna??? De unde stii asta???Nu,draga mea,ca sa fiti impreuna,este necesar sa fie si el de acord cu acest lucru,nu numai tu!!!Iubirea este reciproca si bivalenta!!!
MissRainbow
Postat pe 24 Iulie 2012 16:04


kudika_10590
Postat pe 24 Iulie 2012 16:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu-ti lasa banii in plata Domnului! 17 De la: _oktober_ 27 Octombrie 2010 16:14
Un indemn la solidaritate! 5 De la: Shamballa 20 Februarie 2009 16:24
R.I.P Ion Dolanescu 19 De la: Diavolyta_ 14 Mai 2009 23:59
oportunitate 5 De la: Ramon3l 28 Mai 2008 14:59
500 de dolari pe luna stan acasa in fata pc si dand doar clic.. 3 De la: mafia_nrr1 25 Octombrie 2008 12:29