Setari Cookie-uri

am mers la muti ginecologi si tot nu-mi trece!

Ce sa fac...am o rana mica pe col si am facut o multime de tratamente..si tot Papanicolau II imi iese, si am si o usturime inauntru in timpul actului sxual,nu mai stiu ce sa mai fac, m-am tratat cu o gramada de ovule si spalaturi...!Sfaturi,ceva?
Roxandy
Postat pe 16 Iunie 2008 15:21
Stiu de la o colega care a avut aceeasi problema ca si tine ca pe timpul tratamentului nu trebuie sa intretii relatii sexuale pt a se cicatriza rana. Tu ai respectat acest lucru?
Kittynelle
Postat pe 16 Iunie 2008 17:04
din cate stiu eu, colul este situat mai sus de vagin si e aproape imposibil ca in timpul actului sexual sa ai dureri din cauza ranii de pe col. Poate problema ta tine de lubrifierea in timpul actului sexual, incearca sa folosesti produse speciale de lubrifiere. Oricum problema cu rana pe col nu e de gluma, chiar daca ai fost la o gramada de ginecologi nu o neglija, mai bine cauta unul renumit si apoi urmareste tratamentul cu sfintenie. Cred ca sti care este riscul: CANCER. Eu am pierdut o persoana f. draga mie din cauza cancerului de col uterin. Multa sanatate!!
monica_moni
Postat pe 16 Iunie 2008 19:43
Si inca ceva motivul pentru care ranile pe colul uterin sunt atat de periculoase este ca nu dor si nu ai nici un simtom, doar cand e prea tarziu, apar hemoragiile.
monica_moni
Postat pe 16 Iunie 2008 19:46
Trebuie sa mergi sa cauterizezi rana ..tratamentul dureaza 2 saptamana si tre sa mergi de 2 sau 3 ori pe sapt la pansat dupa care pauza o luna sau 2 nu stiu exact si scapi de ea daca asculti ce iti spune doctorul si ai grija de tine dupa aia ...tre sa il pui pe prietenul tau sa nu sara peste faza de inceput cu preludiu ...ca asta e cel mai periculos prt o femeie desi multe nu stiu chestia asta ..asta e cel mai fregvent motiv prt care poti face o rana pe col...
adri_2
Postat pe 18 Iunie 2008 19:45
din cate stiu eu o rana pe col uterin se cauterizeaza, nu se trateaza numai cu ovule si spalaturi. Cauta un alt doctor si vezi ce parere are. Nu te limita numai la un singur doctor. Eu am avut rana pe col uterin pe care am cauterizat-o prima data, apoi am folosit ovule date de medic. In acelasi timp repaus sexual pe toata durata tratamentului. Sanatate multa iti doresc si nu te speria ca se trateaza, numai ca trebuie sa mergi si la alti doctori, se pare ca dc tau nu a gasit trat potrivit pt tine. Succes.
oanaoana42
Postat pe 19 Iunie 2008 10:37
si inca ceva spalaturile cu ceai de galbenele fac bine, poti incerca, dar trebuie sa le faci zilnic.
oanaoana42
Postat pe 19 Iunie 2008 10:39
cauta alt medic.... e foarte periculos, nu e de gluma... daca nu s-a vindecat cu tratament se poate face o cauterizare cu laser care nu e dureroasa si nu costa chiar o avere... intereseaza-te ce medic face cauterizare cu laser in orasul tau si dupa eu zic sa mergi.... cu cat stai mai mult, cu atat e in defavoarea ta!
rrammy81
Postat pe 19 Iunie 2008 12:18
Roxandy....in principiu fetele te-au sfatuit bine,dar numai medicul are sfaturi competente!!!!ca sa te linistesti trebuie sa stii ca un Papanicolau II inseamna ca totul este normal,fara suspiciuni de celule atipice sau modificate,cum sunt in cazul cancerului de col uterin!!!In ceea ce priveste rana de pe col......tot medicul stie ce este mai bine pt tine!De regula aceste rani se cauterizeaza si totul este ok apoi.....ma gandesc ca ,daca nu ti-a indicat procedura electrocauterizarii nu era atat de grav sau se putea vindeca medicamentos!Cred ca ar fi trebuit sa discuti sincer cu doctorul despre toate acestea,inclusiv despre ,,neplacerile,, care nu trec si care,adesea sunt date de infectii netratate sau recidivante(cum este ciuperca,candida de exemplu)al caror tratament trebuie reluat la un interval de timp sau si preventiv si bineinteles.............nu ne ,,jucam,, in timpul tratamentului,ca nu rezolvam nimic!si inca ceva.............tratam partenerul!!!!altfel te vei reinfecta cu prima ocazie!!!!Multa sanatate tuturor!!!
mell_30
Postat pe 24 Iunie 2008 00:30
fetele au dreptate : de regula o rana pe col e vindeca prin cauterizare, cat despre celelte simptome ar fi cateva intrebari de pus: partenerul acuza si el aceleasi simptome?,inauntru- adica in vagin , te speli doar cu "apa chioara"ca asa trebuie?.Orice gel pt. igiena intima, chiar si absorbantele zilnice pot produce aceste simptome.O ultima intrebare chiloteii sunt din bumbac pur sau din lycra ca da bine la public? transpiratia si secretiile normale stau permanent in contact cu organele genitale nemaifiind absorbite de lenjaria intima si de aici toate usturimile si durerile demai departe.succes si multa sanatate
kudicatica
Postat pe 5 Iulie 2008 10:32
NU se fac spalaturi vaginale cand exista rana pe col! Irita rana! Se poate sta cu fundul intr-un lighean in ceai de galbenele sau coada calului dar in nici un caz spalaturi cu irigatorul!
Ovulele CERVUGID - f eficiente!
Solutia- cauterizare
Cost- in Buc. la cabinet privat 150ron
Neaparat testarea HPV -430 ron dar trebuie facuta!
katia_13
Postat pe 7 Iulie 2008 20:30
adauga la ceaiul de galbenele si ceai de cretisoara de la plafar
amme22
Postat pe 7 Iulie 2008 20:46
...cred ca mai trebuie spus ceva ... degeaba tratezi doar efectul nu si cauza ... mai usor cu avorturile, fetelor, ca va nenorociti singure ... nu mai ascundeti gunoilul sub pres ...
marco918
Postat pe 11 Iulie 2008 22:49
am si eu in prezent o rana pe col, mi s-a zis k nu e mare, dar netratata poate deveni.....am urmat pana acum 2 tratamente.....si presimt ca tot cauterizarea ma asteapta. poti sa faci rana si fara sa faci avort, am auzit de cazuri in care fetele erau virgine si o aveau.....asa k.....cine mai stie de la ce se fac de fapt?....principalele cauze cred k le stiti si voi.....infectii..etc.
si mai stiu ca, colul uterin nu are centri nervosi, deci nu simti durere, numai medicul poate sa o descopere in timp, sau tu...daca ai sangerari, si inseamna ca e grava treaba...:((
micky_ai
Postat pe 16 Iulie 2008 12:34
Numai o idioata poate spune ca rana pe col e din cauza avorturilor!
katia_13
Postat pe 17 Iulie 2008 18:27
CEAI DE COADA SORICELULUI O CESCUTA, MACAR UNA PE ZI....BEI INAINTE DE MASA...O LINGURITA DE PLANTE OPARITA CU O CESCUTA DA APA CLOCOTITA..O LASI LA INFUZIE 1 MINUT..NU MAI MULT...SI BAI TOT CU CEAI DE CODITA SORICELULUI...AI SA MA POMENESTI...MACAR CA ADJUVANT..NU COSTA O AVERE...GASESTI LA ORICE PLAFAR....ZANELE BUNE SA FIE CU TINE!
lilyana_bln10
Postat pe 21 Iulie 2008 21:32
Ginecoloaga mea este o femeie de exceptie in mod sigur vei rezolva o cheama Gabriela Cotarcea si este la MED NEW LIFE de pe strada Romulus 57 Bucuresti,sector 3.Iar nr de telefon este 0213263997.Mult succes!
alexia_victor
Postat pe 22 Iulie 2008 02:13
De la: marco918, la data 2008-07-11 22:49:24...cred ca mai trebuie spus ceva ... degeaba tratezi doar efectul nu si cauza ... mai usor cu avorturile, fetelor, ca va nenorociti singure ... nu mai ascundeti gunoilul sub pres ...
Este cea mai mare aberatie,ca sa nu zic tampenie pe care am putut s-o aud!!!! ranile pe colul uterin apar si independent,ca sa zic asa nu neaparat datorita avorturilor!!!ba as indrazni sa spun ca apar mai degraba celor cuminti si care au grija de ele,decat in cazul traseistelor ,care probabil au devenit imune sau traiesc cu de toate si nu le pasa....Nu mai jigni fara rost sau nu te mai pronunta daca nu esti in masura sau mai documenteaza-te inainte
mell_30
Postat pe 4 August 2008 13:03

Postat pe 4 August 2008 14:18
...iubita..trebuie sa mergi la un dr. ginecolog cu acel rezultat,el iti da un tratament cu ovule si ceva dezinfectant ptr spalaturi interioare si apoi intr-o saptamana ar trebuii sa mergi sa-ti cauterizeze rana...stiu sigur altfel nu trece...am avut si eu dupa nastere...asa si am un sfat,sa nu te speli decat cu sapun intim ptr ca celelalte fac rau,sa ai in casa un flacon de KLION D 100, este bn sa folosesti dupa menstruatie ptr ca si tampoanele produc anumite secretii,si sa te speli destul de des cu bicarbonat de sodiu dizolvat in apa...te pupic...mai vb daca vrei ...nu ma cred isteata,dar eu am trecut prin asa ceva si la randul meu am primit sfaturi...sanatate
tatiana_udrescu
Postat pe 6 August 2008 23:48
am vazut k zicea cineva sa folosesti produse de lubrefiere...eu una nu le recomnand unei persoane cu problemele tale..sa nu-ti cauzeze neplaceri mai mari!si-asa ai de a face cu un mediu iritat

Postat pe 27 August 2008 18:45
am vazut k zicea cineva sa folosesti produse de lubrefiere...eu una nu le recomnand unei persoane cu problemele tale..sa nu-ti cauzeze neplaceri mai mari!si-asa ai de a face cu un mediu iritat

Postat pe 27 August 2008 18:45
monica_moni, ai dreptate: colul este situat deasupra vaginului si in timpul actului sexual, PENSUL NU AJUNGE ACOLO.
uite eu tit recomand medicul meu ginecolog: CALOMFIRESCU MARIUS pe care il gasesti la clinica privata MEDICOVER din VICTORIEI.
este o clinica privata, mai scupma ce-i drept, dar dansul este un fffffffffffffffffffffffffffffffff bun profesionis si sfatuitor. eu am avut multe probleme gincologiece si cu ajutorul acestiu om totul s-a rezolvat fara recidiva.iti poti face programari la nr: 021 310 15 99
toate bine.
mentos_07
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:22
mare prostie am mai auzit...!!!!!!!!!!!!!!
prietena mea are rana pe col si VA SPUN SIGUR CA NU ARE NICIUN AVORT.
asa k.......nu are legatura una cu alta.
mentos_07
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:28
Si eu a avut o rana pe col dar am folosit f multa crema de galbenele si am luat spirulina de 500 de hofigal (cate 10 /zi)vrei luna si pur si simplu a disparut
flivi
Postat pe 21 Septembrie 2008 10:49
si bea ceai de coada soricelului cat poti de mult zilnic
flivi
Postat pe 21 Septembrie 2008 10:51
10 pe zi? nu ii prea mult?
christel_kris
Postat pe 22 Octombrie 2008 16:06
nu e deloc prea mult.stiu o femeie care s-a tratat de cancer la organele genitale cu acest tratament dar ea a ajuns sa ia cate 30 de buc pe zi.si inca odata spun la mine a avut efect iar faptul ca ei mai multa spirulina nu-ti face nimic rau, din contra te ajuta mult.bafta...
flivi
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:40
salut am si eu o problema am fost la ginecoplog si nea dat la amndoi un tratament mie cu ovule si lui ia dat unguent andoua de la aceeasi firma da medicul nu mia spus cum sa foloseasca chestia aia cu seringa si mai sa nu accepte crema prietenul meu mai ales ca pe cutie scrie crema vaginala
sarade
Postat pe 31 Octombrie 2008 23:10
si eu am avut o rana pe col si da , am avut-o in urma unui chiuretaj.Si pot sa va spun ca pe mine ma durea ff tare la contact si sangeram.Am urmat tratament 3 luni insa nu mai stiu cum se numeau medicamentele ,am folosit ovule albastre . . spalaturi vaginale cu ceai de pelin( la recomandarea medicului ) Puneam intr-o seara in ceai bicarbonat , in alta seara puneam otet .Pelinul este cel mai bun cicatrizant.Am facut si repaos sexual o luna .


catylucia
Postat pe 13 Noiembrie 2008 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Chlamydia si simptomele ei 7 De la: dyana_girl 11 Octombrie 2015 00:35
Urgent 7 De la: paoola90 18 Iunie 2012 18:21
analize 7 De la: kudika_nikole 24 Decembrie 2011 15:04
HPV ! Cine il are sa l stapaneasca ...as fi stupida sa zic ..sanatoasa 67 De la: marco918 13 Decembrie 2009 00:50
posibil BTS 5 De la: monik_smekerita 5 Iulie 2010 04:44