Setari Cookie-uri

a iubi o persoana casatorita

Binenteles k in primul rand este vina lui dar o mare parte din vina o poarta si ea pentru k stie k este casatorit dar totusi continua relatia cu el
aly1987
Postat pe 14 Februarie 2008 16:37
mi se pare ca e o relatie care nu duce nicaieri. e adevarat ca inimii nu-i pti impune pe cine sa iubeasca dar...sunt atatia baieti liberi, de ce nu ai gasi si tu unul care sa nu-ti complice existenta? gandeste-te la varianta ca tu ai avea un barbat pe care l-ai astepta acasa si el s-ar lafai in bratele alteia.. nasol, nu? ai stiut de la-nceput ca e casatorit, ti-ai asumat riscul de a petrece sarbatorile fara el( pt ca el va fi cu familia),de a nu-l putea suna in orice moment cand ai o problema sau vrei sa-i spui ca il iubesti ( ca poate e acasa si nu poate vb), de a nu putea iesi impreuna( ca il cunoaste lumea si se afla)...etc. cred ca nu e chiar o placere sa fii 'cealalta' femeie din viata lui!

Postat pe 19 Martie 2008 14:14
ce este de facut? depinde de varsta pe care o ai..daca ai 3zeci si ceva las o balta cu insuratu'.cat mai repede! daca ai de la 45 in sus si consideri ca altceva mai bun nu ai cum sa mai gasesti, si nu ai alteva de pierdut decat niste nopti inlacrimate mergi mai departe.pe riscul tau.te ai interesat umpik de sotia lui?nu de la el, din alte surse.eu cred ca ar trebui.poate e kiar o femeie de treaba si nu ar merita ca tu sa participi la suferinta ei. sa fie alta cu constiinta incarcata, dar nu tu!e mai dureros sa stii ca ai distrus sufletul unui om decat daca suferi tu pentru ceva care oricum nu era al tau..
lucy
Postat pe 24 Iunie 2008 16:11
lief,ma bucur ca ti-ai mai schimbat parerea.Daca el o insala poate ca are si ea o vina.Cand unul dintre cei doi insala cred ca vina este undeva la mijloc(a,sa nu uit,sunt casatorita de ceva vreme,am doi copii si nu am fost amanta...inca)Daca sotul meu m-ar insela m-as intreba,normal,de ce a facut-o dar cred ca m-as intreba si daca nu am gresit eu undeva.Sunt multe motive sa inseli(chiar daca unii barbati insala doar de dragul distractiei).Ptr 9119,cred ca ar trebui sa te gandesti mai bine,sa vezi ce vrea el de fapt,ptr ca doar tu vei avea de suferit.Acum probabil ti-e bine dar mai tarziu?El va ramane probabil cu sotia lui,ea il va ierta daca stie,iar tu...?Inevitabil vei suferi.
ELADA36
Postat pe 24 Iunie 2008 20:40
Buna tuturor! Nu vreau sa creez dispute, dar sunt de parere ca ea a intrat aici ca sa ceara un sfat, nu ca sa fie judecata, si va inteleg si pe voi cele care probabil sunteti sotii si nu intelegeti aceasta situatie, pentru ca este normal sa fie asa, doar detasati-va putin de situatiile in care va aflati, si probabil o veti putea intelege intr-o oarecare masura si pe ea...parerea mea, este ca daca ea continua in aceasta relatie este pentru ca persoana respectiva ii ofera ceva important pentru ea, eu una nu as putea sa ma vad intr-o astfel de situatie, pentru ca nu as putea sa ma multumesc sa fiu pe locul 2 in viata barbatului pe care il iubesc, m-as simtii folosita, si nu m-as putea multumii cu atat de putin, DAR eu consider, ca principalul vinovat este barbatul respectiv...pentru ca EL este cel care are o datorie morala fata de sotia sa, EL are anumite obligatii fata de ea, cum ar fi sa fie sincer, sa o respecte, sa nu o minta, s.a.m.d... EL nu ea, pentu ca sotia are anumite asteptari de la sotul sau, cu care a ales sa isi traiasca viata, nu de la o necunoscuta care nu are de ce sa se gandeasca la nimeni altcineva decat la ea si la binele ei...nu spun ca asa este normal in proportie de 100%, dar totusi, fiecare se preocupa de bunastarea personala la urma urmei, asa ca daca vrei un sfat de la mine este sa renunti la relatie, pentru ca meriti ceva mai bun, nu sa fii tinuta pe locul 2 si folosita.

Postat pe 24 Iunie 2008 21:20
Bag seama ca pe forumul acesta nu intra decat femei de nota 20, care n-au dorit niciodata altceva decat au acasa sau care - daca totusi au "cazut in ispita" si li s-au aprins calcaiele dupa un alt barbat - au fost cerebrale 100% si au depasit momentul fara sa faca vreo fapta regretabila.
Sa fim seriosi, nu doar barbatii sunt cei care uneori cauta si dincolo de lanturile familiale. Citind raspunsurile de pe forum, mi-a venit in cap ideea cu "cel care se simte fara greseala, sa arunce primul cu piatra".
Draga 9119, eu sunt oarecum in locul iubitului tau. Asa cum ti-a mai spus cineva, incearca sa-ti dai seama exact cum se raporteaza el la tine (dincolo de sentimente). Poti fi doar elementul de diversitate care sa-l convinga, o data in plus, ca sotia lui este persoana cea mai potrivita lui. Insa la fel de bine poti fi "omul potrivit la locul potrivit", care sa-i dea puterea sa puna punct unei relatii care nu aduce nimic bun nici lui, nici sotiei lui.
In diferentierea asta chiar trebuie sa fii cerebrala si sa ajungi la o concluzie obiectiva, ca sa stii pe ce fel de pat dormi si cum sa-ti "asterni" sentimentele. Personal, am preferat sa explic de la bun inceput situatia, pentru ca nimeni sa nu-si faca sperante degeaba.
Oricum, daca simti ca ceea ce e intre voi e frumos si constructiv pt fiecare (dincolo de aspectul strict sexual), traieste clipa si fereste-te sa te compari cu sotia. Daca raportarea lui e inca incerta, in nici un caz sa nu fii tu cea care il indeparteaza de familie! "daca nu poti ajuta, macar sa nu faci mai rau". Pana la urma trebuie sa te gandesti ca s-ar putea ca la un moment dat sa se inverseze rolurile. E nevoie si de ceva empatie in toata povestea asta...
Iubiti-va cu cap!
niccostea
Postat pe 26 Iunie 2008 03:03
9119 sa stii ca sunt in aceeas situatzie cu tine. iubesc un barbat insurat si mai mare ca mine cu destul, dar pot sa itzi spun ca e foarte greu dar inacelas timp sunt multzumita ca am langa mine o persoana care ma intzelege si ma asculta atunci cand am ceva de spus.ma incurajeaza atunci cand sunt cazuta si imi da fortza sa ma ridic si sa merg mai departe.nu ne ascundem de nimeni si asta e cel mai frumos si mai placut. e adevarat ca e destul de greu cand e vorba sa plece acasa dar ...ma consolez cu ideea ca ma va trezi dimineatza. trebuie doar sa te gandesti ca o sa vina o zi cand o sa trebuiasca sa pui punct si sa renuntzi pt ca nu o sa potzi sa mergi asa la infinit cu relatzia asta mai ales daca el are si copiii trebuie sa te gandesti la ei prima data si apoi la tine pt ca tu o sa fii invinovatzita pt tot daca se va intampla ceva cu parintzi lor. itzi dau un sfat traieste clipa dar in momentul in care vezi ca treaba nu decurge asa cum trebuie renuntza ca o sa fie mai bine. te pup si ai grija de tine
monik_m3
Postat pe 26 Iunie 2008 23:57
9119 sa stii ca sunt in aceeas situatzie cu tine. iubesc un barbat insurat si mai mare ca mine cu destul, dar pot sa itzi spun ca e foarte greu dar inacelas timp sunt multzumita ca am langa mine o persoana care ma intzelege si ma asculta atunci cand am ceva de spus.ma incurajeaza atunci cand sunt cazuta si imi da fortza sa ma ridic si sa merg mai departe.nu ne ascundem de nimeni si asta e cel mai frumos si mai placut. e adevarat ca e destul de greu cand e vorba sa plece acasa dar ...ma consolez cu ideea ca ma va trezi dimineatza. trebuie doar sa te gandesti ca o sa vina o zi cand o sa trebuiasca sa pui punct si sa renuntzi pt ca nu o sa potzi sa mergi asa la infinit cu relatzia asta mai ales daca el are si copiii trebuie sa te gandesti la ei prima data si apoi la tine pt ca tu o sa fii invinovatzita pt tot daca se va intampla ceva cu parintzi lor. itzi dau un sfat traieste clipa dar in momentul in care vezi ca treaba nu decurge asa cum trebuie renuntza ca o sa fie mai bine. te pup si ai grija de tine
monik_m3
Postat pe 26 Iunie 2008 23:57
consider k atunci knd intro casnicie numai exista iubire mai bine renunti...iar o fata ce se indragosteste de un barbat in aceasta situatie bineinteles cand sentimentul este reciproc nu vad unde este greseala...atata timp knd in casnicie numai exista nimik kare sa ii lege...fiecare are dreptul sa isi refaca viata ...
aura88
Postat pe 10 Iulie 2008 16:59
decat sa iubesc un barbat insurat, mai bine ma las de iubit!

Postat pe 10 Iulie 2008 17:03
aura draga atita timp cit nu mai exista nimic care sa lege casatoria dar daca oamenii aia sint totusi casatoriti fii sigura ca ceva exista intre ei .......si se gaseste apoi o martacuca care sa le sparga casa! nu o sa inteleg niciodata cum dracului sa se coboare o femeie la rangul de amanta.........si cum poate dormi linistita stiind ca totul in viata se plateste!nu dezvolt acum din lipsa de timp si pentru faptul ca nu vreau sa spun tot ce gindesc cu privire la acest subiect!onnyta si eu gindesc la fel........s-au mai bine imi cumpar un vibrator ca ala nu ar pleca seara acasa la nevasta!

Postat pe 10 Iulie 2008 17:48
deci ..mai bine nu mai raspund si aici ..deoarece am raspuns pe un alt topic identic cu acesta.....

doar atat spun: aprob cele spuse de onnyta si francia....

Postat pe 10 Iulie 2008 17:53
de ce inseala barbatul(femeile) pentru ca in casnicia lor lipseste ceva.....si daca o casnicie nu merge..nu merge...asa ca mai bine give it up...nu are nici un rost sa ti cu dintii de aia....credeti ca o casnicie e facuta pentru o viata??? cum gresim in viata de zi cu zi asa poti gresi si in casnicie....poate nu ti-ai ales "jumatatea ta" si iti dai seama dupa un timp...si cineva iti mai da o sansa, iti aduce in viata ta adevarata ta "jumatate"...ce faci ...te resemnezi cu casnicia ta plafonata, si dai cu piciorul la tot........asa ca fetelor atat timp cat nu sunteti in situatie nu mai judecati.....si nu mai incercati sa ii disculpati pe iubitii vostri soti...ca ei daca v-ar respecta si v-ar iubi si dvs la fel,desigur...va asigur eu ca nu ar mai exista amante...
wizard
Postat pe 10 Iulie 2008 19:22
iote cum creste curiozitatea-n mine ca dunarea la intrare in tara!
da' pentru cat timp crezi ca se aliniaza o casnicie? asaaaa, doar de-o fasole batuta si un ceai de menta?
cum ti se scoala pata pe altu' , gata renunti!?

Postat pe 10 Iulie 2008 19:32
draga francia 2008...inteleg ce vrei sa zici..dar cand cei 2 soti sunt ca si divortati numai k exista problema baniilor si in unele cazuri fosrte mult costa un divort..si atata timp knd nevasta aduce in casa amantul in casa conjugala ..el dece nu ar avea dreptul sa se indragosteasca de alta femeie si sa isi faca o alta viata..e interzis??..eu nu consider ca fac nimik gresit knd totul e clar ca lumina zilei...doar un singur act lipseste..foaia de divort..
aura88
Postat pe 11 Iulie 2008 03:14
aura,cazuri si cazuri draga mea......in general barbatii pentru a cuceri o reduta mint cu nerusinare si trebuie sa te convingi personal.....in concluzie cind doi oameni nu se mai inteleg este normal sa divorteze si nu sa umble creanga casatoriti(un divort cu acordul ambelor parti se poate face fara avocat si costa un milion -acum am intrebat de curiozitate un avocat)!oricum sint si destule femei care umbla haimanale si invoca probleme inchipuite pe care le au acasa etc....oamenii care inseala indiferent ca sint barbati s-au femei nu au coloana vertebrala iar caracterul lor este infect!distrug vieti in jurul lor pentru o bucatie de carnita si nu pot controla instinctele animalice din ei!!!!!!!!ma opresc ca cine stie ce mai scriu!!!!

Postat pe 11 Iulie 2008 09:24
in romania poate costa atat cat spui tu ...unde traiesc eu ec mult mai mult poate intrebi tot un avocat sa te informeze...iti respect parerile...dar nu poti intelege situatiile decat cand esti inauntru lor;)..dar cum datul cu parerea nu costa nimik:P
aura88
Postat pe 11 Iulie 2008 10:31
am observat k aici toata lumea critica numai barbatul sau amanta dar despre sotie nimik nu se prea spune...cand defapt atunci knd 2 oameni se despart este vina ambilor...dece oare sotia are dreptul sa isi aduca amantul in casa sa faca ce vrea ea fiind inca casatorita..iar sotul...nu poate sa plece din casa si sa isi construiasca alta viata...cand lucrurile sunt clare ca lumina zilei eu zic sa numai aduceti nu stiu cate argumente pt a dezvinovati sotia cand ea este la fel de vinovata...incercati sa fiti echidistante..si lasati ideiile feministe;)
aura88
Postat pe 11 Iulie 2008 10:41
aura cind o relatie se termina se sfirseste prin hirtia de divort.......lipsa de bani este o scuza sa stii!!!!!!!!!poate intre ei mai este ceva!si eu cunosc un caz in care nevasta aducea barbati in casa si desteptul a iertat-o si inca este cu ea......iar fata care era prietena lui a facut o depresie si a ajuns in psihiatrie internata!nu spun decit sa casti ochii bine ca dragostea e oarba si sint multe lucruri inselatoare in viata! nu te judec iar parerile mele sint formate pe urma tragediilor pe care le-am trait si ascultat de la altii!si nu sint doar pareri sint principii incercind sa nu ranesc pe nimeni niciodata stiind ca totul cindva se va intoarce impotriva mea!

Postat pe 11 Iulie 2008 10:43
poate ai dreptate si nu zic ca nu poate fi adevarat ceea ce spui tu..sunt cazuri si cazuri..eu am vb doar despre situatia mea...nu pot sa spun k nimik nu e posibil pt k viata asta iti ofera cele mai imprevizibile surprize:P
aura88
Postat pe 11 Iulie 2008 11:51
Problema e simpla. Doamana trebuie sa realizeze ca asta va fi ultima ei aventura (am intles ca este mai in virsta putin). EL nu va divorta in nici un caz. Barbatii se satura de sex pina la urma. Nu este singura care traieste doar dupa sentimente si la virsta ei ar fi trebuit sa stie ce urmeaza daca nu ar fi indragostita acum. cheers.
marco918
Postat pe 11 Iulie 2008 23:48
Ce e de facut atunci knd iubesti"barbatul altei femei?"..pai rasp e simplu..iubeste l in continuare,bucurate de ceea ce iti ofera acesta rel.Era mai bine dak avea acasa un barbat"numai al ei"dar nu simtea ce simte acum?Ete scart!Vad ca se pune accent pe"esti a doua,nu la tne se intoarce.."astea snt niste texte rasuflate.Cu ce ma incanta pe mine ca om k imi vine parterul acasa daca nu l simt prezent,doar k sa am pe cineva cu care sa impart plapuma?Puffilici,pai sa si vada femeile de sotii lor pt a nu se mai ajunge aici!!Nu cred ca acel om,kre cauta "ceva"in afara caminului,o face de prea mult bine,e clar k undeva e o mare buba.Observ ca se pune problm"te ai gandit ce e in sufletul sotiei/sotului,daca ar afla te gandesti ce ar simti?..etc..Ma lasi!!Si d c trebuie sa ma gandesc eu la ce simte sotul/sotia,tinand cont k nu e decat un/o strain/a pt mne??Dak cel kre inseala,nu a facut o..d c eu?Dak tot aratam cu degetul pai hai sa aratam inspre pers kre este deja implicata intr o rel.dar cauta ceva in afara eiMonik,spui ca el se va satura si se va intoarce acasa...Acasa..unde?!?Acolo de unde "a mai plecat"odata?Pai cine face asta,pleaca doar ca sa aiba de unde se intoarce si invers?Si,da,e posibil sa ramana doar cu degetul,fie in gura,fie in alta parte,dar macar a iubit si a fst iubita.Sunt cupluri care au zeci de ani de casnicie dar daca ii intrebi"ce e iubirea..?"se uita si ridica din umeri.Nu faceti decatsa judecati si sa aruncati cu pietre.Exista cazuri si cazuri,poti sa ti intalnesti alesul..din prima incercare sau poatea 2..etc..sau poate niciodata..dar daca simti ca o persoana te face sa poti spune"da,iubesc,da ma simt iubita!!"pai atunci ferice de tine,savureaza,exploreaza tot ce tine de acel barbat/femeie...Speranta moare ultima...pana se va ajunge aici..iubiti va mult!
Buggy
Postat pe 12 Iulie 2008 06:18
Buna,Exista si barbati care nu insal.Te rog sa ma crezi.Depinde mult de femeie........
numai
Postat pe 12 Iulie 2008 07:22
bravo buggy si aura88 ati pus punctul pe I.....
wizard
Postat pe 12 Iulie 2008 20:14
nici eu nu sunt de-acord cu aruncatul asta cu pietre.....
da, am vazut barbati care inseala doar sa isi demonstreze ca pot avea muuulte femei dar pe astia ii mirosi de la o posta si trebuie sa fi tampita sa te mariti cu unul din asta.
restul inseala pt ca acasa lipseste ceva. la fel fac si multe femei (din ce in ce mai multe), si poate nu toti au curajul sa termine o casnicie.
si da, sunt barbati care nu inseala, la fel cum sunt si femei care nu o fac.
iar cine se incurca cu cineva casatorit, fie femeie, fie barbat, o face din oarecare motive sau complexe, sau mai stiu eu ce........nu prea o fac asa din senin.oricum cel care are acasa pe cineva este cel vinovat, ca doar nu ii pune nimeni pistolul la cap sa insele. pana la urma el/ea are angajamente fata de cel de acasa.
si sincer..........am vazut si neveste care suporta mitocani, badarani, nesimtiti si obsedati, oameni pe care nu se pot baza nici un minut, si singura scuza pe care o au este "stiu sigur ca ma iubeste si nu ma inseala". pai cum s-o insele, cand el nu e instare, daca tu ii dai bani de paine, sa vina acasa cu paine, ca doar in drum spre brutarie sunt doua birturi? ca nu il duce atata capul. in timp ce ea are 2 facultati, masterat, doctorat, servici bun, aranjata, draguta, realizata din toate restul punctelor de vedere. o femeie painea lui Dumnezeu, maritata cu un nemernic fidel.
decat asa, prefer unul care ma minte frumos ca is singura femeie din viata lui, dar ma sustine si ma ajuta si il simt langa mine cand am nevoie de un sprijin. chiar daca mai da aspirina si la alta.
o seara placuta si iubiti-va mult
dienuta_nou
Postat pe 12 Iulie 2008 21:29
dienutza..eu sincer nu cred k te-ai simiti bine sa sti k iubitul sau sotul mai da aspirina si la alta cu toate ca te sprijina in idealurile tale..spui asta pt k nu ai sti k te inseala pt ca ti-ar ascunde..dar in momentul in care descoperi chiar crezi k ti-ai pastra calmul si ai mai vedea lucrurile cu atata superficialitate?..e vb la urma urmei si de orgoliul de femeie...eu personal m-as simti ranita daca as afla k iubitul ma da "aspirina" si la alta femeie..pa pa
aura88
Postat pe 12 Iulie 2008 23:05
Dar despre acei barbati care de exemplu recunosc deschis ca pentru ei sexul nu are nici o legatura cu dragostea ...ca sexul este doar o nevoie fizica si ca femeia pe care ei o iubesc este separat de absolut toate femeile din lume ...indiferent cat de multe aveturi de astea pentru sex ar avea tot la cea pe care o iubesc se intorc , Eu am cunoscut un barbat de genul asta care nu cauta el femeile , ele se bagau in seama la el iar el nu le refuza flirta cu ele doar din curiozitate sa vada pana unde ar fi ele dispuse sa mearga , de cele mai multe ori cand vedea ca femeile erau gaste si cedau repede deja nu il mai interesau nici pentru sex .Omul era indragostit de o fata care stia placerea lui pentru flirt dar o accepta pentru ca era constienta de locul ei in viata lui si in sufletul lui.A apreciat sinceritatea lui faptul ca i-a zis deschis ca s-ar putea ca din cand in cand sa mai calce stramb insa asta doar din cauza ca este o distanta destul de mare intre ei ...
Daca voi a-ti fi implicate intr-o relatie la distanta a-ti accepta si a-ti ierta aventurile de o noapte a barbatului pe care il iubiti?
seiyra
Postat pe 12 Iulie 2008 23:06
aura........eu nu spun ca nu m-ar deranja sa aflu ca sotul ma inseala.
doar inceram sa subliniez ca sunt situatii si situatii nu putem sa le judecam, pentru ca nu exista tipar in relatiile inter-umane.
normal ca idealul meu nu este sa am un sot care ma inseala, dar sunt sincera cu mine si ma gandesc ca dupa 10 sau 15, poate 20 de ani in care am fost fericita langa un barbat, in care m-am simtit iubita, pretuita, respectata, sprijinita sau mai stiu eu cum, oare as da cu piciorul acelui om pentru ca are o aventura?
si si aici e discutabila faza.........poate as trece usor peste o aventura de o noapte, de o saptamana, de o luna.............pe cand peste una de 1 an, 2...........mi se pare mult mai greu, daca nu imposibil.
sper sa nu fiu pusa niciodata in aceasta situatie, sa nu vorbesc din experienta despre acest subirct niciodata
dienuta_nou
Postat pe 13 Iulie 2008 16:34
Buna,fetelor e usor sa discuti fara sa fii in situatie.Eu am fost parasita de un sot dupa 13 ani de casatorie,pentru o amanta si acum sunt eu amanta.O vina poate,o au si sotiile...Niciodata nu credeam ca eu voi fi in aceasta situatie dar inima te conduce pe cai necunoscute.Trebuie trait momentul si sa nu ii afectezi casnicia lui,zic eu.....Maine nu se stie...
eclau
Postat pe 16 Iulie 2008 02:39
mai fetelor...nebunie mare aici..:( Asa ceva chiar se intampla...si vina e a amandurora. Barbatul ca incearca sa isi insele sotia, femeia cand stie ca e casatorit, dar mai poate fi varianta cand femeia afla ca e casatorit dupa ce se indragosteste...si sufera..si din iubire faci orice...te calci in picioare.. e un sentiment pe care toata lumea vrea sa`l aiba..dar dupa ce il obtine il stapaneste cu greu.
Parerea mea e sa rupi relatia cu acest individ..pt k poti fi chiar tu aceea inselata candva..si pentru ca tu esti tot timpul REZERVA !
Stiu ca e greu si nu trebuie sa fi judecata pt ca se poate intampla oricui..dar gandeste`te la tine..gandeste`te ca poti avea mai mult, ca poti fi fericita fara sa faci compromisuri, gandeste`te cat e de frumos sa stie o lume intreaga ca esti indragostita...cat e de frumos sa va plimbati pe strada de mana..cat e de frumos sa il astepti acasa cu mancarea calda pregatita cu toata dragostea..gandeste`te cat e de frumos sa il tii noaptea in brate cand adoarme.. si apoi gandeste`te cum e sa te intalnesti cu iubirea ta numai in masina, numai pe intuneric, sa mancati numai sandwichuri la pachet .
Gandeste`te ca ai o viatza si nu trebuie sa o privezi de toate lucrurile frumoase pe care ti le ofera !!!
SUCCES !
Sabrina_Nede
Postat pe 17 Iulie 2008 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un ajutor pentru un membru nou 13 De la: kudika_992413 18 August 2015 19:42
infidelitate? 20 De la: kudika325360 14 Octombrie 2010 09:30
Nu-l mai atrag?Ma inseala? 18 De la: kudika072171 2 Octombrie 2009 19:55
ce faceti cand aflati ca el are o sotie? 55 De la: joana_rise 5 Februarie 2009 17:06
prietena mea povesteste altor barbati pe net de relatia ei cu mine 76 De la: geo_refinantat 13 Iunie 2011 12:47