Setari Cookie-uri

Nașii de cununie ..

Sunt într-o mare dificultate .
În august am nunta , soțul a mai fost cãsãtorit și avem o problemã cu foștii nași .
Nu știu dacã peste tot este la fel însã a fost nevoit la prima cãsãtorie sã cearã acordul nașilor de botez pentru a alege alții , aceștia au acceptat deci totul bine și frumos , dar acum ținând cont cã asta este o nouã relație , nu vrem aceeași nași de la fosta cãsãtorie .
Am încercat sã vorbim cu ei , sã mã înțeleagã în primul rând pe mine cã mi-ar fi greu sã accept însã nu și nu .
Ne-a amenințat cã o sã " ținã lumânãrile aprinse invers " în ziua nunții și alte prostii .
Putem alege alți nași ? 😞
Este obligatoriu sã fie tot ei ?
printii
Postat pe 10 Mai 2016 15:11
De la: printii, la data 2016-05-10 15:11:48Sunt într-o mare dificultate .
În august am nunta , soțul a mai fost cãsãtorit și avem o problemã cu foștii nași .
Nu știu dacã peste tot este la fel însã a fost nevoit la prima cãsãtorie sã cearã acordul nașilor de botez pentru a alege alții , aceștia au acceptat deci totul bine și frumos , dar acum ținând cont cã asta este o nouã relație , nu vrem aceeași nași de la fosta cãsãtorie .
Am încercat sã vorbim cu ei , sã mã înțeleagã în primul rând pe mine cã mi-ar fi greu sã accept însã nu și nu .
Ne-a amenințat cã o sã " ținã lumânãrile aprinse invers " în ziua nunții și alte prostii .
Putem alege alți nași ? 😞
Este obligatoriu sã fie tot ei ?



NU este obligatoriu, draga mea, puteti intreba si un preot!!Este adevarat insa, traditia spune sa iti alegi, drept nasi de cununie, nasii de botez ai unuia dintre cei doi, si tot obiceiurile locului propun ca nasii de botez ai viitorului mire sa il insoteasca la altar!Tot ceea ce ne-ai relatat tine,doar de traditii, suntem o tara traditionala, unde babismele si tatismele decid debutul vietii de familie!!!Nasii sunt parintii spirituali ai celor doi tineri, care urmeaza sa se casatoreasca, cu care se mentine o permanenta legatura, cu care trebuie sa empatizezi, sa comunici din punct de vedere spiritual!! Tu si viitorul tau sot aveti drept de decizie asupra alegerii nasilor potriviti, nu parintii sau alte rude, daca nu empatizati cu fostii nasi, renuntati la alegerea lor, este o tampenie sa faci ceva, ce vine impotriva inimii!!Procedati cum va dicteaza inima, sunteti tineri, nu luati in seama amenintarile acelor oameni!!Sincer, ce fel de oameni sunt cei, care apeleaza la amenintari, cum pot fi alesi drept nasi?Nu i-as alege pentru nimic in lume!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Mai 2016 15:27
De la: printii, la data 2016-05-10 15:11:48Sunt într-o mare dificultate .
În august am nunta , soțul a mai fost cãsãtorit și avem o problemã cu foștii nași .
Nu știu dacã peste tot este la fel însã a fost nevoit la prima cãsãtorie sã cearã acordul nașilor de botez pentru a alege alții , aceștia au acceptat deci totul bine și frumos , dar acum ținând cont cã asta este o nouã relație , nu vrem aceeași nași de la fosta cãsãtorie .
Am încercat sã vorbim cu ei , sã mã înțeleagã în primul rând pe mine cã mi-ar fi greu sã accept însã nu și nu .
Ne-a amenințat cã o sã " ținã lumânãrile aprinse invers " în ziua nunții și alte prostii .
Putem alege alți nași ? 😞
Este obligatoriu sã fie tot ei ?


Poti sa iti alegi alti nasi.Nasii au rolul lor in viata finilor. Crezi ca daca nu au fost in stare sa le ofere sfaturi ca sa nu se ajunga la divort crezi ca a doua oara au sa o faca?Nimeni nu te poate obliga sa ii accepti ca nasi. Din cate spui tu e o relatie tensionata intre voi oare cum va fi dupa nunta?Isi doresc fini doar cu numele si nu o relatie apropiata asa cum ar trebui sa fie?
skkumpikk
Postat pe 11 Mai 2016 00:00
Pãi sã spun acum și de ce s-au despãrțit , așa o sã înțelegeți de ce nu vreau .
Fosta sa soție îl înșela și nu o datã , pânã într-o bunã zi , când mama fetei îl sunã sã-și ia soția și sa-i viziteze .. Partea mai puțin frumoasã a lucrurilor este cã soția plecase în urmã cu câteva ore "la mama" .. Au mers împreunã cu soacra și cu respectivii nași la parinții acesteia , iaaar în drum cãtre ei nașa o tot acuza pe soacra mea (e o femeie de nota 20+ ,nu ne-am certat nici mãcar o datã ) cã a plecat la parinți din vina ei .
"Lasã cã vedem noi de ce a plecat finuța mea , cã știu eu . "
... nu a zis nimeni nimic pânã au ajuns , iar acolo o întreagã dramã , ea era la amant susținând sus și tare cã rãmâne cu el , cã nu o intereseazã de absolut nimeni și nimic. D'aia sunt într-un fel împotriva ei și de la nași trebuie sã primești sfaturi , sã ai o legãturã strânsã fiind pãrinții tãi spirituali , nu ca femeia asta de la care nu am ce învãța .
Ne-am decis nu îi vom pune pe ei , rãmânem cu cei pe care i-am ales deja .
printii
Postat pe 11 Mai 2016 13:37
Ti-au increstinat copilul , nu e un contract pe viata din moment ce nu va intelegeti , nu aveti nicio obligatie unii fata de altii , iar viata lor parodica nu priveste pe nimeni.
Nu esti nici prima , nici ultima intr-un conflict cu nasii , iti poti alege altii la orice ora , dar alege-i cu atentie :)
Copilul poate fi botezat de o alta Familie , nicaieri nu exista o lege scrisa unde copiii trebuie botezati doar de nasii de cununie.
kudika_988778
Postat pe 11 Mai 2016 14:12
Si fiindca am tastat aiurea cu intentie :) amestecand si merele pe langa perele tale , ca tot era de la sine inteles ca-i un topic regizat cu dedicatie , format de clonele ce- si fac veacul pe mai multe conturi , din lipsa de ocupatie.
Intrebari prostesti , raspunsuri aiurite pe masura.
kudika_988778
Postat pe 12 Mai 2016 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Miresica anul care vine 9 De la: kudika_951907 16 Ianuarie 2014 17:30
vand rochie de mireasa 2 De la: oanchelu 23 Martie 2011 15:03
cautam nasii 1 De la: myca25 1 Martie 2014 21:58
Rochie de mireasa Paloma Blanca 1 De la: kudika321497 14 Septembrie 2010 15:22
Restaurante nunti in Baia mare si împrejurimi 2 De la: Georgiana_Alexandra_5 5 Martie 2016 13:38