Setari Cookie-uri

Situatie de indemnizatie crestere copil sau ajutor social

Buna ziua,

Sper ca am deschis subiectul unde trebuie...situatia este in felul urmator: am o prietena pe care vreau sa o ajut cu niste informatii macar, dar nu am gasit multe si nu stiu pe unde sa caut, deci as aprecia daca ma puteti ajuta sau indruma.

Prietena mea s-a intors acum mai putin de un an in romania cu sotul ei, ea cetatean roman el nu, si ambii au loc de munca stabil, fara probleme. Ea a ramas insarcinata recent - are 4 luni cred - si problema acum se pune daca poate sau nu sa beneficieze de indemnizatia de cresterea copilului, tinand cont ca ea nu a lucrat in tara timp de 12 luni consecutive - eu din ce am gasit pana acum, nu are dreptul - sotul ei are un venit de minim pe economie in cartea de munca, ea la fel. In cazul ei, dupa ce ajunge in termenul in care nu mai poate lucra in actualul loc de munca, si mai apoi, in timpul in care trebuie sa stea cu copilul, are vreo posibilitate sau drept la vreo forma de ajutor social? Daca da, unde trebuie sa ceara mai multe informatii referitoare la acte si alte demersuri?

Allexys
Postat pe 10 Noiembrie 2014 12:27
De la: Allexys, la data 2014-11-10 12:27:59Buna ziua,

Sper ca am deschis subiectul unde trebuie...situatia este in felul urmator: am o prietena pe care vreau sa o ajut cu niste informatii macar, dar nu am gasit multe si nu stiu pe unde sa caut, deci as aprecia daca ma puteti ajuta sau indruma.

Prietena mea s-a intors acum mai putin de un an in romania cu sotul ei, ea cetatean roman el nu, si ambii au loc de munca stabil, fara probleme. Ea a ramas insarcinata recent - are 4 luni cred - si problema acum se pune daca poate sau nu sa beneficieze de indemnizatia de cresterea copilului, tinand cont ca ea nu a lucrat in tara timp de 12 luni consecutive - eu din ce am gasit pana acum, nu are dreptul - sotul ei are un venit de minim pe economie in cartea de munca, ea la fel. In cazul ei, dupa ce ajunge in termenul in care nu mai poate lucra in actualul loc de munca, si mai apoi, in timpul in care trebuie sa stea cu copilul, are vreo posibilitate sau drept la vreo forma de ajutor social? Daca da, unde trebuie sa ceara mai multe informatii referitoare la acte si alte demersuri?




Nu poate beneficia de acea indemnizatie pentru ca nu are continuitate in munca,timp de 12 luni calendaristice!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Noiembrie 2014 12:37
Intr-adevar, trebuie sa aiba continuitte in munca timp de 1 an, si eu am o verisoara care se afla exact in situatia asta acum vreo 2 ani si la fel,nu s-a putut.
AndreeaConstantin
Postat pe 10 Noiembrie 2014 12:57
Multumesc de raspunsuri....

si in cazul in care nu se poate, poate sa beneficieze de ajutor social sau alta forma de suport?
Allexys
Postat pe 10 Noiembrie 2014 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Training 1 De la: justmeandonlyme 2 Februarie 2010 11:29
De ce sa investesti in tine? 2 De la: bunicuta66 28 Octombrie 2010 13:30
Reprezentant Life Care 2 De la: kudika379443 27 Martie 2011 13:54
Sunt constrtuctor. 2 De la: bestdevilinside 9 Noiembrie 2008 14:03
Job de weekend 2 De la: Barbie30 11 August 2010 00:09