Setari Cookie-uri

Știați cã?

Vârsta consimþãmântului sexual variazã în legislaþia statelor membre ale UE de la vârsta de 13 ani în Spania la 17 ani în Irlanda (Austria 14, Belgia 16, Republica Cehã 15, Danemarca 15, Estonia 14, Finlanda 16, Franþa 15, Germania 16, Ungaria 14, Irlanda 17, Italia 14, Letonia 16, Lituania 14, Luxemburg 16, Olanda 16, Polonia 15, Romania 15 (Art.218, Cod Penal), Slovacia 15, Slovenia 15, Spania 13, Suedia 15, Regatul Unit al Marii Britanii 16).
ionutsk
Postat pe 13 Aprilie 2008 02:02
ionutsk, de ce te chinui tu sa scrii cu diacritice mereu? niciodata nu reusesc sa-ti citesc post-urile pana la capat pt ca sunt obositoare. trebuie sa stau si sa ma gandesc ce litera reprezinta nu stiu ce rombulet, cerculet si patratel :) atat timp cat este corect gramatical ce scrii, nu-i e nimanui greu sa-si dea seama ca s si t din "stiati" inseamna "sh" si "tz". poate ti se pare interesant sa scrii asa, dar de obicei lucrurile simple sunt si cele mai placute ;P

Postat pe 13 Aprilie 2008 11:10
Oops! Mie diacriticile imi apar corect pe ecran, nici nu mi-am pus problema... OK, multam! Oameni buni, daca nici la voi nu se afiseaza corect, spuneti-mi; poate se poate schimba vreo setare ceva. Totusi, diacriticele fac textul mai cursiv...
ionutsk
Postat pe 13 Aprilie 2008 11:21
Bun, dincolo de diacritice, ce poate fi spus despre cruda realitate a unor legi? Cine stie de cand sunt in vigoare sau care justificari stau la baza lor. Tot ce e important este sa nu ignoram problema si sa realizam cat de repede pot creste puisorii nostri scumpi, mai ales azi, când sunt impinsi de agresivitatea unei lumi in care tabuurile dispar unul dupa altul. N-o sa putem judeca in locul lor, putem doar sa ne straduim, vorbind cu ei, sa le transmitem macar un strop din intelepciunea trecerii noastre prin viata. Autoritatea nu este un dat, ea trebuie castigata coborand in arena.
ionutsk
Postat pe 14 Aprilie 2008 09:57
la mine apare normal,nu cu cerculete,etc- in plus,eu nu suport scrierea cu sh,tz,nu e corect ,nu e romaneste ! referitor la studiu...mi se pare cam mica varsta, avand in vedere faptul ca altfel stau lucrurile in prezent,femeile nu se mai casatoresc la 15-16 ani,ci intai isi fac scoala, facultate, profesie-de acord ca fiecare incepe viata sexuala cand simte si doreste dar totusi..la 13 nai nici nu e dezvoltat organismul pentru asa ceva, unele fete nu au sani la varsta asta sau menstruatie, deci nu mi se pare prea normal in conditiile astea sa -ti incepi viata sexuala
lief
Postat pe 14 Aprilie 2008 10:00
dragele mele din pacate si nefericire copii i-si incep viata sexuala de la o varsta f frageda.dc mai exista si cadru legal care sa incurajeze acest lucru, ne indreptam spre dezastre! adica dc voi avea o fetita sa-ncep sa-i vb despre menstrutie si act sexual de la 10 ani????mi se pare o nebunie si aberant!realitatea insa e crunta!

Postat pe 14 Aprilie 2008 10:16
Nu este un indemn la a incepe viata sexuala. Realitatea este ca legea NU este aliatul parintilor si ca, probabil, va ramane asa (legea). Trebuie sa constientizam acest lucru si sa invatam sa fim mai convingatori in „argumentatie”.
ionutsk
Postat pe 14 Aprilie 2008 10:18
atunci nu inseamna corupere de minori ,daca respectiva/respectivul are sub 18 ani ?inseamna doar daca are sub 15 ani ?
lief
Postat pe 14 Aprilie 2008 10:40
sincer mi se pare o porcarie. generatiile de dupa noi isi incep viata sexuala mult prea devreme.pur si simplu nu mai au copilarie!
este foarte trist.
vad fete la 18 ani care arata de 20 si.. ma intreb oare cum o sa arate la 30, 40??
poate noi am fost tinute mai din scurt, dar acum sint multumita ca am niste principii sanatoase de viata.

Postat pe 14 Aprilie 2008 11:03
vad fete care la 14 ani arata de 25 mai degraba :) si culmea e ca daca le spui,se simt mandre de asta :))
lief
Postat pe 14 Aprilie 2008 11:19
din pacate sar peste o perioada superba din viata lor: copilaria.

Postat pe 14 Aprilie 2008 13:29
problema este ca nici macar nu realizeaza acest lucru. li se pare normal!

Postat pe 14 Aprilie 2008 15:21
parerea mea e ,ca fiecare etapa a vietii trebuie traita frumos.(copilarie,adolescenta,maturitate)daca se amesteca devine aproape un nimic...cu toate ca se pare normal,nu este deloc.
IUBIRE4
Postat pe 15 Aprilie 2008 00:39
ele o sa se dea cu capul de pereti daca nu asculta. ( daca o fac de bunavoie,de curiozitate si nerabdare).

Postat pe 17 Aprilie 2008 21:48
CRED ,CA ,MAJORITATEA PARINTILOR NU DISCUTA DESCHIS ACEST SUBIECT SI ASA ADOLESCENTII ,DIN CURIOZITATAE ALEG CE ESTE MAI RAU.PERSONAL CONSIDER CA DUPA 18 ANI AR TREBUI SA-SI INCEAPA VIATA SEXUALA ,
wdy
Postat pe 17 Aprilie 2008 22:27
zis si facu t ..dupa 18 ani dar pan aatunci lumea e plina de tentatii...cum faci sa iti educi copilul sa fie in stare sa se autocontroleze si sa perceapa faptul ca sunt doar tentatii care ii pot ruina viata??? pt mine solutia a fost practicarea unu i sport...eram o pitica de 1,53 cm cand m-am apucat de handball in liceu... crede-ma ca dupa antrenamente de 2-3 ore nu imi mai ardea de nimic deat de odihna,bineanteles ca nu mergeam la antrenamente daca indrazneam sa am vreo nota proasta...si cum imi placea enorm sa merg sa ma vezi cum caram carti de biologie si istorie dupa mine si imi reciteam lectiile in autobuz nu care cumva sa iau vreonota proasta...desi au fost si cazuri de genul(note proaste).parerea mea e ca pasiunile copiilor pot fii descoperite si exploatate tocmai pt a nu calca stramb pe carari ce nu duc nicaieri
dandanaua_reloaded
Postat pe 17 Aprilie 2008 22:35
de exemplu eu merg peste tot cu fetita mea ,adica nu pleaca neinsotita si nici nu are impresia ca o urmarim permanent,si i-am spus sa-mi zica orice secret are si sa ma considere prietena ei ,stii ,fara sa stie tati ,i-am spus ca voi merge cu ea si prietenele ei la disco si la club si nu o voi deranja ,sper sa tina
wdy
Postat pe 17 Aprilie 2008 22:46
eee, nu te supara pe mine wdy, dar cred ca exagerezi un pic.daca tu ii dai o educatie sanatoasa fetitei tale e de ajuns.sa zicem ca la inceput o sa accepte sa mergi cu ea, dar la un moment dat o sa se simta aiurea.
trebuie sa-i dai un pic de libertate dupa ce face 18 ani ca sa simta ca ai incredere in ea.

Postat pe 18 Aprilie 2008 09:43
cred ca depinde si de educatie!

Postat pe 18 Aprilie 2008 11:54
e important ca o mama sa creeze o relatie de prietenie cu copii ei, sa le castige increderea. ma rog la Dumnezeu ca atunci cand voi avea copii sa imi vorbeasca deschis, sa nu fie jenati. cu mama nu am avut o astfel de relatie, insa mi-a spus sa am rabdare pt ca atunci cand voi creste si voi avea un barbat voi avea p** pe saturate. asta a fost felul ei de exprimare. corect sau nu, eu chiar imi doream sa cresc si sa-mi incep viata sexuala cu cel pe care il iubesc. viata mi-a rezervat altceva, dar nu mai regret nimic. nu-mi pot ocupa timpul gandindu-ma la asta, pentru ca voi m-ati ajutat sa imi dau seama ca nu am gresit cu nimic. iar iubitul meu imi spunea uneori ca el a fost primul in viata mea... lucru care m-a facut sa ma simt apreciata. noi vorbim acum de fetite care isi incep viata sexuala de mici, dar baietii nu patesc nimic?

Postat pe 18 Aprilie 2008 13:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tot un fel de moda 15 De la: Cassey 3 Ianuarie 2009 22:16
cum va descurcati cu iarna?....iarna nu-i ca varaa..nu-i asa?...:)..:D 22 De la: iuly_iana 30 Ianuarie 2014 01:07
Decreteii... 78 De la: micabis 17 August 2008 20:54
CE PARERE AVETI DESPRE CAZUL BARBATULUI-MAMA????........POATE DEVENI,IN TIMP......O MODA????? 34 De la: ocgiogi 12 Februarie 2009 18:53
Cine stie cel mai scurt si amuzant banc? 155 De la: rox_rbz 22 Noiembrie 2015 20:35