Setari Cookie-uri

tenul-fond de ten vs. crema coloranta

primul acopera aproape toate imperfectiunile,cea de-a doua mai putin..incarca tenul/ il lasa sa respire...pastreaza tenul mat/ ii da un pic de luciu dupa cateva ore,in functie de tipul de ten...
lista ar putea continua cu plusuri si minusuri...cert este ca odata ce folosesti fondul de ten,altceva nu-l va putea egala in veci..fireste vorbesc de persoanele care nu au un ten extrem de curat si lipsit de imperfectiuni.
eu una as vrea sa renunt la fondul de ten dar crema pe care am inceput sa o folosesc nu ma "satisface" la fel de bine...
a gasit cineva crema care sa uniformizeze macar ?
ralu-k
Postat pe 21 Noiembrie 2007 01:03
e crema folosesti? eu am folosit aqualia thermal de la vichy si mi-a iritati pielea.. iar acum folosesc avene si fondul de ten e tot de la vichy.. dar nu sunt multumita deloc de ei...eu una iti recomand avene mie imi face super bine la ten.
queenfeline
Postat pe 29 Noiembrie 2007 00:46
...nope! fondul de ten....e bun, dar cat mai rar ....mai ales pt ten accneic ... e groaznic ! inarca tenul, nu-l lasa sa respire/...acopera pt un moment al zilei si seara cand te uiti in oglinda...nu te mai recunosti....sa nu mai zic ca il pui pe bietu' baiat sa ingere chimicale ...:D

Postat pe 20 Decembrie 2007 21:16
eu am folosi acum cativa ani nivea crema coloranta.Acoperea destul de bine..dar nu am mai vazut-o in magazine
lacry24
Postat pe 28 Decembrie 2007 23:52
fondul de ten de la max factor acopera perfect tenul cu imperfectiuni
1980
Postat pe 29 Decembrie 2007 17:11
L'oreal infailible este extraordinar. Tenul arata perfect.
nicoleta25
Postat pe 7 Ianuarie 2008 22:43
Eu folosesc fondul de ten de la L'Oreal.In general toate produsele de la L'Oreal sunt foarte bune.
THEraluca daca sti sa folosesti cum trebuie si cat trebuie un fond de ten nu ai cum sa incarci tenul iar seara nu te vei mai speria de tenul tau.Si depinde foarte mult de tenul fiecaruia.
ramo77
Postat pe 10 Ianuarie 2008 10:52
Nicoleta25, Loreal infailible este extraordinar pt tine, eu l-am folosit si nu am fost multumita deloc. Depinde foarte mult si de ten, poate tu ai tenul uscat si de aia e extraordinar. Sper sa arati si tu extraordinar, nu numai fondul de ten! pupici

Postat pe 10 Ianuarie 2008 13:35
de ce nu incerci de la Radiant Professional AIR FINISH CU VITAMINA E.se merita
ramo77
Postat pe 18 Ianuarie 2008 12:25
stiti si vreun tratament pentru cearcane? eu foloesc fond de ten doar pentru ca am cearcane ca altfel nu l-as folosi! si vreau sa scap si de aceasta problem:(
hellenne
Postat pe 18 Ianuarie 2008 18:26
Princessdy99, Infaillible de la L'Oreal nu este pentru tenul uscat.Este un fond de ten hidratant ptr toate tipurile de ten mai putin ptr cel uscat/sensibil.Fondurile de ten se aleg in functie de tipul de ten, asta stie toata lumea, ceea ce nu stiu multe femei desi sustin ca stiu, este tipul de ten pe care il au.Ptr un ten uscat este nevoie de un font de ten care sa nu contina pudra, ptr tenul gras cantitatea de pudra trebuie sa fie mare, iar ptr tenul normal/mixt trebuie o cantitate de pudra mai scazuta.Nu vorbesc din auzite, am lucrat mult timp cu asa ceva.Asa ca mai intai trebuie sa stiti ce ten aveti si apoi sa va alegiti fondul de ten.Si inca ceva.....fondul de ten este foarte bun ptr pielea fetei deoarece apara de impuritati pe tot parcursul zilei, cine spune ca e bun dar mai rar se inseala.
ruxxy
Postat pe 6 Februarie 2008 15:10
happy derm de la bourjoise....pu tenul ce nu are mari probleme,acesta e perfect,nu incarca tenul si nici nu-l observi daca e aplicat corect + la aceasta are microparticule ce capteaza lumina ceea ce face fata luminoasa,mai ales in zilele cu soare...e un efect superb..........:)

Postat pe 8 Februarie 2008 20:17
eu nu folosesc fond de ten decat f rar din cauza tenului meu prea sensibil....dar am gasit in farmacii o crema f buna care trateaza cuperoza acea roseata a pielii si acopera ....adica este colorata.. uniformizeaza ,merita sa o incercati...se cheama: ruboril correction spf 15
lianail
Postat pe 10 Februarie 2008 10:34
se gaseste si acum Nivea crema coloranta, eu am vazut la Orhideea in farmacie, si eu o folosesc si imi place
mih20
Postat pe 11 Februarie 2008 12:19
Daca vreti culoare fara pete mergeti la solar.Stiu ca multe dintre voi nu sunt de acord cu solarul dar e super.Merg de 2 ori pe saptamana si am prins o culoare perfecta , nu mai pun pe fata decat crema hidratanta.
butterflylili
Postat pe 12 Februarie 2008 12:27
crema coloranta de la nivea se gaseste si e super buna.pe langa efectul de infrumusetare o puteti folosi si in loc de crema zilnica hidratanta.asta pt un ten fara mari probleme.daca ne referim la un ten mai gras atunci putem folosii un fond de ten rezistent la apa care are calitatea de a usca fata,dar numai un ten gras si obligatoriu pe o baza de crema .pt o piele uscata folositi fond de ten hidratant si ma repet ,inainte aplicindu-se o crema de fata in cazul acesta tot hidratanta.exista creme de fata care au in compozitie mai multa apa ,acestea fiind recomandate in special vara cand din cauza temperaturilor ridcate fata incepe sa luceasca.exista o categorie de fond de ten care contine si pudra .aceasta as recomandao tenurilor cu probleme mai maride ex.urme de varicela,cicatrice.acopera foarte bine si culmea nici nu ai senzatia de ten incarcat.marca revlon detine aceste produse si credeti-ma pe cuvant ca sunt excelente.am avut norocul sa lucrez alaturi de o cosmeticiana de la ei si am invatat multe.au avut cativa ani un fond de ten hidratant cu vitamina c si chiar nu inteleg de ce l-au scos dupa piata.in momentul in care il aplicai o senzatie de racoare simteai pe fata.se mai gasesc doar rujurile care se recomanda buzelor foarte uscate si sunt si rezistente in acelasi timp.desi sunt mai scumpe aceste produse ,fetelor eu zic ca meritam.
marilena_marilena
Postat pe 14 Februarie 2008 00:43
mie mi se aseaza mai bine fondul de ten pe fata...machiajul tine mai mult,si obisnuiesc sa-mi dau putin si pe buze pt mentinerea rujului.

Postat pe 14 Februarie 2008 18:20
eu folosesc produse de la avon...dar pana nu il termin p asta de la avon..ivory nu imi iau altul...la cat de des ma dau cu el in ultimul timp....ma doare capul:Psi eu vreau sa acopar pistruii deci no coment:(
dianaelena2009
Postat pe 14 Februarie 2008 19:41
Eu folosesc Revlon color stay si Estee Lauder,acopera perfect si hidrateaza pielea.Revlon este mai bun decat L'oreal de zeci de ori si costa la fel:)
sirena_blonda
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:26
Eu folosesc Revlon color stay si Estee Lauder,acopera perfect si hidrateaza pielea.Revlon este mai bun decat L'oreal de zeci de ori si costa la fel:)
sirena_blonda
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:26
Helene,pt cearcane .rade un morcov in care incorporezi miere de albine si aplici pe cearcane si pleoape ...vei avea o surpriza f placuta dupa jumate de ora.:)
sirena_blonda
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:27
pentru perioada verii cel mai recomandat ar fi cremele sun intolerant, stiind ca expunerea indelungata la soare are efecte negative asupra tenului, exista o gama larga de creme protective UVB/UVA colorante, care inlocuiesc destul de bine fondul de ten. Eu folosesc Anthelios XL de la La Roche-Posay, recomandat de medicul dermatolog, avand un ten acneic nu mi-a recomandat fondul de ten. Da, si produsele Estee Lauder sunt ft bune!
yara
Postat pe 5 Aprilie 2008 10:05
Vreti sa fiti frumoase fetelor ? Aduc o gama foarte larga de produse profesionale (si nu numai ) ,care se gasesc doar in saloane , din Statele Unite ale Americi la preturi foarte avantajoase ! Contactati-ma la afrodita.shop@yahoo.com pentru mai multe informatii si oferte de pret! www.afrodita.shopmarking.com va sta la dispozitie cu detalii despre produse in lb. engleza fiindca este site din America !
Produse profesionale ptr. par , unghii , corp , ceulita , fata , acnee ; parfumurii , produse de igiena , accesorii...etc

Postat pe 21 Aprilie 2008 00:22
Eu folosesc crema coloranta de la Nivea pt piele deschisa si sunt f multumita. Nu sunt adepta fondului de ten, de aceea mi se pare f practica, usor de aplicat, contine filtre impotriva razelor solare si hidrateaza pielea.

Postat pe 19 Mai 2008 20:59
clinique e super
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 00:14
l'oreal translucide,e foarte bun!:)si cu solarul am incercat in ianuarie,dar m am plictisit neagra..parca tot mai bine imi sta alba;)

Postat pe 20 Mai 2008 14:22
bine nu in fiecare zi ma dau cu el.si la solar..nu mai am voie..((

Postat pe 20 Mai 2008 14:23
crema coloranta pare mult mai naturala decat un fond de ten.eu am un ten cu foarte putine imperfectiuni si deaceea o folosesc, dar sora mea a avut probleme cu tenul pe la 16-17 ani.folosea fond de ten dar chiar nu-i facea bine...a mers la dermatolog si i-a recomandat o crema de fata, asta dupa ce a suportat o interventie cu laser.acum are tenul foarte curat.ea se spala pe fata de doua ori pe zi cu un sapun pentru copii, recomandat tot de dermatolog.

Postat pe 20 Mai 2008 15:57
multumesc sirena_blonda, o sa incerc si eu, si eu am cearcane, sincer, tot timpul,mi s-a spus ca am si ceva lipsa de vitamine, iar tipul de miere indiferent?

Postat pe 20 Mai 2008 16:53
pentru un ten frumos in primul rind trebuie sa mincam sanatos.fondul de ten este recomandat pentru mici corectii dar nu trebuie folosit in permanenta iar cele mai bune creme pentru fata sin t cele fara miros de genul NOSODERM ele fiind pentru toate virstele.incercati cit mai naturale ca nu este recomandat sa va incarcati fata cu tot felul de prostii.despre solar eu va sfatuiesc sa renuntati mai ales daca aveti alunite ce prin acest mod de simulare degenereaza in cancer al pielii.

Postat pe 20 Mai 2008 21:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
magazin cu preturi mici 1 De la: krystynakarina 26 August 2009 11:50
VREAU sa DEVIN MAKE UP ARTIST 60 De la: alinuta2 15 Octombrie 2014 00:13
Inscriu Reprezentanti Oriflame in toata tara 2 De la: kudika226898 26 Ianuarie 2011 21:39
sephora 4 De la: kudika226898 26 Decembrie 2011 10:07
Rujul rosu... cum sa il alegi corect?? 23 De la: anca_buzea 25 Mai 2010 21:26