Setari Cookie-uri

de ce am slabit?

dupa ce mi-am inceput viata sexuala am slabit foarte mult...inainte aveam 55-56kg,iar dupa,sub 50,si parca tot continui sa slabesc.mi-am facut toate analizele si sunt sanatoasa.manank normal si nu tin nici o cura de slabire.am 20 ani si 1,69 cm.prima data credeam ca este din cauza stresului la facultate si a faptului ca invat foarte mult,dar inainte,cand eram la liceu,invatam la fel de mult,dar aveam o greutate normala.multi au observat aceasta schimbare si ma deranjeaza ca fiecare isi da cu parerea.am luat vitamine dar nu au nici un efect.oare am slabit din cauza faptului ca mi-am inceput viata sexuala sau este ceva normal?
Annya86
Postat pe 27 Ianuarie 2008 13:00
buna!nu cred ca ai motive sa-ti faci probleme pentru asta nu esti singura care a slabit dupa ce a inceput viata sexuala...sunt foarte multe persoane care trec prin asta...anumite persoane slabesc iar altele se ingrasa...fii multumita ca nu te-ai ingrasat...:)
loryka
Postat pe 27 Ianuarie 2008 21:31
fii fericita ca pe tine nu te doare stomacul atunci cand manaci..incearca mai multe dulciuri.si rabdare, o sa ne ingrasam noi:P
Andrutzell
Postat pe 31 Ianuarie 2008 13:49
cred ca e bine asa sa mananci si sa nu te ingrasi;conteaza ca esti sanatoasa
apinte
Postat pe 3 Februarie 2008 11:09
Aceeasi problema o am si eu si ma enerveaza faptul ca toata lumea imi spune ca am slabit f mult.Eu am 1.60 si 40 de kg ,daca nu mai putin, si nu reusesc sa ma ingras in ciuda faptului ca mananc orice, iar vitaminele nu ma ajuta deloc.Si inainte eram "slabuta" dar nu in "halul" asta, eram multumita de mine.Acum dupa ce am citit ce a postat Annya86 imi dau seama ca am inceput sa slabesc de vreun an si ceva adik de cand mi-am inceput viata sexuala.Sa fie vreo coincidenta?Ce as putea face ca sa mai pun cateva kg pe mine?

Postat pe 26 Februarie 2008 19:14
si eu as vrea sa mai pun ink kateva kg in plus...dar nik nu ma ajuta
am aceeasi greutate de vreo 5 ani de zile sau mai mult
nu stiu ce sa fac
...ma ingras 1 kg slabesc 2
si in final ma invart cam la aceeasi greutate.....1 kg variaza.....dar e mancarea din stomac...presupun....depinde cand ma cantaresc!
claudia88
Postat pe 29 Februarie 2008 00:40
Buna am si eu aceasi problema...cand mi-am inceput viata sexuala am slabit vreo 20 kg.....de la 70 la 50 si asta in vreo 3 luni......eram asa bucuroasa....dar bucuria mea nu a durat decat un an jumate,cand intr-o luna de zile am ajuns la 65 Kg si nu imi explic de ce....mi-am facut analize peste analize si nimic....acum ma chiniu sa slabesc dar nu reusesc sub nici o forma.....poate a trecut cineva prin ceea ce am trecut si eu si poate ma juta sa revin la greutatea ideala.Era sa uit..motivul pentru care am ajuns la 70kg a fost aparitia si operarea unui chist ovarian la varsta de 16 ani....acum am 25.
Va multumes
maria_0108
Postat pe 1 Iulie 2008 10:29
Nici eu nu am reusit sa rezolv acest mister. Cand mi-am inceput viata sexuala am slabit cateva kilograme si am reusit sa ma stabilizez. Eram bucuroasa ca nu imi mai faceam probleme cu kilogramele. Acum un an si ceva am inceput sa ma ingras, am pus 15 kilograme in vreo 3 luni. La 1,60 m, 15 kg se vad tare bine. Si de un an si ceva tot ma chinui sa slabesc si nu reusesc. Cred ca e de vina varsta. In adolescenta e usor sa slabesti, dar dupa perioada adolescentei, lupta cu kilogramele devine o povara. Nutritiomistii ne sfatuiesc sa ducem o viata cat mai sanatoasa, cu mancare sanatoasa, sport, ore bune de somn. Dar cate pot sa aplice acest stil? E o reinvetie totala a intregului stil de viata. Dietele nu se aplica fiecarei persoane.
Asa ca astept si eu sa se descopere o metoda sigura si sanatoasa de slabit sau de ingrasat, adica de ajuns la greutatea ideala pentru fiecare persoana.
flying_soul
Postat pe 7 August 2008 12:41
he he si eu am slabit tot cam la fel de repede cand m-am mutat inapoi in bucuresti pt facultate. ce-i drept am si fumat mai fara nici o piedica fiindca parintii nu ma mai vedeau iar despre mancat.. nu prea stateam pe acasa. plecam dimineatza la facultate si ajungeam inapoi acasa seara deci mancare cucu.
de la aproape 64-66 kg am ajuns la aproape 57 de kg in doar 2-3 luni si asta fara sa-mi dau seama-adica nu am tinut nici un regim nimic.
de pe la inceputul anului ma tot mentin in jurul a 58-59 de kg si vreau sa mai slabesc pana pe la aprox 50.
vad ca mai toata lumea are aici o problema cu ingrasatul. adica vrea sa se ingrase.. eu personal am si o insuficienta de iod cu tendinta de ingrasere care in medicina de specialitate se numeste hipotiroidie.
sa va dau o metoda de ingrasare care in cazul meu a dat mari roade inainte de bac?? desi nu vroiam asta, s-a intamplat....
mergeam la liceu si nu aveam ce manca la pranz asa ca recurgeam ori la fornetti cam cat poti manca in loc de o masa normala 200-300 de grame ori sanvichuri gen shaorma sau cele cu snitzel.
m-am ingrasat destul de groaznic. poate s-a mai adaugat si stresul examenului: voi lua nu voi lua, ce ma fac daca nu iau, la ce facultate ma duc.. blaa..
oricum, nu va faceti probleme cu ingrasatul, am observat ca dupa o anumita varsta toate femeile iau in greutate, oricum vrem ca acu sa fim ok mai "pufoase" dupa unii autori si cand ne-o veni varsta la care mai luam in greutate sa ne facem cat un munte, nu? ca bunicutzele simpatice. hai totusi sa pastram un echilibru. eu asta zic..
aveti grija de voi si iubiti-va mult!!
balescu_irina
Postat pe 11 August 2008 16:41
Asa am patit si eu si aveam si o gastrita, ca nu puteam manca orice, am fost la medic si mi-a zis ca am gastro-duodenita acuta si spasm piloric. Acum totul a trecut, am deja 40 de ani, o fetita superba si nici gastrita nu mai am - fara niciun tratament -mananc orice. Important este ca analizele ti-au iesit bine. Asa se intampla cu noi femeile, stresul, invatatul, mai suferim si din dragoste, e ceva normal. crede-ma....
bertogab
Postat pe 28 August 2008 08:51
eu nu inteleg de ce va puneti pb in felul acesta ...voi va simtiti bine, adik sunteti sanatoase si asta este cel mai important lucru (in afara de faptul ca aveti unele dintre voi gastrita), si daca mancati tot feluri de kkturi, mancaruri combinate, etc. stomacul va avea de suferit si nu stiu dc pe la o varsta mai inaintata veti arata la fel de bine sau va veti simti la fel de bine, pentru k se vede pe fata si pe corpul vostru ce mancati...si eu am slabit (am 52-53 kg la 1.73 m) deoarece nu am mai mankt acele kkturi care imi provocau arsuri la stomac si alte dureri neplacute (am si eu gastrita), insa kiar ma simt bine ...iar de curand am fost la dr pt k aveam urekile infundate si mi-au zis k am tensiunea mik, ok stiam, dar mi-au zis sa beau cafea , sa mananc mai multa ciocolata, bomboane si uite asa dupa o sapt de mankt cate o ciocolata sau jumatate pe zi, bomboane, cafea si alte glucide m-am trezit cu tot felul de bubite pe fata probabil am exagerat...si uite asa am mai renuntat la alte kkturi din viata mea!!!
Mari_O
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:37
Eu si mai buna decat voi am dat-o in ulcer prin cls a 7-8 ca de eram grasa iar acum am slabit o gramada si vreau sa ma mai ingras

Postat pe 13 Septembrie 2008 14:19
Poate ti s-a reglat nivelul de hormoni sau ti s-a accelerat metabolismul. Daca faci sport, lasa-te o perioada (cam 3 luni).

Postat pe 3 Octombrie 2008 20:12
De la: Mari_O, la data 2008-09-12 12:37:04eu nu inteleg de ce va puneti pb in felul acesta ...voi va simtiti bine, adik sunteti sanatoase si asta este cel mai important lucru (in afara de faptul ca aveti unele dintre voi gastrita), si daca mancati tot feluri de kkturi, mancaruri combinate, etc. stomacul va avea de suferit si nu stiu dc pe la o varsta mai inaintata veti arata la fel de bine sau va veti simti la fel de bine, pentru k se vede pe fata si pe corpul vostru ce mancati...si eu am slabit (am 52-53 kg la 1.73 m) deoarece nu am mai mankt acele kkturi care imi provocau arsuri la stomac si alte dureri neplacute (am si eu gastrita), insa kiar ma simt bine ...iar de curand am fost la dr pt k aveam urekile infundate si mi-au zis k am tensiunea mik, ok stiam, dar mi-au zis sa beau cafea , sa mananc mai multa ciocolata, bomboane si uite asa dupa o sapt de mankt cate o ciocolata sau jumatate pe zi, bomboane, cafea si alte glucide m-am trezit cu tot felul de bubite pe fata probabil am exagerat...si uite asa am mai renuntat la alte kkturi din viata mea!!!

Si mie mi s-a recomandat putina cafea pentru tensiune. Daca tu crezi ca e prea toxica, bea ceai negru, macar are antioxidanti in el. Si da, ai exagerat cu ciocolata

Postat pe 3 Octombrie 2008 20:15
De la: paula_muresan, la data 2008-07-01 10:29:54Buna am si eu aceasi problema...cand mi-am inceput viata sexuala am slabit vreo 20 kg.....de la 70 la 50 si asta in vreo 3 luni......eram asa bucuroasa....dar bucuria mea nu a durat decat un an jumate,cand intr-o luna de zile am ajuns la 65 Kg si nu imi explic de ce....mi-am facut analize peste analize si nimic....acum ma chiniu sa slabesc dar nu reusesc sub nici o forma.....poate a trecut cineva prin ceea ce am trecut si eu si poate ma juta sa revin la greutatea ideala.Era sa uit..motivul pentru care am ajuns la 70kg a fost aparitia si operarea unui chist ovarian la varsta de 16 ani....acum am 25.
Va multumes


Vinovati sunt hormonii, mai exact estrogenul. Eu am ajuns la concluzia ca de la 20 de ani la 25 de ani mi s-au largit si oasele; deh, corpul meu se pregateste sa faca copii...

Postat pe 3 Octombrie 2008 20:20
salut !
nu vreau sa fac nici o promisiune dar cunosc pe cineva care urmeaza un program de control al greutatii extraordinar.
daca sunteti interesata putem vb .

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:56
buna,eu aveam vara asta in jur de 54-55 kg si de mie mi se parea ca st cam grasa... la 1.60.. acum ca am inceput scoala fac foarte multe abdomene inca din vara iar de cand am inceput scoala fac cam 700 de abdomene pe zii si acum am cam 46 de kg... toata lumea imi spune sa ma mai ingras... la incput mi se parea ca arat bn asa... dar acum mi se pare ca ar trebui sa ma mai ingras,eu nu mananc dimineata iar la pranz si seara mananc mai putin insa mananc mai multe dulciuri... eu nu stiu ce sa fac sunt in dubiu sa ma ingras sau sa nu ma ingras... totusi as vrea sa ajung la vreo 50 de kg dar dupa aceea mie frica ca ma ingras mai rau.. eu as vrea sa raman la greutatea asta insa lumea imi spune sa ma mai ingras... oare an slabit ca fac atatea abdomene? cine ma ajuta sh pe mine?:D apropo am 16 ani

Postat pe 13 Ianuarie 2009 00:20
daca nu sunt probleme de sanatate,nu cred ca ai dk sa iti fc probleme...la varsta ta 50 kg la 1.69 mi se pare destul de bine...esti norocoasa ca mananci mult si nu te ingrasi..
muiebarlad
Postat pe 15 Iulie 2009 18:06
si eu am slabit 8kg aqm am 49.si eu m-am intrebat de ce am slabit dar aqm m-am obisnuit si chiar ini place ca sunt mai slaba.am 1,65 si 49kg eu zic ca e bine
nicoleta_miky
Postat pe 16 Iulie 2009 20:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs lenor 1 De la: kudika022937 10 Octombrie 2009 19:57
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
Pisici- nutritie, ingrijire, probleme de sanatate, veterinari si sfaturi! 5 De la: gugulina74 16 Iulie 2009 23:25
Spune-mi cum mananci, ca sa-ti spun cine esti 5 De la: Kathara 21 Aprilie 2009 01:43
Seminar despre stilul de viata Raw Food, la Sun Plaza 1 De la: Andreea_Cojocariu_1 10 Martie 2015 18:40