Setari Cookie-uri

Gasirea unu job...o adevarata aventura

Fetelor am si eu o problema: de vreo 6 luni de zile tot imi caut un job si nu gasesc nimic, am fost la mai multe interviuri care decurgeau destul de bine zic eu dar mult asteptatul telefon care trebuia sa ma anunte ca am fost angajata nu mai venea.Adevarul este ca nu am nici exeperienta pt ca am lucrat doar 5 luni de zile anul trecut dar la varsta mea....de unde experienta?Se mai confrunta cineva cu astfel de probleme?

Postat pe 7 Aprilie 2008 14:08
incearca in vanzari, poate fi un punct e plecare.

Postat pe 7 Aprilie 2008 17:18
eee, mai mananc litere, mi-e cam fomita.scriu pe fuga.

Postat pe 7 Aprilie 2008 17:19
draga tina iti sugerez RABDARE, RABDARE, RABDARE.
:)
mergi la interviuri ca pana la urma trebuie sa gasesti.

Postat pe 7 Aprilie 2008 17:38
Pai in vanzari am lucrat...stiu ca trebuie sa am rabdare dar e cam greu cand esti student si depinzi de parinti dpdv financiar...timpul le rezolva pe toate.

Postat pe 7 Aprilie 2008 20:17
din ce oras esti? in bucuresti ai ff multe sanse pentru ca marea majoritate a companiilor mari straine care vin in romania, in capitala vin si deci poti sa gasesti ceva fff bine. eu lucrez de vreo 2 ani jumate intr-o multinationala, sunt bine platita, dar lipsesc sansele de promovare asa ca deja am inceput sa-mi caut pentru ca am inteles ca pe ceea ce fac eu acum se pot castiga bani si mai frumosi! nu c-as fi eu obsedata de bani, dar am nevoie de un salariu cat mai mare ca sa-mi pot lua si eu casuta mea :)

Postat pe 8 Aprilie 2008 11:07
Eu o sa-mi exprim parerea din punctul de vedere al angajatorului. Caut de cateva luni bune sa angajez 2-3 persoane pentru o firma de consultanta, dar pot sa spun ca sunt total dezamagita si descurajata. De la cei intervievati am concluzionat ca problema lor este faptul ca birourile firmei sunt la aproximativ 2-3 km distanta de municipiul B. iar ei isi doresc un loc de munca in oras. Eu fac naveta zilnic, de ani de zile si tin sa mentionez ca sunt mijloace de transport din ora in ora. No comment.
alintutza
Postat pe 14 Aprilie 2008 10:34
melissa am o intrebare daca nu sunt prea indiscreta: in ce domeniu lucrezi ? eu una am terminat acum trei ani o facultate dar nu mi-am gasit in domeniu, asa ca lucrez ca operator procesare date, dar nu se castiga prea bine...

Postat pe 14 Aprilie 2008 11:45
Parca am fi surori, Melyssa. Ai f. mare dreptate si nu esti obsedata de bani, esti ca si mine, obsedata de o casuta. Si eu sunt in aceeasi situatie.
Cat despre tine, Tina, pot sa zic ca am fost sau poate ca mai sunt, in aceasi situatie ca a ta. Interviuri peste interviuri si iar interviuri. Asa ca multa rabdare si bafta!!
elenabudeanu2007
Postat pe 15 Aprilie 2008 17:01
buna! as avea o intrebare pt voi.. poate stie cineva cu ce anume se ocupa un kinetoterapeut, ma intereseaza tot ceea ce este legat de aceasta meserie... pls answer me.. >:D<
Dark
Postat pe 10 Mai 2008 18:59
in general un kinetoterapeut se ocupa cu reeducarea partilor din organism afectate pe baza unor radiografii si analize medicale.in general este o actuine post operatorie.

Postat pe 10 Mai 2008 23:54
:)) la varsta ta aveam 2 ani pe cartea de munca si un an de facultate.
nu intotdeauna decurge un interviu bine pt ca asa il vezi tu. cel de la resurse umane iti poate zambi, dar nu stii ce gandeste.
apoi, ce iti doresti sa te angajezi?
eu rad cand citesc in cv-uri la intrebarea "ce te vezi peste 5 ani" cand scriu 90% "manager intr-o firma de succes". ii intreb tot timpul: ce e un manager?
ai grija cand iti cauti un job sa nu te supraevaluezi.
eu de exemplu caut personal si nu gasesc. din pacate pt tine e timisoara.

Postat pe 16 Mai 2008 18:46
eu locuiesc in kuwait de 4 ani si am schimbat pana acum...5 joburi-momentan imi caut altul, e normal sa fie asa, lumea s-a schimbat, nu mai sunt vremurile alea in care iti faceai veacul intr-un birou frecand menta si marindu-ti fundul.unul din motivele pt care am plecat din tara a fost mafia din sistemul juridic romanesc, caci dupa ce am terminat facultatea de drept am incercat sa intru in sistem, dar mi-ar fi trebuit mii de dolari si nu am avut la momentul respectiv. Romania ma scarbeste si acum cand ma gandesc, recent am vizitat-o si mi se pare ca s-a schimbat...in mai rau din pacate, oamenii alearga disperati dupa bani, nu mai exista nici un fel de etica nicaieri, eu nu vad sanse de recuperare pt Romania atata timp cat o gramada de oameni calificati nu mai stiu cum sa faca sa plece din tara.

Postat pe 19 Mai 2008 11:25
Si eu sunt studenta si de 6 luni lucrez ca si ospatara intr-un restaurant bar sport si vreau sa iti spun ca sunt foarte multumita se castiga foarte bine si am timp sa ma duc si la facultate . Domeniul acestra este foarte bun pentru studenti. Mult succes!!!!
papusyka_getutza
Postat pe 15 Iulie 2008 13:07
Mai, feteor, da' nu v-ar fi rusine asa un pic?! Da' cum aveti voi pretentzia sa va gasitzi ceva bun de munca in tzarisoara voastra?! Nu inteleg atata nesimtire!!! Cand chinezii si indienii se chinuie atata sa prinda un post bun in Romania ca sa traiasca si ei mai bine, voi cum va permiteti sa vreti sa le luati locu'?! Sau sa luati un salariu decent din care sa va luati casa?!? Bai, da n-am vazut atatea pretentii de cand mama m-a facut!!! Ce, vreti si un program decent, sa nu trebuiasca sa va dati duhu la serviciu ca saraca fata aia de-a murit cu dosarele in brate?!? Adieu!... Nu servim asa ceva!!! Nu stiu, eu credeam ca romanii sunt mai modesti, da voi aveti pretentzii, nu gluma!...

Postat pe 15 Iulie 2008 13:16
fetelor, scuze, am fost ironica, da m-a luat valu'!...Ca sa-i raspund fetei care a pus topic-ul, sa stii ca in medie si eu imicautam cam 4-5 luni pana imi gaseam ceva decent care sa imi conmvina. Si revin: NU VA LASATI! SPERANTZA, RABDARE, INCREDRE IN VOI! Job-ul potrivit vine chiar cand te asteptzi cel mai putin! Poate chiar acuma, cand citesti comentariul acesta!....Bafta!

Postat pe 15 Iulie 2008 13:19
buna ,cunosc si eu citeva persoana care au terminat facultatea cu medii peste 9,50 si nu si gasesc loc de munca .Peste tot se cere vechime ,dar de unde daca au terminat anul asta la zi.in domeniul economic,social,limbi straine,drept..Daca e cineva din Cluj si stie vreo firma care angajeaza fara experienta va rog anuntati-ma si pe mine
marinela_diana
Postat pe 22 Iulie 2008 19:47
intradevar e foarte greu sa iti gasesti un job,mai ales cand nu ai experienta.am terminat anul acesta marketingul,in galati,iar acum stau si ma uit la diploma,pt ca nu am reusit sa imi gasesc nimic de munca.singurul lucru pe care il pot face este sa am RABDARE.
valecsa
Postat pe 25 Iulie 2008 16:47
eJobs???






Postat pe 3 August 2008 14:34
Eu momentan sunt studenta in anul 2 in domeniul economic si am o dilema: sa ma angajez (nu am mai lucrat pana acum), SAU sa fac unele cursuri in paralel cu facultatea (de ex. leadership, management etc.) pentru a ma pregati dpdv teoretic...?
hana_mi
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:52
e greu sa gasesti un job pe masura in ziua de azi dar ai rabdare!
s26
Postat pe 29 Septembrie 2008 15:48
e important sa faci si cursuri dar pt a-ti gasi un job dupa facultate e bime sa ai ceva experienta in orice domeniu ,nu neaparat in domeniul economic
marinela_diana
Postat pe 30 Septembrie 2008 17:29
daca nu sunt indiscreta papusika, poti sa imi spui si mie te rog cum faci sa ai timp caci eu de exemplu am seminarii uneori si seara si dimineata, tu cum faci? din ce oras esti?
little_duck
Postat pe 27 Octombrie 2008 08:36
Sugestia mea- in ceea ce priveste intrarea intr-o firma este - daca nu ai nici o experienta- sa incerci pe un job care nu solicita acest lucru;
Exemple: receptionista: trebuie sa stii un minim de xls si unul de word si in plus- un maxim de dorinta;
Din pacate- ne plangem ca n-avem de lucru- da` nici chef nu prea;
Sapt trecute am avut interviuri ( finale) pentru angajarea unei noi asistente; Asistenta mea veche a aplicat pentru o noua pozitie- si, cu recomandarea mea- a si luat postul;
Nu vreti sa stiti ce "bombonici"- mi-au sosit - una mai "performanta" decat celalalta;
Daca nu aveti idee- un job de asistant-director este MULT mai mult decat o secretara- asa cum - probabil- unele/unii din dvs si-o imagineaza; Nu trebuie sa va descriu job-ul aici- doar sa va indrum pasii pe directia cea mai nimerita;
Am avut- inclusiv- cu o candidata o discutie desrpe ce multe scoli ( avea 2 facultati si un master) avea ea- si despre ce desteapta e;
Ghinion! Nu aveam nevoie nici de facultatile ei- nici de INSPA-ul facut dupa- ci de o femeie organizata, care sa stie bine calculator ( doar 3 programele cer- nimic mai mul) si sa stapaneasca tehnica comunicarii;
Restul se invata;
Prea multe va comparati cu zuzele care apar la teve, sau care misuna pe langa baietzii de bani gata de prin cluburi, uitand ca va lipsesc, uneori- 2 calitati principale pe care zanele respective le au:
lipsa de prejudecati si atractivitatea;
Si atunci- trebuie sa invatati sa face ceva bine:
Daca va asteptati ca, dupa facultate, sa va primeasca oricine cu bratele deschise ( "ce fata desteapta are tata" :-)) doar pentru ca ati trecut prin ea, va inselati;
Mi-au trebuit 2 saptamani ( pe care le-am pierdut) doar pentru ca persoanele prezentate la interviu nu aveau nici pe departe habar de ce se intampla in lumea de azi;
Lui NELIDAP: angajeaza-te! Astefel- cand vei avea diploma- vei avea si experienta si vei accede mai usor catre jobul dorit;
Cineva zicea ceva de absolvire cu media 9.50;
SI? Cine poate sa-mi garanteze mie ca media e pe merit? Am exemple destule in care media 10 nu inseamna nimic- asa ca....
PS: urmariti foarte atent modul de exprimare, greselile gramaticale, platicitatea si directia in exprimare; Unii angajatori nu sunt dispusi sa lucreze cu semidocti care mai pretind si ca au facultate;
Bafta!
G_I_JOE
Postat pe 27 Octombrie 2008 09:32
E greu uneori sa iti gasesti servici, pentru ca de fapt nici nu stii ce ar fi mai bine sa faci, adica ce te-ar avantaja intr-un CV. Dar ideea este ca daca sunteti la vreo 25 de ani, ar fi bine sa incepeti cu orice si apoi veti vedea pe parcurs ce e mai bine si ce vreti de fapt sa faceti in viata. Insa daca ai trecut de 30, 35 de ani, chiar e greu. Daca unii spun ca nu esti serios,e ceva relativ, dar eu am gasit atatia angajatori neseriosi, care vor sa faci multe pe bani putini,sa lucrezi la infinit si ce nu apartine de tine, sa corectezi prostiile altora, sa si raspunzi pentru ele, ba iti fac si apropouri si daca nu accepti, te dau afara... Cred ar fi oportun sa fie firme de consultanta unde sa fii indrumat , sa iti faci o idee despre piata locurilor de munca si asa poti sa stii mai sigur ce vrei sa faci si ce poti in contextul actual.Si nu uitati, un lucru f important, ca daca ai pile, esti primit si cu facultatea inceputa, si fara experienta, si fara sa faci nimic. E la mare putere PCR(pile, cunostinte, relatii). Nu s-a schimbat mare lucru la acest capitol.
Participarea la interviuri e un aspect important, te obisnuiesti cu ele si incepi sa stii cum sa raspunzi si ce vrei in final.
Dau un sfat fetelor mai tinere! Incercati ceva meserii care v-ar putea ajuta in viata: Coafeza, manichiurista, cofetar, bucatar, croitorie. Poate vi se par desuete, dar uneori cand nu ai bani iti prind f bine. Aveti grija ca timpul trece si inca tineretea e un atu !
E greu sa iti gasesti locul dorit , dar pentru ce nu trebuie sa lupti?
Succes!
floare_de_crin
Postat pe 27 Octombrie 2008 10:39
Ai rabdare, nu stii de unde sare iepurele.

Eu am avut noroc si m-am angajat din anul 3 de facultate la firma unui prof si in plus pe domeniul pe care ma pregateam.

Sunt multe firme care te iau fara experinta tocmai pentru ca vor sa te formeze dupa standardele lor.

Totul e sa stii ce-ti doresti si sa perseverezi in directia aia....
gazutza
Postat pe 27 Octombrie 2008 17:28
mda..si eu sunt tot pe acolo..:)
kiti
Postat pe 31 Octombrie 2008 21:15
buna
eu am terminat faculatea , sunt la master si nu ma angajeaza nimeni. poate cineva sa ma ajute?
dintre cei care lucrati la voi la munca ati auzit daca se mai angajeaza?
joiteasca
Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:06
da..greu cu gasirea unui job... eu sunt din Bacau in cautare de munca...daca este cineva care ma poate ajuta, imi poate lasa un mesaj!
succes tuturor!
lauria
Postat pe 17 Noiembrie 2008 12:21
De ce sa iti folosesti internetul de acasa pentru navigari nefolositoare? De ce sa iti pierzi timpul cautand un alt serviciu, sau un al doileaa serviciu, cand ai putea cu un minim de efort sa castigi bani stand in fata calculatorului....
Fi colaborator si tu (la fel ca si mine) la o firma de marketing internationala... Nu trebuie sa fi sceptic sau sa te sperie titlul. O poate face oricine!!! Nu conteaza daca esti copil, student, angajat sau pensionar.Crezi ca este imposibil? Sincer asa am crezut si eu acum ceva timp cand eram in postura ta de acum...

Nu mai sta pe ganduri si trimite un mail pentru informatii suplimentare .. Ai nevoie doar de 3 ore pe zi, acces la internet si buna vointa...
Asa ca lasa negativismul deoparte si incepe de astazi sa decizi TU pentru viata TA... castig intre 18-2000€ /luna in functie de interesul pe care ti-l dai.
Pentru detalii sunt aici sa va raspund mereu:
Argesanu Irina
Skype: argesanu_irina
Yahoo mess: h3r0ina4me@yahoo.com
yo_mama
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna. Am nevoie de ajutor AZI, ACUM 2 De la: kudika_971754 30 Iulie 2014 19:57
Thoughts... 10 De la: battleofwits 11 Iunie 2011 21:20
Universitatea de arte Bucuresti ! Help! 13 De la: kudika090507 5 Decembrie 2012 14:29
Viata mea incotro?! 26 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:41
Dezvoltare personala - ce faceti zilnic pentru spiritul vostru? 10 De la: steffy91 21 Septembrie 2011 22:18