Setari Cookie-uri

mirosul urat in gura

Foarte multa lume are probleme de acest gen.Pe aceasta cale ve dau solutia .Mergeti in farmacie si cereti ROVAMICINA,2 cutii,spuneti-va problema,nu e o rusine.Acesta e un antibiotic forte,ce da rezultatul imediat,va garantez.Pastilele le luati dupa cum scrie, 1 la 12 ore.Tratamentul este pentru 12 zile,tinand cont ca intr-o cutie sunt 12 pastile a cate 2 pe zi,fac 6 zile,o cutie.Doua cutii,12,zile.Imi veti multumi,dar aveti grija sa nu aveti alte probleme de sanatate.Va urez sanatate,dragi dititori .
kudika_14920
Postat pe 25 August 2012 13:31
Tu esi cumva ceva medic stomatolog de faci astfel de recomandari?
Una din cauza halenei este igiena deficitara a cavitatii bucale,deoarece toate alimentele care au fost mestecate se descompun ,activitatea bacteriilor creaza halena ,pentru asta nu este nevoie de antibiotic ci de curatarea gurii si folosirea unei ape de gura .
O alta cauza ar fi afectiunile cavitatii bucale ,aici se recomanda o vizita la stomatolog,evitarea fumatului.
Daca ai reflux esofaringian sau diabet ,boli ale ficatului sau rinichlor atunci iar poti sa ai halena din cauza faptului ca organismul retine toxinele,lipsa carbohidratilor ...etc
In orce caz este necesar sa te consulti cu un medic inainte sa incepi sa bagi in tine antibiotice deoarece acestea distrug sistemul iminitar si lasa o portita catre alte afectiuni.
era mai bine daca ziceai ,in caz de repiratie urat mirositoare consumati multe fructe,lichide ,cereale integrale,acordati o atentie mai mare igienei dentare si consultati-va cu un stomatolog.
Piscolinoo
Postat pe 25 August 2012 13:47
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-25 13:47:04Tu esi cumva ceva medic stomatolog de faci astfel de recomandari?
Una din cauza halenei este igiena deficitara a cavitatii bucale,deoarece toate alimentele care au fost mestecate se descompun ,activitatea bacteriilor creaza halena ,pentru asta nu este nevoie de antibiotic ci de curatarea gurii si folosirea unei ape de gura .
O alta cauza ar fi afectiunile cavitatii bucale ,aici se recomanda o vizita la stomatolog,evitarea fumatului.
Daca ai reflux esofaringian sau diabet ,boli ale ficatului sau rinichlor atunci iar poti sa ai halena din cauza faptului ca organismul retine toxinele,lipsa carbohidratilor ...etc
In orce caz este necesar sa te consulti cu un medic inainte sa incepi sa bagi in tine antibiotice deoarece acestea distrug sistemul iminitar si lasa o portita catre alte afectiuni.
era mai bine daca ziceai ,in caz de repiratie urat mirositoare consumati multe fructe,lichide ,cereale integrale,acordati o atentie mai mare igienei dentare si consultati-va cu un stomatolog.



Piscolinoo,este corect ceea ce ai tastat ,si,eu,vin cu urmatoarea completare si anume:

Halena fetida bucala are si alte cauze cum ar fi problemele digestive sau existenta parazitilor intestinali,,insuficienta renala,hepatica si mai sunt si alte justificari ale aparitiei acestei stari neplacute,in speta,afectiuni ale sinusurilor,faringelui,palmanilor!Pentru tratarea acestei probleme,,este recomandat sa se elimine toate celelalte cauze de ordin medical,prin verificarea starii de sanatate ,la medic,dupa care,,se poate recurge la controlul stomatologic,,prin constatrea starii dentitiei si a gingiilor ,care pot fi afectate de starea de anemie sau paradontoza.Sunt multi factori,care determina aparitia halenei bucale,,tutunul alimenattia condimentata,gura uscata,determinata de existenta diabetului sau din lipsa de hidratare corespunzatoare,legumele ,,gen ceapa,usturoiul,care,stim cu totii,aduc persistarea mirosurilor caracteristice lors.a.m.d.
MissRainbow
Postat pe 25 August 2012 14:04
Cel mai frecvent oamenilor le miroase gura atunci cand le este foarte foame! Nu contest cele afirmate de voi ci vin in completarea lor!
Ia sa intrebati oamenii carora le simtiti mirosul neplacut al respiratiei >Cand ai mancat ultima data?<
kudika_16683
Postat pe 25 Octombrie 2012 10:26
nu..nu sunt medic stomatolog..dar cum se face atunci ca ani de zile,medicii nu au reusit sa dea solutia,iar intr-o zi, s-a gasit totusi unul ce a prescris acest tratament si mirosul a disparut in cateva zile,nici macar nu a facut tratamentul pana la sfarsit?da..teoretic,vad ca sunteti destepti toti dar cand vin pacientii la voi,habar nu aveti ..multi dintre voi ati facut stomatologia doar pentru ca se castiga bani multi..de aceea, in Romania ,nu merge lumea la dentist,trebuie sa isi vanda casa ca sa isi faca dantura..
kudika_14920
Postat pe 9 Februarie 2013 02:37
Cred ca este o gluma... Antibioticele luate la orice ni se nazareste, fara prescriptie medicala, mi se pare a fi un gest iresponsabil.
Consumul exagerat de antibiotice duce inevitabil la reducerea drastica a efectului lor in timp si atunci cand ti-e lumea mai draga, vezi ca nu au efectul scontat...

In ceea ce priveste problema in discutie, solutia este mai simpla decat credeti. Daca ati vizitat deja stomatologul si nu a gasit nimic de natura sa va ingrijoreze, atunci folositi zilopop. Eu l-am gasit la enova si cand ies in oras sau la vreun eveniment il folosesc. Mai ales dupa ce mananc, toate mirosurile neplacute zboara ca prin farmec. Nu prea inteleg cum functioneaza dar efectul este chiar uimitor.
kudika_34744
Postat pe 9 Mai 2013 11:21
De la: kudika_16683, la data 2012-10-25 10:26:34Cel mai frecvent oamenilor le miroase gura atunci cand le este foarte foame! Nu contest cele afirmate de voi ci vin in completarea lor!
Ia sa intrebati oamenii carora le simtiti mirosul neplacut al respiratiei >Cand ai mancat ultima data?<


Sau cand le este sete. Si nu este o gluma.
kudika_32792
Postat pe 12 Mai 2013 11:41
De la: kudika_14920, la data 2012-08-25 13:31:53Foarte multa lume are probleme de acest gen.Pe aceasta cale ve dau solutia .Mergeti in farmacie si cereti ROVAMICINA,2 cutii,spuneti-va problema,nu e o rusine.Acesta e un antibiotic forte,ce da rezultatul imediat,va garantez.Pastilele le luati dupa cum scrie, 1 la 12 ore.Tratamentul este pentru 12 zile,tinand cont ca intr-o cutie sunt 12 pastile a cate 2 pe zi,fac 6 zile,o cutie.Doua cutii,12,zile.Imi veti multumi,dar aveti grija sa nu aveti alte probleme de sanatate.Va urez sanatate,dragi dititori .


Daca mirosul neplacut al gurii nu este cauza unei infectii bacteriene localizate la nivelul bucal, atunci de ce sa iei antibiotice?

Mirosul neplacut al gurii poate fi efectul unor afectiuni organice, de tip diabet zaharat, probleme stomacale etc, igiena bucala deficitara, consumul de alimente puternic aromate (gen mancare puternic condimentata), chiar si faptul ca o persoana nu bea suficienta apa, poate duce la aparitia acestui efect de miros neplacut al gurii, consumul de tutun etc.

Vizitele de doua ori pe an la stomatolog sunt sfinte, la fel si curatatul dintilor de 3 ori pe zi, iar seara se foloseste si ata dentara, pe langa curatatul obisnuit al dintilor. Apa de gura se foloseste obligatoriu, de doua ori pe zi, imediat dupa ce dintii au fost curatati cu pasta de dinti si apoi clatiti cu multa apa. Iar atunci cand nu aveti posibilitatea sa va spalati pe dinti, mestecati o guma fara zahar, deoarece aceasta va stimula secretia de saliva, iar aceasta este si ea importanta in curatarea dintilor si in protectia acestora, atunci cand nu avem posibilitatea sa-i curatam ca la carte, spre exemplu, cand sunteti pe drum sau la job.

kudika_32792
Postat pe 12 Mai 2013 11:50


Halena bucala sau halitoza se trateaza eliminand,intai,cauzele,ce tin de eventualele probleme legate de alimentatie,probleme digestive,inclusiv paraziti intestinali,ori boli de nutritie ,dupa care se poate trece la evaluarea cavitatii bucale,atat dentitia ,cat si starea gingiilor!!!Pe langa igiena bucala meritorie,este necesar si tratament medicamentos!!
kudika_15804
Postat pe 12 Mai 2013 13:26
halena este halena iar mirosul in diabet este altceva are miros de mar acru, celelalte boli au si ele caracteristile lor si nu seamana a halena ,. antibioticul de mai sus este creat special pentru infectii bucale adica HALENA.
Delia_Tone_1
Postat pe 4 August 2015 17:06
da, bravo, si eu am probleme cu halena, mirosul gurii in diverse boli au diverse iz-uri ca sa zic asa, in diabet miroase intrun fel , dupa tigare altfel, antibioticul indicat este tocmai pentru sfera bucala, am sa-l cumpar si am sa ma sfatuiesc cu un stomatolog sper sa nu dau peste un cap lunguietz, asta pentru ca iti dau dreptate 7 plombe multi bani si maseaua mea inca nu are plomba.
Delia_Tone_1
Postat pe 4 August 2015 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
miscare involuntara ureche 4 De la: camiflorea 30 Martie 2010 22:11
CUM UN BARBAT POATE IUBII 2 femei in acelasi timp,? 71 De la: kudika421339 21 Septembrie 2011 13:14
Varice 9 De la: kudika375446 10 Martie 2011 18:42
Va rog frumos sa ma ajutati!!!!!!!! 7 De la: Ionutz0101 8 Ianuarie 2010 19:25
Hidrocortizon Acetat - Tratamente 2 De la: camiflorea 3 Aprilie 2010 12:11