Setari Cookie-uri

religia intr-o relatie

dak simti dragoste,poate da,dar eu m-am ksatorit k religios,am un copil de 4 ani,ne-am despartit cind fata avea 2 luni,si ce folos,el e si akm religios,dar nici makr nu-si da ineteresul fatza de copilul sau.Akm e ksatorit,are alta sotie si copil si nu si-a sunat copilul de vreo 3 ani.Asta e om religios?! Asa k m bine,kuta-ti de viata k st altii m buni dekt religiosii!Religiosii st si ei oamenii paktosi k noi,nu e nici o diferenta.Succes!!!
glorya20onna
Postat pe 5 Februarie 2009 21:23
De la: glorya20onna, la data 2009-02-05 21:23:17dak simti dragoste,poate da,dar eu m-am ksatorit k religios,am un copil de 4 ani,ne-am despartit cind fata avea 2 luni,si ce folos,el e si akm religios,dar nici makr nu-si da ineteresul fatza de copilul sau.Akm e ksatorit,are alta sotie si copil si nu si-a sunat copilul de vreo 3 ani.Asta e om religios?! Asa k m bine,kuta-ti de viata k st altii m buni dekt religiosii!Religiosii st si ei oamenii paktosi k noi,nu e nici o diferenta.Succes!!!

cam jumate am inteles din ce ai scris...restul....

Postat pe 5 Februarie 2009 21:27
De la: inger_calator, la data 2009-02-05 21:27:04
De la: glorya20onna, la data 2009-02-05 21:23:17dak simti dragoste,poate da,dar eu m-am ksatorit k religios,am un copil de 4 ani,ne-am despartit cind fata avea 2 luni,si ce folos,el e si akm religios,dar nici makr nu-si da ineteresul fatza de copilul sau.Akm e ksatorit,are alta sotie si copil si nu si-a sunat copilul de vreo 3 ani.Asta e om religios?! Asa k m bine,kuta-ti de viata k st altii m buni dekt religiosii!Religiosii st si ei oamenii paktosi k noi,nu e nici o diferenta.Succes!!!

cam jumate am inteles din ce ai scris...restul....

nu ai pierdut nimic
Full_Metal_Jacket
Postat pe 5 Februarie 2009 21:48
eu una as renunta!!!!!!!!!!!!!!!
nu de alta dar am vb cu un baiat fostu` meu logodnic 2 ani si l-am adorat nu iubit,
desi inca mai tin la El
am pus suflet,am investit in el si in persoana lui,am facut tot ce mi-a cerut,i-as fii dat si sufletul de mine,asa l-am iubit,si desi am fost sincera i-am zis totul de la inceput,
de religia mea k sunt baptista.El nu a fost la fel si in cele din urma unul dintre motivele despartiri noastre a fost religia.
EL desi nu s-a exprimat k fiind impotriva niciodata nu s-a dat cei drept in vant dupa religia mea,desi a mai fost la biserica a mai citit si din biblie............in fine.
Cert e k nu mai vreau sa trec inca odata prin ce-am trecut..........
intelegi?
ioanageorgiuADY
Postat pe 5 Februarie 2009 22:03
am citi si eu ce s-a scris despre acest subiect. Eu am o relatie cu un musulman deja de 2 ani de zile si sincer va spun il iubesc . Acum 2 ani de zile am spus ca eu niciodata nu voi fii cu un musulam dar
diana_gi
Postat pe 11 Februarie 2009 17:08
De la: diana_gi, la data 2009-02-11 17:08:41am citi si eu ce s-a scris despre acest subiect. Eu am o relatie cu un musulman deja de 2 ani de zile si sincer va spun il iubesc . Acum 2 ani de zile am spus ca eu niciodata nu voi fii cu un musulam dar


Ce te a facut sa te indragostesti asa de el ?
lovingwife
Postat pe 11 Februarie 2009 17:10
scuze da acuma chiar trebuie sa plec si iti spun mai tarziu ce m-a facut sa il iubesc pentru ca nu m-am indragostit de el !
diana_gi
Postat pe 11 Februarie 2009 17:20
Sa reincep a va povesti relatia mea . Sunt de 2 ani cu un musulman si sincer va spun ca il iubesc si inainte sa fiu cu el eu mi-am zis ca niciodata nu o sa am o relatia cu uln musulam deoarece aveam o prietena care iesea cu musulmani si nu imi placeau. pana intr-o zi cand a fost sa il cunsoc! La inceput eu chiar nu vroiam nimic de la el dar cum in timp ieseam f des impreuna ne-am atasat unl de altul si asa am ajuns sa fim de 2 ani impreuna . Il iubesc si stiu ca ma iubeste dar sincer nu m-as bputea gandi la o casatorie prin simplu fapt ca la iei femiele nu au aceeliasi drepturi si pentru mine lucru acesta e f important nu suport gandul sa stiu ca o femeie nu are voie sa faca ceva iar barbatul da pentru mine toti suntem egalii . E e f oarte deschis nu am treaba ies cu amici baieti si seara la 12 sei nu zice nimic pentru ca eu i-am explicat de la inceput cum sunt. Sincer eu cred ca mentalitatea conteaza f mult si dar si religia are importanta iei. Eu zic ca ar trebui facute multe compromisuri ca sa fie bine o astfel de casnicie ! il iubesc dar sincer nu as renunta la viata mea si la mentalitatea mea pentru el , si mi se pare ca sunt prea multe diferente . Si pe langa aceasta am observat si in grupul lui de prieteni ca respecta mai mult femeile lor decat pe noi . Si stati linistiti ca si iei duc o viata ca noib beau fumeaza si fac sex doar ca la iei fiecare o tine pentru el si nu vorbeste ! Recunosc ca nu am fost niciododata in tara lor sa vad cu ochii mei ce e poate intr-o zi o sa am ocazia desi acuma el ma tot cheama dar eu nu vreau pentru ca aceasta relatie nu are un viitor ! momentan nu vreau sa ma despart de el pentru ca il iubesc da nici nu ma gandesc la un viitor pentru ca este imposibil si nici nu mi-as lasa parinti pentru el pentru ca nu sunt de acord cu aceasta relatie ! Eu zic ca traim in lumii prea diferite si in cea ce priveste modul de viata , mentalitatea si religia ! Iar cei care sunt casatoriti tot respectul ca ati avut asa curaj eu sincer nu mi-as putea imagina sa am restrictii doar ca sunt femeie !!!! Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi ce am scris !!! O seara placuta!!!!
diana_gi
Postat pe 12 Februarie 2009 01:53
Ce m-a facut sa ma indragostesc??? Nu m-am indragostit de el am inceput sa il iubesc in timp . Ne-am cunoscut intr-un club ! Eu i-am dat numarul de telefon dar a fost o intamplare f draguta pentru ca el a venit la mine si a inceput sa vb in franceza si eu cum nu stiu franceza i-am zis pa , iar i9n momentul in care a plecat m-a intrebat daca stiu germana si i-am zis ca da cuim sa nu !!! Si asa a inceput !!!! La inceput nu vroiam sa ma gandesc la o relatie am inceput sa ies cu el la suc sa povestim sa ne cunoastem mai bine ppana am ajuns sa iesim f des si asa au trecut 2 luni dupa care el a plecat acasa si mi-am dat seama cat de mult imi lipseste si atunci am realizat ca e mai mult decat o prietenie !!!!
diana_gi
Postat pe 12 Februarie 2009 01:58
din intamplare am intrat pe forumul asta si am citit despre relatia ta diana cu un musulman......
eu am avut o relatie de 5 luni cu un musulman si sincer, desi ai putea spune ca a fost scurta ...eu m-am indragostit de el ....de ce?...nici eu nu prea stiu ptr ca aveam mereu certuri legate de religie, mancare, etc......am cantarit foarte mult situatia la inceput...mai ales ca era cu 9 ani mai mare ca mine...dar nu stiu....se pare ca nu am gandit-o bn....el era foarte rece...era preocupat de internet, cu mine nu prea statea (desi ne vedeam zilnic...am si locuit la el ceva timp..)....in plus mai era si familia...care il chema ptr orice...si nu refuza chiar daca noi aveam deja planuri ptr noi doi...
in fine...toata povestea asta s-a inkeiat....din cauza lui...mi-a zis ca el vede ca eu ma kinui langa el si ca nu se considera atat de nenorocit incat sa continue relatia....a recunoscut ca e rece si libertin...dar ca nu se poate skimba si ca el niciodata nu o sa poata sa imi ofere dragoste cu foc...cum este normal la varsta mea (23)
s-a intamplat de curand...deci...eu inca mai sufar ....dupa ce?...nici eu nu prea imi dau seama...
little_white_dove
Postat pe 12 Februarie 2009 03:50
am uitat sa va spun ca printre alte vorbe dureroase a specificat si faptul ca el nu se va casatori niciodata cu o romanca....mai mult decat atat...ca el nu vrea un viitor cu mine
little_white_dove
Postat pe 12 Februarie 2009 03:52
as vrea sa va povestesc si experienta mea cu un musulman..De fapt suna cam rece,as spune mai degraba frumoasa noastra poveste de dragoste!La inceput nu mi-a pasat ca e arab,ca are alta religie,ba chiar ma fascina,mi se parea totul interesant,nou!Nu ma gandeam la o legatura serioasa,eram prea mica,ma bucuram doar de ce mi se intampla...apoi cu timpul am inceput sa-l iubesc:mai mult si mai mult..Aveam o relatie minunata,ne intelegeam si ne intelegem foarte bine!Ma intreba din cand in cand ce vom face,cum va evolua relatia noastra,pt ca el e musulman si dupa ce termina facultatea va trebui sa se intoarca,dar nu vroiam sa ma gandesc la asta.Vroiam doar sa iubesc si sa fiu iubita.Pana cand au venit ai mei in tara(ei fiind plecati de 5 ani).Mama mi-a spus ca tata nu e de acord cu aceasta relatie,ba chiar e dezamagit.Se temea sa nu plec din tara,sa nu-mi schimb religia..De dragul lor am renuntat la el,nu am sa uit niciodata ziua in care i-am spus ca trb sa ne despartim si mi-a cazut la picioare plangand si rugandu-ma sa nu-l parasesc..A trecut un an si 3luni de atunci,relatia nu s-a terminat pe loc,mi-a trebuit mult timp sa ma "desprind" de el,si acum parca doare,pt ca avem prea multe amintiri,(inca ma iubeste)dar ma bucur ca am ramas prieteni,ca pastram legatura...ranile nu s-au vindecat si mereu ma gandesc ca el e iubirea vietii mele,doar ca eu sunt prea lasa,nu am puterea sa lupt pt noi!Imi cer scuze ca m-am lungit atat,sper ca nu am plictisit pe nimeni.Va pup...
mlynna
Postat pe 12 Februarie 2009 04:57
Religia si,mai ales credinta in orice relatie interumana,nu numai de cuplu,sunt fff importante !....deci atentie la capcane!....iubiti neconditionat pe toti semenii,dar alegeti -i numai pe cei compatibili alaturi ,cand decideti sa faceti familia trainica ...Doamne ajuta!
domnita2007
Postat pe 12 Februarie 2009 22:09
In legatura cu cu cea ce a scris alina si mlynna eu ma regasesc in ambele experiente ! Am si eu probleme cu prietenul meu pentru ca de multe ori sunt mai importanti prieteni lui si asta ma deranjeaza f tare si i-am spus lucru acesta de multe ori iar de fiecare data aud ca ii pare rau da ca nu o face intentionat . Pt ei prieteni sunt f importanti desi eu am fost langa el de fiecare data cand avea nevoie de ceva si nu prieteni lui pe care ii cunoaste de cand ma cunoaste si pe mine. Avem destul de multe certuri pentru c a petrecem prea putin timp impreuna ! Il iubesc da stiu ca niciodata nu o sa pot sa ma gandesc la viitor alaturi de el fiindca traim in doua lumi diferite !! Si pe langa aceasta mai isunt si parinti mei care nu sunt de acord cu aceasta relatie si sincer nu as putea sa imi las parintii pentru un barbat care are alta mentalitate !!!!
Am si eu o intrebare nu va dadea impresia ca femeile lor sunt mai bune si ca barbatul e superior femeii?
diana_gi
Postat pe 13 Februarie 2009 16:37
De la: domnita2007, la data 2009-02-12 22:09:29 Religia si,mai ales credinta in orice relatie interumana,nu numai de cuplu,sunt fff importante !....deci atentie la capcane!....iubiti neconditionat pe toti semenii,dar alegeti -i numai pe cei compatibili alaturi ,cand decideti sa faceti familia trainica ...Doamne ajuta!


perfect de acord
ioanageorgiuADY
Postat pe 14 Februarie 2009 14:30
Dacã e luatã cu moderaþie, ca ºi þinutul cu o anumitã echipã de fotbal, nu-i o problemã.
ionutsk
Postat pe 17 Februarie 2009 18:32
eu am mai scris despre lucrurile astea.....si daca religiile partenerilor nu sunt asa diferite, nu vad care e problema.si trebuie discutat deschis de la inceputul relatiei, ca sa stii cum stai.daca stau si ma gandesc, am avut discutii aprinse inainte de casatorie.dupa aia, a fost ok totul, a existat respect reciproc.nu m-am certat niciodata din cauza asta cu el.cu familia lui, rudele, .....au fost niste comentarii-ale lor, nu ale mele.treaba lor.doar nu traiesc cu rudele.cu bun-simt si intelegere, se rezolva lucrurile!!!!
mkdisk
Postat pe 18 Februarie 2009 16:25
da, au impresia ca sunt superiori femeii, ne privesc ca pe niste curci, asta e, asta e mentalitatea lor.
lovingwife
Postat pe 18 Februarie 2009 18:33
De la: lovingwife, la data 2009-02-18 18:33:47da, au impresia ca sunt superiori femeii, ne privesc ca pe niste curci, asta e, asta e mentalitatea lor.


Raspuns pt diana qi
lovingwife
Postat pe 18 Februarie 2009 18:34
Inca ceva Diana qi, parintii, fratii, surorile sunt cele mai importante persoane din lume, au acelasi sange, iti vor intodeauna binele, de ce sa te certi, sa i renegi pt un musulman, el ce face pt tine, isi leapada credinta musulmana, fratii, surorile ???? nu, ei se reintorc la familiile lor, majoritatea locuiesc cu totii in casa.

Parintii sa i iubim ca ne au fact din dragoste si ne iubesc nespus de mult, se lasa pe ei pentru noi, sa i facem fericiti, ca asta merita, nu sa i parasim pt un musulmanm nu merita
lovingwife
Postat pe 18 Februarie 2009 18:37
De la: cleopatra86, la data 2008-03-27 19:39:35am sa zic astfel...Dumnezeu e unul pu toti,e aceiasi putere care ne manuie destinul,indiferent cum ne numim:crestini,musulmani,evrei....stiu ca iubirea e suprema,e cel mai frumos dar de la Dumnezeu,e ceea ce ne inalta si ne face mai buni...asa ca atunci cand iubesti cu tot sufletul un om,nu cauti sa faci diferenta intre religii,culturi,traditii,educatia primita,pur si simplu iubesti fara conditie....socrul meu e musulman iar soacra evreuca,prietena mea e protestanta iar sotul ei este evreu,colega mea de serviciu e crestina iar sotul musulman,..etc...eu zic asa:SUNT CASATORITA,IMI IMPART VIATA,BUCURIILE,TRISTETILE,SANATATEA,BOALA,,CADERILE SI SUCCESELE CU CEL MAI DRAG,SCUMP,IUBIT OM-SOTUL MEU...INDIFERENT DE CE RELIGIE AR AVEA...E IMPORTANT SA CREADA IN DUMNEZEU....TOCMAI DIN ACEST MOTIV NU AS PUTEA SA-MI INCHIPUI VIATA LANGA UN HINDUIST SAU BUDDIST....DEOARECE ACESTI OAMENI NU AU BAZA CREDINTEI UNICE,DIVINE,BAZATA FIE PE BIBLIE,QURAN SAU TORA,CI MAI DEGRABA AU UN SISTEM RELIGIOS ATEIST,CE INCLINA SPRE REINCARNARI,KARMA,NIRVANA SI PUTEREA SUPREMA A COSMOSULUI..........................................condamn fatarnicia ,si astfel condamn si convertirea de dragul partenerului...important e ca omul sa-l aiba pe dumnezeu in suflet s-apoi hotaraste in ce mod sa i se roage...apartenenta la o religie trebuie sa fie binevola ,simtita si bine gandita...omul trebuie sa fie in armonie totala cu sine insasi...

da, toate bune si frumoase, dar din pacate mai sunt si rudele celui iubit, care baga zanzanie fara rost.......nu am inteles niciodata cum gandesc astia......dar in fine, se pare ca nu toata lumea e la fel de open-minded ca mine si ca el......eu il respect pe el pt ca, atunci cand l-am cunoscut, semana putin cu un fanatic religios....si-a dat seama ca greseste, a ascultat de bunul-simt....mi-a placut asta.
mkdisk
Postat pe 19 Februarie 2009 08:56
ba da...femeile libaneze....in opinia lui sunt mult superioare femeilor romance
little_white_dove
Postat pe 19 Februarie 2009 12:09
De la: little_white_dove, la data 2009-02-19 12:09:44ba da...femeile libaneze....in opinia lui sunt mult superioare femeilor romance


Pai normal ca sunt fete cuminti, nu panarame ca romancele care fac sex inainte de casatorie si mai poarta si pantaloni! Soc!
Kathara
Postat pe 19 Februarie 2009 14:08
Kathara...sa inteleg ca esti din Liban...:)...intr-adevar....purtam pantaloni si facem sex inainte de casatorie...dar nu e ceva tipic romancelor...e ceva tipic...tuturor femeilor care nu sunt musulmane...
si din cate am inteles de la fostul meu prieten...au ramas putine tari arabe care pastreaza traditiile
iar femeile libaneze....sunt putine care mai poarta robele alea...
fara suparare asta nu a fost un atac ...desi raspunsul tau il iau ca atare
little_white_dove
Postat pe 20 Februarie 2009 02:31
si inca ceva....daca esti atat de socata...probabil nu ai observat ca pe lume exista 2 categorii de oameni (in ceea ce privesc aceste criterii)....musulmanii si restul....
si....traiti in tarile voastre pline de cultura si bun simt...nu la noi in tara
little_white_dove
Postat pe 20 Februarie 2009 02:33
Fetelor asa si eu am avut o relatie cu un musulman, sincer ma gadeam serios sa ma casatoresc cu el...bla, bla...dar..el nu ar fii acceptat sa nu se casatoreasca in moschee, iar eu de Dumnezeu IIsus Hristos si Maica Domnului nu ma lepad.
Dumnezeu niciodata nu m-a lasat, iar Maica Domnului mereu se roaga pt noi.
Asa ca relatiile acestea pe care noi lfetelor le-am avut cu musulmani au fost incercari de la Dumnezeu.
Stiu ca nu e usor, dar mergeti la manastiri incercati sa reflectati la viitorul vostru iar Dumnezeu si Maica Domnului o sa va ajute sa treceti de aceasta dezamagire.
meekk
Postat pe 20 Februarie 2009 11:00
De la: little_white_dove, la data 2009-02-20 02:31:20Kathara...sa inteleg ca esti din Liban...:)...intr-adevar....purtam pantaloni si facem sex inainte de casatorie...dar nu e ceva tipic romancelor...e ceva tipic...tuturor femeilor care nu sunt musulmane...
si din cate am inteles de la fostul meu prieten...au ramas putine tari arabe care pastreaza traditiile
iar femeile libaneze....sunt putine care mai poarta robele alea...
fara suparare asta nu a fost un atac ...desi raspunsul tau il iau ca atare


Nu draga, sunt din Romania - eram ironica, fii linistita, ca sunt o destrabalata de zile mari!
Kathara
Postat pe 20 Februarie 2009 18:14
De la: meekk, la data 2009-02-20 11:00:34Fetelor asa si eu am avut o relatie cu un musulman, sincer ma gadeam serios sa ma casatoresc cu el...bla, bla...dar..el nu ar fii acceptat sa nu se casatoreasca in moschee, iar eu de Dumnezeu IIsus Hristos si Maica Domnului nu ma lepad.
Dumnezeu niciodata nu m-a lasat, iar Maica Domnului mereu se roaga pt noi.
Asa ca relatiile acestea pe care noi lfetelor le-am avut cu musulmani au fost incercari de la Dumnezeu.
Stiu ca nu e usor, dar mergeti la manastiri incercati sa reflectati la viitorul vostru iar Dumnezeu si Maica Domnului o sa va ajute sa treceti de aceasta dezamagire.
oare e la fel de grav daca prietenul meu e evanghelic

Postat pe 21 Februarie 2009 16:19
De la: ella_craft, la data 2009-02-21 16:19:48 oare e la fel de grav daca prietenul meu e evanghelic

Ce rit?

Postat pe 21 Februarie 2009 16:32
Iuibtul prietenei mele este adventist...si este groaznic. Parintii lui fac orice ca sa ii desparta..Nu am vazut in viata mea oameni atat de idioti !

Postat pe 21 Februarie 2009 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De nu reusesc sa am o relatie? 54 De la: BogdanPaul 26 Februarie 2009 09:20
DESPRE PERFECTIUNE 33 De la: greierash_is_back 22 Noiembrie 2009 19:54
Inima sau Constiinta? 24 De la: mkdisk 21 Ianuarie 2009 13:09
un spuper concurs pt logica:coquiztador 6 De la: anutzzaa 25 Octombrie 2010 20:27
Iubire sau nu? Nici el nu mai stie! 29 De la: Duygu 15 Iunie 2009 20:44