Setari Cookie-uri

tot un fel de moda

Am observat ca circula tot felul de mesaje despre castiguri mai mari sau mai mici fara ca noi sa fim obligati sa muncim pt asta. Am sa va spun ce mi s-a intamplat: anul trecut am primit un telefon, de pe un nr secret, cum ca as fi castigat un premiu de la orange. Persoana care a apelat a refuzat sa isi dea numele, cerand in schimb datele mele personale inclusiv nr meu de telefon. Bineinteles ca nu le-am dat si l-am luat cam repejor astfel incat s-a lasat pagubas. Acum 2 luni am primit un mesaj cum ca as fi castigat o dacie nu stiu de care, mi se indica un site pt mai multe informatii. A intrat fratele meu pe el, trebuie sa recunosc ca era destul de bine intocmit, cu detalii tehnice despre respectiva masina, etc. Bineinteles ca am intrat si pe site-ul de la Dacia care atentiona asupra unor fraude de genul asta. Azi am observat ca acei indivizi care se ocupa cu prostii le astea au evoluat. Am primit un mesaj de la nr de tel:0755584830, care spunea: "ORANGE va felicita! nr-ul dumneavoastra este castigatorul premiului de fidelitate in valoare de 10.000 euro! Veti fi contactat(a)! Expeditor:333", peste 5 minute am primit un telefon de la ei de pe un nr secret de aceasta data, cu felicitari, bla, bla...in final spunandu-mi ca in 15 minute trebuie sa cumpar cartele in valoare de 75 euro pt a da nu stiu ce coduri de pe acolo, urmand ca premiul sa fie ridicat de la BCR luni(bineinteles, bancile nu lucreaza luni). Norocul meu e ca lenea mea e mai mare decat dorinta de orice castig asa ca le-am spus ca nu pot face asta pt ca nu cred in premiul lor. S-a suparat si a inchis telefonul. Voi ati avut de-a face cu asa ceva ori m-au gasit numai pe mine astia?
amme22
Postat pe 25 Aprilie 2008 20:49
cred ca a fost o mare vrajeala cu scopul de a te pacali..niste traficanticeva, hoti bla bla bla...de astia care fac escrocherii...bineinteles ca le-or fi cazut altii in plasa... orange-ul nu ar reactiona asa...si nu te-ar contacta astfel...in plus tu participasei la vreo promotie ceva? niciodata nu poti castiga ceva doar pt simplul fapt ca esti abonat sau folosesti un numar de telefon. astia te pun sa le trimiti mesaj nu stiu de care si porma vezi daca castigi. faza e ca majoritatea castigatorilo sunt veri , prieteni, cunostinte, etc...romania este o intreaga escrocherie. asa ca nu mai sperati la castiguri...astea se-ntampla din greseala...cred ca si bilele de la loto au magnet ;) :))

Postat pe 25 Aprilie 2008 23:36
hehe,cum sa te puna orange`u sa`ti incarci atata?Niciodata!Oricum si eu am patit`o.Anul trecut prietenul meu a primit mailul asta:
Cu ocazia implinirii a 3 ani, http://www.supertop.ro in colaborare cu GMail.com, pe perioada 25.07.2007-04.08.2007, a ales aleator 10 membrii utilizatori de servicii internet, ce vor fi automat castigatori a unor premii oferite de mai multe firme renumite de hardware si software.
Felicitari !! Esti castigatorul unui LAPTOP Toshiba Satellite cu toate programele utilitare licentiate,de care are nevoie orice utilizator HOME. Tot acest premiu are o valoare de 1150 euro. Tot ceea ce trebuie sa faci este sa ne trimiti un mail cu urmatorul cod SFS-397-D30707-FDR , pentru validare, alaturi de care sa ne treci numele si adresa ta exacta,unde vrei sa iti ajunga premiul.Nu uita sa vizitezi situl nostru http://www.supertop.roBita C. Cosmin Administrator Castiguri Nota:Acest mesaj nu este SPAM. V-a fost oferit din urmatoarele motive: sunteti un client al firmei noastre, sunteti in baza noastra de date ca urmare a unor corespondente anterioare, adresa Dvs. a fost selectata dintr-o baza de date la care ati subscris, adresa dvs a fost facuta publica prin afisari cu caracter publicitar.
Ne cerem scuze daca mesajul ajunge la Dvs. dintr-o eroare sau daca acest e-mail nu va aduce informatii utile. Daca doriti sa nu mai primiti comunicari din partea IT WORLD WIDE Group, trimiteti un reply cu subiectul "unsubscribe" pentru dezabonare. Adresa Dvs. va fi automat scoasa din baza noastra de date.

Christine21
Postat pe 26 Aprilie 2008 01:11
Am fost in culmile fericirii cand am citit mailul,imediat l`am sunat pe prietenul meu si i`ma spus,El mi`a spus sa termin ca sunt prostii,iar eu am zis ca nu!Si i`am trimis omului numele prietenului meu si codul respectiv inapoi.Inapoi am primit urmatoarele:
Buna ziua !Ne bucuram mult ca am primit mailul dumneavoastru cu codul de validare al premiului!Din acest moment sunteti castigatorul premiului oferit de
echipa noastra, care consta intr-un LAPTOP de ultima generatie.Tot prin acest mail vrem sa va informam ca organizatorii concursului nu au luat in considerare faptul ca unul dintre castigatori ar putea locui in afara judetului Brasov deci, taxele de
transport nu sunt incluse in premiul castigat de dumneavoastra, Ceea ce trebuie sa faceti acum pentru a intra in posesia premiului, este sa depuneti suma de 32 RON la una din sucursalele BANC POST din orasul
dumneavoastra dupa care scanati chitanta si o trimiteti la mail premii.online@gmail.com sau la numar de fax : 0368/814149Date care trebuie sa le cunoasteti pentru efectuarea platii transportului:Nume: BitaPrenume: CosminNumar card: 4406 6000 1398 0866Data expirarii cardului: 2008, luna 11Banca: Banc PostCum procedati:La unul dintre sediile Banc Post din orasul dumneavoastra, depuneti suma de 32 RON in contul de mai sus,scanati chitanta o trimiteti in e-mail la : premii.online@gmail.com
sau la numar de fax: 0368/814149pentru a face dovada platii.Intr-un interval de maxim 48 de ore de la primirea mailului cu chitanta scanata ,veti fi instiintat pe ce data sa va prezentati la Oficiul Postal 1 din orasul unde domiciliati sa va ridicati premiul.Nu uitati, ca la eliberarea premiului sa aveti buletinul sau un act de identitate.
La eliberarea premiului va rugam frumos sa semnati actele corespunzatoare. NERIDICAREA PREMIULUI INTR-UN INTERVAL MAI MARE DE 48 DE ORE LUCRATOARE DUCE LA PIERDEREA ACESTUIA
Christine21
Postat pe 26 Aprilie 2008 01:17
Bineinteles ca am platit si banii aia,chiar ne`am imprumutat,ca nu stateam prea bine cu banii atunci.Zis si facut..Am trimis chitanta,noroc ca mi` a trecut prin minte,si in momentul in care am scanat`o am sters Cnp`ul de pe ea.Am fost naiva?Nu stiu,,va als pe voi sa va dati cu parerea.Incercati sa nu fiti prea aspre/asprii.
Christine21
Postat pe 26 Aprilie 2008 01:20
daca tot ai platit, de ce ti-ai mai sters CNP, daca tot incepi un lucru macar ar fi bine sa mergi pana la capat, nu?
si pana la urma, ai mai castigat ceva? mesaje, email-uri ai mai primit?

Postat pe 27 Aprilie 2008 22:25
fideluta,normal ca n`ma castigat nimic,si nici n`am mai primit mail inapoi,oricum i`am spus omului sa`si cumpere lumanari de bani,si gata tot.Pai la ce sa stie el Cnp`u?Se pot face multe cu datele personale
Christine21
Postat pe 28 Aprilie 2008 01:09
era s-o iau si eu in barba,dar nu am luat-o...si au fost atat de insistenti,incat m-au sunat dupa vreo 20 de minute ,vazand ca eu nu mai sun sa le spun daca am cumparat cartela...si atunci cand sotul meu i-a cerut numele,a dat un nume,bineinteles fictiv si chiar "s-a tinut in clont" cu el.....dar la urmatoarele mesaje cu asemenea castiguri am trimis si eu un mesaj: 4M (mult mai multa m.ie)...am primit odata si un telefon(mi-a dat mesaj sa-l sun,si cum aveam minute gratuite destule si curiozitatea a fost mare) de la unul care ,cica,era in puscarie si voia sa-i incarc creditul sa vorbeasca cu familia...avea o voce mieroasa si rugatoare!!!...si l-am luat si pe-asta la un misto si apoi am trecut la vorbe mai grele!!!...ca mi-a luat telefonul din mana sotul meu....oricum nu credeti nimic cand primiti mesaje cu castiguri sau rahaturi de-astea cu castig de bani daca dai click in fiecare zi pe nu-stiu ce site!!!...prostii...nu castigi nimic in viata fara munca....asa ca...

Postat pe 30 Aprilie 2008 19:25
pe mine ma mira faptul ca ei si-au imbunatatit metodele. Acum un an nu voiau sa isi dea numele sau alte date, nici macar fictive. Acum ei spun niste nume, dau mesaje de pe nr care pot fi apelate, trimit la adrese de internet care exista. De ex. pt dacia promisa ca si castig trimit pe www.logan-dacia-mcv.com. Mesajul asta l-am primit pe 04.03.2008 de pe nr. 0768921934. Daca intri pe adresa uzinei dacia vezi ca ei te atentioneaza asupra fraudelor de acest gen. Eu nu joc nici la 6/49 asa ca nu am nici o legatura cu eventuale castiguri, prin urmare nu imi fac nici un fel de iluzii cand primesc astfel de mesaje. Ma deranjeaza ca in ciuda oricaror refuzuri din partea mea de a intra in jocul lor, in ciuda oricarui mod in care le-as vorbi, nu s-au potolit. Ma deranjeaza cand simt ca unii oameni ar putea fi pacaliti de escrocheriile lor. Daca prin ceea ce am postat aici ii fac macar pe cativa sa isi pastreze banii in buzunar, inseamna ca am facut un lucru bun.
amme22
Postat pe 30 Aprilie 2008 20:22
asta se intampla pentru ca in romania nu se traieste bine, nimeni nu tine cont daca noi traim bine sau nu,in schimb vazand la televizor oameni care au bani,dorinta creste din ce in ce mai mult.romania mai are mult de mancat pana va ajunge o tara cat de cat buna...sunt prea imputiti oamenii de la conducere ca sa ne mearga noua bine.si prea prosti ca sa faca ceva. in afara legile sunt respectate,aici saracia si mandria fac omul inteligent prin escrocheriile astea. in afara cine aude se mira cum de le-au venit ideile astea.

Postat pe 1 Mai 2008 20:44
Am intrat din nou pe orange.ro. Suntem atentionati asupra acestor fraude si suntem rugati ca in cazul in care avem de a face cu asa ceva sa transmitem mesaj pe mail la abuse@orange.ro. E bine sa se specifice si nr. intreg de tel de pe care a fost primit mesajul.
amme22
Postat pe 1 Mai 2008 22:32
WWW.CORSETE.RO - Simte-te speciala in fiecare moment al zilei: la birou, la intalnire, la petreceri si in intimitatea dormitorului tau.
Corsete
Postat pe 1 Mai 2008 22:34
CORSETE.RO si noi te iubim.
amme22
Postat pe 1 Mai 2008 22:36
sunt super misto, dar ceva mai ieftin nu gasiti? ma doare inima sa vad asa frumuseti si sa stiu ca nu pot da atatia bani :((((((((( . gasiti-ne ceva pe gust si pe buzunarul fiecareia :)

Postat pe 2 Mai 2008 01:50
In caz ca va intereseaza...
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 22:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce mai facetii!!!!!! 8 De la: kudika_975425 23 Octombrie 2014 20:23
VA ESTE FRICA DE MOARTE? 276 De la: oana81 21 Februarie 2014 08:49
ajutorrrrrrr! 58 De la: r_girl 24 Mai 2009 00:20
SONDAJE 10 De la: rashela 9 August 2009 01:08
Ce ati gatit/papat astazi? 14 De la: deelisha 14 Mai 2009 22:30