Setari Cookie-uri

Mama mi-a zis ca nu exista feti frumosi si relatii sau casnicii ca in povesti....Voi ce ziceti?

Am foarte mari dubii in legatura cu relatia mea, de 4 ani si ceva...inca de la inceput nu a fost ok, dar mereu cand ii ziceam pa, el venea dupa mine iar eu sunt moale, iert...am dat multe sanse, s-a schimbat in sensul ca stam impreuna, face treaba prin casa, desi nici masa dupa el nu o strangea, stie sa se descurce cu banii, e mai strangaret fata de mine. Problema este ca fata de mine nu s-a schimbat, nu vine sa ma ia de la munca mereu, doar cand are el chef sau daca nu e meci, nu stam de vorba, nu ne petrecem timpul impreuna...iar cand ii zic hai sa vorbim,imi raspunde "pai ce sa vorbim?". In magazine mereu e nervos, nu exista data sa mergem la cumparaturi relaxati... Mai nou nu exista nici valentine's day, dragobete sau 1 martie...desi pana acum au existat... S-a mai intamplat sa ma supere de ziua numelui meu si de 8 martie, dar nu a fost ca anul asta...nimic nimic nu am primit... Nu are defecte de genul sa cheltuie banii pe prostii, la pariuri etc...nu e violent, nu fumeaza, nu e curvar...dar totusi nu lasa berea de dupa munca pentru a ajunge acasa mai devreme nici daca imi e rau, nici daca e ziua mea...Voi ce ziceti? Sa na casatoresc cu el? Mama zice ca da...
Corina1205
Postat pe 2 Martie 2015 19:16
De la: Corina1205, la data 2015-03-02 19:16:47 Am foarte mari dubii in legatura cu relatia mea, de 4 ani si ceva...inca de la inceput nu a fost ok, dar mereu cand ii ziceam pa, el venea dupa mine iar eu sunt moale, iert...am dat multe sanse, s-a schimbat in sensul ca stam impreuna, face treaba prin casa, desi nici masa dupa el nu o strangea, stie sa se descurce cu banii, e mai strangaret fata de mine. Problema este ca fata de mine nu s-a schimbat, nu vine sa ma ia de la munca mereu, doar cand are el chef sau daca nu e meci, nu stam de vorba, nu ne petrecem timpul impreuna...iar cand ii zic hai sa vorbim,imi raspunde "pai ce sa vorbim?". In magazine mereu e nervos, nu exista data sa mergem la cumparaturi relaxati... Mai nou nu exista nici valentine's day, dragobete sau 1 martie...desi pana acum au existat... S-a mai intamplat sa ma supere de ziua numelui meu si de 8 martie, dar nu a fost ca anul asta...nimic nimic nu am primit... Nu are defecte de genul sa cheltuie banii pe prostii, la pariuri etc...nu e violent, nu fumeaza, nu e curvar...dar totusi nu lasa berea de dupa munca pentru a ajunge acasa mai devreme nici daca imi e rau, nici daca e ziua mea...Voi ce ziceti? Sa na casatoresc cu el? Mama zice ca da...



Sincer????? Nu as grabi lucrurile,as amana casatoria!!!Si mama ta sa isi vada de treburile domniei sale,caci nu se casatoreste ea cu iubitul tau,CI TU,tu vei trai cu acel barbat!!!

Pe de alta parte,cred ca ai asteptari foarte mari de la iubitul tau,DAR DACA NU EXISTA ACEA COMUNIUNE SPIRITUALA ,NU NUMAI TRUPEASCA,INTRE VOI DOI,nu vad cum vei fi multumita vreodata!!!Faptul ca nu discutati,pentru ca nu aveti ce sa discutati,este si poate ramane o problema,mult timp de acum incolo!!!

Iubitul tau,din descrierea facuta de tine,prezinta multe calitati,deci cat de mult conteaza faptul ca berea si consumul ei sunt mult mai importante decat iubita sa?????

Draga mea,ai incercat sa il atentionezi pe iubitul tau despre tot ce nu iti place la el??Cu calm si diplomatie il poti determina sa iti asculte dorintele!!!Este adevarat,orice femeie merita atentia iubitului ei,mai ales daca acel barbat o iubeste sincer,dar daca nu discuti cu partenerul tau,nici nu va afla ca va trebui sa isi ajusteze atitudinile nepotrivite,care te deranjeaza foarte mult!!!!!

Casnicia este piatra de incercare a vietii,o duci in spinare sau nu,situatia este clara,te inhami la caruta sau nu!!!Dar aceasta actiune implica delicatete,responsabilitate,atentie reciproca,deschidere spre dialog si,nu in ultimul rand,tandrete si iubire!!!Daca aveti toate acestea,mergi mai departe,dar eu m-as gandi mai mult referitor la acest pas atat de important.
kudika_15804
Postat pe 2 Martie 2015 19:29
eu zic ca mai bn ti ai vedea tu de treaba ta decat mama ei,pentru ca il cunoaste mult mai bn ca tn,

zici ca i ai iertat multe,ce?ca zici ca nu e curvar nu fumeaza face curat strange bani,,,doar mai bea cate o bere si nu vine sa te ia mereu de la munca

daca e rece cu tn cum zici ,tu il sti ca tu ai stat cu el atata timp

din momentul ce ai o relatie cu cineva esti ca si casatorit insa fara binecuvantare
george-
Postat pe 2 Martie 2015 20:41
Corina, asculta-ti mama , cred ca stie ce zice , cine te cunoaste oare mai
bine ca ea ?Alintata ,cand te apuca sa transformi tantarul in armasar , nu te opreste nimeni

Astea-s motive ; sa vina sa te ia de la servici zi de zi , pana vei iesii la pensie ?
Apoi faza cu , hai sa vorbim :)) ia tu initiativa pe o tema care stii ca-iface placere , pune-i intrebari , interesul tau il va determina sa fie mai comunicativ .
Flori si alte mici atentii , probabil nu iti mai ofera pt ca il cicalesti prea mult :)desi candva a facut-o , vezi unde anume gresesti si tu.
Draga mea , sunteti de 4 ani de zile impreuna ,timp in care i-ai cunoscut si defectele , defecte ce sunt atat de minore si nesemnificative .
Din relatarea ta , reiese ca el este un tip calm si calculat , tu insa esti razvratita si copilaroasa , va potriviti.
Nu da cu piciorul unui baiat bun , pt altul care iti va aduce mereu floricele , dar nu iti va tolera mofturile si capriciile de moment.
Cand vei avea motive bine intemeiate , atunci sa vii sa spui ca mama ta nu are dreptate.
-Dyna-
Postat pe 3 Martie 2015 11:16
va multumesc pentru sfaturi tuturor.Eu pe zi ce trece realizez cat de grabita am fost, este greu sa ma despart de el pentru ca nu vrea sa plece la el acasa, oricat de multe ori i-as spune. M-a jignit de multe ori, imi raspunde obraznic, se rasteste la mine, chiar si in public...asa, din nimicuri, mereu e nervos...M-am saturat sa plang, sa visez la cineva care sa ma bage in seama si care sa imi raspunda normal...nu se poate, el nu este asa...Eu nu ma consider asa rasfatata, consider ca exista o problema mare din moment ce el pentru mine nu face sacrificii, nu este langa mine cand ma vede ca imi e rau...De exemplu mi-am scrantit glezna la facultate si l-am sunat plangand sa vina sa ma ia, era liber, nu avea nimic de facut si imi raspunde "aoleu, nu poti sa vi si tu singura?"...cand alti baieti de acolo, neunoscuti, s-au oferit sa ma ajute...cum v-ati simti sa va faca voua cineva asa, cand voi ii sunteti alaturi si lasati orice cearta la o parte cand are nevoie urgenta de voi ( lui i-a murit tatal si nu m-am miscat de langa el..a facut pomana acasa si am spalat eu toate vasele, am facut curat etc...). Eu ce am primit in schimb? Cand i-am zis si lui du gunoiul,te rog frumos, in ziua parastasului, dupa ce plecase toata lumea, spunandu-i ca sunt franta si eu, se rasteste si imi zice vai, ce multe ai facut...iar eu nu m-am miscat din bucatarie, am avut grija de oaspeti si nici un multumesc nu am primit...pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau o cafea, daca am nevoie de ceva...au facut rudele lui cafea iar corina nu exista, era robot....
Corina1205
Postat pe 5 Martie 2015 18:47
Poate unele dintre voi radeti dar eu pun accent pe comunicare, intelegere, respect, ajutor reciproc...nimic din toate astea nu exista...Eu am povestit doar o parte din ceea ce mi-a facut...nu ma intelege cand ma dor picioarele, ma pune sa merg in continuare pe jos, desi eu fac rani de la incaltaminte proasta..de exemplu am avut nistge balerini care ma strangeau rau la inceput, pana s-au mai lasat...el nu stie cum e, asa ca nu intelege...i se pare ca ma vait...m-a mintit odata cu banii..la un meci. Mi-a cerut bani pentru apa la stadion si apoi mi-a cerut si la terasa, apoi vine fratele sau si ii zice ceva de genul "ba, dupa ce ca ti-am dat apa si sucul ala la stadion pe gratis", el lucra acolo...m-am ridicat si am plecat, nu a venit dupa mine, desi era 00, a ramas cu baietii lui, cum sa ii paraseasca? in fine, abia a 2-a zi a venit, fraiera de Corina l-a iertat si rau am facut...multe faze de acest gen s-au intamplat...el nu ma intelege niciodata cand imi e rau, dar eu sa-l inteleg...
Corina1205
Postat pe 5 Martie 2015 18:55
pai acum mai si detaliezi dar dc ne zici noua draga?tu ai stat cu el atata timp nu noi nu are nici cel mai mic rost sa ne intrbi pe noi,,nu l cunoastem noi si nu noi am stat cu el,,ai minte fa ce ti dicteaza
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 18:55
ti a cerut bani si?ce i cu asta?ti e ft drag de bani?
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 18:58
nu cred ca e ok sa fi mintit, nu imi e drag de bani dar el avea in acel moment bani pentru consumatia mea...plus ca el avea un loc de munca si eu nu...imi stia situatia mea materiala destul de rea..Va povestesc pentru ca mi s-au cerut detalii si pentru ca iubesc dar nu consider sa ma apreciaza si din cate vad, nu imi este alaturi. Cer parerea pentru ca nu stiu ce sa fac si cum sa pun punct.
Este normal sa nu-ti fie alaturi la bine si la rau? Este normal sa muncesti pentru cel de langa tine fara a fi apreciat? Este normal sa fie cineva nervos zilnic, din nimicuri? (de exemplu pentru ca am dat cu un leu mai mult la un produs, pentru ca l-am inlocuit pe cel obisnuit) Astea sunt ultimele mele intrebari la care doresc sa aflu cat mai multe raspunsuri, daca doriti sa ma ajutati cu un sfat. Voi v-ati casatori cu o asa persoana sau nu?
Corina1205
Postat pe 5 Martie 2015 20:23
ti am zis ca ai minte,,dc ne intrebi pe noi,,tu ce crezi?
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 20:31
minte am, creier ce imi mai trebuie,nu? nu stiu daca ma iei la misto sau nu...dar te rog sa nu raspunzi daca nu ai chef, sunt destul de suparata incat sa am chef de misto-uri...in cazul in care doar mi se pare mie...mintea (cu tot cu creierul pe care il am) este in razboi cu inima, altfel nu mai deschideam nici un subiect, daca eram lipsita de sentimente, zbieram la el si il dadeam afara, dar nu pot fi asa rea...e foarte greu sa pui punct unei relatii de 4 ani cand iubesti...
Corina1205
Postat pe 5 Martie 2015 21:13
pai ti ai raspuns singura vezi,,de la noi nu ai ce sa primimesti pentru ca tu esti mult mai in masura ca noi sa judeci,si iata ai judecat,decizia iti apartine
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 21:18
care voi? exista grupulete si pe aici? nu vreau parerea ta sau a grupuletului tau iar in cazul in care vorbesti in numele altora, nu e ok sa raspunzi in locul lor. In cazul in care te plictisesc astfel de subiecte, fa altceva si nu mai deranja pe altii cu ironiile tale. Unii au probleme si pot face greseli pe care le vor regreta mai tarziu...asa ca vezi-ti de treburile tale ! Cer sfaturile unor femei, in primul rand, cu experienta...nu cred ca faci parte din categoria asta!
Corina1205
Postat pe 5 Martie 2015 22:41
singura ironica de aici si cu filme in cap esti tu draguta
unor femei cu experianta de viata in ce?in multe relatii?

ti ai dat singura raspunsurile,zici ca poti face greseli?pai dp mintea ta crezi ca ti ar putea vorbii cineva despre un om ce nu l cunoaste decat din spusele altuia?(adica ale tale) ,tie ti ar parea normal si matur sa vorbeasca cineva de tn din spusele altora?

noi nu il cunoastem pe el ,tu il cunosti ,iar daca e asa cum zici raspunsurile ti le ai dat singura
nu mai astepta raspunsuri de la oameni ce nu i cunosti ca sa gandeasca ei pentru tn,ca iata poti gandii singura
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 5 Martie 2015 23:42
De la: Corina1205, la data 2015-03-05 18:55:39Poate unele dintre voi radeti dar eu pun accent pe comunicare, intelegere, respect, ajutor reciproc...nimic din toate astea nu exista...Eu am povestit doar o parte din ceea ce mi-a facut...nu ma intelege cand ma dor picioarele, ma pune sa merg in continuare pe jos, desi eu fac rani de la incaltaminte proasta..de exemplu am avut nistge balerini care ma strangeau rau la inceput, pana s-au mai lasat...el nu stie cum e, asa ca nu intelege...i se pare ca ma vait...m-a mintit odata cu banii..la un meci. Mi-a cerut bani pentru apa la stadion si apoi mi-a cerut si la terasa, apoi vine fratele sau si ii zice ceva de genul "ba, dupa ce ca ti-am dat apa si sucul ala la stadion pe gratis", el lucra acolo...m-am ridicat si am plecat, nu a venit dupa mine, desi era 00, a ramas cu baietii lui, cum sa ii paraseasca? in fine, abia a 2-a zi a venit, fraiera de Corina l-a iertat si rau am facut...multe faze de acest gen s-au intamplat...el nu ma intelege niciodata cand imi e rau, dar eu sa-l inteleg...



Hmmmmmmm,aveti patru ani de relatie,de ce refulezi tocmai acum????

Draga mea,Aceste aspecte trebuie sa le clarifici cu iubitul tau,mai putin aici,pe acest site!!Poti primi sfaturi orientative,dar nimeni nu poate trai in locul tau!!!Daca esti atat de nemultumita,exprima-te in fata domniei sale si rezolvati problema,nu este oportun sa te lamentezi,in loc sa fii transanta in relatie!!Deschiderea comunicarii dintre voi este data de fiecare in parte,atat privind partile pozitive,cat si cele negative!!Nu esti fericita,multumita de comportamentul iubitului tau,pune punct si ia viata de la capat,ce rost are sa deveniti insuportabili in relatia voastra????Acolo unde dispar sentimentele,nu mai exista nimic viabil.
kudika_15804
Postat pe 6 Martie 2015 07:08
De la: Corina1205, la data 2015-03-05 20:23:14nu cred ca e ok sa fi mintit, nu imi e drag de bani dar el avea in acel moment bani pentru consumatia mea...plus ca el avea un loc de munca si eu nu...imi stia situatia mea materiala destul de rea..Va povestesc pentru ca mi s-au cerut detalii si pentru ca iubesc dar nu consider sa ma apreciaza si din cate vad, nu imi este alaturi. Cer parerea pentru ca nu stiu ce sa fac si cum sa pun punct.
Este normal sa nu-ti fie alaturi la bine si la rau? Este normal sa muncesti pentru cel de langa tine fara a fi apreciat? Este normal sa fie cineva nervos zilnic, din nimicuri? (de exemplu pentru ca am dat cu un leu mai mult la un produs, pentru ca l-am inlocuit pe cel obisnuit) Astea sunt ultimele mele intrebari la care doresc sa aflu cat mai multe raspunsuri, daca doriti sa ma ajutati cu un sfat. Voi v-ati casatori cu o asa persoana sau nu?




Eu una , cu siguranta ca NU. Faptul ca ai trecut cu vederea sau ca ai rabdat timp de 4 ani , e normal. Ai fost inrdagostita , ai sperat. Acum ca s-au cam calmat fluturasii (si e normal) , incepi sa vezi cu adevarat omul de langa tine , incepi sa-l analizezi , sa hotarasti daca e persoana langa care merita sa imbatranesti. Dupa cum arata relatarile tale , se pare ca nu este.
Rotty_
Postat pe 6 Martie 2015 08:03
" Hmmmmmmm,aveti patru ani de relatie,de ce refulezi tocmai acum???? "


Bela , de ce majoritatea dintre femei se hotarasc sa se desparta dupa ce ani buni au fost batute si jignite ? De ce nu o fac dupa prima saptamana ?

Rotty_
Postat pe 6 Martie 2015 08:06
De la: Rotty_, la data 2015-03-06 08:06:33" Hmmmmmmm,aveti patru ani de relatie,de ce refulezi tocmai acum???? "


Bela , de ce majoritatea dintre femei se hotarasc sa se desparta dupa ce ani buni au fost batute si jignite ? De ce nu o fac dupa prima saptamana ?




Din varii motive,dar principalul este lipsa increderii in sine!!!! Si daca femeia respectiva isi iubeste partenerul ,din toata inima,este foarte greu sa faca pasul respectiv!!!Si barbatii profita de aceste femei,caci de iubire nu mai poate fi vorba!!
kudika_15804
Postat pe 6 Martie 2015 08:37
Pai daca stii , de ce o mai intrebi pe Corina de ce refuleaza doar dupa 4 ani ?
Rotty_
Postat pe 6 Martie 2015 08:41
De la: Rotty_, la data 2015-03-06 08:41:00Pai daca stii , de ce o mai intrebi pe Corina de ce refuleaza doar dupa 4 ani ?


Vreau sa cunosc motivele ei,s-ar putea sa fie unele speciale,diferite de cel prezentat de mine!!! Nu toti gandim la fel,nu percepem viata in acelasi mod,deci si reactiile sunt diferite!!!Multe femei aleg lamentarea in suferinta,eu am invatat sa nu o fac niciodata,chiar daca si durerea face parte din viata!!"Capul sus si mergem mai departe",aceasta este deviza mea!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Martie 2015 08:44
asa cum ti am zis,iata dc nu trebui sa te ei dp nimeni

raspunsurile ti le ai dat singura
inchizitialuicurcubeu
Postat pe 6 Martie 2015 09:49
De la: Corina1205, la data 2015-03-05 20:23:14nu cred ca e ok sa fi mintit, nu imi e drag de bani dar el avea in acel moment bani pentru consumatia mea...plus ca el avea un loc de munca si eu nu...imi stia situatia mea materiala destul de rea..Va povestesc pentru ca mi s-au cerut detalii si pentru ca iubesc dar nu consider sa ma apreciaza si din cate vad, nu imi este alaturi. Cer parerea pentru ca nu stiu ce sa fac si cum sa pun punct.
Este normal sa nu-ti fie alaturi la bine si la rau? Este normal sa muncesti pentru cel de langa tine fara a fi apreciat? Este normal sa fie cineva nervos zilnic, din nimicuri? (de exemplu pentru ca am dat cu un leu mai mult la un produs, pentru ca l-am inlocuit pe cel obisnuit) Astea sunt ultimele mele intrebari la care doresc sa aflu cat mai multe raspunsuri, daca doriti sa ma ajutati cu un sfat. Voi v-ati casatori cu o asa persoana sau nu?



Corina , casatoria este un pas in viata , pe care-l faci in momentul in care esti ferm convinsa ca sunteti pe aceeasi unda , indiferent de situatii.
Decizia de a te casatori cu acest barbat , este doar a ta !!!
Intr-o casatorie , respectul este unul dintre elementele de baza , in momentul in care unul din parteneri , refuza comunicarea afisand o atitudine de nervozitate in permanenta , din nimicuri (asa cum te-ai exprimat) relatia devine pt ambii parteneri , un fel de tom & jerry.

Spui ca inca-l iubesti in general noi femeile , incercam de cele mai multe ori , sa indreptam cumva partile negative a acelui barbat pe care l-am ales de a-l iubii.
In momentul in care situatia trece de extrema si lupti de una singura , vei vedea in fata ta doar omul din barbatul pe care l-ai iubit , in acel moment vei putea spune stop !
Fii apropiata de mama ta , spune-i adevarul ,parintii tai sunt sprijinul de care ai nevoie .
Poate vei gasi taria de a-l accepta asa cum este , sau de a nu-l accepta , nu este nici primul , si nici ultimul barbat de pe planeta.
Viitorul tau depinde de deciziile tale.

-Dyna-
Postat pe 6 Martie 2015 11:34
Mama ta are dreptate ca nu exista Feti-frumosi, asa cum nu exista nici Ilene- cosanzene.Se pare totusi ca individul despre care vorbesti, chiar nu se potriveste cu tine. tu oricum simti ca ceva nu merge. daca acum nu merge, mai tarziu va fi mai rau. asa ca gandeste-te bine, bine inainte sa te mariti.
alisa_lacatus
Postat pe 8 Martie 2015 10:14
De la: Corina1205, la data 2015-03-05 20:23:14nu cred ca e ok sa fi mintit, nu imi e drag de bani dar el avea in acel moment bani pentru consumatia mea...plus ca el avea un loc de munca si eu nu...imi stia situatia mea materiala destul de rea..Va povestesc pentru ca mi s-au cerut detalii si pentru ca iubesc dar nu consider sa ma apreciaza si din cate vad, nu imi este alaturi. Cer parerea pentru ca nu stiu ce sa fac si cum sa pun punct.
Este normal sa nu-ti fie alaturi la bine si la rau? Este normal sa muncesti pentru cel de langa tine fara a fi apreciat? Este normal sa fie cineva nervos zilnic, din nimicuri? (de exemplu pentru ca am dat cu un leu mai mult la un produs, pentru ca l-am inlocuit pe cel obisnuit) Astea sunt ultimele mele intrebari la care doresc sa aflu cat mai multe raspunsuri, daca doriti sa ma ajutati cu un sfat. Voi v-ati casatori cu o asa persoana sau nu?


Daca acum este asa cum il descrii pune-ti intrebarea cum va fi peste 10 sau 20 de ani.
Insuportabil?

Cel putin!
Vrei sa traiesti o viata fara o vorba buna, o mangaiere sau o mica dovada de afectiune?
Eu nu as putea sa plec la drum cu un asemenea individ.
Arno_28
Postat pe 8 Martie 2015 17:08
Am citit aceast postare din intamplare .....Dar cand vad sfaturi gen asculta pe mama ta sau marita-te cu el ma apuca toti dracii
Te jigneste , e zgarcit,nu iti aduce macar o floare ,e nervos iti reproseaza multe lucruri,pai o asemenea persoana are un caracter infect.Nu inteleg de ce ii tot dai sanse si totusi ai stat 4 ani cu el. Sfatul meu e sa-l parasesti IMEDIAT sau o sa regreti tot restul vietii
bavarezul
Postat pe 9 Martie 2015 08:34
De la: bavarezul, la data 2015-03-09 08:34:04Am citit aceast postare din intamplare .....Dar cand vad sfaturi gen asculta pe mama ta sau marita-te cu el ma apuca toti dracii
Te jigneste , e zgarcit,nu iti aduce macar o floare ,e nervos iti reproseaza multe lucruri,pai o asemenea persoana are un caracter infect.Nu inteleg de ce ii tot dai sanse si totusi ai stat 4 ani cu el. Sfatul meu e sa-l parasesti IMEDIAT sau o sa regreti tot restul vietii



Nu fi nervos tocmai astazi,de ziua voastra,a barbatilor!!! Trebuie sa fii atat de transant si in viata personala,astfel incat sa pastrezi o uniformitate in tot ceea ce faci!!! !!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Martie 2015 08:40
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Normal ca decizia imi apartine. Am stat cu el si stau pentru ca efectiv nu stiu ce sa fac, are putine zile bune..abia de 8 martie mi-a luat si mie ceva, in general imi cumpara, doar anul asta a avut o perioada in care m-a uitat...E cu dus intors, parca ar avea 2 fete...dar nu ma simt implinita, atata timp cat nu stam impreuna de vorba sau cand ii zic ce nu-mi convine imi inchide gura cu "hai termina, ce-ai? ete na..si tu acum...ce-am facut?" etc...Sunt foarte confuza, inca de la inceputul relatiei nu mi-a placut felul lui de a se purta cu mine. De foarte multe ori am incercat sa rup relatia dar nu sunt o fire tare, el ma iubeste si vine mereu dupa mine dar nu stie sa zica decat aceleasi 3 faze, de fiecare data...Trec peste multe cu vederea insa pe mine cel mai mult ma intereseaza sa il vad ca imi este alaturi la bine si la rau, ca ii pasa de mine...nu cred ca in privinta asta se va schimba vreodata, daca in 4 ani nu s-a schimbat...desi a vazut ca sunt suparata, a vazut si acum ca nu sunt sigura de casatoria asta, i se pare ca glumesc, ma ia de fraiera...in loc sa ma convinga sa ma casatoresc cu el, parca face contrariul...nici cand i-am zis da, nu am fost convinsa...desi ne iubim...dar vreau si eu pe cineva care sa se bucure cu mine si sa planga cu mine, sa aibe grija de mine atunci cand imi este rau, pentru ca si eu la randul meu fac asta si asa mi se pare omeneste...
Corina1205
Postat pe 9 Martie 2015 10:41
Comportamentul conteaza mai mult decat niste flori sau cadouri, mai important este sa fie calm in ziua respectiva, sa nu ne certam, sa imi daruiasca toata dragostea si atentia lui...nimic mai mult...decat sa imi dea un buchet de flori si sa stea pe laptop, sa plece la meciuri sau sa ramana cu mine, sa mergem prin magazine...sau in alta parte si sa se enerveze ca vreau eu sa-mi iau ceva de 15 lei sau ca vreau eu sa mancam in oras etc...prefer sa fiu singura...de multe ori vin relaxata si bine-dispusa de la munca iar el ma enerveaza cu ceva...De cele mai multe ori cand incerc sa vorbim, ori nu ma aude ca e ocupat cu statul pe laptop ori adoarme sau imi inchide gura, deci de vorbit nu mai vorbesc, ca nu am cu cine...Oricum in ritmul asta, nu mai stau cu el, la prima greseala, adica sa ma lase balta cand imi e rau pentru berea lui de dupa munca, e pa...Nu sunt exagerata, vreau doar sa vina acasa mai repede atunci cand ma simt rau sau cand am vreun examen de dimineata si dorm 4 ore..in rest poate sa vina cand vrea el...Oare cer prea multe? Eu nu cred...Alt lucru care nu-l intelege este sa isi imparta timmpul...el nu face asta, timp pentru mine nu exista...jumatate din timp cu prietenii, meciurile etc..si jumtatate de timp cu mine...
Corina1205
Postat pe 9 Martie 2015 10:55
De la: Corina1205, la data 2015-03-09 10:41:03Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Normal ca decizia imi apartine. Am stat cu el si stau pentru ca efectiv nu stiu ce sa fac, are putine zile bune..abia de 8 martie mi-a luat si mie ceva, in general imi cumpara, doar anul asta a avut o perioada in care m-a uitat...E cu dus intors, parca ar avea 2 fete...dar nu ma simt implinita, atata timp cat nu stam impreuna de vorba sau cand ii zic ce nu-mi convine imi inchide gura cu "hai termina, ce-ai? ete na..si tu acum...ce-am facut?" etc...Sunt foarte confuza, inca de la inceputul relatiei nu mi-a placut felul lui de a se purta cu mine. De foarte multe ori am incercat sa rup relatia dar nu sunt o fire tare, el ma iubeste si vine mereu dupa mine dar nu stie sa zica decat aceleasi 3 faze, de fiecare data...Trec peste multe cu vederea insa pe mine cel mai mult ma intereseaza sa il vad ca imi este alaturi la bine si la rau, ca ii pasa de mine...nu cred ca in privinta asta se va schimba vreodata, daca in 4 ani nu s-a schimbat...desi a vazut ca sunt suparata, a vazut si acum ca nu sunt sigura de casatoria asta, i se pare ca glumesc, ma ia de fraiera...in loc sa ma convinga sa ma casatoresc cu el, parca face contrariul...nici cand i-am zis da, nu am fost convinsa...desi ne iubim...dar vreau si eu pe cineva care sa se bucure cu mine si sa planga cu mine, sa aibe grija de mine atunci cand imi este rau, pentru ca si eu la randul meu fac asta si asa mi se pare omeneste...



Daca doresti ca asa zisa perfectiune a sentimentelor si actiunilor tale sa se regaseasca in cele ale iubitului tau vei cunoaste un esec rasunator,caci daca nu ai reusit timp de patru ani de zile sa fii pe aceeasi lungime cu iubitul tau,nici nu vei reusi sa fii de acum incolo!!!Stii unde ai gresit,inca de la inceputul relatiei????Orice realtie este insotita si de mici compromisuri,dar care nu dezechilibreaza acea relatie!!!Ai tolerat foarte mult si ai facut-o exact in directiile in care trebuia sa fii ferma si stapana pe ceea ce doresti de la relatia voastra!!!!Te iubeste,spui,dar nu este atent la detaliile,care sunt picanteriile vietii!!! Asta inseamna superficialitate!!! In ce consta iubirea voastra????IUbirea presupune si acodarea atentiei dorintelor persoanei iubite ,cred ca aici este problema reala!!!Nu poti cere coincidenta in comportament,dar nici nu poti accepta indiferenta,caci aceasta este periculoasa in viata de cuplu,este un "ucigas" silentios,metodic,care isi calculeaza foarte bine miscarile!!!

De ce te considera "fraiera"?????Pai,cred ca din cauza faptului ca i-ai ingaduit prea multe!!!

Pe de alta parte,nu cadourile,micile atentii dau valoare unei relatii,ci sentimentul aflat in spatele absentei lor,gandul indreptat spre fiinta iubita,emotiile,dorinta,indiferent daca exista aceste daruri ale vietii sau nu,intelegi??????

Nu stii ce sa faci?????Incearca sa nu iti mai plangi de mila,discuta pentru ultima oara cu iubitul tau,impune-te astfel incat domnul sa lase superficialitatea in gandire si sa te asculte,astfel incat sa clarificati ceea ce exista intre voi!!Cred ca iubirea voastra cunoaste o rutina generata de toleranta ta si impasibilitatea lui la ceea ce esti si la modul cum doresti sa traiesti aceasta poveste de dragoste!!

Si nu uita un lucru;O relatie adevarata inseamna si a-l asculta pe celalalt,a-i accepta imperfectiunile,dar NU pe cele grosolane,care pot distruge tiparul relatiei armonioase!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Martie 2015 11:06
De la: Corina1205, la data 2015-03-09 10:55:10Comportamentul conteaza mai mult decat niste flori sau cadouri, mai important este sa fie calm in ziua respectiva, sa nu ne certam, sa imi daruiasca toata dragostea si atentia lui...nimic mai mult...decat sa imi dea un buchet de flori si sa stea pe laptop, sa plece la meciuri sau sa ramana cu mine, sa mergem prin magazine...sau in alta parte si sa se enerveze ca vreau eu sa-mi iau ceva de 15 lei sau ca vreau eu sa mancam in oras etc...prefer sa fiu singura...de multe ori vin relaxata si bine-dispusa de la munca iar el ma enerveaza cu ceva...De cele mai multe ori cand incerc sa vorbim, ori nu ma aude ca e ocupat cu statul pe laptop ori adoarme sau imi inchide gura, deci de vorbit nu mai vorbesc, ca nu am cu cine...Oricum in ritmul asta, nu mai stau cu el, la prima greseala, adica sa ma lase balta cand imi e rau pentru berea lui de dupa munca, e pa...Nu sunt exagerata, vreau doar sa vina acasa mai repede atunci cand ma simt rau sau cand am vreun examen de dimineata si dorm 4 ore..in rest poate sa vina cand vrea el...Oare cer prea multe? Eu nu cred...Alt lucru care nu-l intelege este sa isi imparta timmpul...el nu face asta, timp pentru mine nu exista...jumatate din timp cu prietenii, meciurile etc..si jumtatate de timp cu mine...



Idealizarea unei relatii nu este deloc rentabila,dar nici refularea propriei neputinte nu este solutia potrivita!!!Tot ce ai tastat aici ar fi trebuit sa fie in constiinta iubitului tau,ceea ce faci este,doar descarcarea ta nervoasa,nimic mai mult!!El trebuie sa afle toate acestea,mai putin noi!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Martie 2015 11:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mistakes of my life 97 De la: fantasie 15 Iunie 2011 18:11
as vrea sa-l uit ori sa-l recastig! 20 De la: inamina 8 Iunie 2009 10:11
filme de vazut in 2 1 De la: ell 4 Ianuarie 2013 17:40
simte k il injel??? 41 De la: geo_xx 1 Noiembrie 2009 11:10
Instabilitatea si nehotarare...problema urmatorului secol 15 De la: stuff 30 Aprilie 2013 09:15