Setari Cookie-uri

Barbatul fecioara - merita efortul sau nu?

Buna dragelor,

M-am gandit sa deschid acest subiect sperand sa aflu si parerea voastra in materie de relatie cu un barbat fecioara.

Eu sunt o berbecuta de 29 de ani intr-o relatie cu un fecior de 28. Suntem impreuna de doua luni si jumatate. Totul a inceput frumos si tempestuos, insa la un moment dat ceva s-a dezactivat si acum simt ca trebuie s-o iau de la zero. Voi intra imediat in detalii.

Ne-am cunoscut anul trecut la un eveniment social si dupa un an (in iunie 2012) ne-am reintalnit la petrecerea unei cunostinte comune. Dupa o serie de schimburi de priviri, zambete si fraze aluzive ne-am apropiat foarte mult. De-atunci a inceput relatia noastra. A petrecut foarte mult timp la mine, am gatit, am iesit impreuna, am facut dragoste etc. L-am intrebat daca nu e prea mult pentru el si mi-a raspuns de fiecare data ca-i place compania mea si ca vrea sa fie alaturi de mine. La un moment dat a declarat ca vrea sa fim impreuna pentru totdeauna si ca vrea sa se casatoreasca cu mine. Toti prietenii lui au fost surprinsi, stiindu-l singur de mai mult de 3 ani. Atat de hotarat era, ca s-a interesat de un bijutier pentru un inel special facut la comanda. Prea frumos sa fie real!

Doar o discutie ne-a trebuit ca sa se naruie totul. Ceva nu i-a convenit la un moment dat, m-a impins intr-o confruntare si pe urma m-a scos afara din lista lui de FB si din viata lui. Desi eu sunt cea impulsiva, de data asta toate vorbele grele au venit din partea lui. Cu alte cuvinte, si-a aratat latura pasiv-agresiva, o latura pe care nu o vazusem pana acum si care m-a socat.

Dupa vreo 2-3 zile de tacere (cu cate-un sms din partea lui) l-am sunat eu si ne-am intalnit. Am vorbit deschis si mi-a spus ca l-am impins, ca totul a fost fie extrem pozitiv fie extrem negativ pentru el, ca nu a trait niciodata atat de intens alaturi de o persoana, ca acea confruntare a scos la iveala o latura pe care nici el nu o cunostea, la relatia e nesanatoasa etc. Avand si eu timp sa analizez toate laturile problemei, l-am intrebat daca nu cumva mica depresie pe care a avut-o acum jumatate de an si-a spus cuvantul, ca poate emotional nu era pregatit pentru o relatie. I-am mai spus ca intr-o relatie "it takes two to tango" iar vina nu este a mea din vreme ce el m-a incurajat sa ma implic in respectiva relatie.

A facut el niste calcule si mi-a zis ca are nevoie de 3 saptamani (pentru recuperare emotionala) si 3 zile (pentru recuperare cognitiva). Cum a ajuns la suma asta, numai el stie... ... dupa care ar vrea s-o luam de la zero. Mi-a propus sa-mi devina psiholog personal si sa ne vedem de 2 ori pe saptamana (o data pentru sesiunea de psihologie, o data pentru noi ca si cuplu). Mi-a mai declarat ca inca ma iubeste si ca vrea sa ne casatorim, insa nu inainte de a ne cunoaste mai bine. Acum nu se simte pregatit pentru o apropiere fizica si ca din cand in cand (daca nu m-ar deranja) sa faca un gest prin care sa-mi arate ca-i pasa de mine: o atingere pe mana sau pe umar, un pupic pe obraz...

Acum intervine frustrarea avand in vedere ca am 2 optiuni:
- sa accept sugestia lui si sa ma inarmez cu rabdare;
- sa ma detasez emotional de el si sa-mi vad de drum.

Frica numarul 1 consta in imposibilitatea de a reveni la relatia pasionala pe care o aveam pana acum o saptamana. Eu ma hranesc cu pasiune si sprijin moral. Aceste doua elemente sunt motivatorii mei principali, mai ales cand vine vorba de relatie. Sunt o persoana calda si sexuala. Sunt terifiata de ideea unei relatii frigide, de aceea nu ma simt complet motivata in ciuda sentimentelor puternice pe care le am pentru acest barbat.

Voi ce credeti? Ati experimentat ceva asemanator? Merita rabdarea? Relatia asta, s-ar putea reaprinde la loc, sau se va activa sub o alta forma: rationala si lipsita de pasiune?

Apreciez parerile voastre sincere.

Va pup!

kudika410270
Postat pe 8 Septembrie 2012 14:08
De la: kudika410270, la data 2012-09-08 14:08:58Buna dragelor,

M-am gandit sa deschid acest subiect sperand sa aflu si parerea voastra in materie de relatie cu un barbat fecioara.

...............................................


Hm,barabta,,,"fecioara",,cine a mai vazut?????????


Draga mea,,ai mentionat cuvantul "frica",sinonim cu teama ,temerea,,din momentul in care acestea exista in viata ta,,,totul este terminat,,iti vorbesc din punctul de vedere al femeii,care a cunoscut destule de-alungul vietii!!! Daca consideri ,ca poti invinge aceasta frica,,este foarte bine,,dar,,,mi-e greu as cred ca poti trece si peste ranile lasate de aceasta teama!!! Raspunsul meu este "NU"!!!!Iubirea nu trebuie sa cunoasa ,nici macar simptomele declansarii fricii!!!Auzi,,"relaxare emotionala,,cognitiva",,hmmmmmmmm,,,domnul in cauza ,,sa lase sentimentalismele ieftine,,de taraba,,,ori te iubeste,ori nu,,clar.....
kudika_15804
Postat pe 8 Septembrie 2012 14:22
De la: kudika_15804, la data 2012-09-08 14:22:22
De la: kudika410270, la data 2012-09-08 14:08:58Hm,barabta,,,"fecioara",,cine a mai vazut?????????


Draga mea,,ai mentionat cuvantul "frica",sinonim cu teama ,temerea,,din momentul in care acestea exista in viata ta,,,totul este terminat,,iti vorbesc din punctul de vedere al femeii,care a cunoscut destule de-alungul vietii!!! Daca consideri ,ca poti invinge aceasta frica,,este foarte bine,,dar,,,mi-e greu as cred ca poti trece si peste ranile lasate de aceasta teama!!! Raspunsul meu este "NU"!!!!Iubirea nu trebuie sa cunoasa ,nici macar simptomele declansarii fricii!!!Auzi,,"relaxare emotionala,,cognitiva",,hmmmmmmmm,,,domnul in cauza ,,sa lase sentimentalismele ieftine,,de taraba,,,ori te iubeste,ori nu,,clar.....


Ai dreptate, in dragoste nu ar trebui sa existe sentimente de indoiala, frica si confuzie. Citesc pe diverse forumuri despre stoicismul fecioarelor si rabdarea la care sunt provocate femeile care au de-a face cu asfel de barbati. Am oroare de momentul in care imi voi da seama ca au trecut X luni si nu vad nici un rezultat. Sentimentele trebuiesc cultivate si nu testate. Dragoste conditionata... hm...
kudika410270
Postat pe 8 Septembrie 2012 15:12
De la: kudika410270, la data 2012-09-08 15:12:05[quote name=
Ai dreptate, in dragoste nu ar trebui sa existe sentimente de indoiala, frica si confuzie. Citesc pe diverse forumuri despre stoicismul fecioarelor si rabdarea la care sunt provocate femeile care au de-a face cu asfel de barbati. Am oroare de momentul in care imi voi da seama ca au trecut X luni si nu vad nici un rezultat. Sentimentele trebuiesc cultivate si nu testate. Dragoste conditionata... hm...



Draga mea,dragostea conditionata ,nu mai poate fi numita dragoste,ci,mai degraba,obligatie,interes!!!!Si nu iti mai coordona viata,in functie de zodii,,este un gest de imaturitate,gandeste-te,,sunt mii de nativi ale aceleiasi zodii,dar fiecare dintre ei ,este unic,personalizat!!!Conteaza ceea ce simti,ce traiti amandoi,,,simti frica,,este putin probabl sa fii linistita vreodata!!!Sa traiesti cu oroare in suflet???Dar ,aceasta este o mare prostie,,iubirea nu se dezvolta astfel!!!! Stoicismul trebuie sa existe in puterea manifestarii iubirii,in viata de zi cu zi,si nu in predictiile astrale!!Lasa deoparte zodia,,priveste omul aflat in fata ta,si "citeste-l" cu ochii mintii,,vei vedea rezultatul,,fara a lua in calcul,ceea ce spun astrele!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Septembrie 2012 15:24
Draga mea fugi si nu te uita ianpoi. Am trait 18 ani cu o astfel de fecioara, asa iti va fii toata viata de vei ajunge sa mergi in varful picioarelor si el sa faca depresie numai pentru simplu fapt ca asa simte el. Viata a fost plina e frustari ALATURI E EL, plus pare un tip pasional dar ESTE FOARTE RECE SI INSTABIL si ma inselat dupa o luna de la casatorie.
kudika322848
Postat pe 16 Septembrie 2012 17:00
eu inca traiesc cu o astfel de fecioara ,
kudika377362
Postat pe 23 Septembrie 2012 07:31
buna.eu sunt casatorita cu un barbat fecioara,de altfel si eu sunt tot fecioara.pt mine ,e barbatul ideal,dar mai conateaza si caracterul fiecaruia.in prima faza,pare rece,distant...in esenta,e foarte sensibil,romantic si ii apara cu toate fortele pe cei pe care ii iubeste.eu zic k merita efortul,desi ar trebui sa nu se mai gandeasca daca a spus k te iubeste.nu poti sta toata viata sa il astepti pe el.eu m-am mutat cu sotul meu,dupa 2 luni de relatie si nu am regretat niciunul nimik.am trecut si prin bune si prin rele,in doar 4 ani jumate.numai voi puteti clarifica ce anume este intre voi.bafta si multa fericire.
kudika_10443
Postat pe 23 Septembrie 2012 10:59
Barbat fecioara!? Sunt casatorita de 9 ani cu un barbat fecioara! Ca si stabilitate emotionala, este un barbat sigur! Familist convins, tata iubitor, un tip super sexual si tandru!
Pentru mine e iubit, sot, tata... tot ce vreau! E un tip cu inteligenta nativa! Avem o singura problema, are un viciu... daca nu ar exista viciul, as spune ca e barbatul perfect! Eu sunt sagetator (tot zodie de foc). Tot ce trebuie sa faci, e sa fii propria ta stapana, indiferent de ce zodie ai langa tine. Barbatul e capul, femeia e gatul... gatul misca capul... Nu te lasa controlata, studiata... Da-i impresia ca o faci, fii smechera, daca simti ca el este jumatatea!
kudika489766
Postat pe 25 Septembrie 2012 09:44
Cata dreptate....si eu sunt tot sagetator si traiesc cu o fecioara de aprox.3 ani si e exact cum zici tu,pt mn e si iubit,prieten,tata etc dar ce viciu are al tau k m-ai facut curioasa...e f adevarat sa nu te lasi controlata de ei k apoi se plictisesc...si plus ca am vazut multe cupluri sagetator fecioara,barbatii fecioara nu prea rezista in relatii cu femei din zodii de pamant am observat...
Princess1990
Postat pe 25 Septembrie 2012 18:17
De la: kudika489766, la data 2012-09-25 09:44:37Barbat fecioara!? Sunt casatorita de 9 ani cu un barbat fecioara! Ca si stabilitate emotionala, este un barbat sigur! Familist convins, tata iubitor, un tip super sexual si tandru!
Pentru mine e iubit, sot, tata... tot ce vreau! E un tip cu inteligenta nativa! Avem o singura problema, are un viciu... daca nu ar exista viciul, as spune ca e barbatul perfect! Eu sunt sagetator (tot zodie de foc). Tot ce trebuie sa faci, e sa fii propria ta stapana, indiferent de ce zodie ai langa tine. Barbatul e capul, femeia e gatul... gatul misca capul... Nu te lasa controlata, studiata... Da-i impresia ca o faci, fii smechera, daca simti ca el este jumatatea!



Am avut o relatie de aprox 10 luni cu un barbat de 35 de ani care este in zodia fecioarei, eu cred ca viciul cel mai grav si pe care m-a infuriat la culme, este MINCIUNA, ii placea sa inventeze situatii, sa distorsioneze adevarul, apoi, bautura, era comod, zgarcit, desi chestia cu bautura nu este un viciu care sa caracterizeze o zodie, este un viciu grav indiferent de ziua de nastere in care s-a nascut cineva.
La noi tot dupa aprox 2-3 luni au inceput sa degenerezez lucrurile, probabil pt ca atunci incep ei sa se acomodeze si sa considere ca totul li se cuvine.
Sunt in general tacuti dar,nu-i o regula, foarte critici, barfitori, cicalitori in cuplu,foarte exclusivisti, considera ca fac totul pt tine desi, nu fac mare lucru.
Sunt
crisstiana
Postat pe 27 Septembrie 2012 09:43
De la: crisstiana, la data 2012-09-27 09:43:49
De la: kudika489766, la data 2012-09-25 09:44:37Barbat fecioara!? Sunt casatorita de 9 ani cu un barbat fecioara! Ca si stabilitate emotionala, este un barbat sigur! Familist convins, tata iubitor, un tip super sexual si tandru!
Pentru mine e iubit, sot, tata... tot ce vreau! E un tip cu inteligenta nativa! Avem o singura problema, are un viciu... daca nu ar exista viciul, as spune ca e barbatul perfect! Eu sunt sagetator (tot zodie de foc). Tot ce trebuie sa faci, e sa fii propria ta stapana, indiferent de ce zodie ai langa tine. Barbatul e capul, femeia e gatul... gatul misca capul... Nu te lasa controlata, studiata... Da-i impresia ca o faci, fii smechera, daca simti ca el este jumatatea!



Am avut o relatie de aprox 10 luni cu un barbat de 35 de ani care este in zodia fecioarei, eu cred ca viciul cel mai grav si, care m-a infuriat la culme, a fost MINCIUNA, ii placea sa inventeze situatii, sa distorsioneze adevarul, apoi, bautura, era comod, zgarcit, desi chestia cu bautura nu este un viciu care sa caracterizeze o zodie, este un viciu grav indiferent de ziua de nastere in care s-a nascut cineva.
La noi tot dupa aprox 2-3 luni au inceput sa degenerezez lucrurile, probabil pt ca atunci incep ei sa se acomodeze si sa considere ca totul li se cuvine.
Sunt in general tacuti dar,nu-i o regula, foarte critici, barfitori, cicalitori in cuplu,foarte exclusivisti, considera ca fac totul pt tine desi, nu fac mare lucru.
Sunt egoisti....
crisstiana
Postat pe 27 Septembrie 2012 09:49
De la: crisstiana, la data 2012-09-27 09:49:07
De la: crisstiana, la data 2012-09-27 09:43:49
De la: kudika489766, la data 2012-09-25 09:44:37Barbat fecioara!? Sunt casatorita de 9 ani cu un barbat fecioara! Ca si stabilitate emotionala, este un barbat sigur! Familist convins, tata iubitor, un tip super sexual si tandru!
Pentru mine e iubit, sot, tata... tot ce vreau! E un tip cu inteligenta nativa! Avem o singura problema, are un viciu... daca nu ar exista viciul, as spune ca e barbatul perfect! Eu sunt sagetator (tot zodie de foc). Tot ce trebuie sa faci, e sa fii propria ta stapana, indiferent de ce zodie ai langa tine. Barbatul e capul, femeia e gatul... gatul misca capul... Nu te lasa controlata, studiata... Da-i impresia ca o faci, fii smechera, daca simti ca el este jumatatea!



Am avut o relatie de aprox 10 luni cu un barbat de 35 de ani care este in zodia fecioarei, eu cred ca viciul cel mai grav si, care m-a infuriat la culme, a fost MINCIUNA, ii placea sa inventeze situatii, sa distorsioneze adevarul, apoi, bautura, era comod, zgarcit, desi chestia cu bautura nu este un viciu care sa caracterizeze o zodie, este un viciu grav indiferent de ziua de nastere in care s-a nascut cineva.
La noi tot dupa aprox 2-3 luni au inceput sa degenerezez lucrurile, probabil pt ca atunci incep ei sa se acomodeze si sa considere ca totul li se cuvine.
Sunt in general tacuti dar,nu-i o regula, foarte critici, barfitori, cicalitori in cuplu,foarte exclusivisti, considera ca fac totul pt tine desi, nu fac mare lucru.
Sunt egoisti....


Ca sunt egosisti, ca nu se invata niciodata minte .... stiu foarte bine. Am onoarea de a fi fiica unui "barbat fecioara". Ca fiica vad altfel lucruruile, dar stiu ca niciodata nu tine minte daca a facut o greseala, sa nu o mai repete, nu se corecteaza, nu invata din greseli ....
Parerea mea: ca sa "inghiti" un fecioara ... iti trebuie multa, multa toleranta. Si nu te astepta la pasiune, cel mult la romantism.
Karina_Stoica_1
Postat pe 27 Septembrie 2012 12:54
Dragele mele,

Am tinut cont de parerile voastre, insa mi-am ascultat inima si am vrut sa ma asigur ca decizia pe care o iau e definitiva. Fara a lasa loc indoielii. Asadar, dupa discutia noastra am plecat intr-un weekend lung in afara (planuit inainte de a avea confruntarea de care am vorbit la inceput) si am decis sa lasam loc si timp relatiei noastre sa se dezvolte. Ne-am simtit bine in vacanta si am incercat sa discutam anumite aspecte care ne deranjeaza unul la celalalt.

Cum am venit inapoi, lucrurile au inceput din nou sa ia o intorsatura bizara. El a fost acceptat la un colegiu si-si cauta de lucru acum. De 2 saptamani incoace vine si ma umple de negativism. Imi spune ca e intr-o perioada neurotica. Eu ii zic: "Daca nici n-ai inceput scoala si lucrul si esti nevrotic, apoi cand toate vor incepe la ce sa ma astept?" Eu lucrez timp plin si studiez seara. I-am propus sa ne vedem o zi pe saptamana si aia sa fie sambata. Sa ne aeram creierele si sa ne bucuram unul de celalalt. El nu pare dispus sa faca sa ceva zicandu-mi ca lui ii trebuie dublul timpului meu sa studieze, ca e dislectic. Apoi imi zice ca vrea ca relatia asta sa mearga, ca e dispus sa-si sacrifice serile. Insa eu studiez si deci nu se poate. Asadar, nu prea exista flexibilitate aici. Discutia asta a avut loc miercuri seara si joi dimineata devreme.

Intre timp: am avut ocazia sa discut cu o veche prietena de-a lui (aprox cu 2 saptamani in urma). Tipa mi-a adus la cunostinta o groaza de aspecte negative din viata lui, punand accentul pe faptul ca el nu stie ce vrea, ca e incapatanat si ca are o atitudine de omniscient, insa cand vine vorba de el e vraiste. Chiar ea mi-a zis ca se indoieste ca el va termina acel colegiu, deoarece el cumva se va razgandi si va face in asa fel incat sa nu-l mai termine. La fel ca si cu munca: are 28 de ani si inca n-are senioritate profesionala. Cauta motive sa nu munceasca si acest colegiu ar fi un soi de subterfugiu s-o mai lungeasca inca 3 ani.

Azi mi-a venit la usa pe la pranz pregatit cu un speech fabulos. La fel ca si acum o luna cand a premeditat confruntarea respectiva. A venit sa-mi spuna ce decizie a luat, fara o discutie deschisa ca intre 2 adulti: ca fiecare sta in calea celuilalt si ca asta nu duce nicaieri. Ca nici nu vrea sa ramanem prieteni si ca de la confruntare eram deja despartiti si ca el a incercat sa fim prieteni (timp in care am fost intimi si imi zicea ca ma iubeste si ca vrea sa ne casatorim). S-a justificat spunand ca era in perioada emotionala si ca ce simtea erau fragmente din primele 2 luni.

M-am ridicat si l-am poftit sa-si ia lucrurile si sa dispara. Si sa invete sa trateze lumea cu respect. La care el mi-a zis urmatoarele: "Asta e valabil pentru tine. invata sa respecti lumea" I-am zis sa se duca dracului si-al incuiat usa dupa el.

Au trecut 5 ore de atunci si deja ma simt mai bine. Fara nervi si angoase. Ma simt libera din nou!!! Pe aceasta cale va multumesc dragelor pentru sfaturi. Si totodata amicei lui care practic m-a pregatit pentru ziua asta.


Va multumesc si va pup, dragele mele!!!

P.S. Propun sa lasam acest subiect deschis si pentru alte tize care vor sfaturi si nu stiu cum sa procedeze.
kudika410270
Postat pe 29 Septembrie 2012 18:19
Te felicit draga mea ptr alegerea facuta.Si eu am fost casatorita cu un barbat fecioara si dupa 12 ani am divortat avand si 2 copii. Sunt egoisti , lor trebuie sa le fie bine, sunt atotstiutori si nu accepta sfaturi .Al meu a fost infidel inselandu ma si mintindu ma .Bine ca ai scapat de el mai ales ca ei nu stiu sa si exteriorizeze sentimentele , sunt reci si distanti.Felicitari inca o data ca i ai dat papucii, viata merge inainte
lorelei25
Postat pe 1 Octombrie 2012 11:17
Foarte bine, fii ferma si ramai de neclintit, Daca poti,pentru ca va face pe victima, va mintii frumos sau te va jigni, umili. Stiu nu toti sunt la fel, dar din descrierea ta se aseamana foarte mult cu fostul meu sot care a distrus familia, a plecat de langa 2 copii,m-a distrus pe mine si.....cladindu-si viata pe minciuni si relatii multiple. nu a arealizat nimic.......acum doua luni a murit in pat cu ultima iubita, iar copii mi l-a adus mie pt inmormantare,un adevarat blestem pt mine. Te sfatuiesc sa fii puternica si sa nu mai revi asupra hotarari.
kudika322848
Postat pe 1 Octombrie 2012 18:43
Dragele mele, fiti sigure ca nu ma reitorc la acest specimen. A reusit sa ma insulte, sa ma umileasca si sa ma minta asa cum n-a mai facut-o nimeni pana acum. E adevarat, mi-a mancat 3 luni din viata, dar asta e nimic in comparatie cu ce-ati indurat voi alaturi de ai vostri.

Azi noapte la 00:00 am intrat in Prima Intoarcere a lui Saturn iar aceasta va dura pana in noiembrie 2012. Si cum in astrograma mea natala saturn in scorpion pica in casa 7, perioada asta ma va afecta in plan afectiv-relational. Iar din aceasta perioada eu as trebui sa ies mai matura si mai inteleapta. Consider ca experienta cu individul asta a fost exact "marea lectie" pe care saturn mi-a predat-o in intoarcerea sa. Desi s-a intamplat cu 2 zile in urma, incidentul m-a afectat pana azi-noapte. Azi dimineata m-am trezit senina si mai usoara.

Alt eveniment care pare sa aiba legatura cu Prima Intoarcere a lui Saturn a fost o intalnire pe care am avut-o dupa-amiaza asta. M-am reintalnit cu prietena lui (cu care m-am intalnit si acum 2 saptamani si care mi-a deschis ochii) sa vorbim si sa-i las o punga cu toate cadourile pe care individul mi le-a dat. Nu am nevoie de ele. Tipa mi-a adus la cunostinta urmatoarele:

1. Individul, imediat dupa ce l-am dat afara, s-a dus la ea si i-a zis ca l-am agresat. Dupa care a incercat sa-i intoarca (pe ea si pe prietenul ei) impotriva mea spunand ca i-am facut jigodii si oameni de nimic (am incercat sa folosesc un limbaj decent ca sa nu reproduc exact cuvintele lui).

2. Individul avea conturi pe situri matrimoniale pe care conversa cu gagici de mai bine de-o luna. Cred ca si-a dat si intalniri, deoarece vizitele lui au devenit din ce in ce mai rare in ultima perioada. Mai exact, de la prima confruntare.

Asadar, nu am nici un motiv sa-i mai acord sanse. Mi se confirma de zi ce trece cat de infecta poate sa fie persoana asta. Ma dezgusta total. Am schimbat asternuturile, am aerisit casa, am scapat de lucrurile lui si l-am blocat pe FB ca sa nu ma mai gaseasca. Doar numarul de telefon il tin ca sa nu-i raspund daca ma suna. Atat! Viata merge inainte. Sa fim noi sanatoase.
kudika410270
Postat pe 1 Octombrie 2012 19:38
Eu zic k merita sa ai rabdare, nu ai nimc de pierdut.Mai bine regreti ce ai facut decat ceea ce nu ai facut asa ca mai asteapta putin;)
kudika067150
Postat pe 2 Octombrie 2012 08:26

Legatura dintre o fecioara si un berbec ( berbecutza ) nu are sanse in timp sa reziste , daca vrei o aventura este o.k. ptr relatii de lunga durata , tu fiind un semn nativ de foc cauta un leu sau un sagetator , ve-i vedea in timp diferentele. Succes
banalulanonim
Postat pe 4 Octombrie 2012 17:29
Mie mi se pare ca deja a devenit totul foarte ciudat. Eu una nu as avea curajul sa ma avant intr-o relatie care a devenit dificila fara sa am vreo vina. Si cand te gandesti ca a devenit dificila in mod artificial, din cauza ca are el pitici pe creier! Ar fi un mare sacrificiu pentru tine. Eu iti dau sfatul sa renunti inaite ca lucrurile sa se complice mai mult. Datoria ta fata de propria persoana si fata de divinitate este sa traiesti frumos, nu sa renunti la viata ta pentru a fi sora de caritate a cuiva fata de care nu ai nici o datorie morala. Si eu sunt fecioara, fecioarele mai au si calitatea de a gandi rational si de a renaste din propria cenusa. Ce face el e un semn de imaturitate, capricii fara noima, zau asa. Tu trece totul prin prisma ta si fa ce-ti spune inima. Chiar daca iti lipseste relatia pe care ai avut-o cu el, e foarte posibil ca aceasta sa nu mai fie niciodata cum a fost.
RitiPiti
Postat pe 5 Octombrie 2012 08:47
Bun (re)gasit dragele mele.

Inainte de a incepe o noua discutie as dori sa va multumesc pentru diversele pareri care mi-au confirmat multe, dar si m-au amuzat copios. Am mai postat eu ceva la un moment dat (legat de masculul fecioara), dar a disparut ca un Poltergeist. Presupun ca din cauza unui link extern pe care l-am adaugat la final de mesaj. Anyway, sa trecem la altceva mai fresh.

Imediat cum fecioara in cauza a disparut din peisaj (din initiativa mea de a-l evita total), a reaparut un sagetator cu care avusesem un mic one-night-stand din perioada mea de celibat. Da, ar trebui sa scriu treaba asta la sectiunea sagetator, dar n-as vrea sa generalizez si sa aplic povestea asta tuturor sagetatorilor. Veti vedea de ce.

Asadar, dupa acel one-night-stand (si primul din viata mea), pauza. Pai cum altfel? No strings attached ca asa spune regula: una mica si ma lasi in pace, daaaaa? Dupa ceva luni a intrat in cadru feciorul despre care v-am povestit mai sus. Dupa ce a iesit feciorul din peisaj, hop si sagetatorul. De vreo doua saptamani incoace numai dupa dorsalul meu. Ca ar vrea o relatie, ca de fapt nu-mi promite nimic, ca n-ar vrea sa poarte stigma relatiei mele cu feciorul, ca de fapt ce vrea el e o chestie light fara prea multe responsabilitati. Buuuuun. Trecem peste povestile cu iesirile la opera, vinuri fierte si discutii intelectuale... Am ajuns exact unde trebuia sa ajunga un sagetator si un berbec: in pat. Ca de acolo am inceput, nu? Verdictul? Plictisitor. La fel ca si cu luni in urma (desi ma gandeam ca poate alcoolul era de vina).

Weekendul care tocmai a trecut, a inceput sa-mi declare un hibrid de sentimente. Ca el e sensibil si ca vrea sa fie tandru si romantic. Mda, tandru si romantic precum un scaun de brad. Luni seara s-a autoinvitat la mine si l-am refuzat pe motiv ca sunt ocupata (chiar eram) cu un raport si un termen limita. S-a ofticat si mi-a scris un poem in versuri imperecheate in care-mi sugera ca nu mi-e dor de el la fel cum lui ii e de mine, ca nu-l vreau si ca sunt insensibila la emotiile lui (de scaun de brad ). Aseara l-am intalnit la un vin fiert dupa program si i-am spus deschis ca nu-i impartasesc sentimentele si ca viziunile noastre despre relatie nu coincid, de aceea nu vreau sa-i dau sperante desarte.

S-a suparat. O adevarata drama. M-a lasat balta la masa si a plecat teatral in fumoar sa-si verse naduful. M-am dus dupa el si i-am spus intrand pe usa: "Sa stii ca atitudinea ta ma calca pe nervi. Dupa prima noastra noapte mi-ai spus indirect ca vrei sa fii lasat in pace si ti-am respectat decizia. Eu, pe de alta parte, am fost directa cu tine din respect. Ar trebui sa apreciezi cand o femeie e deschisa si sincera cu tine. Nu, nu simt nimic pentru tine si va trebui sa accepti lucrurile asa cum sunt. M-am saturat sa dau explicatii atunci cand nu e cazul. Daca s-ar fi inversat rolurile, ma indoiesc ca ai fi stat la discutii cu mine. Ai fi fugit mancand pamantul fara a fi nevoit sa dai explicatii. Fii barbat."

Dupa ce ne-am despartit mi-a trimis un set de sms-uri de adio parca scoase dintr-un film clasic. Totul sau nimic, asta e impresia pe care mi-a dat-o. Dezamagitor pentru un barbat de 35 de ani care ar vrea o relatie light fara promisiuni, insa cu sentimente sincere. Am ajuns la concluzia ca zodia are prea putin de-a face cu imaturitatea emotionala si egoismul unora. Ar vrea totul pe tava, dar sa nu ofere nimic in schimb si sa plece cand vor ei. Sa ia ei deciziile si sa nu dea explicatii. Uite ca nu-i asa. Traim in secolul XXI si ar trebui sa fim mai emancipati. Dar observ ca odata cu emanciparea femeii s-a produs un fenomen numit "confuzia barbatului". Cam nasol...
kudika410270
Postat pe 7 Noiembrie 2012 15:30
Sunt impreuna cu un barbat fecioara.... Eu sunt scorpioanca :) Il cunosc de mai mult de 5 ani , am fost impreuna si apoi ne-am despartit din motive copilaresti. Fiecare a mers pe drumul sau dar am ramas amici. Anul trecut dupa ( 2-3 ani de cand eram despartiti , in tot acest timp el era in strainatate lucrand) Daca pana atunci vorbeam o data la cateva luni asa ca doi amici , mai ales ca eu nu ii dadeam atentie si de multe ori nici nu raspundeam la telefon. Intr-o zi ma sunat si nu stiu cum dar am raspuns si am vorbit si ne-am dat seama ca in tot acest timp fiecare isi cauta persoana pottivita ( sufletul pereche ) . Iar dupa cateva luni de amicitie am hotarat sa mai incercam odata , candindu-ne ca acum suntem mai maturi si ca ar trebui sa ne acceptam DESTINUL . Ne-am reindragostit unul de altul chiar daca in tot acest timp nu ne-am uitat. Pot sa spun ca sunt fericita ca mi-am regasit sufletul pereche. Consider ca nu toate fecioarele sunt la fel , conteaza foarte mult cei. 7 ani de acasa , ;) conteaza cum sti sa ii vorbesti si sa ii dai de inteles ca nu doar el este important . Avem o relatie deschisa , atunci cand ne deranjeaza ceva spunem in fata chiar daca doare. Eu fiind scorpioanca si NU suport MINCIUNILE iar el stie ca orice gresala nu IERT . Trebuie sa sti cum sa le vorbesti si sa le arati ca si ei sunt importanti dar sa nu exagereze. Iar eu cam de fiecare data am dreptate :) Nu sunt egoisti daca iubesc si se simt iubiti. Ei se considera cei mai cei .... dar intotdeauna conteaza sa fie armonie . Trebuie sa stie de la inceput ce vor si sa realizeze ca intro relatie conteaza foarte mult RESPECTUL. Nu sunt atrasi de femeile se ofera pe tava ci de cele care se lasa greu . Sunt foarte atentii la detalii si foarte grijulii. Le plac curatenia si sunt in stare sa te ajute la nevoie. Dar cum am spus conteaza cei 7 ani de acasa .
Asa ca fetelor nu va lasati si aratatile ca inainte de toate sunteti FEMEI si ca trebuie sa se comporte ca atare.
ela31
Postat pe 28 Iulie 2014 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu fecioara,el fecioara 2 De la: kudika041860 21 Iunie 2009 14:30
femeia balanta si barbatul fecioara... 24 De la: kudika_1033725 14 August 2018 00:52
el capricorn eu fecioara 3 De la: georgiana_marius2000 18 Octombrie 2009 11:34
Femeia Leu si barbatul Fecioara ce relatie au.......? 5 De la: starone 25 Ianuarie 2009 23:12
pt.fete si baieti 18 De la: kudika173095 21 Ianuarie 2011 14:15