Setari Cookie-uri

idei de bucatarit

cate unele mai suntem pe aici...salivam draga,,,e mai bine sa ne gatesca cineva ceva,,, eu m-am saturat de bucatarit si mai mult de spalat vase..as manca ceva dar nu stiu ce..vreau prajituri..
just28
Postat pe 19 Noiembrie 2008 19:48
parca e mai buna mancarea daca o gateste cineva.eu aveam in meniu azi spaghete carbonara dar sotului i-a venit chef sa gateasca el ciolan la cuptor.ciorba am de ieri iar desert mai vedem
Marina_20
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:41
buna gospodinelor
eu de curand am incercat o reteta delicioasa: ardei copti...ii decojesti,apoi scoti cotorul,dupa care...inauntrul lui adugi una felie ementaler si una felie sunca de pui,praga...fiecare dupa preferinte!
astea facute il dai prin faina, ou,pesmet si il pui la prajit! e delicios langa o garnitura de legume,chiar si orez cu legume mexicane(la punga)...asta e tot!
poop si spor la gatit!

Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:30
pizza;lasagne...mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
mkdisk
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:17
De la: ninuta20, la data 2008-11-20 16:41:12parca e mai buna mancarea daca o gateste cineva.eu aveam in meniu azi spaghete carbonara dar sotului i-a venit chef sa gateasca el ciolan la cuptor.ciorba am de ieri iar desert mai vedem
propun eu un desert foarte repede:
GOGOSI CU IAURT
500 gr faina
500 gr iaurt simplu
3-4 linguri zahar 3 oua
1/2 lingutita bicarbonat de sodiu(nu praf de copt)
1 vanilie
ouale se bat impreuna cu zaharul(ca omleta), se adauga iaurtul, faina cu bicarbonatul
Se frig in ulei(craticioara mai mica cu ulei mai mult)cate o umatate de lingurita se lanseaza in uleiul incins(se impinge de pe lingurita cu ajutoul alteia)..se pudreza cu zahar. POFTA BUNA!
just28
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:49
feteleeee....vreau o reteta de clatiteeeee...pls help

Postat pe 4 Decembrie 2008 12:31
faina, lapte si oua....nu stiu sa-ti zic exact masurile, eu le fac din aproape in aproape, pana iese un lichid nitel mai gros. A! si mai adaug putin indulcitor. Apoi in tigaie cu f putin ulei torn cam un polonic de compozitie il intind in toata tigaia...si astept sa se faca :D Cand s-a facut destul pe o parte, se desprinde de tigaie si o poti intoarce.

Sper sa fie destul de clar.

Postat pe 4 Decembrie 2008 23:07
mc mult crista ...eu stiam si cu putina apa minerala sa fie mai pufoase,dar nu eram sigura...se poate si fara

Postat pe 5 Decembrie 2008 18:34
De la: karinna27, la data 2008-12-05 18:34:05mc mult crista ...eu stiam si cu putina apa minerala sa fie mai pufoase,dar nu eram sigura...se poate si fara

eu le fac fara si ies destul de pufoase, probabil pentru ca folosesc compozitie nitel mai groasa ca consistenta.

Postat pe 6 Decembrie 2008 17:17
De la: karinna27, la data 2008-12-05 18:34:05mc mult crista ...eu stiam si cu putina apa minerala sa fie mai pufoase,dar nu eram sigura...se poate si fara

se poate si cu putina bere in compozitie atunci cand nu ai apa minerala.
Marina_20
Postat pe 8 Decembrie 2008 00:07
De la: karinna27, la data 2008-12-04 12:31:53feteleeee....vreau o reteta de clatiteeeee...pls help

citeste aici o reteta de tort de clatite
se face compozitia ca pentru blatul de tort
se coc in tigaie pe o singura parte clatitele
se aseaza pe un platou una peste alta cu partea coapta in jos
se pune intre clatite o crema de vanilie sau de ciocolata
peste tort se toarna toping de care doresti cel mai mult
si se asezoneaza cu inghetata
este ceva delicios
pofta buna
dancer
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:03
In speranta ca nu v-am plictisit cu problema mea, mai fac inca o data apel la ajutorul vostu.
Pentru cei care nu ma cunosc , sau ma cunosc, va fac cunoscuta povestea mea pe scurt!
Ma numesc Calbarau Ana Maria Madalina, am 23 de ani,locuiesc in Rm.Valcea si am o problema de sanatate.In anul 1989 un eveniment nefericit m-a adus la pierderea ambelor picioare,tot de la acea data ma chinui enorm cu procurarea protezelor care ma ajuta sa fac cativa pasi pentru a nu depinde de semeni mei.La ultima verificare ortopedica,mi s-au recomandat 2 proteze cu costuri enorme,pensia de handicap de 271 ron neacoperind nici un sfert din costurile lor (proteza de gamba modulara cu articulatia gleznei mobile si manson de silicon – 7.278,49 ron si proteza de coapsa modulara cu articulatia gleznei mobile, genunchi libera cu vacuum – 7.449,40 ron in total costul protezei fiind de 14.727,89 ron).Am fost prea incercata de umilinta,de frica,de rusinea de a calca pe propiile picioare in noroiul sfidarii si al dezonoarei. Impreuna cu dumneavoastra oameni de suflet, de bine ai planetei sunt convinsa ca voi fi ajutata sa-mi procur cat mai urgent posibil protezele pentru ambele picioare pentru a-mi croi singura carari pe drumul vietii in spatiul nostru social. Solicitarea ajutorului financiar pentru achizitioanarea protezelor, ma poate repune ca persoana in plan social, si va duce direct la imbunatatirea starii handicapului marindu-mi considerabil posibilitatea gasirii unui loc de munca, si deplasarea mea la sediul facultatii pe care o urmez fiind studenta in anul 3, la Univeritatea Spiru Haret, Specializarea Psihologie.In eventualitatea ca doriti sa ma sprijiniti financiar pentru realizarea protezelor, mai jos este numarul de cont in care puteti depune ajutorul dumneavoastra financiar: BANCA: RAIFFEISEN - SUCURSALA: RÂMNICU VÂLCEA TITULAR: ANA MARIA MÃDÃLINA CALBARÃU LEI:RO79RZBR0000060010327337 EURO:RO67RZBR0000060010838258
BCR LEI:RO29RNCB4800000430120001 - sucursala valcea
dragalaspui
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:48
fetelor MA SCUZAAAATIII recunosc ca nu am citit tot ,dar m-am bucurat de topic, nu trebuie sa deschid eu unul
stiti voi reteta pt curcan la cuptor? stiti voi, din acela care sta la sauna vreo 4 ore! asta vreau sa pun pe masa de craciun,si placinta cu mere si scortisoara,dar cu asta ma descurc...o reteta pls pls pls

Postat pe 13 Decembrie 2008 23:05
De la: oktober, la data 2008-12-13 23:05:41fetelor MA SCUZAAAATIII recunosc ca nu am citit tot ,dar m-am bucurat de topic, nu trebuie sa deschid eu unul
stiti voi reteta pt curcan la cuptor? stiti voi, din acela care sta la sauna vreo 4 ore! asta vreau sa pun pe masa de craciun,si placinta cu mere si scortisoara,dar cu asta ma descurc...o reteta pls pls pls

imi dai si mie reteta de placinta cu mere?eu am de prajitura dar vreau altceva.de curcan nu stiu.
Marina_20
Postat pe 14 Decembrie 2008 23:53
ooooo, nu am o reteta fixa, pur si simplu improvizez pt aluat folosesc putina untura de porc, sigur iasa mai pufos decat daca as folosi numai unt...oua, faina, zahar...ideea e sa freci bine faina cu unsoarea si apoi sa pui restul...merele date pe razaroare le storc putin, le dau aroma cu scortisoara, eventul stafide,zahar vanilat depinde cum am chef...daca vrei, o sa caut in carte, dar eu chiar improvizez! la curcan nu am curajul, daca tipa cand il pun pe masa de craciun si bag cutitul in el? asta inseamna ca nu e suficient de prajit, nu?
A....uneori pun aluatul de la placinta, cam de doua degete gosime, pe fundul unei forme rotunde, asez merele iar deasupra fac un 'grilaj' din aluat...sotului meu ii place ft mult, are stil de "placinta americana" totul tine de scortisoara, vanilie...inaint sa pui merele, poti presara putin gris direct pe aluat, absoarbe zeama de la mere si aluatul se coace sigur...merge langa putin vin fiert, cam asta va fi masa de craciun...nimic cremos si spectaculos!

Postat pe 15 Decembrie 2008 08:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CALATORIE IN TIMP 57 De la: ilovethisgame 15 Noiembrie 2009 19:40
concurs kudika 2 De la: OanaTrifu 7 Octombrie 2011 14:48
poza 3 De la: mrskattousa 26 Februarie 2009 16:35
Pictat pe piatra HELPPPP 3 De la: kudika514482 29 Iunie 2012 22:32
Coaforul Vogue este nesimtire pe fata! 15 De la: olivia_frd 12 Noiembrie 2013 10:34