Setari Cookie-uri

a iubi o persoana casatorita

9119,imagineaza-ti urmatoarea situatie:el divorteaza si se casatoreste cu tine.peste un timp de ....ani,roata se va intoarce si va veni intr-o bunazi sa-ti ceara divortul pentru ca...are pe altcineva.cum te-ai simti tu atunci stiind ca o femeie a trecut prin aceeasi situatie din cauza ta?nu te invinovatesc,dar nici scuze nu-ti caut caci sentimentele se instaleaza in inima fie ca vrei fie ca nu.crede-ma ca stiu despre ce vorbesc....din pacate!!!

Postat pe 21 Iulie 2008 17:53
sa inteleg ca tu nu esti casatorita? si iubesti un barbat casatorit? stiu cat de greu iti este te inteleg foarte bine,nu vreau sa icurajez infidelitatea dar daca sentimentul e reciproc eu zic sa mergi mai departe atat cat se poate, daca va simtit bine atunci cand sunteti impreuna pt da cdaca te decizi acum sa renunti la acesata relatie va va fi si mai greu.am observat ca aici nu ai primit sfaturi prea bune dar cred ca aici sunt mai mult fete tinere de 15,16 ,18 ani care habar nu au ce inseamna sa iubesti ce ti s-a intamplat tie se poate intampla oricui indiferent ce varsta ai

Postat pe 25 Iulie 2008 14:39
Sincer ,eu te-as ruga sa te pui tu in locul sotiei lui,iar daca tu te vei simti bine numai la ac gand ,inseamna ca nu gresesti cu nimic.Gandeste-te ca odata ,in tinerete cei doi s-au iubit ,de aceea au ramas impreuna atat timp. De ce sa fii tu piedica in calea fericirii lor ?! Din cati barbati exita ,chiar nu-ti poti alege altul ?! Sincer .nu sunt de acord cu asa ceva .Chiar as da o lege -pedeapsa cu moartea ptr. asemenea femei care distrug casele altora si nu-si vad de ale lor,iar ptr.barbati ,chiar i-as castra ,ca sa se sature sa mai aplece ochii dupa toate fufele care le ofera placeri pe moment si boli incurabile pe tot restul vietii.
SHANARYA
Postat pe 25 Iulie 2008 18:40
De la: symonyca75, la data 2008-07-25 14:39:11sa inteleg ca tu nu esti casatorita? si iubesti un barbat casatorit? stiu cat de greu iti este te inteleg foarte bine,nu vreau sa icurajez infidelitatea dar daca sentimentul e reciproc eu zic sa mergi mai departe atat cat se poate, daca va simtit bine atunci cand sunteti impreuna pt da cdaca te decizi acum sa renunti la acesata relatie va va fi si mai greu.am observat ca aici nu ai primit sfaturi prea bune dar cred ca aici sunt mai mult fete tinere de 15,16 ,18 ani care habar nu au ce inseamna sa iubesti ce ti s-a intamplat tie se poate intampla oricui indiferent ce varsta ai


Bine duduie ca stii tu ce este iubirea si ca pe aici sunt doar pustoaice de 17-18 ani dar din cate vad ele au mai multa intelepciune si morala decat tine ... pune-te tu in locul sotiei inselate ...si apoi mai da sfaturi de astea ... cat despre domnisoara amanta ca altceva nu esti ... am o singura intrebare : " este placut gandul ca atunci cand pleaca de langa tine se duce acasa la FEMEIA LUI doarme langa ea ii spune ca o iubeste si bineinteles face dragoste cu sotia lui iar tu stai singura asteptand inca un semn de la el" ? Un barbat nu isi inseala sotia pentru ca amanta e mai buna e mai frumoasa e mai stralucita decat cea careia i-a jurat iubire ci inseala doar pentru ca e ALTA iar tu esti doar o ALTA in viata barbatului pe care il iubesti .
Fericirea nu se construieste avend la baza egoismul tau si suferinta altor oameni nevinovati, daca el nu se gandeste la sotia lui , gandeste-te TU pentru ca in primul rand esti FEMEIE
seiyra
Postat pe 25 Iulie 2008 22:10
bine raspuns seiyra!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 25 Iulie 2008 22:27
luna_87 cred ca innebunesc de tot pe aici cu amantele ..pana acum n-am mai intalnit atatea la un loc ..cred ca am trait eu intr-o lume roz pana la forumul asta
seiyra
Postat pe 26 Iulie 2008 02:56
seiyra nici eu nu inteleg oamenii astia....pacat ca exista atata minciuna care duce la ranirea celui iubit(sau nu..)

Postat pe 26 Iulie 2008 23:00
Luna eu cred ca sunt doar oameni rasfatzati , egoisti care pun pretz pe lucruri care chiar nu merita a fi puse in balanta cu lucruri cu adevarat importante cum ar fi familia , linistea pacea si fericirea. Pentru unele femei fericirea inseamna o partida de sex reusita sau niste vorbe frumoase spuse de un barbat care oricum in clipa cand se va plictisi de ele se va orienta spre alta femeie si tot asa ...
Eu personal pentru ca sunt femeie , astept mai multa intelepciune maturitate si pentru ca unele mai sunt si mame ... astept dragoste de mama sa vad pentru copilul lor.
Poate sunt eu prea idealista pentru ca pretuiesc idea de familie , stabilitate , camin si unitate, dar femeile care cauta iubirea in afara casniciei nu sunt idealiste ? Nu cauta ceea ce ar trebui sa construiasca acasa impreuna cu sotul si copii in alta parte?
In fine ... vorba multa saracia omului
seiyra
Postat pe 26 Iulie 2008 23:07
Trebuie sa fii cu mare bagare de seama in tot ceea ce faci in aceste situatii. in orice moment situatia se va intoarce impotriva ta. atunci cand te vei simti mai implinita si mai fericita ti se poate intmapla sa iti dai seama cum ti-ai ratat viata cu un barbat pentru care nu insemnai mare lucru. eu nu spun ca relatia voastra nu poate fi mai speciala, dar in toate cazurile sotiile au iesit invingatoare. orice ti-ar fi spus el despre sotie sau despre relatia lui cu ea, ca nu mai merge, ca nu inseamna nimic pentru el trebuie privit cu mare indoiala! atunci de ce mai sta acolo? de ce nu pleaca de acasa? nu am vazut niciodata casnicii incheiate de dragul amantelor, dar am vazut femei care s-au dedicat barbatilor insurati si care au sfarsit in singuratate, in suferinta si cu un mare gol in suflet...

Postat pe 28 Iulie 2008 16:38
ma intereseaza situatia descrisa de tine, se spune ca de fiecare data sotiile ies invingatoare din aceste situatii in care barbatii le inseala cu alte femei. am trecut prin aceasta poveste, as fi vrut sa pot vorbi cu cineva despre acest lucru

Postat pe 28 Iulie 2008 16:50
Eu cred ca depinde de sotie.cunosc un caz in care sotul si-a parasit sotia cu doi copii pt amanta.Si unde mai pui ca erau prieteni de familie ...Ambele fam au divortat Nu putem generaliza...sunt oameni si oameni
carela
Postat pe 28 Iulie 2008 20:00
Ce as rade, sa apara 9119 iarasi pe forum si sa scrie dupa un an:" m-am casatorit cu barbatul care acum un an era insurat, a luat si copii cu el( daca are) si traim bine mersi un basm,suntem fericiti, inca ne mai potrivim si la pat si, si spiritual, si relatia noastra merge f. bine, si nu am ascultat de nici o parere de pe forum, ci am lasat sa mearga viata inainte.......si sunt foarte bine........si multumesc tuturor ce m-au ajutat cu sfaturi, m-au judecat, si celor care s-au pus in locul meu." Iubirea este ceva frumos,care te face sa renasti exact ca pasarea Phoenix din propria-i cenusa, iti da aripi, plutesti, te invata sa ierti, sa plangi, sa razi, sa te joci. Toti cunoastem cuvantul iubire, dar cunoastem toti intensitatea acestui sentiment? nu prea cred......Eu am intrat cu "bocancii" in aceaste discutie, dar despre mine pot sa spun doar atat: am fost in toate taberele.....si.....nu am judecat ca sa nu fiu judecata la randul meu de nimeni, numai D-zeu poate sa o faca, si are acest drept.Intelege fiecare ce vrea din ce am scris, dar numai 9119 poate sa decida ce este mai bine pt ea, nu noi.Asa ca............

Postat pe 29 Iulie 2008 10:18
dragele mele,oare de ce nu gasiti acea iubire la un barbat fara probleme?incercati sa va justificati in fel si chip,cerand parerile altora care nu vor incerca,poate,niciodata din-n-motive iubirea interzisa.incerc sa va inteleg si nu reusesc.oare ce defecte grave exista in voi?sau chiar va place sa va claditi fericirea pe nenorocirea altuia?nu stiu,comportamentul psihic al fiecarui individ e destul de complicat si greu de deslusit.sper sa va ganditi bine inainte si cat timp va dura reletia voastra.si,cum am mai citit,nu face altuia ceea ce tie nu-ti plce.mult noroc in dragoste si ganditi bine cu creierul,inima o ia rzna mai tot timpul.
flor38T
Postat pe 11 August 2008 17:53
Parerea mea e ca trebuie sa profiti de fiecare moment de dragoste, iubirea ne da putere si ne ajuta sa gandim lucid. Cu hormonii pe noi nu prea realtionam bine cu ceilalti! Eu am divortat pentru ca sotul meu avea o amanta, mult timp. Am plecat de-acasa si el a parasit-o, Si-a gasit alta imediat. Am divortat. Am incercat sa gasesc un barbat liber, sa-mi refac viata, sa accepte baietelul pe care il am, sa ne intelegm si sa fim normali! CONCLUZIA: NU MAI SUNT BARBATI DE CALITATE! Asa ca sunt si eu la randul meu amanta unui barbat insurat, ne iubim, stam mult timp impreuna, week-enduri, concedii! Nu am nici o problema ca merge acasa . Sotia lui este o femeie credincioasa dar nu-l iubeste si nu-i daruieste dragoste si implinire! Asadar, amandoi avem nevoie de dragoste, mangaieri si inteleger. Si asta gasim unul la celalalt! Chiar daca doarme acasa stiu ca face dragoste cu mine zilnic, chiar daca inca mai e cu sotia stiu ca eu sunt prima in inima lui, ma suna cum se trezeste si ma fura de la job sa mergem sa mancam! Mie bine asa cum sunt pentru ca nu vreau sa ma marit si nici sa stam impreuna, ca sa omoram pasiunea si scanteia dintre noi!
Si eu am incasat-o de la alte femei, acum nu ma intereseaza daca sotia lui o va incasa! trebuia sa aiba grija de el. BARBATII nu apartin femeilor. SUNTEM FIINTE LIBERE SA TRAIM SI SA IUBIM!

Postat pe 13 August 2008 19:42
BARBATII nu apartin femeilor.


Mulþumesc, în numele bãrbaþilor, pentru eliberarea din sclavie. Despre cinismul ce strãbate întreg mesajul ar mai fi însã de discutat...
adicon
Postat pe 13 August 2008 20:20
bine spus,Ayana10! sunt f curioasa ce se va zice referitor la povestea ta
Aleys
Postat pe 14 August 2008 03:13
Ayana10,s-ar putea sa ai dreptate,dar suna a egoism.Eu cred ca o sa ti-o mai furi.Degeaba spui ca te iubeste,cred ca-i o mare minciuna sau esti foarte indragostita.De ce nu renunta la nevasta daca intre ei nu exista nimic?Si de ce platesti in centi?Ai curajul si plateste in moneda de 1euro.Numai bine.
flor38T
Postat pe 14 August 2008 16:22
Si cata dreptate ai...
Estefoarte usor sa judecam oamenii si sa ne dam cu parerea dar intr o zi vom fi pusi in situatii asemanatoare caci este foarte adevarat;NEVER SAY NEVER si atunci?
O spun din propria mi experienta! nu mi intelegeam o prietena care suferea din dragoste,el o insela si ea continua sa l iubeasca.Ii spuneam ca nu o merita si tot tacamul numai sa il lase si nu pricepeam cum se poate sa l mai iubeasca dup ce a facut.Nu am inteles pana cand nu am trait pe pielea mea ceva asemanator.
Din acel moment m am oprit a mai dau sfaturi si sa judec persoanele din jurul meu.Incerc sa mi dau cu parerea si sa empatizez cu restul lumii.
Esti intr o rel cu un barbat casatorit...foarte bine! daca nu esti tu poate este alta in locul tau si daca esti tu,trebuie sa stii in ce te ai bagat.Sunt multe variante:
-el poate fii un macho care nu poate fara sa aiba escapade
-poatre vfii foarte indragostit de tine ,sa fii intalnit marea dragoste
-satul de sotie si rutina cauta altceva
-nesatisfacut dpvd sexual sau chiar emotional
-se poate sa fie genul care poate iubi 2 femei
Tu stii cel mai bine ce vrea de la tine.Trebuie sa l simti...
Ai incredere in tine si incearca sa nu te lasi prea mult dusa de val.Sa pastrezi ceva grame de luciditate si sa fii pregatita sa treci peste tot ce se va intampla.Ma enerveaza lumea care da cu pietre....
Cine poate stii ce este intre voi 3,ppt ca formati inevitabil un triunghi.Ce are el in cap....ce este intre el si tine...intre el si sotie... eu una nu stiu
Iti propun sa faci ce simti dar sa te gandesti bine si sa iei o decizie.
Toti suntem egoisti dar asta pt ca asa si trebuie.Vrem sa fim fericiti si daca nu ne iubim noi pe noi atunci cine?Nu este bine sa ti construiesti fericirea pe nefericirea altui om dar ,daca amantul tau nu este fericit cu sotia lui si implicit nici ea cu el?Daca tu esti fericirea lui...
Se poate ca la un moment datsa alegem gresit si sa ramanem cu un om care nu este jumatatea noastra.Apoi cu timpul intervine rutin si persistam in greseala...poate la un moment dat ne intalnim jumatatea si nu mai putem trai fara sufletul pereche.Prin divort eliberam si persoana de langa noi,ii redam libertatea si ne o redam si noua.
Ma gandesc mereu ca este mai bine sa regreti ce ai facut decat sa traiesti toata viata cu gandul ca,in cazul de fata,ai renuntat la dragoste si poate daca ai fii incercat ai fii fost implinita.
El poate fii alesul,jumatatea ta dar daca nu incerci nu vei stii niciodata .......
Dar remember,fii pregatita atat psihic cat si emotional!
EU TE SUSTIN!
anitaepol
Postat pe 14 August 2008 17:20
ai dreptate cleopatra .....amintirile nu ti le poate lua nimeni.....sunt aproape in aceeasi situatie cu 9119 (eu nush sigur daca e insurat).....dar in orice caz....suntem liberi sa ne uitam si sa iubim pe cine vrem....cine suntem noi sa judecam pe altii?.....fiecare cu propria lui parere.....

Postat pe 14 August 2008 21:31
Daca te simti asa de neindreptatita de ce nu ai reusit sa-ti ti acasa sotul? De ce a trebuit sa caute in alta parte ceea ce trebuia sa gaseasca acasa? Gandeste-te cine a fost de vina.
tesoro
Postat pe 18 August 2008 16:22
hmm am citit mesajele voastre...parerile ....sau principiile...e normal ca fiecare sa-si exprime opinia dupa principiile cu care traieste......exista o povata: traieste clipa...sau zambeste maine v-a fi si mai rau..sau.iubeste doar asa simti ca traiesti.deci dragilor si dragelor....vi se poate intampla si voua sa va indragostiti de o persoana casatorita:) incercati sa va intelegi pe voi in situatia data.....nu mai judecati pe altul...:))

Postat pe 22 August 2008 05:46
a iubi inseamna a darui fara a primi in schimb dar cum ceea ce dai te loveste ca un bumerang iubiti cat mai mult.;)))eu inteleg persoanele care iubesc....nu inteleg...pe cei care nu au curaj sa lupte pt iubirea lor indiferent de starea sociala....unii oameni se casatoresc inconstient...altii din dragoste >>>dragoste care dispare in timp...dar ei raman cuplu...de forma...pt ca au iubit nu pt ca se mai iubesc..si atunci unde este dreptatea sau realitatea...??????iubirea nu vine la chemare se intampla e magic...:)trebuie sa o simtim..cu intensitate.cand 2 suflete sau inimi se conecteaza...sunt pe aceeasi unda....iubirea se naste si trebuie ,,traita,,.....indiferent de starea civila
acum judecati-ma:)...:P

Postat pe 22 August 2008 05:52
gandesti fara inhibitii si e f bine..felicitari:) sustin parerea ta:)

Postat pe 22 August 2008 05:55
DRAGILOR VAD CA DEZBATETI ACEST SUBIECT DIN IANUARIE.ATIT II SPUN DOAMNEI,N-AS DORI NICI LA DUSMANI CA SA AFLE CA II INSEALA JUMATATEA.AM TRECUT PRIN ASA CEVA SI MIA FOST F.F.GREU.AZI SE FACE UN AN DECIT SOTUL MEU MA INSELAT SI POT SA VA SPUN CA NICI ACUM NU MI-AM REVENIT.DUPA 12ANI DE CAZNICIE SI-A EXTERIORIZAT SENTIMENTELE IN AFARA CASEI.NU AM DIVORTAT PT.COPIL DAR CRED CA TOATA VIATA NU O SA POT UITA.DE ACEEA,, CE TIE NU-TI PLACE ALTUIA NU FACE'

Postat pe 26 August 2008 10:00
De la: seiyra, la data 2008-07-12 23:06:30Dar despre acei Daca voi a-ti fi implicate intr-o relatie la distanta a-ti accepta si a-ti ierta aventurile de o noapte a barbatului pe care il iubiti?


Doamne, mai invata si tu putina gramatica!
curcubeu12
Postat pe 28 August 2008 16:17
[
pune-te tu in locul sotiei inselate ...si apoi mai da sfaturi de astea ...

Sheyra, ia pune-te si tu in locul amantei: ia sa vedem, poti??
curcubeu12
Postat pe 28 August 2008 16:21
SYMONYCA 75 ai perfecta dreptate. Cred ca fetele nu stiu ca i se poate intampla oricui. Si nimanui sa nu-i spui ce trebuie sa faca deoarece cand te astepti mai putin ti se poate intampla si tie.
tesoro
Postat pe 29 August 2008 16:21
Cine se simte total nevinovat, sa arunce primul cu piatra. Eu n-am sa fac asta, n-am sa arunc cu piatra tocmai fiindca stiu cum e interpretata de obicei expresia ,,a iubi vinovat". Dar oare care-i vina in ,,a iubi"? Si cand spun asta nu ma refer limitat, doar la sex.
ella70i
Postat pe 31 August 2008 10:24
Nu cred ca barbatul ,,apartine" cuiva, dupa cum nici femeia. Ideal ar fi ca odata casatoriti, doi oameni, barbat si femeie, sa poata sa ramana indragostiti unul de celalalt tot restul viatii. Numai ca viata contrazice idealul.
Cred ca o ,,aventura" a unui barbat poate fi benefica in definitiv chiar femeii inselate! Veti intreba: cum? Prin aceea ca ii va trage semnalul de alarma in legatura cu relatia lor, cu modul in care ei convietuiesc, cat inseamna unul pentru celalalt. Poate ca cei doi nu mai au de multa vreme o relatie ca la inceput, poate ca el n-o mai iubeste (daca a iubit-o candva) dar sta totusi langa ea. Sau poate o iubeste in felul lui dar iata, o poate totusi insela. Ei bine, ei, femeii inselate ii convine asta? Si daca nu, ce e in stare sa faca pentru relatia lor? Vrea sa continue astfel, vrea sa schimbe ceva, vrea sa rupa definitiv?
Uneori barbatii fac astfel de ,,tradari" in mod inconstient cu scopul de a-si provoca femeia sa le acorde mai multa atentie. Sau o fac pentru a-si dovedi lor insisi ca inca mai sunt atragatori, ,,barbati adevarati"!
Asa ca doamnelor ,,tradate", inainte de a da cu piatra, catati-va mai intai propria vina, sau delasare, ori nepasare. Cat de mult va pasa de sufletul barbatului vostru? Sau daca tocmai va pasa f. mult, lui ce-i lipseste totusi? Ganditi-va ca cel ,,vinovat" e omul de care v-ati indragostit candva, deci nu e unul total lipsit de calitati nici fizice si nici sufletesti caci altfel nu v-ati fi maritat cu el.
ella70i
Postat pe 31 August 2008 10:52
Bravo Ella 70 ! ai pus punctul pe 'i'.

Barbatul multumit nu pleaca de acasa, nu cauta dragostea in alta parte si nu isi neglijeaza nevasta! Femeile care spun aici ca au suferit din cauza amantelor dar au ramas totusi cu sotul lor inseamna ca si-au recunscut poate greselile si isi asuma in continuare riscul sa fie inselate! Barbatii care gusta odata din 'frusctul oprit - alta femeie', o vor face in continuare , indiferent ce am face noi.
Barbatul gandeste simplu: mancare, confort, sex-iubire si mangaiere , ca sa se simta ca la mamica acasa!
Femeile gandesc alambicat si foarte incalcit,reusim sa dspicam firul in milioane de firisoare care ne dau dureri de cap.

Am trecut si eu printr-un divort si m-am to intrebat : De ce mi s-a intamplt mie? Cu ce am gresit? Nu mi-am gasit nici o vina....insa poate tocmai asta a fost GRESEALA FATALA! Nu-mi dadeam seama care era problema lui.

Iar cele care au ramas cu sotzii lor pentru copii, dati-mi voie sa va spun ca sunteti mai lashe decat barbatii. Copilul care creste intr-un mediu plin de certuri, lipsa de afectiune si raceala inte parinti, va considera ca asa e normal sa fie! mai bine sa creasca in liniste , sa aiba legatura cu ambii parinti, cu bunicii in asa fel incat sa nu-l afecteze lipsa permanenta a unui parinte.

Acum vad altfel lucrurile si iau altfel decizile. Singuratea este foarte grea asa ca daca nu am gasit pana acum un barba liber, nu inseamna ca trebuie sa-mi pun cenusa in cap. Imi traiesc viata asa cum consider si nu ma pun in locul sotiei inselate, pentru ca am fost acolo si zau, nu mi-a placut deloc!

Fetelor, inainte sa dati cu stanci, pietre,bate si alte sticle coltzuroase de parfum....bagatzi-i un pumn si sotului , acolo und e mai sensibil pentru ca daca babatul casatorit nu ar avea initiativa unei relatii extra - nici femeile nu ar deveni amante!

Week-end placut cu sotul pentru ca eu plec cu barbatul meu intr-o mini-vacanta!
papa

Postat pe 31 August 2008 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce e oare intre noi...? 36 De la: sniperica 8 Februarie 2010 17:04
Nu stiu ce sa fac:((( 12 De la: 2007floryna 29 Martie 2009 18:42
am probleme cu iubitul meu 8 De la: yka_tyna11 20 Aprilie 2012 17:14
buna 4 De la: eu_oana_eu 2 Iulie 2010 23:21
Dragoste IMPOSIBILA 11 De la: kudika197746 20 Iunie 2010 21:25