Setari Cookie-uri

ajutati-ma cu un sfat

Suntem impreuna de 2 ani si jumatate...totul a fost minunat pana acum 4 luni cand el a plecat sa lucreze...in timpul asta parintii lui si sora au spus ca nu ma intereseaza de el,ca nu il ajut chestii dinastea...acum a revenit acasa insa ai lui nu mai vor sa fim impreuna,nu il mai lasa...noi insa ne intalnim,vorbim la tel pe ascuns...nu stiu ce sa mai fac...cu mama lui vorbesc pe mess insa mie imi spune ceva si apoi sa aflu de la el ca a facut scandal si sa nu mai vorbesc cu el...vreau si eu un sfat : ce sa fac sa fie iar de acord cu relatia noastra??? nu le-am gresit cu nimic,nu le-am retinut fiul din nimic,nu i-am impus lui nimic...nici unul din noi nu vrem sa ne despartim...ce sa mai facem..un sfat,sincer nu mai stiu ce sa fac,sunt niste parinti dificili:((
fluturas_black
Postat pe 18 Decembrie 2007 16:06
Parinti sunt greu de multumit.
Tu probabil ai gresit, dar ai gresit in privinta parintilor, nu a fiului lor.
Ai grija ca el o sa inceapa sa creada ce zic parinti intr-un sfarsit si tu o sa pierzi.
Nu exista sfat, poate doar accea sa ai puterea sa discuti fata in fata cu ei si sa ii intrebi ce au cu tine si de ce nu vor ca aceasta relatie sa continuie, desi, si acest act necesita curaj si poate fi interpretabil si tupeist din partea ta fata de ei.
ps: cred ca mama lui e de vina, tatal nu prea zice nimic.

Postat pe 18 Decembrie 2007 18:53
am gresit dar in ceea ce ne priveste pe noi doi,si nu stiu de ce mai ales sora lui se amesteca...deja el a inceput sa creada ce spun ai lui dar dupa o cearta sse pare ca acum noi suntem bine...da,cam asa este ,mama se implica mai mult
fluturas_black
Postat pe 18 Decembrie 2007 20:14
trebuie sa existe o dragoste foarte puternica intre voi ca sa reziste presiunilor parintilor unei parti.
acuma daca si sora lui se baga, ceva clar s-a intamplat.
Daca tu esti cea din poza inseamna ca ei nu stiu ce pierd! dar bineinteles cateodata in viata faci o greseala pe care ti-ai fi dorit sa nu o faci.
o seara placuta!

Postat pe 18 Decembrie 2007 20:36
ms pt cuvinte...o seara placuta si tie
fluturas_black
Postat pe 18 Decembrie 2007 22:40
din pacate inteleg f bine ce zici
parintii au o mare influenta asupra noastra...eu am reusit sa-i las in toate aspectele vietii sa-mi dea sfaturi numai intr-unul nu:) in relatia mea cu iubitul
am facut bine pt ca acum sunt apropiati de mine, au inteles sentimentele mele si nu au ce face ca le convine sau nu
dar despre el nu pot sa zic acelasi lucru...mama in sus mama in jos....si sa stiti ca a iesit ca mama lui...nu are incredere in mine din cauza ca i se spun lucruri urate si neadevarate despre mine(kiar sunt neadevarate!!! de genu, numai dupa banii lui si eu nu am vzt macar un cent, nu-i calca, nu-i spala, nu gateste, si io fugeam de la serv sa fac piata si sa-l astept cu mancare calda, deja pusa pe masa),acum e si distanta la mijloc, e plecat din tara(lol cu mama lui)
si dintr-o data zbang nu mai e bine....nu am incredere in tine!! hahah dupa 10 ani in care eu i-am oferit tot:))
nu stiu ce sfat sa-ti dau.Merita sa lupti pt ca vrei tu, dar vezi daca merita persoana de alaturi, daca vezi ceva cat de mic la el, fugi acum, nu te kinui
io ma kinui acum si e sssssssuper greu dupa atata timp:(
pupici iti tin pumnii
mirunca
Postat pe 18 Decembrie 2007 23:23
e adevarat k parintii ne vor binele dar poate ar trebui si ei sa inteleaga k noi ne alegem singuri partenerul si noi traim cu el...dc va iubiti si crezi k merita...lupa pt el si pt relatia voastra!mult succes
lydia23
Postat pe 19 Decembrie 2007 12:30
pai am sa lupt pt relatia noastra fetelor, de ce sa renuntam la o relatie cand el ma iubeste iar eu la fel...MIRUNCA si mie mi s-a intamplat sa nu aiba incredere in mine...la fel ''mi-au scos ochii'' ca umblu cu el pt bani,ca cine ma plimba pe mine cu masina( dar nu totul a fost asa de la inceput,cand l-am cunoscut eu nici permis nu avea,nici numele nu il stiam) ...ce ma bucura cel mai mult este ca e constient de faptul ca nu am stat cu el pt bani sau eu stiu...pt ca nici eu la fel ca tine MIRUNCA nu am avut niciodata pretentia la ceva,ma multumeam sa stiu ca e sincer cu mine,si ma multumeam ca putem fi impreuna atat timp cat este posibil...ms inca o data pt incurajare fetelor
fluturas_black
Postat pe 19 Decembrie 2007 13:22
Depinde de el cat de influentabil este.
Daca ii tot baga prostii in cap o sa ajunga si el sa creada, depinde numai de el

Postat pe 19 Decembrie 2007 13:35
pana acum am vazut ca nu este chiar asa de influenabil...banuiesc ca daca ar face tot ce spun ai lui nu ar mai fi cu mine...
fluturas_black
Postat pe 19 Decembrie 2007 13:52
ce relatie e aia pe ascuns..e ca si cand ati fi amanti...nu iubiti..unele mame nu accepta ca fii lor iubesc mai mult alta femeie decat pe ea...depinde numai de el..cat de mult te iubeste pe tine ...si cat de mult pe ea...la un moment dat mama il va pune sa aleaga intre voi doua....daca dragostea voastra este adevarata va invinge
angi_m
Postat pe 20 Decembrie 2007 08:54
BUNA! scuze ,,, ptr. k intervin sunt noua si imi place sa citesc tot cei interesant. LA mine tot asa sa intamplat sa bagat MAMA LUI SI EL NU IA DAT CREZARE,ne-am enervat si ne-am luat pe ascuns si nici ,acum nu le ziceam daca nu murea mama mea .[ ea cazut buletinul meu la acte] si asa au aflat .MAMA lui zicea ca nu fac de baiatul lui si eu eam zis este LORD SAU ce-i? si nu mai mam dus la el ...... am 2 copii sunte-m fericitii de 15 ani care iam facut de Revelion. va doresc Un an nou fericit si sa fitii iubitii.
speranta
Postat pe 13 Ianuarie 2008 17:06
daca va iubiti nu mai conteaza ce vrea mama ce vrea tata,iar daca se impune in asa felinseamna lipsa de ocupatie,voi vedeti-vade relatia voastra ca dragostea e frumoasa.

Postat pe 13 Ianuarie 2008 17:23
Intr-adevar este o problema serioasa situatia cu care te confrunti. Desi se spune ca intr-o relatie nu e loc de mai multi si ca doar cei 2 iubiti conteaza e foarte bine ca si persoanele din jur sa fie de acord cu iubirea voastra. Cel mai bine ar fi sa discuti deschis cu parintii lui, se le spui sincer ce simti pt fiul lor, sa le spui ca situatia asta va face pe amandoi sa suferiti si pana la urma nu poate duce la nimic bun. Intreaba-i cu ce considera ei ca ai gresit si spune-le sincer ca si daca i gresit nu ai realizat acest lucru. Roagaa-i sa fie si ei la fel de deschisi cu tine, iar daca a existat ceva ce i-a deranjat la tine sa nu ezite sa iti spuna. In astfel de situatii sinceritatea e de mare ajutor. Cel mai bine ar fi sa le explici cat rau va fac prin faptul ca trebuie sa va intalniti pe ascuns. Pana la urma iubirea e cel mai frumos sentiment de pe pamant si nimeni nu te poate invinovatii daca iubesti. Roagaa-l si pe prietenul tau sa aiba aceeasidiscutie cu parintii lui si sa incerce sa-si pastreze calmul pt ca asa se pot rezlova multe lucruri. Iar daca toate astea sunt in van si nu reusiti sa-i convingeti ca ceea ce simtiti e f important pt voi, traiti-va fericirea si bucurati-va ca sunteti impreunaa. Sunt atatia oameni care iubesc si nu sunt iubiti...Bucurati-va ca sunteti norocosi, va aveti unul pe altul, nu lasaati pe nimeni sa strice ceva asa frumos cum e iubirea.Multa bafta!
lysutza1987
Postat pe 13 Ianuarie 2008 18:31
parerea mea este ca daca tu esti ferm convinsa ca el merita orice sacrificiu ,si te iubeste macar cat il iubesti tu pe el.nu tineti cont de nimeni si de nimic si mergeti inainte pe drumul ales de voi ,chiar daca va va fi greu
cataTM
Postat pe 14 Ianuarie 2008 14:26
multumesc pt cuvintele voastre,chiar imi sunt de mare ajutor :) am incercat sa vorbesc cu mama lui dar din orice se face tam-tam ... nu stiu cat mai suport,pt ca e greu sa iti zica cineva ca nu te vrea...
fluturas_black
Postat pe 15 Ianuarie 2008 00:37
BUNA! succes, poate se rezolva .
speranta
Postat pe 15 Ianuarie 2008 18:25
daca el te iubeste cu adevarat..nu va asculta de mama si tata
cu el trebuie sa stai serios de vb
eu cred ca atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat renunti la tot si la orice...nu?
mai ales ca este o relatie de lunga durata
iar barfele....nu le lua in seama...
hamade79_elena
Postat pe 16 Ianuarie 2008 16:28
NU EXISTA SFATURI IN CHESTII DE GENUL ASTA SINGURUL LUCRU DACA VA IUBITI CU ADEVARAT E SA CONTINUATI RELATIA SA NU DATI IMPORTANTA CE SPUN SI CE FAC IUBIREA INVINGE INTOTDEAUNA FI CONVINSA DE ASTA NU BAGA NIMIC IN SEAMA SI ATUNCI VIATA MERGE INAINTE CU BUNE SI RELE BAFTA MULTA

Postat pe 17 Ianuarie 2008 17:03
iubeste sincer ambele TABERE .RABDARE.sa fii inteleapta,amabila,rabdatoare restul se rezolva de la sine.Acesta nu este un SFAT este o parere de a mea.am trecut si prin asa ceva si stiu ce stiu.BAFTA!!!!!!!!!!!!!!
rodeena_vitan
Postat pe 16 Februarie 2008 10:11
dupa cun scri cred ca nu o sa ai o viata cu el, dar dupa cum arati, o sa ai o viata f.f frumoasa, alege cu inima si o sa treci cu bine mai departe
emil13lazar
Postat pe 16 Februarie 2008 12:55
draga mea daca va iubiti ,nu conteaza ce vor ai lui.este vorba despre voi doi aici, nu despre ei.ziceti ca ei si faceti ca voi.puneti-i in fata faptului implinit.sunteti majori amandoi(presupun)si stiti ce faceti si ce vreti.
nu au dreptul sa se amestece asa in viata voastra.mai ales ca spui ca maica-sa e fatarnica.cu tine vorbeste frumos pe mess si pe urma ii face lui scandal.vorbiti si stabiliti impreuna clar ce va doriti si apoi faceti ce ati hotarat.in timp ,parintilor le va trece.imbatranind,
vor avea nevoie de voi si le va trece.
eu insami am trecut printr-o asemenea situatie la 21 de ani.acum a 40.ceea ce-ti spun se bazeaza pe experienta mea, nu pe povesti.
tine-ma la curent cum evolueaza situatia.
va urez mult noroc!
il veti avea pt ca :"soarta ii ajuta pe cei curajosi".
niko3girl
Postat pe 16 Februarie 2008 15:52
tre sa fi desteapta si sa te gandesti inainte de toate la tine sa-ti fie tie bine......nu stii cand lucrurile vor lua o alta intorsatura...
deiutza82
Postat pe 16 Februarie 2008 20:50
:) necunoscute sunt caile Domnului,trebuie sa intelegi ca toate aceste 'neajunsuri' sunt adanc imprimate in perceptia ta si le dai prea mare amploare,incearca sa ai un comportament degajat fata de aceasta problema,ca si cum i se intampla alcuiva si atunci sigur vei gasi si solutia.Pare destul de 'dramatica' problema ta ,dar asta pt. ca asa vrei tu sa o percepi.Gandeste-te ca el nu are familie este orfan,dar cei care va fac sicane sunt niste straini,cum ai proceda?Ai toata increderea ca rezolvarea este la tine ,in interiorul tau.

p.s. (daca vrei sa discutam mai pe larg pt. a intelege mai multe intra pe mess.: elena_nastasa2000
AstralConfesor
Postat pe 18 Februarie 2008 08:16
cam in aceeasi situatie ma aflu si eu.dar un sg lucru iti zic tu esti cu el nu cu familia lui.intreabal daca e destul de puternic sa iti ia apararea in fata lor.daca el te iubeste cu adevarat va lupta.tr sasi faca viata lui,trebuie sal lase sasi ia zborul.al meu lea zis clar k ma iubeste ,ca se insoara cu mine fie k lor le convine sau nu.au mai comentat si au inghitit.dk nu,spunei mamei lui dk il iubeste cu adevarat sal lase sa faca ceea ce el se simte mai bine:sa te iubeasca pe tine,sa va iubiti amandoi.numai bine,iubita:*
iepuras_roz
Postat pe 26 Februarie 2008 16:53
SUNT IN ACELASI CAZ CA TN
DAR LA MN E MAI GRAV,EU SUN MARITATA SI SM UN COPIL DE UN AN IMPREUNA CU EL,SUNTEM CASATORITI DE 2 ANI,PROBLRMA E CA SOACRA MEA LA INCEPUT NU SE ARATA ASA CUM ERA EA CREDEAM CA NU MAI GASESC SOACRA MAI BUNA CA EA
CU TIMPU MI AM DAT SEAMA CA INCEPEA SA MA RESPINGA ,SI STII DE CE?
PT CA SOTUL MEU NU O MAI ASCULTA EL TOT CE AVEA PE SUFLET IMI SPUNEA MIE,SI DEJA SOACRAMEA S-A SIMTIT DATA LA O PARTE,SI NU II PLACEA FAPTUL CA FIUL EI NU MAI JOACA ASA CUM CANTA EA.DAR NU NUMAI EA CI TOATA FAMILIA PT CA SOTUL MEU MAI ARE DOI FRATI,EL FIIND CEL MAI MIC MEREU FRETII CUMNATELE SI PARINTII IAU COORDONAT VIATA,ACUM EI NU POT INTELEGE DE CE CATALIN NU MAI EXECUTATA TOT CE VOR EI SI SUNT FOARTE REVOLTATI,IAR TOATA REVOLTA FAMILIEI S-A REVARSAT ASUPRA MEA,LA INCEPUT IAU SPUS TOT FELUL DE PROSTII,DESPRE MN SI COPILUL NOSTRU,AM AVUT O PERIOADA DESTUL DE DIFICILA,IN CARE AM ZIS CA NE DESPARTIM,DAR DUMNEZEU NE-A DAT PUTEREA SI AM STAT AMANDOI SI AM VB SI AM PUS IN APLICARE CE NE DORIM NOI SI NU CE VAR ALTII SA FACEM,ASA CA AMANDOI AM INFRUNTAT TOATA FAMILIA SI NE AM SPUS PUNCTUL DE VEDERE,PANA LA URMA VOI TRAITI IMPREUNA SI VOI VA IUBITI,NU TRAITI CU FAM CELUILALT.DACA TE VREA LANGA EL SI TE IUBESTE ISI VA INFRUNTA INTREAGA FAM PT TN DAR DOAR CU AJ TAU,SI POATE ASA VA REALIZA SI MAMA LUI CA VA IUBUTI CU ADEVARA.LUPTATI CA E ASA GREU SA FII FERICIT DA E AL DRACULUI DE FRUMOS

Postat pe 27 Februarie 2008 12:59
eu cred ca e destul de grav ca viitoarea soacra sa-ti faca viata iad de pe acum. inteleg, ( sper ca nu gresit),ca el lucreaza afara din tara. dc ele (sora, soacra) vor face presiuni permanent asupra lui s-ar putea sa pierzi teren." ochii care nu se vad se uita!" eu i-ti urez sa-ti iasa asa cum vrei tu, dar e cam greu cat timp sunt toate impotriva voastra! bafta ,ca ai un razboi greu de purtat!

Postat pe 27 Februarie 2008 16:00
parerea mea e k ...dak nu e influentabil .....adica te cunoaste,stie c are langa el si nu tine cont de influentele negative...de ori unde ar venii ele.relatia voastra o sa tina!!!ink un pont:dak vrei k pana in final sa t casatoresti cu el(stiu k nu t gandesti asa departe numai noh:)))) sa nu locuiesti imreuna cu parintii lui....sau ai tai!!!mamik a fost in aceeasi situatie...si ink mai este...buni nu o suporta..nush de c!...nu vrea sa recunoask in fata mamei mele k nu o suporta..asa numai p la spate nu-i convine de ea.....dar totusi tati a stiut mereu c are alaturi.....!!!!si a tinut relatia...ink mai tine:)
claudia88
Postat pe 28 Februarie 2008 12:03
oana are perfacta dreptae!!....parerea mea!...
claudia88
Postat pe 28 Februarie 2008 12:09
si la mine a fost asa in relatia mea care am avut-o,dar totusi prietenul meu nu a avut niciodata curajul sa-i spuna mamei lui ca ma iubeste pe mine ca si ca vrea sa se casatoreasca cu mine,pt ca mama lui mai juca si teatru citeodata adica zicea ca dak el o sa ma duca pe mine la ea in casa,o sa vinda apartamentul si no sa accepte sub nici o forma ca eu sa fie cu ea in aceeasi casa,pt.faptul ca si la mine ea ai spunea lui ca eu umblu dupa banii lui si ca nu-l iubesc pe el,el incepuse sa nu mai aibe incredere in mine si sa creada ca eu am pe altcineva,ca asa-i spunea mama lui.Am rezistat 4 ani de zile si binenteles ca pina la urma n-am mai suportat stresul ala in care eram si ne-am despartit,dar binenteles ca noi mai vb si acum si-mi spune ca ma iubeste si ca nu mai gaseste o fata ca mine si face comparatie cu oricare fata se intilneste,iar eu la fel fac si zic ca nici unul nu-mi da atentie cum imi dadea el
si citeodata nu stiu ce sa fac sa ma impac cu el dak noi nu avem unde sa stam?Astept si eu un sfat de la voi!Varog eu mult sa-mi da-ti si mie o mina de ajutor

claudiamandreanu
Postat pe 28 Februarie 2008 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie se fatul vostru urgent... 3 De la: issa12 26 Iulie 2009 00:16
vreau o parere 9 De la: kudika052198 19 Aprilie 2010 15:21
Drame si Solutii 38 De la: erikahd2008 20 Februarie 2009 22:56
Probleme cu parintii lui 145 De la: kudika226898 1 Decembrie 2010 08:00
???? 11 De la: adina_black 20 Octombrie 2009 18:49