Setari Cookie-uri

Singura de revelion

Va rog ajutati-ma sa-mi fie mai bine, va implor! Sunt intr-o depresie groaznica, de cand ma stiu petrec sarbatorile singura, niciodata nu am mers la un restaurant sau intr-o vizita, nici cu familia, nici cu un grup de prieteni. Nu am iubit, nu am prieteni, nu am nimic, sunt singura de cand ma stiu si nu pot face nimic pentru o schimbare. De ani de zile ma consolez cu gandurile ca revelionul de la anul va fi alt fel, dar tot asa este. Nu mai rezist, plang non-stop, nu ma pot linisti nici macar o clipa! Spuneti-mi ca fericirea vine din propria persoana, ca exitsa activitati placute pe care sa le faci si de una singura, nu-mi spuneti chestii de genul "Fa-ti iubit, fa-ti prieteni" etc, astea m-ar cufunda si mai rau in depresie! Deci, va rog, sfaturi de viata linistita si fericita, care sa nu implice si alte persoane (nu am de unde sa le gasesc, de peste 10 ani e aceeasi situatie), sa nu implice religia sau calatoriile (nu pot calatori, am un rau groaznic de masina, am fost la doctori, dar nu l-am putut trata). Ajutati-ma, sunt groaznic de deprimata, plang mereu de doua saptamani! Am fost si la psiholog si la psihiatru, nu ma ajuta nimic! Deci, orice sfat de activitate placuta individuala e bine venit, dar niciunul legat de alte personae! E un stigat de disperare, venit dupa ani de zile de suferinta, lacrimi si dezamagiri!
kudika_943780
Postat pe 31 Decembrie 2014 21:10
" de cand ma stiu petrec sarbatorile singura, niciodata nu am mers la un restaurant sau intr-o vizita, nici cu familia, nici cu un grup de prieteni. Nu am iubit, nu am prieteni, nu am nimic, sunt singura de cand ma stiu si nu pot face nimic pentru o schimbare. "

Incredibil ! Cati ani ai ?
Seara buna si....La multi ani ! Iote , eu sunt aici cu tine.

Rotty_
Postat pe 31 Decembrie 2014 21:26
Merci! Am 37
kudika_943780
Postat pe 31 Decembrie 2014 21:47
Multi inainte. Ce faci acum ?
Rotty_
Postat pe 31 Decembrie 2014 21:52
Fii mai optimista si tu si fii sigura ca nu esti singura care petrece revelionul singura mai sunt si altii. Si eu am momente de astea, dar imi impun sa trec peste ele si orice om are aceasta perioada macar odata in viata sau chiar de mai multe ori, cheia fericirii tale esti tu si sunt sigur ca stii asta, trebuie doar sa iti amintesti asta mereu. :)
Only_One
Postat pe 31 Decembrie 2014 21:58
Tu nu auzi ca la ea e tot asa ?
Rotty_
Postat pe 31 Decembrie 2014 22:03
Intreb de curiozitate, esti o persoana introvertita ?
Only_One
Postat pe 31 Decembrie 2014 22:05
De la: Rotty_, la data 2014-12-31 22:03:44Tu nu auzi ca la ea e tot asa ?



Ii expuneam punctul meu de vedere ca nu trebuie sa intre in panica doar pt ca e singura de revelion, am fost si eu si am vazut multi in aceasta situatie si totul depinde de ei insisi sa treaca peste acest prag al singuratatii.
Only_One
Postat pe 31 Decembrie 2014 22:11
Da mai , da` toata viata tot asa ? E cam....
Rotty_
Postat pe 31 Decembrie 2014 22:18
De la: kudika_943780, la data 2014-12-31 21:10:11Va rog ajutati-ma sa-mi fie mai bine, va implor! Sunt intr-o depresie groaznica, de cand ma stiu petrec sarbatorile singura, niciodata nu am mers la un restaurant sau intr-o vizita, nici cu familia, nici cu un grup de prieteni. Nu am iubit, nu am prieteni, nu am nimic, sunt singura de cand ma stiu si nu pot face nimic pentru o schimbare. De ani de zile ma consolez cu gandurile ca revelionul de la anul va fi alt fel, dar tot asa este. Nu mai rezist, plang non-stop, nu ma pot linisti nici macar o clipa! Spuneti-mi ca fericirea vine din propria persoana, ca exitsa activitati placute pe care sa le faci si de una singura, nu-mi spuneti chestii de genul "Fa-ti iubit, fa-ti prieteni" etc, astea m-ar cufunda si mai rau in depresie! Deci, va rog, sfaturi de viata linistita si fericita, care sa nu implice si alte persoane (nu am de unde sa le gasesc, de peste 10 ani e aceeasi situatie), sa nu implice religia sau calatoriile (nu pot calatori, am un rau groaznic de masina, am fost la doctori, dar nu l-am putut trata). Ajutati-ma, sunt groaznic de deprimata, plang mereu de doua saptamani! Am fost si la psiholog si la psihiatru, nu ma ajuta nimic! Deci, orice sfat de activitate placuta individuala e bine venit, dar niciunul legat de alte personae! E un stigat de disperare, venit dupa ani de zile de suferinta, lacrimi si dezamagiri!



Hmmmm,este destul de ciudat ca pana la aceasta varsta sa nu fi reusit sa ai prieteni,un anturaj placut,cu care sa te simti relaxata si bucuroasa!!!Cred ca istoricul tau nu este unul favorabil,nascut,ori din istoricul familiei tale,ori din cel al copilariei si tineretii tale!!!Nu vreau sa cred ca ai probleme psihice,caci ceea ce ne-ai povestit in postarea ta te indreapta,fara dubii,spre asa ceva!!!Este trist,cu atat mai mult, cu cat nu esti o adolecenta ,care nu isi gaseste drumul,ci dimpotriva ,esti un om matur,care ar trebui sa prezinte un logaritm de functionare bine ilustrat in viata de zi cu zi!!!
Orice forma a depresiei se trateaza,dar NUMAI ajutata de vointa personala,ori tu nu ai asa ceva,caci respingi orice varianta de modificare a stilului de viata,pe motivul ca, oricare dintre posibilitatile existente nu functioneaza in cazul tau!!!

Esti o persoana cu probleme,cateva detalii din tineretea ta mi-ar fi de mare ajutor,incat sa pot intelege mecanismul,care a declansat depresia ta,caci esti depresiva,se vede cu ochiul liber,caci depresivii nu accepta nicio modificare in viata lor,negand,pana si existenta lor!!
kudika_15804
Postat pe 1 Ianuarie 2015 12:16
De la: kudika_943780, la data 2014-12-31 21:47:42Merci! Am 37


Si totusi , la varsta aceasta este imposibil sa nu ai prieteni .
Poate ca tu-i indepartezi ,alegand singuratatea .
Iti doresc toate cele bune
-Dyna-
Postat pe 1 Ianuarie 2015 12:26
Buna ce ai facut pana la urma de revelion?
MIKYCTA
Postat pe 11 Ianuarie 2015 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum ne detoxifiem dupa Paste? 14 De la: kudika020590 7 Iunie 2013 14:02
culoare.. 1 De la: anyta1k 13 Octombrie 2009 16:16
Profita si tu de oportunitatile ORIFLAME 1 De la: kudika_30447 26 Februarie 2013 09:43
POUNDS AWAY??????????? 11 De la: alexia3 15 Februarie 2013 16:11
Diet Diary 12 De la: CrAzZyAnGeL 13 August 2009 18:50