Setari Cookie-uri

am facut un avort acum cateva saptamani si visez copilul

mi-e frica sa dorm, mi-e groaza de noapte. Nu mai pot sa traiesc asa. Ce sa fac/
Ginutza03
Postat pe 24 Iunie 2008 13:47
Eu zic sa mergi la biserica sa-ti citeasca preotul,si cu prima ocazie cand o sa poti boteaza un copil,fa-o.O sa te linisteasca sufleteste.
ramo77
Postat pe 24 Iunie 2008 13:57
eu am facut doua avorturi.dupa primul am avut grave probleme de sanatate si psihice. pe al doilea copil sotul meu l-a dorit fff mult, dar eu am fost convinsa de mama sa avortez. totusi, dupa primul avort si mie mi se intamplau aceleasi lucruri:il visam noaptea ,dar nu ii vedeam fata, auzeam planset de copil in casa. a fost o perioada foarte grea. si acum pastrez testul care mi-a comfirmat sarcina.sotul meu incerca sa ma inteleaga. nu stiu daca a reusit pana la urma. am incercat sa ingropam trecutul dar pt mine ranile au ramas. nu se vor vindeca niciodata, dar m-am resemnat. vreau sa iti spun ca am fost pe punctul de de a-mi pierde mintile. stiu ca am avut o fetita. medicul care mi-a facut avortul mi-a lasat si o rana pe col. fara ajutorul sotului nu as fi reusit sa trec peste. astazi nu mai discutam despre acel avort. a fost un acord tacut sa nu mai vorbim despre el. nu o sa reusesti fara sprijinul cuiva.este fff greu.acum am un baiat de 2 ani dar in fiecare zi imi zboara gandul acolo. daca vrei sa vb mai multe iti dau adresa de mess: mikela_4u. multa sanatate!
mikela_4u
Postat pe 24 Iunie 2008 14:29
iti mai spun ca eu nu sunt credincioasa. nu cred in dzeu ,desi, sunt ortodoxa. am trecut peste fara dzeu. nu am o credinta anume. eu cred ce vad si ce simt. si nu l-am simtit pe dzeu pana acum alaturi de mine. pa-pa
mikela_4u
Postat pe 24 Iunie 2008 14:31
Cine are o inima buna sufera, chiar si daca nu ar exista Dzeu. Sunt alaturi de voi. Nu dau niciun verdict, insa cred ca mai toti am gresit la un moment dat. Important e sa ne gandim ca am invatat din experientele astea si ca nu vom mai repeta.

Postat pe 28 Iunie 2008 12:03
ESTE DIN CAUZA FAPTULUI CA TE SIMTI VINOVATA CA L-AI OMORAT.ASA AM PATIT SI EU.IL VISAM INTR-UNA,VREO PERIOADA DE 6 LUNI,MA SPERIAM DE PLANSETUL VREUNUI COPIL,CAND VEDEAM COPII PLANGEAM..........TE SIMTI VINOVATA,SI DE-ASTA SE INTAMPLA ASA.SA STII TU CA NU TOATE SE SIMT VINOVATE.AM O PRIETENA CARE A FACUT 4 AVORTURI.SI NU SE SIMTE VINOVATA CU NIMIC.N-ARE NICI O GREATA.

Postat pe 28 Iunie 2008 19:54
SI VORBA LUI RAMO DACA AI AVEA OCAZIA SA BOTEZEZI UN COPIL,FA-O.NU EZITA.POOP.

Postat pe 28 Iunie 2008 19:57
stiu..e groaznic :(

lucia22pad
Postat pe 6 Iulie 2008 13:01
Intr-adevar cel mai mult te linisteste o spovedanie la preot,ajuta foarte mult,te eliberezi de tensiune,te simti usurata,parca impacata cu gandul la ce ai facut si ca cineva te intelege.Preotul oricum nu are dreptul sa te judece,insa prin vorba lui calma iti transmite si tie linistea sufleteasca. Ceea ce e facut,facut ramane,important e ca noi sa ne indreptam si sa nu repetam greselile.
E trist ca noi,oamenii,femeile....ma rog,punem pe primul loc ceea ce zic altii,in toate punctele de vedere,in loc sa ne gandim la noi,la ce ne dorim,la ce e bine sau nu sa facem.
Eu sunt si supersitioasa,dar din proprie experienta stiu ca actele necuviincioase pe care le comitem se vor intoarce mai devreme sau mai tarziu, impotriva noastra.
In legatura cu un copil care vine pe neasteptate....fiinta aia micuta nu are nici o vina,pt ca parintii nu gandesc in perspectiva, el vine cand Dumnezeu decide.
emyia
Postat pe 8 Iulie 2008 11:21
Si eu am facut o intrerupere de sarcina acum 7 luni...mi-am dorit foarte mult copilul(desi am numai 20 de ani) dar iubitul meu nu l-a vrut si....dar am trecut peste...eu visez ca tin un bebelus in brate si ca este al meu...dar asta visam si inainte...insa cel mai bun sfat pentru toate femeile care au facut avort este intr-adevar sa boteze cate un copil pentru fiecare intrerupere de sarcina pe care a facut-o.Aveti grija de voi.poop
seicaru_alice
Postat pe 9 Iulie 2008 12:44
Acum 10 ani am facut si eu o intrerupere de sarcina, chiar daca ne doream copilul si aveam o relatie stabila. A primat atunci partea materiala si convingerea ca 2 studenti, nu vor avea cu ce sa creasca un copil.Nu mai imi amintesc momentul, este ca si cum cineva mi-a sters toate amintirile. Am facut o depresie din care, sotul meu se temea ca nu voi mai iesi.Mi-au trebuit vreo 7 ani ca sa nu mai plang, de cate ori imi aminteam. Nimeni in afara de sotul meu nu stie de trauma prin care am trecut, dar nici de avort.Este pentru prima data cand scriu despre asta.
Regretele nu ma vor parasi niciodata si nu ma voi simti consolata decat cand voi infia un copil. Asa am hotarat cu sotul meu, sa dam si unui copil sarman dreptul la viata. Acum ne permitem destule dar nu mai putem sa dam timpul inapoi.............
mire_m
Postat pe 14 Iulie 2008 20:34
Mikela nu mai vb asa ...sa sti ca D-zeu mereu e cu tine...iar cand dai de greu D-zeu te pune la incercare sa vada daca renunti la credinta in el...D-zeu e mereu alaturi de noi...trb sa credem in el..si ne va fi bine :):*
Catutzu
Postat pe 15 Iulie 2008 14:03
Emiya....... Nu cred ca are nevoie de spovedanie ca nu e posedata si nici nu a murit

Postat pe 17 Iulie 2008 01:22
da... chiar nu sunt posedata. nu cred nici in dzeu si nici nu cred ca exista diavolul. pur si simplu , nu cred daca nu am dovezi.nu inteleg de ce se agita cei care afla ca nu am credinta. dar, aici nu se discuta despre credinta .daca vreti, deschidem o discutie privata pe forum. va astept acolo.
mikela_4u
Postat pe 17 Iulie 2008 15:36
mersi pt solidaritate.
mikela_4u
Postat pe 17 Iulie 2008 15:37

Postat pe 17 Iulie 2008 21:42
mmm, avortul e o chestie tare urita care initial ne pare ca ne va ajuta isa nu dam viata peste cap, dar apoi iti dai seama ca iti distruge viata...
fiind studenta ,m-am decis la un avort desi il doream foarte mult, si traba asta contrazicea moravurilor mele, dar nici nu mi-am dat seama cum am fost convinsa de prietenul meu sa fac treba asta, parca imi parea ca va cobori un inger din cer si imi va interzice sa fac asta, dar nu a fost sa fie....apoi am devenit destul de nervoasa, imi parea ca nu ma mai iubeste ca totul e impotriva mea, am fost si la preot care spre uimirea mea mi-a luat apararea si la invinuit totalmente pe prietenul meu, parca mi se facuse mai bine.... ne-am despartit apoi cu multe lacrimi, pareri de rau, si el s-a dus la alta care apoi ia dat cu piciorul...noi am pastrat o legatura destul de strinsa, si acum ne dam seama ca copilul cela avea menirea sa salveze relatia, chiar si acum, desi ii mai tin putin pica, tinem mult unul la celalalt si poate si avem un viitor impreuna, caci prea suntem unul pentru celalalt...
Deseori visez ca sunt insarcinata, ca am copii...si tote visele astea ma pun pe ginduri...in caz ca nu voi putea avea copii???????
tany
Postat pe 22 Iulie 2008 13:10
Fiecare reactioneaza la un asemenea act influientata de ceea ce i se intampla, de cat de fericita e, de modul de viata, de prietene, stie ceea ce i se intampla si k o data facut nu se mai da inapoi! Discuta cu partenerul, nu te sfatuiesc sa mergi la "prietene" pt k (mai ales daca nu li s-a mai intamplat) in fata iti vor spune alte lucruri decat ceea ce simt intradevar. Stai linistita! E totul trecator.. Viata nu se opreste aici, ba chiar mai mult! De aici poti incepe o noua viata, cum vrei tu!
andreea_luiza
Postat pe 24 Iulie 2008 13:58
eu cred ca totul este numai in subconstientul tau si ca dai prea multa importanta intamplarilor....cred ca daca ti-ai gasi ceva care sa-ti tina mintea preocupata si sa ajungi acasa obosita numai bine sa dormi linistita sa stii ca vei scapa de cosmarurile alea care indirect sunt si ele provocate de mintea ta.....succes
mirela_74
Postat pe 25 Iulie 2008 13:58
De la: rebbell, la data 2008-07-17 01:22:45Emiya....... Nu cred ca are nevoie de spovedanie ca nu e posedata si nici nu a murit



Ba da are nevoie de spovedanie.
Spovedania este mãrturisirea pãcatelor, iar Avortul este o crimã,este un pãcat, se încalcã poruncaa VI-a din Decalog" Sã nu ucizi".Dar vinovat se face nu numai femeia ci ºi bãrbatul. Spovedania este o SF.Tainã care se face ori de câte ori simþi nevoia ºi oricãrei persoane care doreºte nu neapãrat când eºti pe moarte.
123violeta
Postat pe 30 Iulie 2008 01:22
Draga mea, sincer, eu cred ca toate problemele tale deriva din faptul ca nu crezi in DUMNEZEU si nu l-ai simtit aproape de tine niciodata. De asta si ai visele pe care le ai, de asta si auzi voci. Gandeste-te cine te-a indemnat sa faci acel avort. Cu siguranta nu DUMNEZEU. Daca ai fi ascultat glasul LUI, si ti-ai fi ascultat inima pur si simplu nu ai fi ajuns aici. Probabil ca ai scuza varstei. Presupun ca esti destul de mica si fara experienta. Acest avort ar trebui sa-ti dea de gandit, sa fie o lectie din care tu sa inveti ceva. Dar daca nici sotul tau sau mama ta nu cred in DUMNEZEU e clar ca nu vei reusi sa te desprinzi asa usor de acel cerc vicios.
Exista un site care te poate ajuta cu siguranta: www.organizatiaemma.ro.
Ma rog mult pentru tine si sper sa-ti fie tare bine!
suchardine
Postat pe 30 Iulie 2008 07:39
poi si care e faza cu botezul...cum adica sa botezi un copil , nu prea inteleg astept sa imi raspunda careva...!!!

Postat pe 30 Iulie 2008 14:10
incearca sa nu te mai gandesti la ce a fost ,stiu k pare imposibil dar nu e.agatate de alte lucruri,si inceraca sa lasi in uram ce afost
Xsandra
Postat pe 30 Iulie 2008 16:13
acum 3 luni am facut pimul avort,sper sa fie si ultimul,a fost cel mai cumplit lucru pe care am fost nevoia sa-l fac,si spun nevoita pentru ca nu l-am facut de bunavoie,desi aparent nimeni nu ma silit.Nu sunt prea sigura de ce imi doresc de la viata,dar de lucru asta chiar eram ferconvinsa,iubeam prea mult copiii pentru a face una ca asta,si totusi am facuto.Nu puteam sa apar in fata parintilor cu un copil de mana,cel putin nu acum,nu am ce sa-i ofer,in afara de dragoste si intelegere,dar din pacate nu sunt de ajuns.O sa regret toata viata ceea ce am facut,si nu stiu daca exista ceva sa-mi spele pacatu asta.Sunt oameni care ar face orice pentru a avea un copil si pur si simplu Dumnezeu nu le da,si altii care pur si simplu isi bat joc de un asemenea dar.Imi pare rau pentru ce am facut,insa parerile de rau sunt prea tarzii
Xsandra
Postat pe 30 Iulie 2008 16:26
sa inteleg ca nu mai poti face copii?
mikela_4u
Postat pe 30 Iulie 2008 16:33
exista atat de multe metode care sa previna o sarcina nedorita. de ce uita de aceste metode contraceptive oare suntem animale sa ne inmultim ca iepurii?glumesc. ar trebui sa fim mai cerebrali in ce priveste relatiile sexuale.
alinadarvas
Postat pe 30 Iulie 2008 19:01
Cred ca ai facut un lucru groaznic: ai luat o viata! Oricat se vorbeste ca embrionul nu e copil, o mama stie ca aceasta e o crima, o simte in inima ei.

Vreau sa iti spun ca si acest pacat e la fel de grav ca si altele, de ex. curvia sau inselatoria. Problema e ca atunci cand ridici mana impotriva propriului copil sa ii iei viata, simti un plus de vinovatie.

Nu descuraja ci treci peste asta.Nu exista pe lumea asta un pacat pe care sa nu ti-l poata ierta Dumnezeu. Cred ca e un lucru bun sa te spovedesti unui preot si sa te rogi inainte lui Dumnezeu ca sa te ierte si sa te elibereze.Daca esti sincera in fata lui Dumnezeu, vei primi iertarea si curatirea de pacate. O discutie cu preotul sau cu persoane de incredere iti va face posibila vindecarea sufleteasca mai repede.

Eu cred ca in anumite cazuri, mai greu ne iertam noi greselile decat ni le iarta Dumnezeu.Tu acum ai ajuns sa privesti realitatea in fata: esti o fiinta pacatoasa, ca toti ceilalti oameni. Poate vei incerca de acum incolo sa te desprinzi de pacat si sa te apropi de Dumnezeu, care te iubeste si te asteapta cu bratele deschise. Alegerea iti apartine!

Daca botezi un copil sau zece, sau daca vei infia copii, nu te va ajuta cu absolut nimic.Exista o singura modalitate de a primi iertare, iar asta e scrisa in Biblie.

Iti doresc sa treci repede de aceste zile sumbre si sa straluceasca din nou soarele in viata ta!

gabriela_esty
Postat pe 31 Iulie 2008 03:52
un avort nu rezolva nimic.odata ce ai facut un avot la cerere sa vina si al doilea si al treilea.daca partenerul nu vrea sa foloseasca metode contraceptive asta nu te impiedica pe tine sa o faci
exista pilula de a doua zi, etc. cea mai buna consiliere o vei avea intrun cabinet de planificare familiara unde ti se va raspunde la toate intrebarile .
alinadarvas
Postat pe 31 Iulie 2008 16:44
Avortul e un lucru groaznic! am trecut si eu prin asta si a fost ingrozitor, absolut ingrozitor!!!inca si azi mi se face rau cand imi aduc aminte!mult curaj

Postat pe 1 August 2008 12:35
asa cum afirmai u acum cateva zile k nu crezi in dumnezeu asa mi se intampla si mie cu doctorii mikela 4u,nu mai cred demult in ei.pot sa-mi spuna orice.m-au mintit de prea multe ori pentru a mai avea incredere in ei.desi merg vrecvent la ei,o fac doar de dragul mamei sau al prietenului meu,sa-i vad mai linistiti.la ultimul control asa mi s-a spus k nu o sa mai am copii.De ce nu-i cred,pt k exact acum 3 ani si 2 luni am venit distrusa acsa nu stiu cum am reusit sa ajung si acum aud claxoanele masinilor si vocea doctorei "din pacate nu o sa poti sa ai copii niciodata".Pt mine era ceva dramatic,pt mine insemna k nu am pt ce sa traiesc pentru cine sa muncesc,nu aveam un tel.Mai tarziu am aflat k de fapt pot sa fak copii adik in urma cu 5 luni si un pik,in clipa cand m-am dus la doctor pt k nu ma simteam bine vomam frecvent.nu stiam dak sa ma bucur sau nu.Cert e k 2 luni si 1 saptaman aam fost cea mai fericita si nu era clipa sa nu-mi mangai burtik.as mai fi stat mult timp asa dar din pacate burta crestea si cred k deja amnasem destul,am facut avortul la 2 luni jumate
Xsandra
Postat pe 3 August 2008 15:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce mie? 21 De la: kudika336626 21 Aprilie 2011 22:43
O dilema ingrozitoare 25 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:39
Urgenta avort! 16 De la: kutzy 5 Iulie 2012 23:54
CRESTERE IN INALTIME. TRATAMENT? ESTI MIC DE INALTIME? 13 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:14
Am iubit pe cine nu trebuia 79 De la: kudika_26099 11 Mai 2013 03:41