Setari Cookie-uri

trucuri pentru mentinerea greutatii

o pastila de reductil in fiecare dimineata
rovena
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:09


buna,am 1.70m si 70 kg.Depunere doar pe abdomen si binecunoscutele aripioare. Ce sa fac?
cameliaspiridon
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:20
De la: oprea_a_irina, la data 2008-09-30 12:37:53Una dintre problemele cele mai mari pe care le genereaza acest ceai dupa intreruperea curei este constipatia, care poate ajunge chiar in faza cronica...
Organismul se obisnuieste cu acest impuls laxativ si odata ce nu il mai primeste refuza efectiv sa mai functioneze normal...
problema se poate regla printr-o cura de fibre... dar rezultatele apar abia dupa cateva saptamani..
apoi efectul yo-yo care apare dupa orice cura... neeliminand grasimile ca in cura cu ceai acestea se vor depune... si chiar in cantitate mai mare...
Apoi nivelul insulinei si al glucidelor din sange care va creste brusc odata ce efectul diuretic dispare... apoi celulita care se instaleaza imediat daca apa nu este eliminata...
Problema celulitei se poate evita trecand pe o cura de doua saptamani de ceaiuri diuretice(cozi de cirese, macese, brusture, coada calului, coacaze negre s.a.m.d.)
Atata vreme cat se consuma doar o cana pe zii si se renunta treptat aceste probleme nu vor exista...


Irina, te referi la un anume ceai verde, combinat cu alte plante, sau la ceaiul verde normal?
Dor_a
Postat pe 30 Noiembrie 2008 08:22
De la: cameliaspiridon, la data 2008-10-29 14:20:50

buna,am 1.70m si 70 kg.Depunere doar pe abdomen si binecunoscutele aripioare. Ce sa fac?


Camelia draga, eu am slabit 30 Kg
mancand in dusmanie, de toate, ciocolate ZILNIC, si fara vre un ORAR

Insa am facut luni/ani de masaj (regional) cu crema ANTICELULITICA - care-ti inroseste pielea si simti ca te inteapa/arde. Si fitness.

Acuma (dupa cei doi copii) mi-am revenit perfect cum eram inainte (1.70 m, 54 Kg). Asa eram la 35 ani cand am facut primul copil. Dupa al doilea nu am mai scazut de loc din greutatea ce-o luasem si nici nu-mi puteam permite vre-un regim pentru ca alaptam (aveam deci la 40 ani 86 Kg). Apoi, pur si simplu am facut exact ceea ce corpul meu imi cerea!!! Intrasem intr-o stare depresiva (din alte motive) fara sa ma gandesc ca m-am ingrasat - NU MI-A PASAT NICI O DATA DE ACEST SUBIECT!!! si NU mai dormeam. Simteam nevoia de ceva dulce datorita lipsei somnului - m-am HRANIT cu ciocolata deci, cel putin o ciocolata de la 200 gr in sus pe zi!!! Mancam in prostie, tot ce ramanea de la copii de fiecare data dar mai aveam si zile uneori cand NU mancam absolut nimic! Habar nu am ce am facut!

Un lucru stiu sigur: simtind nevoia sa mai ies din casa si sa fac ceva si pentru mine, m-am dus la o sala si le-am chinuit pe fetetele de acolo vre-o 2-3 ani. Si apoi si cu ceva fitness, iata-ma sunt din nou eu cea de acum 10 ani!

agoldfish
Postat pe 1 Ianuarie 2009 22:08
cand simt ca am luat kg in plus, pt a reveni la greutatea initiala, mereu ma abtin sa mananc in plus,opresc dulciurile pt o sapt,doua in functie de kg pe care vreau sa le dau, seara dupa sase doar o portocals, o grefa sau un mar.Cam asta fac eu pt a-mi mentine greutatea, si e totul ok.A si incep sa fac un pic de sport, dar nu prea mult ca nu am timp, dar un pic de bicicleta, fitness depinde cat vreau sa dau jos si mereu functioneaza..bafta!
cristal253
Postat pe 1 Ianuarie 2009 23:15
si eu am luat pastilele chinezesti csre se numesc simplu CAPSULA DE SLABIT, se gaseste in farmacii si costa cam 100 de ron si ajung pt 1 luna. Se ia una singura dupa micul dejun.

Stiu ca lumea spune ca nu e sanatos, dar eu am luat 4 luni si nu a avut nici un efect secundar, sunt plina de energie si am slabit 14 kg,

Din tot ce s-a scris la acest subiect aici pe forum cel mai valabil mod de a slabi e chiar DIETA DISOCIATA SI SPORT. Numai ca cine are timp de sport. Sigur ca o sa imi fac, dar deocamdata ma programez la electrostimulare si nutritionist.

SPOR IN TOATE!
luv4ever77
Postat pe 2 Ianuarie 2009 00:35
am vizionat o emisiune la TV cu pastilele chinezesti. Si adevarul este k ele dezvolta in organism un vierme parazit care pe parcurs se dezvolta si distruge cu incetul organele. la cei care administreza aceste pastile li se pare k slabesc insa nu este asa. eu cred k ar fi bine sa mergi la un medic pentru o investigatie. NU sunt minciuni si eu am ramas cind am auzit( insa ce nu mai fac chinejii acum) peste tot Made in China
tinuta_09
Postat pe 2 Ianuarie 2009 23:17
buna dimineata tuturor; absolut intamplator am citit ce ati scris; eu lucrez in domeniu si va pot da cateva sfaturi, mai ales ca stiu cu ce va confruntati, si eu eram la fel cu 5 ani in urma, mancam f dezordonat, saream peste masa de seara(ziceam ca asa mai slabesc), micul dejun era f subtire, miscarea extrem de putina (stateam la calculator 10-12 ore pe zi si beam peste 1l de cafea la filtru tare). Rezultatul a fost in scurt timp 10kg surplus de greutate, nenumarate probleme de sanatate, constipatie, oboseala si nervozitate permanente.

Salvarea mea a fost o dieta care m-a ajutat sa ma disciplinez si a devenit un mod de viata de atunci. Treziti-va, nu exista pastila minune, nu exista regimuri magice cu care sa slabesti si sa ramai asa toata viata, trebuie sa faceti eforturi sa adoptati un regim de viata sanatos, iar cateva din principiile acestuia pot fi:

1. 3 mese pe zi(nu sariti peste micul dejun si nici peste masa de seara), cele 3 mese trebuie sa fie echilibrate si sa respecte neaparat necesarul organismului vostru de calorii si mai ales proteine (regimurile prezentate mai sus e per ansamblu ok pt o dieta de aprox 1200-1500kcal/zi, dar sunt f sarace dpdv al cantitatii de proteine, max 50g/zi, ceea ce duce la pierderea masei musculare, nu a tesutului adipos!!)
2. respectati prin orice metode vreti regimul hidric de 2,5l de apa plata pe zi( daca nu va place apa ca atare, puteti bea ceaiuri de plante, nu ceai negru sau verde)
3. faceti miscare cel putin 30-40 min de 3 ori pe saptamana ( aerobic, organizat, dans, plimbare, mers pe munte, orice, numai miscare sa fie)
4. renuntati cat mai repede la obiceiurile daunatoare (alcool, fumat, supraalimentare, etc)
5. diminuati stresul si odihniti-va suficient (cel putin 6-7 ore pe noapte)

Nu uitati, suntem ceea ce mancam, deci calitatea alimentelor e cruciala, consumati cu prioritate alimente propaspete, fructe si legume variate, din toate cele 7 grupe de culori, carne slaba, evitati prajelile, excesul de sare, zahar si grasimi. Din pacate alimentatia noastra e din ce in ce mai saraca in principii nutritive, iar nutritionistii recomanda suplimentarea alimentatiei cu ceea numim generic 'suplimenti de nutritie': multivitamine pt o nutritie completa si accelerarea metabolismului, acizi grasi Omega-3 pt protectia inimii si a sist cardiovascular, antioxidanti pt intarirea sist imunitar si protectia organismului impotriva poluarii si stresului, concentrate pe baza de fibre vegetale si aloe vera pt o buna digestie si evitarea constipatiei si lista poate continua.

In final, nu uitati ca organismul are o putere uimitoare de a se regenera, trebuie doar sa ne asiguram ca primeste combustibil de cea mai buna calitate printr-o nutritie corecta.

Pentru cei interesati de materiale informative specifice si recomandari concrete, personalizate pt necesitatile fiecarui organism, in aceasta perioada organizam la cabinetele noastre din Bucuresti, Iasi, Constanta si Braila evaluari de sanatate (gratuit!)
Detalii puteti primi copletand formularul de contact pe site-ul www.e-wellness.ro

Multa sanatate va doresc!

Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:07


pt.gabipostole

...si pentru cei care nu sunt din loc.respective?...
cameliaspiridon
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:49
De la: cameliaspiridon, la data 2009-01-06 14:49:06

pt.gabipostole

...si pentru cei care nu sunt din loc.respective?...


putem discuta pe email, completati formulatul de pe site, sa stiu in mare care e situatia actuala, si putem face evaluarea prin email sau messenger, doar ca nu putem efectua si masruatoarea procentului d egrasime din organism, deci va trebui sa aproximez un necesar de proteine si calorii.
O seara buna va doresc!

Postat pe 6 Ianuarie 2009 19:39
Pentru a te mentine este necesar sa-ti cunosti organismul.Adica ce grupa sanqvina ai,ce metaabolism ai cum stai cu constipatia.Cunoscind acestea poti sa-ti intocmesti singura un regim care sa te reprezinte,iar in afara de acesta mergi pe jos cat poti de mult(min 1h pe zi)Nu conteaza ritmul ci doar faptul ca mergi.Vei vedea ca incetul cu incetul dispar Kg in plus
fara sa lase urme(piei lasate,vergeturi)Dupa dus foloseste ulei de masline sau de bebelus pentru hidratare si catifelare.Eu am reusit sa slabesc asa 27 de Kg in 4 luni.In timp ce ma plimb ascult muzica si plimbarea este mai placuta ,in tot acest timp nerealizind cinmerg si cit merg.Plimbarea poti sa o faci prin magazine si asa imbini utilul cu placutul.Nu sunt singura ,am copil si sunt casatorita,iar serviciul ocupa
aprox. 10h pe zi,dar gatesc totul la cuptor si astfel am timp pentru tot.

P.S.Pentru a vedea alimentele foflosite la grupa ta sanqvina cauta pe net la regim in functie de grupa sanqvina si in functie de asta stabileste-ti un regim personalizat pe cit se poate de disociat,iar pentru aportul de calorii fa-ti un calcul caloric.

Multa bafta
claber
Postat pe 8 Ianuarie 2009 07:42
Melanya,

Ca sa iti mentii greutatea NU trebuie sa mananci NUMAI legume crude sau fierte, gratare, peste si sa faci sport si sa nu mananci dupa ora 18 si prostii de genul asta. Eu am 26 de ani, 1,60, 47 de kg. Dar daca e sa ma iau dupa mostenirea genetica si ma uit la ei mei ma apuca groaza ca la 40 de ani o sa fiu si eu grasa...nu e asa!! Cei care sunt asa, sunt asa pentru ca au ales ei sa fie(gen femei care au nascut si dupa un an jumate au ramas cu greutatea din timpul sarcinii) sau pentru ca din nefericire au probleme de sanatate.

Lucrurile nu sunt alb sau negru. Nu este cazul sa fim disperate ca avem 10 kg in plus cand stim foarte bine ca desi este greu se pot da jos. Dar in timp, cu calm si perseverenta. Si TREBUIE sa mancam absolut orice ne place dar CU MASURA. Daca azi am mancat o ciocolata intreaga(si o inghetata si o portie de cartofi prajiti cu cascaval pane :D) maine si poimaine voi manca o salata de pui facuta in casa sau comandata sau doua conserve de peste daca asta imi place sau paine cu rosii si branza(eventual cas ca e nesarat)sau o supica de pui(cu galuste sau fara)+ o conserva de peste. Pentru ca simt nevoia de detoxifiere.

Ce rost isi au dietele? Ce rost isi au regulile? Poate pentru a ne da idei ce sa mai mancam cand suntem in pana si avem senzatia ca nu mai stim ce sa mancam. N-am tinut in viata mea asa ceva si nu intentionez sa tin vreodata chiar daca voi avea un copil si voi lua in greutate. Intentionez sa mananc sarmale daca asa am chef(desi nu-mi plac absolut deloc), intentionez sa mananc cartofi prajiti(daca mananc 3 zile la rand sigur nu voi mai manca cel putin 10 zile) si orice am chef voi manca. Din fericire eu beau multa apa si am abonament la baie:D si m-am obisnuit sa beau si ceaiuri de tot felul doar cu lamaie si uneori cu miere..hidratarea zilnica e importanata, se vede si in calitatea pielii. Din pacate insa n-am mai dat pe la o sala de vreo 3 ani desi mergeam mai mereu inainte. Asta iarasi ar fi important pentru sanatate, pentru tonifierea muschilor, pentru o stare generala de bine. Daca se poate, daca nu, mai poate astepta. O data sau de doua ori pe saptamana e suficient in primele luni, apoi mai des in functie de cat timp avem. Cam asta pentru mentinere. Sigur ca e bine sa mananci fructe dar din nou nu cred in baliverne gen nu banane si struguri ca au multe calorii!! Si ce daca au, eu aproape doar din astea mananc zilnic. Si daca as manca un gratar in loc de 4 banane pe zi ar fi mai bineeee? Adica un gratar in plus pe langa masa normala zic..

Ceva foarte important:mananca ce iti place DAR: fa pauze de cel putin 4 ore intre mese, recomandat e de 5-6, cat mai mult si portiile sa fie moderate(nu mici!!) si intre bea doar apa. Ceaiuri si sucuri(daca e musai ca cele cu acid sunt criminale in timp)doar imediat dupa masa!! Masa de fructe dimineata sau seara pentru ca provoaca acid si gaze, la distanta de o ora sau doua inainte sau dupa orice masa. Adica daca ai mancat la 8 seara poti manca doua banane sau un mar si o banana la 21, 22 sau 23, your choice.

Cateva lucruri fac realmente rau la organism si la silueta implicit: grasimea in exces, sarea in exces(ma refer si la chipsuri in exces:)), dulciurile zi de zi si in exces(nu inseamna ca din 7 zile pe saptamana 4 nu poti manca ce iti place dar mai fa si pauza) si sucurile carbogazoase(eu nu sunt de acord nici cu cele naturale-mai beau nestea insa).

Pupici,

lili
liliana2005
Postat pe 8 Ianuarie 2009 14:41
De la: liliana2005, la data 2009-01-08 14:41:15Melanya,

Ca sa iti mentii greutatea NU trebuie sa mananci NUMAI legume crude sau fierte, gratare, peste si sa faci sport si sa nu mananci dupa ora 18 si prostii de genul asta. Eu am 26 de ani, 1,60, 47 de kg. Dar daca e sa ma iau dupa mostenirea genetica si ma uit la ei mei ma apuca groaza ca la 40 de ani o sa fiu si eu grasa...nu e asa!! Cei care sunt asa, sunt asa pentru ca au ales ei sa fie(gen femei care au nascut si dupa un an jumate au ramas cu greutatea din timpul sarcinii) sau pentru ca din nefericire au probleme de sanatate.

Lucrurile nu sunt alb sau negru. Nu este cazul sa fim disperate ca avem 10 kg in plus cand stim foarte bine ca desi este greu se pot da jos. Dar in timp, cu calm si perseverenta. Si TREBUIE sa mancam absolut orice ne place dar CU MASURA. Daca azi am mancat o ciocolata intreaga(si o inghetata si o portie de cartofi prajiti cu cascaval pane :D) maine si poimaine voi manca o salata de pui facuta in casa sau comandata sau doua conserve de peste daca asta imi place sau paine cu rosii si branza(eventual cas ca e nesarat)sau o supica de pui(cu galuste sau fara)+ o conserva de peste. Pentru ca simt nevoia de detoxifiere.

Ce rost isi au dietele? Ce rost isi au regulile? Poate pentru a ne da idei ce sa mai mancam cand suntem in pana si avem senzatia ca nu mai stim ce sa mancam. N-am tinut in viata mea asa ceva si nu intentionez sa tin vreodata chiar daca voi avea un copil si voi lua in greutate. Intentionez sa mananc sarmale daca asa am chef(desi nu-mi plac absolut deloc), intentionez sa mananc cartofi prajiti(daca mananc 3 zile la rand sigur nu voi mai manca cel putin 10 zile) si orice am chef voi manca. Din fericire eu beau multa apa si am abonament la baie:D si m-am obisnuit sa beau si ceaiuri de tot felul doar cu lamaie si uneori cu miere..hidratarea zilnica e importanata, se vede si in calitatea pielii. Din pacate insa n-am mai dat pe la o sala de vreo 3 ani desi mergeam mai mereu inainte. Asta iarasi ar fi important pentru sanatate, pentru tonifierea muschilor, pentru o stare generala de bine. Daca se poate, daca nu, mai poate astepta. O data sau de doua ori pe saptamana e suficient in primele luni, apoi mai des in functie de cat timp avem. Cam asta pentru mentinere. Sigur ca e bine sa mananci fructe dar din nou nu cred in baliverne gen nu banane si struguri ca au multe calorii!! Si ce daca au, eu aproape doar din astea mananc zilnic. Si daca as manca un gratar in loc de 4 banane pe zi ar fi mai bineeee? Adica un gratar in plus pe langa masa normala zic..

Ceva foarte important:mananca ce iti place DAR: fa pauze de cel putin 4 ore intre mese, recomandat e de 5-6, cat mai mult si portiile sa fie moderate(nu mici!!) si intre bea doar apa. Ceaiuri si sucuri(daca e musai ca cele cu acid sunt criminale in timp)doar imediat dupa masa!! Masa de fructe dimineata sau seara pentru ca provoaca acid si gaze, la distanta de o ora sau doua inainte sau dupa orice masa. Adica daca ai mancat la 8 seara poti manca doua banane sau un mar si o banana la 21, 22 sau 23, your choice.

Cateva lucruri fac realmente rau la organism si la silueta implicit: grasimea in exces, sarea in exces(ma refer si la chipsuri in exces:)), dulciurile zi de zi si in exces(nu inseamna ca din 7 zile pe saptamana 4 nu poti manca ce iti place dar mai fa si pauza) si sucurile carbogazoase(eu nu sunt de acord nici cu cele naturale-mai beau nestea insa).

Pupici,

lili
[/quote



Ce bine ar fi sa fie adevarat...adik sa mananci tot ceea ce vrei si sa nu pui nimic pe tine...dar cand ai un organism mai nebun nu cred ca functioneaza aceste reguli
ruxandra_georgiana
Postat pe 11 Februarie 2009 12:59
De la: akasha4_me, la data 2009-02-11 12:59:08
De la: liliana2005, la data 2009-01-08 14:41:15Melanya,

Ca sa iti mentii greutatea NU trebuie sa mananci NUMAI legume crude sau fierte, gratare, peste si sa faci sport si sa nu mananci dupa ora 18 si prostii de genul asta. Eu am 26 de ani, 1,60, 47 de kg. Dar daca e sa ma iau dupa mostenirea genetica si ma uit la ei mei ma apuca groaza ca la 40 de ani o sa fiu si eu grasa...nu e asa!! Cei care sunt asa, sunt asa pentru ca au ales ei sa fie(gen femei care au nascut si dupa un an jumate au ramas cu greutatea din timpul sarcinii) sau pentru ca din nefericire au probleme de sanatate.

Lucrurile nu sunt alb sau negru. Nu este cazul sa fim disperate ca avem 10 kg in plus cand stim foarte bine ca desi este greu se pot da jos. Dar in timp, cu calm si perseverenta. Si TREBUIE sa mancam absolut orice ne place dar CU MASURA. Daca azi am mancat o ciocolata intreaga(si o inghetata si o portie de cartofi prajiti cu cascaval pane :D) maine si poimaine voi manca o salata de pui facuta in casa sau comandata sau doua conserve de peste daca asta imi place sau paine cu rosii si branza(eventual cas ca e nesarat)sau o supica de pui(cu galuste sau fara)+ o conserva de peste. Pentru ca simt nevoia de detoxifiere.

Ce rost isi au dietele? Ce rost isi au regulile? Poate pentru a ne da idei ce sa mai mancam cand suntem in pana si avem senzatia ca nu mai stim ce sa mancam. N-am tinut in viata mea asa ceva si nu intentionez sa tin vreodata chiar daca voi avea un copil si voi lua in greutate. Intentionez sa mananc sarmale daca asa am chef(desi nu-mi plac absolut deloc), intentionez sa mananc cartofi prajiti(daca mananc 3 zile la rand sigur nu voi mai manca cel putin 10 zile) si orice am chef voi manca. Din fericire eu beau multa apa si am abonament la baie:D si m-am obisnuit sa beau si ceaiuri de tot felul doar cu lamaie si uneori cu miere..hidratarea zilnica e importanata, se vede si in calitatea pielii. Din pacate insa n-am mai dat pe la o sala de vreo 3 ani desi mergeam mai mereu inainte. Asta iarasi ar fi important pentru sanatate, pentru tonifierea muschilor, pentru o stare generala de bine. Daca se poate, daca nu, mai poate astepta. O data sau de doua ori pe saptamana e suficient in primele luni, apoi mai des in functie de cat timp avem. Cam asta pentru mentinere. Sigur ca e bine sa mananci fructe dar din nou nu cred in baliverne gen nu banane si struguri ca au multe calorii!! Si ce daca au, eu aproape doar din astea mananc zilnic. Si daca as manca un gratar in loc de 4 banane pe zi ar fi mai bineeee? Adica un gratar in plus pe langa masa normala zic..

Ceva foarte important:mananca ce iti place DAR: fa pauze de cel putin 4 ore intre mese, recomandat e de 5-6, cat mai mult si portiile sa fie moderate(nu mici!!) si intre bea doar apa. Ceaiuri si sucuri(daca e musai ca cele cu acid sunt criminale in timp)doar imediat dupa masa!! Masa de fructe dimineata sau seara pentru ca provoaca acid si gaze, la distanta de o ora sau doua inainte sau dupa orice masa. Adica daca ai mancat la 8 seara poti manca doua banane sau un mar si o banana la 21, 22 sau 23, your choice.

Cateva lucruri fac realmente rau la organism si la silueta implicit: grasimea in exces, sarea in exces(ma refer si la chipsuri in exces:)), dulciurile zi de zi si in exces(nu inseamna ca din 7 zile pe saptamana 4 nu poti manca ce iti place dar mai fa si pauza) si sucurile carbogazoase(eu nu sunt de acord nici cu cele naturale-mai beau nestea insa).

Pupici,

lili
[/quote



Ce bine ar fi sa fie adevarat...adik sa mananci tot ceea ce vrei si sa nu pui nimic pe tine...dar cand ai un organism mai nebun nu cred ca functioneaza aceste reguli


Pai pui, cine a zis ca nu pui? Doar ca te controlezi si mai si dai jos, bei multa apa si faci pauze de cel putin 6 ore intre mese....ideea e sa nu iti pui in pericol sanatatea cu pastile sau alte metode gen o cura de slabit sau evitarea mancarii vreme indelungata. Pe termen lung nu se merita crede-ma, o sa iti doresti sa fii sanatoasa si iti va fi egal daca esti grasa sau slaba.
liliana2005
Postat pe 11 Februarie 2009 22:20
www.da-slabire.ro intra si vezi detali
adriana_elisa2003
Postat pe 19 Februarie 2009 19:57
mananca tot ce-ti doresti dar nu in cantitati industriale bea apa 2L/zii si fa miscare eu fac 25 de min cand ma trezesc in fiecare dimineata si dupa ce se face mai cald 1km dimineata si 1km seara.
nu-i greu nu sunt grasa crede-ma si ma pot bucura de orice!!
parerea mea
eu sunt ft pofticioasa dak nu mananc ce-mi place mai bine nu mananc asa k prefer sa fac miscare k sa-mi mentin silueta.
ioanageorgiuADY
Postat pe 26 Februarie 2009 09:30
care ati spus k pt mentinerea greutatii sa mancam legume fierte fara sare si pic d gust...nu e asa! eu mananc multe legume din alea congelate,kre au si sos sau ceva...amestecuri indian sau mexican... sunt super gustoase si nu ingrasa
GreenBubbles
Postat pe 30 Martie 2009 19:53
buna seara ,as vrea sa va relatez pe scurt povestea mea ;acum 2 luni am mers la endocrinolog ,m-am alertat cand am vazut ca nu pot sa fac testu de osteoporoza din cauza grasimi.Am inceput sa iau reductil si am eliminat painea din alimentatie .Am mancat la timp si un fel de regimi ,fara grasimi ,fara prajeli .Am uitat sa va spun ca aveam 110 kg acum aproape 2 luni .am 46 de ani si mari probleme cu picioarele ,dupa 2 luni am slabit 8 kg .Sant multumita pt ca nu as vrea sa slabesc prea brusc ,as vrea sa mai slabesc macar 20 de kg ,dar as incerca sa nu mai iau aceste pastile ,m-am obisnuit cu mancare mai putina si ragim .As vrea sa va intreb daca as putea sa renunt la aceste pastile si sa slabesc incontinuare .
kudika022169
Postat pe 9 Mai 2009 21:49
www.da-slabire.ro intra si vezi acolo cum am slabit eu 13 kg acum 2 ani si ma mentin de atunci
adriana_elisa2003
Postat pe 10 Mai 2009 09:10
Ciao fetelor, toate dietele -care mai nou sunt promovate- sunt 1. foarte scumpe(cine-si poate permite sa manance numai salate si alte minunatii) 2. Sunt sanatoase, dar organismul are nevoie de cam tot ce ofera natura(asta include si painea- si faptul ca painea ingrasa e un basm. ce ingrasa este ceea ce pui pe acea felie- sunca, branza, unt.) Pentru a va mentine greutatea si chiar pentru a slabi fara a va strica organismul, este foarte indicat sa mancati o lamaie pe zii. Lamaia elimina toxinele, va subtiaza acele parti "unde efectele dietei nu pot ajunge" -de la glezna,sold, fundulets etc. Totodata lamaia este si fructul care incetineste imbatranirea si ascunde ridurile : Si o lamaie pe zi cred ca oricine si-o poate permite Slabesti incet si cu efect si nu iti strici stomacul. Desigur poti manca orice (acum nici chiar tot ce iti ofera fast food-urile)dar poti gusta chiar si dulciuri . Lamaia nu se ia pe stomacul gol . Incercati, Observati si Bucurati-va de rezultata .
O saptamana plina de zambirici .
blumchen
Postat pe 11 Mai 2009 10:13
Salutare!

Pentru depunerile localizate de grasime, stiu din experienta ca nu functioneaza decit sportul. Dar in orice caz v-ati afla, cred ca ideala este combinatia regim de viata sanatos+sport.

Eu fac de trei ori pe saptamina cite o ora de sala si urmez, cu aproximatie, urmatorul regim:

- micul dejun este singura masa din zi la care maninc efectiv din belsug, pe saturate, iar asta este bine sa fie destul de dimineata (undeva intre 7.00 si 9.30); deasemenea, este singura masa la care maninc piine (neagra);

- la prinz m-am obisnuit sa maninc un singur fel de mincare, de obicei o salata mare de legume (cu o lingura de ulei de masline - pentru ca majoritatea vitaminelor din legume sint liposolubile, adica au nevoie de grasimi ca sa poata fi asimilate de organism si cu otet de mere - care are rolul de a stimula metabolismul) si carne (fiarta si adaugata in salata, la gratar etc.) sau peste (conserva sau preparat de mine);

- doua zile pe saptamina, miercurea si vinerea, respect postul ortodox, cum am invatat din familie: fructe si legume; si posturile de peste an sint extraordinare, pentru suflet si pentru trup;

- de cele mai multe ori pe saptamina, nu maninc nimic dupa ora 16.00 si intr-adevar asta da rezultate spectaculoase (am citit undeva chestia asta: in engleza se cheama "dinner-cancelling", adica efectiv anulezi cina si slabesti pentru ca daca nu mai maninci nimic dupa ora 16.00 organismul secreta un hormon de crestere care te ajuta sa arzi grasimile "peste noapte", si la propriu, si la figurat);

- daca intr-o seara imi este totusi extrem de foame, maninc citeva migdale sau nuci neprajite si nesarate (asa cum se gasesc pe la magazinele naturiste) si/sau un Fibrobar simplu (varianta aia forte, cu seminte de in, ma oripileaza, mi-am luat o data si nu am putut termina batonul, pentru ca era ca si cum as fi crantanit insecte);

- mai folosesc Fibrobar simplu si cind imi este pofta de ceva dulce sau in completarea unei mese;

- un truc este ca am mereu in geanta citeva migdale sau un baton, pentru situatiile in care mi se face foarte foame, ca sa evit capcana de a-mi cumpara produse de patiserie, fast-food etc.;

- la fel, nu plec din casa fara sticla mea de 0.5 l de apa;
- beau intre 2-4 litri de apa zilnic, in functie de cit de mult sint plecata de acasa si de cit de des stiu ca am posibilitatea sa merg la baie;

- o data pe saptamina maninc orice bunatate de care mi-a fost foarte pofta in restul zilelor (de obicei, la sfirsit de saptamina, ca atunci sint tentatiile mai mari; exemplu, simbata asta am adaugat maioneza la salata de prinz, apoi am iesit la un tiramisu si mi-am permis si un tort de inghetata din ala de 400 de ml, pe care l-am mincat acasa, la un film - faza e ca nu mai repet "aventura" decit saptamina viitoare si asta doar daca am sa simt nevoia);

- nu va temeti de lamiie, chiar daca aveti probleme de tipul gastritei: acidul ei este neutralizat cind ajunge in stomac, are loc o reactie chimica in contact cu sucul gastric si rezulta un compus alcalin); eu beau zilnic suc de lamiie diluat, proportia e sucul unei lamii la o cana de 250 ml apa, cel mai bine intre mese;
- important: consumati lamiia imediat ce o stoarceti si asta e valabil pentru orice preparat crud din legume si fructe, pentru ca in foarte scurt timp intervine procesul de oxidare si lucrurile se cam complica (se pierd unele elemente nutritive, altele capata potential daunator etc.);
- ideea ar fi sa va opriti cu lamiia si citricele in general inainte de ora 18.00, daca nu vreti sa aveti insomnie; pe de alta parte, daca aveti aveti de terminat un proiect si stiti ca va prind ore tirzii, folositi sucul de lamiie in locul cafelei: vitamina C va "sterge" efectiv oboseala fizica si intelectuala mai bine decit cafeaua;

- apropo, s-a demonstrat stiintific: cofeina si anticonceptionalele orale inhiba arderea grasimilor; in plus, cofeina duce, in timp, la micsorarea sinilor (mai gugaliti si voi, daca vreti detalii);

- atentie la fructe! au si ele zaharul lor (fructoza) si daca depasiti limita de 1-2 pe zi, s-ar putea sa va intrebati de ce nu functioneaza regimul; inca ceva: trebuie sa existe o pauza intre fructe si mesele principale - jumatate de ora, daca mincati fructul inainte de masa si doua ore - pentru varianta "dupa masa";
- am lasat la urma un element-cheie: somnul; stiti ca "somnul de frumusete" este cuprins intre 22.00-00.00, eu una nu reusesc sa ma culc asa devreme decit foarte rar, insa incerc sa respect un minim de sapte ore de somn/noapte; in plus, daca am cum, ziua mai trag un pui de somn de maximum 30 de minute (calculalte estimativ din momentul in care adormiti, adica daca stiti ca adormiti cam in 10-15 minute, puneti ceasul sa sune peste 40-45 de minute): incercati si voi, este extrem de revigorant, eu am senzatia uneori ca m-am odihnit ore intregi; important este sa nu depasiti cele 30 de minute, pentru ca dup-aia efectul este de molesire (la fel, gugaliti pentru detalii);

- cam astea ar fi principiile de viata sanatoasa pe care le pun in practica, enjoy si voi! :)

PerfectSweetLemonade
Postat pe 11 Mai 2009 12:51
De la: PerfectSweetLemonade, la data 2009-05-11 12:51:43Salutare!

Pentru depunerile localizate de grasime, stiu din experienta ca nu functioneaza decit sportul. Dar in orice caz v-ati afla, cred ca ideala este combinatia regim de viata sanatos+sport.

Eu fac de trei ori pe saptamina cite o ora de sala si urmez, cu aproximatie, urmatorul regim:

- micul dejun este singura masa din zi la care maninc efectiv din belsug, pe saturate, iar asta este bine sa fie destul de dimineata (undeva intre 7.00 si 9.30); deasemenea, este singura masa la care maninc piine (neagra);

- la prinz m-am obisnuit sa maninc un singur fel de mincare, de obicei o salata mare de legume (cu o lingura de ulei de masline - pentru ca majoritatea vitaminelor din legume sint liposolubile, adica au nevoie de grasimi ca sa poata fi asimilate de organism si cu otet de mere - care are rolul de a stimula metabolismul) si carne (fiarta si adaugata in salata, la gratar etc.) sau peste (conserva sau preparat de mine);

- doua zile pe saptamina, miercurea si vinerea, respect postul ortodox, cum am invatat din familie: fructe si legume; si posturile de peste an sint extraordinare, pentru suflet si pentru trup;

- de cele mai multe ori pe saptamina, nu maninc nimic dupa ora 16.00 si intr-adevar asta da rezultate spectaculoase (am citit undeva chestia asta: in engleza se cheama "dinner-cancelling", adica efectiv anulezi cina si slabesti pentru ca daca nu mai maninci nimic dupa ora 16.00 organismul secreta un hormon de crestere care te ajuta sa arzi grasimile "peste noapte", si la propriu, si la figurat);

- daca intr-o seara imi este totusi extrem de foame, maninc citeva migdale sau nuci neprajite si nesarate (asa cum se gasesc pe la magazinele naturiste) si/sau un Fibrobar simplu (varianta aia forte, cu seminte de in, ma oripileaza, mi-am luat o data si nu am putut termina batonul, pentru ca era ca si cum as fi crantanit insecte);

- mai folosesc Fibrobar simplu si cind imi este pofta de ceva dulce sau in completarea unei mese;

- un truc este ca am mereu in geanta citeva migdale sau un baton, pentru situatiile in care mi se face foarte foame, ca sa evit capcana de a-mi cumpara produse de patiserie, fast-food etc.;

- la fel, nu plec din casa fara sticla mea de 0.5 l de apa;
- beau intre 2-4 litri de apa zilnic, in functie de cit de mult sint plecata de acasa si de cit de des stiu ca am posibilitatea sa merg la baie;

- o data pe saptamina maninc orice bunatate de care mi-a fost foarte pofta in restul zilelor (de obicei, la sfirsit de saptamina, ca atunci sint tentatiile mai mari; exemplu, simbata asta am adaugat maioneza la salata de prinz, apoi am iesit la un tiramisu si mi-am permis si un tort de inghetata din ala de 400 de ml, pe care l-am mincat acasa, la un film - faza e ca nu mai repet "aventura" decit saptamina viitoare si asta doar daca am sa simt nevoia);

- nu va temeti de lamiie, chiar daca aveti probleme de tipul gastritei: acidul ei este neutralizat cind ajunge in stomac, are loc o reactie chimica in contact cu sucul gastric si rezulta un compus alcalin); eu beau zilnic suc de lamiie diluat, proportia e sucul unei lamii la o cana de 250 ml apa, cel mai bine intre mese;
- important: consumati lamiia imediat ce o stoarceti si asta e valabil pentru orice preparat crud din legume si fructe, pentru ca in foarte scurt timp intervine procesul de oxidare si lucrurile se cam complica (se pierd unele elemente nutritive, altele capata potential daunator etc.);
- ideea ar fi sa va opriti cu lamiia si citricele in general inainte de ora 18.00, daca nu vreti sa aveti insomnie; pe de alta parte, daca aveti aveti de terminat un proiect si stiti ca va prind ore tirzii, folositi sucul de lamiie in locul cafelei: vitamina C va "sterge" efectiv oboseala fizica si intelectuala mai bine decit cafeaua;

- apropo, s-a demonstrat stiintific: cofeina si anticonceptionalele orale inhiba arderea grasimilor; in plus, cofeina duce, in timp, la micsorarea sinilor (mai gugaliti si voi, daca vreti detalii);

- atentie la fructe! au si ele zaharul lor (fructoza) si daca depasiti limita de 1-2 pe zi, s-ar putea sa va intrebati de ce nu functioneaza regimul; inca ceva: trebuie sa existe o pauza intre fructe si mesele principale - jumatate de ora, daca mincati fructul inainte de masa si doua ore - pentru varianta "dupa masa";
- am lasat la urma un element-cheie: somnul; stiti ca "somnul de frumusete" este cuprins intre 22.00-00.00, eu una nu reusesc sa ma culc asa devreme decit foarte rar, insa incerc sa respect un minim de sapte ore de somn/noapte; in plus, daca am cum, ziua mai trag un pui de somn de maximum 30 de minute (calculalte estimativ din momentul in care adormiti, adica daca stiti ca adormiti cam in 10-15 minute, puneti ceasul sa sune peste 40-45 de minute): incercati si voi, este extrem de revigorant, eu am senzatia uneori ca m-am odihnit ore intregi; important este sa nu depasiti cele 30 de minute, pentru ca dup-aia efectul este de molesire (la fel, gugaliti pentru detalii);

- cam astea ar fi principiile de viata sanatoasa pe care le pun in practica, enjoy si voi! :)



Mersi mult E chiar fain ce ai scris si multe lucruri nu stiam :)
liliana2005
Postat pe 11 Mai 2009 16:29
De la: liliana2005, la data 2009-05-11 16:29:58
De la: PerfectSweetLemonade, la data 2009-05-11 12:51:43Salutare!

Pentru depunerile localizate de grasime, stiu din experienta ca nu functioneaza decit sportul. Dar in orice caz v-ati afla, cred ca ideala este combinatia regim de viata sanatos+sport.

Eu fac de trei ori pe saptamina cite o ora de sala si urmez, cu aproximatie, urmatorul regim:

- micul dejun este singura masa din zi la care maninc efectiv din belsug, pe saturate, iar asta este bine sa fie destul de dimineata (undeva intre 7.00 si 9.30); deasemenea, este singura masa la care maninc piine (neagra);

- la prinz m-am obisnuit sa maninc un singur fel de mincare, de obicei o salata mare de legume (cu o lingura de ulei de masline - pentru ca majoritatea vitaminelor din legume sint liposolubile, adica au nevoie de grasimi ca sa poata fi asimilate de organism si cu otet de mere - care are rolul de a stimula metabolismul) si carne (fiarta si adaugata in salata, la gratar etc.) sau peste (conserva sau preparat de mine);

- doua zile pe saptamina, miercurea si vinerea, respect postul ortodox, cum am invatat din familie: fructe si legume; si posturile de peste an sint extraordinare, pentru suflet si pentru trup;

- de cele mai multe ori pe saptamina, nu maninc nimic dupa ora 16.00 si intr-adevar asta da rezultate spectaculoase (am citit undeva chestia asta: in engleza se cheama "dinner-cancelling", adica efectiv anulezi cina si slabesti pentru ca daca nu mai maninci nimic dupa ora 16.00 organismul secreta un hormon de crestere care te ajuta sa arzi grasimile "peste noapte", si la propriu, si la figurat);

- daca intr-o seara imi este totusi extrem de foame, maninc citeva migdale sau nuci neprajite si nesarate (asa cum se gasesc pe la magazinele naturiste) si/sau un Fibrobar simplu (varianta aia forte, cu seminte de in, ma oripileaza, mi-am luat o data si nu am putut termina batonul, pentru ca era ca si cum as fi crantanit insecte);

- mai folosesc Fibrobar simplu si cind imi este pofta de ceva dulce sau in completarea unei mese;

- un truc este ca am mereu in geanta citeva migdale sau un baton, pentru situatiile in care mi se face foarte foame, ca sa evit capcana de a-mi cumpara produse de patiserie, fast-food etc.;

- la fel, nu plec din casa fara sticla mea de 0.5 l de apa;
- beau intre 2-4 litri de apa zilnic, in functie de cit de mult sint plecata de acasa si de cit de des stiu ca am posibilitatea sa merg la baie;

- o data pe saptamina maninc orice bunatate de care mi-a fost foarte pofta in restul zilelor (de obicei, la sfirsit de saptamina, ca atunci sint tentatiile mai mari; exemplu, simbata asta am adaugat maioneza la salata de prinz, apoi am iesit la un tiramisu si mi-am permis si un tort de inghetata din ala de 400 de ml, pe care l-am mincat acasa, la un film - faza e ca nu mai repet "aventura" decit saptamina viitoare si asta doar daca am sa simt nevoia);

- nu va temeti de lamiie, chiar daca aveti probleme de tipul gastritei: acidul ei este neutralizat cind ajunge in stomac, are loc o reactie chimica in contact cu sucul gastric si rezulta un compus alcalin); eu beau zilnic suc de lamiie diluat, proportia e sucul unei lamii la o cana de 250 ml apa, cel mai bine intre mese;
- important: consumati lamiia imediat ce o stoarceti si asta e valabil pentru orice preparat crud din legume si fructe, pentru ca in foarte scurt timp intervine procesul de oxidare si lucrurile se cam complica (se pierd unele elemente nutritive, altele capata potential daunator etc.);
- ideea ar fi sa va opriti cu lamiia si citricele in general inainte de ora 18.00, daca nu vreti sa aveti insomnie; pe de alta parte, daca aveti aveti de terminat un proiect si stiti ca va prind ore tirzii, folositi sucul de lamiie in locul cafelei: vitamina C va "sterge" efectiv oboseala fizica si intelectuala mai bine decit cafeaua;

- apropo, s-a demonstrat stiintific: cofeina si anticonceptionalele orale inhiba arderea grasimilor; in plus, cofeina duce, in timp, la micsorarea sinilor (mai gugaliti si voi, daca vreti detalii);

- atentie la fructe! au si ele zaharul lor (fructoza) si daca depasiti limita de 1-2 pe zi, s-ar putea sa va intrebati de ce nu functioneaza regimul; inca ceva: trebuie sa existe o pauza intre fructe si mesele principale - jumatate de ora, daca mincati fructul inainte de masa si doua ore - pentru varianta "dupa masa";
- am lasat la urma un element-cheie: somnul; stiti ca "somnul de frumusete" este cuprins intre 22.00-00.00, eu una nu reusesc sa ma culc asa devreme decit foarte rar, insa incerc sa respect un minim de sapte ore de somn/noapte; in plus, daca am cum, ziua mai trag un pui de somn de maximum 30 de minute (calculalte estimativ din momentul in care adormiti, adica daca stiti ca adormiti cam in 10-15 minute, puneti ceasul sa sune peste 40-45 de minute): incercati si voi, este extrem de revigorant, eu am senzatia uneori ca m-am odihnit ore intregi; important este sa nu depasiti cele 30 de minute, pentru ca dup-aia efectul este de molesire (la fel, gugaliti pentru detalii);

- cam astea ar fi principiile de viata sanatoasa pe care le pun in practica, enjoy si voi! :)



Mersi mult E chiar fain ce ai scris si multe lucruri nu stiam :)



Cum spuneam, enjoy!
PerfectSweetLemonade
Postat pe 12 Mai 2009 21:44
Buna. Am citit ca te intereseaza un ceai de slabit. Eu am luat un ceai antiadipos cu care am slabit aproximativ 10 kg in 2 luni. Ceaiul este de la firma TIANSHI si costa 17 $. Pachetul are 40 pliculete si se consuma 1 pli/zi/1 ceasca de apa fierbinte ( infuzie ). Se bea pe parcursul zile cu inghitituri mici. Acest ceai iti inhiba pofta de mincare. Daca vrei mai multe amanunte adresa mea de e-mail este brsc_cristina@yahoo.com. Poti sa-ti trimit brosura scanata.
brsc_cristina
Postat pe 13 Mai 2009 17:41
Eu va recomand friptura de pui cu salata de varza, fara paine, putine fructe si multe legume....
.................................................................................................................................................................
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=concurs4 - castiga sejurul in Turcia!
danatisianu
Postat pe 4 Iunie 2009 14:57
ar trebui sa ne schimbam stilul de viata,dar este asa de greu!!!!!!!!!!!!! Eu am tinut cure de slabire toata viata,slabeam 5 kg si puneam 7 la loc cand incepeam sa mananc relativ normal.Imi vine sa latru
kudika013265
Postat pe 4 Iunie 2009 18:16
In primul rand sa renuntam la alimentatia dezordonata adoptand o reteta cu f multe salate si mancatul regulat iti readuce greutatea la nivelul normal, a si fara dulciuri cu 2 l apa pe zii e super usor de tinut nu uitati sa nu mancati nici pe saturate eu asa am slabit 20 de kg multi se mira cum am reusit si uite viata e mult mai usor de suportat acum la 54 kg la i.69 SUCCES
pity_82
Postat pe 6 Iunie 2009 09:57
Forever Nutri-Lean, inseamna STIL DE VIATA. A fost conceput pentru a va determina sa deveniti constructorii propriei sanatati si stapanii propriei greutati. Clean 9, declanseaza procesul de eliminare a toxinelor, curatand organismul de toxine, iar Nutri-Lean, continua acest proces de ardere a grasimilor, invatandu-va cum sa atingeti greutatea dorita si cum sa o mentineti (evitand curele de slabire hazardate, alimente nesanatoase si alte conceptii eronate despre nutritie si fitness). Intrati pe site http://www.flp-aloe-vera.ro/controlul_greutatii.html
Forever Living Products - Lider Mondial in Aloe Vera (produce si distribuie pe intreg mapamondul de 31 ani cu succes aceste produse-in tara noastra sunt de 10 ani)> va sta la dispozitie pentru a reusi sa adoptati o dieta sanatoasa, ba mai mult: VETI REUSI SA SLABITI, ASA CUM VA DORITI. Mai intai curatati organismul de toxine, ajungeti la greutatea dorita iar cu Forever Lean (vezi prezentare video) - MENTINETI GREUTATEA DORITA - si daca nu rezistati in fata tentatiilor culinare.
ionelcrestez
Postat pe 6 Iunie 2009 20:46
Forever Nutri-Lean, inseamna STIL DE VIATA. A fost conceput pentru a va determina sa deveniti constructorii propriei sanatati si stapanii propriei greutati. Clean 9, declanseaza procesul de eliminare a toxinelor, curatand organismul de toxine, iar Nutri-Lean, continua acest proces de ardere a grasimilor, invatandu-va cum sa atingeti greutatea dorita si cum sa o mentineti (evitand curele de slabire hazardate, alimente nesanatoase si alte conceptii eronate despre nutritie si fitness). Intrati pe site http://www.flp-aloe-vera.ro/controlul_greutatii.html
Forever Living Products - Lider Mondial in Aloe Vera (produce si distribuie pe intreg mapamondul de 31 ani cu succes aceste produse-in tara noastra sunt de 10 ani)> va sta la dispozitie pentru a reusi sa adoptati o dieta sanatoasa, ba mai mult: VETI REUSI SA SLABITI, ASA CUM VA DORITI. Mai intai curatati organismul de toxine, ajungeti la greutatea dorita iar cu Forever Lean (vezi prezentare video) - MENTINETI GREUTATEA DORITA - si daca nu rezistati in fata tentatiilor culinare.

Dupa ce am facut primul pas ''Detoxifierea organismului"cu programul mentionat mai sus,ne indreptam catre un STIL DE VIATA sanatos (avem nevoie de doua lucruri: bunavointa si Forever Lean. Pentru intrabari, comenzi produse pentru nutritie (garantate 4 ani si recomandate de primul nutritionist-directorul institutului pentru produse alimentare si nutritie) va sunt la dispozitie - ionel.crestez@flp-aloe-vera.ro - nutritionist.

Oferim posibilitatea pentru urmatoarele cursuri (intretinere sau sport de performanta):
* DANS SPORTIV dianapion@yahoo.com Diana Ion antrenor dans sportiv
* GIMNASTICA PENTRU INTRETINERE, MODELARE SI TONIFIERE
* ARTE MARTIALE adrrian_radu@yahoo.com - antrenor arte martiale - 2dan shotokan karate-do
* ARTE MARTIALE adrianalecu2005@yahoo.com - antrenor emerit arte martiale - 6dan shotokan karate-do
* TAE-BO
ionelcrestez
Postat pe 6 Iunie 2009 22:07
Foarte dragutz ce spunetzi voi aici. Am sa incerc si eu sa pun in aplicare cateva chestii dar am o mica nelamurire: am auzit ca lamaia ataca si face rau inimii.Nush dak este adevarat sau nu si as vrea sa ma lamuritzi.



Pupici multzi pt toata loomea
Panaitemirela20
Postat pe 13 Iulie 2009 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: kudika411298 9 Decembrie 2013 21:03
altele 4 De la: just_laura 3 Iunie 2009 18:36
Trucuri de slabire 4 De la: GeorgianaBB 31 Ianuarie 2013 22:24
nu am tinut nici o cura dar acum as face datimi niste sfaturi plzzzz 6 De la: eu21alex 23 Septembrie 2009 11:42
Slabit ! 32 De la: Ni_Col_1 27 Octombrie 2014 11:23