Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat

chair acum 5 min m am inregistrat pe site.trec printr o perioada grea si simt ca am nevoie de sfaturi si pareri care sa ma ajute sa inteleg ce s a intamplat.
am cunoscut un barbat acum 1 an si ceva de zile. ne am mutat impreuna si totul a fost minunat.un singur lucru umbrea totul:faptul ca el nu mi zicea te iubesc.si atunci nu inteleg:un an de zile minunat...facea orice pt mine...am avut o relaie extrem de buna si linistita...nu ne am inselat unul pe calalt...nu am avut probleme grave..pana weekendul trecut..cand am trecut printr o cearta la finalul careia el a luat hotararea ca tre sa ne despratim pe motivul ca nu e indragostit sau cel putin nu stie ce simte...el isi cauza mama care trecuse prin 2 divortur si care l ar fi facut pe el sa nu se poata indragosti....
am luat o pauza de 2 sapt acum..dupa care el mi a oferit sa locuim in continuare impreuna pana reusesc sa mi gasesc ceva...
acum eu nu inteleg....cum se poate sa traiesc un sn cu cineva si sa simt zi de zi ca e indragostit de mine..sa avem o relatie minunata..si acum sa aflu ca el nu stie ce simte...? cu o nopate ininte de a pleca eu, a plans tota noapte de durere sufleteasca si a stat langa mine si m a mangaiat toata noaptea...ce sa mai cred?
eptisam
Postat pe 5 Februarie 2008 11:12
ii este greu sa-si etaleze sentimentele, lasa-l, nu-l fortza si el singur, isi va da arama pe fatza, iti va spune cuvintele mult dorite, atunci cand se simte in sigurantza si v-a simtii el nevoia sa ti-o spuna. Daca,in schimb, il fortezi ,nu faci decat sa-l indepartezi. Eu unul recunosc, ca nu am spus pana in ziua de azi vreunei fete ca o iubesc, nu ca m-as lauda cu asta, si nici macar nu pot sa garantez ca o sa fac asta curand. Daca din ceeea ce face, iubitul tau, iti demonstreaza ca tine enorm la tine, la ce anume iti mai trebuie sa auzi acest banal "te iubesc!" se poate spune cu usurintza fara a simti cu adevarat, vrei sa te minta sau vrei sa-l auzi atunci cand iti spune sincer si din inima?!?. oricum sper ca pana la urma ca totul sa iasa mirobolant pentru tine.Multa bafta
smecta
Postat pe 5 Februarie 2008 14:09
merci pt sfat...dar problema mea acum nu e faptul ca nu mi a zis te iubesc deoarece ma invatasem sa traiesc fara ca el sa mi spuna..simteam...problema e ca el a cerut despartirea motivand ca nu e indragostit desi ma considera perfecta si ca are nevoie de timp ca sa scape de indoieli...acum stau si ma gandesc..se contrazice? nu e indragostit dar in acelasi timp vrea sa scape de indoieli...nu inteleg...cel mai rau e ca eu locuiesc in suedia ..nu am multi prieteni...o sa calatoresc 2 sapt dupa care ma intorc sa locuiesc cu el.locuind cu el trebuie sa alegem daca vom locui in continuare ca iubiti sau doar ca amici..si in mabele cazuri va fi pana cand eu imi voi inchiria un apartament..aprox 4 luni...ce e in capul lui? la plecare mi a zis ca o sa i fie ff dor de mine ..dar a spus de asemenea ca simte putina eliberare dupa despartirea asta si se bucura ca putem discuta calm...sunt plina de intrebari...si am nevoie de sfaturi...multumesc
eptisam
Postat pe 5 Februarie 2008 15:41
timpul le va rezolva pe toate, parerea mea si singurul care iti va raspunde la intrebari este el sau poate vei realiza singura raspunsurile, cu tot ce pot sa te ajut e sa-ti dau adresa de mail a unor prieteni buni, romani , care ca si tine stau in suedia. eu unul mai mult de atata nu am cum sa te ajut. multa bafta in aflarea raspunsurilor
smecta
Postat pe 5 Februarie 2008 16:38
Sincer , la intrebarile astea nu avem cum sa iti raspundem noi. Daca nici tu nu poti sa`ti dai seama ce este in capul lui , noi nici atat. Din ce ai expus chiar e o situatie ciudata! As vrea sa iti spun ca trece printr`o perioada confuza...insa nu prea cred in asa ceva ...astea sunt doar motive aparente care le mascheaza pe cele reale.
Kittynelle
Postat pe 5 Februarie 2008 21:45
Multumesc Puffilici! ceea ce pot sa spun e ca toata lumea care l a vazut cum se comporta cu mine zice ca e indragostit de mine..mesajele pe care le am primit de la el de a lungul anului sunt: ...sunt asa de nebun dupa tine...mi as dori sa fiu acasa cu tine acum...sau...mi e atat de dor de tine...! anul trecut , pe la mijlocul relatiei l am intrabat ce simte pt mine si el mi a raspuns ca tine foarte mult la mine incat nu stie daca poate trai fara mine. El nu minte deloc si daca are ceva de zis zice ceea ce ma duce la concluzia ca ce zisese a fost adevarat.Eu o sa trebuiasca sa locuiesc in continuare cu el si cred ca vom stabili sa locuim in calitate de iubiti, asta pana eu imi inchiriez ceva. crezi ca e o buna idee? eu stiu cu ce am cresit fata de relatia asta..nu greseli mari...si ma gandesc ca locuind in continuare cu el poate am sansa sa repar si sa iau lucrurile cu mai multa detasare si poate ceva se va schimba in bine?
eptisam
Postat pe 6 Februarie 2008 10:07
faptul ca nu ti-a zis ca nu te iubeste nu are nici o importanta, sau nu ar trebui sa aiba. ai prefera sa iti spuna ca te iubeste, dar sa nu simti ca e asa, sau invers? eu cred ca nu trebuie sa fortezi lucrurile, lasa-l sa se clarifice, daca e nevoie, locuiti separat. daca te iubeste, asta il va face sa-si dea seama ce dor ii de tine, si ca te vrea tot timpul cu el, daca nu te iubeste, se va simti bine, dar atunci tu chiar nu mai ai de ce sa ramai cu el si sa iti complici viata inutil. Balta e plina de peste, lumea e plina de barbati, si daca unul sau mai multi nu te pot aprecia sau iubi pentru ceea ce esti sau cum esti, inseamna ca nu te merita si, deci, nu e el alesul, jumatatea ta! Sa ai bafta si tine-te tare!!! Sau, mai bine zis, desi cred ca de multe ori barbatii se dovedesc mai slabi decat femeile, dar asta e, traim intr-o lume de misogini, FII BARBATA!!!

Postat pe 6 Februarie 2008 11:09
faptul ca mama lui a trecut prin 2 divorturi nu e motiv ca el sa nu se indragosteasca de tine...si faptul ca v-ati mutat impreuna inseamna ca are sentimente pentru tine...poate acum e confuz,poate vrea sa isi clarifice sentimentele fata de tine.da-i putin timp,dar incearca in acelasi timp sa reaprinzi flacara de la inceput care,poate din cauza monotoniei,nu mai e asa ca la inceput.daca te iubeste,cu siguranta ca pauza asta va va aduce din nou impreuna si va intari relatia voastra.
simonaj
Postat pe 6 Februarie 2008 19:11
faptul ca mama lui a trecut prin 2 divorturi nu e motiv ca el sa nu se indragosteasca de tine...si faptul ca v-ati mutat impreuna inseamna ca are sentimente pentru tine...poate acum e confuz,poate vrea sa isi clarifice sentimentele fata de tine.da-i putin timp,dar incearca in acelasi timp sa reaprinzi flacara de la inceput care,poate din cauza monotoniei,nu mai e asa ca la inceput.daca te iubeste,cu siguranta ca pauza asta va va aduce din nou impreuna si va intari relatia voastra.
simonaj
Postat pe 6 Februarie 2008 19:12
faptul ca mama lui a trecut prin 2 divorturi nu e motiv ca el sa nu se indragosteasca de tine...si faptul ca v-ati mutat impreuna inseamna ca are sentimente pentru tine...poate acum e confuz,poate vrea sa isi clarifice sentimentele fata de tine.da-i putin timp,dar incearca in acelasi timp sa reaprinzi flacara de la inceput care,poate din cauza monotoniei,nu mai e asa ca la inceput.daca te iubeste,cu siguranta ca pauza asta va va aduce din nou impreuna si va intari relatia voastra.
simonaj
Postat pe 6 Februarie 2008 19:12
au intervenit schimbari!dupa cum stiti motivul invocat de iubitul meu a fost ca nu stie ce sentimente are pt mine, apoi a fost ca are sentimente dar nu e sigur etc. am luat pauza asta de 2 sapt in care eu sunt plecata si ma voi intorce la sf saptamanii viitoare.inainte la de pleca am vb, el a fost ok si a zis ca putem locui impreuna , dupa cum v am spus. ieri i am trimis un mail in care am scris ca sunt ok,el se simtise rau vazandu ma pe mine suferind, apoi am scris ca o sa accept oferta lui de a locui impreuna si ca am decis sa locuim ca intr o "relatie"(precizez ca el a fost cel care s a gandit ca am putea locui ca si iubiti pana eu voi gasi ceva de locuit) si ca astept ca el sa comfirme ca e ok.mailul a fost ff relaxat si fara presiuni. am vrut doar sa stiu daca pot avea o siguranta in ceea ce priveste locuitul.in orice caz a raspuns print un mail destul de rece in care zicea ca e ok dar a zis ca daca eu imi gasesc pe cineva voi vrea sa ma mut(lucru de la sine inteles).L am sunat apoi pt ca am crezut ca interpretase mailul ca un fel de presiune si de nevoie de a lua contact cu el. mi a vb politicos dar imbufnat ceea ce m a durut.mai tarziu verisoara mea l a sunat si au povestit destul de mult timp in care el s a deschis.eu locuiesc in suedia dupa cum stiti si sunt doctor. acum studiez suedeza si voi termina scoala in mai...nu am putut si nu o sa pot sa gasesc de munca mai devreme de a sti limba...locuitul intr o tara straina ,fara prieteni,fara o viata sociala m au transfoarmat putin intr o persoana patica si putin fara speranta in ceea ce priveste viitorul meu aici.el m a admirat intodeauna ptr faptul ca sunt dr.vorbind aseara cu verisoara mea , el a spus ca eu nu am facut nimic sa caut un jobb, ca astept ca altii sa fac lucruri pt mine, ca ma descurajez usor si toate astea l au facut sa se intrebe daca avem vreun viitor.ca sunt independenta.eu locuiesc cu el in malmö..acum am inceput ca caut de munca in stockholm, lucru pe care verisoara mea i l a zis ieri. reactia lui a fost:da?csi atunci ce viitor poate sa aiba un ofiter danez(el) cu un dr care lucreaza in nordul suediei?nu mai inteleg nimic...a vrut despartire, sau pauza ce o fi...era bosumflat cand a vb cu mine pt ca el nu vroia sa iau legatura cu el in aceste 2 saptamani(lucru pe care nu l am stiu). ce trebe sa fac cand ma intorc sa locuiesc cu el?cum sa ma comport? de ce sa fie suparat si bosumflat ca m a auzit la telefon, n am facut presiuni sau ceva...cand ne am despartit a zis ca nu e indragostit..acum aud ca e dezamagit ca n am facut inca nimic in ceea ce priveste viitorul meu(lucru care nu depinde in totaliate de mine)...unde stam cu toate astea? ce trebe sa fac?
V AM INNEBUNIT..imi cer scuze dar n am cu cine sa vb aici!
eptisam
Postat pe 7 Februarie 2008 09:53
oricat ar fi de dureros,trebuie sa iti pui foarte serios niste semne de intrebare in ceea ce priveste relatia voastra.eu zic ca nu mai e momentul sa-l iei cu frumosul si sa te gandesti sa nu il presezi,deoarece tu trebuie sa stii exact ce ai de facut.sa traiesti in incertitudine e chiuitor,asa ca provoaca-l la cea mai deschisa si serioasa discutie pe care ati avut-o.pai daca e mandru de tine ca ai o profesie asa de frumoasa de ce nu te apreciaza indeajuns?scriai ca esti independenta,asa ca nu trebuie sa depinzi de el in nici un fel.daca am inteles bine,el este danez,dar nu vad ce legatura are faptul ca el e ofiter si tu dr?nu e buna combinatia?in fine,ia-ti inima in dinti si nu mai accepta situatia asta.e ce trebuie sa fii tu la cheremul lui?cand vrea el sa pleci,daca el vrea sa nu-l suni,sa nu-l suni, daca el este rece tu sa taci si sa inghiti?nu sunt de acord cu asta.ori sunteti impreuna,ori nu.dragostea cu de-a sila nu se poate.astept sa vad ce ai decis.succes

Postat pe 7 Februarie 2008 12:56
e adevarat ce spui...problema e ca nu sunt independenta in momentul de fata...merg la scoala de suedeza care nu se plateste si pe care o termin in mai..deocamdata n am nimic..sunt sigura ca o sa reusesc pana in vara sa am un jobbca medic aici si tot restul...el a zis ca eu am devenit pasiva in ultimul timp si n am mai cautat sa ma interesez si ca numai astept ca altii sa o faca pt mine. el nu cred ca intelege ce greu e sa o iei de la zero.nu i justific comportamentul. am avut discutie deschisa:un an a facut tot pt mine, si pana la urma zice ca nu e indragostit, ca are sentimente, canu stie ce simte, ca are dubii. astea sunt motivele pe care mi le a invocat mie.trebuie sa locuiesc cu el, n am de ales si nici el :), dar nu stiu cum trebuie sa ma comport fiind acolo. creferitor la combinatia ofiter danez cu dr se refrea la faptul ca eu acum dupa despartire caut de munca in stockholm. noi locuim in malmö la 600km de stk el lucreaza in kopenhaga la 15 min de malmö...nu intelege cum imi caut eu de munca asa departe de unde ar trebui noi sa fim...si nu inteleg care e problema lui..a vrut despartire sau pauza ce o fi...eu trebuie sa mi fac viata mea si nu mai pot sa tin cont de el acum....ce naiba vrea? ce greu e...
eptisam
Postat pe 7 Februarie 2008 13:14
primul lucru pe care eu cred k ar trebui sa-l stabilesti este daca tu il iubesti sau nu, iar din cate imi dau seama il iubesti. Inceea ce privest reintoarcerea ta la el.. neavand unde sa te duci in alta parte.. cred ca ar trebui sa nu locuiti ca iubiti ci doar ca prieteni desi iti va fii greu. In felul acesta el isi va da seama daca te iubeste cu adevarat sau nu. Iar daca nu poate traii fara tine ii va fi foarte greu sa ii fi aproape dar sa nu te te poata avea ..asta va fi adevarata provocare pentru el dar si pentru tine..pentru ca si tu va trebuii sa te abtii. In ceea ce priveste comportamentul lui se vede ca este confuz si ca nu stie ce vrea. Ar vrea sa fiti impreuna, se gandeste la viitorul vostru.. dar in acelasi timp te indeparteaza de el. Cred k ar trebui sa-i arati k esti in stare sa te descurci si fara el, si abea apoi sa incerci o impacare. Ai rabdare cu el, dar in acelasi timp ai grija pentru k se poate sa te si insele si din cauza asta sa fie asa confuz.
Ar mai putea fi din partea lui si o incercare de a afla daca tu il iubesti cu adevarat sau nu, si te-as sfatuii sa-i spui ca tu il iubesti si il vei astepta pana va decide daca te vrea sau nu(doar pe tine) dar ca veti locuii numai ca prieteni in timpul acesta ca sa-si dea seama cu adevarat ce vrea fara nici un impuls sau influenta din partea ta.

Multa bafta
aly1987
Postat pe 7 Februarie 2008 13:14
multumesc aly1987...asa o sa fac in ceea ce priveste locuitul..m am gandit si eu..de inselat nici vb..uraste lucrul asta...nici macar la filme cu subiect de adulter sau asa ceva nu se poate uita hahaha...in privinta asta sunt linistita si e si ff sincer indiferent ce.daca ar vrea sa fie cu altcine ar zice fara probleme..chair a zis:poate numa pt asta ar trebui sa fim impreuna ca nici unul din noi nu inseala. dar asa o sa ma comport cand ma intorc. crezi ca se poate sa mi simta lipsa chiar daca sunt acolo?asta imi doresc..sa fiu acolo dar totusi sa simta ca ma vrea si ca e dor de mine
eptisam
Postat pe 7 Februarie 2008 13:23
sigur iti va simti lipsa chiar daca esti acolo. Ai incredere in tine.
aly1987
Postat pe 7 Februarie 2008 13:37
multumesc! nici nu stii ce mult ma ajuta toate sfaturile astea.
eptisam
Postat pe 7 Februarie 2008 13:50
Stiu cum e draga mea, cand nu ai pe nimeni, totul ti-e strain si deodata chiar omul de langa tine nu-ti mai e asa cunoscut.
Am locuit si eu in SUEDIA, am stat in Stockholm (de fapt in SOLNA)si seara ma urcam pe pereti pt ca nu stiam limba, nu aveam prieteni si ma puteam uita doar la canalele de desene animate pt copii.
Sunt oameni reci la care sentimentele nu se manifesta ca la latini, cu exuberanta, cu patos, cu galagie. Ei spun ce simt forte rar sau deloc.
Cred ca el doreste ca tu sa lucrezi altceva pana vei putea profesa ca medic.Cred ca vrea sa te vada mai luptatoare. Eu am acceptat sa stau cu o femeie mult mai in varsta doar pt ca vorbea aceeasi limba cu mine si simteam ca nu mai sunt asa singur . Dar si la mine a fost un fiasco. Norocul meu ca am avut curajul ca odata sa zic stop sa-mi iau cateva bagaje si sa plec acasa. Si acum am la stuga (ai aflat ce e aceea?) acelei femei o parte din lucrurile mele.
Fa-ti prieteni de varsta ta, cu care sa poti petrece in comun, si incearca sa devii independenta financiar. O sa vezi ca ei si pe copiii lor ii educa sa se descurce singuri de la 18 ani. Orice persoana care pare intretinuta de ei, nu le creeaza o impresie prea buna.
Iti doresc succes!
aprov
Postat pe 7 Februarie 2008 13:53
merci! stiu ce e stuga! si el vrea una in nord ca sa mearga la vanatoare:) asta fac acum,ma concentrez pe invatat, termin scoala de sudeza in mai deci sunt aproape. tu esti barbat..vad ca esti tanar:) dar nu conteaza..tot stii cum sunt barbatii...ce sanse mai sunt pt noi doi? eu acum sunt ok..dar cred ca asta e numai pt ca stiu ca ma voi intare sa locuim impreuna si mai am o speranta si toata despartrea asta m a trezit pt ca intrasem intr o perioada de apatie.nici eu n as vrea un prieten care sa ma traga in jos.problema este..care sunt sentimentele lui si cum naiba poti sa fi cu cine un an si la sf sa zici ca n ai fost indragostit cand ai facut tot pt persoana respectiva.barbatii astia..cine i mai intelege..
eptisam
Postat pe 7 Februarie 2008 14:09
aprov.. tu descrii germanii ca fiind niste fiinte care nu isi arata sentimentele aproape de loc. In cazul lui eptisam eu cred ca si le va arata pentru ca si germanii sunt oameni, si ei simt si sufera poate un pic mai mult ca noi, tocmai pentru ca nu arata ceea ce simt, iar iubitul ei sigur va tanji dupa ea stiid ca este cu el in casa dar nu o poate avea, char daca nu va arata la fel de mult... cum o aratam noi romanii :))
aly1987
Postat pe 7 Februarie 2008 14:12
multumesc aly! esti tare draguta. e frumos sa "vb"cu oameni asa draguti si pozitivi! :)multumesc inca data.
eptisam
Postat pe 7 Februarie 2008 14:21
mari vorbe ai zis pufi "As vrea sa iti spun ca trece printr`o perioada confuza...insa nu prea cred in asa ceva ...astea sunt doar motive aparente care le mascheaza pe cele reale." sicner,eu cred ca atunci cand iubesti simti nevoia sa spui si sa auzi pe celalalt zicand...e ciudat ca nu poate si invoca si confuzia...eu m-as intreba serios daca nu are pe alta -pentru ca barbatii cand iubesc nu se pot masca
lief
Postat pe 15 Februarie 2008 10:28
Fugi draga mea cat mai departe de el. Nu te lasa coplesita de sentimente contradictorii si confuze. Alege cararea ta si nu te abate din drum. Daca ramai s-ar putea sa-ti casuneze rau. Crede-ma sunt patit. Daca renuntam la timp era bine dar m-am incapatanat si acum............... Cand vezi un chip pe care se citeste indiferenta si mai mult se mai bucura si de raul tau neasigurand-ti nici un sprijin sau macar un cuvant bun atunici e de jale.

Postat pe 4 Iulie 2008 15:34
eu cred ca el totusi vroia o relatie cu tine. Pauza era doar pt. a-ti da tie timp sa devii independenta(si poate pt. a te testa pe tine dc il iubesti cu adevarat si ce vei face in cazul in care v-ati desparti) dar in acelasi timp a fost dezamagit pt. ca ti-ai cautat job asa departe de el(asta a sunat pt. el ca vrei sa te desparti de el si nu il incluzi in planurile tale de viitor). Pe de alta parte sa stii ca este adevarat cei care au avut parinti divortati au o teama de casatorie groaznica, si in general se lasa convinsi greu de sentimentele partenerului - traiesc mereu cu teama de esec si o oarecare nesiguranta ca vor fi parasiti.

Poate ne mai scrii ce s-a intamplat pana acum.
Josie
Postat pe 26 Iulie 2008 19:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi cereti sfaturi. :) 20 De la: Valy90 10 Aprilie 2011 21:12
divort 21 De la: love_strike 6 Martie 2010 13:36
Vreau sa se intoarca inapoi la mn! 5 De la: mona00970 22 Iunie 2010 17:47
Cum sa scap de fostul? 63 De la: monika885 16 Iulie 2012 16:47
..Sunt complicat emotional :) 6 De la: kudika_10951 29 Iulie 2012 14:20