Setari Cookie-uri

un subiect care ar trebui sa ne atraga atentia!!!

Din cate stiu, orice tip de cancer se poate vindeca, cu exceptia celui produs de azbest.
Problema adevarata este ca nimeni nu GARANTEAZA ca te vindeci. Fiecare trebuie sa-si decida soarta si sa-si aleaga singur tratamentul ! Daca vei citi in Clinical Oncology (rev. alopata) din 2004, te va apuca disperarea ce procente REALE de VINDECARE are tratamentul alopat. Cred ca trebuie imbinat tratamentul alopat (operatie, daca spune dr) cu tratament energetic (electric) si fitoterapie si dietoterapie. Sunt doua mari teorii privind aparitia cancerului:
(a) teoria degenerarii celulare
(b) teoria originii parazitare a cancerului
Daca cineva vrea sa-si acorde cel mai bun tratament, trebuie sa se trataze cf. ambelor teorii. Trebuie mers cu toate tratamentele (bazate pe ratiune) in paralel. Cel mai important rol il au (dupa parerea mea) psihicul si alimentatia deoarece, indiferent de teoriile (a),(b), exista un singur lucru comun la bolnavii de cancer: organismul suferind de acidoza. Deci, mai ales postoperator, trebuie urmarita aciditatea organismului (data in principal de acumularile de toxine in organsim - deci trat.detoxifiere), vitalitatea celulara si starea sistemului imunitar (si aici este iar o poveste lunga ... NU trebuie luate orice fel de plante care sa superstimuleze sist.imunitar, ci trebuie luate plante care sa MODULEZE sistemul imunitar etc)
dusa
Postat pe 22 Septembrie 2008 13:52

Buna fetelor!
Ma bucur sa vad ca lumea este deschisa la minte si se intereseaza de sanatate...tocmai de aceea va rog sa reflectati putin asupra articolului atasat.
Nu vreau sa influentez pe nimeni, nu sunt doctor, deci, fiecare face ce crede ca e cel mai bine pentru el.Eu zic ca e foarte important sa ne informam inainte, sa ne gandim ca si doctorii sunt oameni, nu le stiu chiar pe toate, oricat de bine intentionati ar fi.
Asa ca cel mai bine este sa trecem toate informatiile prin filtrul gandirii logice si sa luam cea mai buna hotarare.
Aveti grija de voi!
S-ar putea sa va socheze ce o sa cititi, dar eu sunt ferm convinsa ca e cat se poate de adevarat.

http://nuvaccinurilor.blogspot.com/
ina84
Postat pe 26 Septembrie 2008 09:26
da este foarte bn sa avem grija de noi.acest cancer nu se face doar dac contactezi un virus se face din mai multe motive.eu am fost operat de chist ovarian,a fos f mare cat o sarcina in luna a 6-a si din aceasta cauza am si o rana pe col.avand foarte multa secretie produsa de acest chist mi s-a facut o rana,iar aceasta rana netratata in timp.....nici nu vreau sa ma gandesc.puteam sa decurg la aceeasi metoda ca prietena ta,adica sa ma operez dar nu as mai avea posibiliatea sa fac copii.este foarte greu de mn.asa ca aveti grija de voi!!!!!!!
ionela_sanda
Postat pe 10 Octombrie 2008 20:19
nici nu stiu ce sa mai zic....de unde ai siguranta a ceea ce trebuie sa faci?eu am o rana de ff mult timp cred ca vreo 4 ani sau5..insa in tot acest timp mi-am urmarit-o prin controale regulate inclusiv testul PAP.colposcopie si de fiecare data medicul meu m-a asigurat ca NU ESTE DE CAUTERIZAT!ce sa mai cred???
mi-a zis clar ca f multi medici ajung sa zica imediat,gata cauterizam.stau si ma gandesc ce interes ar avea un medic sa nu fie de acord cu cauterizarea in mom in care chiar u propui...la urma urmei vorbind de clinica particulara ar tb sa fie de acord ca ii intra niste bani nu?????
testul pap mi-a iesit mereu 2(adik ok).zi de zi stau si ma gandesc ce sa fac? sa insist cu cauterizarea?
vanda23
Postat pe 11 Octombrie 2008 17:02
miine ma duc la fundeni sa iau rezultatul de la papa nicolau si sincer fetelor imi este tare frica. ma uit seara la sotul si fetita mea si ma apuca plansul. ce oare mai imi rezerva viata de data asta.prima oara cand am avut cancer la picior am zis ca asta este si am trecut usor peste avea 34 de ani apoi in 2003 am facut cancer la san si mi-a fost scos sanul drept si incet incet m-am obisnuit .acum imi este frica sa mai trec prin chimioterapie caci este groaznica si nu stiu daca mai rezistplus daca mai imi face si operatie sincer nu stiu ce sa mai fac.ala cu coarne imi da ganduri sa scap de viata si sa nu ma mai chinui dar pe partea cealalta sotul meu ma incurajeaza si spune ca vom trece si peste asta fiindca eu sant puternica dar cu fiecare zii care trece eu simt ca nu mai am puteri.offff ce viata va mai scriu si maine.
roxafoxa
Postat pe 12 Octombrie 2008 13:26
roxafoxa....mai exact ce e cu tine?aveai probleme si cu partea genitala sau nu inteleg..?sau sunt doar analize sa vezi cum esti cu sanatatea?
gandeste pozitiv!!!!!!!!!!!!!!!!daca ai trecut deja prin asta de 2 ori si esti AICI,cu noi,inseamna clar ca aici vei ramane.doamne domane te iubeste si te va lasa aici pt sotul si fetita ta.nu te mai gandi la prostii.pupik si scrie-mi oricand te simti abatuta.
vanda23
Postat pe 12 Octombrie 2008 16:13
pe sora mea mai mare o cheama vanda.si acum sa va spun ca mi-a iesit papa nicolau super bine iar acum am facut ieri si analize de sange sa vada dr. ce tratament sa urmez, analize hormonale fiindca eu am luat pana acum tamoxifen si se pare ca au ajuns 5 ani.foarte super dr. ginecolog aldea dar foarte multe paciente acolo la spital. acum m-am linistit si sper ca totul sa fie ok.mai vorbim
roxafoxa
Postat pe 14 Octombrie 2008 08:26
buna fetelor....am tot citit ce s-a scris pana acum...opinii pro si contra acestui vaccin...nu va grabiti sa-l faceti,nu va luati dupa parerea nimanui,documentativa bine inainte sa va decideti.Si medicii sunt bulversati...fiecare are o opinie in legatura cu acest lucru...este pacat sa faci ceva ce nu poti repara mai tarziu...doctorita mea spunea ca da sterilitate si oare cine nu isi doreste un bebelus?pentru mine personal testul PAPA NICOLAU este sfant..nu iti zice nimeni sa stai toata ziua pe usile ginecologului...dar o data pe an acest test ar putea sa rezolve multe probleme.Partea proasta ca multe dintre femei..din lipsa de timp,de bani...ignora acest lucru si cand ajung la medic de multe ori este prea tarziu...deci fetelor,ganditi-va bine inainte de a face vaccinul...bineinteles este decizia fiecarei persoane.pupici si sanatate multa va doresc!!!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 7 Noiembrie 2008 12:49
Medicul pediatru al fetitei mele si-a vaccinat ambele fiice. La sfatul sau, am vacinat-o si eu pe a mea, si ma bucur ca am facut-o. Chiar daca nu e inca dovedit ca efectul tine 50 de ani sau mai stiu eu cat, macar stiu ca am facut totul pentru binele fetei. Noi avem in familie cazuri de cancer de col, asa ca traim cu frica in san. Mi s-a parut ca beneficiile sunt mai mari decat riscurile administrarii vaccinului. In definitv, se face deja in 108 tari, printre care si Germania, Anglia, Suedia... Nu pot sa cred ca toti acei medici sunt niste inconstienti.
sorina0
Postat pe 8 Decembrie 2008 22:49
Testul trebuie facut cu sfintenie chiar daca v-ati facut vaccinul, pentru ca vaccinul protejeaza doar impotriva a 4 tulpini ale virusului

Postat pe 8 Decembrie 2008 22:54
Imi pare rau ca-ti spun dar cred ca o sa regreti amarnic ca ti-ai vaccinat fetitele. In primul rand pt. ca vaccinul contine hormonul CGH, supranumit "hormonul vietii si al mortii" deoarece este activ la:
- femeile insarcinate
- persoanele ce au cancer (se pare ca a fost propus ca marker pt. cancer)
Crezi ca stii exact care este efectul injectarii acestui hormon ?
Bine ar fi !
dusa
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:39
cumnata mea s-a operar la un san,extirpare,face chimioterapie inca 3 sedinte..diag.tumoare reziduala carcinomatoasa invaziv ductal.cum se numeste acea analiza?..marker..cum trebuie sa fie? val. normale care sunt in cazul ei? ..la biopsie a iesit:celule epiteliale glandulare maligne in placarde...
danike
Postat pe 12 Decembrie 2008 00:25
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 13:48
Industria vaccinurilor face bilioane pe seama ignorantilor si cauta sa convinga populatia de necesitatea vaccinarii...este parte din decimarea sistematica si..a romanilor...asa cei bogati controleaza numarul excesiv al populatiei pe glob...vaccinari poluare si raboaie....aduceti fetite de zece ani sa le vaccinam in masa pentru caa oricum nu vor incepe activitatea sexuala pina la 14 ani cind vor fi poate sterile...si vor fi revaccinate ...asa ca cei care au de facut bani sa aiba motiv sa incaseze ....pe baza cercetarilor....da sigur....dar de ce sa nu ne lipsim...
jermaine168
Postat pe 4 Mai 2009 04:42
De la: mariana47carmen, la data 2008-09-16 11:38:21AM FOST DIACNOSTICATA CU CANCER DE COL UTERIN TIP BII ,AM FACUT RADIOTERAPIE 25 DE SEDINTESI MENTIONEZ CA AM 49 ANI.V-AS RUGA DACA I-MI POATE RASPUNDE CINEVA DACA ACEST TIP DE CANCER SE VINDECA.ACUM URMEAZA SA MI SE FACA O OPERATIE DE EXTIRPARE DE UTER.



Ai toate sansele sa scapi cu bine insa sa nu neglijezi sfatul medicului post operator. Mama mea a scapat deci si tu poti scapa dar ... odata operata sa nu crezi ca poti sa uiti ca ai avut aceasta boala.Ai grija de tine si urmeaza cu strictete pasii pe care tii indica medicul.Bafta multa ,sanse sunt!
ionia
Postat pe 31 Octombrie 2009 09:14
De la: dusa, la data 2008-09-22 13:52:17Din cate stiu, orice tip de cancer se poate vindeca, cu exceptia celui produs de azbest.
Problema adevarata este ca nimeni nu GARANTEAZA ca te vindeci. Fiecare trebuie sa-si decida soarta si sa-si aleaga singur tratamentul ! Daca vei citi in Clinical Oncology (rev. alopata) din 2004, te va apuca disperarea ce procente REALE de VINDECARE are tratamentul alopat. Cred ca trebuie imbinat tratamentul alopat (operatie, daca spune dr) cu tratament energetic (electric) si fitoterapie si dietoterapie. Sunt doua mari teorii privind aparitia cancerului:
(a) teoria degenerarii celulare
(b) teoria originii parazitare a cancerului
Daca cineva vrea sa-si acorde cel mai bun tratament, trebuie sa se trataze cf. ambelor teorii. Trebuie mers cu toate tratamentele (bazate pe ratiune) in paralel. Cel mai important rol il au (dupa parerea mea) psihicul si alimentatia deoarece, indiferent de teoriile (a),(b), exista un singur lucru comun la bolnavii de cancer: organismul suferind de acidoza. Deci, mai ales postoperator, trebuie urmarita aciditatea organismului (data in principal de acumularile de toxine in organsim - deci trat.detoxifiere), vitalitatea celulara si starea sistemului imunitar (si aici este iar o poveste lunga ... NU trebuie luate orice fel de plante care sa superstimuleze sist.imunitar, ci trebuie luate plante care sa MODULEZE sistemul imunitar etc)



Te vindeci doar daca nimeresti doctorul care trebuie , care isi da silinta sa te salveze si nu te trateaza ca "pe inca unul in plus " .Mama a nimerit pe cine trebuia ,dar din pacate tata nu ,iar acum mai are putin si face un anmde cand nu mai este cu noi.Urata boala si urati sunt medicii care nu isi iau meseria in serios
ionia
Postat pe 31 Octombrie 2009 09:18
Scris de Luca Dezmirpe 30 October 2009

Dupa o activitate de 15 ani ca medic, am crezut ca in acest domeniu nu ma mai surprinde nimic. Tocmai mi s-a demonstrat ca nu e asa. Culmea, acest lucru vine din partea unui alt medic…

Pentru simplitate, voi reproduce pasaje relevante din stirile care au fost sursa de inspiratie a acestui articol.

Elevele de 13 ani vor fi vaccinate impotriva HPV fara aviz din partea parintilor, a anuntat Adrian Streinu-Cercel, secretar de stat in Ministerul Sanatatii, la videochat-ul REALITATEA.NET LIVE.

Nu se mai cere aviz pentru vaccinare. Se va proceda ca la orice campanie de vaccinare scolara. Se anunta cu o zi inainte, iar cine este bolnav anunta ca nu se prezinta la scoala. (sursa)

In momentul in care am citit aceasta stire mi se parea ca am glisat, pe nesimtite, intr-o lume paralela, un melanj intre “1984″ si experimentele medicale naziste din lagarele de concentrare. In primul rand am verificat din nou sursa: este vorba de realitatea.net, site-ul trustului de presa Realitatea-Catavenc u. Nicidecum un blog in care se promoveaza isteric fragmente din teoria conspiratiei.

Instantaneu mi-am amintit de un drept fundamental al omului, un drept fundamental al pacientului: acela de a refuza un tratament propus de medicul care il trateaza:

Pacientul are dreptul sa refuze sau sa opreasca o interventie medicala asumandu-si, in scris, raspunderea pentru decizia sa; consecintele refuzului sau ale opririi actelor medicale trebuie explicate pacientului.

— Art. 13 din Legea nr. 46/2003 a drepturilor pacientului, completata de Norma de aplicare din 7 aprilie 2004, elaborata de Ministerul Sanatatii.

M-am informat cu privire la dreptul de decizie asupra efectuarii unei interventii medicale la copii:

In ceea ce priveste minorul, caruia ii lipseste capacitatea de a consimti, trebuie tinut seama de faptul ca o interventie nu se poate efectua decat spre beneficiul sau direct si numai cu autorizatia reprezentantului legal, sau a unei alte autoritati, persoane ori instante desemnate prin lege. (sursa)

Academia Americana de Pediatrie (The American Academy of Pediatrics, AAP) a argumentat ca “intreaga doctrina” a consimtamantului informat prezinta o aplicabilitate particulara in pediatrie. In consecinta, conform AAP, consimtamantul poate fi acordat numai de catre pacientul “cu capacitate adecvata de decizie si cu imputernicire legala.

Parintii (sau alti apartinatori legali) pot acorda consimtamantul informat, iar copilului i se solicita sa-si dea acordul informat ori de cate ori este nevoie. AAP noteaza ca acordul solicitat are relevanta mai mare cand “interventia propusa nu este esentiala pentru viata copilului si/sau poate fi practicata fara un risc substantial”. (sursa)

Mi s-au confirmat informatiile pe care le stiam deja:

1.orice pacient are dreptul de a refuza un tratament sau procedura medicala;
2.orice tratament sau procedura medicala care se acorda unui copil se poate realiza numai dupa ce s-a obtinut consimtamantul parintelui.
Si totusi, in Romania de vis in care traim, aceste drepturi exprimate clar in lege sunt considerate nerelevante de catre un secretar de stat in Ministerul Sanatatii.

Sincer sa fiu, chiar nu ma intereseaza ce intentioneaza respectivul functionar de stat sa-mi impuna, eu voi refuza activ orice atingere a drepturilor mele si ale copilului meu. Pentru ca am o fetita de 13 ani care se incadreaza in segmentul vizat de campania de vaccinare a Ministerului Sanatatii.

Apropo de campanie:

DECIZIE. Parintii fetitelor de clasa a VI-a si a VII-a vor participa la un sondaj privind vaccinarea contra HPV, comandat de Ministerul Sanatatii.

Daca jumatate dintre cei o mie de parinti chestionati vor fi de acord sa isi vaccineze fetitele si inteleg in ce consta imunizarea, MS va incepe campania de vaccinare. (sursa)

Aparent, aceasta stire arata o stupizenie de nedescris a factorilor de decizie din Ministerul Sanatatii. A declansa o campanie de vaccinare in functie de un sondaj (de opinie!) efectuat in randul populatiei este ca si cum ai decide ce tip de aripi sa montezi unui avion cu reactie facand un sondaj de opinie in randul florarilor. Sper sa nu se supere florarii pe mine, dar cred ca informatiile pe care le detin despre aerodinamica si design in aviatie nu sunt suficiente pentru a construi un avion care sa zboare cu succes.

Din pacate nu e vorba de stupizenie, ci de o politica focusata de a forta populatia sa accepte un anumit tip de vaccinare.

E suficient sa faceti un surf lejer pe net si veti vedea o multime de bannere care promoveaza vaccinarea contra HPV, este suficient sa va plimbati in oras si sa vedeti bannere publicitare care duc o campanie agresiva de sustinere a acestui vaccin. Aici e vorba de interese financiare majore, care sunt instrumentate abil, pe diferite canale, inclusiv pe cele oficiale.

Sunt medic si va spun cu sinceritate: recunosc eficienta unor anumite tipuri de vaccinuri. Fata mea a facut setul de vaccinuri obligatorii (DTP-difterie, tetanos, pertusis; poliomielitic, hepatita B etc.).

In schimb am refuzat categoric vaccinarea contra HPV din motive clare:

•este un vaccin nou, aparut de cativa ani, la care nu se cunosc efectele secundare ce pot aparea pe termen lung;
•Gardasil (vaccinul contra HPV) produce pe patru ori mai multe decese decat celelalte tipuri de vaccinuri (sursa);
•campania americana de vaccinare cu Gardasil-Silgrad a produs 19 decese in 2007 si 28 de decese in 2008 (sursa);
•FDA (Food and Drug Administration) , institutia care se ocupa cu avizarea medicamentelor in SUA, a documentat 6723 de cazuri adverse la injectarea cu Gardasil din care 1061 au fost considerate serioase iar 142 au fost considerate a fi amenintat viata persoanei vaccinate (sursa);
•sunt o multime de inregistrari video pe internet cu declaratii ale victimelor efectelor adverse ale acestui vaccin, adolescente si preadolescente la care s-a administrat Gardasil (vezi lista de resurse de la sfarsitul articolului) .


Ia mai gandeste-te. ..

Privind lista de mai sus, ca parinte in primul rand si ca medic in al doilea rand, ma ingrozesc. Nu sunt dispus sa expun fata mea unor asemenea riscuri. Sunt constient de riscurile unei infectii cu HPV si de complicatiile acesteia, dar riscul poate fi redus pana la disparitie prin metode de bun simt, printre care o viata sexuala de cuplu, normala, in opozitie cu o viata sexuala libertina, cu mai multi parteneri. Acesta este mesajul pe care il transmit fetei mele.

Va intrebati, probabil, de ce a aparut un asemenea articol intr-un site de dezvoltare personala cum este Empower.ro. Motivele sunt mai multe, pentru ca rezultatul unei preocupari constante pentru dezvoltarea personala inseamna:

•curajul sa-ti aperi drepturile;
•capacitatea de a te lupta pentru tine si pentru cei dragi;
•inclinatia de a condamna public o nedreptate, o constrangere care ti se impune, din partea statului sau a oricarei structuri organizationale;
•dorinta de a informa oamenii despre pericolele care ii ameninta (pe ei sau pe copii lor).
Sunt sigur ca voi, cei care cititi aceste randuri, simtiti ca si mine. Sunt sigur ca, indiferent daca aveti sau nu copii, sunteti revoltati de modul in care se incearca sa ni se nege drepturile legale. Sunt sigur ca simtiti nevoia sa faceti ceva.

Ce putem face? Sa ne opunem pasnic!
1. Transmiteti mai departe acest mesaj!

•Recomandati acest articol (copiati adresa URL din browser) prietenilor si cunoscutilor vostri. Luati lista de adrese de email pe care o aveti si trimiteti tuturor link-ul spre acest articol sau copiati articolul in corpul mesajului.
•Rugati prietenii vostri sa faca acelasi lucru, pentru a transforma acest mesaj intr-unul viral.
•Daca aveti un blog, scrieti un articol in care puneti link-ul spre articolul de fata.
•Daca aveti un cont de Facebook sau de Twitter, puneti un scurt mesaj cu link spre acest articol.
•In orice discutie legata de subiectul de fata, nu stati pasivi, incercati sa dati informatia mai departe!
2. Daca sunteti parinti, organizati o miscare de rezistenta la scoala copilului vostru.

•Informati copilul sa refuze orice vaccin pana nu va dati acordul scris.
•Vorbiti cu parintii din clasa pentru a organiza o sedinta in care sa dezbateti problema vaccinarii si a necesitatii acordului scris din partea parintelui.
•Organizati o intalnire la nivel de scoala cu toti parintii pentru a discuta aceasta problema.
•Initiati semnarea unei declaratii comune a parintilor si a comitetului de conducere al scolii in care aratati ca refuzati orice vaccinare a copiilor inainte de a fi informati si de a semna o declaratie de acceptare din partea parintilor.
Sunt drepturi stabilite prin lege, dar inainte de aceasta sunt drepturi naturale!
Fiecare parinte are dreptul de a lua decizii referitoare la sanatatea si viata propriului copil. Nimeni nu va poate lua acest drept decat daca veti renunta la el, din comoditate sau din necunoastere.

Puterea a fost dintotdeauna in numarul oamenilor solidari unei idei. Dati mai departe acest mesaj, impotriviti- va vaccinarii copiilor fara acordul parintilor. Iar daca altii nu vor fi de acord, faceti singuri ce considerati a fi mai bine pentru viitorul copiilor vostri.

Multumiri
•Ii multumesc lui Valentin Bora pentru ca mi-a trimis prin email link-urile cu articolele dedicate problemei vaccinarii copiilor fara acordul parintilor.
•Ii multumesc lui Ionut Ciurea pentru ca a fost de acord sa publice acest articol in Empower.ro.
Resurse
Lista cu inregistrarile video ale victimelor efectelor secundare sau ale parintilor persoanelor decedate in urma administrarii vaccinului HPV (Gardasil-Silgrad) :

•Gabrielle Swank
•Christina Richelle Tarsell (decedata)
•Megan (decedata)
•Tanara Kenzie
•Ashley Ryburn
•Mikaela
•Becca Hougas
•Brittney
•cazuri in mass media
stardancer
Postat pe 3 Noiembrie 2009 16:23
De la: mell_30, la data 2008-06-24 00:16:12 Pe langa atatea maladii care ataca organismul femeii,iata a mai aparut una!!!!cu siguranta exista de mult,dar de ceva timp este amplu mediatizata si asta-i foarte bine!!!datorita acestor campanii de informare a publicului multe femei si mame au aflat ca este o boala care poate fi prevenita!!!!o sansa extraordinara pt tinerele fete si domnisoarele cu varste pana in 25 de ani...cu un simplu vaccin!!!!este adevarat,destul de scump, dar scade riscurile infectarii aproape in totalitate!!!Putini stiu,probabil,ca acest cancer de col uterin apare in urma infectarii cu virusul papiloma sau papiloma virus(HPV)....pe care il iei in urma unui contact sexual neprotejat,de la o persoana deja infectata!!!!ce este mai nasol?????ca acest virus nu are simptomatologie!!!!adica nu-ti ,,da semne,, ca l-ai contactat!!!!tocmai de aceea examenul Babes Papanicolau este absolut obligatoriu de 2 ori pe an!!!!doar aceasta analiza releva existenta virusului!!!!...Poate nu as fi comentat acest subiect daca nu mi-ar fi fost dat sa traiesc cateva experiente nefericite!!!!Prietena mea cea mai buna,o fata casatorita,educata,grijulie in ceea ce priveste sanatatea.......tocmai a fost diagnosticata cu papiloma virus!!!!Am simtit ca pica cerul pe mine cand am auzit!!!Sufera,plange, se intreaba continuu de unde a luat virusul,cu ce a gresit??Simt atata compasiune pt ea,tocmai pt ca stiu ca nu a facut nici macar o intrerupere de sarcina.......si totusi,iata!!!astazi a fost supusa unei proceduri chirurgicale de extirpare(daca am inteles eu bine)a zonei afectate!!!era terminata!!!nici macar nu are copii,desi isi doreste f tare!!!!nu stiu daca lucrul acesta ii va afecta functia reproductiva,dar........este atat de trist!!!!al doilea caz l-am aflat in timp ce eram internata in spital sa nasc.O pustoaica de 17 ani tocmai fusese operata tot din aceasta cauza!!!ma gandeam in sinea mea.........cum se poate intampla asta unor persoane asa tinere(prietena mea era mai matura 34 ani)???oricum,stiti ce se spune........boala nu alege!!!!!!!si cred ca toti gandim......n-o sa mi se intample tocmai mie!!!Cred ca este mai bine sa fim precaute si sa avem grija de sanatatea noastra!!!este lucrul cel mai de pret!!!!Sa fiti iubite si sanatoase fetelor!!!!



dupa 20 de fraze, ai spus insfarsit despre ce boala e vorba! sa nu te angajezi in jurnalism...te rog!
greierash_is_back
Postat pe 3 Noiembrie 2009 16:32
De la: mariana47carmen, la data 2008-09-16 11:38:21AM FOST DIACNOSTICATA CU CANCER DE COL UTERIN TIP BII ,AM FACUT RADIOTERAPIE 25 DE SEDINTESI MENTIONEZ CA AM 49 ANI.V-AS RUGA DACA I-MI POATE RASPUNDE CINEVA DACA ACEST TIP DE CANCER SE VINDECA.ACUM URMEAZA SA MI SE FACA O OPERATIE DE EXTIRPARE DE UTER.


sa iti dea Domnul sanatate
_curly
Postat pe 3 Noiembrie 2009 17:00
m-am vaccinat ieri ..prima doza,m-a cam durut mana dupa ca era f rece vaccinul,iar astazi parca am luat-o razna ,vb ceva si nu mai stiu ce ,parca nu-s eu
life_s_good
Postat pe 12 Februarie 2010 22:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament cu ovule 11 De la: ralu_dia 19 Octombrie 2013 10:20
Rana pe Col,HPV 4 De la: Marinralucaelena 29 Mai 2016 16:15
AJUTATI-MA VREAU SA TRAIESC PTR COPIII MEI 29 De la: Ionyssa 6 Noiembrie 2011 13:07
un subiect care ar trebui sa ne atraga atentia!!! 50 De la: life_s_good 12 Februarie 2010 22:15
Salut tuturor 12 De la: Brosco 26 Decembrie 2011 00:21