Setari Cookie-uri

SARCINA SAU DEREGLARE HORMONALA?

Buna! V-as fi tare recunoscatoare daca m-ati putea ajuta!
In primul rand nu am stiut unde sa postez, de aceea am deschis un subiect nou. Sper sa fie ok..Daca nu imi cer mii de scuze sunt noua smile

Am luat AC timp de aproape 2 ani si jumatate, ARTIZIA, mi-a mers perfect cu ele dar mi-au spus doctorul si farmacistul ca e bine sa fac o pauza pentru ficat. Asadar in Noiembrie m-am oprit sa iau pastile. De atunci mi-a venit menstruatia relativ normal, la aceeasi cantitate ca inainte de AC, adica destul de abudenta si cam la 28 zile, cu o sapt in plus sau minus.

Ultima menstruatie am avut-o incepand cu 22 Martie, 5 zile ca deobicei destul de abudent, dureri etc, asadar normal pt mine. Dupa ce am terminat menstruatia am avut contact de mai multe ori neprotejat luna aceasta, partenerul meu ejaculand afara si la ceva timp dupa ce a iesit. In aceasta situatie amhotarat sa ma apuc din nou de pastile.
Precizez ca acum locuiesc in Spania si aici nu am ARTIZIA cu mine si nici nu le gasesti pe piata, asa ca am fost si m-am interesat la farmacie si mi-au dat MELIANE care au exact aceeasi compozitie si se iau la fel ca ARTIZIA. Pe data de 21 am inceput sa sangerez foarte putin, si stiind ca vreau sa reincep AC, am luat prima pastila in acea seara. Am mai sangerat un pic a doua zi si de atunci absolut nimic. Am continuat sa iau AC normal, doar ca sunt ingrijorata nu stiu daca aceea a fost menstruatia mea, daca sunt protejata de AC dupa 7 zile de luat si daca sunt insarcinata. Am hotarat sa mai astept cateva zile si apoi sa imi cumpar test de sarcina sa vad .

Cel mai important e sa stiu daca e normal ce mi s-a intamplat cu menstruatia? E posibil sa mi se fi oprit din cauza noilor AC ? Sunt protejata? E o dereglare hormonala? Mi-am facut programare la ginecolog cand vin acasa in 3 saptamani dar pana atunci mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati lamuri putin!

Va multumesc mult!!!!! Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
Raluca
Raluca_Maria_8
Postat pe 26 Aprilie 2014 03:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sunt leu si el este pesti 19 De la: kudika059608 15 August 2009 21:02
eu feciora ,ea fecioara 5 De la: Lady_Gaga9 19 Octombrie 2009 15:11
Eu taur el balanta 36 De la: cristi1 27 August 2015 20:42
Eu rac, el scorpion 40 De la: kudika369423 20 Februarie 2011 08:42
buna 2 De la: miss_darine 17 Noiembrie 2009 22:11