Setari Cookie-uri

a iubi o persoana casatorita

Am citit o buna parte din comentariile legate de acest subiect...Sunt pareri pro si contra , asa e normal sa fie
Am simtit frustrare si nemultumire in unele comentarii , probabil ca de aici si rautatea cu care au raspuns unele doamne.Eu nu inteleg un lucru : de ce majoritatea celor care si-au spus parerea s-au grabit sa arunce cu pietre in 9119 ?In toata situatia asta mai e implicata o persoana ...Sau domnul cu pricina e absolvit de toata vina???Sau... a fost fortat sa traiasca o frumoasa poveste de dragoste alaturi de 9119???Nu mi se pare normal...
Eu cred ca domnul cauta ceea ce-i lipsea acasa si a gasit la 9119...
Asa ca doamnelor inselate aveti grija sa nu le lipseasca nimic sotilor vostri...DEPINDE NUMAI DE VOI SA-I TINETI ACASA
cmirelaadriana
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:20
Mai am o curiozitate...ce s-a intamplat cu 9119?Mai traieste???Sunt multe luni de cand a postat ultimul comentariu.
Am un mesaj pentru tine , 9119 : sper ca esti bine si ca, oricum ar fi decurs relatia ta de la vremea respectiva , nu ai avut de suferit ...
cmirelaadriana
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:25
Sunt in totalitate de acord cu lili10...
cmirelaadriana
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:29
3 persoane, au descris oarecum pe scurt viata din punct de vedere emotional al unui om(femeie sau barbat, nu conteaza, toti gresesc)
Kalimocho a spus bine ca orice barbat insurat va insela macar o data in viata;si asa si este.....

Apoi elina ely, a descris foarte bine acel moment in care cineva este implicat intr-o relatie in care al doilea partener a depus un juramant in fata Domnului si acel gol in suflet cand "al doilea"pleaca si tu ramai singur-singura(aici ma regasesc eu)

Iar Rmarius a incheiat un capitol din viata;si anume, ca atunci cand voi ajunge la batranete, plimbandu-ma prin parc poate i-mi voi revedea fostele iubiri sau posibile iubiri pe care in tinerete le-am refuzat iar acum e prea tarziu.

Si acum ca o morala:Viata trebuie savurata! si daca totusi unul dintre parteneri e casatorit trebuie sa se tina cont ca sotul sau sotia de acasa sa nu simta nimik. Sa fiti iubiti.....
rox_rbz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:39
o femeie matura, realista.chiar imi pare rau ca ai suferit si suferi...
dannygabyt
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:47
ma refeream la dita claudita
dannygabyt
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:49
Nu poti decit sa te bucuri de fiecare clipa pe care o traiesti impreuna cu el si sa-i multumesti lui Dumnezeu ca l-ai intilnit! Avind in vedere ca numarul nostru, al femeilor mai ales independente si singure, este mai mare decit al numarul barbatilor, ce altceva ramine de facut?
O zi buna sa ai si clipe fericite alaturi de cine iti doresti!
mihaela29
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:24
Curios e ca pe toate topicurile astea orice relatie se destrama din vina sexului;nu am vb de 911...si nu mai stiu,ci asa in general.Am intalnit atatea de la fete-femei incat ma mira cum vor ajunge pe la 40 de ani.Satule de viata si de sex de tot felul.
flor38T
Postat pe 23 Noiembrie 2008 16:32
superficialitatea?,lipsa de iubire sau poate nu stiti ce este iubirea?ce oare ve face sa reduceti o relatie la sex?de unde atatea cupluri destramate,de unde atata singuratate(chiar in doi)...cat de mult gresiti daca credeti ca motivul este sexul....poate ca ma repet dar faceti diferenta intre o relatie si o aventura altfel riscati sa ajungeti o sotie inselata sau poate mai rau....o femeie singura
lili10
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:10
what goes around comes around.... :D
m_florentinabz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:30
9119, fa ce-ti spune inima! Numai tu stii ce-i acolo, nimeni altcineva!
Alinanicu
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:40
Daca pe tine aceasta relatie te face fericita mentine-o in continuare.Fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum crede de cuviinta.Consider ca parerea lumii nu conteaza atata timp cat tu te simti fericita si implinita. Daca ai fi tu sotia care il asteapta acasa crezi ca alta s-ar gandi la tine?Iti spun din proprie experienta ca nu.Timpul le rezolva pe toate!
elena_adela
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:55
De la: rmarius, la data 2008-01-22 16:14:24viata este scurta,ganditi-va la arabii care au 4 neveste si toate au aceleasi drepturi conform legii,oamenii nu sunt obiecte,problema este sa fii consecvent in iubire si dragoste,nu neaparat unei anumite persoane care iti face zile fripte si nu te intelege niciodata.
Solutionarea conflictului pleaca de la modul cum asezi problema pe masa de la inceput.
Barbatul:Femeie,fa-mi de mancare,mi-e foame...
Femeia:Dragule,facem o linie la table si care pierde gateste in seara asta...
Asta inseamna egalitate si respect,da-i sansa si senzatia ca sunte-ti egali,motiveaza-l,fii unica,si nu vei avea niciodata concurenta,pentru ca aici pierd sotiile...uita complet de principii si concurenta,si vine una mai in varsta care ii face mancare contra amor...
Degeaba ma straduiesc caci pricipiile occidentale ma coplesesc,deci concluzia este simpla:''ai avut noroc maica ca nu are nici un betesug omul asta al tau''
la toate colaboratoarele mele le spun ca ne vom intalni in parc la pensie si cu mare grija sa nu-mi cada proteza din gura o sa-i spun ''ce bleg am fost ca n-am trait macar o data cu tine cind mai puteam amandoi!!!''
Sete de viata!!!!!!!



eu gandesc ca " ce tie nu-ti place altuia nu-i face", adica nu se face- si nu judec. fiecare plateste pentru ale lui.
de ce sa nu pui punct daca nu m ai merge . de ce s-o lungesti. boala lunga- moarte sigura.
inteleg c-ai vrea si tu vreo 4 neveste, da' parca ar fi super sa nu se certe cu tine, nu? nici macar aia pe care o ai- daca nu functioneaza ceva sau daca curge robinetul.
fiecare face - oricum- ce-l taie capul.
de ce sa nu gandim simplu- cel care inseala nevasta- o sa insele la un moment dat chiar si amanta. e ideea de "alta" , nu ca aia de acasa nu mai e ok. si daca e ok. alta. si vanatul - ca el e vanatorul si el tre' sa-si testeze puterile. atat.
puneti "botu" la orice?????????
melicutza
Postat pe 23 Noiembrie 2008 19:59
Pentru a raspunde,pune-te in pielea sotiei..cum sa te incurci cu barbati insurati?
juravlegeorgeta
Postat pe 23 Noiembrie 2008 21:35
De la: madamb, la data 2008-11-21 12:12:47iti doresc din tot sufletul sa traiesti cat de curand ce a trait fosta lui sotie, din cauza ta...
Dar de 1000 de ori mai intens ! Sa te usuci de durere, ca alta " lupta" pentru barbatul tau, pentru ca, nu i asa, il... iubeste !...

Si, inca ceva : celei ce iti va dori in curand barbatul, eu personal ii urez de pe acum, "mult succes", la fel cum ii urezi si tu lui 9119 in relatia ei !!!




Draga mea, cum poti sa fi atat de rautacioasa? Chiar nu intelegi ca sunt relatii si relatii. Nu peste tot e numai lapte si miere. Mi se pare mult mai oribil sa incerci sa tii un barbat langa tine folosind diferite tertipuri si mascarade doar de amorul artei. Crezi ca se reindragosteste de tine? Nici vorba, poti sa fi the best of the best. Cand nu mai simte nimic pentru tine e dezastru. Ai doua optiuni: continui si nu bagi de seama ce se intampla sau te desparti si o iei de la capat. Pentru el e tot una. Si nu mai aruncati atata cu pietre in femei. Va considerati mult superioare, nu-i asa? De ce? Pentru ca nu ati inselat? E oare singurul pacat din lume? Mai ganditi, mai analizati si oferiti solutii constructive sau abtineti-va de la postari daca nu va convine subiectul.
geuca
Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:01
cred k sunt destui barbati,avem de unde alege,eu niciodata nu m-am bagat intr-o relatie mai ales sa fie si casatorit e ca si cum i-ar scrie pe frunte interzis.daca faci rau de rau vei avea parte.o astfel de relatie nu se va termina niciodata cu bine.aveti grija fetelor de cine va indragostiti mai bine suferiti 2 3 zile decat 2 3 ani
nicoll3
Postat pe 24 Noiembrie 2008 15:00
Uite ca este anul de cand se discuta acest subiect.....iar 9119 a disparut.....Am ramas insa noi si analizam situatia....Va spun sincer ca sunt una din acele femei care nu si au inselat sotzul, si care i a daruit tot ce a putut ea sa daruiasca! Dar nu a fost suficient...si el si a gasit noul intr o femeie de o calitate precara, de o superficialitate de a dreptul uimitoare, care avea minciuna in sange. Si???
Si a batut joc de el trei ani....iar eu am plans si am asteptat. Apoi am renuntat....si am depus cererea de divortz cerand in custodie copii!
Din cate stiu respectiva femeie l a amagit....sau il amageste in continuare cum ca va divortza pt ca l iubeste pe el si nu pe cel cu care este casatorita ....iar eu o vad din cand in cand cu sotzul ei si cu copilul(??????? lor??????) prin Carrefour sau Mall, razand si tinandu se de brat. Iar viitorul meu exsotz...probabil ca are acum pe altcineva... Este foarte interesant....desi inca il iubesc pe acest om , ma bucur ca scap de el....si chiar daca s ar fi intors la mine(desi nu ar fi facut o din cauza orgoliului exacerbat care i a dominat intreaga existenta) nu as mai fi putut sa i suport mizeriile. Asa ca....cele care credeti ca aveti dreptate cand spuneti ca cel care inseala o face doar pt ca nu i se ofera totul acasa....va inselati. Nimeni nu poate sa fie la comanda....nimeni nu poate sa fie exact cum viseaza celalalt, nu poti fi perfect.....nimeni nu este!!!!!!!!!!!!! Nu poti fi in acelasi timp si desteapta si gospodina si amanta si vesela si odihnita si cu chef.....pt ca esti om, si mai obosesti...intr o zi ii esti prietena si colega...ii gatesti, ii vorbesti...il intelegi, in alta zi esti frumoasa....trup de top model....devii amanta lui,....in alta zi il bagi mai putin in seama pt ca ai de facut lectii cu unul dintre copii....apoi de calcat....si de facut curat....iar el....bate cu pumnul in masa ca nu s cartofii bine facuti si ca nu ai pus sarea pe masa, vinul,....Vorbesc prin prisma unui mariaj care a durat 8 ani....de 3 este un cosmar...Un mariaj care mi a distrus fortza de a trai....si credeti ma....nu sunt o proasta, nici o grasa, nici o neindematica ,iar de gatit gatesc in asa fel incat mi se cere a doua portie.....dar nu s nici perfecta!!!!....Cateodata oboseam....si pt ca ii aratam asta....imi spunea ca nu sunt in stare de nimic....Acum ma suna....si ma intreaba cum faceam sandwiciurile cu sunca ciuperci si hrean....sau unde ii sunt chilotii cu ,...sau daca,....(pt ca inca trebuie sa impartim apartamentul....se vinde greu. Vedeti voi....cele care va cuplati cu barbati insurati....la un momement dat roata se vaa intoarce.....si intrebati i pe Horea, Closca si Crisan....cat de rau este sa simti cum se rup....bucata cu bucata maruntaiele corpului vostru...pt ca ve ti simti ce au simtit acele femei....cand au aflat...si au trebuit sa explice asta copiilor mici inca....de ce tati....nu mai doarme acasa...incercand sa ascunda murdaria...pe care nevrednicul lor tata...o facea. Si inca ceva....de voi depinde sa spune ti DA sau NU. Ca doar nu o sa va violeze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
aisuca
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:14
ai dreptate, se poate intampla oricui, daca nu asta ai urmarit, asa a fost sa fie, e ok,traieste clipa
carmenlupsan
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:22
Draga Lili demnitatea noastra ca femei oare nu conteaza?chiar trebuie ca totul sa se rezume la sex?E normal ca intr-o relatie de iubire sexul sa primeze dar din ceea ce vad e-nu stiu-dezastru.Numai exista sentimente,respect,afectiune,etc.
flor38T
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:37
SI nu locuiesti in Bucuresti?
flor38T
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:38
am mai spus-o si o sustin:dragostea nu te intreaba de nimic.si un barbat nu pleaca de langa sotie de prea mult bine.k nu divorteaza,asta e altceva.il pot lega copiii sau interese de ordin material.cert e ca sufleteste nu mai aprtine sotiei.tema de gandire pt "sotiile de cariera".
anka_wgb
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:39
aura_andreea
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:41
Esti o curajoasa pt ce ai postat,in situatia ta ma regasesc si eu,incerc sa explic altfel,-dar vad -substratul e talmacit in alt mod.Numai bine si mult noroc.
flor38T
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:01
Nu am stat sa citesc toate posturile de pana acum privitor la acest subiect.Dar pot sa imi exprim si eu o parere.Eu sunt casatorita.
Acu 1 an jumate m-am indragostit de un baiat,mult mai tanar decat mine.Chestia e ca de atunci parca s-a schimbat ceva in mine,ma simteam cu mult mai tanara,in suflet era asa frumos,am reinceput sa ma simt ca atunci cand te indragostesti primadata.Oricum m-a schimbat,imi dadea sfaturi,chiar si viata mea sexuala cu sotul meu s-a inbunatatit.
Eu cred ca e bine sa te mai indragostesti iti readuce prospetimea in relatia ta.Tin sa precizez ca nu mi-am inselat sotul in nici un fel,poate doar cu gandul.Iar in momentul de fata relatia merge super ok.In momentul de fata inca pastrez legatura cu baiatul respectiv dar inca nu ne-am intalnit niciodata,doar ne-am vazut prin poze.
justangelme
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:43
acest subiect l-am gasit din greseala ....dar a venit la momentul oportun ...tocmai i-am dat barbatului pe care il iubesc un ultimatum ...i-am zis sa se hotarasca : ori eu ,ori nevasta! Dar poate ma voi mai gandi la aceasta problema ... atunci cand iubesti pe cineva asa de mult nu il fortezi sa faca ceva...il lasi sa faca ce vrea, dar mai ales ceea ce-i spune sufletul ! Si da , sunt total de acord sa iubesti pe cine iti dicteaza sufletul! dragostea nu o poti programa ! Ea vine cand vrea si este minunata! Iubiti-va mult!
Raky
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:52
de ce toata lumea condamna amantele?eu nu cred k barbatii inseala pt k asa sunt facuti, cum se spune.dak ar avea aksa o sotie perfecta,iubitoare,intelegatoare atunci n-ar mai cauta in alta parte.toti cautam in permanenta lucruri care ne lipsesc in viata.si nu mai spuneti k toate amantele sunt considerate niste aventuri.aventurile snt de-o noapte,poate doua.cand lucrurile iau amploare deja se numeste relatie.stiu iubita prin ce treci si nu pot sa-ti doresc decat sa fie totul bine.oricum decizia nu poti s-o iei decat u,sa cantaresti variantele si sa faci ce crezi k e mai bine pt tine.fara sa tii cont de parerile lumii.te poop.
welcome2alexxa
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:58
DANNYGABYT,ITI MULTUMESC DIN SUFLET PT.MESAJ..
DRAGELE MELE SE INTAMPLA ORICUI SA SE-NDRAGOSTEASCA..DRAGOSTEA NU SE SUPUNE LEGILOR VIETII,ACTELOR SEMNATE LA PRIMARIE SAU JURAMINTELOR DE PE PLAJA INTR-O NOAPTE SUPERBA DE VARA..AM INTELES CA SE INTAMPLA ORICUI,CHIAR SI FEMEILOR CASATORITE..DE CE SA NU RECUNOASTEM CA SUNT FEMEI CASATORITE,CU COPII,CARORA CINEVA LE-A FURAT INIMA FARA CA ELE SA VREA,SI SE TREZESC MESTECAND IN OALA CU MANCARE DAR GANDUL LE ZBOARA AIUREA,LA FRUMOSUL ACELA CU OCHI SUPERBI CARE A PRIVIT-O IN TRAMVAI ATAT DE GALES INCAT A FACUT-O SA SE SIMTA ASA CUM NU S-A MAI SIMTIT DE MULT..FRUMOASA,DORITA,PROASPATA SI MINUNATA..SI PE CARE,CHIAR DACA SE CONSIDERA O FEMEIE MATURA SI SERIOASA CU COPII SI BARBAT ACASA,..PARCA PARCA SI-AR DORI SA-L MAI REVADA..
DRAGOSTEA-I MINUNATA SI FRUMOASA..NIMENI NU TREBUIE CONDAMNAT ATATA TIMP CAT NU INTRA CU BOCANCII IN VIATA ALTUIA..
NU-I SIMPLU SA PIERZI PE CINEVA PE CARE-L IUBESTI DAR,CAND SIMTI CA DRAGOSTEA NU MAI E RECIPROCA DESI CANDVA V-AU LEGAT SENTIMENTE MINUNATE,NU INSISTATI..DRAGOSTEA ARE RATIUNILE EI..SI DACA NU VA SUPUNETI,NU O VETI CUNOASTE..FIECARE ARE DREPTUL LA IUBIRE SI TANDRETE..DE CE SA TINEM UN BARBAT LANGA NOI DOAR CA SA NU-L DAM LA ALTA?.POATE CA SE IUBESC,IAR NOI NU FACEM DECAT SA FIM TRISTE,PLOUATE,GELOASE,NEFERICITE,NUMAI BUNE DE TRATAT CU SPATELE..DE CE SA NU PUNEM PUNCT DACA SIMTIM SI SIMTIM...CA TOTUL E PIERDUT SI NIMIC NU MAI POATE FI CA INAINTE?DE CE SA NU NE LASAM IUBITE ASA CUM MERITAM DE CINEVA CARE NE APRECIAZA PANA SI COSUL DE PE NAS?
HAIDETI SA FIM REALISTE..SA IUBIM SI SA NU CEREM NIMIC..PT CA DRAGOSTEA NU SE CUMPARA CA LA PIATA..IUBESTI PT CA PUR SI SIMPLU IUBESTI..CAND APAR BARIERE GEN:ESTI BATRAN,ESTI TANAR,CHEL,BURTOS,INSURAT,SARAC,PROST IMBRACAT..ASTEA SUNT CONSTATARI..NICIDECUM DRAGOSTE..IDEAL AR FI SA NE CASATORIM SI SA FIM FERICITE CU OMUL IUBIT,PANA CE MOARTEA NE VA DESPARTI..DAR TOTUL SE SUPUNE TEORIEI RELATIVITATII SI PERFECTIUNEA NU EXISTA..
VA PUP SI VA DORESC DIN SUFLET SA SIMTITI CU ADEVARAT IUBIREA ASA CUM E EA,CU BUNE SI RELE,DAR MEREU FERMECATOARE..
kytty33
Postat pe 24 Noiembrie 2008 20:03
Eu una cred ca sunt doar trei variante de solutii:
1. Alege el in functie de sentimentele pe care le are.
2. Sa fii egoista ( sa nu te gandesti ca si sotia lui il iubeste si ca ar fi distrusa sa treac printr-un divort) si sa il faci sa ramana cu tine.
3. Sa dai dovada de "un bun samaritean" si sa ii lasi sa isi vada de viata lor.
aukuta
Postat pe 24 Noiembrie 2008 21:44
se poate ,daca e o iubire adevarata !!am o prietena care are o astfel de relatie de 6 ani!!! si inca sunt impreuna desi el e castorit si are 2 copii !!dc crezi ca merita sa-l iubesti ,iubeste-l dar ai grija si dt tine ,ca nu are rost sa-ti irosesti ani din viata fara ca tu sa nu obtii nimik!!
superbisima
Postat pe 25 Noiembrie 2008 00:01
parerea mea ar fi sa faci ordine in viata ta...atata timp cat dragostea pentru acest om te pune pe ganduri...e clar ca nu e ceva bun pentru viata ta...si atata timp cat nu este doar al tau...in locul tau eu as incerca sa inving aceste sentimente de dragoste"NESIGURE"!!e greu...dar daca vrei cu adevarat poti reusi...dragostea nu se imparte la jumatate!!!
cosminuta84
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt o amanta si deocamdata sunt fericita . 255 De la: paradoxion_tertz 5 Septembrie 2013 22:26
Sa iert ...? 15 De la: little_curly 2 Ianuarie 2010 07:16
Dezorientata, cer ajutor si sfaturi de urgenta ! 23 De la: lyn_ 18 August 2011 19:35
lipsa menstruatiei 6 De la: geo_resuscitat 25 Noiembrie 2010 22:23
nu ma mai vrea in viata lui...de ce?va rog ajutati-ma!!:( 47 De la: alyn27 6 Iunie 2010 12:38