Setari Cookie-uri

Ambitie pentru a slabi

Buna dragelor, abea ce mi-am facut cont aici. Colindam internetul in lung si-n lat dupa o dieta. Am gasit una cu apa calda pe care o voi urma cat mai curand. Problema se afla la mine, ca de cand tot zic ca ma apuc de slabit...si parca lipseste acea ambitie de care am nevoie. Am mai tinut si anul trecut o cura de slabire timp de o luna, si am fost foarte multumita; faceam sport cate o ora de 4-5 ori pe saptamana, mancam iaurturi dietetice, musli, multe legume, fructe, si ultima masa era la ora 5-6 seara.In aceasta luna renuntasem la tot ceea ce insemna fainoase, paine, prajeli, dulciuri...si toate cele ce nu aveam voie in cura de slabire. M-am simtit foarte multumita si chiar se cunostea ca am slabit. Acum dupa 1 an de la acea cura de slabire, nu am pus la loc decat 4 kg,am uitat sa mentionez ca am slabit 9 kg in acea luna, si se cunoaste si putin burtica si as vrea sa incep iarasi, dar acum lipseste cu desavarsire ambitia, si zic de maine ma apuc, si cand vine acel maine, iar zic ca de maine...asa ca in viitorul apropiat vreau si imi doresc sa ma apuc de exercitii fizice, si de o dieta, care nu e foarte grea, si sper sa am parte si de ambitia de care e nevoie. Succes tuturor fetelor care vor sa se apuce de slabit
kudika_30164
Postat pe 22 Februarie 2013 17:36


Nu ai ambitie,nu ai nimic,draga mea,orice sfat ti-as da ,,devine inutil in fata lipsei de vointa personala!!!!Ideea principala este sustinuta de miscare fizica,alimentatie tinuta sub control,dans si multa dragoste!!!Principii sanatoase as spune!!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Februarie 2013 19:02
De la: kudika_15804, la data 2013-02-22 19:02:58

Nu ai ambitie,nu ai nimic,draga mea,orice sfat ti-as da ,,devine inutil in fata lipsei de vointa personala!!!!Ideea principala este sustinuta de miscare fizica,alimentatie tinuta sub control,dans si multa dragoste!!!Principii sanatoase as spune!!!!







kudika226898
Postat pe 23 Februarie 2013 19:17
Hai sa sarim peste comentariile rautacioase. Iti dau eu un sfat. Pune pe o foaie toate beneficiile pe care le-ai avea daca ai slabi atat cat iti doresti tu sa slabesti. Gandeste-te DE CE vrei sa slabesti si gandeste-te mereu la ce ai scris pe lista asta. Si ai sa vezi ca o sa vina si vointa :). Si mai ales daca o sa ai si rezultate o sa te stimuleze pentru mai departe. Sper ca te-am ajutat cat de cat. Bafta multa la slabit!
mainedimineata
Postat pe 24 Februarie 2013 08:40
Frumos
livi2
Postat pe 24 Februarie 2013 13:16
daca te rog imi zici si mie exact ce mancai in fiecare zi?
lady_fox_86
Postat pe 24 Februarie 2013 14:46
Cum e viata alaturi de un misogin?
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala/122-cum-e-viaa-alturi-de-un-misogin
kudika109274
Postat pe 25 Februarie 2013 11:29
cand am inceput dieta am renuntat la dulciuri, prajeli, fainoase, si tot ceea ce ingrasa. Ziua incepea la ora 7-7:30, si mancam un iaurt dietetic si cu o lingura de musli si o cafea fara zahar sau lapte.Dupa 2-3 ore mancam un mar mare, sau 2 mici, depinde cat de mari sunt. la pranz mancam de obicei ciorbe de legume (fara cartofi si fara paste sau taietei), sau supe de pui (aripioare sau pulpe), in general carne slaba,apoi mai luam o gustare dupa 2 ore ce consta intr-o leguma sau un fruct, (niciodata legume rosii deoarece sunt dulci) si ultima masa era la ora 5-6 si imi faceam in special dovlecel pe grill sau ciuperci, sau o salata de telina cu morcov, foarte putin ulei de masline la salata.Zilnic beam 2 litri de apa, si faceam cate o ora de sport de 4-5 ori pe saptamana. La mine a dat rezultate bune, mai ales ca avem un stil de viata foarte activ, si am slabit 9 kg in acea luna si se cunostea.
kudika_30164
Postat pe 26 Februarie 2013 17:25
incearca si acum la fel si pt ca a venit primavera,fa niste ture cu bicicleta dupa pranz si seara!
Titanika
Postat pe 3 Martie 2013 09:47
De la: Titanika, la data 2013-03-03 09:47:20incearca si acum la fel si pt ca a venit primavera,fa niste ture cu bicicleta dupa pranz si seara!



kudika226898
Postat pe 3 Martie 2013 20:03
Iti sugerez sa vizitezi si www.dieta-mea.ro pentru ca vei gasi multe diete acolo care sunt testate si incercate si de cititoare. O sa vezi in comentarii ca sunt diete care au dat rezultate la foarte multe femei.
Alege-o pe cea pe care crezi ca poti sa o urmezi, fara prea multa greutate. Sigur vei avea rezultate!
Geta_Mini
Postat pe 4 Martie 2013 13:02
Achizitioneaza-ti o piesa vestimentara super mishto, ceva la care ai poftit dintotdeauna....insa cu 2 nr mai mica! Incercand s-o imbraci, vei incepe sa te urasti si, paradoxal sau nu, se va naste si ambitia! Trebuie sa fii drastica cu tina insati in astfel de momente !!! Ori...ori!
Doar tu decizi!
rondina
Postat pe 4 Martie 2013 14:09
De la: Titanika, la data 2013-03-03 09:47:20incearca si acum la fel si pt ca a venit primavera,fa niste ture cu bicicleta dupa pranz si seara!

Mi-a placut asta ! Si eu fac ture cu bicicleta... Fiica-mea pe bici inainte, io dupa ea gafaind, pe ditamai bulevardu' principal din urbe
luchianramona
Postat pe 4 Martie 2013 14:32
http://dietadukan.ro/regimul/etapa-1-atac incearc-o pe asta.. eu una stiu ca am tinut-o si e buna tare... nici eu nu prea am avut ambitie la inceput.. dar cand am observat ca am slabil 1 kg si din prima zi m-a intarit sa o continui.
Suzanna
Postat pe 5 Martie 2013 17:53
De la: Suzanna, la data 2013-03-05 17:53:48http://dietadukan.ro/regimul/etapa-1-atac incearc-o pe asta.. eu una stiu ca am tinut-o si e buna tare... nici eu nu prea am avut ambitie la inceput.. dar cand am observat ca am slabil 1 kg si din prima zi m-a intarit sa o continui.



Iar acum atarna pieile dupa tine, esti plina de celulita si colesterolul ti-e in plop....si plopul in aer...
kudika226898
Postat pe 6 Martie 2013 15:57
COREEEECT!!!!
mary1313
Postat pe 31 Martie 2013 05:30
trebuie sa te gandesti la un stil de viata sanatos in alimentatie,aici nu tine de ambitie.parerea mea!!!!eu de cand am renuntat la alimentatia proasta,ma simt excelent,simt ca am intinerit cu 10 ani.aaaaaa,si am decis sa renunt la carneade pui,curcan sau vita(porc nu consumam nici inainte),mananc doar peste.
mary1313
Postat pe 31 Martie 2013 05:39
repeta-ti de mai multe ori pe zi ca in data cutare te vei apuca de slabit!Ai sa ramai uimita de rezultat!
hiris07
Postat pe 31 Martie 2013 08:56
De la: kudika_30164, la data 2013-02-22 17:36:20Buna dragelor, abea ce mi-am facut cont aici. Colindam internetul in lung si-n lat dupa o dieta. Am gasit una cu apa calda pe care o voi urma cat mai curand. Problema se afla la mine, ca de cand tot zic ca ma apuc de slabit...si parca lipseste acea ambitie de care am nevoie. Am mai tinut si anul trecut o cura de slabire timp de o luna, si am fost foarte multumita; faceam sport cate o ora de 4-5 ori pe saptamana, mancam iaurturi dietetice, musli, multe legume, fructe, si ultima masa era la ora 5-6 seara.In aceasta luna renuntasem la tot ceea ce insemna fainoase, paine, prajeli, dulciuri...si toate cele ce nu aveam voie in cura de slabire. M-am simtit foarte multumita si chiar se cunostea ca am slabit. Acum dupa 1 an de la acea cura de slabire, nu am pus la loc decat 4 kg,am uitat sa mentionez ca am slabit 9 kg in acea luna, si se cunoaste si putin burtica si as vrea sa incep iarasi, dar acum lipseste cu desavarsire ambitia, si zic de maine ma apuc, si cand vine acel maine, iar zic ca de maine...asa ca in viitorul apropiat vreau si imi doresc sa ma apuc de exercitii fizice, si de o dieta, care nu e foarte grea, si sper sa am parte si de ambitia de care e nevoie. Succes tuturor fetelor care vor sa se apuce de slabit


Trebuie sa-ti schimbi stilul de viata pentru tot restul vietii, adica in alimentatie trebuie sa pui accentul pe legume, fructe, carne slaba (pui, peste, curcan), CEREALE INTEGRALE (paine integrala, orez integral). Consuma cat mai rar dulciuri, prajeli, grasimi, alcool. Incearca sa faci zilnic miscare, cel putin 30 de minute. Asta-i tot.

Si ar trebui sa duci un stil de viata sanatos, in primul rand pentru sanatatea ta.

Sanatatea ta ar trebui sa fie o motivatie destul de puternica ca sa-ti schimbi stilul de viata.
Viorica_Franziska
Postat pe 31 Martie 2013 09:43
putina miscare nu strica
Vyioleta
Postat pe 31 Martie 2013 09:45
Foarte adevarat ca dietele iti distrug lent organismul...Eu am incercat diverse diete si am ajuns la o anemie putenica si era sa dau in leucemie...dar corpul meu revenea la aceleasi kg dupa ce incetam sa tin dieta respectiva...asa ca m-am hotarat sa imi pun inel gastric (la mine era si o pb -aveam 130 de kg cand m-am operat)...iar in 2 ani am dat jos 40 kg...unii vor spune ca e putin insa ptr mine e ok atat timp cat am ajuns sa ma simt bine in pielea mea...iar regimul alimentar a fost unul sanatos,gen salate cu ulei de seminte de struguri,nimic prajit,peste si fructe de mare,piept de pui la gratar...inca un amanunt fetelor!nu beti apa in timpul si dupa masa cel putin 30 de minute si mestecati de 20 de ori innainte de a inghiti!succes!
oana_lulus
Postat pe 31 Martie 2013 11:12
De ani buni fac cura de slabire "de maine" si cum in fiecare zi este "un maine" am ramas la fel : cu multe kg.peste normal ( ca sa nu mai spun ca am 57....ani).
...dar exista acest DAR foarte mare si care se numeste SANATATE .In urma unor analize valorile colesterolului si trigliceridelor au luat-o razna rau de tot.Am citit multe articole si am spus STOP. Trebuie sa mananc sanatos.Am facut curat in frigider.Am redus colesterolul in 5 luni de la 480 la 181 si trigliceridele de la 365 la 140.Ca sa nu spun ca nu mai am dureri de picioare ,de coloana, de cap, ameteli...Si am slabit de la 84 kg. la 55-56 kg (171 cm inaltime ).Nu e greu:
-fara uleiuri rafinate - numai uleiuri presate la rece ( se gasesc in market,in farmacia naturista ,Catena etc).Uleiul din sambure de strugure poate fi folosit cu succes in orice mancare pentru ca nu are gust deosebit de ceea ce suntem invatati( problema rezolvata pentru salata de vinete )
- fara prajeli (NIMIC PRAJIT)Totul fiert,in aburi,gratar;
- fara zahar rafinat,fara orez alb,fara faina alba;
- paine in casa din faina integrala,neagra ,secara;
-fara mezeluri,carne de porc sau oricare alta carne grasa;
-mananc pui,curcan,peste,iepure (am invatat sa aleg si carnea )
- nu mai mananc de pe rafturile magazinelor aproape nimic ( citesc cu multa atentie toate etichetele);
- GATA cu covrigii,biscuitii ,"maruntisurile " care iti provoaca mirosul dar sunt atat de periculoase.
-multe seminte,fructe,(seminte crude NU PRAJITE)
-zilnic lactate (la inceput cu ZERO dar acum cu 1,5-2%),iar ca branza urda sau branza de vaca.Dimineata mananc un iaurt mare cu 4 linguri fulgi de ovaz ( ATENTIE:asa zisele cereale care se mananca cu lapte sunt pline cu zaharuri si fac rau nu bine),cu o lingura de seminte sau 5-6 nuci,ghimbir ras ( am descoperit ghimbirul ;este grozav in toate mancarurile:de la ciorbe,fripturi,dulciuri,ceai etc)o lingurita de scortisoara pudra(scortisoara face minuni).Le mixez si se face un bol mare care imi tine de foame pana la pranz.
-supe,ciorbe ,carne la gratar sau in cuptor iar ca garnitura legume.Mananc cartofi dar SINGURI ,cu salata sau cu mijdei de usturoi(bineinteles nu prajiti)
- tocaturi(sarmale,perisoare,ardei umplut ( eu nu am mancat ou si am legat tocatura cu TAPIOCA-se gaseste la naturisti)Mananc chiftelute dar coapte in cuptor pe foaia de copt prajitura.!!! nu carne de porc.
-MANANC ORICE dar am grija cum gatesc.Mananc normal fara ora ,fara sa cantaresc mancarea.Ma simt f.bine.
-nu am consultat nutritionist - am citit pe internet multe,multe articole si am stabilt ce nu este voie.In balanta sunt mai multe mancaruri care se pot manca decat cele interzise.
Am o problema :sunt lenesa nu prea fac sport.
healthy000885
Postat pe 31 Martie 2013 14:01
o dieta am incercat si eu si am avut rezultate f bune insa in timp, am descoperit ceva.In primul rand, nu e ok sa te abtii de la chestii bune (dulciuri,prajeli,paste sau ce iti mai place).Parca nici nu-ti vine sa te mai apuci de vreo dieta in stilul asta cand sti ca te asteapta o perioada luunga de abtineri.Si dupa ce nu mai ti dieta,revii la vechile obiceiuri si te ingrasi la loc. La mine merge urmatoarea chestie - mananc ORICE cu conditia sa nu mananc pana sa ma satur.Ma opresc atunci cand stiu ca mai merg 2-3 guri ca sa ma satur.Si alta chestie, sa respecti ,pe cat posibil, orele de masa( 3 mese principale si 2 gustari intre ele, la aceleasi ore).
Am incercat si eu dieta cu apa calda dar la mine nu a mers.A fost degeaba.
Am incercat dieta cu numaratul caloriilor(cate calorii trebuie consumate pe zi in functie de inaltime si greutate).La mine a mers dar e frustrant sa tot ti cont de ele. Asa am descoeprit chestia asta, cu mancatul fara sa te saturi complet.
Ai chef de o felie de tort cu ciocolata, mananci,dar mananci 3 sferturi de felie,nu una intreaga. Si tot asa.
Si ca sfat cu vointa, la mine merge faza cu : vrei sa mananci toata punga asta de chipsuri,sau vrei ca la vara sa nu-ti fie rusine sa te dezbraci in costum de baie?
Evident,trebuie sa fie facut si un picut de sport.Dar pentru cele carora le e lene sa mearga la sala, le recomand sa nu mai urce cu liftul,ci pe scari, sa se ridice de la birou ori de cate ori au ocazia sau sa mearga pe jos,nu cu masina sau autobuzul.Nu par chestii spectaculoase,dar ajuta.
Eu sunt adepta unei ' diete' care sa nu fie cu schimbari bruste.Daca reusesti si dai jos 10 kile intr-o luna,organismul va tinde in mod natural sa le puna la loc,dar daca slabesti in jur de 2 kile pe luna, nu te mai ingrasi atat de repede si e mult mai bine si pt organism.
Si,din cand in cand,daca 'gresesti'si mananci 2 felii de tort odata,nu-i gaura in cer. Nu te ingrasi din atata lucru ,cu conditia sa nu 'gresesti'prea des(max o data pe saptamana).
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 31 Martie 2013 14:36
hei, poate n-ai gasit o varianta de dieta care sa nu te infometeze si sa-ti permita sa mananci din cand in cand orice, dar cu masura,iti fac o propunere:
luni-marti: proteina animala( gratare, lactate, oua)

miercuri-vineri: post ( dimineata se permit un pumn de masline sau nuci), de asemenea sunt permise 2 felii de paine cu salata de vinete( fara maioneza sau exces ulei), zacusca etc., mancare gatita

joi: proteina animala si legume

sambata: fructe ( dimineata, in principiu), legume, supe, ciorbe ( fara cartofi, orez, taitei) si carne.

duminica: orice, sub 1700 calorii

Important e sa bei apa, sa faci si miscare in ritmul tau si sa ai obligatoriu 3 mese pe zi.
Se tine 2 luni: prima asa cum e scrisa, iar a doua luna permite inversarea zilelor dupa cum ti-e mai la indemana. Are rezultate sigure,fara efect yoyogarantat, 6-12 kg in functie de organism, grasimea acumulata si nr dietelor anterioare. Mai e o recomandare conform careia e indicat sa respecti cele 2 zile de proteina animala inca 4 luni.

Succes!
kudika_20026
Postat pe 31 Martie 2013 15:38
As dori sa tin o dieta nu prea drastica dar eficienta , nu una in care sa ma plictisesc asteptan sa vad un rezultat , o dieta care la sfarsitul ei sa nu aiba efectulyo yo .
Marinela_Nicoleta_Feraru_1
Postat pe 31 Martie 2013 16:40
De la: Marinela_Nicoleta_Feraru_1, la data 2013-03-31 16:40:07 As dori sa tin o dieta nu prea drastica dar eficienta , nu una in care sa ma plictisesc asteptan sa vad un rezultat , o dieta care la sfarsitul ei sa nu aiba efectulyo yo .




Atunci fa-ti abonament la sala...
kudika226898
Postat pe 31 Martie 2013 17:28
De la: kudika_30164, la data 2013-02-22 17:36:20Buna dragelor, abea ce mi-am facut cont aici. Colindam internetul in lung si-n lat dupa o dieta. Am gasit una cu apa calda pe care o voi urma cat mai curand. Problema se afla la mine, ca de cand tot zic ca ma apuc de slabit...si parca lipseste acea ambitie de care am nevoie. Am mai tinut si anul trecut o cura de slabire timp de o luna, si am fost foarte multumita; faceam sport cate o ora de 4-5 ori pe saptamana, mancam iaurturi dietetice, musli, multe legume, fructe, si ultima masa era la ora 5-6 seara.In aceasta luna renuntasem la tot ceea ce insemna fainoase, paine, prajeli, dulciuri...si toate cele ce nu aveam voie in cura de slabire. M-am simtit foarte multumita si chiar se cunostea ca am slabit. Acum dupa 1 an de la acea cura de slabire, nu am pus la loc decat 4 kg,am uitat sa mentionez ca am slabit 9 kg in acea luna, si se cunoaste si putin burtica si as vrea sa incep iarasi, dar acum lipseste cu desavarsire ambitia, si zic de maine ma apuc, si cand vine acel maine, iar zic ca de maine...asa ca in viitorul apropiat vreau si imi doresc sa ma apuc de exercitii fizice, si de o dieta, care nu e foarte grea, si sper sa am parte si de ambitia de care e nevoie. Succes tuturor fetelor care vor sa se apuce de slabit

Sfatul meu SPORT si nu 4-5 ore pe saptamana 4-5 ore pe zi. .dimineata si seara si nu o sa mai fie nevoie nici de dieta..succes!
Fulg-de-nea
Postat pe 31 Martie 2013 17:32
4-5 ore pe zi??? exagerezi...poate aca nu ai nimic de facut toata ziua si stai la sala...si nici nu e indicat sa faciatat de mult aport pe zi...poate maxim 2 ore pe zi...
insa ceea ce ai spus e f adevarat...miscarea va rezolva o mare parte din problema greutatii si a sanatatii...
memeitza
Postat pe 31 Martie 2013 22:14
Buna seara! Vad ca toata lumea aici isi doreste sa piarda din kg in plus. Eu sunt constultant de sanatate si principii alimentare sanatoase si as vrea sa va ajut. Cred ca am o solutie pentru dumneavoastra. Cine este interesat ma poate contacta la numarul de telefon 0753 942 978.
Va doresc toate cele bune.
kudika_10044
Postat pe 31 Martie 2013 23:35
Si eu aveam o problema cu kilogramele, nu mare dar pentru mine era o problema.Chit ca faceam multa miscare si mancam mai putin(dar haotic), nu reuseam sa slabesc. Acum, din cauza stresului, mi s-a redus pofta de mancare si am reusit sa slabesc 5 kg in 2 sapt. Nu imi venea sa cred! De atunci, nu consum mai mult de 1 iaurt Danune Nutriday, un covrig, o cana de cafea, o supa sau o ciorba la pranz, iar seara, pufuleti sau floricele. Si sa nu uit de exercitii fizice pe langa miscarea pe care o fac la munca;) Pentru mine nu a fost nevoie de cine stie ce dieta, am redus doar cantitatea de mancare si am exclus painea din hrana mea zilnica;)
Like_rockStaR
Postat pe 1 Aprilie 2013 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dr.Ladislau Veres si faimoasele ceaiuri pentru slabit 15 De la: krisstyn 22 Aprilie 2013 08:40
am eu ceva 8 De la: ana2525 4 Septembrie 2009 13:08
Cum scap de senzatia continua de foame? 67 De la: mia200000 5 Decembrie 2013 08:01
AM NEVOIE DE O PARERE 4 De la: iris_4_ever 18 Iunie 2009 06:20
culoare.. 1 De la: anyta1k 13 Octombrie 2009 16:16