Setari Cookie-uri

prietenul meu vorbeste tot tipul cu fosta

Buna. Sunt noua pe acest forum si ma adresez comunitatii pt un sfat pt ca sunt la captul puterilor. Imi cer scuze pt mesajul lung dar as vrea sa intelegeti situatia. Eu si prietenul meu ne-am cunoscut in urma cu un an in Statele Unite. Eu sunt cetatean, el cetatean roman, venit cu o bursa pt sase luni. Cind ne-am cunoscut eu eram libera. Incheiasem de doi ani o relatie abuziva cu un barbat alcoolic. Eram intr-o pozitie stabila emotional si chiar nu cautam sa incep o alta relatie, insa a fost coup de foudre. El insa fusese intr-o relatie foarte buna cu o tipa, care i-a trimis email ca relatia lor s-a termnat de indata ce el a ajuns pe sol american. Relatia lui cu tipa a durat 9 ani. Nu erau casatoriti. Locuiau impreuna, insa ea s-a indragostit de un coleg de serviciu si a asteptat ca el sa plece la bursa ca se se mute din apartament impreuna cu noul ei prieten. In fine, am avut sase luni absolut exceptionale. Cind mi-a spus ca relatia lui s-a terminat l-am intrebat ce va face cind se va intoarce in Ro. AM intrebat daca mai tine la ea si mi-a spus nu. AM intrebat daca prin absurd ea ar vrea sa se intoarca la el ar primi-o? A zis nu. A spus ca rel lor e ca un vas spart si ca odata spart daca il lipesti tot lipit ramine. Asa ca am continuat relatia noastra, totul f frumos etc. Inainte de a se intoarce in tara m-a cerut de nevasta, intr-un restaurant dragut. A fost emotionant. Am acceptat. Urma sa vina in vara in vizita, sa petrecem o vacanta impreuna, iar in iarna sa vin eu in tara, sa ne cunoastem parintii etc. Pina sa vina in vara am vorbit zilnic pe skype si pe FB messenger. AM vorbit o gramada. Stia tot ce se intimpla in viata mea si – am crezut eu – stiam tot ce se intimpla in viata lui.

In prima seara cind a venit in vara ne-am uitat la un film pe laptopul lui dupa care, fiind obosit, s-a dus si s-a culcat. Un dracusor m-a pus sa ma uit pe FB sis a citesc mesajele pe care le-a schimbat cu fosta prietena. Stiu, e urit din partea mea, insa am aflat ca vorbeau zilnic. Vorbea cu ea la fel cum vorbea cu mine. Ii trimitea aceleasi glume, articole, sarea s-o ajute. Alteori ii trimitea ei clipuri sau articole trimise de mine. Apoi ea i-a adus niste carne de la parintii ei, el i-a imprumutat un geamantan pt ca pleca fata in delegatie si n-avea valiza. Am aflat ca s-au vazut, ca tipa se plingea de sanatate. Am aflat ca ii daduse bomboanele pe care I le-am dat eu lui la plecare (erau unele care ii placusera mult). Apoi la un moment dat ea s-a oferit sa ii dea inapoi cheia apartamentului lui pt ca se mutase iar el n-a vrut s-o accepte. Mai mult, o invita sa doarma in apartamentul lui (in care locuisera impreuna) in lipsa lui. (Nu ma I ntrebati cum vine asta, din moment ce tipa locuia cu chirie intr-un alt apartament cu noul ei prieten). Lauti-o ca atare.

La un moment dat, am dat peste un mesaj – datat cam la o luna dupa ca se intorsese in Romania, deci dup ace ma ceruse pe mine de nevasta - in care ii spunea ca o iubeste si o ruga sa se intoarca. Ii spunea ca nu stie cum si de ce fiecare din ei trebuie sa traiasca de acum inainte cu altcineva. Apoi ii mai spunea ca si mamei lui, care n-o placuse niciodata, i-a declarat ca se inseala, ca a fost cea mai buna nor ape care si-ar fi putut-o dori. A doua zi l-am confruntat, ne-am certat; n-a avut nici o explicatie decit ca era noaptea tirziu, ca bause o bere si se simtea f. singur in apartamentul in care locuise cu ea. (Nota mea: de ce nu m-a sunat pe mine? La mine era probabil ora cinei, puteam vorbi f. bine). In fine i-am spus sa plece. Au fost 2 zile tensionate. A cautat sa schimbe biletul, era prea scump. In disperare de cauza am contactat-o pe tip ape fb si am intrebat-o care e situatia. Mi-a spus ca in nici un caz nu se mai intoarce la el, ca are ginduri f serioase cu actualul prieten si ca sa o consider “family”. In fine ne-am impacat (eu cu el) si am avut o vacanta frumoasa. Insa n-a mai fost ca inainte pt ca nu mai am incredere in el. O cred pe tipa ca nu mai poate fi nimic amoros intre ei dar el??? Cit a stat la mine mi-a spus ca nu au vorbit acum insa e in tara si vorbesc. Si el e constient ca tipa nu se mai intoarce la el. Cu toate astea vorbesc, se imprumuta, etc – vedeti mai sus. Nu stiu cum sa interpretez asta. Mi se pare ca o iubeste atit de mult incit traieste pentru mesajele ei. Mi se pare ca a acceptat-o cu noul prieten si o va accepta cu viitorii copii si ca, prin mesajele ei, traieste relatia pe care a pierdut-o. Altminteri nu stiu cum sa interpretez incapatinarea lui de a inceta orice comunicare cu ea. Am incercat sa-I explic ca ii trebuie timp de vindecare, ca trebuie sa o uite si pt asta trebuie sa nu mai comunice deloc cu ea. De cite ori deschid discutia ma lovesc de un zid. Cind e vorba de ea se inchide in el ca o scoica. Sau imi spune ca nu am dreptul sa-I spun eu cu cine sa vorbeasca si cu cine nu, ca interdictiile nu sunt bune in cuplu etc. Are dreptate si el dar ce sa fac? Pe de alta parte sustine ca ma iubeste, insa nu-l cred. Si cind m-a cerut de nevasta mi-a facut declaratii de iubire si de cite ori vorbeam pe skype tot la fel, dar asta nu l-a impiedicat sa-I spuna si ei ca o iubeste si s-o cheme inapoi.

Nu stiu ce sa fac. Nu stiu daca sa pun punct relatiei sau nu. Mentionez ca e un tip serios, foarte serios, e cunoscut in domeniul lui, are o cariera frumoasa in Ro. Nu mai suntem exact tineri nici unul dar nici batrini. Mai mentionez ca pt el venirea in SUA ar insemna o schimbare dramatica de cariera, dar in fine, asa cum merg lucrurile in domeniul lui perspectivele nu sunt roze nici in Ro sau cel putin asa mi-a spus.

Toti prietenii carora l-am prezentat aici au avut o impresie buna despre el. As vrea sa va intreb ce parere aveti. Nu stiu daca sa termin relatia cu el sau nu, pt ca nu suport sa stiu ca el continua sa vorbeasca cu fosta lui prietena pe la spatele meu si nu stiu daca tine la mine. Cred cu tarie ca nu poti iubi doi oameni in acelasi timp si ma intriga incapatinarea lui de a continua sa vorbeasca cu ea. Multumesc ca m-ati ascultat.


kudika_993705
Postat pe 15 Septembrie 2015 19:45
De la: kudika_993705, la data 2015-09-15 19:45:23Buna. Sunt noua pe acest forum si ma adresez comunitatii pt un sfat pt ca sunt la captul puterilor. Imi cer scuze pt mesajul lung dar as vrea sa intelegeti situatia. Eu si prietenul meu ne-am cunoscut in urma cu un an in Statele Unite. Eu sunt cetatean, el cetatean roman, venit cu o bursa pt sase luni. Cind ne-am cunoscut eu eram libera. Incheiasem de doi ani o relatie abuziva cu un barbat alcoolic. Eram intr-o pozitie stabila emotional si chiar nu cautam sa incep o alta relatie, insa a fost coup de foudre. El insa fusese intr-o relatie foarte buna cu o tipa, care i-a trimis email ca relatia lor s-a termnat de indata ce el a ajuns pe sol american. Relatia lui cu tipa a durat 9 ani. Nu erau casatoriti. Locuiau impreuna, insa ea s-a indragostit de un coleg de serviciu si a asteptat ca el sa plece la bursa ca se se mute din apartament impreuna cu noul ei prieten. In fine, am avut sase luni absolut exceptionale. Cind mi-a spus ca relatia lui s-a terminat l-am intrebat ce va face cind se va intoarce in Ro. AM intrebat daca mai tine la ea si mi-a spus nu. AM intrebat daca prin absurd ea ar vrea sa se intoarca la el ar primi-o? A zis nu. A spus ca rel lor e ca un vas spart si ca odata spart daca il lipesti tot lipit ramine. Asa ca am continuat relatia noastra, totul f frumos etc. Inainte de a se intoarce in tara m-a cerut de nevasta, intr-un restaurant dragut. A fost emotionant............................................................................................


Din moment ce ti-ai sters contul si chiar daca ai posibilitatea sa vizualizezi eventualele raspunsuri primite,nu am sa te onorez cu vreunul,caci ar fi inutil,date fiind conditiile sus mentionate!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2015 12:39
buna, sfat fugi tare de el nu mai continua relatia. eu sunt intr-o astfel de relatie de 11 ani am un copil si am facut si nunta insa din pacate sotul meu a uitat-o nici acum pe fosta, ma compara cu ea mai tot timpul si nici cand imi spune ca ma iubeste nu il cred insa m-am incapatanat si acum regret enorm, ea apare o data la 5 ani in viata mea, auzi tu sa fim prietene, serios si de ce nu sa impartim si barbatul.
kudika_28876
Postat pe 20 Septembrie 2015 10:55
Cel mai bine e sa termini relatia cu el (daca te iubea nu mai o voia pe cealalta)
kudika_993096
Postat pe 21 Septembrie 2015 12:21
De la: kudika_993096, la data 2015-09-21 12:21:16Cel mai bine e sa termini relatia cu el (daca te iubea nu mai o voia pe cealalta)



Corect si adevarat!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Septembrie 2015 12:22
Ceva ma face sa cred ca tipul o va iubii intotdeauna pe fosta, dar vrea sa se casatoreasca cu tine pentru a avea o sansa sa plece in America.
Odata ce va avea cetatenie americana, se pot intampla si divorturi de ambele parti si sa o aduca la el, pe fosta.

Nu-mi place ideea de a iubii 2 femei in acelasi timp, dar este posibil, daca pe una o iubeste din inima, iar pe cealalta din pur interes.
In cazul tau, cred ca el te vrea cu ardore doar din interes.
kudika_11495
Postat pe 25 Septembrie 2015 10:58
De la: kudika_993705, la data 2015-09-15 19:45:23Buna. Sunt noua pe acest forum si ma adresez comunitatii pt un sfat pt ca sunt la captul puterilor. Imi cer scuze pt mesajul lung dar as vrea sa intelegeti situatia. Eu si prietenul meu ne-am cunoscut in urma cu un an in Statele Unite.

AM intrebat daca mai tine la ea si mi-a spus nu. AM intrebat daca prin absurd ea ar vrea sa se intoarca la el ar primi-o? A zis nu. A spus ca rel lor e ca un vas spart si ca odata spart daca il lipesti tot lipit ramine. Asa ca am continuat relatia noastra, totul f frumos etc.



In disperare de cauza am contactat-o pe tipa pe fb si am intrebat-o care e situatia. Mi-a spus ca in nici un caz nu se mai intoarce la el, ca are ginduri f serioase cu actualul prieten si ca sa o consider “family”. In fine ne-am impacat (eu cu el) si am avut o vacanta frumoasa. Insa n-a mai fost ca inainte pt ca nu mai am incredere in el. O cred pe tipa ca nu mai poate fi nimic amoros intre ei dar el???




Lipsa increderii in tine insati si teama de a nu-l pierde , lasand gelozia sa-si spuna cuvantul ... din moment ce ea are o alta relatie , cade de la sine ca nici el nu-si doreste de a mai fi impreuna cu ea , ceea ce ti-a si precizat ; ori tu te intrebi de ce continua el sa vorbeasca cu ea , simplu : au trait 9 ani de zile impreuna , s-au despartit amical si civilizat , au ramas prieteni , prietenie care in timp se va consuma , nu va continua la infinit.
Pune-ti o intrebaare : cum ar fi trebuit sa reactioneze actualul prieten a ei ?? Daca s-ar fi lasat orbit de gelozie , nu ar fi acceptat ca fostul apartine trecutului .
Iar prietenul tau , continua relatia cu ea , din obisnuinta , obisnuinta care va dispare in momentul in care va gasi o femeie de care sa se ataseze sufleteste.
Simti ca nu poti sa-i accepti trecutul si faptul ca doi oameni au ales sa se desparta respectandu-se ca oameni ,, atunci nu face pasul !
Daca ai incredere in tine ca femeie si sentimente fata de el , nu stiu ce anume ai risca , sa-ti dai o sansa .Lasa-i trecutul in urma si traieste prezentul !
Sper ca citesti de pe un alt cont :)
kudika_988778
Postat pe 25 Septembrie 2015 18:11
Ia mai termina prostiile. Ai stiut de al început. Nu va tot plângeri de forumuri
ckalinn
Postat pe 27 Septembrie 2015 04:31
Sincer imi pare rau de situatia in care te afli..!!!
Dupa cate inteleg,n-ai prea avut noroc ..in dragoste,dar...niciodata nu-i prea tarziu...!!!
Eu zic sa faci o pauza...in relatia cu el...si sa-i dai sansa sa se cunoasca mai bine..si sa vada ce vrea...de fapt..!!! Sa nu uiti ca noua ani,nu-s noua luni...sau noua zile...si e posibil sa fie ...marcat,cu atat mai mult cu cat ea a fost cea care l-a parasit,nicidecum...el...!!! Avand sufletul ranit a incercat s-o uite si pe moment a reusit,dar trecutul il urmareste..!!! Poate ca are si-un interes legat de tine si de SUA,numai el stie...!!! Eu zic sa-ti vezi de treaba ta,sa nu lasi timpul sa treaca in defavoarea ta,gandind..o viata la o relatie care de la inceput ti-a ranit si tie..inima..!!! Exista indivizi,care si dupa ce au fost parasiti...continua relatia cu fosta...in trei,caci altfel nu se explica de ce prietenul ei n-are nimic de obiectat,si-i strica viitorul...pentru totdeauna.!!! Sunt multi oameni seriosi,capabili profesional,dar din punct de vedere emotional...sunt "varza"..!!! Fiecare tebuie sa se gandeasca in primul rand...la el...si linistea lui,caci traim intr-o lume nebuna...si daca nici in familie n-ai liniste,atunci mai bine stai singura si nu-ti distrugi sanatatea,care-i cea mai importanta...in viata unui om...!!!Gandeste-te bine,roaga-te...si fa o pauza,caci nu casatoria iti da siguranta ...totala,asa cum nici copiii...nu ti-o dau,altfel de ce ar ramane atatia copii..abandonati de unul dintre parinti...la orice varsta...???!!! Daca-ti face placere sa mai vorbim,scrie-mi pe adresa de yahoo;marinelaparvan@yahoo.com.Iti doresc multa sanatate,pace-n suflet si iubire binecuvantata.!!! Amin.!!!
kudika133347
Postat pe 27 Septembrie 2015 06:11
Draga mea pune punct imediat.Asa va fi mereu tu vei fi de umplutura.Fosta este tot actuala tot pe primul loc iar tu tot pe ultimul loc.Amandoi sunt niste perversi iar tu vei fi mereu la mijloc.Vei suferi mult.Crede-ma stiu din experienta fiicei mele.Iesi cat mai repede din aceasta mocirla a lor, din acest cerc vicios.
luminita_zenaida
Postat pe 27 Septembrie 2015 08:28
e cumva scorpion?
kudika469634
Postat pe 27 Septembrie 2015 09:28
Nu-I usor sa iei o decizie,dar gandeste-te bine...vrei o relatie toxica...si dupa o viata in care nu vei evolua...vrei sa fi in umbra lor sau vrei sa-ti traiesti propria-ti viata...retragete...e spre binele tau...un om care tradeaza o data ...greu se poate opri! Tu meriti tot...nu te multumi cu firmituri!
Mira_Em_1
Postat pe 27 Septembrie 2015 09:30
De la: ckalinn, la data 2015-09-27 04:31:32Ia mai termina prostiile. Ai stiut de al început. Nu va tot plângeri de forumuri


Da chiar asa
kudika_988778
Postat pe 27 Septembrie 2015 10:26
Buna! Spune-i ca il parasesti daca nu inceteaza sa mai vorbeasca cu fosta si vezi ce raspunde. Dar daca promite ceva verifica-l, poate sa spuna ce e corect doar ca sa scape de presiune. Cred ca mai mult de loc de buna ziua nu treb sa existe intre 2 fosti, si asta mi-au confirmat-o si cativa barbati, asa ca incearca sa nu ai o relatie in 3, iti va ingreuna tare viata. Numai bine!
kudika109914
Postat pe 27 Septembrie 2015 12:08
Buna este f urgent sal parasesti.acesta este un barbat cu doua distincturi mentale.sugereazai sa se duca la un psiholog matrimonial este o versiune moderna asupra psihologiei.atrag atentie tuturor doamnelor care au legaturi cu asemenea specimene masculine sai paraseasca de urgenta.veti suferi emorn mai tirziu.cu respect ionel.
kudika526462
Postat pe 27 Septembrie 2015 12:50
Lasã l..acum cât îþi va fi uºor..ºi bucurã te cã ai aflat adevãrul la timp..nu spera cã va fi bine cândva,pt cã va fi tot mai rãu..ºi odatã cãsãtoriti te complici..ºi nu e cazul..meriti tot ce e mai bun..
ofeliacalina
Postat pe 27 Septembrie 2015 14:07
un om care te minte,care iti ascunde ca vorbeste cu fosta ,e un om care traieste in trecut,deci esti in plus in ecuatia asta. fi fata desteapta si pleaca.te mariti cu unul care ofteaza toata viata la fosta .nu vrei asa cv toata viata.....fugi cat mai poti
babbytzza
Postat pe 27 Septembrie 2015 15:56
Buna !
Cred ai vazut parerea tuturor si pe langa ce a spus 28876 , nu cred ca vrei sa te trezesti tot timpul ca te cheama pe tine, cu numele ei !
Daca ai cerut ajutorul nostru,sunt sigura ca stii ce trebuie sa faci!
Mai bine suferi putin acum , decat mai mult in viitor !
eugenye
Postat pe 27 Septembrie 2015 18:30
eu cred ca doarsefolosestedetine,tu hotarasti dacaramai cu el sau nu
Balanici_Adriana_Carmen_1
Postat pe 28 Septembrie 2015 09:05
este doar un excroc sentimental.....fosta a fost mai inteligenta,s-a prins si i-a dat papucii.indiferent de apa rece cu care vrei sa te imbeti,cind nu va mai avea interes la tine te va parasi si uita ca si cind nici nu ai existat....probabil la fosta mai are interes,cel Putin in plan emotional sau intim.oricit ai astepta o infirmare a gindurilor tale,cred ca deja ai anticipat de mult lucrurile.
hellya
Postat pe 29 Septembrie 2015 18:13
Dupa 9 ani de relatie.. la ce sa te astepti. Chiar si de cineva pe care urasti..in timp te atasezi. O sa fie foarte dificil daca nu chiar imposibil. E dureros dar o sa te bucuri doar partial de atentia si afectiunea lui , daca o sa ramaneti impreuna. Pare genul de relatie toxica!
Darius_
Postat pe 29 Septembrie 2015 22:39
De la: kudika469634, la data 2015-09-27 09:28:51e cumva scorpion?


Nu are nici o treaba zodia aici!
In absolut toate zodiile intalnesti oameni buni si rai, oameni materialisti si oameni mai ptin materialisti, prefacuti, profitori, mincinosi...si lista poate continua!


kudika_11495
Postat pe 30 Septembrie 2015 00:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat,ceva,numai help me!!! 9 De la: yumalai 11 Februarie 2010 17:55
Jurnalul unei visatoare... :) 38 De la: dana_21 11 Septembrie 2012 11:43
E o greseala sa te muti cu iubitul ? 18 De la: cami_goanga10 18 Aprilie 2010 22:45
Sunt geloasa pe copilul prietenului meu 14 De la: kudika495020 1 Ianuarie 2013 15:32
Exista sufletul pereche? 16 De la: ipahebirowtnod 28 Februarie 2011 09:16