Setari Cookie-uri

E la moda sa fii slab/a?

Credeti ca in ziua de azi a fi frumos/a trebuie neaparat sa ai silueta?Ganditi-va la fotomodelele care sunt supuse unor stricte alimentatii si carora li se calculeaza fiecare calorie...oare au un organism sanatos?

Postat pe 15 Mai 2008 20:09
eu nu cred ca frumusetea se defineste prin greutate sau inaltime.. ma refer la frumusetea fizica, sa nu incepem iar ca frumusetea e interioara bla bla bla.. La fel cum nu cred ca se poate defini prin anumite trasaturi sau culoare de par. Faptul ca fotomodelele sunt cum sunt e numai din vina lor.. cine le pune sa accepte asemenea restictii?? Daca nu ar vrea sa fie asa, nu ar fi. Simplu, e alegerea lor sa-si slabeasca corpul si sa-l imbolnaveasca. Eu personal intotdeauna am preferat femeile subtiri, dar cu forme. Slabanoagele mi se par dizgratioase si fara pic de feminitate. Trebuie sa recunostem ca femeile bine proportionate sunt mai placute ochiului decat cele care au kg in plus.. Ca sa nu mai vb de sanatate si bunastare. Eu ma mentin la aceleasi kg de vreo 11 ani, iar daca au fost perioade in care am pus 2-3 in plus, le-am dat urgent jos pt ca nu ma simteam bine. Nici fizic nici psihic. Si nu pot intelege cum se simt cele care au 15-20 in plus.. eu nu as suporta. Asa ca, parerea mea.. dintre o femeie frumoasa si slaba si una frumoasa si grasa..cea slaba e mai frumoasa.
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 20:20
e groaznic sa fii slaba,o fii sau nu la moda dar asta ti-o spun eu care incerc sa ma ingras si incerc sa imi mentin greutatea cu greu dobandita(a nu se intelege ca sun grasa ci ca sunt SLABANOAGA). dupa standardele medicale sunt subnutrita adica am 1.65 si 45 de kg.daca asta ti se pare ca e la moda te anunt cu regret ca eu una sunt mandra de celulita mea ....aprpo greutatea normala la o inaltine de 1.64 este de 53-55 de kg....pe ce prezi ca are ce sa puna mana un barbat....direct pe schelet...ufff la naiba mai fetelor terminati cu prostiile cu slabitul.
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Mai 2008 23:24
a fi slaba nu inseaman a fi subnutrita, cred eu.. slabanoagele da, am spus si eu ca sunt dizgratioase dar e o diferenta intre slabanoage si slabe, ca intre grase si obeze. depinde mult si de ,, scheletul,, fiecareia.. nu toate arata la fel la 1,65 m si 55 de kg. Eu cred ca la 1,65 m e mai indicat sa ai 50 decat 55 kg. Eu am 1,73 si 55 kg si sunt foarte bine. Daca as avea 65 as fi deja rotunjoara.. Dar am o prietena care poarta aceeasi masura la haine si care are 70 de kg!! Pt ca oasele ei sunt f grele.
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 23:36
acelasi lucru l-am crezut si eu...pana am apucat sa imi fac analizele...si mi-a cazut fata cate tratamente a trebuit sa fac pe urma....de la carenta de calciu pana la alte alea...am intr-adevar oasele mai usoare.oricum incet incet imi revin la greutatea normala..adica 50-52 de kg mai mult nu am avut de cand ma stiu .cu mult sport si multa mancare la orice ora si absolut orice imi trece prin cap ma rept sportul nu imi lipseste din "dieta"
dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Mai 2008 23:52
cat as vrea sa am si eu cateva kg in plus! am 1.82 si 60 kg si nici o haina nu se aseaza pe mine:((

Postat pe 16 Mai 2008 07:49
E la moda sa te simti bine in pielea ta!

Postat pe 16 Mai 2008 08:52
Si eu cand eram pe la 16 ani eram complexata si traiam cu impresia ca sunt slaba cu toate ca lumea im zicea ca sunt bine dar..eu simteam ca mai trebuie si acum...sunt cum imi doresc si mi=ar placea sa pun cateva kg dar cu osingura conditie..sa fie atunci cadn voi ramane gravidutzaaaaaa :D

Postat pe 16 Mai 2008 19:50
daca esti sanatoasa poti incerca sa ti cont la ce maninci si la cata miscare faci zilnic si atunci nai cum sa fi grasa,dar nici sa te fortezi doua luni cu regim ,sala si apoi sa incerci sa reiei programul obisnuit ca te faci maimare de cat ai fost cu mult.Si pana la urma daca cel de langa tin te iubeste si te place asa cum esti(numai sa nu fi obeza)totul e ok,pentru ca nu toate putem fi bat(eu am 1,60 si 57kg la 29 ani )insa intradevar vreau sa mai slabesc cateva kg.Pentru cele care vor sa slabeasca mult curaj si multa bafta!
elena_287
Postat pe 16 Mai 2008 20:08
am o colega care are 1.50 si 44-45 kg, si tot zice ca ar trebui sa slabeasca, cand ea de fapt nu e slabanoaga dar nici grasa, e numai potrivita, doar inaltimea ei e cam mica. ce ziceti? cate kg ar trebui sa aiba, ca doar n-o sa aiba sub 40 kg, e deodata cu mine la scoala...ce ziceti, numai sa nu fiti cam duri cu mine :D

Postat pe 16 Mai 2008 21:51
eu cred ca la 1,50 ar trebui sa aiba in jur de 40 kg
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 23:17
Si eu am facut inca de adolescenta o obsesie sa fiu slaba ...chiar tin minte ca in clasa a 10 am lesina nu mancasem mai nimik 2 zile vroiam sa ajung la 45 de kg si aveam 1,57 si ma infometam .Am mai trecut printr-o chestie asemanatoare dupa ce l-am nascut pe cel mik aveam 49 si vroiam sa mai dau jos si cu diete am reusit sa dau 2 kg jos dupa care m-am ingrasat vazand cu ochi ... am ajuns la 54 de kg .Asa ca va zic daca vreti sa slabiti ducetiva la sala nu incercati diete ca am incercat eu si nu sunt bune de nimik va dau sistemul endocrin peste cap si ajungeti obeze .
adri_2
Postat pe 18 Mai 2008 18:30
FRUMUSETEA ESTE SUBIECTIVA .FIECARE ARE CRITERIILE LUI DE FRUMUSETE. O DATA I-AM SPUS UNUI PRIETEN CA ESTE FRUMUSEL SI MI-A RASPUNS CA NU EL ESTE FRUMOS CI OCHII CARE IL VAD ASA...SPER SA INTELEGETI.
TOTODATA ARE CARACTER ISTORIC( IN ALTE VREMURI FEMEILE MAI GRASUTE ERAU CONSIDERATE FRUMOASE) SI SOCIAL.
NOI SUNTEM UN PIC OBSEDATE SA ARATAM BINE(SI NU MI SE PARE RAU) .SPANIOLOAICELE INSA NU SUNT ASA DE PREOCUPATE, DACA AU CATEVA KG IN PLUS NU E NICI O TRAGEDIE.
EU CRED CA TREBUIE SA NE INGRIJIM ; CORPUL NOSTRU ESTE CEL MAI BUN INSTRUMENT DE CARE PUTEM DISPUNE.
IAR PT A RASPUNDE LA INTREBARE : DA, E LA MODA SA FII SLABA, DAR SA AI SI UN ASPECT SANATOS.

Postat pe 18 Mai 2008 19:00
fetelor,eu am de dat jos 5-6kg...le donez cu cea mai mare placere...
ginetta
Postat pe 18 Mai 2008 20:11
mieeee mieeee!!! glumesc....dar....imi lipsesc cateva kg in plus,mai ales ca "mandrul" face mereu misto de mine de cate ori ma aude ca ma cantaresc...:mie imi place s aai posteriorul mai mare!!! glumeste desigur dar...pana la urma tot asa cum te lasa Dumnezeu esti fie slaba fie grasa fie tocmai potrivita.important e sa fim sanatoase....
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Mai 2008 19:53
fetelor !!!!!!!!!!!! fara diete pro si contra.mincati sanatos si cu atentie la calorii mai ales seara si faceti miscare(mergeti pe jos zilnic macar zece minute) .uneori mi-e dor de vremurile in care eram slaba dar am invatat sa-mi fie bine in pielea mea asa cum sint si ma iubesc la nebunie si un picut durdulie.oricum vedeti voi dupa treizeci de anisori in colo ca si aerul se depune........deci nu conteaza moda ci sa te accepti cum esti.asa este ema important este sa fim sanatoase.

Postat pe 19 Mai 2008 20:06
Nu cred ca mai e la moda sa fii f slaba de mult. F Slab nu inseamna de cele mai multe ori si sanatos.

Postat pe 19 Mai 2008 20:11
cand aud faze de genul 'e la moda sa..' ma apuca o chestie... hai sa fim serioase! daca spune unu' ca e la moda sa te dai cu capul de pereti, gata, o si facem?
pentru mine moda inseamna hainele care imi plac mie; felul in care imi place mie sa-mi aranjez parul; machiajul care imi place mie.
in concluzie trebuie sa-mi placa mie si nu altora; sa ma simt eu bine in acele haine, sau cu acea coafura.

Postat pe 19 Mai 2008 20:17
corect onyta..
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 00:02
eh...daca tot veni vba d donat.....am si eu vreo 5 kg..le vrea cineva? am 178 si 71 kg.am incercat sa slabesc prin infometare..am slabit...dar am facut o gastrita de toata frumusetea...asa k fetelor daca vreti sa slabiti slabiti sanatos! mancati cat mai multe fructe,legume care contin calorii negative...si veti vedea rezultatele imediat! mergeti pe jos,renuntati la masina,alergati 20-30 de min in parc seara!nu uitati:cel mai important e sa fii sanatoasa,nu frumoasa!
ANNYBLONDY
Postat pe 4 Iunie 2008 13:57
onyta are dreptate...daca noi vrem sa slabim sau sa ne ingrasam e alegerea noastra...nu pt ca cineva spune ca e la moda.la urma urmei e corpul nostru si noi trebuie sa decidem cum ne este mai bine.
melanya
Postat pe 4 Iunie 2008 17:59
De la: ema_iordanescu, la data 2008-05-15 23:24:21e groaznic sa fii slaba,o fii sau nu la moda dar asta ti-o spun eu care incerc sa ma ingras si incerc sa imi mentin greutatea cu greu dobandita(a nu se intelege ca sun grasa ci ca sunt SLABANOAGA). dupa standardele medicale sunt subnutrita adica am 1.65 si 45 de kg.daca asta ti se pare ca e la moda te anunt cu regret ca eu una sunt mandra de celulita mea ....aprpo greutatea normala la o inaltine de 1.64 este de 53-55 de kg....pe ce prezi ca are ce sa puna mana un barbat....direct pe schelet...ufff la naiba mai fetelor terminati cu prostiile cu slabitul.
za_raza
Postat pe 27 Iunie 2008 10:03
am 39 ani am 2 baieti 16 ani si 13 ani am 160 cm inaltime si 54 kg merg la sala de 3 ori pe saptamana nu cred ca sunt slaba dar nici obeza cred ca is foarte ok deci lasati dietele si mergeti la sala faceti spotr faceti miscare nu e o cale usoara dar e sigura va tre muulta rabdare si vointa tineti minte un lucru MINTEA E SANATOASA DACA COPRUL IN CARE SALASLUIESTE E SANATOS!BAFTA CA NU VA VA FI USOR
helgiugeorgeta
Postat pe 28 Iunie 2008 08:16
Si eu as spune ca intr-adevar este la moda sa fii slaba, insa personal mi se pare ca este mult mai important sa te simti bine si comod in propria-ti piele. Daca te decizi sa slabesti/sa te ingrasi, trebuie sa o faci numai si numai pt tine, pt a te simti bine, nu din cauza codexului impus de societate. Ne innebuneste pe toti ceea ce vedem pe micile/marile ecrane: femei slabe, insa cu forme, adorate de barbati. Normal ca pustoaicele incep sa fabuleze si sa-si inchipuie un pseudo ideal.De exemplu rezultatul telenovelelor in Romania a fost ca fiecare sa-si imagineze propria viata ca pe o telenovela, cu subiect incitant, iar daca nu este una, sa si-o creeze. Hence povesti de amor cu doi barbati deodata (cum reiese cel mai evident din confesiuni). Unele femei care au viata linistita, calma, tin neaparat sa si-o "umple" pentru ca moda le-a dat d inteles ca nu se mai poarta linistea decat poate la batranete.

Dar sa nu deviez atat de la subiect.

Nu vreau sa critic pe nimeni. Afirm doar ca moda este ceva efemer si schimbator, mai mult chiar moda este un produs care exista doar pentru ca in lume exista persoane care "cumpara". Bottom point: fiti cum simtiti ca este mai bine si incercati sa nu va lasati influentate de label-ul care se vinde pretutindeni!

Postat pe 29 Iunie 2008 03:12
E la moda sa fii sanatoasa in primul rand.
Adica sa ai un IMC intre 18.5 si 25.

IMC-ul(indicele de masa corporala) se calculeaza dupa formula: G/I^2, adica greutatea pe intaltime (la patrat).
Ex pt. mine 58/1.74*1.74 =18.8

Dar e important si sa ai o forma armonioasa. Sa fii supla, nu slabanoaga. Eu arat cel mai bine(adica supla) cand am 55-56 kg, adica un IMC de 18.5. Dupa mine asta ar fi IMC pt. o slaba, sanatoasa. Daca e mai mic de 18.5 e grav. (eu la 54 kg deja arat rau )
Josie
Postat pe 29 Iunie 2008 14:35
frumos este cum te simti bine....daca esti slaba de la mama natura,sau plinuta,dar nu te complexezi si esti multumita atunci esti cea mai frumoasa......frumusetea vine din interior.....de cate ori am vazut femei frumoase,dar cu o goliciune si raceala in ochi,si femei nu chiar perfecte dar care aveau o stralucire deosebita in ochi,si emana o caldura aparte....

Postat pe 30 Iunie 2008 13:38
de acord cu Cleopatra , dar cu o precizare , femeile care intr`adevar nu se simt bine in pielea lor , sa faca eforturi sa arate asa cum isi doresc ...si vor reusi daca isi propun asta, pentru ca e importanta sa fii impacata cu tine insati.oricum , cine te iubeste cu adevarat , nu te iubeste pt un corp perfect , ci pentru calitatile ce tin de interiorul tau.asa ca e bine sa arati ok pentru tine , nu pentru altii.
Kittynelle
Postat pe 3 Iulie 2008 14:14
fetelor inainte eram prea slaba acum sunt un pic mai plinuta mi-am dorit foarte multr sa ma ingras dar acum sincer ma chinui sa slabesc Un sfat pentru cele ce se considera slabe (slabanoage )_E FOARTE BINE ASA DECAT SA VA CHINUITI SA SLABITI DUPA ACEEA va spun din propia experienta ,acum sunt obsedata sa slabesc

Postat pe 3 Iulie 2008 14:30
pufilici nu e vorba ca ma simt vreo uriciune sau ca ma simt complexata de faptul ca sunt slaba,fac mereu haz de necaz...doar ca m-am ingrozit ultima oara cand mi-am facut analizele....cel mai important e sa fii sanatoasa fie ca esti plinuta fie ca esti "schiloada"....dar cand vezi ca 80% din valorile analizelor nu se incadreaza in limitele normale ..e cazul sa te intrebi ce anume e in neregula si cand ti se spune ca.....esti subnutrita si ca asta rezulta din analize.....crede-ma ca nu e placut deloc.asa ca.....dupa indelungi tratative si un program nutritiv bine pus la punct si sport cat cuprinde ...am inceput sa mai pun ceva carne pe mine.de asta spun nu e placut sa fii slaba absolut deloc mai ales cand asta iti afecteaza sanatatea.e placut sa arati bine dar nu cu pretul sanatatii.
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Iulie 2008 20:38
nu va mai faceti atatea complexe..ce este la moda oare? slaba sau grasa..iar sezonul urmator....o fi grasa?....

daca nu aratati asa nu va mai faceti atatea complexe...daca va mai ganditi mult ca sunteti grase..mare grija ..ca ajungeti asa..si chiar nu va doresc.....



Postat pe 3 Iulie 2008 22:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produsele naturale, curate, ecologice, frumos mirositoare 1 De la: kudika183387 16 Mai 2010 08:38
Ti-ai trimite prietenul la un beauty center? 12 De la: greierash_is_back 23 Octombrie 2009 01:01
slabire eficienta si mentinere 2 De la: Ronnie_Coleman 17 Ianuarie 2009 14:20
Botox si acid hialuronic 2 De la: Dor_a 7 Iunie 2009 20:00
Marirea Sanilor Natural. 7 De la: kudika_6313 13 Noiembrie 2012 22:57