Setari Cookie-uri

Hai sa ne gandim si la preturi inainte sa ne gandim la moda...

....so....la noi in Romania trebuie sa iti iei vreo 3-4 job-uri dk vrei sa t descurci si cu haine shi cu toate cele...am avut ocazia sa fac comparatie intre preturile de la noi si preturile de afara...nu e de mirare k tipele din strainatatzuri sunt mai cochete shi mai simandicoase....k sa ai grija de tine acolo nu t costa salariul p 3 luni ci aproximativ 10 % din el.Gucci,Armani,Cavalli....nu prea inseamna nimic...la noi Nike,Adidas,Puma sunt haine dragutze pe care le porti p strada k si cum ai purta un blug sau o bluza oarecare...la ei sunt haine de stat in casa sau in cel mai bun caz de dus la sala...think!!!!mi se pare o aberatzie k suntem ink atat de inapoiatzi la pretzuri...
dehelean_sonia
Postat pe 13 Martie 2008 19:15
poi da ,dar gandestete ce salariu au cei din strainatate si ce salariu avem noi ... ce dak ai aveam baniff multzi nuh tzi-ai lua si u haine Gucci , Armani, etc. ... ?
geanina_brunetik
Postat pe 11 Aprilie 2008 15:42
buna!draga sonia te contrazic putin deoarece femeile de pe alte meleaguri nu sint asa cochete ca romancele noastre .le lipseste bunul gust in primul rind.eu locuiesc in FRANTA si pot sa spun ca sint delasatoare frantuzoaicele chiar daca au ceva bani.si cu privire la hainele de firma intradevar nu se pune pret pe ele si normal ca stai prin casa cu haine de firma deoarece aici sint multe tirguri unde se vind la un euro bucata.la noi lumea e saraca dar pretentioasa si oricum hainele trebuie sa fie de calitate nu de firma.pe curind!

Postat pe 11 Aprilie 2008 16:17
de acord cu tine france numai ca schimb tara,am avut ocazia sa locuiesc in italia pt o jumatate de an unde femeile frumoase sunt in proportie de 90 % imigrante,fie romance fie brazilience fie argentinience....etc.italiencele incepand cu varste destul de fragede si pana la 45-50 de ani sunt ...hai sa ma exprim elegant,uratele.nu stiu sa se imbrace cu gust,daca tu crezi ca hainele de firma acolonu sunt pretuite...sunt si inca cum doar ca ...isi cumpara o pereche de pantofi ,superbi de altfel pe care ii asorteaza la cele mai nepotrivite tinute,la fel asi putea sa iti dau exemple de haine ... la noi saracia te invata sa fii cocheta,ca doar nu dai pe o haina 3/4 din salariu sa nu fii in stare sa o porti la mai multe tinute.desi se spune ca milano si roma dau tonul modei in lume.... sunt putine italiencele care se imbraca bine si cu gust si mai degraba ,sincera sa fiu sunt italiencele de varsta a 3-a care se aranjeaza mai ceva ca pustoaicele si stiu si cum sa o faca de altfel.cat despre romance....deocamdata in europa suntem foarte bine vazute din punct de vedere al gustului ....indiferent de varsta.
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Mai 2008 17:07
eu am locuit 8 ani in spania si familia mea e inca acolo..asa ca am ceva habar despre venituri si preturi la haine. Si scuza-ma sonia dar eu nu am cunoscut pe aproape nimeni acolo sa se imbrace in armani, gucci si cavalli..nicidecum nu sunt ieftine si nicidecum nu isi permite oricine sa-si cumpere. Salarul e mai mare, da, dar nu atat de mare incat sa dai abia 10% pe haine..astea sunt aberatii. Cat despre nike, puma etc.. si eu stau cu asa ceva in casa pt ca sunt haine sport si eu nu ies pe strada cu haine sport. Nici dincolo nu se face.. dar si acolo aceste marci sunt destul de scumpe in sensul ca un tricou simplu nike de ex, sare de 60 de euro. Nu stiu de unde ati scos ca romancele se imbraca bine pt ca e foarte neadevarat..sunt atat de putine femei in romania care au inspiratie si stil!! Romancele sunt cochete, da..mai bine zis incearca sa fie, dar majoritatea nu au habar ce inseamna sa fi cocheta si prin urmare se imbraca foarte prost. Faptul ca italiencele sau frantuzoaicele sunt mai lejere si nu se ,,chinuie,, atat nu inseamna ca sunt mai prost imbracate. In spania recunosti romancele si slavele pe strada dupa cum sunt imbracate: KITSCH TOTAL ! E chiar aiurea sa afirmati ca italiencele se imbraca prost avand in vedere ca acolo moda e la ea acasa. Din pacate romancele inca nu stiu ca simplitatea,naturaletea si discretia sunt cuvintele cheie..in occident nu se intampla sa vezi ziua in amiaza mare, la 40 de grade, femei in blugi atat de stramti ca pusca pe ele,ceva tricou din lycra mega-mulat si decoltat cu un push-up evident si tocuri de 10 cm..plus o coafura teapana si machiaj strident. Mai mare dovada de prost gust nu exista. Dar asta vezi la tot pasul in romania. La fel ca ,, marcile la vedere,,.. Sau hainele super asortate.. Sa nu mai vb de parul platinat, roscat sau negru albastrui, aceste culori atat de ,,fortzate,, pe care numai la noi in tara si prin imprejurimi le mai vedem. Deocamdata noi suntem renumite dincolo pt frumusetea noastra, dar din pacate si pt cat de prost si vulgar ne imbracam, nicidecum pt bunul gust! Atat de mult incat daca esti bine imbracata, ti-e greu sa-i convingi ca esti romanca. Prima lor reactie este: ,, serios?? esti din romania?? nu pari..nu te imbraci ca romancele! ,, .Si sustin asta in cunostinta de cauza. Insa din fericire generatia noua e din ce in ce mai la moda.. se misca incet dar sigur.
oana81
Postat pe 10 Mai 2008 18:24
Famous brands gen LV , Cavalli , Prada etc sunt f scumpe peste tot..ceea ce difera de Romania sunt soldurile . Exista in afara mari perioade de reduceri la toate marile case de moda. De exemplu mi`am cumparat din Italia haine in perioada reducerilor care niciodata nu ar fi ajuns la pretul acela la mall sau la magazinele de pe Calea Victoriei, La fel se intampla si cu urmatoarea treapa calitativa de branduri ca Esprit , Mango , Guess...chiar si Nike , le gasesti mult mai ieftine in afara in anumite perioade de sales.Oricum , la noi in Romania in materie de moda se trece printr`o perioada in care erau si grecii acum cativa ani...adica sa se iasa in evidenta cat mai mult cu marci cunoscute scrise cat mai mare pe haine. Oricum , ce pot sa spun este ca romancele sunt mai ingrijite decat multe alte europence si m`am plimbat cam prin toata Europa , iar cel putin in Bucuresti ( ca pot sa imi dau cu parerea avand in vedere ca aici locuiesc) sunt multe femei f bine imbracate din cap pana in picioare , cu mult gust si fara sa epateze deloc. Ideea este ca oricum , in timp se va face si o aliniere la preturile hainelor, pt ca spre deosebire de Germania de exemplu Bucurestiul e mult mai scump la haine.Oricum...calitatea va costa intotdeauna!
Kittynelle
Postat pe 19 Mai 2008 22:54
PRIN SPANIA ROMANCELE SE IMBRACA IN BLUGI SI ISI PUN ADIDASI...E TIPIC...ASTA DA DE NIKE..SAU ALTA FIRMA...SI BAIETII LA FEL...DACA SE POATE IN ALB...
DAR NU SE POATE GENERALIZA..AM VAZUT ROMANCE FOARTE COCHETE SI CU MULT STIL...
ITI POTI PERMITE CATEVA HAINE DE MARCA (PT CALITATE NU PT FIRMA) IN MADRID PT CA SUNT MAGAZINE SPECIALE CU HAINE DE MARCA (CU DEFECTE SAU DIN COLECTII ANTERIOARE). CINE A FOST IN SPANIA CRED CA A AUZIT DE FACTORY...
SINCER VA SPUN CA ESTE UN PIC COMPLICAT SA GASESTI HAINE SI AICI...EU TREBUIE SA UMBLU PT O PERECHE DE PANTALONI...
PT CA IN GENERAL MAGAZINELE SUNT PLINE DE HAINE MAI LEJERE (PT CA SPANIOLII ASA SE IMBRACA).PUN MAI MULT PRET PE COMODITATE DECAT PE ELEGANTA.
SI CHIAR DACA ESTE ACEEASI MODA , IN EUROPA DE EST SE GASESC HAINE DIFERITE FATA DE RESTUL EUROPEI...

Postat pe 20 Mai 2008 14:07
Eh, ma doare capul cand se fac comparatii intre puterea noastra de cumparare si a celor de afara. Nu se compara. Preturi asemanatoare dar salarii de 10 ori mai mici. Dar asta e, ce avem sa purtam sanatoase si iubite!

Postat pe 29 Mai 2008 17:21
pai io ce spun..."scumpeturile" te invata sa fii cocheta c ce ai si la anul cand moda se schimba sa adaugi singura ceva in plus la ...."toalele" de anul trecut...sunt si dintre noi care isi permit sa isi schimbe garderoba dar sunt si care nu si atunci.....inventeaza!!!! foarte simplu.
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 18:33
Suntem prea saraci sa ne imbracam ieftin.Acum fiecare se imbraca asa cum se simte bine si in functie de ocazie.Stiti cum se spune ... fiecare dupa cum ii e puterea...Ca doar sunt mai multe clase sociale.

Postat pe 29 Mai 2008 20:55
eu sunt de parere ca decat sa-mi cumpar o haina de firma cu cateva milioane,mai bine i-mi cumpar 5-6 bucati mai ieftine ,le schimb des si satisfactia este pe masura ,oricum in anul urmator se schimba moda si trebuie innoita grderoba
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 21:02
si iarasi este de prost gust sa defilezi cu etichetele la vedere sa stie toata lumea ca este produsul de firma ,,,,,,,,snobism este putin spus
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 21:05
De la: wdy, la data 2008-05-30 21:02:53eu sunt de parere ca decat sa-mi cumpar o haina de firma cu cateva milioane,mai bine i-mi cumpar 5-6 bucati mai ieftine ,le schimb des si satisfactia este pe masura ,oricum in anul urmator se schimba moda si trebuie innoita grderoba


Da, si eu fac la fel, mai ales ca ma plictisesc cu usurinta.
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:53
De la: Kathara, la data 2008-09-09 23:53:37
De la: wdy, la data 2008-05-30 21:02:53eu sunt de parere ca decat sa-mi cumpar o haina de firma cu cateva milioane,mai bine i-mi cumpar 5-6 bucati mai ieftine ,le schimb des si satisfactia este pe masura ,oricum in anul urmator se schimba moda si trebuie innoita grderoba


Da, si eu fac la fel, mai ales ca ma plictisesc cu usurinta.


De la: cookie_84, la data 2008-05-20 14:07:20 PRIN SPANIA ROMANCELE SE IMBRACA IN BLUGI SI ISI PUN ADIDASI...E TIPIC


Eeee, mie nu mi se pare asta ceva in neregula?!
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:55
Sunt de acord, eu plec o data, de 2 ori pe an si cumpar tot ce pot din H&M (imi temin bugetul pe jumate de an:)), pentru ca sunt acceptabile de pret si de calitate. Si foarte ok pentru every-day life.

De acord si cu ideea voastra: decat sa iti cumperi un singur lucru foarte scump, mai bine ceva mai multe, sa le poti alterna.

Legat de faptul ca la noi preturile sunt cum sunt in comparatie cu salariile, nu prea ai ce face in momentul asta.Suntem o economie in dezvoltare, undeva in 5-7 ani, nu asta va fi problema noastra. Va mai dura pana ajungem la nivelul tarilor vest-europene.

Nu sunt de acord cu faptul ca romancele au bun gust si sunt cochete...foarte serios mi se pare ca e pe dos. Adica oriunde te duci, de la mall-uri pana la strada, gasesti o combinatie nebuna de culori si chestii lucioase de iti iau ochii. Nu mai zic de machiaj excesiv, ma dor pe mine ochii atunci cand vad cata greutatea de fard e pe ai lor.

So sincer, exista bun gust intr-adevar, dar nu ne caracterizeaza as zice eu. Adica sa ne gandim la pitzipoanca.org sau la sunculitele alea atarnate din haine prea scurte/stramte, culorile stridente si curelele/gentile argintii...
Am stat in Bruxelles o perioada si intr-adevar, femeile de acolo nu isi dadeau silinta, dar am gasit o multime de idei fashion, bun gust, simplitate si naturalete.

Cam asta ne-ar lipsi noua...
andreea_new
Postat pe 10 Septembrie 2008 09:48
Este important cum te imbraci. Te face pe tine sa te simti mai bine. Sau depinde si in ce domeniu activezi . Poate tre sa arati ceva...
Dar acest lucru nu iseamna ca tre sa ai doar toale de firma. Eu pun accent pe pantofi ( cizme,sandale ). Acestia tre sa fie de calitate si din piele ( atat exterior cat si interior ). Si nu din snobism ci pentru ca sunt mai trainici. Apoi pe hainute ( paltoane , geci etc).
Acestea sunt cele 2 lucruri pe care dau f multi bani si pe care pun accent.
Apoi pantalonii sau blugii.
Iar bluzitele tre sa-mi placa. Nu le cumpar sa fie de firma, ci in jurul la 100 lei .

Mi-am propus acum de curand sa pun accent si pe acccesorii ( posete, curele. Ma gandesc sa le iau si pe acestea neaparat din piele. Momentan am din diverse materiale.
dafffne
Postat pe 26 Septembrie 2008 23:28
De la: Puffilici, la data 2008-05-19 22:54:18Famous brands gen LV , Cavalli , Prada etc sunt f scumpe peste tot..ceea ce difera de Romania sunt soldurile . Exista in afara mari perioade de reduceri la toate marile case de moda. De exemplu mi`am cumparat din Italia haine in perioada reducerilor care niciodata nu ar fi ajuns la pretul acela la mall sau la magazinele de pe Calea Victoriei, La fel se intampla si cu urmatoarea treapa calitativa de branduri ca Esprit , Mango , Guess...chiar si Nike , le gasesti mult mai ieftine in afara in anumite perioade de sales.Oricum , la noi in Romania in materie de moda se trece printr`o perioada in care erau si grecii acum cativa ani...adica sa se iasa in evidenta cat mai mult cu marci cunoscute scrise cat mai mare pe haine. Oricum , ce pot sa spun este ca romancele sunt mai ingrijite decat multe alte europence si m`am plimbat cam prin toata Europa , iar cel putin in Bucuresti ( ca pot sa imi dau cu parerea avand in vedere ca aici locuiesc) sunt multe femei f bine imbracate din cap pana in picioare , cu mult gust si fara sa epateze deloc. Ideea este ca oricum , in timp se va face si o aliniere la preturile hainelor, pt ca spre deosebire de Germania de exemplu Bucurestiul e mult mai scump la haine.Oricum...calitatea va costa intotdeauna!



Romania este o tara plina de snobi, vad asta la tot pasul..tot felul de fetiscane care is cumpara haine din magazinul x sau y si merg mandre cu punga cu brandul magazinului pe strada, sa se vada de unde si-au luat hainute, sau daca eu mi-am luat o bluza de la zara de la fabrica de la mine din rosiori cu 25 ron identica cu cea din magazin de 1 mil, aia mai scumpa e mai buna...multe romance nu au stil asa cum a zis o utilizatoare mai sus, pt ca nu au de unde sa invete sa se imbrace, femeile alea stiu doar sa munceasca , iar ultima lor grija este sa urmareasca fashion tv...iar in italia am fost de multe ori si acele femei, multe dintre ele sunt foarte neingrijite, gen neepilate la subrat, nespalate.....vorbesc de milano, torino, palermo, aici am fost. Iar femeile din Romania care au o educatie suntmult mai ingrijite si stilate decat cele din alte tari

Postat pe 26 Septembrie 2008 23:43
De la: dehelean_sonia, la data 2008-03-13 19:15:57....so....la noi in Romania trebuie sa iti iei vreo 3-4 job-uri dk vrei sa t descurci si cu haine shi cu toate cele...am avut ocazia sa fac comparatie intre preturile de la noi si preturile de afara...nu e de mirare k tipele din strainatatzuri sunt mai cochete shi mai simandicoase....k sa ai grija de tine acolo nu t costa salariul p 3 luni ci aproximativ 10 % din el.Gucci,Armani,Cavalli....nu prea inseamna nimic...la noi Nike,Adidas,Puma sunt haine dragutze pe care le porti p strada k si cum ai purta un blug sau o bluza oarecare...la ei sunt haine de stat in casa sau in cel mai bun caz de dus la sala...think!!!!mi se pare o aberatzie k suntem ink atat de inapoiatzi la pretzuri...

ai dreptate, la noi hainele de marca sunt ffffff scumpe fata de cele din strainatate.da nu cred ca femeile din strainatate sunt mai cochete si mai dragute ca romancele...am fost prin strainatate si am vaz femei nefardate, neingrijite pe strada si cu niste haine de ziceai ca se duc la camp.....fara culoare, fara forma....romancele stiu sa fie cochete, cu bani mai putini.
mkdisk
Postat pe 5 Noiembrie 2008 18:34
eu nu prea tin sa am haine de marca, nu ma intereseaza asta, si nici chiar dak sunt la moda sau nu nu ma intereseaza prea tare....principalul e sa imi stea bine, sa ma simt bine si increzatoare in fortele proprii.sa mi se potriveasca si sa imi stea bine, asta ma intereseaza in primul rand la o haina.
mkdisk
Postat pe 5 Noiembrie 2008 18:36
oana81 are completa dreptate si cred ca ar trebui sa pretuiti mai mult parerea unei persoane care a locuit 8 ani in spania si care a avut timp sa cunoasca societatea spaniola decat parerea cuiva care a fost in vacanta/lucru cateva zile/luni intr-o tara occidentala. si spun asta pentru ca si eu am petrecut 5 ani in franta, si am observat pe propria-mi piele ca iti faci o anumita parere in primele luni si apoi aceasta parere se schimba pe masura ce timpul trece si incepi sa cunosti din ce in ce mai bine societatea in care te afli. asadar din experiena mea de 6 ani ii dau in totalitate dreptate oanei81 si as mai face cateva comentarii. in primul rand cred ca ideea de frumusete este oarecum diferita de la o tara la alta. gusturile sunt diferite si de aici vin in primul rand diferentele remarcate de voi. intradevar in occident se pune mai mult accent pe comoditate, insa spre deosebire de romania, si hainele frumoase sunt comode. acesta este, de altfel, si unul dintre atributele calitatii unui produs de imbracaminte sau incaltaminte. de asemenea, in occident se pune mai mult accent pe ideea de orginalitate. hainele sunt variate si ai de unde alege si nu te simti, ca in romania ca in armata, purtand uniforma, caci jumatate din fetele de pe strada au aceleasi haine ca tine. lucrurile luciose, tipatoare nu sunt la moda si, daca te afisezi asa la locul de munca, de ex, te iau drept postituata. nu trebuie sa-ti afisezi bustul ca sa obtii o avansare, ci din contra. din pacate majoritatea romancelor confunda "a fi strident" cu "a fi elegant" si daca vad prin occident femei care nu-ti iau ochii la propriu le considera sterse si neingrijite. in concluzie nu as putea afirma ca romancele sunt mai egenate decat femeile din occident. pur si simplu sunt diferite si gasesti peroane bine imbracate si in ramdul romancelor si in randul femeilor din occident. insa daca ar fi sa votez, as vota totusi pentru cele din occident care stiu parca mai bine si in numar mai mare ce inseamna adevarata eleganta si adevaratul rafinament.
tata_ioio
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:20
Total de acord cu andreea_new, cu oana si cu tata_ioio

Imi cumpar des haine si incaltaminte de pe site-uri din state, pentru ca sunt mult mai ieftine, mai bune calitativ si mai frumoase. O, da! In occident poti sa-ti iei haine frumoase si bune calitativ la un pret de aproape nimic.

Cat despre brandurile, nu de lux, dar imediat sub, la noi sunt preturi duble fata de occident in orice perioada a anului. Nine West, de exemplu: o pereche de pantofi pe care o cumperi in Londra cu 100$, o cumperi in Buc cu 200$...fara misto! Iar reducerile.... in occident ajung si la 75% (real!), la noi, daca ajung la 20% (real).

Uitati un exemplu concret: am vazut la Debenhams doua maieute (set) de corp, care costau 40 de lei. Acelasi set, l-am vazut in Londra la Primark (cine stie magazinul, stie ca este cel mai ieftin din toata Londra, cat si cel mai cuprinzator), la 5 lire. Tot de la ei mi-am luat o pereche de colanti la 4 lire, in conditiile in care cea mai ieftina pereche de colanti pe care am vazut-o la noi este 50 de lei si nici nu se compara calitatea.
kitty_krieger
Postat pe 12 Ianuarie 2009 13:23
De la: tata_ioio, la data 2009-01-12 11:20:52oana81 are completa dreptate si cred ca ar trebui sa pretuiti mai mult parerea unei persoane care a locuit 8 ani in spania si care a avut timp sa cunoasca societatea spaniola decat parerea cuiva care a fost in vacanta/lucru cateva zile/luni intr-o tara occidentala. si spun asta pentru ca si eu am petrecut 5 ani in franta, si am observat pe propria-mi piele ca iti faci o anumita parere in primele luni si apoi aceasta parere se schimba pe masura ce timpul trece si incepi sa cunosti din ce in ce mai bine societatea in care te afli. asadar din experiena mea de 6 ani ii dau in totalitate dreptate oanei81 si as mai face cateva comentarii. in primul rand cred ca ideea de frumusete este oarecum diferita de la o tara la alta. gusturile sunt diferite si de aici vin in primul rand diferentele remarcate de voi. intradevar in occident se pune mai mult accent pe comoditate, insa spre deosebire de romania, si hainele frumoase sunt comode. acesta este, de altfel, si unul dintre atributele calitatii unui produs de imbracaminte sau incaltaminte. de asemenea, in occident se pune mai mult accent pe ideea de orginalitate. hainele sunt variate si ai de unde alege si nu te simti, ca in romania ca in armata, purtand uniforma, caci jumatate din fetele de pe strada au aceleasi haine ca tine. lucrurile luciose, tipatoare nu sunt la moda si, daca te afisezi asa la locul de munca, de ex, te iau drept postituata. nu trebuie sa-ti afisezi bustul ca sa obtii o avansare, ci din contra. din pacate majoritatea romancelor confunda "a fi strident" cu "a fi elegant" si daca vad prin occident femei care nu-ti iau ochii la propriu le considera sterse si neingrijite. in concluzie nu as putea afirma ca romancele sunt mai egenate decat femeile din occident. pur si simplu sunt diferite si gasesti peroane bine imbracate si in ramdul romancelor si in randul femeilor din occident. insa daca ar fi sa votez, as vota totusi pentru cele din occident care stiu parca mai bine si in numar mai mare ce inseamna adevarata eleganta si adevaratul rafinament.

ok iti respect opiniile, dar eu am vazut la propriu pe strada femei neingrijite, si nu e vb de haine, aveau fata si parul neingrijite, nepensate, etcam vazut asemenea persoane in strainatate pe strada.probabil or fi fost imigranti
mkdisk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:36
nu erau imigranti, a fost o gluma aia!!!!!!chiar daca am fost in vacanta, am vazut asemenea pers pe strada
mkdisk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:56
nu spune nimeni ca toate femeile din occident sunt elegante, ingrijite, etc ..... am facut doar o medie si din medie a rezultat ceea ce am scris mai sus.
tata_ioio
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:26
fetelor, avem un magazin NOU online, pls check this out!
poate gasiti ceva care sa va incante ochiI!!

http://alexandrinasmemories.blogspot.com/

Greenie
Postat pe 16 Ianuarie 2009 13:30
nush cat de plimbat esti tu dar nu sti absolut nimic despre ce e in afara stai linistita ca nu se termina lumea cu romancele noastre eu le sustin insa nu ai cunoscut lume cu stil si de clasa din alta tara ca sa vorbesti pentru ca tiai fi schimbat parerea complet si doar lumea de clasa se imbraca de gucci d&g asa k mai bine taci daca nu sti nimik
kudika412611
Postat pe 11 Iulie 2011 22:50
din fericire ptr cei cu salarii mici.....exista cateva solutii vestimentare ffff accesibile...prima varianta ...sunt celebrele magazine de 13 lei...de unde ma imbrac si eu.. am gasit aclo cateva articole de 13,26,39,52 de lei,,,,foarte ok. La 13 lei niste bluzite,tricouri din bumbac si nu ptr ca asa scria pe eticheta,care ptr vara sunt ideale ca material,am apucat sa le spal de cateva ori....iar eu nu pun detergentul din economie...iar ca un lucru sa reziste la cateva spalari bune trebuie sa aibe o anumita calitate...si spre surprinderea mea...arata ca noi dupa multe purtari si spalari...au si imprimeuri pe partea din fata din care nu au cazut fragmente...si sunt foarte trendy ca linie...ma refer la croiala
kudika335366
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:09
din fericire ptr cei cu salarii mici.....exista cateva solutii vestimentare ffff accesibile...prima varianta ...sunt celebrele magazine de 13 lei...de unde ma imbrac si eu.. am gasit aclo cateva articole de 13,26,39,52 de lei,,,,foarte ok. La 13 lei niste bluzite,tricouri din bumbac si nu ptr ca asa scria pe eticheta,care ptr vara sunt ideale ca material,am apucat sa le spal de cateva ori....iar eu nu pun detergentul din economie...iar ca un lucru sa reziste la cateva spalari bune trebuie sa aibe o anumita calitate...si spre surprinderea mea...arata ca noi dupa multe purtari si spalari...au si imprimeuri pe partea din fata din care nu au cazut fragmente...si sunt foarte trendy ca linie...ma refer la croiala
kudika335366
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:09
iar a doua varianta...sunt second-handurile...unde gasesti si lucruri de firma....nike,adidas,benettonetc....dar care totusi au fost purtate de altii inainte....si ptr care eu personal nu optez...atata vreme cat exista 13 leiul...europa etc.
Conteaza ca lucrul purtat in primul rand sa fie nou...iar daca are si o anumita calitate iar pretul este accesibil asta e fff bine...magazinele de 13 lei indeplinesc toate conditiile....iar lucrul second chiar daca e de firma...nu stii cine l.a purtat inainte ...optez ptr lucrul nou daca se poate....si nu conteaza firma...nu port firma,port lucrul. Firma e ptr snobi. Mi-am luat eu o pereche de jeans de la LTB din Romana am dat un milion si ceva pe ei...si sunt mai prosti calitativ decat cei de la 13 lei...s-0au decolorat la spalat si tocit fff repede
kudika335366
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:13
hainele scumpe sunt ptr lumea snoaba...iar daca tii cu dintii de firma n-ai decat sa platesti firma....si lucrul de cateva ori in plus valoarea lui. Ideea e ca te poti imbraca cu gust intr-un lucru de calitate acceptabila la un pret accesibil....nu e cazul meu dar ..oamenii cu salarii de 15milioane si care au si familii ce ar trebui??..sa umble dezbracati?
..
kudika335366
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTATI-MA !!! 1 De la: blondaparfum 13 Decembrie 2011 12:51
Tu în ce dormi ??? 222 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 07:20
CE SE MAI POARTA IN MATERIE DE TUNSORI , HAIRSTYLE? 18 De la: kudika057424 10 August 2009 18:30
Merita citit!!! 3 De la: Indiana_Jones 27 Septembrie 2011 23:49
Chirie in Dragasani 1 De la: simonevacska 26 August 2009 10:18