religia intr-o relatie

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent religia intr-o relatie: (3.7 din 6 voturi)

Pagini: << 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
Fosta membra Kudika.ro
Draga mea scumpa, nu pot spune cat de grav e , doar tu poti stii asta.
Doar ca, daca voi decideti sa va casatoriti, aici depinde fff mult de voi cat de mult inseamna credinta pt voi si cat de mult sunteti dispusi sa faceti compromisuri.
Ce pot spune, toti suntem diferiti, si fiecare are viziunea lui asupra vietii.
Acum e fff important si respectul fiecaruia pt religia celuilalt. Cel mai important e sa discutati deschis, sa stii ce asteapta el de la tine in privinta religiei si sa-i spui si tu ce anume te preocupa la aceste diferente de religie.

Sa auzim de bine !
Fosta membra Kudika.ro
De la: ella_craft, la data 2009-02-21 16:19:48
De la: meekk, la data 2009-02-20 11:00:34Fetelor asa si eu am avut o relatie cu un musulman, sincer ma gadeam serios sa ma casatoresc cu el...bla, bla...dar..el nu ar fii acceptat sa nu se casatoreasca in moschee, iar eu de Dumnezeu IIsus Hristos si Maica Domnului nu ma lepad.
Dumnezeu niciodata nu m-a lasat, iar Maica Domnului mereu se roaga pt noi.
Asa ca relatiile acestea pe care noi lfetelor le-am avut cu musulmani au fost incercari de la Dumnezeu.
Stiu ca nu e usor, dar mergeti la manastiri incercati sa reflectati la viitorul vostru iar Dumnezeu si Maica Domnului o sa va ajute sa treceti de aceasta dezamagire.
oare e la fel de grav daca prietenul meu e evanghelic [/q
Am uitat sa specific mai sus raspunsul era pt tine
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
De la: Georgia99, la data 2009-02-21 16:38:02Iuibtul prietenei mele este adventist...si este groaznic. Parintii lui fac orice ca sa ii desparta..Nu am vazut in viata mea oameni atat de idioti !

mda, este trist cand nu te intelegi cu persoanele apropiate....aici depinde si de gradul lui de maturitate.ca daca este un baiat buna si de treaba, merita efortul, ca doar n-or sa stea cu parintii.si daca relatia lor e puternica, n-o poate strica nimeni, nici macar parintii.
sweet_danutza Avatarul lui sweet_danutza

1 mesaj
Oras: constanta

eu am o relatie cu un musulman de aproape 6 ani, iar in curand ne vom casatori.
intr-adevar majoritatea musulmanilor tin foarte mult la religie si la obiceiurile lor, dar nu toti sunt asa.
viitorul meu sot este alaturi de mine de craciun, de pasti si eu de el de bairam. am invatat sa ne respectam unul altuia religia si sa ne acceptam asa cum suntem...diferiti si totusi atat de asemanatori.
Fosta membra Kudika.ro
De la: sweet_danutza, la data 2009-02-24 14:31:45eu am o relatie cu un musulman de aproape 6 ani, iar in curand ne vom casatori.
intr-adevar majoritatea musulmanilor tin foarte mult la religie si la obiceiurile lor, dar nu toti sunt asa.
viitorul meu sot este alaturi de mine de craciun, de pasti si eu de el de bairam. am invatat sa ne respectam unul altuia religia si sa ne acceptam asa cum suntem...diferiti si totusi atat de asemanatori.

Scumpa mea multe felicitari !
Si fostul cu care trebuia sa ma casatoresc era ff tolerant , atata timp cat doar eu practicam ortodoxia.
Foarte respectuos si intelegator nimic de zis, si chiar si cand am fost impreuna in europa la familia lui era chiar de paste si eu am tinut ritualul nostru, am mers la biserica am postit in fine....dar cand am fost vb de casatorie....eu nu as fii acceptat sa nu ma casatoresc in biserica, ..apoi el nu ar fii fost de acord nici in ruptul capului ca viitori nostri copii sa fie botezati la ortodocsi...asa ca the end......Dumnezeu si biserica pt mine sunt esentiale !
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

De la: Roco, la data 2009-02-21 16:32:26
De la: ella_craft, la data 2009-02-21 16:19:48 oare e la fel de grav daca prietenul meu e evanghelic

Ce rit?
lutheran
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1400 mesaje

De la: ella_craft, la data 2009-02-26 13:36:52
De la: Roco, la data 2009-02-21 16:32:26
De la: ella_craft, la data 2009-02-21 16:19:48 oare e la fel de grav daca prietenul meu e evanghelic

Ce rit?
lutheran

Pai ce gravitate sa fie? Nu cititi aceleasi povesti?
Fosta membra Kudika.ro
De la: ionutsk, la data 2009-02-17 18:32:29Dacă e luată cu moderație, ca și ținutul cu o anumită echipă de fotbal, nu-i o problemă.

chiar asa?
” Vrei sa te dai putin mai incolo sa intru si eu online?? “
gratuit89 Avatarul lui gratuit89

1020 mesaje

De la: mkdisk, la data 2009-02-24 11:12:58
De la: Georgia99, la data 2009-02-21 16:38:02Iuibtul prietenei mele este adventist...si este groaznic. Parintii lui fac orice ca sa ii desparta..Nu am vazut in viata mea oameni atat de idioti !

mda, este trist cand nu te intelegi cu persoanele apropiate....aici depinde si de gradul lui de maturitate.ca daca este un baiat buna si de treaba, merita efortul, ca doar n-or sa stea cu parintii.si daca relatia lor e puternica, n-o poate strica nimeni, nici macar parintii.

....inseamna ca acei parinti nu sunt nici adventisti adevarati nici parinti adevarati dar nici crestini adevaratii.....ci doar egoisti care fac de ras cultul pe care il practica si credinta in sine.........imi pare rau de bietul baiat
CE M-AS FACE FARA VOI:)
diana_gi Avatarul lui diana_gi

6 mesaje

ciao
mersi pentru sfat. stiu si eu ca parintii sunt mult mai imporatanti decat orice barba. si stiu de asemeneda ca musulmani sunt diferiti si e foarte greu sa traiesti cu el, se poate daca il iubesti prea mult sau e el mai intelegator. Oricum inca sunt impreuna cu el si stiu clar ca aceasta relatie se va termina. pot spune ca il iubesc dar nu mi-as lasa religia parinti si prieteni ca sa plec cu el intr-o tara unde nu am nimic . pt mine acest gand e horror nu as putea . iubire iubire dar uneori nu e de ajuns.
Fosta membra Kudika.ro
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-04-15 17:43:02daca in pat nu luam in general cu noi si religia...in viata de zi cu zi o facem. mie personal mi s-a intamplat sa am divergente legate de catolicism...pt ca individul cu pricina sustinea cu tot dinadinsul sa imi schimb ritul daca ne casatorim religios si nu am fost de acord ... din cauza divergentelor de genul asta el nu a suportat presiunile mamei sale si intr-un final ne-am despartit pt ca eu una in ruptul capului nu mi-asi fi schimbat nimic din ritul religios.i-am spus ca daca tine cu tot dinadinsul sunt de acord sa ne casatorim la catolici dar sa nu ma puna sa imi schimb ritul religios...si era tot un rit religios crestin. sunt ortodoxa,m-am nascut ortodoxa si prefer sa mor ortodoxa,asta e unul dintre principiile pe care nu le voi incalca absolut niciodata pt nimeni in lumea asta ,de m-ar costa si viata alegerea facuta.asa ca.... intr-adevar religia desparte ca un cutit o relatie.....oricat de multa iubire ar exista....

asa zic si eu!!!! mai ales ca sunt foarte putine diferente intre catolicism si ortodoxism. sunt foarte, foarte asemanatoare.
Fosta membra Kudika.ro
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-04-15 23:27:37WDY draguta ca intotdeauna,sunt intr totulde acord cu tine si daca nu mi s-ar fi intamplat personal nu asi fi crezut,si vb totusi despre ortodoxism si catolicism.deci....cand vine vorba de religie ..e jale durere si intristare pt ca numai cei slabi de inger cedeaza in fata presiunilor si cand renunti la insasi definitia ta ca persoana in numele unei iubiri care te face sa iti sacrifici religia doar pt a fii cu barbatul pe care se preupune ca il iubesti si invers...e de rau,pt ca vei trai cu golul lasat de decizia luata toata viata oricat te-aiminti ca nu e asa ....

ai mare dreptate!!!!iubirea nu are de-a face cu religia.si da, religia reprezinta o parte din ceea ce esti tu ca si persoana. si sa stii, apropo de catolicism, eu am avut ocazia sa il compar cu ortodoxismul.unele lucruri sunt mai bune, altele mai putin bune. ideea e ca, cel putin dupa mine, tot ortodoxismul e mai....altfel, mai bun, mai apropiat de om.e doar parerea mea personala.vreau sa spun, ca daca as fi ajuns la concluzia ca cealalta religie e mai buna, poate mi-as fi schimbat-o.dar nu e asa.asa ca nu vad DE CE as schimba-o, daca nu e mai buna ca a mea.nu vad necesitatea schimbarii......
Fosta membra Kudika.ro
De la: mkdisk, la data 2009-05-06 12:23:23
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-04-15 17:43:02daca in pat nu luam in general cu noi si religia...in viata de zi cu zi o facem. mie personal mi s-a intamplat sa am divergente legate de catolicism...pt ca individul cu pricina sustinea cu tot dinadinsul sa imi schimb ritul daca ne casatorim religios si nu am fost de acord ... din cauza divergentelor de genul asta el nu a suportat presiunile mamei sale si intr-un final ne-am despartit pt ca eu una in ruptul capului nu mi-asi fi schimbat nimic din ritul religios.i-am spus ca daca tine cu tot dinadinsul sunt de acord sa ne casatorim la catolici dar sa nu ma puna sa imi schimb ritul religios...si era tot un rit religios crestin. sunt ortodoxa,m-am nascut ortodoxa si prefer sa mor ortodoxa,asta e unul dintre principiile pe care nu le voi incalca absolut niciodata pt nimeni in lumea asta ,de m-ar costa si viata alegerea facuta.asa ca.... intr-adevar religia desparte ca un cutit o relatie.....oricat de multa iubire ar exista....

asa zic si eu!!!! mai ales ca sunt foarte putine diferente intre catolicism si ortodoxism. sunt foarte, foarte asemanatoare.

Parca am citit povestea mea. Eu ortodoxa, el catolic, eu facand primul compromis in sensul acceptarii unei casatorii in religia catolica dar sa nu-mi schimb religia, el la presiunile mamei neacceptand decat sa-mi schimb religia. Desi sunt asemanatoare dogmele, unii (cel putin cei pe care i-am cunoscut) dintre catolici ii numesc pe cei din religia ortodoxa "tzigani" pentru ca in ortodoxie te poti casatori religios de multe ori pe cand la cei catolici nu poti divorta si sa te recasatoresti religios.

Asa ca fiecare si-a vazut de drumul lui.
Singurul secret al existentei este sa nu iti fie teama. Niciodata sa nu iti fie teama de ce vei deveni
Fosta membra Kudika.ro
De la: valita76, la data 2009-05-06 13:13:02
De la: mkdisk, la data 2009-05-06 12:23:23

Parca am citit povestea mea. Eu ortodoxa, el catolic, eu facand primul compromis in sensul acceptarii unei casatorii in religia catolica dar sa nu-mi schimb religia, el la presiunile mamei neacceptand decat sa-mi schimb religia. Desi sunt asemanatoare dogmele, unii (cel putin cei pe care i-am cunoscut) dintre catolici ii numesc pe cei din religia ortodoxa "tzigani" pentru ca in ortodoxie te poti casatori religios de multe ori pe cand la cei catolici nu poti divorta si sa te recasatoresti religios.

Asa ca fiecare si-a vazut de drumul lui.

oau, eu cunosc multi catolici, dar nici unul de genul asta.....nu am auzit niciodata acest termen. treaba lor.e un lucru normal sa iti iubesti religia, dar fara fanatism. fanaticul este o specie pe care nu o pot suferi.nici nu pot sa imi inchipui cum poate fi cineva atat de limitat in gandire. si mai cunosc foarte multe cazuri de familii mixte, care merg la ambele biserici. si sa stiti ca exista o sapt in an cand se fac rugaciuni comune-si la noi la biserica si la ei.sunt foarte asemanatoare ca doctrina.
Fosta membra Kudika.ro

Stiu ca sunt asemanari in doctrina, si da, probabil am avut eu norocul sa dau peste fanatici (in special mama lui).
Chiar mi-au placut unele aspecte, in sensul ca slujbele lor sunt scurte, nu ajungi sa te plictisesti, toata lumea sta jos ( pe scaune, bancutze), nu vorbesc in biserica , intelegi tot ce spune preotul, lumanarile sunt doar albe,etc. Dar niciodata nu am simtit nevoia sa-mi schimb religia.
Singurul secret al existentei este sa nu iti fie teama. Niciodata sa nu iti fie teama de ce vei deveni
Fosta membra Kudika.ro
De la: valita76, la data 2009-05-06 16:44:59
Stiu ca sunt asemanari in doctrina, si da, probabil am avut eu norocul sa dau peste fanatici (in special mama lui).
Chiar mi-au placut unele aspecte, in sensul ca slujbele lor sunt scurte, nu ajungi sa te plictisesti, toata lumea sta jos ( pe scaune, bancutze), nu vorbesc in biserica , intelegi tot ce spune preotul, lumanarile sunt doar albe,etc. Dar niciodata nu am simtit nevoia sa-mi schimb religia.

mie, uneori mi se pare chiar interesant ca avem religii diferite. sunt lucruri noi de aflat despre altii si obiceiuri diferite. si da, la ei la biserica lucrurile se petrec cu mai mult bun-simt si oamenii sunt mai respectuosi si civilizati. asta mi-a placut! ceea ce ma deranjeaza pe mine la noi la biserica este ca toata lumea migreaza continuu in toate sensurile, in loc sa existe un singur coridor pt asa ceva...te duci acolo si te rogi, te gandesti la D-zeu si te trezesti imbrancit, cu un cot pe undeva, sau pur si simplu deranjat. dar asta tine de civilizatie, nu de doctrina. parerea mea este ca o principala cauza a acestei uri fata de altii, de religii diferite, vine de fapt din necunoastere. denota un om limitat in gandire.
Fosta membra Kudika.ro
catolicismul e mai rational iar ortodoxismul e mai sentimental. de asta prefer ortodoxismul ratiunea si cu Dumnezeu nu fac, dupa parerea mea, casa buna impreuna.....este ceva ce trebuie simtit, trait, nu dovedit logic.
erikahd2008 Avatarul lui erikahd2008

552 mesaje
Oras: hunedoara

O femeie imbracata saracacios, cu o privire de om invins, a intrat intr-o zi intr-o bacanie. S-a apropiat de stapanul magazinului intr-un mod foarte umil l-a intrebat daca nu ar putea sa-i dea si ei pe datorie cateva alimente. I-a explicat cu glas usor ca sotul ei era foarte
bolnav si ca nu putea munci, si ca aveau si sapte copii,care trebuiau hraniti. Bacanul, a privit-o de sus si i-a cerut sa paraseasca imediat magazinul sau.
Avand insa in gand nevoile familiei sale, femeia i-a mai spus: Va rog, domnule, o sa va aduc banii inapoi de indata ce voi putea. Bacanul insa ii spuse ca nu-i poate da pe datorie, pentru ca nu are credit deschis la magazinul sau. Langa tejghea se mai afla inca un client, care a auzit discutia dintre cei doi. Clientul facu cativa pasi inainte si ii spuse bacanului ca o sa acopere el costurile pentru orice are aceasta femeie nevoie pentru familia sa.
Bacanul raspunse parca in sila: Ai o lista cu cumparaturile de care ai nevoie?
Louise a raspuns: Da, domnule.
O.K, spuse bacanul, atunci pune-o pe cantar si eu o sa-ti dau marfa de aceeasi greutate cu lista dumitale.
Louise, ezitand o clipa, cu privirea in jos, baga mana in geanta si scoase o bucatica de hartie pe care scrise ceva in graba. Apoi puse cu grija biletelul pe cantar, cu privirea tot aplecata.
Ochii bacanului si ai celuilalt client priveau plini de uimire cum cantarul statea inclinat in partea cu hartia.
Bacanul, privind la cantar, s-a intors usor catre client si ii spuse mormaind: Nu-mi vine sa cred!

Clientul a zambit, iar bacanul a inceput sa tot puna pe cantar alimente.Cantarul tot nu se echilibra,asa incat acesta tot punea pe el alimente, din ce in ce mai multe, pana cand pe cantar nu a mai incaput nimic.
Bacanul sedea privind cu dezgust. In fine, smulse bucatica de hartie
de pe cantar, si o privi cu mare uimire.
Nu era vorba de o lista de cumparaturi, ci era o rugaciune, care spunea asa: "Iubite Doamne, Tu imi cunosti nevoile, asa ca eu le pun in mainile Tale."Bacanul ii dadu femeii alimentele si privea in continuare tacut, inmarmurit. Femeia ii multumi si pleca din magazin. Celalat client ii dadu bacanului o hartie de 50 de dolari si ii spuse: A meritat toti banii! Numai Dumnezeu stie ce greutate are o rugaciune.
PUTEREA UNEI RUGACIUNI: Cand veti primi acest mesaj, sa spuneti o rugaciune... Doar atat trebuie sa faceti.
Opriti-va chiar acum si spuneti o rugaciune de multumire pentru norocul pe care il aveti in viata. Apoi va rog trimiteti mesajul acesta catre toti prieteniisi rudele voastre. Eu cred ca daca trimiteti aceasta marturisire cu o rugaciune cu credinta, veti primi tot ceea ce aveti nevoie ca Domnul sa aduca in viata voastra si a familiei voastre.Asadar, draga inima, increde-te in Dumnezeu pentru a-I vindeca pe cei bolnavi, pentru a-i hrani pe cei infometati,pentru a le da haine si adapost celor ce nu au ceea ce avem noi.trimite mai departe te rog.Amin.

* Reply to Poster
erika
kudika294901 Avatarul lui kudika294901

3 mesaje

Am intrat din intamplare pe acest site,recunosc.Am citit mai multe mesaje si fiecare in parte m a impresionat.Desigur raspund unei d re care a vorbit despre experienta ei, cu mult timp in urma!Aproximativ un an in urma! As vrea sa i spun doar atat! Cel putin persoana de care ne vorbea a fost sincera cu ea si ea spus ca ar fi mai bine sa se desprata decat s o traga dupa el intr o relatie ce cu siguranta avea sa i aduca multa durere!
Fosta membra Kudika.ro
Parerea mea in legatura cu musulmanii este ca ei respecta cu adevarat religia lor,si nu s de condamnat.Crestinii si evreii,au cam uitat de reguli si s au cufundat in democratie,netinand cont de biblie nici cat e negru sub unghie.defapt daca am citi biblia,am vedea ce reguli avem si noi crestinii,dar cum trecem pe la biserica doar de Pasti sau Craciun sau cand suntem loviti de o boala,nu avem nici in clin nici in maneca cu reguli sau obiceiuri crestine.stiti ca pe vremuri,femeile care se machiau sau purtau haine "deocheate" erau numite prostituate si respinse de biserica crestina?
faza e ca noi vrem sa traim in democratie,fara oprelisti si fara prejudecati.eiiiiiiiiii...in religie...sunt multe prejudecati.si....dumnezeu stie cine e mai corect in fata Lui.....crestinii....musulmanii....sau evreii.....
kudika017543 Avatarul lui kudika017543

241 mesaje
Oras: timisoara

parerea mea ca nu conteaza ce religie ai. eu sunt unguroaica de religie reformata si majoritatea prietenilor pe care i-am avut au fost de religie catolica sau ortodoxa. nu trebuie sa renunti la religia ta pt el. si daca el e de o alta religie si vin copiii unul il botezi la religia ta si celalalt la religia lui. asta daca cadeti de acord amandoi,normal.
lucian_tristan Avatarul lui lucian_tristan

89 mesaje
Oras: adjud

De la: iddoll, la data 2008-03-27 17:28:43Vi s-a intamplat sau, daca nu inca, cum ati proceda daca ati afla ca persoana cu care va intalniti nu are aceeasi religie cu a voastra, si poate chiar e cu mult diferita?... Ati continua sa va intalniti sau ati renunta din start la gandul de a avea o astfel de relatie? Daca relatia ar merge, ati renunta la totul pt el/ea? V-ati casatori? Ati avea copii? Copilul in ce religie ar fi crescut? Pe scurt, cat de mult conteaza religia partenerilor intr-un cuplu?
Cata vreme religia ei nu ne invadeaza viata de cuplu sau influenteaza comportamentul copiilor ,nu ma deranjeaza. Ah ! Si nu mi-ar place sa-mi impuna religia ei.
"Zambeste , maine va fi mai rau ! "
Ioan_Cornelia_Iuliana_1 Avatarul lui Ioan_Cornelia_Iuliana_1

1 mesaj

ce se intampla cand esti intr-o relatie cu un evreu ,il iubesti pregatita sa-i imbratisezi religia si totusi sa descoperi ca el nu-si doreste sa petreaca sarbatorile cu tine...ce poate sa insemne asta?
Micaell Avatarul lui Micaell

775 mesaje
Oras: bucuresti

De la: Ioan_Cornelia_Iuliana_1, la data 2012-09-18 12:25:27ce se intampla cand esti intr-o relatie cu un evreu ,il iubesti pregatita sa-i imbratisezi religia si totusi sa descoperi ca el nu-si doreste sa petreaca sarbatorile cu tine...ce poate sa insemne asta?

Se poate sa insemne ca nu te iubeste suficient Esti sigura ca omul acela merita sa faci atatea sacrificii pentru el?
kudika_15804 Avatarul lui kudika_15804

41840 mesaje

De la: Ioan_Cornelia_Iuliana_1, la data 2012-09-18 12:25:27ce se intampla cand esti intr-o relatie cu un evreu ,il iubesti pregatita sa-i imbratisezi religia si totusi sa descoperi ca el nu-si doreste sa petreaca sarbatorile cu tine...ce poate sa insemne asta?

Nu simt emotia crestinului practicant,pentru ca ei tin de Vechiul Testament,nerecunoscandu-l pe Isus Cristos,ca Fiul Lui Dumnezeu,Dumnezeu din Dumnezeu,Lumina din Lumina,Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat!!Exista diferente intre evrei si crestini,din acest motiv,nu iti va imbratisa dogma crestina,nici macar din punct de vedere al celebrarilor importante pentru crestini!!!
Now is me,who's next!!
rondina Avatarul lui rondina

9317 mesaje

Nu vei fi niciodata acceptata de familia lui si implicit de el...nu vei fi niciodata "una de-a lor" chiar daca ai hotarat tu sa-i imbratisezi religia, mai bine schimba macazul si pune punct relatiei! Nu merita efortul, relatia voastra este sortita esecului!
Omnia vincit amor !
kudika132368 Avatarul lui kudika132368

723 mesaje

Cat de mult conteaza religia intr-o relatie??? FOOOARTE MULT!
Atat de mult incat o poate distruge(relatia) si chiar si cea inter-umana de cuplu!
Toate, cele care au postat pe K U D I K A ,nu numai pe acest forum ,si pe altele cu subiect asemenator,toate spun acelasi lucru ca idee de context : "muslmanul meu nu este ca toti ceilalti". Musulmanul.va fi mereu acelasi si la fel cu toti ceilalti.Are aceeasi credinta habotnica si fanatica ,care submineaza pozitia femeii in societate si insasi in interiorul familiei.Ce va face sa credeti ca este diferit?? Ca va spune "habibi" te iubesc ,va aduce bomboane de ciocolata ,o bijuterie de aur din tara lui si spune ca e cadou de la maica-sa ,va cumpara nimicuri prin Rom. ,va duce pe ici ,pe colo la plimbare?? pai plimbarile sant ptr. el ,ptr. bunadispozitia lui,se distreaza cu voi,va da la buci si va plimba cu presul ..ca a vazut Parisul in ochii vostrii!!

Astia care se scarpina in nas,mananca cu mana din lighean si au noroiul intre degete si fac mancare la pirostrii,umbla cu EUROPENCE proaste ca voi ,cu pielea alba ,si trag pe DANSA ce nu au visat ei in viata in tara lor ,unde le-o trag la capre in dos. Astia care isi omoara femeile cu pietre in sec.21 si le mutileaza genital de fetite,taindu-le clitorisul si cosandu-le ca sa nu le vina pofta de barabati,astia care isi violeaza nepoatele si surorile mai mici,cu astia umblati voi??? astia care isi trateaza nevestele ca pe niste sclave de munca ,hamalindu-le ptr. toata familia,soacra lovind-o cand nu este multumita de munca ei?? astia care pe langa sclave de munca ,le trateaza ca fiind si sclave sexuale folosindu-le ca pe niste obiecte bune doar ptr. reproducere??

Cu asemenea barbati umblati voi?/si spuneti ca santeti respectate si iubite??
inseamna ca ...nu aveti pretentii de la voi insiva,santeti lipsite de orgoliu si nu puteti avea o relatie normala cu un un barbat care stie intr-adevar sa respecte si sa iubeasca o femeie!
Santeti ori proaste ori umblati dupa capatuiala... si credeti ca a dat norocul peste voi daca umblati cu asemenea imitatii de barbati! sant imitatii de barbati ,ptr. numai asa pot fi cei care exploteaza slabiciunea unui seman de al lui,in speta FEMEIA!
Xena - "EU STIU " ca este Culmea Ghinionului sa faci pe prostul si sa ramai asa ,ca este Culmea Cruzimii ...sa-ti OMORI TIMPUL,si ma intreb : daca as fi ETERNITATEA si as intalni o CLIPA ,ce i-as spune ???

723 mesaje

Pe o pagina anterioara ,nu mai retin ce forumist facea niste referiri si despre credinta hindusa si cea budhista.

Despre hindusi si credinta lor nu cunosc prea multe asa ca ma abtin,dar despre cea budhista ..stiu multe lucruri.
Budhistii sant inofensivi.Nu impun nimic nimanui din religia lor,nu sant nici fanatici si nici habotnici.Respecta orice vietate ,si cei care cred in Dumnezeu si nu in Budha care nu a fost decat un profet ca si Mahomed la musulmani sau Isus ptr. crestini,sant chiaar credinciosi ,nu numai din gura ci chiar si cu sufletul.In tarile de religie Budhista ,rata criminalitatii este foarte scazuta,dovada ca isi respecta semenii,insa rata sinuciderilor este mai ridicata.asa ca in concluzie...cele care au treaba cu Budhisti ,continuati relatia cu incredere. Nimic nu va va constrange intr-o eventuala casatorie,impunandu-va reguli dupa care sa traiti. Din contra as putea spun,.ati avea destula libertate, si nu va veti simti niciodata date la o parte in nici o privinta.
Xena - "EU STIU " ca este Culmea Ghinionului sa faci pe prostul si sa ramai asa ,ca este Culmea Cruzimii ...sa-ti OMORI TIMPUL,si ma intreb : daca as fi ETERNITATEA si as intalni o CLIPA ,ce i-as spune ???
picard-jean-luc Avatarul lui picard-jean-luc

2832 mesaje

De la: kudika132368, la data 2012-09-21 05:40:50 Pe o pagina anterioara ,nu mai retin ce forumist facea niste referiri si despre credinta hindusa si cea budhista.

Despre hindusi si credinta lor nu cunosc prea multe asa ca ma abtin,dar despre cea budhista ..stiu multe lucruri.
Budhistii sant inofensivi.Nu impun nimic nimanui din religia lor,nu sant nici fanatici si nici habotnici.Respecta orice vietate ,si cei care cred in Dumnezeu si nu in Budha care nu a fost decat un profet ca si Mahomed la musulmani sau Isus ptr. crestini,sant chiaar credinciosi ,nu numai din gura ci chiar si cu sufletul.In tarile de religie Budhista ,rata criminalitatii este foarte scazuta,dovada ca isi respecta semenii,insa rata sinuciderilor este mai ridicata.asa ca in concluzie...cele care au treaba cu Budhisti ,continuati relatia cu incredere. Nimic nu va va constrange intr-o eventuala casatorie,impunandu-va reguli dupa care sa traiti. Din contra as putea spun,.ati avea destula libertate, si nu va veti simti niciodata date la o parte in nici o privinta.

impartirea asta pe religii si secte mi se pare o prostie la fel de mare cu aceea a impartirii pe zodii sau pe culoarea parului sau ochilor.
si eu respect orice vietate chiar si plata si nu sunt budhist, ma duc la biserica dar numai la decese, nunti botezuri, am rezerve privind spusele catolicilor si ortodoxilor dar nu sunt evreu
Am vazut oameni care se declara credinciosi din cale afara dar practic chiar ei incalka cele mai elementare principii umane
PICARD. analizez, judec si dau verdicte

723 mesaje

De la: kudika_10951, la data 2012-09-21 06:52:29
De la: kudika132368, la data 2012-09-21 05:40:50 Pe o pagina anterioara ,nu mai retin ce forumist facea niste referiri si despre credinta hindusa si cea budhista.

impartirea asta pe religii si secte mi se pare o prostie la fel de mare cu aceea a impartirii pe zodii sau pe culoarea parului sau ochilor.
si eu respect orice vietate chiar si plata si nu sunt budhist, ma duc la biserica dar numai la decese, nunti botezuri, am rezerve privind spusele catolicilor si ortodoxilor dar nu sunt evreu
Am vazut oameni care se declara credinciosi din cale afara dar practic chiar ei incalka cele mai elementare principii umane

Capitane,religiile stau la baza tuturor societatilor ,ele au conceput sisteme de trai ptr. cetatenii lor,religiile au dus la razboaie dar si la pace,religiile fac si desfac relatia unui om cu altul .ptr. influenteaza gandirea unui om,pozitiv sau negativ,dupa principiile lor,bune sau rele ,ne abordam destinul,religiile(a) face parte din viata noastra de zi cu zi ,asa ca nu le putem ignora!

Si INCHIZITIA facea crime tot in numele Domnului....insa la aceea vreme o putea cineva ignora?? Nu cred ! Asa caaa.... mai cugeta un pic in privinta asta!
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina: