Setari Cookie-uri

probleme la scoala intre colegi

Am o prietena care are o fetita care incepe imediat clasa a Vi-a. Acum in vacanta i-a povestit mamei ei cat de greu i-a fost anul trecut si nu mai vrea sa mearga la scoala, se gandeste cu groaza la acest lucru. I-a spus ca dintr-o cearta cu un coleg toti baietii s-au impotrivit ei si au inceput sa isi bata joc de ea si sa rada si fetele au inceput sa o ignore. Cand se apropriau de ea, parca se apropiau de un lepros si ii ziceau "virusul x" in loc sa ii zica pe nume. A crezut ca la un moment dat o sa inceteze dar nicidecum. Ce e de facut? Daca ar vb mama ei cu diriginta, nu cred ca s-ar rezolva prea multe ca oricum copii fac ce vor, poate un pic s-ar domoli dar ar incepe sigur din nou. Scoala este buna si nu ar vrea sa o mute de acolo. Multumesc
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 11:52
De la: kudika419488, la data 2015-09-01 11:52:48Am o prietena care are o fetita care incepe imediat clasa a Vi-a. Acum in vacanta i-a povestit mamei ei cat de greu i-a fost anul trecut si nu mai vrea sa mearga la scoala, se gandeste cu groaza la acest lucru. I-a spus ca dintr-o cearta cu un coleg toti baietii s-au impotrivit ei si au inceput sa isi bata joc de ea si sa rada si fetele au inceput sa o ignore. Cand se apropriau de ea, parca se apropiau de un lepros si ii ziceau "virusul x" in loc sa ii zica pe nume. A crezut ca la un moment dat o sa inceteze dar nicidecum. Ce e de facut? Daca ar vb mama ei cu diriginta, nu cred ca s-ar rezolva prea multe ca oricum copii fac ce vor, poate un pic s-ar domoli dar ar incepe sigur din nou. Scoala este buna si nu ar vrea sa o mute de acolo. Multumesc



Sa-i ignore efectiv, urmarind,totodata,atingerea telurilor,este singura solutie de contracarare a actiunilor colegilor,chiar si la aceasta varsta!!!!!O eventuala discutie cu diriginta nu va ajuta,dimpotriva,ii va inrai!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Septembrie 2015 12:03
Da, e trist ca asa devreme apar aceste rautati. Normal copii nu ar trebui sa treaca prin asa ceva, ar trebui sa fie acceptati de cei din jur si nu respinsi. Ii e frica mamei sa nu ii afecteze si viata de adult pt ca nu-i asa copilaria isi lasa amprenta asupra vietii.
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 13:04
De la: kudika419488, la data 2015-09-01 13:04:53Da, e trist ca asa devreme apar aceste rautati. Normal copii nu ar trebui sa treaca prin asa ceva, ar trebui sa fie acceptati de cei din jur si nu respinsi. Ii e frica mamei sa nu ii afecteze si viata de adult pt ca nu-i asa copilaria isi lasa amprenta asupra vietii.



MAMA COPILULUI IN CAUZA SA DISCUTE CU EL TOT TIMPUL!!!Din pacate,educatia copiilor din ziua de astazi lasa mult de dorit!!!Nu mai exista fundatia sanatoasa construita de parinti,oamenii aduc pe lume copii,fara a sti prea multe despre calitatea de parinte!!De ce???Pentru ca ,in foarte multe cazuri,parintii acelor copii sunt lipsiti de educatie,ceeea ce se reflecta in viata copiilor lor!!!La aceasta,se adauga lipsa timpului alocat educarii si a preocuparii parintilor de a-si forma copii,respectand normele de educatie din cadrul unei familii!!Cu alte cuvinte,copiii sunt oglinda parintilor lor,in cele mai multe cazuri!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Septembrie 2015 13:12
Nu contest acest lucru, numai ca nu e de vina fetita pt cresterea celorlalti copii. De asemenea sufletul ei nu e pregatit inca sa ignore si sa nu o afecteze. Parintii trebuie sa gaseasca o solutie...poate tranfer in alta clasa sau la alta scoala. Ma gandeam ca poate sa vb cu ceilalti parinti...nu stiu, sper sa ii fie bine
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 15:25
De la: kudika_991915, la data 2015-09-01 14:53:53fa ti un bn si nu asculta de femeia de mai sus


in afara de asta ai si altceva de zis?
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 15:26
De la: kudika419488, la data 2015-09-01 15:25:21Nu contest acest lucru, numai ca nu e de vina fetita pt cresterea celorlalti copii. De asemenea sufletul ei nu e pregatit inca sa ignore si sa nu o afecteze. Parintii trebuie sa gaseasca o solutie...poate tranfer in alta clasa sau la alta scoala. Ma gandeam ca poate sa vb cu ceilalti parinti...nu stiu, sper sa ii fie bine



Daca la inceperea noului an scolar situatia se prezinta sub aceleasi auspicii,da,se poate lua in calcul transferul la alta clasa,cel efectuat la alta unitate scolara fiind imposibil ,in acest moment,intrucat transferurile scolare se fac cu mult inainte de inceperea cursurile!!!Fetita nu are nicio vina,bineinteles,dar nu iti ascund urmatorul lucru:

In conditiile in care astfel de copii rauvoitori sunt cam peste tot,domnisoara respectiva,trebuie sa invete sa fie stapana pe sine,si,ajutata de parinti,sa incerce sa devina insensibila la rautatile venite din partea celorlalti copii,caci sensibilitatea accentuata o va pune,mereu,intr-o pozitie inferioara,din punct de vedere emotional!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Septembrie 2015 15:34
De la: kudika419488, la data 2015-09-01 15:26:22
De la: kudika_991915, la data 2015-09-01 14:53:53fa ti un bn si nu asculta de femeia de mai sus


in afara de asta ai si altceva de zis?



da,,daca o femeie care jigneste,este misandrina,vorbeste urat de oameni decedati,,le spune fetelor ca au boli venerice si sa nu asculte de medici si sa asculte de ea,isi pune citat de mandrie ,,,acum sunt eu,cn este urmatoarea,,creza n duse singura sfatuitoarea sitului si ca altcineva nu mai este ca ea,,,si zilnic da dovada de ipocrizie spunandule altora ce sa faca,,,,,,,,

daca crezi ca o femeie ce face lucrurile astea este in masura sa ti dea vreun sfat este grav
kudika_991915
Postat pe 1 Septembrie 2015 15:53
De la: kudika_991915, la data 2015-09-01 15:53:28
De la: kudika419488, la data 2015-09-01 15:26:22
De la: kudika_991915, la data 2015-09-01 14:53:53fa ti un bn si nu asculta de femeia de mai sus


in afara de asta ai si altceva de zis?



da,,daca o femeie care jigneste,este misandrina,vorbeste urat de oameni decedati,,le spune fetelor ca au boli venerice si sa nu asculte de medici si sa asculte de ea,isi pune citat de mandrie ,,,acum sunt eu,cn este urmatoarea,,creza n duse singura sfatuitoarea sitului si ca altcineva nu mai este ca ea,,,si zilnic da dovada de ipocrizie spunandule altora ce sa faca,,,,,,,,

daca crezi ca o femeie ce face lucrurile astea este in masura sa ti dea vreun sfat este grav


ma refeream daca ai ceva de spus legat de subiect.
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 16:06

Daca la inceperea noului an scolar situatia se prezinta sub aceleasi auspicii,da,se poate lua in calcul transferul la alta clasa,cel efectuat la alta unitate scolara fiind imposibil ,in acest moment,intrucat transferurile scolare se fac cu mult inainte de inceperea cursurile!!!Fetita nu are nicio vina,bineinteles,dar nu iti ascund urmatorul lucru:

In conditiile in care astfel de copii rauvoitori sunt cam peste tot,domnisoara respectiva,trebuie sa invete sa fie stapana pe sine,si,ajutata de parinti,sa incerce sa devina insensibila la rautatile venite din partea celorlalti copii,caci sensibilitatea accentuata o va pune,mereu,intr-o pozitie inferioara,din punct de vedere emotional!!![/quote]

da, din pacate asta e realitatea. Multumesc mult
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 16:09
maicasa trebui sa aibe de spus la subiect,nu tu sau eu,,si cu atat mai putin persoana de mai sus,,care apropo,,ii multumesti pentru vorbarie ieftina
kudika_991915
Postat pe 1 Septembrie 2015 16:12
asta si asteapta de la voi,,multumiri pentru a si hranii ipocrizia zilnica
kudika_991915
Postat pe 1 Septembrie 2015 16:15
De la: kudika_991915, la data 2015-09-01 16:12:07maicasa trebui sa aibe de spus la subiect,nu tu sau eu,,si cu atat mai putin persoana de mai sus,,care apropo,,ii multumesti pentru vorbarie ieftina


mama ei m-a rugat sa scriu si ma bucur ca exista cineva care isi da cu parerea. Ii multumesc pt lucrurile bune pe care mi le-a zis. Daca nu ai nimic de zis mai bine taci si iti vezi de drum.
kudika419488
Postat pe 1 Septembrie 2015 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gravidute, teste noi 1 De la: AndaBB 29 Iulie 2010 15:31
Buna seara! 101 De la: steffy91 19 Ianuarie 2012 02:20
Barbatii pesti 13 De la: kudika_25906 15 Aprilie 2014 16:19
Cum este barbatul capricorn?..ce stiti despre aceasta zodie? 4 De la: kudika387295 24 Mai 2011 21:07
Gelozia îmi distruge relația 1 De la: kudika_1035661 17 Aprilie 2020 01:10