Setari Cookie-uri

Gasirea unu job...o adevarata aventura

intr-adevar e greu sa gaseti un job, chiar si avand experieneta ... eu de exemplu lucrez de 7-8 luni intr-o banca, insa sunt studenta (in ultimul an) la inginerie chimica si mi-as dori tare mult sa lucrez in domeniu (toate studiile mele sunt pe profil tehnic) ... dar, intr-un oras mai mic, asa ca al meu, nu ai prea multe optiuni si nici experienta nu am, fiindca lucrez in cu totul altceva ... sincer, stau cateodata si ma intreb daca a meritat tot sacrificiu asta (cu lucru si facultatea, iar cei ce sunt studenti si mai si lucreaza stiu despre ce vorbesc) ... nu zic ca nu imi place ce fac acum, dar nu e cea ce vreu pe viitor ...
bafta la toti cei care va cautati de lucru

Postat pe 7 Decembrie 2008 11:44
Kinetoterapeutul se ocupa cu masaje/exercitii fizice postrecuperatorii. Trebuie sa invete f bine anatomia, neurofiziologia...tot ce tine de muschi, sistem nervos, etc.
Te intereseaza o facultate in aceasta directie?
paula27
Postat pe 14 Decembrie 2008 08:52
De la: , la data 2008-07-15 13:16:25 Mai, feteor, da' nu v-ar fi rusine asa un pic?! Da' cum aveti voi pretentzia sa va gasitzi ceva bun de munca in tzarisoara voastra?! Nu inteleg atata nesimtire!!! Cand chinezii si indienii se chinuie atata sa prinda un post bun in Romania ca sa traiasca si ei mai bine, voi cum va permiteti sa vreti sa le luati locu'?! Sau sa luati un salariu decent din care sa va luati casa?!? Bai, da n-am vazut atatea pretentii de cand mama m-a facut!!! Ce, vreti si un program decent, sa nu trebuiasca sa va dati duhu la serviciu ca saraca fata aia de-a murit cu dosarele in brate?!? Adieu!... Nu servim asa ceva!!! Nu stiu, eu credeam ca romanii sunt mai modesti, da voi aveti pretentzii, nu gluma!...


Stiu k tu ai zis-o ironic, si ai pus pb in gluma, dar din pacate pe masura ce trece timpul constat k angajatorii incep sa puna pb exact cum ai zis tu dar la modul serios, nu ironic.Cauta numai oameni cu studii, cu experienta, cu abilitati, genii dak se poate si le da un salariu de mizerie, le face un program de-ti vine sa innebunesti, ii trateaza urat, nu-i plateste la timp etc si la urma le spune f simplu'' Daca nu-ti convine pleaca!''
bastiuta
Postat pe 14 Decembrie 2008 12:58
De la: alintutza, la data 2008-04-14 10:34:21Eu o sa-mi exprim parerea din punctul de vedere al angajatorului. Caut de cateva luni bune sa angajez 2-3 persoane pentru o firma de consultanta, dar pot sa spun ca sunt total dezamagita si descurajata. De la cei intervievati am concluzionat ca problema lor este faptul ca birourile firmei sunt la aproximativ 2-3 km distanta de municipiul B. iar ei isi doresc un loc de munca in oras. Eu fac naveta zilnic, de ani de zile si tin sa mentionez ca sunt mijloace de transport din ora in ora. No comment.

Explica-mi si mie daca esti draguta cum sta treaba si ce pierd eu din vedere k sa imi fac si eu o imagine mai clara.
Am observat k dak se da anunt pe un site de angajari aplica cam 300-400 de persoane la un job mai ok. Hai sa las eu de la mine si sa zicem k-s numai 150. De citit am vazul clar k nu citeste nimeni atatea cv-uri (pt k pe site iti arata dak cv-ul tau a fost sau nu decshis de catre firma si in multe cazuri, desi am aplicat la joburi care mi se potriveau si in care avea experienta n-am avut nici o sansa pt k cv-ul meu n-a fost nici macar vizualizat)Bun si atunci pe ce criteriu sunt chemati la interviu ? K ma gandesc k din 150 de persoane (sunt mult mai multe dar in fine) nu se poate sa nu fie 3 care sa fie dispuse sa mearga 3 km pana la servici.
PS nu arunc cu pietre si nu acuz pe nimeni de nimic, de altfel vb mai mult la general, nu neaparat de cazul tau, dar am dat exemplul cu tine in speranta k ma vei putea lamuri.
Pupici!
bastiuta
Postat pe 14 Decembrie 2008 13:06
Din pacate, sunt mult prea putin angajatori care isi gandesc si isi conduc afacerea in acest mod (referindu-ne la selectia personalului si nu numai..). Majoritatea sunt neseriosi, cauta sa obtina castiguri rapide prin forta de munca ieftina, nu ofera o perspectiva solida a afacerii, astfel ca si angajatii de valoare pe care ii au, sunt tentati in permanenta sa plece spre ceva mai bun, mai sigur...Sunt mult prea multi patroni care nu platesc taxele la salarii, astfel incat la terminarea contractului, te trezesti ca nu esti asigurat nici in sistemul e pensii, nici la sanatate, nici la somaj, la nimic...In schimb, abunda cheltuielile extravagante..deplasari in tari straine, masini scumpe fara numar, imobile si protocol...
iuli_oancea
Postat pe 14 Decembrie 2008 13:19
si eu m-am lovit de aceasta problema acum vreo 3 ani.insa am acceptat un post in vanzari la o companie unde se platea fff prost si asa numeni cu experienta nu-si dorea postul.Astfel am putut capata experienta si am schimbat 3 locuri de munca pana acum,unde am luat din ce in ce salariu mai mare.Acum sunt intr-o functie de conducere la o institutie finantatoare si tin sa precizez ca nu am facultatea terminata.Ideea e sa incepi de undeva,sa acumulezi cunostinte si apoi sa te vinzi din ce in ce mai scump.Mult succes iti doresc!!
pusha2
Postat pe 14 Decembrie 2008 14:46
Mare dreptate ai pusha! Nimeni nu te ia daca nu ai cel putin 1 an experienta in domeniu pt care ai aplicat,...iar in alte domenii nici nu te ia fara experienta,mai mica de 3 ani....asa ca...trebuie sa mancam vreo 3 ani cartofi goi pana facem experienta intr-un domeniu, desi suntem prost platiti.Am patit-o pe pielea mea, dar nu am rezistat....
meekk
Postat pe 14 Decembrie 2008 15:28
Ai dreptate, nu numai problema de comunicare este o problema. Sunt foarte multe care vin la interviu si au probleme si de exprimare, un exemplu simplu cuvantul "servici", foarte multa lume nu stie ca "serviciu" este forma corecta. Chiar si corectate ele tot persista in a repeta greselile. Sunt asistent manager si am incercat sa gasesc o secretara, cu toate studiile terminate, unele chiar si cu experienta, au avut probleme de exprimare sau erau limitate, dar aveau pretentii, doar au terminat o facultate. Acum, imi caut un job, tot ca asistent manager si cand ajung la interviuri constat ca este vorba de posturi de secretara chiar daca in anunt scria "asistent manager". Chiar si cu experienta,pot spune ca nu intotdeauna reusesti sa te angajezi repede. Bafta!!!
adinainlove
Postat pe 15 Decembrie 2008 10:50
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:53
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 00:00
in timpul facultatii am muncit si eu in vanzari,experienta m-a ajutat,facultatea nu,in domeniul care am terminat nu-mi gasesc fara sa fiu platita aproximativ un an pt k nu am experienta.imi vine sa si renunt la ideea de a fi tehnician dentar pt k ma atrage munca de birou sau relatii cu clientii.akm,k sa am niste bani de sarb si sa pot continua sa ma intretin singura am ajuns tot in vanzari pt k altceva nu mi-am gasit,dar o sa continui sa caut
lovetotny
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:56
Sfaturi pentru prima angajare:
1. Angajeaza-te oriunde poti, nu astepta sa gasesti neaparat in domeniul studiat (s-ar putaea sa astepti mult, si oricum nivelul studiilor e slabut in multe domenii...asa ca stii mai nimic).
2. In multe firme e nevoie de persoane care sa faca tot felul de treburi, dar nu uita ca tipul secretarei sau soferului de pe vremuri a a apus de mult.
3. Sunt locuri de munca peste tot, dar trebuie cautate. Cine e 'comod' gaseste mai greu intr-o societate concurentiala cum e cea romaneasca, la care se adauga si criza economica. Nu te gandi sa pleci in alta tara daca nu ai ceva aranjat. Si acolo e greu, nu te asteapta cineva cu bratele deschise si salariul infinit, pe deasupra te mai si instrainezi, asta poate fi foarte rau pentru psihicul tau
4. Odata ajuns/a acolo pune mana si incearca sa afli ce ai de facut, fa treaba cum trebuie (cum ti se spune) si la timp.
5. Nu intarzia la program. Daca stai peste program, ai grija sa se afle.
6. Daca ai terminat 'management' sa nu te astepti sa te puna manager de cum iesi pe poarta scolii. Nu o sa te puna nimeni ca nu e ticnit. Managementul ar trebui studiat dupa ce stii sa faci/si faci ceva bine intr-un domeniu, adica dupa 30 de ani. Intre timp devii si responsabil, poate.
7. Nu vorbi toata ziua la telefon si nu pierde vremea pe internet. Asta o poate face oricine...
8. Dupa ce capeti ceva experienta si incredere in tine, te poti gandi sa faci ce ti-ai propus cu adevarat, sa avansezi unde lucrezi, sau sa te muti intr-un loc mai bun.
9. Fi un lupator, nu te lasa cu una cu doua.
10. Pune osu' la treaba ca te alerg! Bafta!

Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:53
Am si eu ceva sugestii pt tinerele care vor sa scape de calvarul biroului, asa cum am vrut eu, si am plecat sa ma fac stewardesa...;) In afara de faptul ca era visul meu din copilarie, se castiga f bine, vezi lumea si cunosti persoane pe care in tara nici intr-o viata de om nu le-as fi cunoscut. Am cautat mult, am asteptat mult, am fost la o gramada de selectii si preselectii, timp in care nu munceam dar trebuia sa cheltui cu deplasarile prin tara, si s-a intamplat sa-mi indeplinesc visul. Asa ca, aveti rabdare si vointa, cautati pe peste tot, internetul este plin de resurse si nu se poate sa nu apara o sansa pentru cei care isi doresc cu adevarat! Bafta!!!
mrskattousa
Postat pe 10 Ianuarie 2009 02:27
intra pe www.cosmag.ro si incepe afacere cu doar 17 euro. Citeste cu atentie Faq, Informatii generale.contacteaza id : cosmeticsuper
cosmeticsuper
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:31
intra pe www.cosmag.ro , citeste Faq, Informatii generale ;ofer training online , la id:cosmeticsuper
Tehnologie chimica
cosmeticsuper
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:34
Cosmetic
Tu ai buba la cap?
Daca mai postezi aici iti trimit o suta de mesaje sa te bucuri.

Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:27
buna!sunt daniela din baia mare.depune-ti cv-uri pe ejobs,bestjobs,myjob,bizoo etc tot ce gasesti pe google.nu-ti pierde rabdarea,eu lucrez aiurea deocamdata,nu-mi place,dar pt niste banuti de sarbatori e ok.insa nu ma las.Ink caut ce imi doresc cu adevarat
lovetotny
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:12
buna!hmm...mai bine n-as fi printre cei care-si cauta loc de munca,mai bine l-as avea deja.sunt din baia mare,prospat absolventa,am experienta in vanzari peste 2 ani.mi-ar place sa fiu secretara,sau reprezentant vanzari sau cat decat ceva sa nu mai fiu vanzatoare intr-un magazin aiurea cu un salar de ......as munci ore multe,as invata orice da sa stiu k muncesc cu oameni corecti si k sunt apreciata.visez prea multe nu?
lovetotny
Postat pe 6 Februarie 2009 17:44
Observ cu uimire ca mai exista pe lumea asta si un domn care gandeste...va felicit pentru cum v-ati exprimat opinia in legatura cu obtinerea unui job! Referitor la faptul ca ati cautat atata timp o asistenta, vreau sa precizez ca acelasi lucru am patit si eu,diferenta fiind ca aveam nevoie de ospatari la restaurantul meu,,si m-am gandit ca cel mai bine este sa angajez studenti sau elevi de liceu....crezand ca acestia,fiind tineri sunt mai dornici de munca.... DAR...VREAU SA SPUN CA MARE MI-A FOST DEZAMAGIREA CAND AM CONSTATAT CATI OAMENI PUTUROSI sunt pe lumea asta.Ei nu stiau decat sa vina sa se planga,spunand ca nu au bani,dar nu faceau nimic sa merite un job. In plus ,,eu nu am fost niciodata absurda referitor la bacsisul primit de ospatari...nu aveam probleme...odata ce clientul era super multumit de servire si vroia sa-i lase ospatarului eu stiu ce suma modica..era ok.Mai tarziu am constatat ce faceau fetele mele pt a obine acel bacsis...preferau sa se manjeasca,sa se injoseasca ,sa para ultimul om,,dand numarul de telefon,preferand sa fie deranjate de clienti decat sa -si faca treaba asa cum ar fi trebuit si sa se bucure de acei 2-3 lei astigati in plus.
PS:e mai usor pt majoritatea tinerilor din ziua de azi sa se injoseasca pt bani decat sa-i castige muncind si cinstit!!!
kudika005187
Postat pe 31 Martie 2009 19:43
Observ cu uimire ca mai exista pe lumea asta si un domn care gandeste...va felicit pentru cum v-ati exprimat opinia in legatura cu obtinerea unui job! Referitor la faptul ca ati cautat atata timp o asistenta, vreau sa precizez ca acelasi lucru am patit si eu,diferenta fiind ca aveam nevoie de ospatari la restaurantul meu,,si m-am gandit ca cel mai bine este sa angajez studenti sau elevi de liceu....crezand ca acestia,fiind tineri sunt mai dornici de munca.... DAR...VREAU SA SPUN CA MARE MI-A FOST DEZAMAGIREA CAND AM CONSTATAT CATI OAMENI PUTUROSI sunt pe lumea asta.Ei nu stiau decat sa vina sa se planga,spunand ca nu au bani,dar nu faceau nimic sa merite un job. In plus ,,eu nu am fost niciodata absurda referitor la bacsisul primit de ospatari...nu aveam probleme...odata ce clientul era super multumit de servire si vroia sa-i lase ospatarului eu stiu ce suma modica..era ok.Mai tarziu am constatat ce faceau fetele mele pt a obine acel bacsis...preferau sa se manjeasca,sa se injoseasca ,sa para ultimul om,,dand numarul de telefon,preferand sa fie deranjate de clienti decat sa -si faca treaba asa cum ar fi trebuit si sa se bucure de acei 2-3 lei astigati in plus.
PS:e mai usor pt majoritatea tinerilor din ziua de azi sa se injoseasca pt bani decat sa-i castige muncind si cinstit!!!
kudika005187
Postat pe 31 Martie 2009 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubirea ..doare ?? sau nici nu se poate numi iubire ?? :( 2 De la: kudika418656 14 August 2011 00:23
Pungi de cadouri,plicuri....vreau sa le fac acasa.Dar de unde le iau? 2 De la: BEL_AMY1 12 Ianuarie 2011 15:34
Caut un concetatean care traieste in Austria si care nu a uitat ca este roman 3 De la: ADMINISTRATORUL 17 Aprilie 2012 22:01
ajutatima cu sfaturi va rog 16 De la: anastasia_m 27 Aprilie 2010 10:16
ramyna 4 De la: yumalai 27 Noiembrie 2009 05:31