Setari Cookie-uri

idei de bucatarit

mamaaa!! ce ma speriai!sa nu-mi ceri bani pe greseli ca n-am! :)))

Postat pe 21 Mai 2008 13:08
nu eu soro...la cate mizerii s-au scris astazi aici,nu mare ne-ar fi mirarea sa ne "taxeze"vreuna sau vreunul...pana acum am defilat doar cu steful nostru(dar el e baiat fin)...acusica apar fel de fel...unul mai citit ca altul...cred ca nu mai rezist si am sa-mi iau o "vacanta"...pana se termina concursul........///////////
ginetta
Postat pe 21 Mai 2008 14:05
azi, o sa fac greseli gramaticale cat cuprinde!!
hai! sa sara toti 'profesorii' de pe acest site, ca vad ca sint multi destepti pe aici!
:))

Postat pe 21 Mai 2008 14:43
deci azi facem greva?????????????? nu pot sa maninc fara voi.....iar facui greseli???????

Postat pe 21 Mai 2008 16:30
:)) nici noi fara tine mmai france.
maaa chiar imi facusi pofta de sarmale!
deja salivez! :))

Postat pe 21 Mai 2008 16:49
hai la masa ca pentru tine fac si mamaliguta!

Postat pe 21 Mai 2008 17:10
uaaaa!! :)) mamaliga cu sarmale? bun bun..
daca nu ai sta asa departe acusica as fi la usa ta! :)))

Postat pe 21 Mai 2008 17:23
doamne.. mamaliga cu sarmale.. ce bine suna.. ! Eu azi am mancat tare putin, ca am fost ,,pe fuga,, toata ziua.. iar acum cand citesc ce scrie aici.. oooofff
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 19:35
buna , fetelor, eu sunt noua pe forum si vreau sa va salut. azi v-am descoperit si ma bucur. ce am gatit azi?ciorba de salata verde si acum fac chiftelute cu sos de rosii si cartofi noi natur. la desert chec marmorat.

Postat pe 22 Mai 2008 09:01
imi pare rau ca prietena noastra france si-a sters contul kudika!

Postat pe 22 Mai 2008 09:54
Buna fetelor,
Ma bucur tare mult ca v-am gasit, sunt un mare fac al gatitului si incerc mereu retete noi.
Am crescut cu mancarea mamei, traditionala, cu rantas si ingrosala, ca pe aici in Ardeal. Am ajuns si eu pe alte meleaguri unde am lucrat intr-un restaurant, si de unde am mai "furat" niste trucuri care mi-au prins foarte bine.
Incet, incet m-am detasat de mancare noastra traditionala, si am inceput sa gatesc mai sanatos, sa combin arome, sa gatesc pe rand ingredientele si sa le combin la sf.( imi place mult mancarea imbogatita cu mirodenii).
Ce am gatit ieri?
Supa de pui cu tarhon, servita cu "painici"(baghete) cu usturoi.
Supa de pui:
Intr-o tigaie am calit in putin unt 2 catei de usturoi taiati feliute, cam 1 min,am adaugat pieptul de pui taiat cuburi pe care l-am prajit cam 5 min.(pana se face alb, cu o tenta de galben, nu lasati sa se usuce prea tare totusi)
Intr-o oala am pus la calit tot in putin unt telina, morcovii razaliti, usturoi pisat, si ceapa taiata marunt, dupa un minut am adaugat putina apa si am acoperit cu capacul. Am adaugat apoi in oala puiul, apa, pasta de rosii, pasta de ardei iute(noi mancam mai picant), patrunjelul tocat,busuioc si o lingurita de tarhon. Am lasat sa ajunga la fierbere apoi am acoperit si am redus focul pt inca 5 min.
E o supa dulce(de la legume), iute( de la ardei), aromata(de la tarhon, busuioc).
Am servit-o cu aceste baghete cu usturoi pe care le-am pregatit in acelasi timp cu supa. Am amestecat faina, drojdie, apa, zahar, sare, si margarina(unt) si praf de usturoi, si am obtinut o coca pe care am lasat-o la dospit 45 min. Am pregatit o tava pe care am uns-o si tapetat-o cu faina. Am impartit coca in bucati rulate le-am asezat in tava, si le-am uns cu unt.
Le-am lasat 15 min la cuptorul incalzit in prealabil, apoi le-am scos si am presarat inca putin usturoi si putin cas si le-am mai lasat un minut. Cand le-am scos le-am ai uns cu unt sa fie fragede si le-am tinut acoperite sa se pastreze fierbinti.
Au fost foarte bune iar supa a devenit preferata mea si a prietenului meu.
samsodan
Postat pe 22 Mai 2008 11:35
Hmm.... sunt un mare fan nu fac :d
samsodan
Postat pe 22 Mai 2008 11:36
hai mai France ne lasasi balta?!?!
ds82
Postat pe 22 Mai 2008 16:56
pai de mai delia! nu vezi ce 'binevoitori' sint astia care intra si ei pe aci pt. un papucel doi.i-au sters contul lui france!

Postat pe 22 Mai 2008 17:15
ce prostie si concursul asta! sper sa se termine cat mai repede, ca parca au luat-o toti razna!
ds82
Postat pe 22 Mai 2008 17:57
au aparut 2-3 "destepti"si ne-au stricat linistea...eu una cred ca ma mut pe alt site...nu-i mai suport si nu are rost sa ma enervez zilnic pentru toti prostii...scuzati-ma fetelor dar asta este adevarul...
ginetta
Postat pe 22 Mai 2008 18:52
hmmm...poate am gresit site-ul..credeam ca se pot impartasi pareri culinare...din cate vad, nu acceptati pe oricine. numai bine va doresc...
samsodan
Postat pe 23 Mai 2008 10:34
samsodan.. nu te supara.. ca daca nu te primesc ei.. te primim noi.. uite de ex mie imi face placere sa citesc despre gatit.. asa ca nu renunta la topic.. o sa le treaca si lor isteria asta cu ,, dusmanii,, :)))
oana81
Postat pe 23 Mai 2008 12:51
Vad ca sunteti tare reticente referitor la noii veniti,insa eu imi iau inima in dinti si va salut pe toate,poate ma primiti si pe mine in "club"!

Postat pe 23 Mai 2008 12:54
Am intrat in discutie atrasa fiind de Ginetta,draga mea exact asa o cheama pe sora mea,care este plecata din tara de vreo 9 ani si credeam ca este ea.Oricum ma bucur sa te cunosc,de fapt pe voi toate.

Postat pe 23 Mai 2008 13:00
Fetelor va invit la Constanta la un ardei umplut:))si desert niste placinta dobrogeana.Dar placinta este cumparata:)))
ramo77
Postat pe 23 Mai 2008 13:30
eeeee!! bun bun!mihaela stai linistita ca s-au mai linistit apele! :)) sper.
azi am pofta de musaca de cartofi cu carne tocata si salata verde cu castraveti!
la desert nimic! ca, trebuie sa avem grija de silueta! :))

Postat pe 23 Mai 2008 13:50
multumesc onnyta,e foarte buna musacaua,cred ca o sa fac si eu dupa amiaza,dar mai intai sa dau o raita prin piata,oricum eu gatesc mult,chiar daca cateodata nu as vrea si iubitul meu si baietelul sunt cam mofturosi si nu mananca orice fel de mancare si de aceea e mai greu pt.mine

Postat pe 23 Mai 2008 14:11
salut fetele! eu azi ma gandeam la o ciorbita de perisoare(pui),si cred ca fac si eu o musaca cu carne, ca tare mi-e pofta!
ds82
Postat pe 23 Mai 2008 16:07
hai mai deliuta credeai ca m-ai pierdut????????astazi in meniu:salata de fructe de mare si scoici cu somon afumat in sos de smintina si vin alb.desert nu fac ca au inghetata.

Postat pe 23 Mai 2008 16:45
yammmmmm.....suna bine, cu toate ca nu-mi prea plac fructele de mare. welcome back!!!!! :)))
ds82
Postat pe 24 Mai 2008 02:12
nu scapi tu asa usor de mine deliuta mama.nici mie nu-mi placeau ca nu stiam sa le pregatesc....dar acum sint terminata.cel putin daca vad creveti lesin.merci de primire.astazi :ficatei de pui la ceaun cu mamaliga si mujdei.desert fac o ascota .placinta dobrogeana o adsor ramo dar nu mai am nici o reteta.poate cind ai timp ne scri si noua.o zi buna va doresc!

Postat pe 24 Mai 2008 10:43
buna fetelor, va invit la o ciorba de fasole verde si o friptura de porc suculenta cu pireu de cartofi
monica_moni
Postat pe 24 Mai 2008 14:32
desert, nu stiu ce sa fac, ceva care se face foarte repede si usor. Dati-mi o idee!!! Ca zau as manca ceva dulce, sa nu mai spun de fiica-mea.
monica_moni
Postat pe 24 Mai 2008 14:35
niste clatite monicuta........

Postat pe 24 Mai 2008 15:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Curs de furoshiki 1 De la: KONISKA 16 Decembrie 2008 08:18
Sa o injuram pe emilia84! 27 De la: Dor_a 14 Ianuarie 2009 12:21
Votati va rog, nu costa nimic 2 De la: rocszy 20 Martie 2010 21:51
Caut colega apartament - Dorobanti 2 De la: scorpyoW 21 Iunie 2009 00:42
BLOGURI 1 De la: anutza1985 19 Noiembrie 2008 16:33