Setari Cookie-uri

tenul-fond de ten vs. crema coloranta

fond de ten?...rar! eu rezolv problema cu ceva corector de la maybelline si blush de la l'oreal. ma declar multumita k ii las pielii un aspect natural.insa ii dau dreptate prietenei noastre 'france'!

Postat pe 21 Mai 2008 09:10
buna ,ma bucur ca am intrat aici...sunteti super de gasca.....particip la concurs de implant cu silicon...un vot de la voi ...un pup dulce de la mine....pup si mai vb http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/44111.html

Postat pe 24 Mai 2008 08:52
Din cate stiu, crema coloranta este recomandata in mod deosebit vara pentru a lasa pielea sa respire mai bine si a evita incarcarea tenului. In rest, fondul de ten este binevenit pentru protectia tenului.
zaneti
Postat pe 25 Iunie 2008 17:46
Ptr persoanele cu ten gras sincer vara fondul de ten nu este recomandat si asta ptr ca sufoca tenul, il imbacseste si transforma comedoanele(cosurile negre)in adevarati monstruleti.Daca nu va puteti abtine si doriti totusi ptr o seara,un Disco,sa acoperiti imperfectiunile, atunci Creionul corector de la YSL este idealul(30E)acelasi produs il are si Lancome(28E).
miss_G82
Postat pe 2 Iulie 2008 15:42
Sunt pentru fondul de ten. crema coloranta nu folosesc decat foarte rar vara. fondul se ten ma ajuta sa tin deoparte impuritatile si atata vreme cat ma demachiez corect si dimineata si seara nu cred ca afecteaza in rau tenul.

Postat pe 6 Iulie 2008 17:26
hello ! eu folosesc crema coloranta de la nivea. acopera ca si un fond de ten si nu este scumpa. se gaseste in 2 nunate una pentru ten normal si cealalta pt ten bronzat. bafta !
andreealittle
Postat pe 17 Iulie 2008 13:13
Fetelor, cred ca m-ati convins cu aceasta crema coloranta de la Nivea! Eu folosesc lotiunea autobronzanta de la Nivea (o amestec cu crema mea de corp ca sa nu lase pete) insa aceasta crema e altceva, nu-i asa?
Si eu folosesc fond de ten mai in toate anotimpurile mai putin vara. Dintre toate pe care le-am incercat cel mai mult mi-a placut Deborah - Color Copy. Acopera tot! Eu am tenul mixt. Problema la mine nu ar fi imperfectiunile ci faptul ca am tenul palid. Vara cand ma bronzez nu am nici o problema si nu mai folosesc fond de ten, decat pudra pt. ca nu vreau sa-mi straluceasca pielea. Insa cred ca o sa imi cumpar si eu aceasta crema Nivea si poate ca nu o sa mai folosesc deloc fond de ten!
Unde se gaseste aceasta crema, doar in farmacii? Cum arata?
Gaby211081
Postat pe 2 August 2008 13:18
eu am tenul fffoarte deschis...dar asta ma incanta...nici nu vreau sa ma gandesc cum as arata bronzata ca o ciocolata.... nu folosesc creme colorante....pu ca dau o culoare nefireasca pielii.....iar fondul de ten....trebuie sa fie exact in culoarea pielii...nici mai inchis nici mai deschis...arata ca o masca....eu folosesc happy light...de la bourjois...cu particole ce capteaza lumina...face tenul extrem de luminos si stralucitor....

Postat pe 6 August 2008 00:13

Postat pe 6 August 2008 16:05
buna!ce inseamna imperfectiuni la voi?eu de exemplu am cicatrici de la cosuri si mai si acum cateva cosuri.nu foarte multe...dar am.care fond de ten ar fi bun pt mine?as vrea unul care sa mi ascunda cicatricile si sa uniformizeze fata,sa se vada frumos.nu mi plac fondurile de ten care lasa urme de pudra pe fata.v as fi recunoscatoare dak m ati ajuta si pe mine
tamisha88
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:01
E bine sa-ti demachezi fata bine, apoi sa dai cu o crema, apoi cu fond de ten , apoi cu baton corector si ultima oara cu pudra. Daca folosesti un burete aplicator pentru batonul corector si fondul de ten( 3 in 1 anticearcan, pudra si fond de ten)nu o sa para incarcat.
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:57
Parerea mea este ca toate produsele ce ti le-am enumarat sa fie in functie de tenul tau si de culoarea lui.
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 21:03
parerea mea (chiar daca il folosesc ffffoarte rar) e ca batonul corector se pune inainte de fondul de ten..
si as mai vrea sa mentionez ca acel buretel aplicator trebuie sa fie umed

Postat pe 22 Septembrie 2008 22:25
Dar si fondurile de ten au grad diferit de acoperire. Daca vrei ceva mai lejer e imposibil sa nu gasesti. De obicei cele cu efect antirid incarca tenul.
Pt o aplicare corecta e bine ca buretelul sa fie umezit. Eu folosesc pentru asta apa termala de la avene si va garantez ca nici urma de imperfectiuni.
serena1
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:03
De la: zuzu_mic, la data 2008-09-22 22:25:16parerea mea (chiar daca il folosesc ffffoarte rar) e ca batonul corector se pune inainte de fondul de ten..
si as mai vrea sa mentionez ca acel buretel aplicator trebuie sa fie umed


In mod normal da batonul corector se foloseste innainte de a aplica fondul de ten. Am citit undeva ca se face invers, am incercat si am observat ca nu mai ai ochii incarcati de baton corector, nu mai faci dungi in jurul ochilor. In cazul meu e mai bine asa...
dafffne
Postat pe 23 Septembrie 2008 20:16
eu folosesc crema aqualia thermal de la vichy care imi face foarte bine, pt ochi gelul de la vichy iar ca fond de ten am folosit max factor care este foarte bun, iar acum folosesc Dior skin de care sunt iarasi extrem de multumita!
pussyk
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:55
De la: hellenne, la data 2008-01-18 18:26:53stiti si vreun tratament pentru cearcane? eu foloesc fond de ten doar pentru ca am cearcane ca altfel nu l-as folosi! si vreau sa scap si de aceasta problem:(

pentru cearcane se foloseste anticearcan nu fond de ten
groza
Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:11
De la: tamisha88, la data 2008-09-21 14:01:10buna!ce inseamna imperfectiuni la voi?eu de exemplu am cicatrici de la cosuri si mai si acum cateva cosuri.nu foarte multe...dar am.care fond de ten ar fi bun pt mine?as vrea unul care sa mi ascunda cicatricile si sa uniformizeze fata,sa se vada frumos.nu mi plac fondurile de ten care lasa urme de pudra pe fata.v as fi recunoscatoare dak m ati ajuta si pe mine

pentru ten cu cicatrici de la cosuri e bun fondul de ten de la clinique care are efect de minimizare a porilor, o alta problema a tenului gras. si nu exagera cu pudra, ea este responsabila de efectul de masca si incarca tenul.incearca sa aplici un servetel subtire de hartie pe fata si apoi pudra, astfel vei aplica doar foarte putina pudra, numai cat razbate prin servetel.succes
groza
Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:16
Fondul de ten,daca il alegi corect iti protejeaza tenul si il hidrateaza. sunt fonduri de ten cu spf care sunt recomandate de medicii dermatologi. Crema este si ea buna deoarece nu incarca, dar iti recomand sa o cumperi din farmacii. Pt cearcane, siduri fine la ochi cel mai bine investiti intr-un corector de calitate si nu mai aveti nevoie de nimic. Plus un blush si rimel si gata machiajul.
ralu2323
Postat pe 16 Decembrie 2008 04:01
gasesti in farmaciile Sensiblue, crema nivea, o folosesc si eu
teocreatza
Postat pe 6 Mai 2009 08:25
eu folosesc crema Ruboril de la IsisPharma si sunt foarte multumita de ea. in fiecare primavara mi se inrosea fata de la vant si o simteam aiurea. de cand folosesc ruboril imi simt tenul lejer si mai ales nu este incarcat. eu o comand de pe farmaciastejara.ro si doamna de acolo este foarte draguta si promta.
http://www.farmaciastejara.ro/ruboril-crema-p-728.html?osCsid=afd0efd28c3c91a530e31f4c86aa2255
anamaria_h
Postat pe 6 Mai 2009 11:25
Si eu am cearcane de cand ma stiu. Folosesc anticearcan de la miss sporty, iar vara incerc sa ma bronzez mai mult si pe fata si asa nu mai folosesc nimik.
Lumy28
Postat pe 6 Mai 2009 11:40
Eu am folosit pana de curand crema coloranta de la Bioderma, este pentru ten gras. Acum nu am mai gasit si oricum vine vara, iar unica nuanta care exista este prea deschisa. Acopera foarte bine si tenul nu se mai ingrasa, este intr-adevar buna. Doar ca nu poate fi aplicata pe portiunea de sub ochi, deoarece acolo trebuie ceva hidratant iar aceasta usuca.
ankh
Postat pe 6 Mai 2009 13:23
Eu folosesc crema Bioderma Photoderm max.Nu e doar o crema coloranta, are si factor de protectie solara 50, asa ca e buna pt pielea sensibila. Din pacate, lasa tenul cam lucios, asa ca nu-l recomand celar cu ten gras.
oana_alexandra
Postat pe 6 Mai 2009 13:55
eu folosesc fond de ten iarna si toamna ( loreal infailible mai des), chiar protejaza tenul in sezonul rece.... si crema coloranta ( avon e singura pe care am incercat-o vrodata ) vara si primavara cand sincer nu suport fondul de ten, imi e efectiv prea cald ca sa mi-l pun pe fatza . a propos ce creme colorante se mai gasesc pe piatza?
kudika_01
Postat pe 6 Mai 2009 15:29
Nici macar..am fost mare fan L'Oreal,,asta pana sa ne asalteze cu reclamele..luam produsele de la cei ce veneau din afara...Acum sunt total dezamagita. Fondul de ten nu acopera cine stie ce, iar pentru tenul uscat..mie una mi se usuca si mai rau. Lacul de unghii nu rezista cine stie ce...etc
Intr-adevar crema coloranta e mai eficienta, in special pentru cele cu ten uscat, iar daca mai e si pe baza de apa..nu alte lanoline..manoline..etc..hidrateaza de minune. Nu tiu insa ce eficienta are pentru tenurile cu probleme, nu cred ca acopera cine stie ce.
Eu sunt incantata de crema coloranta Lancome, recomand! Sau fondul de ten Dior!!
kudika80
Postat pe 6 Mai 2009 18:48
crema colorata de la uriage pt ten sensibil...are factor de protectie 50! nu cred ca fondul de ten e o solutie.....daca apar cosuri sau alte...imperfectiuni...eu personal dau repede cu zynerit...si..trece.....
mkdisk
Postat pe 30 Septembrie 2009 14:12
Eu m-am indragostit de crema coloranta de la Laura Mercier...este exact ceea ce am nevoie pentru o aplicatie de zi cu zi...mentionez ca am un ten destul de curat si folosesc versiunea non oily...
Beautybylily
Postat pe 2 Noiembrie 2009 23:06
Buna. m-ar interesa si pe mine ce sa folosesc ca sa imi maschez petele hiperpigmetare de pe fata ? dr mi-a zis sa folosesc Anthelios de la roche-posay crema fondanta (iarna)iar vara emulsia de la aceeasi firma. ideea e ca nu stiu in cate nuante se gasesc,dak acopera sau nu petele, dak dau aspect de vospit,dak incarca tenul(eu avandu-l mixt), dak e mai ok cel de la bioderma,etc.mai adaug si ca am si ceva probleme acneice(nu f grave-dar de cate ori folosesc pudra,imi apare cate un cosulet).si aveti idee de unde si dak pot gasi in farmacii mostre cu aceasta crema fondanta ca sa nu arunc banii pe fereastra?ms.
healthy010570
Postat pe 8 Ianuarie 2012 15:53
healthy, crema coloranta mai au si cei de la life care logona si se gasesc in 2 nuante sunt cam scumpicele dar sunt super eu am bonze auriu si este super ,te dai cu ea si acopera destul de bine pt o crema imperfectiunile sau in cazut tau petele cu putina crema si putina pudra esti super eu asa folosesc si ascunde bine bine,daca te intereseaza crema (pot sa-ti fac comnada ca a mea s-a terminat si vreau sa-mi iua si eu una sapt viitoare ) lasa-mi un mesaj la marcucornel31 si vb pe mess papa
sarukadela
Postat pe 23 Februarie 2012 20:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj Ja-de 7 De la: rgrigorut 26 Februarie 2010 09:41
Machiaj de vis? 2 De la: BlondaX 11 Martie 2010 21:40
Pareri despre anumite produse .. 4 De la: alinapl 25 Octombrie 2016 21:09
buna 1 De la: kudika377698 20 Martie 2011 04:41
Machiaj profesional la domiciliul clientei - Constanta 1 De la: freya_makeup 24 Februarie 2009 15:31