Setari Cookie-uri

Vreau sa modific proiectul casei realizat de structurist

Sunt posesoarea unui proiect complet pentru realizarea unei case in regim P+1, structura pe cadre si pereti din caramida. Am obtinut dupa multa alergatura si stres toate avizele si am depus dosarul pentru autorizatia de constructie. In mai putin de o luna, teoretic, ne-am putea apuca de construit. Intre timp, am cautat si discutat cu diversi constructori. In marea lor majoritate, pe baza descrierii generale (casa P+1, 200 mp suprafata construita, structura pe cadre, pereti din caramida, fara subsol) ne-au oferit un pret estimat acceptabil, pentru ca, dupa ce analizau proiectul tehnic, pretul sa creasca cu foarte multe mii de euro. Am incercat sa vorbim cu echipa de proiect (arhitect + structurist) sa accepte niste derogari datorita carora pretul s-ar mai putea reduce. Prima derogare propusa a fost renuntarea la placa de beton dintre etaj si pod, la stalpii de rezistenta din beton armat care sustin acoperisul si sa facem podul in intregime din lemn. Am solicitat oferte in noile conditii, pretul s-a mai redus dar nu semnificativ, deoarece intra totusi foarte mult lemn la pod. Unul dintre constructori ne-a propus o structura pe cadre la parter si aceeasi adancime a fundatiei ca in proiect (1 m), iar etajul sa-l facem din caramida pe structura portanta, costurile la rosu reducandu-se cu 4-5 mii de euro. Am luat legatura cu echipa de proiect, insa structuristul a comunicat ca nu semneaza o astfel de modificare prin dispozitie de santier deoarece nu are incredere ca structura portanta de la etaj asigura rezistenta necesara. Atunci, desi ar fi fost o solutia mai putin dorita, am propus sa facem si etajul din lemn, nu numai podul, pentru ca structuristul sa nu mai aiba dubii cu privire la rezistenta. Repet, parterul si fundatia ramaneau ca in proiect, se elimina placa de beton de la etaj, podul era in intregime din lemn si, in ultima instanta, si etajul ar fi fost tot din lemn. Astfel, nu ar mai fi existat dubii cu privire la rezistenta, etajul si podul fiind inlocuite cu structuri mult mai usoare. Raspunsul structuristului a fost ca nu poate semna nici aceasta modificare, singura modificare pe care ar fi acceptat-o si semnat-o fiind cea de la pod. Cer parerea celor care au trecut prin ceva similar cu privire la solutiile pe care le mai am, deoarece este clar ca structuristul nu poate fi convins. Eu nici nu il cunosc de fapt, toata relatia s-a desfasurat prin intermediul arhitectului. Din ce-mi spune arhitectul, structuristul trebuie sa vina pe santier si sa semneze niste faze mai importante ale lucrarii. Este absolut obligatoriu? Daca nu-mi semneaza el, exista cineva care l-ar putea inlocui? Cei care cumpara un proiect tip, ce contine numai partile necesare obtinerii autorizatiei, mai au treaba cu vreun structurist dupa aceea ca sa le semneze pe santier acele "faze"? Eu de ce trebuie sa depind de el? Fara semnaturile structuristului nu o sa-mi faca receptia cei de la primarie? Am uitat sa spun ca e vorba de sectorul 1 unde sunt mai catolici decat Papa cu oamenii care o iau legal, pas cu pas, pe la toate usile si toti sfintii. Cam multe nelamuriri, dar sper ca ma poate ajuta cineva. Multumiri anticipate!
kudika_32613
Postat pe 23 Mai 2013 22:05
pe scurta , termina cu prostiile!

tu faci ciorba aici ? adica merge si mai cu putina carne ..ca tot ciorba iese

aici e vorba de constructie , respectiv structura de rezistenta care se proiecteaza/calculeaza in baza unui normativ de catre un inginer!
Cotoiu_ucigas
Postat pe 23 Mai 2013 23:02


Da,este obligatoriu sa consulti arhitectul,privind orice modificare dorita asupra proiectului constructiei!!!Dupa care se trece la discutiile purtate cu ceilalti implicati in realizarea cladirii!!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Mai 2013 10:28
BUNA :POTI SA-TI CAUTI ALT DIRIGINTE DE SANTIER NU ESTE OBLIGATORIU SA LUCREZI CU ACEI ASA ZIS STRUCTURIST .ESTE ADEVARAT TREBUIE SA SEMNEZE DIFERITE ETAPE ALE LUCRARII, IN PRINCIPIU PENTRU RESPECTAREA STRUCTURII DE REZISTENTA CONFORM PLANULUI DE CONSTRUCTIE.SUNT SMECHERI VOR BANI MULTI DE ASTA VA POARTA PE DRUMURI .STITI CUM ESTE, CONSTRUCTIA O FAC PE BANI MEI SI CUM VREAU EU SA ARATE IMOBILUL . PROIECTANTUL TREBULIE SA FACA CALCULUL DE REZISTENTA A CONSTRUCTIEI ASA CUM DORITI SA CONSTRUITI, PENTRU ASTA IL PLATITI.
PAPASS
Postat pe 24 Mai 2013 10:50
De la: PAPASS, la data 2013-05-24 10:50:09BUNA :POTI SA-TI CAUTI ALT DIRIGINTE DE SANTIER NU ESTE OBLIGATORIU SA LUCREZI CU ACEI ASA ZIS STRUCTURIST .ESTE ADEVARAT TREBUIE SA SEMNEZE DIFERITE ETAPE ALE LUCRARII, IN PRINCIPIU PENTRU RESPECTAREA STRUCTURII DE REZISTENTA CONFORM PLANULUI DE CONSTRUCTIE.SUNT SMECHERI VOR BANI MULTI DE ASTA VA POARTA PE DRUMURI .STITI CUM ESTE, CONSTRUCTIA O FAC PE BANI MEI SI CUM VREAU EU SA ARATE IMOBILUL . PROIECTANTUL TREBULIE SA FACA CALCULUL DE REZISTENTA A CONSTRUCTIEI ASA CUM DORITI SA CONSTRUITI, PENTRU ASTA IL PLATITI.
DIN JUDETUL UNDE LOCUITI PUTETI LUCRA CU ORCARE ALT DIRIGINTE DE SANTIER CARE TREBUIE SA FIE AUTORIZAT EL RASPUNDE SI PUNE SEMNATURA PENTRU RESPECTAREA STRICTA A PROIECTULUI . SI EU SUNT IN CONSTRUCTIE CA SI DUMNEAVOASTRA FITI TARE SI NU VA LASATI MANIPULATA DE SMECHERI ."PAPASS"
PAPASS
Postat pe 24 Mai 2013 11:04
De la: Cotoiu_ucigas, la data 2013-05-23 23:02:09pe scurta , termina cu prostiile!

tu faci ciorba aici ? adica merge si mai cu putina carne ..ca tot ciorba iese

aici e vorba de constructie , respectiv structura de rezistenta care se proiecteaza/calculeaza in baza unui normativ de catre un inginer!



Nu, nu vreau sa fac ciorba. Fundatia si parterul, inclusiv placa intre parter si etaj, ar ramane conform proiectului. Doar de acolo in sus as vrea sa schimb cu o structura mai usoara. Am vorbit din nou cu arhitectul, sa-l intrebe pe structurist (v-am spus ca nu-l cunosc personal) daca este de acord sa refaca proiectul pentru partea de la etaj si cat m-ar costa in plus. De asemenea, avand in vedere ca proiectul e deja depus la primarie cu tot maldarul de avize si asteptam sa ne iasa autorizatia, am vrea sa stima daca mai trebuie ceva documente de depus.Desi, atata timp cat nu depasim CUT, POT etc madificarea noastra ar face ca pe aceeasi structura (fundatia, stalpii si grinzile de la parter) sa sustina o greutate mai mica. Nu modificam ferestre, inaltime sau altceva. Astept sa vad daca structuristul cu pricina va fi macar cat de cat cooperant sau o tine tot pe a lui.
kudika_32613
Postat pe 24 Mai 2013 18:39
De la: PAPASS, la data 2013-05-24 11:04:30
De la: PAPASS, la data 2013-05-24 10:50:09BUNA :POTI SA-TI CAUTI ALT DIRIGINTE DE SANTIER NU ESTE OBLIGATORIU SA LUCREZI CU ACEI ASA ZIS STRUCTURIST .ESTE ADEVARAT TREBUIE SA SEMNEZE DIFERITE ETAPE ALE LUCRARII, IN PRINCIPIU PENTRU RESPECTAREA STRUCTURII DE REZISTENTA CONFORM PLANULUI DE CONSTRUCTIE.SUNT SMECHERI VOR BANI MULTI DE ASTA VA POARTA PE DRUMURI .STITI CUM ESTE, CONSTRUCTIA O FAC PE BANI MEI SI CUM VREAU EU SA ARATE IMOBILUL . PROIECTANTUL TREBULIE SA FACA CALCULUL DE REZISTENTA A CONSTRUCTIEI ASA CUM DORITI SA CONSTRUITI, PENTRU ASTA IL PLATITI.
DIN JUDETUL UNDE LOCUITI PUTETI LUCRA CU ORCARE ALT DIRIGINTE DE SANTIER CARE TREBUIE SA FIE AUTORIZAT EL RASPUNDE SI PUNE SEMNATURA PENTRU RESPECTAREA STRICTA A PROIECTULUI . SI EU SUNT IN CONSTRUCTIE CA SI DUMNEAVOASTRA FITI TARE SI NU VA LASATI MANIPULATA DE SMECHERI ."PAPASS"


Din pacate, am mai cedat un pas si fac un ultim apel la structurist, sa vedem ce-o iesi. Eu totusi nu inteleg un lucru: ce Dumnezeu faze trebuie sa semneze de fapt structuristul asta, deoarece nici cu clestele n-am reusit sa extrag informatia asta de la arhitect (spune doar "niste faze"). Dupa mintea mea, o prima faza o constituie fundatia, care ramane conform proiectului, deci ar trebui sa semneze dumnealui... A doua faza ar putea-o constitui parterul si placa de pe parter, care ramane si ea conform proiectului, deci ar trebui s-o semneze si pe asta, nu? Dupa aceea, ar trebui sa mai semneze si pentru etaj? Daca nu semneaza el, ce se intampla ca asta nu ne spune nimeni. Dirigintele de santier inteleg ca este reprezentantul beneficarului in relatia cu constructorul, dar nu poate semna el in locul structuristului. Sau poate?
kudika_32613
Postat pe 24 Mai 2013 18:59
Structuristul trebuie sa semneze toate etapele din programul de control din proiect. Trebuie sa semneze procesul verbal de receptie la terminarea structurii de rezistenta.
Din cate am inteles ca nu te-ai intalnit personal cu structuristul.
Ar fi bine sa te intalnesti cu el, pentru ca se intampla ca treburile se strica la arhitect. Acesta nu-i plateste partea de rezistenta.
Si pe gratis in ziua de azi....cine mai lucreaza.

kudika_945073
Postat pe 4 Decembrie 2013 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
incriu reprezentanti giada-rome 2 De la: etinc3lle 12 Ianuarie 2012 15:43
Incearca propria ta afacere MLM nimic mai simplu si vei avea castiguri pe masura 2 De la: valentin_day 4 Iunie 2009 13:26
agent asigurari second job program flexibil 1 De la: eduardalex 19 Iulie 2011 19:46
Buna 2 De la: Barbie30 3 Octombrie 2010 23:04
job part time 23 De la: eeuu 18 Ianuarie 2011 14:33