Setari Cookie-uri

Schimbarea locului de munca

Salut tuturor! Lucrez intr-o companie ( un holding) romina in Ucraina, care este destul de respectata in tara voastra, dar din pacate top managementul in Ucraina (toti din Romania/Republica Moldova) nu prea sa ingrijoreaza despre imaginea acestei companii. Angajatii sunt platite mai putin decit in general pe piata de munca locala, si atitudinea din partea sefilor e oribila. N-am nici o perspectiva de a promova in cadrul acestei companiei, nici n-am speranta sa optin un bonus. Lucrez aici 2 ani, tot timp in stare de asteptare, si am inceput sa gindesc despre schimbarea locului de munca. Uneori, mi se pare ca problema este in diferenta mentalitatii nationale, pentru ca stiu ca in Romania toleranta si rabdare este cel mai scurt drum la succes. Voi ce credeti? Ce as face fiind la locul meu? Astept comentarii.

Postat pe 4 Iunie 2008 15:07
obtin* scuze pentru greseli, nu sunt vorbitor nativ de limba romina

Postat pe 4 Iunie 2008 15:10
Depune-ti CV peste tot. Fa-ti cont pe e-jobs si cauta. Ce-i drept e mai greu cu venitul la interviuri, dar poate gasesti mai aproape. sau.. intreaba prietenii, cunostintele si poate mergi undeva la sigur. Bafta!

Postat pe 5 Iunie 2008 10:14
Sunt in Ucraina, e-jobs nu ma va ajuta aici. Totusi, mersi pentru sfat-) Avem si noi niste site-uri aici.
Problema este, ca imi plac colegii mei si atmosfera, in care lucrez, exclusiv sefii mei si salariul meu. Intrebarea este: Cind vorbiti cu seful (cu originea romina) despre marirea salariului, cum va purtati de obicei? Ce spuneti? Uitati-va domnii, la noi inflatie e peste 30 de % in Ucraina, dar salarii nu se schimba, sau "imi dai un salar mai mare, pentru ca plec la o alta firma, si nu veti gasi un alt om sa lucreze cu acestea bani pe locul meu"?
HR la noi are grija numai de sine, imi spune da, da, ai dreptate, dute si vorbeste cu seful singura.
Oricum, daca imi spune nu-vom pleca. Dar cum sa vorbesc cu el, sa-mi spune, da?

Postat pe 5 Iunie 2008 12:38
Ei ..prea multe griji iti faci ...du-te la sef'tu...vorbeste deschis..daca esti cu adevarat buna in munca prestata..ii va fi greu sa nu-ti acorda marirea de salar..mai ales ca zici ca lucrezi de 2 ani de zile acolo ..Atitudinea din partea sefilor e asha ..pentru ca asha o permitem sa fie..eu intotdeauna spun ce gandesc..indiferent ca e sef sau subaltern ..Si da..te duci si vorbesti cu sefu singurica...si ii expui punctat faptele..nelamuri si doleanta...vizavi de salariu ...in functie de raspuns ..o sa-ti dai seama daca se merita sa continui in cadrul companiei respective..Plus..eu cred ca ...comunicarea..e cel mai bun lucru in toate domeniile ...nu numai in relatiile de serviciu ..Eu am renuntat la un post ..unde munca era o placere..colectivul la fel ...insa fara perspective de viitor...mi-am cantarit prioritatile..si am luat o decizie...dar in prealabil am discutat cu cel ierarhic superior mie..(seful) ...dar pentru ca nu am obtinut ce mi-am dorit...si ce stiam ca mi se cuvine ...(marire de salariu) ..am plecat...Marirea de salariu se ofera atunci cand sunt recunoscute meritele angajatului ..cand nu .:))) ce sa mai faci ..
mia_mia
Postat pe 5 Iunie 2008 12:54
Da, mia mia. Ai dreptate, trebuie sa vorbesc cu el deschis.Eu cred ca problema este ca sefii nostri tot cred asa ca "Marirea de salariu se ofera atunci cand sunt recunoscute meritele angajatului" si numai. Nu inteleg ca Ucraina se dezvolta foarte repede in ultimii ani, tot la fel sta treaba cu piata de munca. Nu vor putea gasi un alt angajat ca sa lucreze cu banii care platesc mie acum, daca vom pleca, dar nu inteleg chestele astea, sau nu isi dau seama...nu stiu..In cazul, daca nu merit, lucrez rau - de ce nu-mi dau afara? ooofff, mai bine plec-) gluma* mersi mult pentru sfaturi-)))

Postat pe 5 Iunie 2008 14:42
daca doriti un job bine platit este un salon de masaj care angajeaza fete.ptr detalii trimiteti mail la fantasy_massage@yahoo.com id fantasy_massage

Postat pe 8 Iulie 2008 11:59
Pt un an jumate am suportat o patroana pe care nu i-o odresc la nimeni.. Pana cand intr-o zi nu am maai suportat situatia si m-am decis sa-mi caut un alt job. Am trmis peste 200 de Cv (in fiecare zi consultam ziare, e-jobs, anunturi prin orase, prietene, familie..). Eram dispusa sa ma transfer, sa incep de la zero din nou, pt k mi-am dat seama k degeaba astept intr-o schimbare, economica sau personala in munca pe care o faceam, pt k nu ar fii venit. Intre timp mi-am dat demisia, spunandu-i in fata k nu ma simteam multumita pe plan profesional..Cu doua strambari de nas am treminat tot. Binenteles, k nu mi-am gasit imediat alt job, am asteptat 3 luni, dar a meritat. Daca nu-ti place ceea ce faci, unde lucrezi sau altceva, gandeste-te intotdeauna k nu se merita, pt k viata e una, si mai ales k esti tanara! Ai incredere in tine! discuta cu "sefu" si daca nu merge, nu merge! Doar nu aveti certificat de casatorie :) (asta era sfatul mamei mele, cand ma plangeam la ea de muca pe care o aveam.. )
GOOD LUCK!! :)
andreea_luiza
Postat pe 30 Iulie 2008 13:58
sunt agent pe vanzari bucuresti(carrfour,billa,metro kaufland)nustiu ccesa-ti raspund dar eu zic sa vii in tara ai multe oportunitati de a face cariera in romania .depinde de tine.oricum iti urez succes indiferent de decizia pe care o vei lua
stelarapceanu
Postat pe 3 August 2008 09:56
De luni imi schimb si eu locul de munca am avut probleme cu directorul meu.Plus ca la fel ca mai sus , munceam si nu eram platita deloc bine in raport cu munca depusa. Sunt incantata de jobul pe care l-am obtinut acum si aveti grija , cand nu va convine ceva nu are rost sa acceptati situatia si sa indurati.
Petek
Postat pe 8 August 2008 16:08
buna tuturor!
eu sunt de parere ca oricare dintre noi,care nu se simte in largul ei,care nu e tratata cu respect la locul de muca trebuie sa isi caute altceva.noi suntem singurii care putem decide ce e mai bun pentru noi,in strainatate nici nu se pune problema..."stau aici ca nu am unde sa ma duc,asta e,suport".
si eu am renuntat la un job destul de bun pentru mine din cauza ca s-a produs un abuz,sefa mea a ajuns sa injure angajatele,sa ameninte,ma rog....
cine ar mai sta in conditiile astea la un loc de munca?
stiti cum e:"se inchide o usa....se deschide un geam"!
bafta multa tuturor!
lory_lucian
Postat pe 21 August 2008 10:20

Irinka, daca esti din Ucraina este un pic mai coplicat, dar eu spun sa incerci totusi sa-ti cauti un serviciu in Romania, eventual undeva la frontiera de ex. Radauti, Siret, Suceava, Botosani. Atu-ul tau este ,fata de alti ucraineni, ca stii sa vb limba romana. De ex. ai putea veni pana in Suceava, distanta dintre Cernauti si Suceava nu este foarte mare, si acolo sa consulti Biroul Fortelor de Munca, sau Bursa Locala de Angajari. Mult succes!

Postat pe 19 Septembrie 2008 13:10

In ceea ce priveste atmosfera de la serviciu, conteaza foarte mult pentru climatul tau socio-psihologic...Daca nu te simti in largul tau, la un moment dat nici macar satisfactia materiala nu te mai incalzeste... Eu lucrez la universitate si chiar in colectivul meu sunt foarte multe cazuri de certuri sau mai ales probleme de genul grandomaniei, eu sunt mai tare pt. ca sunt prof. dr. decat tine care esti asist. drd. pe mine chiar ma amuza chestiile astea!

Postat pe 19 Septembrie 2008 13:13
sigur vrea sa se angajeze la salonul de masaj erotic:))))
alexutzab
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:35
Salut, sunt Irinka.
S-a rezolvat cu salariul meu in fine.
Mersi pentru sfaturi)))) Deocamdata, ma descurc fara masajul erotic, slava Domnului

Postat pe 18 Octombrie 2008 00:47
De ce sa iti folosesti internetul de acasa pentru navigari nefolositoare? De ce sa iti pierzi timpul cautand un alt serviciu, sau un al doileaa serviciu, cand ai putea cu un minim de efort sa castigi bani stand in fata calculatorului....
Fi colaborator si tu (la fel ca si mine) la o firma de marketing internationala... Nu trebuie sa fi sceptic sau sa te sperie titlul. O poate face oricine!!! Nu conteaza daca esti copil, student, angajat sau pensionar.Crezi ca este imposibil? Sincer asa am crezut si eu acum ceva timp cand eram in postura ta de acum...

Nu mai sta pe ganduri si trimite un mail pentru informatii suplimentare .. Ai nevoie doar de 3 ore pe zi, acces la internet si buna vointa...
Asa ca lasa negativismul deoparte si incepe de astazi sa decizi TU pentru viata TA... castig intre 18-2000€ /luna in functie de interesul pe care ti-l dai.
Pentru detalii sunt aici sa va raspund mereu:
Argesanu Irina
Skype: argesanu_irina
Yahoo mess: h3r0ina4me@yahoo.com
yo_mama
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:14
De la: Ira28, la data 2008-10-18 00:47:06Salut, sunt Irinka.
S-a rezolvat cu salariul meu in fine.
Mersi pentru sfaturi)))) Deocamdata, ma descurc fara masajul erotic, slava Domnului


Felicitari, Ira.

Dor_a
Postat pe 14 Decembrie 2008 15:19
Buna, sunt din Ploiesti si m-ar interesa castiguri suplimentare (din munca cinstita, bineinteles), pentru ca sunt divortata, am un copil de 14 ani de care trebuie sa am grija si sunt in proces de partaj cu un barbat fara caracter, care doreste si bunuri care nu i se cuvin. Multumesc!
felicias72
Postat pe 21 Decembrie 2008 17:20
buna...
ma puteti ajuta cu niste sfaturi?puteti intra aici http://hubpages.com/profile/caticorina si sa va dati cu parerea despre articolele scrise de mine? Comenturile se lasa numai in lb engleza..va multumesc..si astept sfaturi..si isei pentru niste subiecte originale
corinamusescu
Postat pe 18 Iulie 2009 22:51
De la: andreea_luiza, la data 2008-07-30 13:58:48Pt un an jumate am suportat o patroana pe care nu i-o odresc la nimeni.. Pana cand intr-o zi nu am maai suportat situatia si m-am decis sa-mi caut un alt job. Am trmis peste 200 de Cv (in fiecare zi consultam ziare, e-jobs, anunturi prin orase, prietene, familie..). Eram dispusa sa ma transfer, sa incep de la zero din nou, pt k mi-am dat seama k degeaba astept intr-o schimbare, economica sau personala in munca pe care o faceam, pt k nu ar fii venit. Intre timp mi-am dat demisia, spunandu-i in fata k nu ma simteam multumita pe plan profesional..Cu doua strambari de nas am treminat tot. Binenteles, k nu mi-am gasit imediat alt job, am asteptat 3 luni, dar a meritat. Daca nu-ti place ceea ce faci, unde lucrezi sau altceva, gandeste-te intotdeauna k nu se merita, pt k viata e una, si mai ales k esti tanara! Ai incredere in tine! discuta cu "sefu" si daca nu merge, nu merge! Doar nu aveti certificat de casatorie :) (asta era sfatul mamei mele, cand ma plangeam la ea de muca pe care o aveam.. )
GOOD LUCK!! :)

FELICITARI TIE SI MAMEI TALE CARE TE-A SUSTINUT! AI DREPTATE NU ARE SENS SA TRAIESTI IN STRESS...PLAFONAREA CLAR NU DUCE LA EVOLUTIA PERSONALA...PE MY JOBS...ESTE DIFICIL SA-TI GASESTI UN ANGAJATOR...IN GENERAL PRESA SCRISA ESTE DE ACTUALITATE....ESTE INTERESANTA ZICALA" CE-I AL MEU ESTE PUS DEOPARTE !"...TREBUIE DOAR SA VREI SI SA FII CONSECVENT IN VRERE...
pacifista
Postat pe 26 August 2009 11:05
Buna ziua! Companie de recrutare din UK cauta o persoana vorbitoare nativa de ucrainiana, care sa cunoasca bine si engleza, pentru un job de monitorizare a angajarilor de personal medical ucrainian pentru UK. Am vazut pe acest site un anunt mai vechi al unei d-re din Ucraina, care dorea un job mai bine platit. Cum va pot contacta? In cazul in care sunteti interesata, va rog sa ma contactati la mihai_iacomi@yahoo.com. Mult succes!
kudika_22678
Postat pe 3 Decembrie 2012 15:47
Asa este...atmosfera de la serviciu conteaza si ea pe langa satisfactia materiala.Eu lucrez ca inginer dar nu imi place deloc aici unde lucrez si ma hotarasem anul trecut sa imi schimb locul de munca.Deoarece nu am gasit nimic in domeniul meu,am facut un curs de agent de turism/ghid avand aceasta pasiune de a calatori cat imi permit.Dupe terminarea cursului am inceput ca trimit cv la fffff multe agentii de turism dar nimic de un an de zile.Sunt f dezamagita.M-am gandit atunci sa fiu pfa in turism dar nimeni nu stie daca pot face acest lucru.Nici macar registrul comertului.Asa ca sunt intr-un moment in care nu stiu incotro sa apuc.
mihahao
Postat pe 4 Ianuarie 2013 21:14
Ce de lumne nemultumita... De curiozitate, v-ati gandit vreodata sa incepeti ceva pe cont propriu? Si nu ma refer aici la MLM-uri sau mai stiu eu ce chestii de tip "bani pe net"...
Puteti incerca sa faceti blogging, sau daca aveti aptitudini deosebite sa va oferiti serviciile. Puteti face Social Media, daca va pricepeti la FB, Twitter s.a.
Lasati-i deoparte pe sefii care nu va apreciaza la adevarata valoare si incepeti o viata pe cont propriu. Eu fac treaba asta de ani de zile si sunt multumita. Sigur, nu voi avea niciodata o pozitie de managing partner sau head of something intr-o companie multinationala, care sa dea bine cand o spui in public, dar am liniste si confort psihic...
m1rela79
Postat pe 23 Februarie 2014 11:25
De la: m1rela79, la data 2014-02-23 11:25:21Ce de lumne nemultumita... De curiozitate, v-ati gandit vreodata sa incepeti ceva pe cont propriu? Si nu ma refer aici la MLM-uri sau mai stiu eu ce chestii de tip "bani pe net"...
Puteti incerca sa faceti blogging, sau daca aveti aptitudini deosebite sa va oferiti serviciile. Puteti face Social Media, daca va pricepeti la FB, Twitter s.a.
Lasati-i deoparte pe sefii care nu va apreciaza la adevarata valoare si incepeti o viata pe cont propriu. Eu fac treaba asta de ani de zile si sunt multumita. Sigur, nu voi avea niciodata o pozitie de managing partner sau head of something intr-o companie multinationala, care sa dea bine cand o spui in public, dar am liniste si confort psihic...



ce faci doamnã ?....salveazã-mã ºi pe mine...fã-mã sã pricep...rogu-te. Câþi bani þi-s suficienþi pentru a supravieþui ?...cã am o replicã preconceputã...ce-i drept...în mânecã...Hai cu detalii...pls
quid_pro_quo
Postat pe 23 Februarie 2014 11:29
Nu e bine sa ai replici preconcepute. Din cand in cand, vei da peste cineva care te va face mic(a) de tot...
Eu sunt freelancer de 14 ani. Ce-i drept, am lucrat intr-o firma timp de un an, dar am ajuns la concluzia ca nu e de mine. In timp, am ajuns sa am oarece skill-uri in IT, asa ca am dezvoltat diferite proiecte. Iar de 4 ani investesc la Bursa de Valori Bucuresti. Asta e o "ocupatie" care imi place la nebunie. Atat de mult, incat am facut si un blog despre treaba asta - http://bvbescu.ro. Blogul nu imi aduce venituri, l-am facut tocmai pentru ca am constatat ca in online-ul romanesc nu prea exista resurse din care cei care ar fi interesati de subiect sa poata citi si invata despre ce este vorba.
Cat despre veniturile mele, iti spun doar atat. Am o familie cu 2 copii mici. Asa ca fa si tu calculele cam cat ar trebui sa castig ca sa ne putem intretine... Cam pe acolo este si suma pe care o castig in fiecare luna...
m1rela79
Postat pe 23 Februarie 2014 19:40
De la: m1rela79, la data 2014-02-23 19:40:30Nu e bine sa ai replici preconcepute. Din cand in cand, vei da peste cineva care te va face mic(a) de tot...
Eu sunt freelancer de 14 ani. Ce-i drept, am lucrat intr-o firma timp de un an, dar am ajuns la concluzia ca nu e de mine. In timp, am ajuns sa am oarece skill-uri in IT, asa ca am dezvoltat diferite proiecte. Iar de 4 ani investesc la Bursa de Valori Bucuresti. Asta e o "ocupatie" care imi place la nebunie. Atat de mult, incat am facut si un blog despre treaba asta - http://bvbescu.ro. Blogul nu imi aduce venituri, l-am facut tocmai pentru ca am constatat ca in online-ul romanesc nu prea exista resurse din care cei care ar fi interesati de subiect sa poata citi si invata despre ce este vorba.
Cat despre veniturile mele, iti spun doar atat. Am o familie cu 2 copii mici. Asa ca fa si tu calculele cam cat ar trebui sa castig ca sa ne putem intretine... Cam pe acolo este si suma pe care o castig in fiecare luna...
nu prea mult,,,copiii au alocatii,,,tu pensie falimentara,,,de aia esti pe cont propriu,,,nu risti nimic
INTELIGENTUL-
Postat pe 23 Februarie 2014 19:47
Asta era replica preconceputa? Deh... mi-a zis mie acum multi ani o vorba A.G. Weinberger: Nu vorbi decat daca ai ceva de zis! Ti-o recomand cu multa caldura... :)
m1rela79
Postat pe 23 Februarie 2014 20:57
pastreaz-o
INTELIGENTUL-
Postat pe 23 Februarie 2014 21:01
Interesant, cum la un comentariu adresat lui quid_pro_quo a raspuns gospodarul_neintelijent. S-a incurcat in conturi "amaratul"...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 24 Februarie 2014 09:02
De la: m1rela79, la data 2014-02-23 19:40:30Nu e bine sa ai replici preconcepute. Din cand in cand, vei da peste cineva care te va face mic(a) de tot...
Eu sunt freelancer de 14 ani. Ce-i drept, am lucrat intr-o firma timp de un an, dar am ajuns la concluzia ca nu e de mine. In timp, am ajuns sa am oarece skill-uri in IT, asa ca am dezvoltat diferite proiecte. Iar de 4 ani investesc la Bursa de Valori Bucuresti. Asta e o "ocupatie" care imi place la nebunie. Atat de mult, incat am facut si un blog despre treaba asta - http://bvbescu.ro. Blogul nu imi aduce venituri, l-am facut tocmai pentru ca am constatat ca in online-ul romanesc nu prea exista resurse din care cei care ar fi interesati de subiect sa poata citi si invata despre ce este vorba.
Cat despre veniturile mele, iti spun doar atat. Am o familie cu 2 copii mici. Asa ca fa si tu calculele cam cat ar trebui sa castig ca sa ne putem intretine... Cam pe acolo este si suma pe care o castig in fiecare luna...


Doamna, nu va justificacti in fata unúi user nesimtit pentru viata pe care o duceti Dumneavoastra.


Dumneavoastra, sunteti o persoana de buna credinta, in schimb, celui caruia i-ati raspuns nu poseda nici bun simt si nicio alta forma de respect, drept dovada, in acest sens, sta tonul si lipsa de respect cu care ne trateaza pe noi, utilizatoarele acestui forum, si conturile multiple pe care si le-a creat ca sa ne jigneasca si sa ne injure.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 24 Februarie 2014 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oportunitate de castig! 1 De la: floryna_l_lazy 24 Ianuarie 2011 13:08
Cautam consultanti Life Care 4 De la: kudika226898 27 Noiembrie 2010 13:23
afacerea ta 2 De la: voicucristina 17 Noiembrie 2009 20:53
Afacerea anului 2009 12 De la: banifrumosi 3 Aprilie 2009 23:51
PLAFAR 1 De la: kudika_995723 28 Noiembrie 2015 23:49