Setari Cookie-uri

Dupa 25 de ani de casnicie, e normal sa iti doresti "altceva"??

Buna! Este , cred, un subiect adresat mai cu seama celor de varsta mijlocie...femei sau barbati!
Si va intreb pe voi, cei care sunteti undeva pe acolo ca si varsta...simtiti ca sunteti oarecum captivi intr-o casnicie care nu va mai face inima sa bata mai tare?!?
blackvelvet10
Postat pe 11 Octombrie 2015 11:14
Nu sunt casatorita , dar nu as accepta niciodata sa raman intr-o casnicie ce nu ma functioneaza si orice sentiment este inlocuit cu obisnuinta .
N-as accepta sa fiu in postura de " singura in doi" !
kudika_988778
Postat pe 11 Octombrie 2015 11:42
Suna mai mult decat absolut corect ceea ce scrii....din pacate, insa...uneori ramanem "prinsi" in asta, pentru ca ne gandim la copii...
Si da, copiii cresc, noi imbatranim si ne vine din ce in ce mai greu sa facem acel gest! Ramane apoi un mare gol in sufletul nostru, ramanem casatoriti...traind in continuare acea "singuratate in doi"...
blackvelvet10
Postat pe 11 Octombrie 2015 11:57
Inteleg si cunosc astfel de cazuri , doar spun ca eu nu as accepta , de ce mi-as face din viata mea un compromis , atat timp cat nu mai avem ce sa ne oferim ...decat un gol in doi de dragul altor vremuri , mai bine sarac si curat dar fericit
kudika_988778
Postat pe 11 Octombrie 2015 12:17
De gandit...gandesti bine, insa asta o faci ACUM, nefiind legata in nici un fel. Dar vei fi sotie, mama...lucrurile se vor schimba! Ceea ce scrii, este idealul...Probabil ca abia atunci cand devii mama, intelegi cat de multe sacrificii esti nevoita sa faci...nu neaparat materiale, pentru a-i fi bine copilului!
blackvelvet10
Postat pe 11 Octombrie 2015 12:24
Ai dreptate , depinde insa de posibilitatile pe care le ai , de a lasa totul in urma si a lua viata de la capat . Sunt destule astfel de cazuri care raman impreuna pt copiii , totusi copiii simt acel gol care exista intre parinti , apoi ajung la maturitate si isi vad de viata , dar acel gol ramane chiar si in sufletele lor ,ori daca e sa gasim scuze , gasim si solutii pt a elimina acel gol .
kudika_988778
Postat pe 11 Octombrie 2015 12:46
Cum sa iti spun, eu as minti sa spun ca am trait o viata cu un om doar pentru ca aveam un copil cu el!Nu! As minti! L-am iubit!! Insa, multa vreme nici macar nu am constientizat, luata de valtoarea vietii ca, de fapt, eu sunt ultima persoana de pe lume la care ma gandeam, eu si sufletul meu parca nu mai existau!
In momentul in care m-am mai linistit si am inceput sa mai am timp si sa ma gandesc la mine, am inteles ca de ceva vreme...nu il mai iubeam! De atunci, ma zbat in mine insami si nu stiu CE SA FAC...singura solutie este...sa imi gasesc pe altul sa il iubesc si sa fiu iubita! fara sa divortez!
blackvelvet10
Postat pe 11 Octombrie 2015 15:10
Am precizat cum as fi procedat eu , da as fi dat divortul , dandu-ne o noua sansa , fiecare pe drumul sau !
Tu insa ia decizia care crezi ca te face fericita...ti-ai pus intrebarea ca poate celalat barbat va dori mai mult decat sa-ti fie amant , sau poate ca-i dai atu-ul de a te considera o femeie lipsita de principii , tu decizi ce anume doresti sa fii.
kudika_988778
Postat pe 11 Octombrie 2015 17:31
O femeie stapana pe sine , care se respecta , nu va accepta niciodata sa-si complice viata traind alaturi de un barbat si iubindu-se cu altii. Astfel nu va fi niciodata fericita , zic si eu
kudika_988778
Postat pe 11 Octombrie 2015 17:36
asa e
kudika_991915
Postat pe 11 Octombrie 2015 18:23
Nu mi-am pus problema asa...gandesc ca un altul, sau "celalalt"...mai intai m-ar cunoaste ca om....Odata ce ma cunoaste, va sti si ca nu sunt o persoana lipsita de principii! zic si eu !! Cert este ca sunt intr-o mare dilema...
blackvelvet10
Postat pe 12 Octombrie 2015 10:18
De la: blackvelvet10, la data 2015-10-11 11:14:21Buna! Este , cred, un subiect adresat mai cu seama celor de varsta mijlocie...femei sau barbati!
Si va intreb pe voi, cei care sunteti undeva pe acolo ca si varsta...simtiti ca sunteti oarecum captivi intr-o casnicie care nu va mai face inima sa bata mai tare?!?



Atat barbatul,cat si femeia nu ar trebui sa ramana ancorati intr-o casnicie ,care nu mai functioneaza asa cum ar trebui,indiferent de numarul copiilor existenti in acea familie,de confortul si rutina instalate in acel camin,de teama modificarii statutului in fata familiilor apartinatoare si a lumii!!!NICIODATA,caci la un moment dat se ajunge la constientizarea starii de nefericire si singuratate a celor doi ramasi intr-o casnicie fara Oxigen,care nu le mai ofera nimic viabil!!Orice om merita sa fie fericit si daca un om se ascunde in spatele unui statut convenabil lui,preferand tristetea,insatisfactia, este un las si un om de nimic!!!Familia este structura de baza a societatti,dar numai in conditiile exitentei iubirii si respectului intre cei doi parteneri,in caz contrar,este un fiasco!!
kudika_15804
Postat pe 12 Octombrie 2015 11:17
De la: blackvelvet10, la data 2015-10-12 10:18:15Nu mi-am pus problema asa...gandesc ca un altul, sau "celalalt"...mai intai m-ar cunoaste ca om....Odata ce ma cunoaste, va sti si ca nu sunt o persoana lipsita de principii! zic si eu !! Cert este ca sunt intr-o mare dilema...



Sotul tau stie de dilema ta ?
kudika_988778
Postat pe 12 Octombrie 2015 11:30
De la: blackvelvet10, la data 2015-10-11 12:24:57De gandit...gandesti bine, insa asta o faci ACUM, nefiind legata in nici un fel. Dar vei fi sotie, mama...lucrurile se vor schimba! Ceea ce scrii, este idealul...Probabil ca abia atunci cand devii mama, intelegi cat de multe sacrificii esti nevoita sa faci...nu neaparat materiale, pentru a-i fi bine copilului!



Draga mea,o femeie puternica nu va renunta la statutul de "mama" ,dar nici la cel de "FEMEIE"!!!!Orice mama face sacrificii pentru copiii ei,dar nu trebuie sa accepte sa fie umilita,desconsiderata ,doar pentru ca este parinte,este cel mai neinspirat mod de a te sacrifica in familie,dimpotriva,o mama trebuie sa stie ca,daca ea nu mai este fericita,nici copiii ei nu vor fi si aceasta ii va marca pe viata!!Este eronata ideea conform careia un copil va creste armonios intr-o familie compusa din doi oameni,dar care sunt singuri!!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Octombrie 2015 11:43
Nu sunt casatorit, dar mi se pare omenesc sa iti doresti. Mai departe , in ce conditii e mai complexa treaba dar e mai bine cu 2 oameni pe drumuri diferite decat un cuplu nefericit.
Darius_
Postat pe 12 Octombrie 2015 20:50
asa este
kudika_991915
Postat pe 12 Octombrie 2015 21:48
da,,toti ave ti dreptate,,,asa este
kudika_991915
Postat pe 12 Octombrie 2015 21:48
De la: kudika_15804, la data 2015-10-12 11:43:27
De la: blackvelvet10, la data 2015-10-11 12:24:57De gandit...gandesti bine, insa asta o faci ACUM, nefiind legata in nici un fel. Dar vei fi sotie, mama...lucrurile se vor schimba! Ceea ce scrii, este idealul...Probabil ca abia atunci cand devii mama, intelegi cat de multe sacrificii esti nevoita sa faci...nu neaparat materiale, pentru a-i fi bine copilului!



Draga mea,o femeie puternica nu va renunta la statutul de "mama" ,dar nici la cel de "FEMEIE"!!!!Orice mama face sacrificii pentru copiii ei,dar nu trebuie sa accepte sa fie umilita,desconsiderata ,doar pentru ca este parinte,este cel mai neinspirat mod de a te sacrifica in familie,dimpotriva,o mama trebuie sa stie ca,daca ea nu mai este fericita,nici copiii ei nu vor fi si aceasta ii va marca pe viata!!Este eronata ideea conform careia un copil va creste armonios intr-o familie compusa din doi oameni,dar care sunt singuri!!!!


Unele femei cred cã se sacrificã pentru copii când se lasã calcate în picioare de soții lor și rãmân in continuare cu acei barbați, ba chiar spun copiilor acest lucru! Atmosfera otrãvitã din familiile acelea face ca, odatã ajunși adulți.cei care au crescut în astfel de familii sã fie deja dezamãgiți și sã repete ceea ce au vãzut acasã.
kudika_976762
Postat pe 2 Decembrie 2015 00:39
De la: kudika_976762, la data 2015-12-02 00:39:32
Unele femei cred cã se sacrificã pentru copii când se lasã calcate în picioare de soții lor și rãmân in continuare cu acei barbați, ba chiar spun copiilor acest lucru! Atmosfera otrãvitã din familiile acelea face ca, odatã ajunși adulți.cei care au crescut în astfel de familii sã fie deja dezamãgiți și sã repete ceea ce au vãzut acasã.



Adevarat, draga mea, si aceasta atitudine gresita influenteaza modul in care evolueaza copiii existenti in familia respectiva!!!!Copiii sunt oglinda parintilor lor, in cele mai multe cazuri!!!
Am sa militez intotdeauna pentru fericirea femeii, indiferent de numarul copiilor ei, nicio femeie nu trebuie sa cunoasca gustul veninului unei vieti distruse!!!!
Buna dimineata!!
kudika_15804
Postat pe 2 Decembrie 2015 07:12
Bunã seara...singurãtatea în doi apare în cuplu cînd nici unul nu depune efort de a scãpa de monotonie și spun asta din experiențã... Suntem un cuplu cãsãtoriți de 25 de ani și am rãmas neschimbați în fiecare zii ne spunem ,,te iubesc,, pe stradã mergem de mînã iar în dormitor suntem la fel de nebuni și de efervescenți... Deci da existã dragoste și dupã 25 de ani de cãsãtorie și flacãrã aprinsã
mma_lisa
Postat pe 24 Ianuarie 2016 05:33
Bunã seara...singurãtatea în doi apare în cuplu cînd nici unul nu depune efort de a scãpa de monotonie și spun asta din experiențã... Suntem un cuplu cãsãtoriți de 25 de ani și am rãmas neschimbați în fiecare zii ne spunem ,,te iubesc,, pe stradã mergem de mînã iar în dormitor suntem la fel de nebuni și de efervescenți... Deci da existã dragoste și dupã 25 de ani de cãsãtorie și flacãrã aprinsã
mma_lisa
Postat pe 24 Ianuarie 2016 05:33
Dupa 24 de ani de casnicie, noi am rupt lanturile, ne-am separat. Si suntem cei mai buni prieteni. Fiecare poate acum sa traiasca asa cum vrea. Copiii sunt mari si la casa lor, iar noi savuram acum fiecare moment de libertate, nu ne mai chinuim reciproc, pentru ca la asta se ajunsese. Asa ca da, e normal sa vrei altceva.
kudika397914
Postat pe 24 Ianuarie 2016 06:23
Iti trebuie curaj sa faci asa ceva.Copiii fiind mari tot o sa sufere si o sa-ti puna o groaza de intrebari stanjenitoare la care nu o sa le poti raspunde.
kudika024194
Postat pe 24 Ianuarie 2016 10:42
Iti trebuie curaj sa faci asa ceva.Copiii fiind mari tot o sa sufere si o sa-ti puna o groaza de intrebari stanjenitoare la care nu o sa le poti raspunde.
kudika024194
Postat pe 24 Ianuarie 2016 10:42
Iti trebuie curaj sa faci asa ceva.Copiii fiind mari tot o sa sufere si o sa-ti puna o groaza de intrebari stanjenitoare la care nu o sa le poti raspunde.
kudika024194
Postat pe 24 Ianuarie 2016 10:42

Oricand, mai ales cand simti ca nu mai exista nimic viabil in relatia ta, este binevenit sa iei totul de la capat, caci suferinta nu face bine niciuneia dintre parti!!!!Cea mai mare greseala pe care o fac oamenii este legata de existenta copiilor in cuplul respectiv!!!!Dragii mei, copiii nu au vina pentru neintelegerile dintre parintii lor, dar sunt singurii care sufera cu adevarat, cand parintii nu se mai iubesc, iar stationarea in relatie, DOAR pentru ca acei copii sa nu sufere, ESTE CEA MAI TAMPITA ALEGERE, ESTE GRESIT!!!!Copiii sunt cele mai fragile fiinte, nu va bateti joc de sufletele lor!!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2016 10:53
Sunt curioasa... de ce l-ai iubit?
Ce s-a intamplat de ai ajuns la concluzia ca nu il mai iubesti?
Oare daca ai gasi pe altcineva, dupa o perioada de timp mai mult sau mai putin indelungata, nu ai ajunge in aceeasi situatie?
kudika137895
Postat pe 24 Ianuarie 2016 12:07
Daca crezi ca nu iti mai iubesti sotul si cauti un altul cu siguranta vei suferi.Femeia din pacate nu este construita ca barbatul, pe principiul relatii carnale fara sentimente.Ai sa investesti sentimente si ai sa iti doresti sa ai langa tine tot timpul persoana iubita. Daca doresti sa iti pastrezi casnicia,o sa suferi enorm.Deci ai grija ce iti doresti...ori incerci sa iti revigorezi casnicia...asta implicand o discutie cu sotul tau, timp mai mult petrecut cu el(cine romantice, vacante doar voi doi etc) ori renunti la casnicie.Ori te complaci in situatia asta.A insela iti va aduce numai nefericire...

suicideblonde
Postat pe 24 Ianuarie 2016 12:48
Hello everyone!!!,,,,in necunostinta de cauza este foarte usor sa ne d-am cu parerea Dar,,
dupa 25 de ani intr-o casnicie au fost investite multe sentimente sunt multi ani dar totodata sunt si ani pierduti din viata, asemeni si acel frumos si placut armonios acum se stinge incet,,petru a incerca ceva,,,nici legea atractiei nu mai este atat de intensa ,,,ajungi sa cauti in lipsurile pe care le-ai avut ,,,de aceea este bine ca aceste decizii sa fie luate la un moment dat cand nu este prea tarziu,,,
Arya0802
Postat pe 24 Ianuarie 2016 14:09
De la: kudika_998282, la data 2016-01-24 14:09:25 ani pierduti din viata,


daca-i o casnicie nefericita, da, poti sa spui ca ti-ai pierdut anii. dar cand ai ceva frumos, nu e cazul.
kudika_999857
Postat pe 24 Ianuarie 2016 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hi 4 De la: Byanka_Marcu_1 18 August 2015 20:01
Angajari videochat nonerotic 11 De la: geo_reincarcat_iara 6 August 2010 13:00
ciclu intarziat 7 De la: kudika_974775 13 Octombrie 2014 00:35
ajutor! 2 De la: healthy009442 29 Aprilie 2011 16:05
COINCIDENTELE 56 De la: monreve3031 31 Martie 2012 20:35