Setari Cookie-uri

Tinerii absolventi de facultate - someri de lux

De la: elenabudeanu2007, la data 2008-04-06 21:11:10Da, Paul, sa stii ca ai dreptate, mai ales cand ai si ceva bani -(albi pt. zile negre)- pusi la ciorapi de pe perioada facultatii, cand lucrai cu jumate de norma. Multumesc de incurajari si ma bucur pt. tine, dar eu nu intrebam dk mai te poti angaja pe un post bun fara ceva "ajutoare". Si dk tot ai deschis discutia,... tu in firma ta cate persoane sunt angajati pe drept si cate sunt cunostintele tale??
ariamaria
Postat pe 21 August 2008 22:21
De la: Paul_N, la data 2008-04-05 23:20:04Sunt la fel ca si voi..ab.fac.si?ce-i cu asta?Am o slujba buna ,muncesc la mine'n firma...Bai fetelor ,nu va mai plangeti, ca nu-i de lucru in tara asta!Pune nene ,mana si deschideti firma ta.Cum? De ce?Asta-i!
Pai cauta in cap'sorul ala frumusel..si gaseste o idee,un clenci...Daca ai facut facultate, doar sa te afli si tu ..pe acolo ,vei ramane asa toata viata.Deci :ori la bal,ori la spital..cale de mijloc nu-i.Sau exista ,asta,sa te plangi:(((
.....un roman care gandeste bine...totul este sa vrei....tre sa cauti sa faci ceea ce iti place, jobul pt care te-ai pregatit....e nevoie de rabdare...dk cineva nu te primeste cuma se cuvine mergi in alta parte, insisti...tre schimbata mentalitatea asta k la noi in Romania nu se poate nimic....se poate si ink mult...totul e sa vrei, sa ai rabdare si sa insisti...si sa nu te descurajezi de un refuz
ariamaria
Postat pe 21 August 2008 22:29
hmmmm..........eu am avut un noroc fantastic
sunt anul doi la facultate, nu prea merg la cursuri ca ma plictisesc de moarte, dar m-am inteles bine cu profii de la laboratoare.
si primul loc in domeniu cu jumate de norma a fost al meu........
lucrez jumate de norma, merg la seminarii si laboratoare, imi fac licenta la servici, imi fac experienta pe cartea de munca si ceva proiecte de cercetare la CV.
ma gandesc sa ma apuc de master dupa licenta, si cand il termin o sa am ceva experienta sa ma pot angaja la ceva firma pe bani mai multi decat iau acuma......



nu e asa greu sa lucrezi din timpul facultatii daca ai vointa si un program cat de cat flexibil la servici. de multe ori nu ai timp nici sa respiri, dar beneficiile pe termen lung pot fi imense......hiar daca la inceput esti prost platit
dienuta_nou
Postat pe 21 August 2008 22:41
Am sa va spun si parerea mea cu riscul de a fi pusa la zid...eu cred ca Romanaia e o tare foarte frumoasa,spunea cineva,pacat ca e locuita...eu voi spune pacat ca e asa corupta.Va rog sa va ganditi bine si sa imi spuneti o persoana,una singura pe care o cunoasteti si care s-a ibogatit cinstit,fara sa fure,far mismasuri si fara pile...deci e forte proprii... pot sa raspund,pot sa raspund? Bine,raspund oricum-nu exista!Daca aveti "stofa de roman" sau daca va multumiti si cu jumatati de masura,sau macar daca are "taticu" o firma...altfel stau lucrurile,dar ca proaspat absolvent de facultate...in ca z ca nu esti ceva geiu rar-si atunci oricum nu prea ramai in tara sau daca nu ai castigat la loto...nu ai nici o sansa sa iti cumperi o casa,o masina sa te casatoresti si sa faci 2 copii...Nu ai cu ce...uneori ma gandesc ca pe undeva-si subliniez acest "pe undeva" era mai bine pe vremea parintilor nostrii cand de bine de rau te repartiza statul undeva,mai primeai si locuinta ...in sensul ca asa ca tanar aveai ai multe sanse sa iti intemeiezi o familie.Acum ... mai greu asa...Eu am plecat din tara intr-un loc mai putin corupt...Daca e bie-inca nu stiu,dar am zis ca merita sa incerc si daca e sa esuez,nu-i nimic,mai am timp sa pun punct si sa o iau o data de la capat ca nu am "obligatii si responsabilitati"...adica familie...In rest ce sa zic...bafta multa la toti sa va realizati,iar daca gasiti secretul anuntati-ma si pe mine cum se face...asa de la zero...
sweetpink
Postat pe 6 Octombrie 2008 04:56
De la: sweetpink, la data 2008-10-06 04:56:00Am sa va spun si parerea mea cu riscul de a fi pusa la zid...eu cred ca Romanaia e o tare foarte frumoasa,spunea cineva,pacat ca e locuita...eu voi spune pacat ca e asa corupta.Va rog sa va ganditi bine si sa imi spuneti o persoana,una singura pe care o cunoasteti si care s-a ibogatit cinstit,fara sa fure,far mismasuri si fara pile...deci e forte proprii... pot sa raspund,pot sa raspund? Bine,raspund oricum-nu exista!Daca aveti "stofa de roman" sau daca va multumiti si cu jumatati de masura,sau macar daca are "taticu" o firma...altfel stau lucrurile,dar ca proaspat absolvent de facultate...in ca z ca nu esti ceva geiu rar-si atunci oricum nu prea ramai in tara sau daca nu ai castigat la loto...nu ai nici o sansa sa iti cumperi o casa,o masina sa te casatoresti si sa faci 2 copii...Nu ai cu ce...uneori ma gandesc ca pe undeva-si subliniez acest "pe undeva" era mai bine pe vremea parintilor nostrii cand de bine de rau te repartiza statul undeva,mai primeai si locuinta ...in sensul ca asa ca tanar aveai ai multe sanse sa iti intemeiezi o familie.Acum ... mai greu asa...Eu am plecat din tara intr-un loc mai putin corupt...Daca e bie-inca nu stiu,dar am zis ca merita sa incerc si daca e sa esuez,nu-i nimic,mai am timp sa pun punct si sa o iau o data de la capat ca nu am "obligatii si responsabilitati"...adica familie...In rest ce sa zic...bafta multa la toti sa va realizati,iar daca gasiti secretul anuntati-ma si pe mine cum se face...asa de la zero...
marinela_diana
Postat pe 6 Octombrie 2008 17:31
Sweetpink ai spus foarte bine :daca nu ai relatii si bani esti un nimic cu 10 diplome de facultate .
marinela_diana
Postat pe 6 Octombrie 2008 17:33
Si mai trist e ca posturi cheie sunt ocupate de absolventi de doi bani doar pentru ca e fiul sau nepotul nu stiu cui. Si sta acolo bine-mersi la caldurica, iar tu care ai muncit in anii aia de scoala ca n-ai avut bani sa te distrezi ca "fiul lui taticu'" ai o singura solutie: munca in strainatate si recunoasterea meritelor tale acolo... Si se mai mira lumea ca tineretul capabil isi ia catrafusele si pleaca intr-o tara straina...
Lucia1971
Postat pe 7 Octombrie 2008 14:53
De la: dienuta_nou, la data 2008-08-21 22:41:24hmmmm..........eu am avut un noroc fantastic
sunt anul doi la facultate, nu prea merg la cursuri ca ma plictisesc de moarte, dar m-am inteles bine cu profii de la laboratoare.
si primul loc in domeniu cu jumate de norma a fost al meu........
lucrez jumate de norma, merg la seminarii si laboratoare, imi fac licenta la servici, imi fac experienta pe cartea de munca si ceva proiecte de cercetare la CV.
ma gandesc sa ma apuc de master dupa licenta, si cand il termin o sa am ceva experienta sa ma pot angaja la ceva firma pe bani mai multi decat iau acuma......



nu e asa greu sa lucrezi din timpul facultatii daca ai vointa si un program cat de cat flexibil la servici. de multe ori nu ai timp nici sa respiri, dar beneficiile pe termen lung pot fi imense......hiar daca la inceput esti prost platit

dienuta, asa am inceput si eu! intre timp am terminat facultatea, am dat la master, acu si la doctorat, am ramas la catedra si sper in mai bine. inceputul e greu, dar daca esti optimist, ai incredere in primul rand in tine, atunci NIMIC nu e greu!

Postat pe 9 Octombrie 2008 12:47
De la: Lucia1971, la data 2008-10-07 14:53:26Si mai trist e ca posturi cheie sunt ocupate de absolventi de doi bani doar pentru ca e fiul sau nepotul nu stiu cui. Si sta acolo bine-mersi la caldurica, iar tu care ai muncit in anii aia de scoala ca n-ai avut bani sa te distrezi ca "fiul lui taticu'" ai o singura solutie: munca in strainatate si recunoasterea meritelor tale acolo... Si se mai mira lumea ca tineretul capabil isi ia catrafusele si pleaca intr-o tara straina...

Lucia, eu sunt poate un caz fericit...nu-s nici fiica, nici nepoata vreunui prof, dar am intampinat suficiente piedici. am ramas la catedra datorita doar mie si a efortului depus, sunt o straina, deci nu avea cine sa ma ajute! si ma bucur ca astfel pot pretui ceea ce obtin in viata! desi e ok la facultatea unde lucrez, vreau sa ma reprofilez si eu pe traduceri...

Postat pe 9 Octombrie 2008 12:50
Nu vreau nici sa te sperii si nici sa te supar, Luli, dar am sa-ti spun o chestie. In fac. de chimie mi-a fost coleg fiul unor profi de la faculta, fiu care a ramas asistent dupa ce a terminat. La 33 de ani, taticul era decan dupa ce, inainte fusese mamica decan al aceleiasi facultati. Nu pot sa zic ca tipul nu era capabil, ca era si istet si muncitor. Dar in aceeasi faculta este cadru didactic o pritena de-a mea, e adevarat, la o alta catedra. Socul meu cel mare a fost cand am avut intalnirea de 10 ani si am aflat ca fostul meu coleg, la 33 de ani era deja conf, iar prietena mea care avea 43 de ani era doar lector, chiar daca dpdv profesional este mult mai avansata decat ex-colegul meu... Aici ma refer la doctorat, studii de cercetare, articole, publicatii... etc... etc... A fost doar un "concurs de imprejurari..."
Lucia1971
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:01
De la: sweetpink, la data 2008-10-06 04:56:00Am sa va spun si parerea mea cu riscul de a fi pusa la zid...eu cred ca Romanaia e o tare foarte frumoasa,spunea cineva,pacat ca e locuita...eu voi spune pacat ca e asa corupta.Va rog sa va ganditi bine si sa imi spuneti o persoana,una singura pe care o cunoasteti si care s-a ibogatit cinstit,fara sa fure,far mismasuri si fara pile...deci e forte proprii... pot sa raspund,pot sa raspund? Bine,raspund oricum-nu exista!Daca aveti "stofa de roman" sau daca va multumiti si cu jumatati de masura,sau macar daca are "taticu" o firma...altfel stau lucrurile,dar ca proaspat absolvent de facultate...in ca z ca nu esti ceva geiu rar-si atunci oricum nu prea ramai in tara sau daca nu ai castigat la loto...nu ai nici o sansa sa iti cumperi o casa,o masina sa te casatoresti si sa faci 2 copii...Nu ai cu ce...uneori ma gandesc ca pe undeva-si subliniez acest "pe undeva" era mai bine pe vremea parintilor nostrii cand de bine de rau te repartiza statul undeva,mai primeai si locuinta ...in sensul ca asa ca tanar aveai ai multe sanse sa iti intemeiezi o familie.Acum ... mai greu asa...Eu am plecat din tara intr-un loc mai putin corupt...Daca e bie-inca nu stiu,dar am zis ca merita sa incerc si daca e sa esuez,nu-i nimic,mai am timp sa pun punct si sa o iau o data de la capat ca nu am "obligatii si responsabilitati"...adica familie...In rest ce sa zic...bafta multa la toti sa va realizati,iar daca gasiti secretul anuntati-ma si pe mine cum se face...asa de la zero...


sweeeteee...uite asa...
20 de ani... mutat in gazda.... trai pe vatrai ca macam paine cu pita....
gasit job la 22de ani mai bine platit, permis concedii la mare si la munte....

23 de ani mancat in partile posterioare sa iesim prin strainataturi sa vedem ce e pe acolo.... intors cu codita intre picioare....in gazda evident

25 de ani lucrat la o firma de software si hardware.... bine platita , program lejer colegi

28 de ani implinit visul de sefie..... si am prins gustul si la urmatorul job.... am avut atuul de a fii condus deja o echipa , de a stii lucruri pe care facultatea nu te invata....

30 de ani....singura cuc dar un job bine platit de unde vreau sa plec deja pt ca... am intrat in rutina si obisnuinta... asta se cheama plafonare....

nu mai suntem pe vremea lu' ceasca sa stai pe post pana la pensie... suntem pe vremea lui tariceanu si a lui base.... cand tre sa dai din coate sa obtii ce vrei....
greeeeeu la deal cu boii mici dar am reusit, am o garsoniera, in curand un apartament cu 2 camere, nu am carnet deci nu am nevoie de masina(inca) si cam tot ce am chef fac.....

deocamdata.
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Octombrie 2008 20:12
Da, Ema, tu esti o luptatoare! Dar pentru jobul asta bun ce ai sacrificat? Si cat anume a meritat?
Lucia1971
Postat pe 10 Octombrie 2008 00:01
timpul liber.... l-am sacrificat.... pt ca oricum nu amin compania cui sa il petrec....
inca am suflet de hoinar.... asa ca nu pot sa spun ca am sacrificat mare lucru.
romeo e departe de mine.... asa ca.... timpul petrecut impreuna cu el... era exclusiv dedicat lui si putea sa imi cada cerul in cap ca nu existam pt nimeni decat pt el. imi cunosc prioritatile...doar ca am un caracter groaznic si nu prea ma impac eu bine cu ...tergiversarile

o poveste luuunga dar cine stie ...luminita de la capatul tunelului nu-i chiar asa departe.

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Octombrie 2008 00:05
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-10 00:05:01timpul liber.... l-am sacrificat.... pt ca oricum nu amin compania cui sa il petrec....
inca am suflet de hoinar.... asa ca nu pot sa spun ca am sacrificat mare lucru.
romeo e departe de mine.... asa ca.... timpul petrecut impreuna cu el... era exclusiv dedicat lui si putea sa imi cada cerul in cap ca nu existam pt nimeni decat pt el. imi cunosc prioritatile...doar ca am un caracter groaznic si nu prea ma impac eu bine cu ...tergiversarile

o poveste luuunga dar cine stie ...luminita de la capatul tunelului nu-i chiar asa departe.



Fi optimista !

Postat pe 10 Octombrie 2008 00:06
sunt.... sunt o fire optimista... si de principiul.... viata merge mei departe si nu vreau sa raman in urma....
asa ca alerg mereu mereu dupa ceea ce imi doresc....
sunt putine lucruri pe care sa nu le fii avut pana acum....
dar ... vine vine catre mine exact ca si luminita de la capatul tunelului de care iti pomeneam...

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Octombrie 2008 00:17
Lucia, nu spun ca nu ai dreptate si intr-adevar, exceptia intareste regula...voiam sa spun ca am reusit sa raman in facultate doar datorita mie! si desigur si la mine in facultate exista asemenea caz...fiul decanului a intrat la catedra imediat dupa ce a terminat facultate, are maxim 3 ani de cand preda si acum vor sa-l promoveze conferentiar...nu spun ca tipul e prost, are inteligenta, dar a avut acest norok de a fi ajutat...

Postat pe 10 Octombrie 2008 11:53
ema, esti o optimista si te felicit pentru asta! am luptat intotdeauna pentru mine, cu optimism si am trecut peste orice...inca de la o varsta destul de frageda am luat deciziile singura, si nu m-a doborat nimik!

Postat pe 10 Octombrie 2008 11:56
Vedeti mai fetelor (si aici ma adresez Emei si lui Luli), voi luptati pentru cariera voastra, ceea ce este de admirat. Dar sunt unele femei care nu pot sa faca aceleasi compromisuri pe care le-ati facut voi. Eu nu am fost in stare la 20 de ani sa plec de acasa, drept pentru care, pentru a impaca si parintii si sufletul meu, am preferat sa ma marit la 23 de ani ca sa plec de acasa. Mi-am sacrificat libertatea de care va bucurati voi acum nobilului titlu de nevasta si am incercat in continuare sa impac slujba asta permanenta cu cariera si ulterior cu profesia de mama. Regrete? Nu am pentru ca nu stiu cum e sa traiesti liber la 25-30 de ani. Probabil e vorba de destin, poate e vorba si de teama de singuratate. Singura frustrare care ma incearca uneori este ca am ramas o asistenta medicala din alea multe (si de multi considerate chiar proaste...). Dar, cand vad ca sacrificiul meu a meritat, chiar nu pot sa dau nici un sfat in acest sens. Fiecare face cu propria persoana ce crede de cuviinta.
Lucia1971
Postat pe 15 Octombrie 2008 17:24
De la: Lucia1971, la data 2008-10-15 17:24:23Vedeti mai fetelor (si aici ma adresez Emei si lui Luli), voi luptati pentru cariera voastra, ceea ce este de admirat. Dar sunt unele femei care nu pot sa faca aceleasi compromisuri pe care le-ati facut voi. Eu nu am fost in stare la 20 de ani sa plec de acasa, drept pentru care, pentru a impaca si parintii si sufletul meu, am preferat sa ma marit la 23 de ani ca sa plec de acasa. Mi-am sacrificat libertatea de care va bucurati voi acum nobilului titlu de nevasta si am incercat in continuare sa impac slujba asta permanenta cu cariera si ulterior cu profesia de mama. Regrete? Nu am pentru ca nu stiu cum e sa traiesti liber la 25-30 de ani. Probabil e vorba de destin, poate e vorba si de teama de singuratate. Singura frustrare care ma incearca uneori este ca am ramas o asistenta medicala din alea multe (si de multi considerate chiar proaste...). Dar, cand vad ca sacrificiul meu a meritat, chiar nu pot sa dau nici un sfat in acest sens. Fiecare face cu propria persoana ce crede de cuviinta.


ia asculta aici la mine...stii bine ca sunt mii de persoane care te aprexiaza foarte mult si daca nu sunt mi macar una sigur este...
si tu ai dreptate sacrificiul tau a meritat,pt ingerasul de fetita pe care il ai.... sa nu indraznesti sa regreti ceva ca te ciufulesc de nu te vezi.
in plus ce anume te retine sa nu reancepi o facultate????

sau ai de gand sa o faci odata cu pustoaica???,glumesc desigur.
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Octombrie 2008 17:32
Dandanico, zic pas ca deja am 2! Da' detalii primesti numa' daca vii sambata la Cluj!
Lucia1971
Postat pe 16 Octombrie 2008 11:09
intra pe adresa aceasta http://www.job.ro/ro/concurs/index.html?cntref=DAahe iti faci cont, completezi cv-ul, aplici la diferite companii si ai si sansa de a castiga premii in valoare de 16 000 euro
DYM
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:21
si eu am terminat facultatea de administratie publica si nu am nicio sansa sa gasesc de munca n acest domeniu,fara pile..de fapt,fara pile nu prea iti gasesti un loc bun de munca fara pile
xxelena85
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:31
eu ma conduc in viata dupa urmatorul criteriu...daca vrei poti! si am invatat de la o persoana care mi-a dat multe sfaturi si a devenit un model al meu in viata "nimic nu te doboara!" si asa este. daca vrei, obtii! cu munca si sacrificii
Lulli
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:09
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-06-23 15:51:26pai asta e si ideea ce te tine sa muncesti in timpul facultatii??? hai ca ii inteleg pe cei care fac o facultate la zi dar exista posturi sezoniere unde poti capata expderienta ,exista posturi cu juma' de norma unde poti capata experienta,chiar daca lucrezi in alt domeniu .....important e sa vrei sa faci ceva pt ca altfel te trezesti la sfarsitul facultatii a desi ai o diploma si nu sti sa impungi un caine in...dos ,cum spunea bunica mea.



perfecta dreptate...eu una am facut facultatea la zi....dar am si lucrat pe tot parcursul facultatii,m-am descurcat greu cu examenele,am avut multe restante...dar eram printre putinii studenti care aveau bani pe mana si in acelasi timp capatau putina experienta in diferite domenii.Acum ca am terminat ASE-ul care cica e o facult apreciata,nu ca restul facultatilor cu copii de bani gata...l-am terminat...shi....?la ce ma ajuta?....pentru ca acum castig mult mai putin ...ca secretara...munca de birou cica, decat castigam in cluburi k barmanita...deci .....dak nu esti fata lu mama sau a tatii...copil de bani gata...degeabaConteaza cum te descurci...cum te strecori..si pe langa cine te pui bine.
pui_mic
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:59
buna...sunt complet de acord cu tine... desi am citit toate postarile de pana acum. nu stiu tind sa impartasesc ideea ta. Sincer am ales sa fac o facultate.....in primul an nu am lucrat pentru ca nu au vrut ai mei, dar la sfarsitul anului scolar m-am angajat. Nu am gasit nimic pe specializare...normal... Am gasit un post de consultant vanzari la o firma de design interior...unde sincer aveam niste sefe de numai la servici nu iti mai venea sa te duci....efectiv parca te luasera de sub pod.... si acu daca as fi fost eu fara facultate dar celelalte colege aveau cate 2 fac si chiar isi dadeau interesul.... in fine am reusit sa rezist un an... dupa care m-am angajat ca si secretara inca un an... acum sunt in anul 4 ... am inceput si a doua facultate si pot sa spun ca mi-am gasit post pe specializare si bine platit, nu a fost cu pile sau interventii, ci pentru ca l-am meritat ...trebuie sa ai multa vointa si ....tre sa stai un pic cu 'capu' plecat'...pana capeti ceva experienta...si dupa aia e altfel.... nu va dati batuti...e greu... si slabe sanse sa se schimbe ceva pentru absolventul de facultate....dar trebuie sa aveti vointa si sa dati dovada de perseverenta....multa bafta!
dzya
Postat pe 25 Februarie 2009 19:10
Fetelor, revin. Poti sa reusesti daca esti un om cu adevarat capabil. Nimeni nu se naste invatat, dar poti invata pe parcurs.
Lucia1971
Postat pe 25 Februarie 2009 19:17
Lucia, ai mare dreptate! cine isi doreste cu adevarat ceva in viata, face sacrificii, lupta, incepe cu o munca mai prost platita, dar cu vointa si optimism ajungi departe!
Lulli
Postat pe 26 Februarie 2009 16:12
Doare tare sa vezi tineri foarte bine pregatiti cum sunt dati la o parte de "plante" cu pile!ideea este sa nu te lasi niciodata.O usa inchisa deschide intotdeauna alte 2 ferestre!
deea_20
Postat pe 18 Aprilie 2009 02:18
De la: deea_20, la data 2009-04-18 02:18:22sa vezi tineri foarte bine pregatiti


Postat pe 18 Aprilie 2009 06:11
raspunsul la titlu ar fi : http://www.bestjobs.ro/forum/topic_1233/topul-comediei-in-cv-urile-candidatilor. probabil unul din motivele pentru care tinerii nu.si gasesc locuri de munca.
l_diana_c
Postat pe 18 Aprilie 2009 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O intrebare 1 De la: kudika320615 9 Septembrie 2010 11:19
Rain oportuniatea maxima a sosit si in Romania 1 De la: ellayy2 29 Ianuarie 2011 21:20
EXISTA SITE-URI DESPRE ZODII!!! 5 De la: catch_a_fire 1 Aprilie 2009 10:47
femeia de cariera sau gospodina in casa? 48 De la: sandra26 12 Decembrie 2008 23:46
Contractele de dansatoare externe-urgent.. 8 De la: kudika666 13 Iunie 2009 16:39