Setari Cookie-uri

un sfat...

Fetelor vroiam sa stiu daca anticonceptionalele chiar ingrasa?
danjah_ss
Postat pe 25 Iunie 2008 10:55
Depinde de organismul fiecaruia!
ramo77
Postat pe 25 Iunie 2008 11:35
Teoretic nu, practic insa...
intr-adevar depinde de organismul fiecareia si... de cat mananci. Evident, apar niste schimbari hormonale.
Eu am luat 5 kg. in primele 3 luni cand am luat anticonceptionale prima data. Le-am dat jos dupa aceea si de atunci sunt mai atenta la ce mananc decat inainte.
Si sa stii ca am reusit sa ma mentin, nu m-am mai ingrasat
dana_brb
Postat pe 25 Iunie 2008 12:24
Toate anticoncepþionalele (orale injectabile) provoacã creºteri în greutate.

Singurul lucru care depinde de metabolism(organism)este cât de mult.

Însã creºterea masei corporale ar trebui sã fie ultimul lucru de care sã vã faceti giji în tratamentul cu anticoncepþionale.

Reacþii adverse în tratamente cu anticoncepþionale:

Aparatul Genito-urinar - sângerãri intermenstruale, amenoree post-medicaþie, modificãri ale secreþiei cervicale, creºterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, deyvoltatea unori infecþii vaginale (Ex. candidoze).

Aparatul gastro-intestinal - greaþã, vomã, colelitiazã, icter colestatic.

Sistemul cardio-vascular - trombozã, hipertensiune.

Piele - cloasmã, eritem, urticarie.

Ochi - disconfort al corneei la folosirea lentilelor de contact , spasmul vascular în sistemul circulator afecteazã temporar ochiul provocând scãderea bruscã a vederii ºi amputarea câmpului vizual.

Sistemul Nervos Central - dureri de cap, migrene, modificãri ale stãrii psihice.

gilili
Postat pe 28 Iunie 2008 16:12
sunt anticonceptionale care ingrasa si sunt care nu. Diane ingrasa . Yasmine nu.
MidnightFist
Postat pe 12 Iulie 2008 01:14
De la: danjah_ss, la data 2008-06-25 10:55:59 Fetelor vroiam sa stiu daca anticonceptionalele chiar ingrasa?
STII,PASTILA NU INGRASA....DOAR ITI DA POFTA DE MANCARE...daca te poti abtine nu te vei ingrasa..dar daca nu :-?? stii ce se intampla! in schimb vei avea niste sani de invidiat
ANNYBLONDY
Postat pe 15 Iulie 2008 16:48
asa e, yasmin ingrasa si doctorul le prescrie doar persoanelor care fumeaza. pentru nefumatori se pot lua karissa, sau ceva de genul.insa eu te-as sfatui sa nu iei anticonceptionale pentru ca au efecte negative pe termen lung. pooop
dreutza
Postat pe 22 Iulie 2008 15:54
Eu iau de 2 ani contraceptive, initial ca sa scap de un chist. M-am ingrasat ff tare cu Marvelon (date de medic, dar am scapat de un chist de 6 cm) apoi am continuat cu Yasmin pt contraceptie. Vreau sa spun ca am slabit chiar. Nu imi fac pofta de mancare dar nici de...sex din pacate (se pare k reduce apetitul sexual) insa pot spune ca in 2 luni in care le-am intrerupt chiar am luat in greutate si prietena mea cea mai buna exact la fel. Si pe mine si pe ea ne ajuta sa ne mentinem o greutate constanta. Sincer...sunt incantata de yasmin, as vrea sa nu mai iau contraceptive, dar urasc stresul de la sfarsitul de luna cu "imi vine? nu imi vine? " nu ma tzine inima...pur si simplu...si cu ele ma simt in siguranta.

Postat pe 6 Septembrie 2008 02:25
De la: gilili, la data 2008-06-28 16:12:59Toate anticoncepþionalele (orale injectabile) provoacã creºteri în greutate.

Singurul lucru care depinde de metabolism(organism)este cât de mult.

Însã creºterea masei corporale ar trebui sã fie ultimul lucru de care sã vã faceti giji în tratamentul cu anticoncepþionale.

Reacþii adverse în tratamente cu anticoncepþionale:

Aparatul Genito-urinar - sângerãri intermenstruale, amenoree post-medicaþie, modificãri ale secreþiei cervicale, creºterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, deyvoltatea unori infecþii vaginale (Ex. candidoze).

Aparatul gastro-intestinal - greaþã, vomã, colelitiazã, icter colestatic.

Sistemul cardio-vascular - trombozã, hipertensiune.

Piele - cloasmã, eritem, urticarie.

Ochi - disconfort al corneei la folosirea lentilelor de contact , spasmul vascular în sistemul circulator afecteazã temporar ochiul provocând scãderea bruscã a vederii ºi amputarea câmpului vizual.

Sistemul Nervos Central - dureri de cap, migrene, modificãri ale stãrii psihice.


De unde cunosti toate detaliile astea? esti medic? (vb serios, nu te supara ca am intrebat)
Anissia27
Postat pe 6 Septembrie 2008 09:59
De la: gilili, la data 2008-06-28 16:12:59Toate anticoncepþionalele (orale injectabile) provoacã creºteri în greutate.

Singurul lucru care depinde de metabolism(organism)este cât de mult.

Însã creºterea masei corporale ar trebui sã fie ultimul lucru de care sã vã faceti giji în tratamentul cu anticoncepþionale.

Reacþii adverse în tratamente cu anticoncepþionale:

Aparatul Genito-urinar - sângerãri intermenstruale, amenoree post-medicaþie, modificãri ale secreþiei cervicale, creºterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, deyvoltatea unori infecþii vaginale (Ex. candidoze).

Aparatul gastro-intestinal - greaþã, vomã, colelitiazã, icter colestatic.

Sistemul cardio-vascular - trombozã, hipertensiune.

Piele - cloasmã, eritem, urticarie.

Ochi - disconfort al corneei la folosirea lentilelor de contact , spasmul vascular în sistemul circulator afecteazã temporar ochiul provocând scãderea bruscã a vederii ºi amputarea câmpului vizual.

Sistemul Nervos Central - dureri de cap, migrene, modificãri ale stãrii psihice.




folosesc anticonceptionale de aproape 10 ani de zile si tin sa te anunt ca sunt un scheletron ambulant....(adica 1.65 si 47 de kg) cum mi-a spus medicul ...provoaca cel mult pofta de mancare deci daca sti sa iti controlezi "poftele" ca femeie ma refer ,nu cred ca exista riscul unei ingrasari excesive decat in cazul in care pastilutele cu pricina provoaca dereglari hormonale si atunci trebuie mers la doctor pt analize ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Septembrie 2008 11:47
Anissia27 da sunt medic si chiar am o carte scrisa despre efectele nocive ale anticonceptionaleor
gilili
Postat pe 16 Septembrie 2008 21:31
antioconceptionalele nu trebuie luate decat daca decizi asta impreuna ce medicul tau si nu ca sa slabesti sau cine stie ce alte motive. eu am luat ac 8 luni pt ca a trebuit, nu pot spune ca m-am simtit extraordinar, ba chiar ma bucur ca nu mai iau. ma simt mai bine, cand le luam parca eram amortita, programata. organismul uman iti da de veste daca ceva nu funtioneaza cum trebuie. anticonceptionalele nu sunt o necesitate reala sau naturala a organismului. sunt doar o forma de confort, sa nu zic altceva. si inca un aspect: sora mea a facut hemoragie retiniana (intraoculara) de la anticonceptioneale (deoarece acestea subtiaza capilarele). in fine, fii atenta ce decizi sa iei si de ce. nu lua ac doar pentru ca sunt pline farmaciile sau pentru ca multe femei le iau. numai bine.
notmenoeb
Postat pe 6 Ianuarie 2009 09:35
iau de 2 ani yasmine...nu m-am ingrasat deloc de la ele insa mi-au crescut sanii ....nu am avut nici un efect secundar si cel mai bun lucru e ca nu mai imi este rau in perioada de menstruatie...in plus sunt sigure
monik21
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:51
De la: MidnightFist, la data 2008-07-12 01:14:42sunt anticonceptionale care ingrasa si sunt care nu. Diane ingrasa . Yasmine nu.


eu iau diane de ceva vreme..si nu m-am ingrasat deloc..ba chiar am slabit..deci nu prea conteaza asta..depinde de organismul fiecareia.si de modul de viata..etc
amondineeee
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:00
De la: geanina1309, la data 2009-09-15 17:00:27
De la: MidnightFist, la data 2008-07-12 01:14:42sunt anticonceptionale care ingrasa si sunt care nu. Diane ingrasa . Yasmine nu.


eu iau diane de ceva vreme..si nu m-am ingrasat deloc..ba chiar am slabit..deci nu prea conteaza asta..depinde de organismul fiecareia.si de modul de viata..etc



parca erai virgina!!??
geo_x
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:01
si apropo...nu lua anticonceptionale asa din auzite..du-te mai intai la un medic ginecolog,cabinet de planing familial..nu poti sa sti ce ti se potriveste tie mai bine.sau care sunt mai bune pt organismul tau
amondineeee
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:04
De la: geo_x, la data 2009-09-15 17:01:57
De la: geanina1309, la data 2009-09-15 17:00:27
De la: MidnightFist, la data 2008-07-12 01:14:42sunt anticonceptionale care ingrasa si sunt care nu. Diane ingrasa . Yasmine nu.


eu iau diane de ceva vreme..si nu m-am ingrasat deloc..ba chiar am slabit..deci nu prea conteaza asta..depinde de organismul fiecareia.si de modul de viata..etc



parca erai virgina!!??


nu cred ca priveste pe careva viata mea personala..:D dar pt curiozitatea ta...unde am spus asa ceva?
amondineeee
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:05
uituca mica!!
in topicul cu prietenul tau, care te-a inselat inainte sa va culcati vreodata, tu fiind virgina in povestea asta si intrebandu-te daca sa foloseasca prezervativu' sau......................
..................am ametit deja!!
geo_x
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:08
De la: geo_x, la data 2009-09-15 17:08:02uituca mica!!
in topicul cu prietenul tau, care te-a inselat inainte sa va culcati vreodata, tu fiind virgina in povestea asta si intrebandu-te daca sa foloseasca prezervativu' sau......................
..................am ametit deja!!





ai ametit rau de tot...ca ai cam incurcat personajele...povestea asta nu imi suna deloc cunoscuta=)) oricum...nice try:P
amondineeee
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:10
da, greseala mea. scuze!
am incurcat personajele!
geo_x
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:11
geo, geo , geo! ai incurcat personajele!
in fine......vroiam doar sa iti spun ca anticonceptionalele nu se iau doar pt a preveni o sarcina! acestea pot avea si rol de medicament pt probleme de sanatate!
anca0704
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:13
corect...
amondineeee
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:18
Nu anticonceptionalele in sine ingrasa...dar pot creste pofta de mancare, tu mananci mai mult si deci te ingrasi..dar daca nu mananci mai mult decat de obicei nu te ingrasi de la o pastiluta
simonycik
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:28
eu am luat anticonceptionale de 2 ori, iar atunci am facut-o pt ca aveam probleme mari legate de menstruatie! deci nu am facut-o pt a ma proteja e o sarcina nedorita! inca sunt de parere ca prezervatul e mai bun!
anca0704
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:34
prezervativul*
anca0704
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:36
De la: anca0704, la data 2009-09-15 17:34:52eu am luat anticonceptionale de 2 ori, iar atunci am facut-o pt ca aveam probleme mari legate de menstruatie! deci nu am facut-o pt a ma proteja e o sarcina nedorita! inca sunt de parere ca prezervatul e mai bun!


mai bun pt ce? la capitolul placerrreeee...arrrrr... nu prea cred..
amondineeee
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:36
De la: danjah_ss, la data 2008-06-25 10:55:59 Fetelor vroiam sa stiu daca anticonceptionalele chiar ingrasa?


Anticonceptionalele nu ingrasa, mancarea da!!!! legatura intyre cele 2 este ca anticonceptionalele iti dau pofta de mancare... depinde de tine: tre' sa sti ce sa papi si sa te mai si abtii de la unele...... poop
Lacra___
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:58
Eu folosesc melleva35 si nu ingrasa
Aphrodite
Postat pe 15 Septembrie 2009 21:28
depinde de organsim si de anticonceptionale ideal ar fi sa meri la un planning family sa iti faci niste analize si o s avei exact ce fel de anticonceptionale ti se potrivesc

sau ai putea sa le iei seara mai tarziu si asa no sa iti provoace foamea;))

si eu am luat yasmin mam ingrasat pik sa zik vreo 3 kg dar dupa am slabit ptr k am fost putin racita si nu am prea mankat:(
eusunteu
Postat pe 6 Decembrie 2009 18:11
De ce in prezent apropierea Craciunului si implicit masa de Craciun a devenit o sperietoare gastronomica pentru orice doamna si d-ra?Poate ca se gandesc ca se apropie o perioada in care delicatesele le fac sa fie mai pofticioase??Eu cred ca inca nu ati aflat ca va puteti face un mic cadou cumparand produsul pentru slabit DESERT PLANT.Pret 100lei/30caps/flacon (id messenger: PASSXBOOT ) p.s. Se poate comanda si pentru o perioada mai mica,o saptamana,2 saptamani
unni_ka
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
cununii legate 3 De la: kudika_12651 23 Iulie 2012 09:12
DEXA-ajutorul nutritionistilor 1 De la: kudika_7869 1 Noiembrie 2012 10:30
Tu ai inchiria un bucatar ? 7 De la: flory_florin 22 Iunie 2014 19:51
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53