Setari Cookie-uri

E interzis sa ai amant????sa fi cu adevarat fericita chiar si pt cateva clipe?

Iti voi raspunde punctual la intrebarile pe care ni le-ai adresat. "E interzis sa ai amant?" Pentru unii da, pentru altii nu. Nu e antisocial dar e impotriva eticii. Cat despre cele cateva clipe de fericire pe care ti le doresti, scuza-ma dar mai bine te-ai gandi la pretul lor. Daca poti caci oamenii in situatia ta devin egoisti, invoca copilul si greutatile la care va fi supus sotul dupa despatire doar ca sa-si ascunda temerile legate de propria-i persoana. Ce-ti mai pasa ce se va intampla cu sotul tau atata timp cat nu-l mai iubesti?

Postat pe 17 Mai 2008 16:22
nu mi-as insela sotul.inainte de casatorie asa am convenit, traim, ne iubim......... dak apare ceva, sa fim sinceri unul cu altul.se intampla, stem oameni.oricum.......minciuna are picioare scurte si va afla.iar cu cat lasi sa treaca timpul, cu atat mai greu iti va fi.traim in sec.XXI..... cu adik sa te sacrifici pt copil si sa stai cu sotul tau pt care nu simti nimik?crezi k el nu intelege sau nu va intelege ce se intampla intre voi? crezi k prefera sa isi vada ambii parinti suferind? sa ajungi pana la urma ca sotul tau sa fie o umbra pt tn care misuna prin casa cu voi?nu vei fi prima care creste un copil fara tata.nu se pune prbl in ziua de azi, poate sa il viziteze cand vrea.numai k la noi, dupa divort, tatii repede uita k au un copil si isi fac alta viata, alt copil.
nici nu imi pot imagina ce e in sufletul tau.sa duci o viata dubla si sa traiesti in minciuna si frik mereu.asta nu e viata, e un mare kin sufletesc care te macina zi de zi.nu as putea.mai bn ii spun si imi iau povara de pe suflet.
elvirush
Postat pe 17 Mai 2008 16:39
mai, parerea mea este ca nu iti parasesti sotul, ca sa nu te certe mama.
nu ai copii, da-i verde. pt ca daca nu-l iubesti, tot acolo o sa ajungi. filosofia mea de viata este ca mai bine imi fac rau, decat sa-mi para rau.
oricum, daca vrei sa continui relatia cu el, spune-i ce s-a intamplat si ca nu o sa mai faci. si asta sa sune a promisiune pt tine , nu pt el.
daca crezi ca nu poate afla, nu-i spune. dar va fi greu pt tine. si mai e un argument. dca ii spui, te va iubi mai mult. sunt sigur. dar va fi mai gelos. pt ca stie ca te poate pierde. in definitiv, noi, barbatii, asta uitam. ca si voi ne puteti parasiu. si va avea o scuza ca sa te insele. si nu-i vei putea reprosa.
concluzie: unde dragoste nu e, nimic nu e. nu e originala concluzia, dar e foarte adevarata.

Postat pe 17 Mai 2008 16:50
sunt de acord cu 'caimacus'.nu are rost sa continui asa.analizeaza bine lucrurile si gandeste-te la consecinte! nu am fost niciodata de acord cu asta si nu sunt, insa nu te judec, u stii ce te-a impins la asta si ce-i mai bn de facut, insa gandeste-te ce s-ar intampla daca cei dragi tie ar afla! probabil e o joaca acum, dar tre sa faci ceva, risti mult si multe!

Postat pe 21 Mai 2008 10:15
Mie una mi se pare obositor sa am o viata dubla,sincer iti distrugi linistea interioara.Mai devreme sau mai tarziu totul iese la suprafata,si e mai bine sa iasa de la tine adevarul decat de la altcineva.Iar faza ca raman cu sotul pentru copil de multe ori nu prea se aplica...un copil simte mult mai mult decat am vrea noi sa credem si crescandu-l intr-un mediu tensionat,fie si alaturi de tata de multe ori ii face mai mult rau decat bine.E bine ca un copil sa creasca alturi de o prezenta masculina,dar in final copii crescuti in astfel de medii tebsionate(pentru ca tu asa te vei simti mereu)devin la adolescenta depresivi si nefericiti(nu am spus-o eu,ci un psiholog american)
vaduvasimona
Postat pe 13 Iulie 2008 16:15
De la: mia_mia, la data 2008-05-17 16:04:34Conceptie despre amanti...
1. Cand ajungi sa ai amant(a) e clar ca nu mai nutresti semtimente fata de sot/ie ..deci divortezi ..caci vorba lui Frace...unde dragoste nu e...
2. Pentru ce iti faci amant??? Nu-ti mai iubesti jumatatea..divorteaza ..gaseste-ti alta jumate...
3. Va ganditi la copii?? Cum anume?? Ca o sa afle copilul adult ca mami sau tati au fost cam desfranati cand au fost tineri??? Ce credeti ca o sa invetii copii vostri??? Ca e bine asha,..nu .
4. Sacrificii ...de ce atatea sacrificii ...eu nu fac sacrificii in viata...mai fac compromisuri din cand in cand ...dar si astea daca sunt foarte bine intemeiate...
5. Un om care are amant(a) ,..nu se gandeste la suferita altuia...ci doar la ce pierde si la ce castiga...poate poate ramane cu unul(una) dintre ei(ele)...
6. Concluzia...mea ...este ca un amant este necesar la un om dezechilibrat...care nu stie ce vrea...ce sa faca cu viata lui ...ce merita sau nu in viata...cand si cum sa fac compromisuri ...si nu in ultimul rand...nu cred ca are o farama de iubire in suflet..sau daca crede ca are..se inseala...
Sa aveti o zi buna fara compromisuri...:))

Postat pe 15 Iulie 2008 08:46
De la: dorina27, la data 2008-07-15 08:46:44
De la: mia_mia, la data 2008-05-17 16:04:34Conceptie despre amanti...
1. Cand ajungi sa ai amant(a) e clar ca nu mai nutresti semtimente fata de sot/ie ..deci divortezi ..caci vorba lui Frace...unde dragoste nu e...
2. Pentru ce iti faci amant??? Nu-ti mai iubesti jumatatea..divorteaza ..gaseste-ti alta jumate...
3. Va ganditi la copii?? Cum anume?? Ca o sa afle copilul adult ca mami sau tati au fost cam desfranati cand au fost tineri??? Ce credeti ca o sa invetii copii vostri??? Ca e bine asha,..nu .
4. Sacrificii ...de ce atatea sacrificii ...eu nu fac sacrificii in viata...mai fac compromisuri din cand in cand ...dar si astea daca sunt foarte bine intemeiate...
5. Un om care are amant(a) ,..nu se gandeste la suferita altuia...ci doar la ce pierde si la ce castiga...poate poate ramane cu unul(una) dintre ei(ele)...
6. Concluzia...mea ...este ca un amant este necesar la un om dezechilibrat...care nu stie ce vrea...ce sa faca cu viata lui ...ce merita sau nu in viata...cand si cum sa fac compromisuri ...si nu in ultimul rand...nu cred ca are o farama de iubire in suflet..sau daca crede ca are..se inseala...
Sa aveti o zi buna fara compromisuri...:))




Felicitari Mia nu stiu citi ani ai dar,ai concluzianat foarte corect.
Aici este vorba de un dezechilibru in comportament. Daca aceasta fata nu-si rezolva comportamentul, nu invata ca in toate actiunile trebuie mai intii sa se asigure ca, stie ce vrea, totul se va repeta, nu va fi niciodata fericita. Ea nu numai ca nu iubeste pe nimeni, nu se iubeste nici pe ea. Un om care se iubeste nu se lasa terfelit de primul care ii face o propunere un vechi proverb spune ' cateaua care sta cu, coada sus, toti ciinii o miroase', va pup. Dorina

Postat pe 15 Iulie 2008 08:47
draga elena,vei fi un bun exemplu pentru fiica ta!ulciorul nu merge de multe ori la apa si vei fi prinsa,iar atunci vei avea ceea ce ti-ai dorit de la viata:vei da cu piciorul la 22 de ani de casnicie pentru o himera.........cauti scuze ca esti iubita dar totul in viata sa plateste!si chestia cu fereste-ma doamne......mai bine te feresti singur!

Postat pe 15 Iulie 2008 11:45
imi cer scuze pt. format, dar mie nu imi iese optiunea citeaza, asa incit folosesc ghilimelele.
elenatot marturiseste "M-am maritat la 19 ani , aveam notiunea iubirii?". si are perfecta dreptate. din pacate majoritatea casniciilor intemeiate pe prietenii de adolescenta se continua cu relatii de iubire neimpartasite. si daca apar si copii, va asigur ca ei sint victimele inocente ale naivitatii adolescentine a parintilor. pt. ca acesti copii nu vor avea ca fundal al maturizarii lor emotionale o iubire, ci o relatie intre 2 soti ce isi traiesc vietile nedaruindu-si unul altuia iubire, ci respect (ca in cazul eleneitot) sau alte atribute ale vietii de cuplu. nimeni nu spune ca acest lucru nu este benefic pt. copii, dar nu este si suficient!

elenatot ne mai spune ca, "Nu i-au atitudine in nici un fel pt ca nu vreau sa sufere nimeni, e pacatul meu si-l duc cu mine , daca timpul o sa decida altceva om vedea". eu cred ca o astfel de decizie nu ajuta pe nimeni, si nu face altceva decit sa aduca in vietile celor 3 actori jumatati de masura. ma iarta elenatot pt. ceea ce voi spune, dar eu cred ca o astfel de decizie este dovada unei nematuritati indusa de societatea in care traim.
a sti sa iti traiesti din plin viata inseamna a fi liber de orice compromis sufletesc, si daca folosesti astfel de mijloace nu iti folosesti potentialul cu care te-ai nascut.
spui ca fata ta are 21 ani, deci deja are aripi si poate zbura, nu mai zaboveste doar in cuib. ceea ce inseamna ca ACUM esti libera sa iti implinesti nazuintele de iubire. spui ca sotul tau te respecta, si poate te si iubeste, dar daca asa este, atunci isi da seama ca tu nu esti fericita linga el, si stiind acest lucru ar trebui sa iti ofere libertatea de a alege tu pt. tine fericirea, si nu recunostinta si obligatia morala pe care o simti fata de el.
in plus, un om care iubeste poate fi egoist? NU, dar daca totusi este, inseamna ca nu iubeste cu adevarat.
apoi iubirea autentica iti ofera seninatatea de a fi in primul rind tu cu tine insuti implinit, si nu prin altii sau cu ajutorul altora.

sint multe argumente din planul maturitatii emotionale si psihice, de ce zabovitul intr-o relatie de cuplu care nu este construita pe iubire, este piatra de moara care nu ne lasa sa cunoastem fericirea. pt. ca eu sint de parere ca fericirea este bucuria de a avea acum si aici impliniri sufletesti, si nu pe lumea cealalta.

Postat pe 15 Iulie 2008 11:53
nu e interzis sa fii fericita ...........dar nu asa !nu stiu daca stii sau daca ai sa te superi pe mine dar trebuie sa iti reamintesc doua lucruri...1 minciuna este un pacat iar 2 ceea ce faci tu acum adica tii doi barbati linga tine ............fara ai iuybii pe niciunul .te asigur .este ...........pacat MARE.dar trebuie sa iti mai spun ca nimic nu este la voia intimplarii si nimic nu se intimpla fara un scop iar pasul acesta are unul foarte important poate tu nu il vezi acum 1
si mai spui ca sotul tau te iubeste iar tu iti iubesti amantul schimba rolurile si ai sa vezi ce va fii in sufletul vostru la final .caci va venii finalul pt ca nimic nu ramine un secret in viata !ai un copil .........pai e foarte bine dar nu mai da vina pe el pt faptele tale .adica ceva de genul pt copil stau cu tatal lui aiurea ..asta nu e decit o scz .verifica-ti mai intii sufletul si destainuie-te DOMNULUI ....E SINGURUL CARE POATE SA TE AJUTE!CREDE-MA!
ramona_balanescu
Postat pe 16 Iulie 2008 11:23
bine zis!! succes celor care nu au inselat!!
amalia0220
Postat pe 17 Iulie 2008 11:01
Gresesc cand spun ca o femeie daca inseala e fericita "cateva minute" dupa care are remuscari toata viata? Eu impresia asta o am despre femei, asa ca mai bine stam linistite, mai mult suferim dupa. Si nu se merita!

Postat pe 17 Iulie 2008 12:27
de ce sa ne fie interzis sa iubim doi barbati? poate barbatul de linga noi ne iubeste dar a uitat sa ne aduca flori sau macar o ciocolata, uita sa te sarute cind pleaca dimineata la serviciu,iti raspunde plictisit la msg pe care tu il dai.Celalalt te suna el te saruta de bun venit,de plecare si tot timpul pe care il petreceti impreuna.Nu cred ca avem dreptul sa judecam pe cineva
casnicie
Postat pe 23 Iulie 2008 09:28
De la: casnicie, la data 2008-07-23 09:28:09de ce sa ne fie interzis sa iubim doi barbati?
nu e interzis. problema care se pune e daca iubesti pe vreunul...de ce sa-ti iei un amant daca iti iubesti sotul? de ce nu poti sa-ti determini sotul sa se indragosteasca din nou de tine?1 asta, daca a fost vreodata...mie mi se pare obositor sa te imparti intre doi barbati...

Postat pe 23 Iulie 2008 09:48
Mã îndoiesc de moralitatea celor care judecã cu mult zel aceste relaþii. Nu trebuie sã judeci pe nimeni, pentru cã mâine vei fi tu cea/cel care va fi lovit cu pietre.Omul e unic, situaþiile în care poate ajunge sunt imprevizibile, sentimentele sunt instabile, ce simþi azi nu mai simþi mâine. Juri dragoste eternã acum, dar maine te poti întreba cum de ai fãcut-o. Nu trebuie sã etichetezi pe nimeni, nici o situaþie nu seamãnã cu alta...nici o relaþie cu alta. Nu condamnaþi, dragelor ºi dragilor ºi nu aruncaþi vorbe mari (cum poþi înºela dacã ai jurat credinþã veºnicã? de ex.)...ca ºi cum aþi fi infailibili. Numai Dumnezeu e perfect. Nouã oamenilor ne-a fost datã o fericire iluzorie pe care credem c-o gãsim în soþ, amant, mai ºtiu eu cine...Suferim, uitãm sau nu uitãm...asta e. Ce bine ar fi ca viaþa sã curgã lin, lin...ca un râu liniºtit vara...iar noi, tolãniþi pe malul sãu sã picurãm de somnul perfecþiunii...
maitreya
Postat pe 24 Iulie 2008 13:06
Nu e interzis atunci cand procedezi exact ca si barbatii : nu te atasezi de el si nu-l lasi sa te foloseasca decat fizic .E interzis atunci cand tu nu esti casatorita sa te lasi prostita de unul insurat si e liber cand esti casatorita . Momentan si personal n-as face asta dar nici nu judec pe nimeni (decat pe naivele necasatorite aburite de unul insurat si cu plozi )

Postat pe 25 Iulie 2008 05:27
nu stiu cati ai ani iulia dar esti chiar foarte dura ori nu ai iubit cu adevarat pe cineva sau nu sti ce inseamna sa iubesti dar intr-o zi sigur o sa treci prin asa ceva nimic nu e prevazut i se poate intampla oricui

Postat pe 25 Iulie 2008 15:06
De la: crysmy, la data 2008-03-09 14:43:34da...de un an de zile am cunoscut pe cineva care ma face fericita chiar daca ne vedem foarte rar ....sunt singurele momente cand simt cu adevarat ca traiesc....oare e atat de rau ?help me sunt intr-o situatie incurcata si nu gasesc iesirea ...stiu ca nu am cum sa raman cu el ...dar nici cu sotul meu nu cred ca pot cotinua desi acesta ma iubeste enorm.....ce sa fac????nu pot sa renunt la nici unul dar nu vreau nici o viata dubla..........

buna stiu cat iti e de greu si eu trec prin aceeasi stuatie si nici eu nu pot sa renunt la nici unul dintre ei dar am decis sa tin secret si sa merg mai departe oricat de greu a-r fi.Mi-ar placea sa fim prietene si discutam mai mult despre ascest subiect.Ai grija de tine.

Postat pe 25 Iulie 2008 15:15
Dur e faptul cum sunt irosite vietile a doua femei intr-o astfel de relatie . Amanta va fi folosita si lasata , sotia neglijata dar tinuta ocupata . Credeam ca in iubire ar trebui sa fie oleaca de fair-play . Nu prea sunt de acord cu asa ceva dar stiu un caz in care o femeie casatorita (si inselata anterior) si-a gasit un amant tot casatorit . Jos palaria ! In cazul acesta nimeni nu asteapta sa se oficializeze relatia. Ma enerveaza asteptarea multor amante de a fi luate de sotii . PAI FRATILOR UN BARBAT PROASPAT DIVORTAT VREA SA SE DISTREZE PUTIN Pur si simplu eu nu as putea fi cu barbatul alteia . Daca tot nu e nimic intre ei n-au decat sa se desparta . Si daca mai e ceva sa incerce sa-si salveze casnicia .

Postat pe 25 Iulie 2008 15:18
De la: danadaniela1985, la data 2008-04-05 14:33:44sincera sa fiu dupa tot ce am citit aici sunt sigura ca viitorul este si va fii mereu imprevizibil pentru oricare dintre noi,dar nimeni nu stie ce va fii mai tarziu...ne casatorim cu gandul ca iubim si cu dorinta de a intemeia o familie fericita,si sa traim fericiti pana la adanci batraneti.dra haide'ti sa ne gandim si daca vreodtaa va aparea cineva care va strica totul.datorita neajunsurilor,problemelor cotidiene,ne vom plictisii de viata de zi cu zi si vom vrea sa incercam altceva care sa ne scoata din cercul acesta...nu trebuie judecat nimeni pt k nu se stie ce ni se va intampla si noua1

Ai foarte mare dreptate in tot ce ai spus i se poate intampla oricui pt ca viitorul este si va fi imprevizibil pt oricare dintre noi

Postat pe 25 Iulie 2008 15:24
ELION ,iti multumesc pentru vorbe, ai perfecta dreptate si o gandire realista si matura , raspunsurile nelalocul lor ca sa fiu draguta vin din partea copilelor fara experienta de viata care se baga in seama pe-aici.M-am gandit la ce ai zis tu , mai ales ca fata e plecata din tara cu prietenul ei si nu stiu daca se mai intoarce, iar sotul meu de gelos ce este, asta pt ca simte ca ceva nu e in regula , sau poate ma simte pe mine si-mi spune in fata ca nu l-am iubit cu adevarat niciodata si-mi face circ cand il apuca, m-a ameninta ca se omoara, etc. iar a doua zi se comporta si ma perie ca si cum nu s-a intamplat nimic, si vrea sa-l iubesc? Am incercat dar vorbele grele pe care mi le arunca ma dor si ma doare sufletul si cecladesc eu singura el strica in 5 min.Ma umileste si cu faptul ca eu am studii superioare si el nu si ca sunt mai desteapta ca el , dar nu i-am dat motive de genul acesta mai ales ca facultatea am terminat-o de cand suntem casatoriti,nu face nimic sa ma atraga, ma urmareste , ma suna de 100 de ori pe zi, chiar si atunci cand ma intand pe pat sa ma odihnesc ma intraba"esti acasa?", daca ar putea s-ar baga in mintea mea.Sunt amanunte care te imping spre o relatie extraconjugala, am fost neglijata foarte multi ani pentru ca nu a stiut sa se poarte si mi se pare ca acum e tarziu, dar nu ca ar avea legatura cele mentionate cu viata sexuala, aici sunt mai multe aspecte, sper sa ma intelegi.Dar sa fac pasul sa ma duc cu celalalt mi-e frica , ma gandesc ca poate sa fie mai rau , sunt confuza si de aceea am zis ca nu fac nimic , ca las viata si timpul sa rezolve totul .Ma chinui zi de zi , ma consum ,ii duc dorul celuilalt si mai trece o zi.Din punctul asta de vedere sunt daramata, chiar acum cand iti scriu abia vad tastele de lacrimi.Iti multumesc si astept sa-mi mai scrii. NUMAI BINE.
protopa
Postat pe 26 Iulie 2008 10:58
draga elena,vei fi un bun exemplu pentru fiica ta!ulciorul nu merge de multe ori la apa si vei fi prinsa,iar atunci vei avea ceea ce ti-ai dorit de la viata:vei da cu piciorul la 22 de ani de casnicie pentru o himera.........cauti scuze ca esti iubita dar totul in viata sa plateste!si chestia cu fereste-ma doamne......mai bine te feresti singur!
Raporteaza abuz de limbaj
CRED CA HABAR NU AI CU CE SE TAIE PAINE, SPER SA AFLI INTR-O ZI.SI PROVERBUL ALA E CAM INVECHIT SI NEADEVARAT, CE ARE FATA MEA CU COMPORTAMENTUL MEU. TU FACI CE A FACUT MAICATA? NU AM NEVOIE DE COMENTARIILE TALE
protopa
Postat pe 26 Iulie 2008 11:02
de interzis nu iti interzice nimeni sa ai amant sau sa fii fericita ,totul depinde cu cine!Sa ai amant este un lucru nefiresc si contrar legilor tacite,eu cred ca poti sa-ti gasesti fericirea si in bratele unui barbat necasatorit, asta ar da mai putine batai de cap si tie dar si celui in cauza!Dar tu stii f bine ca a insela si a mintii nu este un lucru firesc ,dar totusi cauti sa ti se spuna acelas lucru si in scris pe acest forum!
alb_bastru
Postat pe 26 Iulie 2008 11:31
Eu cred cã în viaþã trebuie sã faci ceea ce simþi. Altfel eºti ipocrit. Dacã faci ceea ce "trebuie" poate cã esti catalogat drept "moral", dar devii handicapat în interior ºi imoral cu tine însuþi. Pânã ºi noþiunea de moralitate este relativã. Ceea ce e moral pentru tine poate fi imoral pentru mine ºi invers. Mã întreb atunci cui foloseºte moralitatea dacã eu sufãr în aceastã moralitate. E bine pe cât posibil ca cei apropiaþi (soþul în cazul de faþã) sã nu sufere. Doar suferinþa e imoralã...
maitreya
Postat pe 26 Iulie 2008 13:25
"jur sa te iubesc o viata" bla bla bla ...alea erau vorbe goale cand le-ai zis? cand ai jurat ca o sa`i fii fidela sotului tau ... minteai nu-i asa? Ce romantic...esti pe acelasi loc cu domnisoarele alea care sunt amantele unor barbati insurati ... Esti mama cand esti cu iubitelul ...copilul nu mai exista?
Symonyka iar dau de tine ...tu femeie matura...si noi copilele de pe forum ..ai auzit de moralitate? de juraminte? de onoare de cuvantul dat?
Daca nu ai auzit sau nu stii ce inseamna cauta in DEX sau pe google asta daca iti permite maturitatea...cica sunteti FEMEI ..mi-e rushine mie de faptul ca nu va este voua rushine.
Daca barbatii sunt copii si gandesc cu capul din pantaloni voi la fel tre sa faceti? Pentru ce v-ati mai casatorit ?
seiyra
Postat pe 26 Iulie 2008 13:37
Ce te-aprinzi aºa, dragã seiyra? Istericalele nu-ºi au locul pe un forum unde se discutã civilizat! Trebuie sã mai creºti, sã mai întâlneºti oameni, situaþii...ºi sã-þi dezvolþi spiritul de toleranþã. Esti cumva vreo sfântã? Te-ai retras din lume pentru a te jertfi întru moralitate? E frumos sã fii idealist, sã juri iubire eternã ºi sã o respecþi, dar, din experienþa vieþii, te asigur cã uneori...poþi ieºi extrem de dezamãgit. Tine seama de o axiomã: totul e relativ..
maitreya
Postat pe 26 Iulie 2008 15:18
maitreya hai sa iti zic o taina ..pe aici pe forum sunt fete de 15-16 ani care abia acum isi formeaza sa zicem niste principii ele intrand citind pe aici si nu numai ca DA e bine sa ai amant e bine sa iti inseli sotul e bine sa iti bati joc de niste concepte care de ce sa nu recunoastem stau la baza societatii ..imagineaza-ti ce familii vor fi peste 15-20 de ani .Nu e vorba de nici o istericala

Cat despre juramantul de la nunta ... tu persoana matura gandeste`te atat daca incalci juramantul care l-ai facut in biserica in fata altarului ..unde iti este cuvantul ca OM?Nu spune nimeni ca trebuie sa iubesti pana mori aceeasi persoana nu depinde de tine DAR de tine depinde daca inseli sau nu...asa ca lasa tu experienta vietii ca lucrurile astea tzin de bun simt si educatia primita de la mama de acasa.
Nu sunt nici sfanta nici idealista doar onesta refuz sa fiu ipocrita si egoista.Sunt constienta ca nu voi tanara toata viata si ca familia inseamna mult mai mult decat cateva tavaleli cu amantii daca vrei tavaleala o poti avea cu absolut cine vrei inainte de a te casatori ...
Casatoria inseamna si responsabilitati nu doar lapte si miere,inseamna ca cel de langa tine are incredere in tine si vrea sa isi petreaca viata langa tine partial depinde de tine ca individ ca cel de langa tine sa aiba o viata buna pt ca daca ai dat gres ...nu dai dracu doar o parte din viata ta ci si a partenerului care nu are nici o vina ca te iubeste , cand esti casatorit orice actiune decizie si tot ce mai vrei tu deja nu te priveste doar pe tine sau nu te afecteaza doar pe tine ci si pe sot sau copii daca este cazul, problemele nemultumirile si framantarile se discuta cu sotul in CASA in FAMILIE.
Eu asa am vazut in casa parintilor mei , asa m-a invatat mama , ca o femeie dupa ce s-a casatorit trebuie sa isi vada de sot de copii si de casa nu sa umble cu alti barbati, daca nu ai deschs ochii cand l-ai luat baga divortz dar nu insela , este umilitor si nedemn atat pt tine ca femeie cat si pentru sotz , copii socri si restul familiei dar nah ...maitreya ..ce stiu eu ,sunt copil intolerant iar tu femeie matura si desteapta.
Te felicit pentru maturitatea , moralitatea si intelepciunea ta...avem ce invata de la tine noi fetele tinere si lipsite de experienta vietii nu-i asa? De la tine si de la toate "doamnele" cu ghilimele desigur care se plang pe aici ca au amanti .Bravo..good job LADY
seiyra
Postat pe 26 Iulie 2008 18:58
Mãi fetito, în mod sigur e o problemã cu tine...Citind si alte comentarii ale tale îmi dau seama cã ai o micã mare obsesie legatã de subiectul în cauzã. E rezultatul unor frustãri cauzate de Dumnezeu ºtie cine sau ce. Vorbeam despre a judeca sau a condamna; nu avem dreptul sã facem asta! Punct. Dacã o tot dai înainte cu jurãmintele din bisericã, poate ai citit ce scrie în Carte: Nu judecaþi ca sã nu fiþi judecaþi! Despre asta era vorba. Înþelegi sau nu? Si atât. Sincer, dupã primul comentariu am crezut cã esti într-adevãr um om adevãrat, dar..."pumni în cap,..." ºi alte astfel de remarci pe care am vãzut cã le adori...crede-mã...Ai grijã sã nu-þi cadã moralitatea pe care o slãveºti atât (ºi care, evident, e falsã)în sân.
maitreya
Postat pe 27 Iulie 2008 00:09
[quote name=\\\'maitreya\\\' date=\\\'2008-07-27 00:09:41\\\']Mãi fetito, în mod sigur e o problemã cu tine...Citind si alte comentarii ale tale îmi dau seama cã ai o micã mare obsesie legatã de subiectul în cauzã. E rezultatul unor frustãri cauzate de Dumnezeu ºtie cine sau ce. Vorbeam despre a judeca sau a condamna; nu avem dreptul sã facem asta! Punct. Dacã o tot dai înainte cu jurãmintele din bisericã, poate ai citit ce scrie în Carte: Nu judecaþi ca sã nu fiþi judecaþi! Despre asta era vorba. Înþelegi sau nu? Si atât. Sincer, dupã primul comentariu am crezut cã esti într-adevãr um om adevãrat, dar...\\\"pumni în cap,...\\\" ºi alte astfel de remarci pe care am vãzut cã le adori...crede-mã...Ai grijã sã nu-þi cadã moralitatea pe care o slãveºti atât (ºi care, evident, e falsã)în sân. [/quote]



Un ultim raspuns pentru tine inainte sa plec in vacanta.
Tanti in primul rand nu o judec eu ...ci o sa o judece Dumnezeu, sotul si mai ales copilul mai tarziu.Noi nu avem dreptul sa o judecam pentru ca nu e corect si moral, de acord. dar ea are dreptul sa insele si sa isi bata joc de sotul ei nu-i asa? . Ea a cerut pararea noastra si a primit fix parerile noastre printre care si a mea.
Acum vizavi de moralitatea mea care zici tu e falsa , in primul rand tzin sa iti amintesc ca am doar 22 de ani deci nu-s nici maritata si nici nu am o o lista cat Marele Zid Chinezesc de lunga in materie de barbati astfel incat sa am o moralitate falsa.Nu am inselat niciodata si sunt absolut sigura ca nu voi insela de ce? Simplu e vorba de principiu de viata .Atunci cand te casatoresti nu ai de unde sa stii si nici nu depinde de tine sau partener ca il vei iubi o viata intreaga insa depinde doar de tine daca il inseli sau nu .
Eu ma intreb doar atat , oare cum ar fi daca toate femeile care au sotii plecati mereu din cauza serviciului , femeile care au probleme in casnicie sau alte greutati , femei care poate nu isi mai iubesc sotii s-ar apuca sa isi gaseasca cate un amant , pe partea cealalalta sotii la fel ...si ei cate o amanta ? Ar fi bine nu? Un cuplu poate in opinia ta este format din 3 ..poate la tine 1+1=3 si nu 2 .
Daca nu esti fericit in casnicie , daca nu iti mai iubesti sotul/sotia ... e moarta casnicia atunci baga divortz nu minti si insela ... adulterul e un chin nu doar pt cel/cea care inseala ci si pentru intreaga familie ...dar daca tu nu intelegi lucrurile astea e problema ta .
Cum Dumnezeu dupa ce inseli , sa vii pe forum si sa te plangi ca vezi doamne esti fericita cu amantul ...dar fericirea asta inseamna ... o tavaleala din cand in cand ?
Atunci cand un barbat inseala ...de cele mai multe ori nu o face pt ca nu isi iubeste sotia sau pentru ca este nefericit cu ea ci pentru ca pentru el amanta e doar o ALTA, barbatii sunt extrem de putini cei care se implica sentimental intr-o legatura cu amanta ....am putea spune ca ei inseala fizic .
Cand o femeie inseala ..ea repede zice ca inseala pentru ca nu e fericita in casnicie sau o neglijeaza barbatul ,femeia se implica si sufleteste in relatia cu amantul nu doar fizic deci ea inseala si cu sufletul si cu trupul ceea ce e si mai urat .
Si inca ceva maitreya anumite lucruri tin de bun simt si de constiinta ...este una sa inseli cand nu ai copii , sa risti o casnicie in care nu a aparut un copil si alta este sa risti linistea si pacea propriului copil mai ales cand e vorba de MAMA pentru fericirea adusa de tavaleala cu amantul ...asta se numeste EGOISM doar atat .

Am fugit sa ma destrabalez ca doar ce dracu am o moralitate falsa
seiyra
Postat pe 27 Iulie 2008 13:35
eu iti scriu pt ca am cam acceasi situatie cu a ta si cred ca nimeni nu te poate intelege mai bine ca mine...sunt casatorita de 11 ani am si un copil, eu am avut curajul sa mi las sotul, sa plec la celalalt fara ca el sa stie dc l am lasat cu adevatrat , insa pb lui e una mare ar fi multe de spus..in concluzie am trait cu celalalt vreo 9 luni de zile, la inceput a fost ca un vis ce devenea realitate, insa cu timpul relatia s a stricat din mai multe motive, in principal acela ca eu nu puteam sta fara copilul meu, si asa el m a lasat in final, am suferit enorm de mult pt ca am crezut ca am pierdut tot de la viata dar eu am fosts incera am iubit sincer si poate de aia d zeu m a ajuatat sa mi revin si m am intors la sotul meu care stiu ca ma iubeste dar nu poate fi perfect si are felul lui de a fi pe care eu nu l pot schimba, dar mai ales sunt din nou alaturi de baiatul meu care are atata nevoie de mine..deci eu nus tiu ce pb ai tu cu sotul tau dar am vrut sa stii ce am patit eu si daca mai vrei sa mai vb sunt aici sau scrie mi pe mess la acelasi id...te pup
miha_yt
Postat pe 27 Iulie 2008 21:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac?:-s 33 De la: SEmperIdem 5 Iunie 2010 13:47
M-am certat cu prietena 6 De la: Barbie30 25 Octombrie 2010 18:39
Ce sa-i mai fac...? 16 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:44
buna! 3 De la: Sibel_16 3 Februarie 2011 16:22
COSURI PE FRUNTE 1 De la: kudika364412 7 Februarie 2011 02:14