Setari Cookie-uri

Ce se ascunde in spatele afirmatiei : ''Ar fi bine sa nu ne vedem zilnic, pentru ca vom deveni dependenti unul de altul.Dar totusi nici prea rar."?

Situatia e cam asa: un el si o ea se vad, vorbesc, ies in oras, se plac reciproc, au ajuns sa se cunoasca destul de bine, dar cand e vorba sa continue ceea ce au inceput, ceva ce ea credea ca ii face si lui placere, atunci s-a schimbat foaia.Replica lui a fost: "sunt obosit, nu am chef.Ei nici chiar zi de zi sa ne vedem, e prea mult.Cel mai bine ar fi sa rarim iesirile."
Eu zic ca adevaratul sens al afirmatiilor lui e sa nu isi puna prea mari sperante ca va iesi ceva.In sensul ca sunt prieteni, dar mai mult de atat nu pot fi.

Postat pe 5 Iunie 2008 16:31
cand te atrage si simti ceva pentru celalalt,vrei sa fii mereu in compania lui,sa-l ai aproape,sa il vezi des ...ce ti-a zis nu denota decat lipsa de interes din partea lui
lief
Postat pe 5 Iunie 2008 16:41
Te`as intreba daca el si`a schimbat atitudinea fata de ea brusc dupa ce s`a culcat cu ea. Pentru ca atunci e clar . I s`a intamplat unei prietene d`ale mele sa aiba impresia ca "l`a apucat pe Dumnezeu de picior" , ce baiat bun gasise , si dupa ce a ajuns in pat cu el s`a schimbat foarte mult fata de ea. Are dreptate lief , ori este dezinteresat , ori e prea independent si sperficial , si in ambele cazuri e aiurea.
Kittynelle
Postat pe 5 Iunie 2008 19:09
aaa,si ca sa subliniez...e si mai grav daca e la inceputu relatiei cu el
lief
Postat pe 5 Iunie 2008 22:45
el doar ..,a vrut-o...si e satul deja de ea.si..,parca ..,o mai vrea.DAR EU, NU CRED!!mira-m-as...si cred ca am dreptate.:))

Postat pe 5 Iunie 2008 23:27
Ori interesul lui initial a fost sa o treaca in statutul de "statistica", iar acum, nu este atat de interesat de a avea o relatie cu ea, mai mult decat una de amicitie si sex ocazional. Ori vaianta 2: ca el este o fire mai independenta si are si el nevoie de un pic de spatiu, chestia cu relatia speriindu-l ca il ingradeste si plafoneaza. In cel de-al doilea caz, trebuie luat usor, cu zaharelul, ca pe copilasi incepand: "cu un mai rarut e mai finut", ca sa-i mentina interesul activ si apoi ushor in timp, marindu-i dozele liniar, exponential (in functie de modul de raspuns al pacientului la medicatie) pana la subjugarea totala :d. Bafta. :d
smecta
Postat pe 6 Iunie 2008 09:15
Ce anume nu crezi stef80?Da, atititudinea lui s-a schimbat dupa ce a facut sex cu ea, desi ei i se pare ca pana sa afirme ceea ce el a afirmat nu parea sa se fi schimbat.Sau poate el are nevoie de spatiu?Mentionez ca de la o vreme ea il cam trage de maneca sa iasa cu ea, iar el la inceput refuza, dar mai apoi revine asupra deciziei si face tot ca ea.

Postat pe 6 Iunie 2008 09:39
mai sa fie- eu nu prea as crede ca mai este interesat de ea. Cat de speriat ar fi , daca iti place iti place si gata, ti-ai prins urechile. eE CLAR CA NU-I PLACE FATA SAU II PLACEA DAR SEXUL NU SA POTRIVIT??

Postat pe 6 Iunie 2008 10:18
:)
si mie mi-a spus pritenul,ceva de genul asta si apoi am aflat ca ma insela de zor.....
alone
Postat pe 6 Iunie 2008 10:27
fetelor eu stiu(din experienta proprie) ca cel putin la inceputul relatiei pertenerii stau lipiti ca " marca de scrisoare".faza cu sa nu devenim dependenti: da ce draga esti drog care da dependenta si are repercursiuni letale????mi se pare puerila explicatia si de pusti de 16 ani.sau domnul nu doreste o relatie serioasa cu implicatii ci doar sa fi disponibila cand are el chef, timp, dispozitie.numai serioasa nu poate fi o astfel de relatie!

Postat pe 6 Iunie 2008 10:53
Mie mi se pare destul de clar ce NU vrea tipul asta: nu o vrea pe fata si vrea orice altceva ce nu are legatura cu ea. Nu trebuie suparare,ci trebuie acceptat,e greu de acceptat,insa se mai intampla.
emyia
Postat pe 6 Iunie 2008 12:20
faptul ca a incercat sa mai rareasca din intalnirile cu prietena lui nu inseamna ca nu o mai vrea,poate pur si simplu simte ca se sufoca, ca nu poate sa se desfasoare liber in treburile cotidiene,in momentul cand ajungi sa te vezi prea des(ca si in ex de mai sus)ca nu prea mai ai timp de tine si atunci incerci sa raresti asa zisele intalniri cu iubita,acum depinde ce va intelege ea,binenteles ca ea ar putea sa inteleaga multe lucruri,cum ca nu o mai vrea.....dar privind din punctul de vedere al sexului opus,este mai benefic pentru relatie sa te intalnesti cu pers. iubita atunci cand simti nevoia si nu ptr ca sa facut un obicei de a te intalnii in fiecare zi la aceeasi ora,deja parca vorbim de un ritual facut zilnic care isi pierde din valoare!
alb_bastru
Postat pe 1 Iulie 2008 10:18
Si mie mi-a facut fostul iubit la fel. la inceput, intalniri prilejuite prin propunerile lui, in fiecare zi si cat mai multe ore..
dupa o perioada, propunerea..sa ne vedem mai putin, astfel incat sa mai poate sa iasa si cu baietii, pe care e drept ii neglijase total.
eu nu consider ca e vreo problema, daca chiar simti nevoia sa fi cu celalalt non stop, e mai mult din dependenta, nu din iubire pura si totala. suntem fiinte de sine statatoare, sau cel putin asa ar trebui, sa ne respectam dorintele si independenta.
daca il lasi mai liber si ii respecti dorintele, la fel le va respecta si el pe ale tale, in privinta iesitului cu fetele, sau mofturile personale.
si pana la urma, iti zic din experienta proprie, tot el se va intoarce cand isi va da seama ca nu-i place ca poti sa stai si fara el :)
daca insa e mai mult decat nevoia asta mica de libertate, si se raceste sau nu mai e dornic sa te vada e o problema si inseamna ca alege calea lasa de a ti-o arata
buburuza22
Postat pe 3 Iulie 2008 12:49
O femeie desteapta nu lasa sa se intimple asa ceva
Daca il vrea pe El (din povestea de mai sus )Ea trebuie sa faca in asa fel incit sa nu se vada zilnic la inceput -mai rarut ca-i mai dragut,in asa fel lui i se stirneste interesul si nu se mai ajunge la acea situatie jenanta din poveste.Ar trebui citita inainte cartea:"Reguli cum se cuceresc barbatii"unde e descris clar psihologia masculina cu mai mult e sau mai putine explicatiii de ce e asa si de ce nu e asa .

Postat pe 4 Iulie 2008 22:19
Multumesc pentru sfaturi.am sa tin cont de ele daca va mai fi nevoie.Oricum fiindca i-am lasat spatiu nu mai e de acord cu ceea ce el singur a spus, sa ne vedem mai rar.Acum vrea sa ne vedem mereu, sa stam cat mai mult impreuna.

Postat pe 14 Iulie 2008 10:46
......................................................................
Izbitor de mult seamana situatia descrisa de tine in orice cuplu, eu cel putin ma regasesc in procent de 100% in EL- tipul comod de acasa, recunosc asta, desi imi este greu.
Dar ce sa-i faci, asta este, ceea ce pare compatibil la inceput ajunge la scurt timp sa fie exact opusul aceluia initial, si chiar daca ai dreptate, fii fericita cu un singur lucru, deoarece ai castigat un prieten, pentru ca:" O dragoste se poate transforma cu timpul in prietenie, pentru ca invers acest lucru nu va fi niciodata de bun augur!"
...................................................................
BIGUT
Postat pe 14 Iulie 2008 13:29
asta mi s-a intamplat si mie, dar eu am fost cea care a facut afirmatia respectiva..la mine cred ca era lipsa de incredere, nesiguranta, si sicer imi era frica sa ma indragostesc de cineva prea repede, nu il vedeam destul de atragator, parea ca nu e genul meu..... si i-am zis ce simt, el a inteles si a doua zi nu a mai vrut sa iesim, poate urmatoarea zi.....ciudat e ca atunci cand mi-a zis ca nu ne vedem pentru ca ma mai lasa libera, m-am ofticat si tocmai realizasem ca ma atrage, si ca exista chimie.....cine sa mai inteleaga oamenii?
poate si cel de care vorbesti e la fel...cine stie?
micky_ai
Postat pe 15 Iulie 2008 14:23
buna..sa vad spun eu kum a fost la mine..am facut exact ka in afirmatia de ma sus,am inceput prin a ne vedea zilnic,apoi mai putin..si tot asa,cand ajungeam sa ne vedem prea rar o luam iar de la capat..adik zilnic si tot asa..si ce credeti?asa au trecut...7ani...sa vezi si sa nu crezi,chiar asa a fost,cel mai bine cand auzi afirmatia asta de la cel de langa tine sa uiti nr de tel,adresa ursuletul de plus inelul primit cadou sau mai stiu eu ce..ai sa cazi cat de curand in monotonie,obisnuinta
bebina
Postat pe 29 Iulie 2008 17:17
buna!
eu sunt la fel ca si prietenul tau... simti nevoia de libertate... de a te vedea mai rar... nu inteleg ce e gresit in asta iar prietenul meu e la 180 de grade, el vrea sa ne mutam impreuna... pur si simpu sunt oameni carora le place sa aiba timp pentru ei.... nu inseala si sunt implicati in relatie dar in felul lor...
mvlaura
Postat pe 30 August 2008 08:31
Exista si cazul cand o persoana spune k e mai bine sa ne vedem mai rar pt a vedea adevaratele sentimente pe care le simte fata de persoana respectiva.Poate fi un semn k persoana de langa tine nu stie cu adevarat ce simte ,si se simte putzin confuza sau tinde spre dezinteres.
bestiuitza
Postat pe 21 Septembrie 2008 01:36
asta e si parereaea si eu sunt in aceasi situatie fostul meu prieten imi spunea ca doreste sa ne vedem mai rarut ca e mai dragut iar eu nu am inteles ce vrea sa spuna credeam ca vrea sa scape de mine dar era exact invers el avea nevoie de o pauza in relatie spunea ca e obosit si fizic si psihic si e mai bine sa luam o pauza atunci eu m-am suparat si l-am banuit ca vrea sa ma insele fostul meu prieten vazind ca sunt prea geloasa si ca il banuesc ca ma inseala a hotarit sa se desparta de mine si de un an de zile sunt singura el nu ma mai suna ba chiar l-am vazut ca s-a impacat cu fosta lui nevasta de care a divortat de vreo doi ani

Postat pe 21 Septembrie 2008 10:20
barbatul incearca ...daca i se ofera totul pe tava ..........o lasa ........daca nu incearca pna se lasa batut.........astia sunt barb care le place distractia ............sunt unii care spun daca nu sarutai superb nu ma mai intalneam cu tine .........asa si cu sexul daca nu ia placut cum a facut a lasat-o balta............si nu cred ca a fost vina ei.......trebuia sa fi mai rapida ca el in gandire sa iti dai seama cam ce vrea...........dar sunt unii care asa le place sa aiba o relatie mai rar ...zic ei asa imi dau seama cat o iubesc sau daca imi lipsseste.......dar eu merg pe principiu ma des la inceput ca sa cunosti pers si apoi tot mai des ca nu mai poti sta fara ea

Postat pe 21 Septembrie 2008 10:48
De la: alb_bastru, la data 2008-07-01 10:18:28faptul ca a incercat sa mai rareasca din intalnirile cu prietena lui nu inseamna ca nu o mai vrea,poate pur si simplu simte ca se sufoca, ca nu poate sa se desfasoare liber in treburile cotidiene,in momentul cand ajungi sa te vezi prea des(ca si in ex de mai sus)ca nu prea mai ai timp de tine si atunci incerci sa raresti asa zisele intalniri cu iubita,acum depinde ce va intelege ea,binenteles ca ea ar putea sa inteleaga multe lucruri,cum ca nu o mai vrea.....dar privind din punctul de vedere al sexului opus,este mai benefic pentru relatie sa te intalnesti cu pers. iubita atunci cand simti nevoia si nu ptr ca sa facut un obicei de a te intalnii in fiecare zi la aceeasi ora,deja parca vorbim de un ritual facut zilnic care isi pierde din valoare!


iris_4_ever
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:08
Eu-s de acord cu prietenul tau , e adevarat ca la inceput relatia pare ca fiind cea mai frumoasa din cate ai avut vreodata si bla bla-uri de genul dar majoritatea cuplurilor au tendinta de a exagera.

Asa eram si eu cand eram mai mititica sa zicem , dupa primele 2 luni de relatia imi dadeam seama ca in cele 2 luni eu nu iesisem decat cu el.
Nu tu iesit cu fetele , nu tu stat singura in casa si jucat zuma ore intregi ,in fiecare seara cu el , cu prietenii sau familia lui iar pe ai mei ii lasesm de izbeliste.

La un moment dat devine sufocant genul asta de relatie
Am avut un baietel care nu a inteles nevoia mea de spatiu si desi vorbeam cu el in cursul zilei si ii spuneam ca nu ne vedem seara ...ma trezeam cu el la usa ca pana mea , a venit doar sa-mi vada ochisorii

De fiecare data eram acasa ,uitandu-ma la un film SINGURA,jucand zuma SINGURA sau cu o prietena venita la mine , nici pomeneala sa-l insel sau ceva de genu.
Ramanea blocat cand ma prindea SINGURA si imi punea vechea intrebare :preferi sa vezi filmul singura decat sa stai cu mine ?

Mititelul de el nu a inteles niciodata de ce m-am despartit de el a ,,n''a oara cand a trecut doar sa-mi vada ochisorii si chiar imi placea de el dar .....lasa omu' sa respire ,ce-i mult strica !
iris_4_ever
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:22
Sincera sa fiu, asa sunt si eu. Am avut de pierdut cand mi-am zis parerea, satula dupa doar cateva saptamani de vazut zilnic si am dorit sa raresc intalnirile. Nu insemna ca nu il mai voiam pe el ci pur si simplu ma sufocam. Simteam nevoia sa imi fie dor. Simteam nevoia sa ies si cu prietenii mei.
Si ce ciudat, aceasta greseala am facut-o cu toti iubitii mei (deh, boala grea) si toti au fost nemultumiti. Si cand ma gandesc ca ii auzeam pe prietenii mei zicand ca nu isi doresc o iubita cicalitoare si toata ziua pe capul lor.
Marina_Simona
Postat pe 21 Septembrie 2008 12:28
1.Poate intalnirile voastre erau cu precadere doar intre voi 2. Vroia saiasa si cu prietenii lui. Poate e mai bine sa iesiti si cu prietenii vostri amandoi. Asa va cunoasteti si mai bine..
sau 2
Avea prietena stabila...

Eu sunt curioasa mai sunteti impreuna?
dafffne
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:40
chiar exista o astfel de carte?
daca da, zi-mi te rog cine a scris-o, si la ce editura a aparut.
merci,
GiorgianaD
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:16
Ciudat, eu nu am avut nici o data probleme de acest gen.
INSA, cu ultimul meu partener, cu care credeam ca ma inteleg aproape perfect, ca suntem doua suflete pereche, de cate ori (doua ori) s-a intamplat sa-l "neglijez", adica sa ma preocup mai putin de persoana dumnealui, si-a luat de fiecare data zborul ....

Prima data, eu fiind preocupata cu managementul unei firme cu mari proble de organizare, ne-am vazut mai rarutz, si el mi-a solicitat o scurta despartire. Am aflat mai apoi adevaratul motiv - NU era cel invocat, cum ca ar fi avut nevoie de o scurta perioada de respiro!

A doua data, si ULTIMA conform propriei mele decizii, eram procupata cu propriile lui "afaceri" - iar domnul "plangea" dupa "fundul" alteia, aceeasi de la inceputuri ...

Sa fii iubit Domnule! si a ramas de unul singur, precum in proverbul 'cela: "cine alearga dupa 2 iepuri ..."

agoldfish
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:45
cine te iubeste si vrea sa fie cu tine nu iti face faze din astea parerea mea si daca incepe cu chestii de gen sa ne vedem mai rar si etc. atunci nu merita si gata.ideea e sa nu te descurajezi daca intalnesti o astfel de persoana.mi s-a intamplar si mie si l-am bagat... undeva :D...sunt tanara si merit sa intalnesc pe cineva care sa ma aprecieze cu adevarat.parerea mea este ca persoanei respective ii place de ea doar in pat si atat sau asteapta doar sa o prinda in pat si atat si apoi ea devine femeia de casa cuminte bla bla bla si el incepe cu chestii gen "ies si eu cu baietii in oras la o bere sau la o plimbare(zona mai nou)" dar de fapt el iese la vanatoare.genul asta de baieti au deja prietene sau nu isi doresc o rel prea serioasa si in nici un caz cu o persoana care l-ar enervasi l-ar stresa cu telefoanele si cu vazutul zilnic.daca ar fi dupa mine i-as baga in .... masii si gata.a da si sa nu uitam ca sta cu fata din mila si intre timp o inseala la greu si gaseste tot felul de motive gen"mi-e somn,sunt obosit,maine ma duc la munca sau nu rasp la tel(cica nu l-ar fi auzit) etc"
lady_fox_86
Postat pe 21 Septembrie 2008 16:52
Înseamnã cã nu este o relaþie serioasã.Nu are altceva de fãcut ºi acceptã sã fie cu tine doar ca o soluþie de moment. Dacã te iubeºte te vrea lângã el tot timpul.Ceva de genul ne întãlnim când am eu chef sã....ies cu tine.Dacã îþi doreºti o relaþie serioasã atunci îndreaptã-þi atenþia cãtre altcineva.
rebecka2
Postat pe 22 Septembrie 2008 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vesnica problema a fetelor.. 47 De la: ksishy0805 21 Septembrie 2012 14:53
Buna!! 3 De la: thadoogback 20 Martie 2011 16:40
...impas... 37 De la: wews 7 Noiembrie 2009 17:05
Prima intalnire-PONTURI 34 De la: clau19 5 August 2010 22:35
conteaza daca partenerul este cu mult mai inalt decat tine? 33 De la: love_is_precious 14 Iunie 2010 09:18