Setari Cookie-uri

Hîîîcccc....Eu cu cine votez???

Mai da de politica stie cineva vreo ceva???..ca tot vine mica votare pentru primarii ...si se apropie cu pasi repezi ...si marea votare pentru al mai maire din Romanica.. Ce fac oameni bunii alesii vostri?? Ca la Constanta e treaba treaba...veniti la mare....Dar sa revenim la oile ....mele..:)) Asadar...are cineva ...unul...una dintre voi ...vreo opinie politica??? V-o zic eu pe-a mea...pana una-alta...
Nu sunt analist...dar eu aleg doctrina...si cum tarisoara asta a noastra a trecut prin multe "maini" ...cred ca socialul ar trebui sa ne reprezinte...Argumentez dupa voi ...:)))
mia_mia
Postat pe 25 Mai 2008 11:17
eu zic sa nu votezi cu nimeni.. pt ca orice ai alege, tot gresit va fi. Nu am votat pana acum si nici nu am de gand sa o fac
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 09:47
mda.vine votarea.. din nou! eu una merg la votare de fiecare data. imi place sa aleg eu pentru mine. chiar daca nu iese cel pe care il votez cel putin imi 'spun' parerea.

Postat pe 26 Mai 2008 10:05
Ei aici sunt de acord cu Onnyta..pai mai ..si-asha suntem privati de atatea drepturi ..si cum asta e unul dintre "multele" noastre drepturi ...de ce sa nu-l folosim ..Oana ...mentalitatea mama...parca ziceai ca esti idealista..pai daca esti ..si vrei ceva mai bun ..nu treci pe langa problema...si zici ca orice ar fi ..tot nu iese bine...Incerci macar..o data ..de doua ori...de 1001 de ori ...pana iese bine ...Politicul exista...si in Romania...Eu zic sa megeti la vot..sa va spuneti opinia..si sa va folositi drepturile pe care le aveti ..bune ele.. mai putin bune...folositoare..mai putin folositoare..
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:16
eu stiu ca sunt idealista.. si tocmai de asta nu votez.. ca nu m-a convins nimeni inca de bunavointa lui, politicienii sunt toti o apa si-un pamant
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 12:20
Nu stiu altii cum sunt..dar eu cand ma gandesc la cuvantul asta "idealist" ..nu-mi suna foarte bine..Prin urmare..imi place si vorba multa...se observa..dar practica ma ambitioneaza...
IDEALISM = orientare fundamentala in filosofie, care in opozitie cu materialismul, considera constiinta, gandirea si ideile ca factor primordial, ca esenta a existentei, iar materia, natura ca factor secund, derivat, ca mod de manifestare, de fenomenalizare al acestei esente ideale. Idealismul pune la indoiala sau neaga posibilitatea cunoasterii lumii materiale sau respinge radical interpretarea cunoasterii ca proces reflectoriu, ca reflectare ideala in plan subiectiv a realitatii obiective ...in sensul bun ..ca mai sunt idealisti si ca Hitler..:)))IDEALÍST=Care aparþine idealismului ,Adept al idealismului,(om) lipsit de simþul realitãþii, de spirit practic. Eu prefer sa fiu realista..si practica..si sa votez...restul ..voi stiti..:)))
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:36
ei.. nu pot spune ca definitia asta ma ,,implineste,, . eu prin idealismul meu inteleg dorinta si speranta in egalitate, corectitudine, compasiune si intelegere. Adica o lume cam ca si in pozele alea din revistele pocaitilor.. nu stiu cat de gresita e conceptia mea fata de mine, dar ce stiu sigur e ca nu dauneaza absolut deloc umanitatii.
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 12:52
Nu stiu daca exista idealismul meu ..sau al tau ..sau al altcuiva...idealismul tot idealism ramane...Nu stiu cum esti tu ...te-oi cunoaste eu mai bine la o tequila pe plaja..:))) dar sperantele tale in egalitate, corectitudinea si celelalte...sunt prezente in mintea si sufletele multora..si care sunt si practici..ca degeaba speri daca nu "tipi" dupa egalitate... Eu merg pe acelasi principiu ..ca toti suntem egali ,...si avem drepturi egale.. normal ca e treaba ta ce facicu dreptul tau ...ti-l asumi..si daca il folosesti ..insa mi se pare egoist sa instigi la "nefolosirea" drepturilor...Pai daca pe astea ..bune ..rele...am mai zis..nu le folosim..unde ajungem??? Speranta trebuie sa ai si pentru viitor...nu numai pentru egalitate...ca de bine de rau ..egalitate avem ..eu nu mai simt mai putin egala decat un barbat..sunt egala..in drepturi..cu toata lumea... mare diferenta...
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 13:06
Femeile si politica, him...imi place! Respect foarte mult femeia care a reusit sa isi faca o cariera si care a ajuns sa guverneze alaturi de barbati. Imi place sa cred ca votul meu Conteaza, chiar daca ma insel. Si cum spunea cineva mai sus, imi place sa aleg doctrima. Daca as putea sa aleg doctina as alege liberalismul epocii Recolutiei de la 1848. Dar de atunci...s-au schimbat multe iar principiile guvernarii lui I.C.Bratianul sau sters si peste ele s-au scris altele.
Abia astept sa ma duc sa votez, aici la noi in oras treaba merge ceas. E clar cine va iesi primar si sper din tot sufletul sa se si adevereasca. Ii doresc toate procentele posibile, sa iasa primar din prima!!!
serena_dor
Postat pe 26 Mai 2008 13:12
eu zic asa:daca altii au murit pentru ca noi astazi sa avem drepturi putem si noi sa ne responsabiliizam cu ceva obligatii.

Postat pe 26 Mai 2008 14:38
aaaaaa asa nu merge, care dintre voi ma poate lamuri va rog, cu detalii despre doctrine fie ea liberala,nationalista sau sociala???sincera sa fiu imi vine cam greata sa merg la votare dar avem un primar care mi-a facut trotuar in fata blocului...macar pt asta si tot merita votat,dar inca nu m-am decis daca merg sau nu,deci....detalii fetele ca poate ma rezgandesc si merg si eu la votare....
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Mai 2008 18:42
fetelor ,acia nu prea stau bine!!...eu votez,idealizand ca poate,poate!!!...dar cu atatea jocuri de culise si promisiuni desarteee....ma loveste-n cap realismul!!...sau realitatea!!!...asa ca imi fac datoria de votant cu drepturi si cu sperante,dar ma trezesc la realitate imediat din sala de votare!!...

Postat pe 26 Mai 2008 19:21
ema si viceprimarul nostru a adus muncitorii sa sparga gheata din fata blocului dupa ce intr-o dimineata s-a trezit ca nu isi mai putea scoate masina. Sa vezi ce chicoteau vecinii cand se chinuia el sa plece la serviciu...
amme22
Postat pe 26 Mai 2008 20:10
amme nu se compara ca al nostru asta zic de asta nou scripacaru a facut si strazile si trotuarel si ronduri de flori si alte alea,macar se vede ceva fata de fostii.si la noi in cartier nu s-au mai reparat strazi de la revolutie deeeeci......
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Mai 2008 23:54
Ne lamentam adesea ca drepturile noastre sunt limitate dar cele pe care le avem nu le exercitam. Vorbeam despre mentalitate?

Postat pe 27 Mai 2008 06:22
Drepturile noastre ca cetateni romani sunt orice ..numai limitate nu-s ...Si da ..avem pe cat de multe drepturi pe atat de multe obligatii ..De obligatii avem grija sa ne achitam ...dar drepturile...????
Sa va zic de ce aleg eu socialul ..pentru ca Romanica asta e inca bolnava...si statul trebuie sa fie pentru popor (macar in doctrina)... Nu sunt o experta in domeniu..probabil ca nu stiu multe..dar stiu ca 90 % dintre noi nu stim sa facem diferenta intre doctrine..restu de 10%-s politicienii :)))) Dar sa va zic ce stiu eu ...si daca nu stiu bine...accept sa matrageti de urechi...
Social = ajutor (ceea ce avem nevoie) ..din toate punctele de vedre...pentru toata populatia tarii...
Liberal = ajutor pentru cei care au (merg pe premisa ban la ban trage) ..foarte buna ca dorctrina..insa nu aplicabila in Romania ..care se pare ca este o tara cu locuitori mai mult saraci decat bogati ...Merge foarte bine intr-o tara cu o economie foarte bine dezvoltata...Iar celelalte doctrine..conservatorism...populism ...chiar nu imi inspira prea multe..pentru tara noastra...vorbe vorbe..zic ca sunt de centru ..adica dupa cum bate vantu la putere..hop si ei ..ba se duc la stanga ..ba la dreapta...
La vot cu noi !!!!!
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 08:20
fetelor...haideti la vot!!!!NE FACEM DATORIA DE CETATEAN..SI NE-O FACEM CU MANA NOASTRA...oricum...votam pe cine vrem..si iese cine " trebuie "...
ginetta
Postat pe 27 Mai 2008 11:45
ce-si face omu' cu mana lui lucru manual se numeste.....aaa fetelor credca abia pe 1 ma voi hotara daca merg sau nu la vot.daca ies si io la vreun gratar ceva....ma duc sera la inchidere daca nu....am tot timpul
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Mai 2008 13:00
de ce ema?? astepti sa bei o berica sa-ti faci curaj? :)))

Postat pe 27 Mai 2008 13:43
mai rau astept sa ma afum bine de tot sa nu imi para rau pe urma....
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Mai 2008 22:15
Ema lasa prostiile si fugi la vot pe 1...ce-o fi o fi ..
:)) Poti sa te duci si afumata..si cu berica ...ca te lasa aia sa votezi ...numa scandal sa nu faci ...:)))
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 23:21
faceti voi ce vreti dar eu una votez pe Iotcu la Consiliul Judetean si pe Gheorhe Falca ca primar. PD-l chiar s-a implicat.Aicea in Arad Falca a facut minuni.
Nu le am chiar asa cu politica dar sa stiti k am ochi si am vazut cum in 4 ani de cand Falca este primar,Aradul a devenit tot mai frumos.....schimbari peste schimbari...de aceea mai merita sa castige si acest mandat.....Pd-l construieste!
Ramon3l
Postat pe 28 Mai 2008 14:56
mia draga lu ema io cand ma afum nu fac urat....asta ar mai lipsi ma duc direct la somn ....o sa povestim odata despre asta daca vrei .... cum m-au cautat vreo 20 de insi si eu dormeam bine mersi in patutul meu....deeeeci imi fac curaj inca sa ma duc la vot ....si berea nu imi place neam,mai bine o tarie ceva sau un vin ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 28 Mai 2008 18:43
maine este ziua pe care toti candidatii participanti la diferite functii o asteapta.Eu una abia astept sa se inchida alegerile sa vad daca o sa iasa tot Gheorghe Falca primar.Eu asa cre....acuma nu imi ramane decat sa astept.Eu zic ca la consiliu o sa fie ales Iotcu
Ramon3l
Postat pe 31 Mai 2008 15:24
inca nu m-am decis daca merg sau nu la vot.....am o vaga impresi eca nu voi ajunge...daca ploua nu ma duc...daca nu ploua ma duc la gratar deci iar nu prea am cum ..inca nu am gasit motivatia necesara pt a iesi din casa spre sectia de votare...
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Mai 2008 20:57
:))))
mia_mia
Postat pe 31 Mai 2008 21:26
Eu imi spun parerea de fiecare data. Au murit, la revolutie, destui doar ca eu sa pot face asta. Judec cu capul meu, pun o stampila-doua si e gata in cateva minute. E vreme si de mici si de bere/vin. Mergeti si votati macar ca sa nu mai avem niciodata un alt Ceausescu ! Ce-o fi asa de greu sã-ti spui parerea ?
ionutsk
Postat pe 1 Iunie 2008 13:19
nu e vorba de a nu imi exprima o opinie(si apropo am gasit motivatia necesara sa ma urnesc pe ploaie la vot) ci despre faptul ca uneori clasa politica din rominia imi provoaca nobile accese de ..greata.pt aia ai dreptate nu trebuie sa nu imi exprim parerea...asa ca....am facut-o pana la urma dar acu urmeaza turul 2...alti bani alta distractie din bugetul si asa subtire al orasului....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Iunie 2008 14:20
Bravo ema ..:)))) Lasa mama ca si la turu doi ..tot 5 min sunt necesare..
mia_mia
Postat pe 2 Iunie 2008 16:18
fetelor eu una am fost la vot...si a fost asa cum am sperat.....primar a ramas tot Gheorghe Falca iar ca si consilier este Iotcu.....ma bucur foarte mult,mai ales k primarul a catigat din primul tur
Ramon3l
Postat pe 2 Iunie 2008 19:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Like 1 De la: cristina2502 2 Martie 2012 21:42
SUPER 2 De la: serena83ellianna 1 Februarie 2009 12:00
sondaje de opinie online 3 De la: kudika362648 3 Februarie 2011 16:18
caut colega apartament 1 De la: iulia_popa85 2 Iulie 2009 14:58
Hîîîcccc....Eu cu cine votez??? 49 De la: ema_iordanescu 23 Iunie 2008 14:41