Setari Cookie-uri

cum sa suporti mai usor o despartire?

Eu sper sa trec cat mai repede peste aceasta suferinta... Vreau sa zambesc din nou, vreau sa uit ca a existat in viata mea, asta-i cel mai bine.. Ma rog sa pot sa-l scot din inima mea, din gandul meu.. Daca el a dat cu piciorul asa de repede la 3 ani, eu de ce n-as da? Ce a fost a fost si nu va mai fi...
Diavolyta_
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:16
exact ...
e el mai smecher ca tine, sau cum ?
move on!
morticia_adams
Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:54
De la: den, la data 2008-02-07 11:37:31Te-ai despartit de iubit definitiv?ai pus punct unei relatii frumoase, care a durat cateva luni bune?ce ar trebui sa faci sa nu te mai simti prost, sa nu mai suferi dupa el, pentru ca fie ca vrei/nu sa recunosti inca tii la el, asta in situatia in care tu ai rupt relatia din cauza unor anumite diferente iremediabile intre tine si el?

mai eu zic sa faci precum strutul.... nu fi suparata apare si fat frumos al tau....ala nou ,fresh...new...
Swordfish
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:59
IMI PLACE CHESTIA ASTA DE MOR - TE IUBESC SI TE VOI IUBI TOATA VIATA ...DAR HAI SA NE DESPARTIM . E BETON ! DOAMNE, DOAMNE !
nocturnalia
Postat pe 6 Februarie 2009 09:19
OANA ESTI CU CAPU ! "MI-A TRECUT INDRAGOSTEALA (TERMEN CIUDATEL RAU) INCA IL MAI IUBESC, IMI PASA DE EL , DAR NU-L MAI VREAU" . sa-nteleaga cine-o vrea si ce-o vrea ca eu una ..... IUBESTI SAU NU, IL VREI SAU NU . F.CLAR ,NU ? pentru mine, ca pt. tine DUMNEZEU CU MILA.
nocturnalia
Postat pe 6 Februarie 2009 09:35
La intrebarea asta sincer as vrea si eu un raspuns..... pentru mine.....pentru ca eu iut foarte greu si iubesc foarte mult... Dar sfatul meu e ca ar trebuii sa nu te mai gandesti(daca poti eu nu pot) sau cel putin gandestete la raul care ti la facut..............
kevin
Postat pe 25 Februarie 2009 02:39
ai dreptate de cela mai multe ori asa se intampla cand ai nevoie de cineva langa tine TE TREZESTI FFFF SINGURA ...........AU TREABA ......URAT DAR CE E DE FACUT ??????
pascumia2000
Postat pe 14 Martie 2009 12:09
si eu sunt proaspata despartita.. dar mie ffffff greu sa trec peste asta inca al iubes ce pot spune e greu nustiu cum voi trece ,ma tradat ma jignit am iubit cum nu pot descrie in cuvinte.pot spune daca imi cerea vata si veata io dadeam sau chiear io dau daca inca mio cere, dar ma simnt ranit.stiu ma iubit poate inca ma mai iubeste dar eu nu simnt ca iubeste cu sufletul iubeste cu parte de jos a corpului..avem atate lucruri facute in comun de nustiu cum o sa trec peste toate astea,sunt 8 ani la mijloc... de bucuri de tristete de iubire de fericire...nustiu ce sa fac sa pot trece peste tot......
silvioara1
Postat pe 14 Martie 2009 12:20
De multe ori o relatie inceputa in adolescenta care e posibil si prima are doua variante. Unul dintre parteneri se gandeste ca are o viata inainte si ca vrea sa mai cunoasca si alte persoane si atunci se hotaraste sa se desparta. Iti spun asta pentru ca am o colega care a facut asta. Lucrurile devin si mai usoare in momentul in care a si cunoscut pe cineva care i se pare mai interesant. Normal ca o noua relatie sau persoana ti se va parea mai interesanta pentru ca in relatia de lunga durata a intervenit rutina.
A doua varianta, ca ziceam ca sunt doua este ca unul dintre parteneri va realiza toate cele mentionate mai sus dupa ani buni de relatie si poate dupa ce ar fi casatorit. Care crezi ca e cea mai convenabilla? Spun eu ca cea in care esti tu. Nu vrei sa ajungi la jumatatea vietii langa un partener care are inca regrete ca nu a mai experimentat.
Iti propun ca viitoarea relatie ce vei incepe sa incerci sa afli cate si ce fel de relatii a avut persoana inainte. Asta iti va spune daca persoana a terminat de explorat toate teritoriile si are ganduri serioase. Din pacate de multe ori majoritatea dau cu piciorul la o iubire adevarata pentru un vis si un ideal ce exista numai in filme, dupa care realizeaza ca el nu exista, panicheaza si se casatoresc imediat ce s-au indragostit de frica ca dupa ani iar se va plictisi.
Da, o relatie devine o rutina, dar depinde de ambi parteneri sa lucreze impreuna si sa o faca mereu interesanta in loc sa inceapa sa se uite dupa altcineva, cu care istoria se va repeta oricum. Mi-a placut tare mult ceva care a scris cineva aici "Cand se sparge o tigla la casa, schimbi tigla, nu casa".
Si eu am terminat de curand o relatie de 4 ani cam din aceleasi motive. El avea 20 de ani cand l-am cunoscut, iar eu 24. Eu deja avusesem ceva relatii de lunga durata si stiam ce inseamna. El avusese ceva flinguri, mai mult bazate pe sex si din pacate inca de la inceput (ar fi trebuit sa-mi dau seama si sa renunt), mama lui ii spunea ca trebuie sa experimenteze cat mai mult si ca nu e bine sa te legi intr-o relatie serioasa asa de tanar. Deci vezi tu influenta celor din jur conteaza foarte mult. Dupa ce m-a cunoscut pe mine, maicasa a reluat legaturile cu tot felul de prieteni de familie care aveau fete sau cu alte cuvinte a inceput sa-i aduca cat mai multe fete in casa, doar doar il imbarliga cu vreuna. Si mereu ia spus de defectele mele si de calitatile altora ca sa il tenteze. Intr-un final, 3 ani mai tarziu, a functionat si la convins, l-a facut sa creada ca aceasta tipa e mai potrivita pentru el pentru simplul fapt ca ea skiaza si eu nu......and he fell for it.....sad. Dar asta mi-a demonstrat cat de fragila era relatia noastra, daca el putea sa se cace pe 3 ani pentru una, pentru simplul motiv ca skiaza.

Oricum sper ca te-am lamurit putin. Uita de ea si ai grija de cine te indragostesti data viitoare.
kerigan_ro
Postat pe 16 Aprilie 2009 20:58
http://alicedamian.blogspot.com/
kudika013988
Postat pe 20 Aprilie 2009 13:39
am sa raspund prin vocea unui personaj haios al unei carti care avea urmatoarea definitie pentru rezolvarea inimilor frante:"vitamina E,dormi mult,bei multa apa,calatoresti departe de fostul iubit,meditezi si inveti inima ca asa e destinul" sau "ca sa-ti revii dupa cineva,cel mai bine e sa te urci pe altcineva".personal,am locuit pentru un an de zile la 500km distanta de my exul, unde am lucrat, am avut 2 mici frumoase aventuri, am calatorit intr-o tara straina, am socializat si m-am impacat cu ideea ca rezolvarea unica era despartirea, pt ca nu ne mai intelegeam deloc.cu toate ca eu am pus punct relatiei, de fapt, amandoi, desi ne iubeam mult, uite ca dupa un an ma trezesc deseori inca gandindu-ma la el, dar e o liniste, impacare si detasare binevenita si-s gata sa iubesc din nou.ai incredere in timp.el sterge toate durerile si supararile si ne face sa vedem mai bine anumiti oameni, anumite situatii.
miamia79
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:49
ideea-i sa fii deschisa si sa nu ramai cu frustrari,rautati sau pareri de rau.inchide poarta respectiva,in interiorul tau.si fii deschisa spre viata si senina si atunci ai sa vezi cum lucruri frumoase si oameni minunati iti vor invada frumos viata.trebuie doar sa te lasi sa ti se intample lucruri frumoase si bune, pentru ca le meriti.
miamia79
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:57
am si eu o intrebare si eu sunt in aceasi situatie dupa ce a experimentat si a dat seama incat sa se intoarca la cel cu care a stat atatia ani mie mia dat pauci spunandu mi ca numai poate simti nimic pt mine si de fapt aparuse altul si este a doua oara cand mi a facut asta in 7 ani eram impreuna de la 18 ani ea si eu 20 ms
kudika020345
Postat pe 3 Mai 2009 11:30
iti multumesc ca ai scris mesajul asta acu dupa 4 saptamani am inteles si eu de ce ma lasat dupa 3 ani . Pot sa spun ca au fost 3 ani de experienta ,de bucurii si necazuri . Nu stiu de ce dar cred ca daca trece-ampeste faza asta din vita putea sa functioneze dar EA a ales LIBERTATEA. tu ca ai trecut prin mai multe experiente daca fosti tai iti dadeau tot numai sa te te simti bine ,in siguranta,iubita si protejata tu erai in stare sa ii parasesti?
popovicconstantin
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
semne ca vrea sa ne despartim? 21 De la: pickard 31 Iulie 2011 19:35
VOTIC 2 De la: Indiana_Jones 14 Octombrie 2011 21:56
Cum sa depasesc fosta relatie? 99 De la: kudika_18248 22 Februarie 2013 19:51
Prostie sau iubire? 76 De la: my_melody 11 Februarie 2009 16:30
Va rog, un sfat va cer... !!!! 8 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:52