Setari Cookie-uri

o sa raman chealaaa!

tratamente pentru par degradat? plssssssss
am incercat toate prod profesionale, nimic nu merge pe bune
Ginutza03
Postat pe 24 Iunie 2008 14:49
si eu am parul degradat pt ca-l vopsesc destul de des si in plus folosesc si placa.
vara trecuta cand chiar nu se mai putea am facut urm tratament: viatamine + hair grow (se pulverizeaza pe par de 2 ori pe zi-in farmacii) + masca de la joico pt par degradat + tratament cu ulei de masline o data pe sapt.
rezultatele au fost multumitoare, dar sa stii ca trebuie sa ai muuulta rabdare.
In trat cu hairgrow rezultatele au inceput sa apara abia dupa 3 luni de folosinta...
deci rabdare si perseverenta ca se rezolva !
serena1
Postat pe 24 Iunie 2008 16:49
Incearca si uleiul de ricin.La inceput il poti folosi de 2 ori pe saptamana si poti continua de 2-3 ori pe luna.Rezultate dupa 3-4 utilizari.La mine a mers.
ramo77
Postat pe 24 Iunie 2008 17:44
da.. cunosc problema , mai ales cand vezi ca nu-ti mai creste si incerci si tot incerci si parca nici un rezultat. la mine a fost din cauza vopselei. si am spus ca n-o sa ma mai vopsesc , dar cum tentatia e mare... si cuprinzatoare am ramas iar fara podoaba capilara, dar vad ca si-a revenit cu viaderm si revalid. o s-o tin tot asa sa-mi creasca la loc , frumusel si cret cum e el.. :)
scrattyvv
Postat pe 9 Iulie 2008 16:20
sieu am probelma asta..si imi cade parul foarte foarte rau:((..iau si revalid si degeaba..am facut si tratamente cu prod naturiste..profesionale..si cam lipsa rezultate..o sa incerc si uleiul de riin..sper sa dea rezultate:-
criss_a
Postat pe 10 Iulie 2008 10:48
Incercati masca urmatoare: ulei de masline, 1 galbenus de ou,2-3 picaturi de ulei de ricin, 2-3 picaturi(sau in functie de volumul obtinut din combinarea primelor 2 ingrediente)de vitamina A. Amestecul obtinut se-ntinde pe parul proaspat spalat si zvantat pt cca 30 min. Apoi clatiti bine pentru ca iese mai greu uleiul.
Il recomand din toata inima, pentru mine- un caz pierdut as fi zis, cu par degradat, moale, fara volum si rar a facut minuni!M-am si revopsit recent- dupa o perioada in care l-am lasat sa-si revina si am intrebuintat masca respectiva o data pe saptamana, si arata superb!Nu-mi mai pica decat in momentul spalarii si cand il mai agresez cu placa, e mai uosr de coafat caci pana si firul de par mi s-a ingrosat!
gabrielle
Postat pe 10 Iulie 2008 14:56
buna! Si eu am avut probleme cu parul,dar multumita unei prietene care mi-a recomandat Provillius Women am scapat de . Ea a folosit acest produs si a fost fff multumita de el si mi l-a recomandat si mie. Sunt ff incantata de achizitia facuta. Il puteti lua de la provillus-women.ro
cristina10
Postat pe 10 Iulie 2008 14:58
Am incercat de 2 luni uleiul de ricin di Revalid (3 cutii)...nu stiu ce sa mai fac...o sa-mi achizitionez un filtru pentru apa si o sa il montez in baie,poate asa se imbunatateste calitatea apei eu stiu,om trai si-om vedea pupici

Postat pe 10 Iulie 2008 16:02
Mda...si eu am aceasi problema.Am incercat o perioada cu produsele de la Wella SP profesionale,a fost ok,dar nu mai e cum era el inainte sa ma fac eu suvite blonde,sa ma decolorez...etc.
As vrea sa incerc cu produsele profesionale de la Kerastase...cam scumpe ce-i drept dar na...poate stie careva de unde le pot procura mai ieftin
cristinutza012000
Postat pe 11 Iulie 2008 14:42
da este
sampon elseve loreal la 13 ron masca de par de la kalos pe baza de placenta tunde ce e despicat si urat ca asas va fi mereu
iustinaraluca
Postat pe 16 Iulie 2008 09:52

Postat pe 16 Iulie 2008 13:42
Si mie mi se usca parul foarte repede inainte pt ca ma decolorez frecvent, dar acum folosesc o masca super hranitoare de la Phyto. E cu unt de karite si vreau sa spun ca mor dupa ea. Miroase super interesant si e foarte onctuoasa. Vreau sa imi iau si vopsea de la Phyto - am inteles ca e din plante si ca e mult mai blanda cu parul decat cele din supermarket.
corina05
Postat pe 19 Iulie 2008 01:33
parul degenerat ar cam trebui tuns.
altfel, nici o masca nu are sa ii lipeasca varfurile la loc.
din pacate!
dar din fericire, parul regenerat creste cu o viteza mai mare
ioanashiatat
Postat pe 5 August 2008 17:25
Buna fetelor :)
poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat
imi cade parul f rau, mi-a cazut mereu, dar acu e mai rau.. las urme peste tot unde merg...as incerca uleiul de ricin ( am vazut ca e f laudat) dar nu stiu dc e bun pentru parul gras...(il spal la 2 zile).... nu stiu de unde sa incep...dar as vrea sa rezolv problema naturist

thxs
ramona_aghinitei
Postat pe 7 August 2008 14:53
si eu cam aceasi problema fetelor.....pe langa faptul ca firul este tocit la varfuri mai am si eu in cap destule fire cat sa imi mai ajunga pentru o rafala de vant mai puternica....din pacate am firul foarte subtire, rar si pe langa asta e si gras...(toate bubele mele in \"parul\" babii mele)...am incercat din comert tot felul de mastii pe baza de morcov de tot felu de plante dar nimic nu m-a ajutat, chiar trebuia sa ma spal in fiecare zi cat de tare mi se ingrasa parul....am si eu aceeasi intrebare...uleiul de ricin? ingrasa parul? sau masca aceea cu ulei de masline, ou si vitamine? o sa imi produca ingrasarea parului mai rau?....multumesc si va pup
sweetmicky
Postat pe 8 August 2008 10:40
si eu am avut asemenea probleme. Am incercat revalid si viaderm capsule ambele, am observat ca dadeau rezultate doar pe perioada de administrare. Durerea era ca dadeau rezultate pe toata suprafata corpului, nu doar pe cap. sa-mi vina sa ma-mpusc la cat aveam de epilat, insa am zis ca baba la frumusete, sufera!
Pana la urma, am observat (dupa vreo 6 luni de administrare) ca-mi crestea gradul de pilozitate cam peste tot (inclusiv pe zona gatului), drept ptr care mi-am zis ca-mi asum riscul chelirii si ma las de medicamente. Am incercat gama revalid: sampon, masca, balsam, apoi gama de la ercinal (cu unele rezultate notabile samponul, dar de scurta durata).
Am consultat un naturist si mi-a recomandat urmatoarele: apa ptr clatire sa fie o fiertura de 20 min (clocotul) din: frunze de urzica, frunze de nuc si radacina de brusture, cu specificatia ca radacina de brusture e cel mai puternic regenerant al parului. Din acest motiv in 5 l de apa se fierbe cel putin 300 g radacina de brusture, restul plantelor se pun dupa ochi. Daca aveti posibilitatea, puteti folosi aceeasi compozitie de ceai si ptr spalat pe cap.
Ideea generala este ca parul si pielea scalpului sa fie in contact cu ceiaul, cel putin 10-15 min, deci dupa spalat si clatit, nu uscati parul imediat. Ptr ca eram speriata, am folosit concentratie dubla de brusture, iar la periajul de dupa spalat am observat ca firele cazute se injumatatisera.
Cura tre facut cam 20 spalari consecutive si se poate repeta ori de cate ori aveti ocazia. Firul de par se ingroasa devenind individualizat, se observa o intarire a radacinii, precum si faptul ca la clatit parul nu mai sta intr-o singura suvita atc cand sstoarce-ti apa de pe el; toate astea dupa prima spalare.
Efectele radacinii de brusture se vad inca dupa prima folosire, fiind un regenerant mai eficient decat urzica. La spalare puteti folosi orice sampon, insa va trebui sa reduceti gelul si spuma de par. Se poate folosi un spray fixativ (eu am de la Wella), nu exista vreo influenta asupra vopsirii.
Un alt efect ar fi faptul ca, daca nu-i dati o forma la uscare, parul va sta ca tapat!
Atentie! Daca va hotarati sa folositi radacina de brusture de la plafar (maruntita), va sfatuiesc s-o puneti intr-un tifon si nu direct in vasul de fierbere. Asta ptr ca ea se umfla si nu o s-o puteti separa usor de apa, insa puteti confectiona un mic saculet.
PS: metoda a fost folosita de mai multe prietene de-ale mele, cu efecte uimitoare (in sensul bun) ptr toate!
puiut_77
Postat pe 8 August 2008 16:32
-3linguri ulei de ricin
-3linguri ulei de masline
-1 sticluta vitamina A
-3 linguri rom
-3 linguri zeama de lamaie
-galbenusul la un ou
toate se amesteca si se dau pe par si se acopera(eu pt acoperire folosesc folie alimentara)si dupa 3-4 ore se spala bine cu un sampoon nu prea tare(folosesc sampon pt copii).La mine a dat rezultate dupa prima utilizare.
claudea69
Postat pe 8 August 2008 16:57
am nevoie de un sfat: am parul lung,cret, nu l-am vopsit niciodata iar placa o folosesc foarte rar dar tot imi cade foarte mult par mai ales la spalare. Oare ce as putea folosi si pentru indepartarea matretii?
mariangel
Postat pe 8 August 2008 18:32
hey, si eu am avut probleme cu caderea parului iar medicul dermatolog mi'a recomandat alopexy(este o solutzie) si nizoral(sampon).Solutzia este buna pt regenerare iar samponul este extraordinar, iti rezolva toate problemele pielii cum ar fi ingrashatul parului sau matreatza.Mie mi s-a regernerat parul, am fost f multzumita insa e mai bn dak luatzi tratamentul timp d 3 luni.Se poate cumpara si fara retzeta cred ... iar produselele le gasitzi in farmacie.Numai bine!
befanainlove
Postat pe 30 August 2008 09:12
buna.. si eu am avut probleme cu caderea parului si am facut o multime de tratamente pe care toata lumea le face.... ulei de ricin, vitamina A, ulei de masline, galbenus de ou... etc.... dar am fost la medic si mi-a spus ca degeaba fac toate acestea daca nu mananc citrice, trebuie sa ma vitaminizez si de curand am inceput sa iau pastile pentru par BEAUTY HAIR de la HARMONY LINE suntfoarte eficiente(am facut o cura de 3 luni) , trebuie sa ai grija ce mananci sa bei ff multa apa si atunci si tratamentele ce ti le aplici pe par vor da rezultate.
uka777
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:12
Incearca masti naturale care ajuta mult:
1. pt par uscat:
- o lingura mare de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de ulei de masline
- o lingura de vitamina A( farmacie)
Tot se amesteca bine si se pune masca pe par. Se tine 2 h apoi se clateste bine cu apa calda. Daca doar capetele sunt uscate se aplica pe capete.
2. pt par gras:
- o lingura de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de masline
- o lingura mare de zeama de lamaie
- 2 linguri de coniac sau vodca (tarie de 40 grade)
Se amesteca si se pune pe par de la radacina parului. Se tine minim 2 h. Se clateste f bine cu apa calda, nu fierbinte.

Dar pt un par frumos trebuie sa-i dati energie si din interior si luati un complex de vitamine cum ar centrum...Ca, Mg, vitaminele B(care ajuta la stres)... si fa si masti naturale. Ai sa ai rezultate f bune.

O solutie mai puternica pt caderea, intarirea si regenerarea parului e Yuda Pilatory, aveam de vanzare, la momentul dat nu mai am, s-au terminat, dar am sa am peste 15 zile, daca o sa te intereze scrie-mi pe email: merycamerzan@yahoo.com

Bafta multa!!!!
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 11:58
...buna..stie cineva cum se pastreaza un par blond(care a suferit multe transformari de la negru) fara sa se deterioreze mereu?
ssiimmii
Postat pe 21 Septembrie 2008 08:43
Din cate stiu eu erau bune si mastile de par cu placenta de la Kallos..
alina_luminita
Postat pe 22 Septembrie 2008 19:44
revin cu mentiunea/postata si pe alte topicuri, similare/ ca un dezechilibru metabolic/endocrin, ca si medicatia aferenta unor afectiuni, pot avea repercursiuni asupra aspectului pielii, parului - nu trebuie minimalizat nici efectul, ades contrar specificatiilor din prospecte (contrafacerile/o realitate?), al unor produse cosmetice, de ingrijire a parului ( nu rareori cu termene de valabilitate "modificate");
ca tratament adjuvant recomand o solutie naturala pentru inlocuirea samponului: spalarea parului cu ou (2-4, functie de lungimea firului de par)/ intr-un recipient (ex. o sticla de plastic de capacitate 500 ml, se practica o perforatie la nivelul capacului) se toarna cu ajutorul unei pilnii ouale batute ca pt omleta, se adauga cca 100 ml ceai de plante (functie de culoarea parului), se agita bine - atentie, sol nu spumeaza asemeni unui sampon);
se vor evita/ folosirea fixativului, a gelurilor etc., vopsirea parului/ pina la re-echilibrarea dorita...
succes!


Postat pe 12 Octombrie 2008 17:46
Si eu am avut problema caderii parului, dar foarte pronuntat, la modul ca smulgeam smocuri de fire de par, si cand ma spalam pe cap numai zic!
Dar am luat tratamentul de par de la Folten si l am urmat 3 luni!
foarte bun nu am cuvinte sa l laud, mie care imi cadea parul in ultimul hal, acum daca imi mai cad 2, 3 fire! extraordinar la mine a functionat si vi l recomand si voua cu toata increderea!
puffulete
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:46
si mie imi cade parul


intra si tu si inscriete pe site si poti castiga unul din premii [url=http://www.job.ro/?cntref=DAahe]Locuri de muncã[/url]
DYM
Postat pe 17 Octombrie 2008 11:33
AM FOST in aceeasi situatie !!!

Imi cadea parul masiv - doar ce treceam degetele prin par si imi ieseau aproape suvite intregi. Eram DISPERATA !

M-am dus la Doctorul Dermatolog, dar aceasta A REFUZAT sa-mi faca vre-o analiza auzind ca NU am matreata si uitandu-se la scalpului meu (pilea de pe cap). A spus ca nu am nici o egzema si ca MAI MULT CA SIGUR este o problema FIE datorata STRESULUI, FIE este de natura HORMONALA (fiind si dupa 2 sarcini), FIE este datorata AGRESARII CHIMICE a parului prin EXCESIVE VOPSIRI, DECOLORARI, si a SAMPOANELOR PROASTE.
Mi-a recomandat sa folosesc produse din FARMACII, precum DERCOS (pentru femei) TRATAMENT pentru CADEREA PARULUI.

Atunci nu am vrut sa cred ... , si apoi mi sa parut si foarte scump, asa ca am incercat totusi un NIZORAL (?) - parca asa se numeste - si nu doar ca NU a avut vre-un efect, ci MAI RAU MI-A CAZUT.
IN CURAND URMA SA UMBLU PE STRADA CU 3 FIRE DE PAR pe cap - am vazut astfel de femei, iar la noi, brunetele/satenele se vede si mai rau, INFIORATOR !!!

Si am facut efortul, si am dat milionul (sau cam asa ceva) pe tratamentul cu fiole DERCOS.

EXTRAORDINAR !!!!!!!!!
De la PRIMA spalare (tot cu samponul DERCOS), si utilizarea acelui ser - DE LA PRIMA UTILIZARE, caderea parului a fost "ceva mai" redusa !!!
Asa ca am prins curaj/incredere si am continuat tratamentul care - PENTRU CA M-AM TINUT DE EL - a fost excelent.

Dupa o perioada de 4 sau 6 luni, cand am terminat produsele pe care le cumparam ori de cate ori prindeam cate o PROMOTIE, chiar daca acasa mai aveam 2 cutii, AM INCETAT sa le mai folosesc,
DAR, atentie - DAR! -
produse din Supermarket (sampoane, balsamuri) eu NU am mai folosit; si NICI Glosuri, vopseluri, spume, etc. Toate acele CHIMICALE pe care le contin, pe langa POLUARE, STRES, HRANA si SUCURILE pline de aditivi alimentari - dar MAI ALES COSMETICELE PENTRU PAR din Super/HiperMarket-uri PROVOACA CADEREA PARULUI !

Incercati dupa ce va veti rezolva problema, asa cum am rezolvat-o si eu, si ve-ti vedea. La prima atingere a unui balsam - "la canal!" cu parul din nou! La fel cu un Sampon, gel de par, fixativ, etc.

NU MAI folosesc decat SAMPOANE SPECIALE pentru "intretinerea" si rareori pentru "caderea" parului (toamna si primavara) dar cele din FARMACIE.
Incercati si FOLTEN, si REVALID ... De la REVALID am folosit PASTILELE (scumpe dar BUNE ! )

DERCOS-ul sa traiasca, mie mi-a ajutat imediat!
Este drept ca si vopselele ce le folosisem erau tot de la L'Oreal or fi stiind ei ce HIBE POARTA TOATE ACESTE CHIMICALE ...
Dar este mai mult decat sigur ca au fost si alti factori majori pentru caderea masiva a parului meu, dupa cum am mentionat mai sus.

Mult noroc! Este o cheltuiala UTILA, deh!
agoldfish
Postat pe 21 Octombrie 2008 11:19
De la: puffulete, la data 2008-10-16 17:46:54Si eu am avut problema caderii parului, dar foarte pronuntat, la modul ca smulgeam smocuri de fire de par, si cand ma spalam pe cap numai zic!
Dar am luat tratamentul de par de la Folten si l am urmat 3 luni!
foarte bun nu am cuvinte sa l laud, mie care imi cadea parul in ultimul hal, acum daca imi mai cad 2, 3 fire! extraordinar la mine a functionat si vi l recomand si voua cu toata increderea!


IATA, alt exemplu BUN, ca si DERCOS-ul.

Folositi ceva, faceti ceva si nu mai amanati!
Exact aceeasi poveste am avut-o si eu.

Renuntati orisicum la porcariile acelea de Sampoane, gen:
Wash&Go, Pantene, chiar si L'Oreal ... TOT ce-i la "duzina", "de consum" in Supermarchet-uri, sau ... ramaneti fara par. Deci atentie MAI LASATI-L NAIBI SI DE VOPSIT !!!
agoldfish
Postat pe 21 Octombrie 2008 11:23
salut! ma numesc ina rachita si ma ocpu de marketing la cosmetic plant. cu toate acestea, nu vreau sa fac recomandari asupra produselor neincercate de mine.
vazand ca marea majoritate dintre voi optati pentru tratamente cat mai naturiste, mi-am zis sa sar si eu in discutie. sincer, si eu cred in mastile facute in casa, ceaiurile, decocturile, numai ca eu nici in ruptul capului nu as avea timp sa le fac si sa le folosesc. in acelasi timp, ce e de larg consum evident nu e de nisa, formulele existente nu se adreseaza specific anumitor probleme. dermatocosmeticele din farmacii se considera a fi bune, dar si pretul, in general e cam piperat.
de aceea va propun un produs bazat pe extracte naturale, pe care il puteti gasi in farmacii si magazine naturiste in toata tara, ieftin, testat de mine si care mai e si eficace, pe deasupra, ca pana la urma asta conteaza. in caderea parului, trebuie totusi avuta grija la cauzele interne si la stres, acesta fiind cel mai important factor, altfel produsele nu vor avea efectul scontat.
Lotiunea pentru ingrijirea parului de la Cosmetic Plant stopeaza caderea acestuia si tonifica scalpul datorita actiunii principiilor active din plante cu efect benefic in microcirculatie. Cele 7 plante folosite sunt: brusture, urzica, rozmarin, coada calului, nuc, mesteacan si ardei iute. de asemenea, formula contine acid salicilic si mentol. Astfel, lotiunea accelereaza regenerarea celulara, are efect antiinflamator si antipruriginos. Metoda recomandata de aplicare este zilnic, dimineata si seara, masand pielea capului cu ajutorul unui tampon de vata imbibat in solutie. Mie neajungandu-mi timpul, am recurs la a ma masa cu lotiunea direct din palma dupa ce imi spal si caltesc parul, nemaiclatind dupa.
Pretul de vanzare al unui flacon de 200 ml ar trebui sa fie undeva in jur de 7.50 lei.
va stau la dispozitie pentru orice intrebari. ;)
Ina_Rachita
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:05
sunt perfect de acord cu gabrielle!!!!!!!!!!!!!!exact masca asta am incercat-o si eu cand credeam ca nu mai am ce sa fac si chiar face minuni!!!!!!!insa trebuie sa aveti si rabdare...rezultatele apar dupa cel putin 1luna...dar e superrrr buna.uleiul de masline si vitamian A fac fffffffff bine.incercati cu cea mai mare incredere.
vanda23
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Placa de intins parul 18 De la: balrog 14 Martie 2011 13:06
Spuneti un raspuns,multumesc anticipat 1 De la: kudika_28714 5 Februarie 2013 21:20
EXTENSII DE PAR NATURAL CLIP-ON 1 De la: grace006819_Extensii_Par_Oradea 25 Mai 2012 10:14
Cine s-a vopsit blond cenusiu de la gercossen? 5 De la: A_ZEITA 16 Octombrie 2013 20:07
decolorant de par 3 De la: danilamarina84 5 Octombrie 2013 21:54