Setari Cookie-uri

veche prietenie..

Hello! Vreau sa va povestesc cateva dintre gandurile care inca ma mai framanta. Am avut o prietenie foarte puternica,legata intre mine si o verisoara.Ne imparteam secrete,ganduri,amintiri,orice..dormeam una la cealalta,dansam impreuna prin discoteci,aveam aceleasi principii etc.Eram exact ca niste surori,ne completam reciproc. Insa,intr-o zi a venit"el"de care s-a indragostit,vechi amic de al nostru,din cauza caruia lucrurile s-au racit treptat..Ea a inceput sa se inchida in sine,sa il puna pe el pe primul loc,el ii baga in cap lucruri urate si false despre mine,cand ea ma cunostea f bine..Ok,e prietenul ei,dar eu? eu ce mai sunt? Dintr-o prietenie de 10-15 ani nu a mai ramas nimic acum,noi nu ne mai vb.Eu am lasat orgoliul,am incercat sa redevenim prietene insa a spus ca nu se mai poate ca inainte.Imi lipseste f mult aceasta persoana. Voi ce credeti? Ati mai trecut prin asta?
stephaniexx
Postat pe 25 Octombrie 2016 23:54
De la: stephaniexx, la data 2016-10-25 23:54:59Hello! Vreau sa va povestesc cateva dintre gandurile care inca ma mai framanta. Am avut o prietenie foarte puternica,legata intre mine si o verisoara.Ne imparteam secrete,ganduri,amintiri,orice..dormeam una la cealalta,dansam impreuna prin discoteci,aveam aceleasi principii etc.Eram exact ca niste surori,ne completam reciproc. Insa,intr-o zi a venit"el"de care s-a indragostit,vechi amic de al nostru,din cauza caruia lucrurile s-au racit treptat..Ea a inceput sa se inchida in sine,sa il puna pe el pe primul loc,el ii baga in cap lucruri urate si false despre mine,cand ea ma cunostea f bine..Ok,e prietenul ei,dar eu? eu ce mai sunt? Dintr-o prietenie de 10-15 ani nu a mai ramas nimic acum,noi nu ne mai vb.Eu am lasat orgoliul,am incercat sa redevenim prietene insa a spus ca nu se mai poate ca inainte.Imi lipseste f mult aceasta persoana. Voi ce credeti? Ati mai trecut prin asta?



Trebuie sa intelegi ca are iubit, si timpul disponibil i-l va dedica !Normal ca nu mai este nimic cum a fost odata, nu fi posesiva ! Totusi, daca ar fi fost o prietena buna, si nu doar din interes, s-ar fi comportat altfel !Draga mea, oamenii se schimba, prietena ta nu avea pe nimeni apropiat, a profitat de prietenia ta, in momentul, in care, si-a gasit un partener, s-a distantat de tine, este normal sa se manifeste astfel, dar pana la un punct !Intr-adevar, daca ti-ar fi fost o prietena adevarata, ar fi reactionat la barfa practicata de iubitul ei, caci te cunostea foarte bine, dar maieul este, mai apropiat de piele, decat camasa, intelegi ? Presupun ca tu nu ai iubit !! Gaseste-ti si vei vedea ca vei privi altfel lucrurile !
kudika_15804
Postat pe 26 Octombrie 2016 07:21
Eu am iubit dinainte sa il aiba ea pe el,tot din cercul nostru de prieteni comuni..si nu m-am distantat asa cum a facut ea..chiar nu inteleg de ce se schimba asa unii oameni
stephaniexx
Postat pe 27 Octombrie 2016 22:52
De la: stephaniexx, la data 2016-10-27 22:52:15Eu am iubit dinainte sa il aiba ea pe el,tot din cercul nostru de prieteni comuni..si nu m-am distantat asa cum a facut ea..chiar nu inteleg de ce se schimba asa unii oameni



Draga mea, oamenii sunt schimbatori, dar iti dau un sfat:

Nu astepta nimic de la oameni, ci de la tine insati, caci calitatea ta va da calitate anturajului tau !Nu iti face probleme din cauza tinerei respective, nu merita !
kudika_15804
Postat pe 28 Octombrie 2016 07:08
Multumesc pt.sfaturile frumoase !
stephaniexx
Postat pe 30 Octombrie 2016 19:09
De la: stephaniexx, la data 2016-10-30 19:09:49Multumesc pt.sfaturile frumoase !



Pentru putin ! Draga mea, oamenii sunt precum ploile repezi, care bat din toate directiile, putini sunt cei, care stiu sa respecte o relatie, indiferent de natura ei !Cauta sa intri intr-un anturaj sanatos ! Prieteni?????Se declara, cu miile, dar prieteni adevarati sunt foarte putini!
kudika_15804
Postat pe 31 Octombrie 2016 07:22
Asa e..Am invatat ca prietenii adevarati nu exista, familia este cea care iti este alaturi la bine si la greu..cred ca prietenia e o iluzie din pacate..
stephaniexx
Postat pe 1 Noiembrie 2016 23:27
De la: stephaniexx, la data 2016-11-01 23:27:12Asa e..Am invatat ca prietenii adevarati nu exista, familia este cea care iti este alaturi la bine si la greu..cred ca prietenia e o iluzie din pacate..



Draga mea, relatiile de prietenie exista, numai ca multi oameni s-au imbolnavit de "jigodism", este o boala noua, care s-a intins, precum o molima, printre oameni! Familia are rolul ei bine determinat, pe cand, prietenii au alt rol in viata omului!
kudika_15804
Postat pe 2 Noiembrie 2016 07:17
PUTIN PESIMISM.Cred ca este foarte greu si riscant folosirea termenului "prietenie".
Demult am citit din filosofia de o viata a unui scriitor german ca "bucuros este cel care in viata a avut trei prieteni adevarati".
Nici azi nu as putea defini ce inseamna "prietenie adevarata" si care sunt limitele ei (daca ar fi permis ca prietenia limite) .
healthy012227
Postat pe 7 Noiembrie 2016 10:30
da..Si din pacate,nu cred ca exista "prietenie adevarata"
stephaniexx
Postat pe 10 Noiembrie 2016 21:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu leu, el taur....ce ziceti? 6 De la: kudika002180 24 Octombrie 2009 09:45
ce parere aveti despre relatia dintre femeia fecioara si barbatul scorpion? 24 De la: _Nikki_ 18 August 2009 13:58
eu berbec si el balanta 26 De la: Pudika416607 8 Septembrie 2011 12:05
Femeia geaman 1 De la: maxidanny 28 Decembrie 2009 13:58
Eu o balanta sensibila, el fecioara...critica si rece si totusi... 17 De la: bauhy 7 Ianuarie 2011 20:16