Setari Cookie-uri

exista vreun tratament care sa ingroase si sa intareasca firul de par?

Din cauza vopselelor,a faptului ca folosesc placa,parul meu s-a subtiat fffff tare si se rupe repede.nu exista vreun tratament care sa-l ingroase cat de cat pt a nu se mai rupe?nu as folosi placa ,dar mai ales dupa ce fac baie si se usuca, faptul ca nu este nici drept nici ondulat ,il face sa arate ff nasol,fara nici o forma.
Annya86
Postat pe 2 Februarie 2008 13:56
Stiu ca ptr unii pare o prostie sa folosesti mastile ptr par facute in casa, dar pot spune cu siguranta ca suny extrem de bune.Tot din cauza vopselelor mi s-a suptiat si mie firul de par.De cateva lini folosesc masti facute in casa din ulei de ricin, ulei de masline, vitamia A uleioasa si galbenusuri de oua.Folosesc aceasta masca cam la doau saptamani.Ptr a-mi colora parul folosesc Csting de la L'Oreal, care nu contine amoniac.Este adevarat ca nu deschide culoarea parului, nuanta aleasa trebuie sa fie cat mai apropiata de culoarea naturala.Inainte eram blonda si voi reveni la blond, dar dupa ce parul meu isi va recapata sanatatea si pot spune ca nu mai este foarte mult pana atunci datorita acestor masti facute in casa.
ruxxy
Postat pe 6 Februarie 2008 14:56
Scuze, am mai mancat cate o litera si am mai omis cate o virgula, dar m-am grabit.Spun asta ptr ca am vazut ca sunt "profesori" printre noi.
ruxxy
Postat pe 6 Februarie 2008 14:59
si eu am folosit masca facuta in casa cu galbenus de ou si ulei de ricin si o foloseam la fiecare spalare pt k incepuse sa`mi cada parul exagerat de mult,,,dar dupa ce am incetat s`o folosesc parul a continuat sa cada ...nici chiar la fel de mult ca la inceput dar totusi peste limita,,, acum si`a revenit de la sine:)
Cherry_bob
Postat pe 7 Februarie 2008 13:12
Cat despre par...nici eu nu il am nici drept nici ondulat ... dar poti profita de asta....adik e un avantaj pt k iti poti face mereu freze noi:D
Cand il vrei drept si fara placa pune mult balsam in el....va fi si matasos si frumos:) iar atunci cand nu`l vrei drept....usuca`l cu feon cu difuzor...va prinde mult volum si poti si sa`l ciufulesti un pic cu difuzorul sa para mai ondulat:) daca`l dai cu spuma se onduleaza tare de tot:P
Al meu cel putin.. :*
Si daca tot nu poti renunta la placa ....ia`ti una cu ceramica si teflon...protectie...bla bla....e in jur de 2 mil da cel putin nu`ti strik parul:-??
take care:)
Cherry_bob
Postat pe 7 Februarie 2008 13:17
se gaseste,masca de par cu placenta,care il hraneste foarte bine,sau poti folosi un sampon medicinal de exemplu Vichy.ambele sunt cam la 400 de mii(vechi)

Postat pe 8 Februarie 2008 18:33
dap... incearca uleiul pentru intarirea parului de la hemel :)

Postat pe 18 Februarie 2008 16:01
Stiu ce zici Annya86, asa e si parul meu: fara nici o forma (nici drept nici ondulat). dar eu incerc sa folosesc placa cat mai rar, mai incearca si tu produse cosmetice care mai "calmeaza parul", care te ajuta sa-l poti aranja doar cu o perie circulara. macar sa nu folosesti placa dupa fiecare spalare.
cat despre tratament care sa intareasca parul eu iti recomand o lotiune fabricata de FARMEC, care are in compozitie petrol (predominant) si alte substante. eu tot fac macar o tura pe an (adica 1 flacon- ai instructiunile de folosire pe sticluta). la mine problema este ca parul este foarte subtire la radacina, si are un aspect "pleostit", dar solutia asta il mai revigoreaza! sa nu-ti fie teama- parul nu va mirosi a petrol, absolut deloc si nici nu va capata un aspect gras (solutia contine si ulei de ricin). bafta ;)
Alex_17
Postat pe 19 Februarie 2008 14:09
Cumpara o masca de par simpla de la Kalos, si adauga in ea urmatoarele: ulei de ricin,vitamina A solutie(are la farmacie),ulei de masline si amesteca bine compozitia.apoi aplici pe par si stai cu masca 2 ore ,dupa care te clatesti.Eventual stoarce si jumate de lamaie atunci cand aplici masca pe par .dar numai in cantitatea pe care o aplici atunci pe loc.
sirena_blonda
Postat pe 4 Aprilie 2008 23:23
uleiul de masline face minuni....o data pe saptamana fa-ti o masca cu 2 linguri de ul de masline +1 lingurita de suc de lamaie pu parul gras si ul de masline+ 1 galbenus de ou pu parul uscat,inveleste parul intr-o pelicula si un prosop pu 2 ore apoi samponeaza de 2-3 ori......si foloseste sampon,balsam si masca l'oreal nutri gloss....parul devine super matasos si stralucitor...dar nu te astepta ca efectul o sa vina imediat...in jumate de an vei avea un par sanatos si stralucitor...

Postat pe 5 Aprilie 2008 12:41
Foarte multe persoane folosesc balsam si masti de par dar nu stiu sa le foloseasca corect de aceea spun ca nu sunt bune .Eu zic ca daca iti iei o masca de par si dupa ce te-ai spalat pe cap te stergi cu un prosop intinzi masca pe lungimea firului de par sa eviti radacina si acoperi cu un prosop umezit cu apa calduta si stai asa in timp ce faci baie cu el in cap 15-20 de min sau cel mult 15 acum depinde fiecare masca are anumit timp in functie de concentratia de ingrediente si nu se poate sa nu dea randament .Daca mergi la un salon efectueaza acelasi procedeu numa ca nu iti pune prosopu umed ci te pune la casca .
adri_2
Postat pe 17 Mai 2008 11:02
vopsitul cu henna intareste firul de par

Postat pe 19 Mai 2008 20:48
eu cand observ ca am probleme de gen cadere, rupere, matreata imi aplic de 4-5 ori consecutiv Chel Stop un produs pe baza de plante care se afla in plafare.instructiunile se afla in ineteriorul dopului.costa si f putin 5-6 lei.dupa 2 ore cand solutia isi face efectul ma spal pe par normal si apoi imi aplic masca de la kallos ptr 20-30 de min.apoi clatesc bine su gata.asta o fac cam intr-o luna si parul meu e minunat apoi.
claudia_s
Postat pe 19 Mai 2008 21:46
de mai bine de un an folosesc sapun moale vegetal,care de obicei se fol impreuna cu chel stop de la Hofigal este ff bun si chiar a dat rezultate nu mai am matreata si nici nu mai imi cade si mi s-a ingrosat si firul

Postat pe 20 Mai 2008 22:44
Multumesc fetelor pt sfaturi.

Postat pe 26 Mai 2008 14:41
Masca, sampon, balsam,etc.. dar nimeni nu a specificat alimentatia?! Ia incercati mai fetelor sa mancati sanatos: legume( in special cele verzi) si fructe la greu. Cel putin 5 pe zi. E o sursa natura de tot ceea ce ai nevoie in organism, iar daca consumate corect si frecvent, va asigur ca veti vedea o schimbare radicala nu numai a parului ci a intregului organism: piele, unghii, ten:) Va veti simti mult mai sanatoase si cu putere de viata ;) Nu cred ca exista altceva mai eficient decat cele spuse, fie Vichi, L'oreal sau mai stiu eu ce produse "de firma" Organismul nostru e un "mecanism", iar daca nu este alimentat corect incepe sa se deregleze si de-aici apar tot felul de probleme. Nu excludeti cei doi litrii de apica pe zi. Si nu uitati: esti ceea ce mananci/ bei. O zi buna si va pupic
Lolla13
Postat pe 26 Mai 2008 16:29
PERFECTA DREPTATE ARE LOLLA,TOTAL DEACORD CU EA..TREBUIE SA NE REGLAM METABOLISMUL,PRODUSELE COSMETICE NE AJUTA PT SCURT TIMP DAR DACA,CONSUMAM FRUCTE LEGUME FIBRE TOATE ACESTEA AU UN REZULTAT DE DURATA IN ORGANISM SI SUNT EFICIENTE SI PT ALTE AFECTIUNI

Postat pe 26 Mai 2008 17:46
va multumesc foarte mult fetelor pentru sfaturi.am inceput acum sa ma spal cu produsele de la kalos si deocamdata vad ca mi s-a mai oprit din cadere si nici nu l-am mai vopsit de cateva luni.
Annya86
Postat pe 11 Iunie 2008 17:44
keratina fluida pt. par e f buna. Keratina exista si in compozitia firului de par. Eu am folosit o vreme keratina fluida de la Londa, era intr-un recipient cu spray , incolora. Se pune pe parul spalat si uscat (dc ai spray)si se lasa asa, keratina se usca si intra in firul de par, il face mai gros si mai putin casan. Dar poti gasi si in saloanele profesionale.
Josie
Postat pe 11 Iunie 2008 19:57
la sampoane nu prea sunt pretentioasa...am invatat k daca te clatesti bine nu faci asa multa matreata...folosesc masca cu placenta de la kallos..stau cu ea in cap cam juma de ora...upa ce clatesc bine(am parul lung) il las sa se usuce...evitati cat puteti uscatorul de par...asta iarna mi-a uscat parul putin...apoi cand plimbi mana prin par am senzatia k e de matase ..dar eu beau de multi ani 2-3 litri de apa..acuma k vine vara beau mai mult...fructe de care vrei in fiecare zi...vara trecuta piersici...apoi mere...iarna portocale sau pomelo...apoi iar mere...acuma iar o dau pe piersici si nectarine...nu e un regim..ci in functie de unde sunt , daca sunt mai mult de sera...ce pret au...
zgabeatza
Postat pe 15 Iunie 2008 14:07
Si eu m-am vopsit acum cateva luni si de atunci tot incerc sa imi ingrijesc parul ca sa nu fie uscat si cu varfuri despicate si il spal des[ca sa creasca mai rpd asa am auzit]si schimb samponul si balsamul o data la o luna si folosesc odata pe saptamana o masca facuta din ulei din ricin doua galbenusuri zeama de lamaie putin balsam asa si de curand mi-am cumparat un sampon tratament ptr cresterea si indesirea parului si se numeste FAVISAN m-am spalat de doua ori cu el si sunt destul de multmumita deja.A si am dat pe el 105 mii[lei vechi::))]Iti doresc sa ai rezultate bune!

Postat pe 12 Iulie 2008 14:22
Am folosit sampon de la Calos si dupa 6 luni adunam par cu pumnu. Nu stiu care era cauza, dupa un timp o prietena mi-a recomandat produsele de la Capra Nera, pe care le folosesc de un an de zile.Samponul e dumnezeiesc, la fel si masca pt par, nu decoloreaza nuanta si intareste firul de par. Sunt un pic mai scumpe,dar merita fiecare leu.

Postat pe 16 Iulie 2008 18:08
foloseste samponul Petrolle costa 10 lei de la farmacie cu tub verde inchis
naeelena2007
Postat pe 19 Iulie 2008 18:55
fetelor, am tot citit despre tratamente, masti, alimentatie.....ca aveam si eu mari probleme la un moment dat. Cam dupa doi ani, am ajuns la concluzia ca trebuie alimentatie sanatoasa, mai putin STRESS (asta ne mananca parul, sanatatea si multe aspecte prin care se vede frumusetea) si tot felul de tratamente facute chiar in casa ca sunt mai ieftine. Acum e bine, intre timp am renuntat la prea multe freze si fixative (nu sunt bune, oboseste firul si-l fac casant si pica) si am zis ca-l las sa creasca sa se regenereze, dar am uitat sa si vad cat, de m-am trezit cu o claie de par lung, prea lung pt gustul meu, si greu de pieptanat. Problema mea este ca ma cert cu sotul, eu vreau sa-l scurtez iar individul na ma lasa, chiar vine si se uita sa verifice daca nu-l pacalesc,sa tai din el. Nu pot sa fac nici o freza mai de varsta mea sau mai cocheta, umblu ca si in copilarie, cu coada impletita
dack
Postat pe 27 Iulie 2008 09:15
sa nu uit, ce vroiam sa spun, mult mai putin stres !!!!!!! linistea sufletesca si se rezolva multe din problemele de sanatate, si din cele care nu se vad, ca si gastrita sau balonarile
dack
Postat pe 27 Iulie 2008 09:17
as vrea si eu sa stiu cum se spala uleiul de ricin...k l-am folosit pe par si l-am lasat sa actioneze toata noaptea...si acum nu se mai duce...firul de par este mault mai gras si uleios...va rog ajutati-ma:(((
bilutzza
Postat pe 28 Iulie 2008 09:33
Stiu ca este o masca buna de la Gliss
Circe
Postat pe 28 Iulie 2008 15:57
pt bilutza: spala te cu un sampon pt par gras in felul urmator...pui in palma o cantitate suficienta de sampon si incepi sa masezi samponul pe tot parul....timp de 10 minute, clatesti si repeti de cate ori este necesar...pana scartie parul in mana ta. Apoi pune o lingura de otet in apa de clatire si clateste.
Evita sa mai folosesti uleiul de ricin in cantitati mari, combina l cu ceva de fiecare data.
Pt cele care au probleme cu caderea parului si ingrasarea lui. Incercati sa folositi si intern ceva. Recomand pastile cu urzica, brusture, mesteacan, si de la Harmony -beauty hair.
Nu mi a cazut niciodata parul, si intotdeauna am fost blonda(culoarea naturala este blond inchis cenusiu si eu il fac blond deschis auriu)
aisuca
Postat pe 30 Iulie 2008 17:20
fetelor...toate sfaturile voastre or fi bune dar eu mai stiu ceva , eu am parul lung , blond si carliontzat nu am mare bataie de cap cu el, e sanatos si nevopsit dar tot iau aminte la sfatul pe care mi l-a dat mama mea si anume sa-mi clatesc parul,dupa fiecare spalare,cu bere intareste radacina firului de par si in plus nu mai am nevoie de spuma de par( indispensabila altfel) va sfatuiesc sa incercatzi si voi
Ps. Nu miroase dupa ce se usuca
laurie32
Postat pe 30 Iulie 2008 18:06
draga mea , au dreptate fetele cu privire la mastile facute in casa
sunt foarte bune
dar eu am mai folosit ceva si va spun ca sunt tare multumita , pe bune
sunt la magazinele naturiste tincturi : respectiv de mesteacan, urzica si ardei iute - le amesteci si le pui doar pe radacina parului
masezi radacina cateva minute si apoi mai stai cu tincturile pe cap vreo juma de ora , apoi te speli , bine ar fi cu sampon natural - eu folosesc ELMIPALNT
dupa spalare il tin in prosop , nu mai folosesc uscatorul , in nici un caz placa
daca vrei sa-l aranjezi pune-l pe moate cu m ne-a invatat bunica si se usca asa
acest tratament il indeseste , ii face firul mai gros , si nu mai e nevoie de fixativ , ramane putin aspru si daca il aranjezi sta foarte bine
in cateva spatamani osa fii uimita de rezultat , plus ca il ajuta si la crestere - fa tratam de 2 ori pe saptamana si fii consecventa
n-o sa-ti para rau
te pup
mitzi_love2006
Postat pe 31 Iulie 2008 08:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
masca de par cu ulei de argan 1 De la: frenchiegirl 4 Mai 2011 11:11
In ce perioada a lunii este cel mai convenient sa te tunzi ca sa ai un par sanatos si stralucitor? 30 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 12:13
Coafatul parului cu feon + perie 1 De la: kudika_15223 29 August 2012 17:26
buna, mie mi s ingrasa parul f rpd. 7 De la: PatriciaAna 18 Mai 2009 18:37
Extensiile cu clip-on 1 De la: extensii_perfecte 4 Februarie 2009 16:14