Setari Cookie-uri

Poti recunoaste o persoana frumoasa pe dinafara si urata pe dinauntru sau invers?

Buna! imi place cum gansesti. Ai dat dovada de o gandire matura. Felicitari!
alinuka79
Postat pe 11 Noiembrie 2008 13:31
pot spune k mai demult am vazut un tip de la balconul din casa pritenei mele si am avut un singur gand:CE URAT E!..cu toate k nu sunt genul de persoana care catalogheaza dupa fizic,am gandit-o.ironie,dupa ceva timp l-am cunoscut si mi-am dat seama k e un om minunat de care m-am indragostit si cu care am fost f.fericita...si pot spune k a fost batbatul care a stiut sa se comporte cu a o femeie.
evelyn50
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:24
Foarte multe papusi din ziua de azi se uita la un baiat pe care nu-l cunosc dupa haina pe care o poarta si nu dupa sufletul si mintea pe care le are; ele apreciaza haina si aspectul exterior al omului si nu mintea si sufletul sau. Asemenea fiinte dupa mine fac umbra pamantului degeaba, sunt complet nule pe fata pamantului........

Postat pe 13 Decembrie 2008 01:26
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-05-13 21:42:59ironia sortii face ca oamenii de la care nu ne asteptam sa ne "loveasca".am invatat in timp sa fiu suspicioasa si sa ma implic numai atat cat trebuie.am fost candva mult prea naiva dar ...mi-a trecut.vivi tocmai de aia iti spuneam ca sunt oameni care se ascund atat de bine...doar ca nu cred ca ma mai pacalesc prea usor.mi-am invatat lectia cu pretul unor suferinte pe care nu le doresc nici dusmanilor.
muslim ...sunt oameni de la care avem anumite asteptari oameni pe care ii consideram prieteni si tocmai aceti oameni ne ranesc cel mai rau pt ca nu ne ranesc orgoliul sau cine stie ce...ci ne ranesc insasi sufletul.cand socul trece si iti dai seama cat de mult ai gresit...nu ti s-aintamplat niciodata sa vrei sa ierti ,sa dai uitarii ca s-a intamplat ...dar sa iti dai seama ca ai ti-ai pierdut increderea????asta doare....ca nu mai ai incredere ca ajungi sa privesti cu suspiciune totul in jur...tocmai pt ca cineva a stiut sa se ascunda si cand si-a dat "arama pe fata" ....te-a "pus in fund" ...sa-mi fie scuzata expresia...

ai dreptate........unii oameni isi ascund foarte bine uratenia sufleteasca.am intalnit si din astia, de o perversitate rar intalnita, dar am intalnit si oameni si frumosi si buni.si de multe ori oamenii frumosi si buni trezesc invidia si rautatea celorlalti mai mult decat altii, pentru ca acesti altii nu se vor ridica niciodata la nivelul lor, oricat s-ar stradui.
mkdisk
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:56
Asa se spune? :) Dar tu? Tu cum spui ca e? Cum definesti tu Frumosul?
Daca intereseaza pe cineva punctul meu de vedere despre frumusetze, momentan este acesta: Frumusetzea este starea de bine, de multzumire interioara, ea nu depinde de cum arata lucrurile in exterior ci tine de cum arata sufletul privitorului. Daca privim prin ochii lui D-zeu chiar si dracu e frumos, in schimb, daca privim prin ochii dracului ,chiar si Lumina Iubirii (d-zeu) este urat(a). Deci ? Cu cine tinem? Prin ai cui ochi vrem sa privim lumea? ( Se spune ca Parintele Francisc, putea sa vada frumosul ... vizioneaza Profetiile Celestine si vei intzelege la ce ma refer :)
denis_3d25
Postat pe 1 Februarie 2009 03:32
De la: rfbercaru, la data 2008-12-13 01:26:08Foarte multe papusi din ziua de azi se uita la un baiat pe care nu-l cunosc dupa haina pe care o poarta si nu dupa sufletul si mintea pe care le are; ele apreciaza haina si aspectul exterior al omului si nu mintea si sufletul sau. Asemenea fiinte dupa mine fac umbra pamantului degeaba, sunt complet nule pe fata pamantului........


sa sti ca si pe mine am enerveaza alea...(glumesc)
si reciproca este din nefericire adevarata, exista si "papusele masculine" asa ca sa nu dam in cap numai unora, sa recunoastem ca sunt putini oameni care privesc iterlocutorul direct in ochi si spun lucrurilor pe nume...si sa mai recunoastem ca ne plac mastile pe care le purtam in societate.
ne dor cele mai mici dezvaluiri ale adevaratului "eu" si ne iritam pe toata lumea cand veva e "neaos" in viata noastra....
un om , se va inconjura de oameni pe masura lui fie ei frumosi sau urati...

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Februarie 2009 03:38
Daca un om e mai mult sau mai putin ingrijit inseamna ca e nul pe fata pamantului cumva ?!? Evident, nu, dar pentru unii si unele din semenii nostrii din pacate chiar asa se traduce in mintea lor redusa. Daca un om nu scrie, nu citeste, nu vorbeste perfect inseamna ca e nul pe glob ?!? Nu, deloc, pot exista resurse interioare neexprimate ale acelei persoane. Daca un om nu e ca marea majoritate inseamna ca e el nul cumva ?!? La fel, NU, acel om e numai neinteles...... Daca un om, barbat sau femeie, nu arata ca un fotomodel inseamna ca e el cumva nul ?!? Absolut deloc; mai degraba am constatat ca o mare parte dintre cele/cei care arata ca un fotomodel sunt de o ingustime mentala fenomenala cand e vorba de semenii lor, de a-i cunoaste si a lua contact cu ei.......

Postat pe 1 Februarie 2009 11:18
De la: rfbercaru, la data 2009-02-01 11:18:16Daca un om e mai mult sau mai putin ingrijit inseamna ca e nul pe fata pamantului cumva ?!? Evident, nu, dar pentru unii si unele din semenii nostrii din pacate chiar asa se traduce in mintea lor redusa. Daca un om nu scrie, nu citeste, nu vorbeste perfect inseamna ca e nul pe glob ?!? Nu, deloc, pot exista resurse interioare neexprimate ale acelei persoane. Daca un om nu e ca marea majoritate inseamna ca e el nul cumva ?!? La fel, NU, acel om e numai neinteles...... Daca un om, barbat sau femeie, nu arata ca un fotomodel inseamna ca e el cumva nul ?!? Absolut deloc; mai degraba am constatat ca o mare parte dintre cele/cei care arata ca un fotomodel sunt de o ingustime mentala fenomenala cand e vorba de semenii lor, de a-i cunoaste si a lua contact cu ei.......


Perfect de acord cu ce ai spus. Marea majoritate a oamenilor e prea superficiala ca sa vada dincolo de suprafatza. Din pacate, asha e lumea dintotdeauna, si nu cred ca se va schimba prea curand, de aceea consider ca trebuie sa ai ambele avantaje de partea ta. Adica sa te ingrijesti, sa te imbraci, nu neaparat la ultima moda, dar ingrijit, cu gust, sa ai o diploma, care e in final o dovada ca ai urmat si absolvit o scoala, nu spune nimic despre caracterul tau ca om, dar lumea te judeca dupa asta, nu doar la nivel profesional.
Aladiah
Postat pe 1 Februarie 2009 13:33
De la: rfbercaru, la data 2009-02-01 11:18:16Daca un om e mai mult sau mai putin ingrijit inseamna ca e nul pe fata pamantului cumva ?!? Evident, nu, dar pentru unii si unele din semenii nostrii din pacate chiar asa se traduce in mintea lor redusa. Daca un om nu scrie, nu citeste, nu vorbeste perfect inseamna ca e nul pe glob ?!? Nu, deloc, pot exista resurse interioare neexprimate ale acelei persoane. Daca un om nu e ca marea majoritate inseamna ca e el nul cumva ?!? La fel, NU, acel om e numai neinteles...... Daca un om, barbat sau femeie, nu arata ca un fotomodel inseamna ca e el cumva nul ?!? Absolut deloc; mai degraba am constatat ca o mare parte dintre cele/cei care arata ca un fotomodel sunt de o ingustime mentala fenomenala cand e vorba de semenii lor, de a-i cunoaste si a lua contact cu ei.......


Perfect de acord cu ce ai spus. Marea majoritate a oamenilor e prea superficiala ca sa vada dincolo de suprafatza. Din pacate, asha e lumea dintotdeauna, si nu cred ca se va schimba prea curand, de aceea consider ca trebuie sa ai ambele avantaje de partea ta. Adica sa te ingrijesti, sa te imbraci, nu neaparat la ultima moda, dar ingrijit, cu gust, sa ai o diploma, care e in final o dovada ca ai urmat si absolvit o scoala, nu spune nimic despre caracterul tau ca om, dar lumea te judeca dupa asta, nu doar la nivel profesional.
Aladiah
Postat pe 1 Februarie 2009 13:33
Sint deacord cu WDY........si eu am un dar de a cunoaste persoanele , sa-mi dau seama ce fel de om e , din prima discutie .........multa lume e rea in ziua de azi .........mai ales cind o femeie are de aface cu un barbat ....trebuie sa aiba mare grija.........daca se arunca din prima , pai atunci sa suporte nu sa plinga e greseala ei.........totul e sa nu bagi in seama mult , sa nu fi naiv la tot ce sa zice ...........si sa fi mereu distant.......chiar rece la o limita binenteles.........si f multa serioazitate ..doar asa poti respinge o pers care vrea sa profita sa aiba intentii rele.............ok?
powere_of_love9
Postat pe 1 Februarie 2009 14:52
AM UITAT SA ZIC ......
DA SINT PERS FRUMOASE LA EX SI URITE LA INTERIOR SI INVERS ..........NORMAL CA E .........
powere_of_love9
Postat pe 1 Februarie 2009 14:54
hmmmm...mereu am avut parte de persoane prefacute...dar niciodata nu ai cum sa cunosti o persoana sau sa o apreciezi la adevarata ei valoare...nimeni nu e perfect pana la urma
axu_alexa
Postat pe 1 Februarie 2009 15:50
Eu cred ca oamenii urati fizic sunt mai invidiosi, mai rai.... se spune ca "ce-i frumos si lui dumnezeu ii place", ca " exteriorul reflecta interiorul", dar vreau sa nu generalizez, stiu ca sunt si oameni mai uratei si buni la suflet;sincer, mie imi plac oamenii draguti si de treaba....
alina02
Postat pe 1 Februarie 2009 17:48
De la: alina02, la data 2009-02-01 17:48:20Eu cred ca oamenii urati fizic sunt mai invidiosi, mai rai.... se spune ca "ce-i frumos si lui dumnezeu ii place", ca " exteriorul reflecta interiorul", dar vreau sa nu generalizez, stiu ca sunt si oameni mai uratei si buni la suflet;sincer, mie imi plac oamenii draguti si de treaba....


Profund...
Aladiah
Postat pe 1 Februarie 2009 17:49
CLAR! SI O SPUN DIN PROPIE EXPERIENTZA...DE CURAND AM IUBIT UN BARBAT ...ATAT DE FRUMOS PE DIN AFARA...DAR ASTA PANA AM INCEPUT SA CUNOSC INTERIORUL...CA SA ZIC ASA! SI ATUNCI...FRUMUSETZEA LUI A INCEPUT SA PALEASCA TOT MAI TARE PE ZI CE TYRECEA PANA CAND MI S-A PARUT DIZGRATIOS DE URAT...
MORALA : frumusetzea consta in suflet in cea mai mare parte a ei
popa_adeluta
Postat pe 1 Februarie 2009 22:56
DA !
leoncio_leonhard
Postat pe 2 Februarie 2009 20:27
DEGEABA E FRUMOS/A DACA ARE MINTEA DE FIEARA SALBATECA SI SUFLET DE LEU !
soimualb
Postat pe 3 Februarie 2009 02:40
Oamenii urati sunt tinuti la zid de societate, de lumea gaunoasa, haina si plina de malitiozitati si monstruozitati. Cu ce drept isi permit unele sau unii sa atace pe cineva, oricine ar fi pe motiv ca e urat sau oricum ar fi ? Numai cine este fara pata are acest drept. N-avem voie sa dam unii in altii, noi ar trebui sa-ncercam sa ne iubim unii pe altii nu sa ne atacam...... Gradul de toleranta al fiecaruia difera insa de la caz la caz fata de semenii lui in functie de educatie, mediul ambiant, profil personal, etc....

Postat pe 5 Februarie 2009 09:18
Mai bine urat si cinstit,cu nimic pe constiinta decat frumusetea pamantului si cu un suflet innegrit de rautate....rf bercaru..ai zis bine ,nu am ce sa mai adaug.
liza24_84
Postat pe 5 Februarie 2009 18:04
Si daca ma gandesc bine, cred ca daca iti face ochi dulci Miss UNivers , si poate fi pana la urma si o miss locala, pici pe spate... Mie imi place sa fiu inconjurata de oameni frumosi , buni, destepti... si pana la urma cum se spune ca sunt ingerii ? urati?
alina02
Postat pe 5 Februarie 2009 22:06
De la: alina02, la data 2009-02-05 22:06:28 Si daca ma gandesc bine, cred ca daca iti face ochi dulci Miss UNivers , si poate fi pana la urma si o miss locala, pici pe spate... Mie imi place sa fiu inconjurata de oameni frumosi , buni, destepti... si pana la urma cum se spune ca sunt ingerii ? urati?


Frumusetzea sau uratzenia difera in functie de cel care priveste. Ceea ce e frumos pentru tine poate sa fie oribil pentru mine si invers. Dar sa crezi ca un om este rau sau invidios si frustrat , pur si simplu pentru ca nu arata asha cum prevad canoanele de frumuzetze din prezent, mi se pare cam infantil. Eu as spune din contra, ca o persoana care este obsedata de infatisare, da dovada de lipsa de incredere in fortzele proprii. Una este sa te ingrijesti, alta este sa devii obsedat, si sa iti si mai alegi prietenii dupa nurii cu care i-a inzestrat natura.

P.S. Crede-ma ca nu sunt nici invidioasa, nici urata , nici frustrata
Aladiah
Postat pe 5 Februarie 2009 22:48
exista multi draci cu chip de inger,multi ingeri urati ,sufletul nu l poti vedea..........pacat !

Postat pe 6 Februarie 2009 16:47
De la: lecabel, la data 2009-02-05 22:48:33
De la: alina02, la data 2009-02-05 22:06:28 Si daca ma gandesc bine, cred ca daca iti face ochi dulci Miss UNivers , si poate fi pana la urma si o miss locala, pici pe spate... Mie imi place sa fiu inconjurata de oameni frumosi , buni, destepti... si pana la urma cum se spune ca sunt ingerii ? urati?


Frumusetzea sau uratzenia difera in functie de cel care priveste. Ceea ce e frumos pentru tine poate sa fie oribil pentru mine si invers. Dar sa crezi ca un om este rau sau invidios si frustrat , pur si simplu pentru ca nu arata asha cum prevad canoanele de frumuzetze din prezent, mi se pare cam infantil. Eu as spune din contra, ca o persoana care este obsedata de infatisare, da dovada de lipsa de incredere in fortzele proprii. Una este sa te ingrijesti, alta este sa devii obsedat, si sa iti si mai alegi prietenii dupa nurii cu care i-a inzestrat natura.

P.S. Crede-ma ca nu sunt nici invidioasa, nici urata , nici frustrata
OK, am inteles ca esti fata... Sunt mult mai matura decat crezi, numai ca nu ma poti convinge ca totusi frumusetea fizica , ambalajul daca vrei tu, nu are totusi imoprtanta; are, si daca mai adugi si o inima buna, nu este bine si pentru tine si pentru cei cu care intri in contact?
alina02
Postat pe 6 Februarie 2009 17:37
De la: alina02, la data 2009-02-06 17:37:37
De la: lecabel, la data 2009-02-05 22:48:33
De la: alina02, la data 2009-02-05 22:06:28 Si daca ma gandesc bine, cred ca daca iti face ochi dulci Miss UNivers , si poate fi pana la urma si o miss locala, pici pe spate... Mie imi place sa fiu inconjurata de oameni frumosi , buni, destepti... si pana la urma cum se spune ca sunt ingerii ? urati?


Frumusetzea sau uratzenia difera in functie de cel care priveste. Ceea ce e frumos pentru tine poate sa fie oribil pentru mine si invers. Dar sa crezi ca un om este rau sau invidios si frustrat , pur si simplu pentru ca nu arata asha cum prevad canoanele de frumuzetze din prezent, mi se pare cam infantil. Eu as spune din contra, ca o persoana care este obsedata de infatisare, da dovada de lipsa de incredere in fortzele proprii. Una este sa te ingrijesti, alta este sa devii obsedat, si sa iti si mai alegi prietenii dupa nurii cu care i-a inzestrat natura.

P.S. Crede-ma ca nu sunt nici invidioasa, nici urata , nici frustrata
OK, am inteles ca esti fata... Sunt mult mai matura decat crezi, numai ca nu ma poti convinge ca totusi frumusetea fizica , ambalajul daca vrei tu, nu are totusi imoprtanta; are, si daca mai adugi si o inima buna, nu este bine si pentru tine si pentru cei cu care intri in contact?



Tu in prima postare ai spus ca oamenii urati sunt automat invidiosi, iar in a doua postare ai incercat sa imi arati cum mi-ar lua mintile o frumuzetze. Eu sunt de acord cu tine ca ambalajul e important, si te poti folosi de el, dar nu e asta totul, si in nici un caz nu trebuie sa devina scopul vietii.
Aladiah
Postat pe 6 Februarie 2009 18:17
Eu ma intreb sincer cine mai are rabdara sa analizeze cat de frumos poate fi un om pe interior.Traim intr-o lume a aparentelor si tot ceea ce conteaza e cat de sexi si atragatoare esti.Vorbesc din propie experienta,pt ca mi s-a spus de zeci de ori:tu nu esti asa cum am crezut la inceput,pareai asa rece si increzuta,dar esti o fata super.Asa ca eu zic ca frumusetea exterioara este nu importanta,este vitala...si cred ca este si motivul pt care sunt singura...Dumnezeu nu m-a facut asa de frumoasa fizic.
Alexandruski
Postat pe 6 Februarie 2009 18:30
PS:scriu de pe contul mamei mele,ca sa nu se inteleaga ca am 42 de ani,am 20 de fapt.
Alexandruski
Postat pe 6 Februarie 2009 18:32
De la: ioana_jeny, la data 2009-02-06 18:30:19Eu ma intreb sincer cine mai are rabdara sa analizeze cat de frumos poate fi un om pe interior.Traim intr-o lume a aparentelor si tot ceea ce conteaza e cat de sexi si atragatoare esti.Vorbesc din propie experienta,pt ca mi s-a spus de zeci de ori:tu nu esti asa cum am crezut la inceput,pareai asa rece si increzuta,dar esti o fata super.Asa ca eu zic ca frumusetea exterioara este nu importanta,este vitala...si cred ca este si motivul pt care sunt singura...Dumnezeu nu m-a facut asa de frumoasa fizic.
cand esti frumoasa fizic,barbatii nu mai asteapta sa vada cum esti pe interior,pt ca se uita numai la exteriorul tau.devii un obiect fara viata.
dana_mv
Postat pe 6 Februarie 2009 18:33
De la: ioana_jeny, la data 2009-02-06 18:30:19Eu ma intreb sincer cine mai are rabdara sa analizeze cat de frumos poate fi un om pe interior.Traim intr-o lume a aparentelor si tot ceea ce conteaza e cat de sexi si atragatoare esti.Vorbesc din propie experienta,pt ca mi s-a spus de zeci de ori:tu nu esti asa cum am crezut la inceput,pareai asa rece si increzuta,dar esti o fata super.Asa ca eu zic ca frumusetea exterioara este nu importanta,este vitala...si cred ca este si motivul pt care sunt singura...Dumnezeu nu m-a facut asa de frumoasa fizic.


Sa stii ca sa fii atragator tine de atitudine, de increderea in tine. E foarte adevarat ca aratand bine, oamenii (barbatii) iti zambesc, si asta iti da incredere, e cu feed-back. Dar poti capata incredere si ingrijindu-te, socializand. E adevarat, traim intr-o lume a aparentzelor, dar si eu la 20 de ani ma credeam urata, si nici macar nu ma aranjam, pentru ca simtzeam ca oricum asta nu va schimba prea mult. Nu am slabit de atunci, arat la fel, dar am mai multa incredere in mine, si o cu totul alta atitudine, nu o atitudine de fata pedepsita la colt, care spune prin gesturi "nu va uitati la mine, sunt prea urata". De fapt, eu la 20 de ani, eram singura si gandeam ca sunt singura pentru ca e vina mea, sunt urata, sunt proasta etc. Nu ma gandeam ca poate nu am socializat destul, poate nu am intalnit persoana potrivita, nuu, in mintea mea trebuia sa fie vina mea, dar cu timpul, o data ce ai o relatie, doua, capeti incredere in tine, stii ca sunt destui oameni care considera ca arati bine. Ba, chiar , foarte bine!
Aladiah
Postat pe 6 Februarie 2009 22:08
OK, pe scurt; fac ceva pe frumusetea exterioara a oricui din lumea asta daca nu este fundamentata in primul rand pe frumusetea interioara. PUNCT !!!!!!

Postat pe 7 Februarie 2009 01:46
De la: rfbercaru, la data 2009-02-07 01:46:16OK, pe scurt; fac ceva pe frumusetea exterioara a oricui din lumea asta daca nu este fundamentata in primul rand pe frumusetea interioara. PUNCT !!!!!!



permite-mi sa fiu de acord cu tine
dandanaua_reloaded
Postat pe 7 Februarie 2009 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iaurt ptr candida 2 De la: kudika010008 18 Martie 2010 23:59
placa bioionic 1 De la: miriam29 10 Februarie 2009 16:51
sala de fitness in titan? 9 De la: lea_zuk 11 Mai 2014 06:41
Am nevoie de un sfat :)) 9 De la: healthy005533 19 Septembrie 2011 23:44
vremea asta... 20 De la: gabitza_scumpik 22 Iunie 2014 19:53