Setari Cookie-uri

idei de bucatarit

Buna, o sa va scriu o reteta pe care am incercat-o acum vreo cateva saptamani si a avut succes:)) o sa scriu cum este in original, dar si adaptata la produse mai economice, 100% fabricate in Romania. Asadar... pui cu ricotta. Piepi de pui dezosat, se taie in 2 pe mijloc, se face un buzunarel in pieptul de pui in asa fel incat sa intre crema de branza... aici sunt 2 posibilitati, ori se face in original cu jumatate branza ricotta si alta crema de branza gen Almette (cred ca asa se numeste), ori in locul branzei ricotta se foloseste urda. Se amesteca aceste 2 tipuri de branza + frunze de ceapa verde taiate marunt si marar si se umple pieptul de pui cu crema obtinuta. Dupa, pieptul este invelit cu pancetta (sau kaiser) taiat felii subtiri si lungi astfel incat sa cuprinda pieptul. Se pune pe hartie cerata se mai adauga deasupra putin ulei de masline, rozmarin proaspat si se baga la cuptor la 220° timp de 30 min:)Dupa 20 de min se scoate si se pune putin vin alb deasupra, apoi se mai lasa 10 min. Este foarte gustos, incercati, mai ales daca aveti invitati, face o figura frumoasa:)
rrammy81
Postat pe 16 Mai 2008 18:20
Si inca o reteta, de paste: Fusilli cu legume... chiar nu stiu cum se zice in romaneste la fusilli, cred ca suruburi, habar nu am, o sa pun poza pe kudika sa vedeti cum arata, chiar de la prima incercare de a face reteta aceasta este poza:))) In ulei de masline se caleste putina ceapa, un catel de usturoi, dovlecel, ardei gras si vinete. Dupa se pune putin sos de rosii proaspete, putin ardei iute( dupa gust in acest caz). Se lasa sa se patrunda bine legumele si dupa, sosul obtinut se pune peste paste. Eu la sfarsit adaug si masline verzi, pt ca sunt innebunita dupa masline, si nu mananc nici pizza nici paste fara masline:) Se adauga la sfarsit parmezan dat pe razatoare:) Pofta buna:)
rrammy81
Postat pe 16 Mai 2008 18:41
http://www.kudika.ro/comunitate/rrammy81/poze/show/10/6631 am pus si link-ul pt a vedea poza, asa va dati seama exact despre ce tip de paste vorbeam:))
rrammy81
Postat pe 16 Mai 2008 18:44
buna fetelor sunt elena si daca tot a venit vorba de mancare eu am facut azi costite afumate la ceaun cu dovlecei in usturoi si cartofi noi cu marar
elena_287
Postat pe 16 Mai 2008 19:52
asa mai fetelor sa mai si mincam.meniul de astazi:supa de pui cu taietei de casa,iepure la cuptor in staniol cu sos de vin blanche si garnitura de legume.seara :macaroane cu nuci.

Postat pe 16 Mai 2008 21:23
iepureeeeeee...yammy...mai demult imi placea enorm. Dar de cand sunt vegetariana..
oana81
Postat pe 17 Mai 2008 00:11
eu sint o gurmanda si daca vrei sa mor repede ma pui sa devin vegetariana.......;te pupic si hai la masa!

Postat pe 17 Mai 2008 10:50
doamne fetelor,sa va dea d-zeu sanatate...ca am zis ca nu mai mancam nimic...astazi...ciorbita de pui cu taitel de casa si bors proaspat(de la mama),fripturica de miel la cuptor cu garnitura de cartofiori si o rulada cu frisca si nuci....deseara mergem in vizita,,,,,,va pupic
ginetta
Postat pe 17 Mai 2008 13:11
ehei ginetta ma tentezi cu mielul dar miine fac si eu costite de miel pe gratar cu mamaliga si mujdei.meniul de astazi :saramura de peste iar diseara cordons bleus cu cartofi prajiti si salata verde.desert ingetata si tortulet de caramel.

Postat pe 17 Mai 2008 15:15
mie imi plac spaghetele cu fructe de mare. printre altele.

Postat pe 17 Mai 2008 17:21
eu zic sa spunem retetele, cand spunem ce mancam. gatitul e a doua pasiune a mea. de exemplu eu iau fructele de mare de la supermarket, congelate. o sticla de vin alb si o conserva de rosii despielitate, de preferast cirio cubulete. de data acesta nu folosesc ulei de masline, pt ca are gustul prea puternic, si ppoate eclipsa pestele (numele generic al fructelor de mare). deci putin ulei de floare, in care pun cativa catei de usuroi, care se prajeste pana prinde culoare. altii il arunca, eu nu. In acelasi timp, o oala cu apa fierbe pt spaghete, cu sare in ea. eu pun o mana de sare si cam un litru de apa la suta de grame de spaghete. apoi adaug sosul de rosii si fructele de mare, peste care pun cu zgarcenie vin alb, pt ca e mai bun baut separat. imi aprind o tigara si beau o gura de vin, in timp ce mestec in sosul care se formeaza, adaugand putina sare si piper. cand e gata tigara, cca 5 minute, opresc focul si adaug patrunjel. ideal este ca sa fie apa deja in fierbere, in momantul in care ne apucam de sos, pt ca spaghetele (timp fierbere 7-8 min) sa se definitiveze odata cu sosul (cca 10 minute). in spaghete amestecati cat de des, pt a se fierbe la fel. se strecoara, fara a le stropi cu apa rece, dar puteti da drumul la apa, ca sa nu distrugeti scurgerea cu apa fiarta. dupa care le varsati in tigaie, amestecati bine si le serviti. sunt o delicatesa. tigara de asemenea distruge gustul vinului si fructelor de mare. gramajele, nu pot sa vi le zic, pt ca eu gatesc ochiometric. in apa de fiert spaghete se poate adauga si putin ulei.

Postat pe 17 Mai 2008 17:37
altii fierb sosul cc-a 10-15 minute, ca sa nu fie gretoase fructele de mare. si ca o idee, se pot adauga si cativa creveti intregi, pentru a-i aseza deasupra. eu asa fac tot timpul. prima data mi s-a parut gretoasa goanga aia pe mancare, acuma mor dupa ei.
fructele de mare trebuie sa contina ( nu prea stiu cum se cheama in romaneste, fara sa fac figuri, dar nu le-am folosit): cozi de creveti, scoici mici si albe (vongole it), scoici negre (cozze it), rondele de calamari, sepii mici, carne de rac sau mangusta, sau langusta sau ce e, (cred ca aia este... sub forma de rondele, cu dungi rosii de obicei.

Postat pe 17 Mai 2008 17:46
oana, cele mai simple spaghe nu sunt cele cu gorgonzola, ci cele pe care italienii le numesc "olio, alio ed peperoncino" adica ulei, usturoi si ardei iute. dureaza 5 minute, si se adauga uleiului extravirgin de masline cativa catei de usturoi si ardei iute. dupa ce se fierb al dente spagtele, se varsa in tigaia cu uleiul picant si se amesteca. eu in facultate m-am saturat de reteta asta.

Postat pe 17 Mai 2008 17:49
uite frate ca avem printre noi si barbati care gatesc.bravo prietene! si la mine se consuma fructe de mare sub diverse forme si ador crevetii si homarii insotiti de o sampanie fina............;toate cele bune!

Postat pe 17 Mai 2008 18:23
stiu caimacus.. :)) eu m-am referit la cele mai simple spaghete ,, cu gust si sos,, pt ca, desi mie imi plac mult cele de care ai spus tu, majoritatea nu le gasesc foarte apetisante
oana81
Postat pe 17 Mai 2008 23:24
si eu ador sa fac spaghete mai ales cu ros de rosii si carne tocata bine condimentata....off am inceput sa scriu de mancare si deja mi s-a facut foame :))
hannahmiriam
Postat pe 18 Mai 2008 04:49
eu intr-o ora ma apuc sa gatesc una din putinele mele retete: Paste gnochi cu pui. Bine ca-i place lui barbatu-meu si dupa ce-am facut-o de zeci de ori...

Postat pe 19 Mai 2008 11:57
pai sa vedem...........ce avem in meniu astazi:curcan umplut la cuptor cu sos de smintina si usturoi.desert diplomat cu fisca.

Postat pe 19 Mai 2008 19:34
Dar gaspacio a la donna Rafaella,stiti???Pai nu stiti ca n-o stiti pe donna Rafaella>
Asa:se iau 3 rosii mari taiate,un castravete,mediu,un ardei gras,o felie paine de secara,sau mai exact toast,un catel de usturoi,o lingura de ulei de masline, sare, piper(putin).Totul se pune in blender,si se amesteca timp de 3 minute(daca mai se simnte ceva se mai amesteca ).Pasta obtinuta se pune intrun vas si se pune la frigider. Pofta buna!!!!
OCTAIA
Postat pe 19 Mai 2008 20:31
azi ma gandii la tochitura! mmm deja imi ploua in gura! :))

Postat pe 20 Mai 2008 14:10
buna ideea ta onnyta.astazi ciorbica de perisoare si sarmale ca venit socrela de la romanica cu varza acra.a adus si o tuiculica si fac o mamaliguta.(eram la regim )

Postat pe 20 Mai 2008 18:03
of draga ce-ti e cu socrela! bravo ei ca vrea sa arate bine! :))

Postat pe 21 Mai 2008 10:09
azi e ziua iubitului...o sa aiba o surpriza cand va veni acasa: am facut tort de fructe...dar am o problema: nu stiu ce sa gatesc.ceva usor de facut(ca nu prea ma pricep), rapid(nu am timp suficient) si ceva sa nu-mi trebuiasca fff multe de cumparat(am in casa cate ceva, si nu ma mai pot duce si la cumparaturi pt ca lucrez pana la 6.30).de restul m-am ocupat asa printre picaturi(vin, lumanarele, tinuta);)

Postat pe 21 Mai 2008 11:26
fetelor, cate idei! am citit comm-urile si mi s-a facut o foameee!cred k o sa incerc sa gatesc dupa o reteta de la voi k de ale mele m-am plictisit.bv france k ai deschis subiectul, avem nevoie de idei. bine k avem de unde sa ne inspiram! dupa ce termin va invit la masa fetelor k daca faceti ca mine si va apucati sa cititi comm-urile sunt sigura k o sa vi se faca pofta!:))

Postat pe 21 Mai 2008 11:57
mai draga g15... fa si tu o fripturica cu sos. sper ca ai cumparat vin rosu! :)))
distractie placuta!!

Postat pe 21 Mai 2008 12:30
ei bine, spuneti voi fetelor nu este mai reconfortant sa abordam astfel de subiecte in loc sa ne certam toata ziua, care cum si ce a scris si cum a gresit cutareasca?....e pacat...sunt de ceva timp pe acest site...dar niciodata nu a fost aiureala care este acum...ia ziceti fetelor,cu cat drag ne asteptam la cafeluta?....sunt atatea chestii care pot fi dezbatute "ca intre femei"...pacat!!!!!!!!!!!!!de indignare azi nu mancam!!!!!!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 21 Mai 2008 12:31
da! sint de acord cu tine gineta! ce ma deranjaza pe mine, este ca au aparut o groaza de persoane care pana acum nu s-au inghesuit la discutiile de pe forum, dar zilele astea ia apucat cheful.asta din cauza concursului ala!unii chiar intram de drag aici, pt. c avem prieteni, ne dam sfaturi, ne facem sa zambim.
ia sa vezi dupa ce se termina concursul asta stupid cum dispar toti.. pacat ca se intampla chestii de genul asta!

Postat pe 21 Mai 2008 12:47
hmm azi as manca cartofi taranesti... asta stiu sigur! si salata de varza noua cu putin piper asa... langa cartofii taranesti nu stiu inca ce o sa pun! noi nu prea mancam asa carne, decat in week end, si atunci pui si curcan... am vazut aici ca multi mananca in fiecare zi carne sau cel putin asa reiesea din retetele pe care le faceau in ziua aia... eu nu pot, si cred ca nu e nici sanatos! eu manac si pastele cu legume si pizza tot cu legume, gen mediteranean cu masline, ardei gras, carciofi...
rrammy81
Postat pe 21 Mai 2008 12:48
vai, am facut o greseala! :))))

Postat pe 21 Mai 2008 12:48
ai grija onnyta ca te taxez...!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 21 Mai 2008 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfarsit... 4 De la: andr33a_4u_2009 19 Iulie 2009 17:05
de ce? 29 De la: damalina2008 30 Iulie 2009 17:38
CITATELE MELE! ( filosofeala) 76 De la: yogeolove 23 Aprilie 2009 10:30
ce spuneti e adevarat? 1 De la: toCSic 18 Iulie 2009 22:56
femeia musulmana! 14 De la: muslim 25 Martie 2011 00:00