Setari Cookie-uri

scriitori preferati ?

am auzit o gramada de pareri care m-au facut sa-mi pun o intrebare: care sunt scriitorii vostri preferati? dar cartile preferate? si care e ultima carte pe care ati citit-o?
druscuta
Postat pe 24 Mai 2007 17:21
nimic? n-are nimeni scriitori preferati? nu mai citeste nimeni carti, doar reviste?
druscuta
Postat pe 25 Mai 2007 09:43
revistele le citim direct de pe net:))iar ultimele carti citite cred k au fost cele din liceu....in ziua de azi trebuie sa ai extrem de mult tim pt a citi o carte .....

Postat pe 25 Mai 2007 11:38
eu nu cred ca ai nevoie de extrem de mult timp ci doar de dorinta de-a o face.eu sunt de parere ca daca-ti place sa citesti iti faci timp...
druscuta
Postat pe 25 Mai 2007 12:48
Eu prefer romanele S.F., dar de fapt citesc orice gen. De la romane de dragoste pânã la "Originile creºtinismului". Totuºi, romanele S.F. mã pasioneazã cel mai mult. "Odiseea spaþialã" (cele 3 volume scrise absolut magistral de Arthur Clarke) ºi douã nuvele scrise tot de Clarke - "Insula delfinilor" ºi "Leul din Comarre" - "diamante" S.F., atât ca ºtiinþã, cât ºi ca imaginaþie.
Acum citesc "Sfârºitul eternitãþii" de Asimov, un alt mare vizionar.

Ultima carte (re)cititã - Judith Krantz - "Fiica lui Mistral".

Acum "mã lupt" sã termin o carte pe care am început-o anul trecut.

Oricum, eu caut mereu sã citesc cât de mult pot.
Uneori citesc ºi câte trei cãrþi odatã, fãrã a le "savura" mai puþin ...

Favoritii mei sunt Clarke si Asimov.Ultima carte citita

Postat pe 22 Iulie 2007 14:06
incearca "fundatia "si cele 6 volume ale ei de asimov!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
eva75
Postat pe 7 August 2007 09:51
O sã încerc sã o citesc; mulþumesc pt recomandare! Mai ales cã e singura scrisã de Asimov pe care nu am rãsfoit-o ºi implicit, devorat-o! :)
Tot de Asimov, îmi permit sã-þi recomand ºi eu "Calea marþianã" ºi "Visele sunt sacre"(asta e o culegere de nuvele mai mult decât fascinante!).
CLarke îþi place?

Postat pe 7 August 2007 15:38
CLarke nu am citit .nu stiam de el.ce a scris?recomanda -mi ceva.Asimov -am toate cartile lui.minunate.
eva75
Postat pe 8 August 2007 15:31
ah da mi am amintit ce a scris"odiseea spatiala".treb sa fac rost de ea.mercic mult.
eva75
Postat pe 8 August 2007 15:33
Ah, de la Clarke pot sã-þi recomand pânã mâine dimineaþã! O sã mã opresc totuºi :) asupra a douã bijuterii S.F. - lucru obiºnuit la el- "Insula Delfinilor" ºi "Leul din Comarre".Dupã ce le vei citi, sunt sigurã 101% cã o sã-mi dai dreptate!

Postat pe 8 August 2007 18:33
Ah, de la Clarke pot sã-þi recomand pânã mâine dimineaþã! O sã mã opresc totuºi :) asupra a douã bijuterii S.F. - lucru obiºnuit la Clarke- "Insula Delfinilor" ºi "Leul din Comarre".Dupã ce le vei citi, sunt sigurã 101% cã o sã-mi dai dreptate! Sunt niºte capodopere!

Postat pe 8 August 2007 20:23
pai sa-ti spun ce am citit eu in ultimul timp
proiect monteuk, sa nu atingi aceasta carte, proiect monteuk revizitat...etc, asimov-soarele gol, copiii mileniului 3, profetii despre sfarsitul lumii, 11 minute, acestea sunt scrise de jan van helsing, prescott, asimov, paulo coelho. dintre toti il iubesc pe van helsing, in rest doar imi plac. autori preferati? eminescu paunescu minulescu, nu i apreciez mult pe cei straini cu toate ca pe unii i-am citit in original. pentru proza;teodoreanu, agarbiceanu, si mai sunt destui...am citit ceva in viata mea si continui sa citesc, carti adevarate. dintre astrologi foarte tare ii apreciez pe armand constantinescu si urania bineinteles. apoi dan ciuperca, cotrobescu, oricum tot romanii sunt performanti dupa parerea mea.

Postat pe 24 Octombrie 2007 00:10
Eliade nu va place?

Postat pe 21 Iunie 2008 22:26
Mie imi place foarte mult Lucian Dan Teodorovici.Este un autor contemporan,acum e redactor sef la editura polirom.
Cititi unul din romanele lui, va va placea.
vera11
Postat pe 22 Iunie 2008 11:29
BUNA,CE ZICETI DE DOSTOIEVSKI,TOLSTOI,MIRCEA ELIADE,PROUST,FREUD,JOHN KNITTEL,VINTILA CORBUL? O ZI BUNA TUTUROR.
LIVIAO
Postat pe 22 Iunie 2008 17:30
Ne plac.. Liviao. Problema ar fi de exemplu la mine, vin acasa de la munca.. decat sa deschid o carte, mai bine pierd vremea pe net. :) Si totusi umblu cu o carte in geanta, cand am timp citesc.

Postat pe 23 Iunie 2008 09:08
eliade e super.. il ador pe paulo coelho.. pe garcia marques.. va recomand baird spalding cu cele 5 volume,, viata si invataturile maestrilor din extremul orient,, chiar daca a iesit in editie limitata si nu oricine are acces la ele.. ADOR SA CITESC! saptamanal devorez macar o carte, de multe ori chiar 2. Ultima citita? Blestemul vraciului, de joseph delaney. F buna.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 12:41
In special M. Eliade, A. Plesu, F. M. Dostoievski, P. Coelho.

Postat pe 4 Iulie 2008 01:48
Ultima carte: Parfumul, de Patrick Süsskind;
Penultimele nu le mai stiu toate ca titlu, dar niste autori iti pot numi:
Milan Kundera: Usurinta insuportabila a existentei (cred, nu stiu titlul in romana,citita in germana:Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins,
Paul Watzlawick: Realitatea inventata (original: Die erfundene Wirklichkeit,
Heinz von Foerster: Inventia unui mincinos (Die Erfindung eines Lügners),
Philip K. Dick: Time out of Joint,
George Orwell:1984
Ernest Hemingway: Fiesta: The Sun also rises
Toni Morrison: Beloved
Etc.

Postat pe 4 Iulie 2008 02:14
Gabriel Garcia Marquez.

Postat pe 26 Iulie 2008 01:25
Balzac 4ever

Postat pe 6 August 2008 02:35
+Bronte

Postat pe 6 August 2008 02:53
Scriitori preferati..hmmm greu de ales doar cativa,dar sa o luam pe categorii:
1)Romani-Mircea Eliade
2)Universali-Franz Kafka,Lev Tolstoi,Dostoievski, Marcel Proust, James Joyce,Alexandre Dumas si ar mai fi cativa...
3)Filozofi-Platon,Kant,Jurgen Habermas

Iar ultima carte citita-Alexandre Dumas-"Dama cu camelii"-am plans mult la ea...Ceea ce am auzit ca e tare bun si imi tot fac curaj sa citesc e Isaac Asimov - "Fundatia",vad ca a fost pomenita si pe forum si am inteles ca e buna.
sweetpink
Postat pe 6 August 2008 03:08
iubita daca esti mai mare de 17 ani cum ai recunoscut singura normal ca stii de ei. da' tot jide si eco sunt mai tari. daca te deranjez nu ma intereseaza. nu e al tau situl.

Postat pe 6 August 2008 04:02
sfat de la o profa de la noi. mai bine citesti tot de la un scriitor decat o carte de aici una di'colo. si kafka e tare mai sus A GIDE

Postat pe 6 August 2008 04:05
Printre scriitorii preferati se regasesc James Joyce, Hemingway, Kierkegaard, Durkheim, Cartarescu. Ultima carte citita a fost "Un om noroc" a lui Paler.

Postat pe 7 August 2008 02:59

Dragii mei
am citit de curand JOCURILE DESTINULUI de DOUGLAS KENNEDY , o carte extrem de captivanta. Nu am mai citit de mult ceva care sa-mi placa asa de mult . o recomand cu multa placere
. Este aparuta la editura 3 trei si poate fi comandata si pe internet .


vreau sa cunosc si parerea altora care au citit-o
rodyka
Postat pe 11 August 2008 14:41
Rebreanu, Paler, Tolstoi, Coelho si altii. Ultima carte citita "India secreta" Paul Burton.

Postat pe 26 August 2008 22:31
Joyce.

Ultima carte citita - Daniel Cristea Enache - Convorbiri cu Octavian Paler
Kathara
Postat pe 26 August 2008 22:35
eu am citit o gramada de carti bune!dar asta inainte de a intra la faculta,acum nu mai am rabdare!incearca si tu rosu si negru(stendhal) sau singur pe lume(hector malot)...mie mi-a placut super mult si mizarabilii(victor hogo)romanul asta face toti banii!
megeo
Postat pe 10 Septembrie 2008 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT FRUMUSETEA SPIRITUALA 3 De la: claudiaesca2006 24 Septembrie 2007 02:19
roman 10 De la: mihalacheem 21 Martie 2013 15:04
dfaad 0 De la: tazy 24 Mai 2007 13:29
Variantele 5 De la: kandle 13 Iulie 2007 08:40
suna a soap opera sau telenovela!? 3 De la: melcu 26 Mai 2007 09:34