Setari Cookie-uri

Este nevoie de psiholog?

Buna!

Apelez la sfaturile voastre pentru ca prietena mea este intr-o stare usor depresiva, zic eu, de cand s-a despartit de iubitul ei.

Nu ma mai inteleg cu ea, nu reusesc sa o scot din casa, sa manance sau sa faca altceva decat sa vegeteze in fata calculatorului. Stiu ca e normal sa suferi dupa ce te desparti de cineva la care ai tinut, dar la ea dureaza toata aceasta etapa de vreo 2 luni. Am incercat sa o imbarbatez in toate felurile, dar nu functioneaza. Incep sa cred ca are nevoie de un psiholog. Am mai intrebat in stanga si in dreapta si mi s-au recomandat psihologii de la Centrul ProVita (Dr. Alexandra Siru).

Ce credeti, sa o contactez sau e prea mult? Imi mai puteti recomanda si pe altcineva? Cred ca prietena mea o sa fie socata daca afla ca ii sugerez un psiholog, dar incep sa cred ca asta este cea ma buna solutie.

Orice sugestie sau sfat din partea voastra este binevenit :).

Multumesc mult!
kudika_13322
Postat pe 31 Ianuarie 2016 22:20
Esti sigura ca nu exagerezi ? Prietena ta are parinti ...si sigur ar fi remarcat daca fiica lor ar avea nevoie de sprijin moral din partea unui psiholog.Ori daca tu -i esti prietena , cred ca primul lucru ar fi trbuit sa vorbesti cu parintii ei , despre starea ei ...nicidecum sa decizi tu in locul lor .Iar daca se afla in situatia in care este necesar sa mearga la un psiholog , nu cred ca este indicat sa intervii de una singura in ajutorul ei, reactia ei poate fi una nedorita de tine .
Frumoasa intentia ta de a o ajuta , dar nu forta nota , este posibil ca atitudinea ei fata de tine e sa-ti dea de inteles ca nu -si doreste sa continuie prietenia cu tine , ceea ce tu probabil nu accepti .
kudika_988778
Postat pe 6 Februarie 2016 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru cei pasionati de animale:D 3 De la: kudika370643 9 Mai 2012 18:41
menopauza prematura 5 De la: jurnalul 29 Iunie 2011 18:19
Buna! 5 De la: cuba_libre 1 Octombrie 2013 13:52
Cartea de vizita a unei femei... 1 De la: Lavini_Unghii_False 18 August 2010 13:26
reflexoterapie 1 De la: JADteh_maseurreflexo 11 Iunie 2011 18:21